StorageReview.com

KIOXIA CM9-DLC přináší přímé kapalinové chlazení pro dvouportové SSD disky E3.S s kapacitou až 30.72 TB

Enterprise  ◇  SSD

Společnost KIOXIA America dnes oznámila uvedení modelu CM9-DLC s přímým kapalinovým chlazením (DLC) v rámci své řady CM9 Series PCIe 5.0 Enterprise SSD. Disky E3.S se montují vedle chladicích desek v kapalinou chlazených serverech a bez problémů fungují i ​​ve vzduchem chlazených systémech. Kapacita dosahuje 30.72 TB ve verzi pro náročné čtení (1 DWPD) a 25.6 TB ve verzi pro více použití (3 DWPD) a KIOXIA je umisťuje do serverů s umělou inteligencí, které používají SSD pro kontextové ukládání do mezipaměti.

Podnikový SSD disk KIOXIA CM9-DLC E3.S zobrazený zleva, zepředu a zprava s viditelným štítkem CM9-DLC BiCS FLASH a okrajovým konektorem

Podpora kapalinového chlazení se rychle šíří v celé řadě datových center společnosti KIOXIA. Řada NX1 ji představila v červenci na 9.5mm discích E1.S, omezeně na modely s intenzivním čtením do 15.36 TB, a KIOXIA uvádí podporu DLC pro verze E1.S a E3.S svého PCIe 6.0 CM10 . CM9-DLC přináší řadě Gen5 CM9 možnost jak odolných úrovní, tak i dvouportového designu, který CM9 používá pro systémy s vysokou dostupností. Disky splňují specifikaci SFF-TA-1008 rev. 3.0a pro podporu kapalinového chlazení.

Společnost KIOXIA spojuje uvedení tohoto produktu s rostoucím výkonem racků u serverů s umělou inteligencí, kde chladicí smyčky, které již chladí CPU a GPU, obvykle odvádějí teplo efektivněji než ventilátory. Infrastruktura DLC může ve srovnání s chlazením vzduchem ušetřit energii a umožňuje chlazení více serverů v jednom racku, zatímco podpora chlazení vzduchem umožňuje instalaci stejného disku v serverech, které nejsou kapalinou chlazeny.

„Vzestup infrastruktury umělé inteligence vede k zásadnímu posunu v návrhu datových center směrem k vyšší hustotě výkonu a pokročilým technologiím chlazení,“ uvedl Maulik Sompura, vedoucí oddělení produktového managementu v obchodní jednotce SSD ve společnosti KIOXIA America. Sompura dodal, že disky jsou zaměřeny na datově náročné úlohy, včetně architektur umělé inteligence, které se spoléhají na rozsáhlou paměť a zdroje mezipaměti KV.

Specifikace KIOXIA CM9-DLC

Specifikace CM9-DLC Smíšené použití CM9-DLC – Intenzivní čtení
Přehled platformy
Formální faktor E3.S, dvouportový E3.S, dvouportový
Chlazení Přímé chlazení kapalinou ze studené desky (SFF-TA-1008 rev. 3.0a)
chlazení vzduchem
Přímé chlazení kapalinou ze studené desky (SFF-TA-1008 rev. 3.0a)
chlazení vzduchem
Rozhraní PCIe 5.0, NVMe 2.0, NVMe-MI 1.2c
OCP Datacenter NVMe SSD v2.5 (ne všechny požadavky)
PCIe 5.0, NVMe 2.0, NVMe-MI 1.2c
OCP Datacenter NVMe SSD v2.5 (ne všechny požadavky)
NAND BiCS FLASH generace 8 TLC BiCS FLASH generace 8 TLC
Kapacity 6.4TB
12.8TB
25.6TB
7.68TB
15.36TB
30.72TB
Výkon
Sekvenční čtení (128KiB, QD32) 14 800 MB/s (6.4 TB, 12.8 TB)
13,500 MB/s (25.6 TB)
14 800 MB/s (7.68 TB, 15.36 TB)
13,500 MB/s (30.72 TB)
Sekvenční zápis (128KiB, QD32) 10,000 MB/s (6.4 TB)
11,000 MB/s (12.8 TB)
9,750 MB/s (25.6 TB)
10,000 MB/s (7.68 TB)
11,000 MB/s (15.36 TB)
9,750 MB/s (30.72 TB)
Náhodné čtení (4KiB, QD512) 3 400 tisíc IOPS (6.4 TB, 12.8 TB)
25.6 500 tisíc IOPS (1 TB)
3 400 tisíc IOPS (7.68 TB, 15.36 TB)
30.72 500 tisíc IOPS (1 TB)
Náhodný zápis (4KiB, QD32) 800 tisíc IOPS (všechny kapacity) 7.68 500 tisíc IOPS (1 TB)
15.36 500 tisíc IOPS (1 TB)
30.72 500 tisíc IOPS (1 TB)
Latence čtení (4KiB, QD1, typická) 67 µs (6.4 TB, 12.8 TB)
80 µs (25.6 TB)
67 µs (7.68 TB, 15.36 TB)
80 µs (30.72 TB)
Latence zápisu (4KiB, QD1, typická) 10 µs (6.4 TB, 12.8 TB)
15 µs (25.6 TB)
10 µs (7.68 TB, 15.36 TB)
15 µs (30.72 TB)
Výdrž a vlastnosti
Vytrvalost 3 DWPD 1 DWPD
Záruka 5 let 5 let
Ochrana osobních údajů Ochrana proti výpadku napájení
End-to-end ochrana dat
Ochrana proti výpadku napájení
End-to-end ochrana dat
Možnosti zabezpečení YOU
SED
FIPS 140-3 SED
YOU
SED
FIPS 140-3 SED

 

Údaje o výkonu se shodují s údaji, které KIOXIA zveřejňuje pro vzduchem chlazené disky CM9 E3.S s kapacitou 7.68 TB, 12.8 TB, 15.36 TB a 30.72 TB, takže varianta s chladicím médiem v technických údajích nic nestojí. Model s největšími nároky na čtení se vzdává nejvíce: disk s kapacitou 30.72 TB klesá na 2 750 tisíc IOPS pro náhodné čtení a 270 tisíc IOPS pro náhodný zápis, oproti 3 400 tisícům a 540 tisícům u modelu s kapacitou 15.36 TB. Společnost KIOXIA nezveřejnila údaje o spotřebě energie pro modely s DLC.

SSD disk KIOXIA CM9-DLC E3.S ležící naplocho pod úhlem, se štítkem, montážními body a okrajovým konektorem

Společnost KIOXIA uvádí, že v současné době testuje disky řady CM9 pro vybrané zákazníky a CM9-DLC představí na summitu OCP Global Summit 2026 v San Jose, který se bude konat od 12. do 15. října. Ceny ani datum všeobecné dostupnosti nebyly oznámeny.

Podnikové SSD disky KIOXIA

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Brian Beeler

Brian sídlí v Cincinnati ve státě Ohio a je hlavním analytikem a prezidentem společnosti StorageReview.com.