StorageReview.com

Nejlepší SSD a pevné disky v roce 2026: Žebříček testovaný v laboratoři

Aktualizováno 13. října 2026: Kopie povolení pro styl domu; tipy a data nezměněny.

Novinka: Žebříček nyní zahrnuje i kompletní systémy. Prohlédněte si všechna naše laboratorně testovaná hodnocení na StorageReview Best , počínaje Nejlepšími stolními počítači pro lokální umělou inteligenci.

Trh s úložišti se za posledních osmnáct měsíců vyvíjel tak rychle, že i seznam „nejlepších disků“ z doby před rokem se čte jako muzejní plakát. PCIe Gen5 je nyní mainstreamem v oblasti spotřebitelského výkonu, první SSD disky Gen6 pro datová centra se dodávají a závod v kapacitě QLC překročil hranici čtvrtpetabajtů. Tato aktualizovaná žebříček odráží současný stav trhu, přičemž každý seřazený výběr je podpořen laboratorními testy StorageReview. Souhrnné recenze odkazují na kompletní recenze, které zůstávají definitivním zdrojem informací pro každý disk.

Nejlepší spotřebitelské SSD disky

Níže uvedené disky jsou interní SSD disky a přenosné modely mají svůj vlastní žebříček: Žebříček Nejlepší přenosné SSD disky (Best Portable SSDs) uvádí deset laboratorně testovaných přenosných disků s USB4 rozhraním, odolností, vysokou kapacitou a kapesním využitím. V čele s diskem LaCie Rugged SSD4 dosahuje rychlosti čtení 3 183,1 MB/s a zápisu 3 185,4 MB/s přes připojení 40 Gb/s.

Celkově nejlepší spotřebitelský SSD disk: SanDisk WD_BLACK SN8100

SSD disk SanDisk WD_BLACK SN8100 Gen5

SN8100 je disk, který je v segmentu spotřebitelských disků nepřekonatelný. Je postaven na řadiči Silicon Motion SM2508 vyladěném společností SanDisk a paměti BiCS8 TLC NAND a v testu FIO burst překonal naše žebříčky sekvenční propustnosti s rychlostí čtení 15 GB/s a zápisu 14.1 GB/s, s velkým náskokem vedl náš benchmark 3DMark Storage a dosáhl nejrychlejších časů načítání LLM velkých disků, jaké jsme kdy u spotřebitelského disku zaznamenali.

Stejně důležité je, že to vše dosahuje s energetickou účinností, které se disky první generace Gen5 nemohly přiblížit, takže k udržení výkonu nevyžaduje exotické chlazení. Nyní je k dispozici v kapacitách od 1 TB do 4 TB, přičemž 8TB model se brzy objeví a v našem testování snadno získal ocenění Best of 2025. Přečtěte si celou recenzi SanDisk WD_BLACK SN8100.

Nejlepší vysokokapacitní spotřebitelský SSD disk: Samsung 9100 Pro (8 TB)

SSD disk Samsung 9100 Pro 8TB Gen5

První spotřebitelský disk 5. generace od Samsungu je napříč všemi aspekty silným počinem. Díky vlastnímu 5nm řadiči Presto a osmé generaci paměti V-NAND dosahuje rychlosti čtení až 14 800 MB/s a zápisu 13 400 MB/s. Jeho trumfem je však škálovatelnost. 8TB model je prvním single M.2 diskem od Samsungu s touto kapacitou, který si zachovává výkonnostní profil 4TB modelu, zdvojnásobuje kapacitu a nabízí výdrž až 4 800 TBW. V našich testech zůstává výkon 4TB verze s 2.73 milionu IOPS při 4K náhodných operacích mezi nejlepšími, jaké jsme u spotřebitelských disků naměřili.

Samsung Magician je stále nejlepší software pro správu disků v oboru a když pouliční cena klesne pod SN8100, je 9100 Pro chytrou koupí. Přečtěte si naši recenzi Samsungu 9100 Pro 8TB a původní recenzi 4TB.

Nejlepší poměr ceny a kvality: SSD 5. generace: Crucial T710

Balení SSD disku Crucial T710 Gen5

Díky paměti Micron G9 TLC NAND v kombinaci s řadičem Silicon Motion SM2508 je T710 cenově dostupným diskem 5. generace. V našem testu dosáhl sekvenčního čtení 14 400 MB/s a zápisu 13 500 MB/s s přibližně 2.3 milionu IOPS v náhodném čtení i zápisu 4K, což je masivní zlepšení v náhodném zápisu oproti T705, a zároveň spotřebovává o 24 procent méně energie než dřívější disky Crucial 5. generace. S cenou 279.99 dolarů za 2 TB je nižší než vlajková loď, ale zároveň s velmi malými ztrátami energie. Nízkoprofilová verze s chladičem je připravena pro PS5. Přečtěte si celou recenzi Crucial T710.

Jedna důležitá poznámka k nákupu: Micron ukončuje divizi spotřebitelských SSD disků Crucial, protože se společnost přesouvá na podniková a AI úložiště. Disky T710 zůstávají v prodeji a mají plnou pětiletou záruku, ale dostupnost se časem zkrátí, takže pokud je to vaše volba, nečekejte.

Dobrou zprávou je, že základní receptura T710 přetrvává na několika místech. Micronův OEM protějšek, Micron 4600, je v podstatě stejný disk vyrobený pro systémové integrátory a výrobce OEM počítačů, který kombinuje stejný řadič SM2508 s Micron G9 TLC NAND pamětí a může se objevit v předkompilovaných systémech a distribučních distribučních centrálách, i když značka Crucial slábne.

Mezi maloobchodními alternativami na stejné platformě řadiče SM2508 je SanDisk WD_BLACK SN8100 prémiovým vyjádřením tohoto křemíku, zatímco Kingston FURY Renegade G5 a Lexar Professional NM1090 PRO poskytují podobný vyvážený výkon Gen5, přičemž Lexar s nimi přímo soupeří cenou. Všechny tři disky prošly naším kompletním zákaznickým testováním.

Nejlepší SSD disk 4. generace / Nejlepší levný SSD disk: Samsung 990 Pro a WD_BLACK SN850X

SSD disk Samsung 990 Pro 4TB

Dřívější vlajková loď je nyní cenově dostupnou řadou a je skvělým místem pro nákup. 990 Pro zůstává nejvybroušenějším diskem Gen4 na trhu s rychlostí čtení 7 450 MB/s, osvědčenou spolehlivostí a kompletní sadou softwaru Magician, zatímco SN850X je trvale nejvýhodnějším poměrem cena/terabajt, zejména s kapacitou 8 TB. Pro sestavovatele bez slotu Gen5 M.2 nebo pro úlohy, které nikdy nenasytí Gen4, zůstává tato řada tou správnou odpovědí za zlomek ceny vlajkové lodi. Přečtěte si naši recenzi Samsung 990 Pro 4TB a recenzi WD_BLACK SN850X.

Nejlepší podnikové SSD disky

Podniková úložiště má nyní svůj vlastní žebříček, kde Best Enterprise SSDs hodnotí šest laboratorně testovaných disků pro datová centra v nasazeních pro smíšené použití, pro náročné čtení, s vysokou kapacitou a EDSFF. V čele s Micronem 9550 MAX s výsledkem sekvenčního zápisu 10 957,9 MB/s a nejnižší latencí zápisu ve své srovnávací skupině. Tato stránka také sleduje disky Gen6 a 245TB+, které byly oznámeny, ale dosud nebyly změřeny.

Zkrácená verze: Micron 9550 MAX pro smíšené použití, Kioxia CD9P-R pro systémy s intenzivním čtením a Micron 6600 ION 245.76 TB, když je omezením kapacita na watt.

Nejlepší pevné disky

Flash se dostává do titulků, ale pevné disky stále nesou drtivou většinu uložených bajtů na světě a posledních osmnáct měsíců přineslo největší technologický posun za poslední roky: disky založené na HAMR se nyní hromadně dodávají do NAS, podnikových a kreativních úložišť. Každý níže uvedený výběr prošel laboratoří StorageReview.

Nejlepší pevný disk pro NAS: Seagate IronWolf Pro 32TB

Pevný disk Seagate IronWolf Pro 32TB pro NAS

IronWolf Pro 32TB je členem první 32TB generace od společnosti Seagate , který byl uveden na trh společně s odpovídajícími variantami Exos a SkyHawk s umělou inteligencí a je postaven na platformě Mozaic3+. Využívá tepelně asistované magnetické nahrávání (HAMR), které umožňuje překonat kapacitu 3 TB na plotnu, a přitom hostiteli stále prezentuje data jako konvenční CMR zařízení, takže se bez speciální manipulace integruje do jakéhokoli vícepozicového NAS. Deset ploten a dvacet hlav v heliem utěsněném pouzdře poskytuje 32 TB přes SATA při 7200 ot./min.

Benchmarky pro stolní počítače s jedním diskem tuto třídu disků podceňují; jeho hodnota se projevuje v konzistenci RAID, toleranci vibrací a trvalém výkonu napříč mnoha disky, což přesně odpovídá pracovnímu cyklu, na který je určen. Je to také disk, který jsme použili k naplnění LaCie 8big Pro5 níže. Přečtěte si níže celou recenzi Seagate IronWolf Pro 32TB.

Nejlepší podnikový pevný disk: Seagate Exos M 30TB

Pevný disk Seagate Exos M 30TB Enterprise HAMR

Exos M přinesl HAMR do mainstreamu datových center s konstrukcí s kapacitou 3 TB na plotnu, trvalou přenosovou rychlostí 275 MB/s, dobou mezi poruchami (MTBF) 2.5 milionu hodin a hodnocením pracovní zátěže 550 TB/rok. V našem benchmarku konzistentně poskytoval špičkový sekvenční výkon, vedl ve své skupině v počtu testů čtení a zápisu a dosáhl překvapivě konkurenceschopných výsledků v testování modelové zátěže LLM, což je pracovní zátěž, která je stále důležitější, protože hromadné úložiště zásobuje kanály umělé inteligence. Od té doby následovala 32TB varianta Exos na stejné platformě, kterou jsme testovali. Přečtěte si celou recenzi Seagate Exos M 30TB.

Druhé místo v kategorii Enterprise: Western Digital Ultrastar DC HC590

Pevný disk Western Digital Ultrastar DC HC590 26TB CMR

Pro nasazení, která vyžadují maximální kapacitu na osvědčené platformě ePMR namísto HAMR, je HC590 prvním CMR pevným diskem, který se vejde do standardního 3.5palcového šasi s jedenácti deskami a dosahuje kapacity 26 TB bez změn stávající infrastruktury. V našich testech držel krok s konkurencí v sekvenčním provozu, vykazoval silnou schopnost náhodného zápisu a vedl naše testování zápisu na disky Blackmagic a zároveň si udržel konkurenceschopnost v časech načítání LLM. Je to konzervativní volba pro flotily, které kvalifikují disky pomalu a oceňují kontinuitu platformy.

Nad hranicí CMR vede cesta kapacity WD přes chráněné a tepelně asistované nahrávání: 40TB disky UltraSMR se nyní dodávají hyperscale zákazníkům, přičemž 44TB HAMR je plánováno na první polovinu roku 2027 , přičemž WD uvádí, že v rámci plánu dosáhne více než 100 TB . Přečtěte si celou recenzi Western Digital Ultrastar DC HC590.

Nejlepší externí pevný disk pro stolní počítače: Seagate One Touch Desktop 24TB

Externí disk Seagate One Touch Desktop HDD 24TB napájený ze sběrnice

První disk ve své kategorii v komoditním prostoru: Seagate označuje One Touch Desktop za jediný stolní pevný disk napájený přes sběrnici s USB-C, což znamená 24 TB na stole bez nutnosti použití napájecího adaptéru. Výkon je tam, kde by měl být 3.5palcový úložný prostor s 5400 ot./min., se sekvenční propustností kolem 200 s MB/s, což vylučuje práci citlivou na latenci, ale je přesně to pravé pro zálohování, archivaci, mediální knihovny a hromadné odesílání dat. Balíček doplňuje zálohovací software Toolkit a dva roky služby Rescue Data Recovery Services, přičemž 8TB a 20TB modely jsou pod vlajkovou lodí. Přečtěte si celou recenzi pevného disku Seagate One Touch Desktop.

Nejlepší kreativní úložiště HDD: LaCie 8big Pro5 (256 TB)

LaCie 8big Pro5 Thunderbolt 5 DAS s 256TB HAMR pevnými disky

Osm disků IronWolf Pro 32TB za portem Thunderbolt 5 dělá z 8big Pro5 největší stolní DAS, který jsme testovali, s kapacitou čtvrt petabajtu v jediné tiché skříni. V režimu RAID 5 pole pohodlně zvládá vícestreamovou editaci 4K a 8K, hostitelský port Thunderbolt 5 dodává připojenému notebooku výkon 140 W a LaCie RAID Manager zajišťuje snadnou správu pole pro pracovní postupy s videem, fotografiemi a 3D, na které je toto zařízení zaměřeno. Výkon při náhodném zpracování malých bloků je skromný, stejně jako u jakéhokoli pole pevných disků, ale k tomu cíl pro příjem médií neslouží. Přečtěte si celou recenzi LaCie 8big Pro5.

Nejlepší hodnota pevného disku: Recertifikované podnikové pevné disky

Recertifikované podnikové pevné disky od ServerPartDeals v laboratoři StorageReview

Nejlepší poměr dolarů za terabajt v úložišti není uveden ve specifikacích nových produktů. V našich testech se recertifikované podnikové disky od ServerPartDeals chovaly jako nové jednotky bez zjištěných problémů, dorazily v balení navrženém pro přepravu, která disky vyřazuje, a stály zlomek maloobchodní ceny. Pro domácí laboratoře, hromadné archivy a sekundární kopie, kde jsou data stejně chráněna pomocí RAID nebo zálohy, je recertifikovaná kapacita tou nejlepší volbou, kterou nejčastěji doporučujeme. Přečtěte si naši kompletní recenzi recertifikovaných pevných disků.

Často kladené dotazy

Jaký je nejrychlejší SSD disk v roce 2026?

Mezi spotřebitelskými disky vede náš žebříček SanDisk WD_BLACK SN8100, který v laboratorních testech dosahuje sekvenčního čtení 15 GB/s, těsně za ním je Samsung 9100 Pro s 8TB kapacitou. V datovém centru je nejrychlejším diskem v naší laboratoři Micron 9550 MAX . Micron uvádí pro svůj PCIe Gen6 9650 rychlost čtení až 28 GB/s, ale my jsme ho zatím netestovali; podívejte se na Nejlepší podnikové SSD disky, kde najdete informace o tom, co je naměřeno a co pouze oznámeno.

Vyplatí se PCIe Gen5 oproti Gen4?

Pro práci s 8K videem, načítání modelů s umělou inteligencí a tvorbu náročného obsahu ano. Naše testování ukazuje, že disky Gen5 zhruba zdvojnásobují propustnost Gen4. Pro hraní her a běžné stolní použití nabízí kvalitní disk Gen4, jako je Samsung 990 Pro nebo WD_BLACK SN850X, většinu praktického zážitku za mnohem nižší cenu.

Jaký je největší dostupný SSD disk?

Micron 6600 ION s kapacitou 245.76 TB je komerčně dostupný SSD disk s nejvyšší kapacitou, který jsme v naší laboratoři kompletně otestovali. KIOXIA LC9 také dosahuje třídy 245 TB a SK hynix oznámil 245TB PS1101 s ještě většími disky v plánech dodavatelů pro rok 2027.

Potřebují SSD disky Gen5 chladič?

Pro trvalé pracovní zatížení ano, takže počítejte s chladičem základní desky nebo s integrovanou volbou disku. Řadiče současné generace, jako je SM2508, však běží na výrazně nižších teplotách než první vlna Gen5, takže správa teplot je mnohem menším problémem než před dvěma lety.

Žebříček se aktualizuje s novými laboratorními daty. Všechna hodnocení odrážejí nezávislé testování provedené společností StorageReview; kompletní metodologii a výsledky naleznete v jednotlivých odkazovaných recenzích.

Jaký je největší dostupný pevný disk?

Největší pevné disky, které jsme testovali, jsou generace 32TB Mozaic3+, o které se zmiňujeme v naší recenzi IronWolf Pro 32TB . Kromě toho společnost Western Digital začala dodávat 40TB disky UltraSMR zákazníkům s hyperscale kapacitou, přičemž 44TB disky HAMR jsou plánovány na první polovinu roku 2027 a veřejný plán společnosti WD poukazuje na více než 100 TB na disk . Upozorňujeme, že UltraSMR je spravován hostitelem a je zaměřen na hyperscale nasazení; není to volba pro použití v NAS nebo stolních počítačích.

CMR nebo SMR pro NAS?

CMR, bez výjimky, protože disky s krystalickou strukturou (SMR) překrývají stopy, aby získaly na hustotě, a mohou se vážně zaseknout při trvalém náhodném zápisu generovaném přestavbou RAID. Každý NAS disk, který doporučujeme, včetně IronWolf Pro 32TB založeného na HAMR, se hostiteli prezentuje jako CMR. SMR patří do hostitelem spravovaných hyperscale nasazení a archivních úloh, které jsou pro něj navrženy.

Je bezpečné koupit recertifikované pevné disky?

V našich testech ano, se správným zdrojem. Recertifikované podnikové disky, které jsme vyhodnotili na ServerPartDeals, se chovaly jako nové jednotky a tato kategorie dává největší smysl tam, kde RAID nebo zálohování již chrání data. Nakupujte od dodavatele, který disky testuje, poskytuje na ně záruku a řádně je dodává; podívejte se na naše kompletní hodnocení recertifikovaných disků.