StorageReview.com

Nejlepší servery roku 2026: laboratorně testované výběry podle kategorie

Aktualizováno 13. října 2026: Kopie povolena pro styl kasina; tipy a tržní čísla beze změny. Původně publikováno v září 2026.

Trh se servery dosáhl v roce 2025 historického rekordu ve výši 444 miliard dolarů a rok 2026 zahájil s nárůstem tržeb za první čtvrtletí o dalších 30 procent, přičemž téměř nic z toho vám neřekne, který server si koupit. Polovina trhu z hlediska tržeb tvoří ODM hardware prodávaný přímo hyperškálovacím společnostem, tedy strojům, které si podniky nemohou objednat. Většinu zbytku růstu tvoří rackové systémy s umělou inteligencí soustředěné v hrstce neocloudových a hyperškálovaných zákazníků. Pokud odstraníme obojí, trh s univerzálními stroji o velikosti 1U a 2U, které se nacházejí v podnikových raccích, se vůbec nepodobá hlavním tabulkám podílů.

Tato stránka hodnotí servery stejně jako všechno ostatní: na základě toho, co prošlo laboratoří StorageReview, s uvedením reality trhu, kde naše testování má mezery. Každý výběr odkazuje na recenzi, která obsahuje data. Pokud lídr trhu nepřekročil naši lavicu, uvedeme to a uvedeme to v kontextu.

Výběry

Celkově nejlepší 2U server: Dell PowerEdge R7725

Uvnitř Dell PowerEdge R7725, celkově nejlepšího 2U serveru podle StorageReview pro rok 2026

Vlajková loď AMD s 17G procesory si zaslouží první místo díky šířce. Dva sockety EPYC 9005, prostor pro akcelerátory a flexibilita úložiště ji provedly během naší původní recenze a poté i světovým rekordem ve výpočtu Pi s 314 biliony číslic. Pokud má rack v roce 2026 k dispozici jeden univerzální 2U slot k zaplnění, je to výchozí řešení a naše testování pro něj neustále nachází nové limity.

Nejlepší server Intel 2U: Dell PowerEdge R770

Intelovská verze 17G s jádry Xeon 6 P a modulárním designem, který Dell přinesl do této generace. Naše recenze R770 jej označila za modulární, výkonný a připravený na umělou inteligenci a pro obchody standardizované na Intelu je přímým protějškem R7725. Varianta R770AP rozšiřuje platformu o konfigurace s vyšším výkonem.

Nejlepší 2U úložný server: Dell PowerEdge R7725xd

Varianta s vysokou hustotou úložiště 17G překonala naše očekávání a z 2U šasi udržela rychlost 300 GB/s. Pokud je úlohou přenos dat do GPU, zálohovacích cílů nebo škálovatelného softwarově definovaného úložiště, jedná se o nejlepší výsledek na rackovou jednotku, jaký jsme u univerzálního serveru naměřili.

Alternativy 2U: Lenovo ThinkSystem SR650 V4 a Supermicro A+ AS-2126HS-TN

Přední pozice pro mechaniky Lenovo ThinkSystem SR650 V4 v laboratoři StorageReview

Lenovo V4, pracant, si díky procesoru Xeon 6 a čistému a snadno ovladatelnému designu vysloužil verdikt všestranného 2U pracanta a SR630 V4 přináší stejnou platformu i do 1U. Vzhledem k rekordním čtvrtletím v oblasti infrastruktury společnosti Lenovo je řada V4 dosud nejsilnějším důvodem pro to, aby se ucházela o třetího dodavatele, a to proti společnostem Dell a HPE.

Supermicro A+ AS-2126HS-TN v sobě spojuje dva grafické procesory EPYC 9005 Turin v praktickém 2U provedení, které podle naší recenze nabízí vlajkovou loď mezi výpočetní hustotou za cenu, které se přední dodavatelé nedokážou vyrovnat. Srovnání je obvyklé pro Supermicro: rychlost a hodnota hardwaru proti tenčímu provedení s podporou a správou pro podniky, a naše recenze to potvrzuje.

Nejlepší 1U server: Dell PowerEdge R4715

R4715 je naše testovaná 1U volba, která umisťuje jeden socket EPYC 9005 do 1U šasi. Naše recenze R4715 zjistila, že pokrývá virtualizaci, databázi a zálohování, což nedávno vyžadovalo 2U dvousocketový box. Zároveň ukotvuje dvojici SMB níže po boku R5715.

Nejlepší server pro inferenci umělé inteligence (4U a vyšší): Dell PowerEdge XE7740

Pohled zepředu na Dell PowerEdge XE7740 s akcelerátorem Intel Gaudi 3 v laboratoři StorageReview

Naše hloubkové ponoření se do architektury vám prozradilo, jak je XE7740 postaven pro éru inference: flexibilita akcelerátoru v pouzdře, které podniky mohou umístit do stojanu bez nutnosti přestavovat prostor.

Testovali jsme sestavu s procesorem Intel Xeon 6; Dell také nabízí platformu s procesorem AMD EPYC 9005 jako XE7745, který některé obchody preferují kvůli hustotě jader EPYC a šířce pásma paměti, ačkoli jsme tuto variantu přímo netestovali.

V této třídě byl také testován: HPE ProLiant Compute DL380a Gen12 , hustá vzduchem chlazená šasi s výškou 4U pro grafické karty, která v naší recenzi obstála dobře a přináší iLO 7 s bezpečnou enklávou. HPE se pozici prvního kvantově odolného kořene důvěry v serverovém BMC. Nezabírá inferenční slot, protože jeho alokace PCIe linek je méně optimalizovaná než u Dellu pro udržení GPU a síťových karet na stejném kořenovém komplexu, což je detail afinity, který je důležitější, protože se inference škáluje napříč uzly.

Nejlepší servery pro malé a střední podniky: Dell PowerEdge R5715 a R4715

Přední kryty serverů Dell PowerEdge R5715 a R4715 naskládané v laboratoři StorageReview

Tichou revolucí této generace je, že jeden socket EPYC 9005 nyní nese počet jader, který před dvěma generacemi pokrýval celý dvousocketový cluster, a to za nižší cenu a jednodušší licencování. Naše recenze R5715 se zabývá 2U storage-forward verzí, naše recenze R4715 1U středně velkou verzi a naše následná recenze se zaměřuje na databázové, virtualizační a zálohovací úlohy , které odrážejí způsob, jakým je nasazují malé a střední podniky.

Nejlepší edge servery: Dell PowerEdge XR7620 a Supermicro SYS-E403

Řada Dell XR zůstává nejzdolnějším portfoliem a naše recenze modelu XR7620 se zaměřila na akcelerované výpočty na okraji sítě, přičemž 17G XR8720t nyní rozšiřuje řadu pro telekomunikační sítě. Pro tichou kancelářskou oblast se v našich testech ukázal jako krátký, tichý a schopný bezventilátorový Supermicro IoT SYS-E403 . Mezi nimi se nachází HPE ProLiant DL145 G11 jako kompaktní box pro pobočku a nyní je naší referencí pro to, co upgrade na okraji sítě nabízí: naše recenze RTX PRO 4500 naměřila v tomto šasi 2.7násobek propustnosti služeb L4 s 256 souběžnými chatovacími relacemi uskutečněnými pod druhým až prvním tokenem při spotřebě přibližně 301 W pro celý server.

Speciální systémy, které stojí za to znát

Dva laboratorně testované systémy sice stojí mimo běžné kategorie, ale v diskusi si zaslouží místo. Comino Grando RTX PRO 6000 obsahuje osm grafických karet RTX PRO 6000 Blackwell a 768 GB paměti VRAM v kapalinou chlazeném 4U šasi, které udržuje každou kartu na plném TDP nepřetržitě, což je crossover mezi desktopem a rackem pro kupující, jejichž model se nikam jinam nevejde. A imerzní server Trident od společnosti Hypertec vkládá čtyři grafické karty do jediného imerzního 1U šasi, čímž udržuje stabilní výkon tam, kde vzduchem chlazené systémy klesají, což je ukázka toho, kam směřuje nasazení umělé inteligence s vysokou hustotou.

Dvakrát jsme již použili program vzdáleného přístupu JumpStart od společnosti Supermicro k testování hardwaru, kterého se většina kupujících zatím nemůže dotknout: týden se systémem NVIDIA HGX B200 a platformou H14 s AMD Instinct MI350X . Nic jiného od významného dodavatele se nevyrovná platformě, která by měla ověřit její platnost před jejím nasazením. Supermicro Hyper SYS-212HA s procesorem Xeon 6 doplňuje jeho mainstreamový model.

Trh serverů v roce 2026

Tabulky podílů na trhu spíše zavádějí kupující serverů, než aby jim pomáhaly, takže zde je návod, jak je interpretovat. Nejnovější statistika společnosti IDC za první čtvrtletí roku 2026 uvádí celosvětový trh na 122.6 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 30 procent za rok, přičemž Spojené státy se na celosvětových tržbách podílejí 65 procenty. Polovina celosvětového trhu je ODM hardware vyráběný společnostmi Foxconn, Quanta a Wiwynn a prodávaný přímo hyperscalerům; žádný podnik si ho nemůže koupit.

Systémy GPU tvořily 56 procent všech tržeb ze serverů v daném čtvrtletí, soustředěné v hrstce sestav s umělou inteligencí, zatímco tržby z běžných serverů x86 klesly. Podíl na tržbách v roce 2026 je většinou měřítkem toho, kdo dodává racky s umělou inteligencí do neocloudů, nikoli toho, co si podniky vyberou.

Prodejce Tržby za 1. čtvrtletí 26 Sdílet YoY Co to znamená pro kupující
ODM Direct (Foxconn, Quanta, Wiwynn a další) $ 61.5B 50.2% + 2.1% Pouze hyperškálování; nelze zakoupit
Dell $ 20.3B 16.5% + 244% Nárůst počtu racků s umělou inteligencí; také největší dodavatel podnikových serverů
Supermicro $ 9.3B 7.6% + 129% Systémy umělé inteligence a poměr ceny a výkonu; 39.1 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2026
Lenovo $ 5.6B 4.6% + 37% Rekordní čtvrtletí v oblasti infrastruktury; rostoucí #3
Systémy IEIT (Inspur) $ 4.0B 3.3% -7% Čínsko-centrický; fakticky chybí v amerických podnicích
HPE $ 3.7B 3.0% + 17% Změna zaměření na hybridní a kritické prostředí namísto objemového x86
Zbytek trhu (včetně Cisco) $ 18.1B 14.8% + 48% Cisco nezveřejnilo tržby z UCS

Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker, 1. čtvrtletí 2026. IDC nezveřejňuje tabulku pouze pro USA podle jednotlivých dodavatelů; nejlepším veřejným ukazatelem jsou celosvětové tržby.

Pokud jde o univerzální racky, které podniky kupují, shodují se názory odborníků a naše vlastní zkušenosti z laboratoře: Dell je na prvním místě v oblasti správy, distribučních kanálů a dostupnosti dílů; HPE je na druhém místě s loajální základnou iLO a silou ve specifických vertikálech; Lenovo je rostoucí volbou v oblasti hodnoty a kvality; Supermicro pro poměr ceny a výkonu a včasný přístup k křemíkovým čipům s tenčí podpůrnou lavicí; Cisco si udržuje svou instalovanou základnu v konvergovaných a blade prostředích.

Aktuální generace platforem

Následuje seznam dostupných produktů, které se budou dodávat v září 2026, a to podle jednotlivých dodavatelů. Pro všechny níže uvedené produkty platí dvě upozornění ohledně data výroby: Společnost AMD uvedla na trh EPYC Venice v červenci 2026 a OEM systémy byly v předpremiéře, ale zatím je nelze objednat. Platforma Rubin od společnosti NVIDIA dosáhne objemové výroby v druhé polovině roku 2026, což bude datovat jakýkoli nákup umělé inteligence generace Blackwell do několika čtvrtletí.

Prodejce Současná generace Klíčové platformy Křemík
Dell PowerEdge 17G R470-R770, R4715-R7725xd, XE9780/XE7740, XR8720t Xeon 6, EPYC 9005, HGX B300, GB300 NVL72
HPE ProLiant Compute Gen12 DL320-DL380a, ML350, Synergy 480, Cray/XD Xeon 6, EPYC 9005 (1P), GB300 racky
Lenovo ThinkSystem V4 (Intel); V3 pokračuje (AMD) SR630/SR650 V4, Neptune SC/SD, SR685a V3 Xeon 6, EPYC 9005, GB200/GB300
Cisco UCS M8 C220/C240/C225/C245 M8, X210c/X215c M8, C885A M8 Xeon 6, EPYC, HGX
Supermicro Rackové škálování X14 (Intel), H14 (AMD), DCBBS Hyper, BigTwin/GrandTwin, GPU SuperServery Xeon 6 a 6+, EPYC 9005, HGX B300, GB300 NVL72

Jedna poznámka k nákupu, která se prolíná všemi pěti směry: IDC očekává, že růst cen DRAM a NAND povede k nárůstu cen serverových konfigurací až do roku 2026, takže identické konfigurace se v průběhu roku budou nabízet výše, proto je třeba odpovídajícím způsobem sestavit rozpočet.

Jak tato stránka funguje

Každý hodnocený výběr prošel laboratoří StorageReview a každý výběr odkazuje na recenzi, která obsahuje data. Pokud trh zahrnuje významného dodavatele, kterého naše laboratoř netestovala, uvádíme ho v kontextových sekcích s uvedením této mezery a nehodnotíme ho podle reputace. Údaje o trhu pocházejí z čtvrtletního sledovacího systému IDC a jsou označeny podle daného čtvrtletí, protože počty akcií v éře umělé inteligence se prudce mění. Tuto stránku aktualizujeme, jakmile nové servery dokončí testování a jakmile budou zveřejněna nová data ze sledovacího systému.

Často kladené otázky k serveru

Která značka serverů je nejlepší v roce 2026?

Pro většinu firemních kupujících je praktickou odpovědí Dell, který nabízí nejširší portfolio procesorů současné generace, nejrozsáhlejší nástroje pro správu a dostupnost dílů. HPE a Lenovo jsou plně důvěryhodnými alternativami, které často vítězí v ceně nebo vertikálním zařazení. Supermicro vyhrává, když je poměr ceny a výkonu nebo včasný přístup k novým křemíkovým technologiím důležitější než spolehlivá podpora. Lepší otázkou je, který server se hodí k dané pracovní zátěži, a proto je tato stránka řazena podle kategorií a nenadchla žádného jednotlivého dodavatele.

Stojí Cisco UCS stále za zvážení?

Pokud je vaše organizace standardizována na sítích Cisco nebo provozuje konvergovanou infrastrukturu, ano: UCS X-Series je nejaktivněji vyvíjená modulární platforma, která zbývá, a Intersight jí dává skutečný příběh cloudové správy. Dvě věci, které je třeba zvážit: Intersight je spíše opakující se předplatné než trvalá licence, kterou nabízí většina konkurentů, a nezávislá testovací data o současném hardwaru UCS jsou vzácná, včetně toho našeho. Obchody, které v posledních letech UCS opouštějí, nejčastěji uvádějí dodací lhůty, ceny a požadavky na předplatné.

Jsou blade servery mrtvé?

Umírají jako výchozí nastavení, přežívají jako specializovaná oblast. Blade šasi od Dellu nemají žádný výpočetní modul současné generace, HPE Synergy se omezuje na jeden aktualizovaný modul a pouze Cisco UCS X-Series ukazuje kompletní plán. Argumenty hustoty a správy, které prodávaly blade servery, nyní patří hustým 1U a 2U rackům a jednopaticovým designům se 128 a více jádry. Vyberte si blade servery v roce 2026 pro rozšíření instalované základny, ne pro její zahájení.

Mám si koupit jednozásuvkovou nebo dvouzásuvkovou?

Než se ve výchozím nastavení přepnete na dva sockety, proveďte si výpočty. Jeden socket EPYC 9005 dosahuje 128 až 192 jader s plnou šířkou pásma paměti, což pokrývá většinu virtualizačních clusterů, které by před několika generacemi potřebovaly dva sockety, a to s nižší spotřebou energie, jednodušším licencováním a o jeden CPU méně k nákupu. Naše testování Dell R5715 a R4715 zjistilo, že jednosocketové 17G stroje zvládají databázi, virtualizaci a zálohování pro středně velké firmy bez zátěže. Dvousocketové stále vítězí z hlediska maximální kapacity paměti, konfigurací náročných na akcelerátor a konsolidačních stropů.

Intel nebo AMD pro server v roce 2026?

Obě platformy jsou aktuální a správná odpověď zní pracovní zátěž. V naší laboratoři systémy EPYC 9005, jako je R7725, vedou v hustotě jader a šířce pásma paměti na socket, což je důvod, proč jeden socket AMD nyní pokrývá práci, která před několika generacemi zabrala dva sockety; konsolidace a matematika licencování na jádro spíše dávají přednost AMD. Intel Xeon 6 se vyrovnává akcelerací AMX pro inferenci AI na straně CPU a silnými konfiguracemi paměti v R770 a R770AP. Pokud je rozhodujícím faktorem hustota virtualizace nebo náklady na licencování, začněte s EPYC; pokud se pracovní zátěž opírá o inferenci CPU nebo softwarový stack ověřený společností Intel, stroje s Xeon 6 si své místo zaslouží.

Potřebuji pro úlohy s umělou inteligencí server s umělou inteligencí nebo běžný server?

Záleží výhradně na velikosti modelu a jeho pracovním cyklu. Inference u malých a středně velkých modelů běží bez problémů na univerzálním 2U s jedním nebo dvěma akcelerátory, což je přesně to, pro co jsou platformy jako XE7740 a DL380a Gen12 uzpůsobeny. Dedikované osmiGPU systémy HGX a rackové stroje NVL72 si vynahradí svou cenu, když je primární pracovní zátěží školení nebo inference s velkým objemem práce. Varování pro rok 2026: Generace Rubin od NVIDIA dosáhne objemové výroby koncem tohoto roku, takže nákupy procesorů třídy Blackwell by měly být odůvodněny krátkodobou potřebou, nikoli budoucím zabezpečením.

Proč trh se servery roste tak rychle, když podnikové nákupy stagnují?

Protože růst není způsoben nákupem ze strany podniků: systémy GPU tvořily 56 procent tržeb z prodeje serverů v prvním čtvrtletí roku 2026, polovinu trhu tvoří ODM hardware prodávaný přímo hyperškálovacím společnostem a tržby z tradičních systémů x86 meziročně klesaly. Rekordní čísla popisují budování infrastruktury umělé inteligence soustředěné u malé skupiny zákazníků. Podnikoví kupující by je měli chápat jako kontext pro stanovování cen komponent a dodacích lhůt, nikoli jako signál o tom, co koupit.