StorageReview.com

Recenze procesoru Intel Xeon Platinum 8592+ (Dell PowerEdge R760)

Enterprise  ◇  Server

Dell PowerEdge R760 jsme již recenzovali a shledali jsme ho vysoce výkonným, jak je u Dellu obvyklé. Po nedávném uvedení čipů Intel Xeon Scalable 5. generace jsme se dostali k sadě špičkových procesorů Intel Xeon Platinum 8592+. Říkali jsme si, že co je lepšího než dovybavit jeden z našich Poweredge R760, abychom spojili to nejlepší z obou světů, a zjistit, zda by nejnovější počin Intelu měl podniky zasyčet závistí.

Intel Xeon Platinum 8592+

Specifikace procesoru Intel Xeon Platinum 8592+

Začali jsme s dodanou konfigurací od Dellu v našem R760, která obsahovala dva procesory Intel 6430 a 1 TB paměti RAM DDR5 4800, a poté jsme nahradili procesory 8592+. I když Xeon 6340 nebyl vrcholem rodiny Sapphire Rapids, přesto ho porovnáme s Xeonem 8592+. V této recenzi tyto dva modely neuvádíme jako přímé konkurenty, ale abychom ukázali potenciál stávajících platforem s uvedením nových procesorů Emerald Rapids.

Intel Xeon Platinum 8592+ v R760

Pro srovnání s procesorem Xeon 8592+ jsme uvedli čísla pro Sapphire Rapids Platinum 8480+ a také pro HP ML350, abychom získali bližší informace. Procesor 8480+ v modelu ML350 Ge11 je jen jedno místo od nejlepšího CPU v řadě Sapphire Rapids. Je třeba poznamenat, že se zde zaměřujeme pouze na CPU, neporovnáváme samotné servery.

Procesor Intel Xeon Platinum 8592+ (R760) Procesor Intel Xeon Gold 6430 (R760) Procesor Intel Xeon Platinum 8480+ (ML350 G11)
Generace 5., Smaragdové peřeje 4., Safírové peřeje 4., Safírové peřeje
Jádra 64 32 56
Vlákna 128 64 112
Základní kmitočet 1.9 GHz 2.10 GHz 2.0 GHz
Turbo Frekvence 3.9 GHz 3.4 GHz 3.8 GHz
Cache 320 MB 60 MB 105 MB
Rychlost Intel UPI 20 GT / s 16 GT / s 16 GT / s
Max. počet odkazů UPI 4 3 4
TDP 350 W 270 W 350 W
Datum spuštění Q4 '23 Q1 '23 Q1 '23
Maximální velikost paměti 4TB
Typy paměti DDR5 5600 MT/s (1 DPC) Až DDR5 4400 MT/s (1DPC a 2DPC) Až DDR5 4800 MT/s 1DPC
Až DDR5 4400 MT/s 2DPC
Max. počet paměťových kanálů 8
PCIe Rev 5
Max. počet PCIe linek 80
Jádra s vysokou prioritou 20 @ 2.1 GHz 12 @ 2.2 GHz 16 @ 2.1 GHz
Jádra s nízkou prioritou 44 @ 1.7 GHz 20 @ 1.8 GHz 40 @ 1.7 GHz
Výchozí maximální velikost EPC pro Intel SGX 512 GB 128 GB 512 GB
Product Page Odkaz Odkaz Odkaz

Výkon procesoru Intel Xeon Platinum 8592+

Specifikace testovaného systému na vysoké úrovni pro každý procesor jsou následující. Každý systém měl dva z uvedených procesorů.

Xeon Platinum 8592+ 

Xeon Gold 6430

Xeon Platinum 8480+

Intel Xeon Platinum 8592+ pod ním

Intel Xeon Platinum 8592+

Mixér OptiX

Prvním je Blender OptiX – open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark CLI. Skóre je udáváno jako počet vzorků za minutu, přičemž vyšší znamená lepší.

Procesory Xeon 8592+s začínají skvěle s více než dvojnásobným výkonem než Xeon 6430s, což odráží data uvedená ve specifikacích. Xeon 8480+s se však v testu Classroom přiblížil Xeonu 8592+ s 81 body.

Procesor Blenderu 4.0 2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
Netvor 1115.057 540.039 943.300
Veřejné haraburdí 780.408 361.066 627.662
Třída 556.550 278.228 475.144

 Cinebench R23

Maxonův Cinebench R23 je benchmark pro vykreslování CPU, který využívá všechna jádra a vlákna CPU. Spustili jsme ho pro vícejádrové i jednojádrové testy. Vyšší skóre znamená lepší výsledek. V tomto testu vidíme zhruba dvojnásobné výsledky na Emerald Rapids Xeon 8592+s než na Sapphire Rapids 6430s. U Xeonu 8480+ jsme zaznamenali o něco lepší výkon v jednom jádru než u Xeonu 8592+, ale to není velké překvapení, protože Xeon 8480+ měl vyšší základní taktovací frekvenci. Xeon 8592+ sice v testu vícejádrových procesorů výrazně zvedl tempo.

Cinebench R23 2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
Vícejádrový procesor  110,498 69,663 79,164
Jednojádrový procesor 1,144 1,022 1,461
Poměr MP 96.63x 68.17x 54.20x

Cinebench 2024

Zde jsou výsledky CPU pro verzi Cinebench z roku 2024.

Mezi těmito třemi procesory jsme zaznamenali podobný výkonnostní vzorec jako v Cinebench R23.

Cinebench 2024 2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
Vícejádrový procesor 6,001 3,746 4,699
Jednojádrový procesor 68 59 76
Poměr MP 88.48x 63.22x 61.44x

Geekbench 6

Geekbench 6 je multiplatformní benchmark měřící celkový výkon systému. Vyšší skóre znamená lepší výsledek. Geekbench nabízí benchmark GPU, ale bez GPU máme k dispozici pouze výsledky CPU.

*V tomto testu jsme měli problémy s procesorem Emerald Rapids Xeon 8592+s a test se nedokončil, takže se k němu vrátíme, jakmile budeme mít k dispozici údaje o výkonu. Do té doby máme k dispozici pouze údaje pro Xeon 6430s a Xeon 8480+s.*

Geekbench 6 2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
Benchmark CPU - jednojádrový N / A 1,488 1,939
Benchmark CPU – vícejádrový N / A 16,054 15,218

Y-Cruncher

Y-cruncher je populární aplikace pro benchmarking a zátěžové testování, která byla spuštěna v roce 2009. Tento test je vícevláknový a škálovatelný, počítá pí a další konstanty až do bilionů číslic. V tomto testu je rychlejší lepší.

Výsledky sledují stejný vzorec jako v ostatních testech, přičemž Xeon 6430 je vzadu a Xeon 8480+ jen těsně zaostává za čísly Xeonu 8592+.

Y-Cruncher (nižší je lepší) 2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
1 miliard 4.239 sekund 6.060 sekund 5.136 sekund
2.5 miliard 11.466 sekund 16.896 sekund 13.768 sekund
5 miliard 25.325 sekund 36.843 sekund 29.889 sekund
10 miliard 54.921 sekund 80.574 sekund 65.194 sekund
25 miliard 156.923 sekund 229.017 sekund 186.841 sekund

7-zipová komprese

Oblíbený nástroj 7-Zip má vestavěný paměťový benchmark, který velmi dobře demonstruje výkon CPU. V tomto testu jej používáme, pokud je to možné, s velikostí slovníku 128 MB. Očekávaně stále vidíme lepší výsledky na procesorech Xeon 8592+.

2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
Komprese
Aktuální využití CPU 5,609% 5,732% 5,482%
Aktuální jmenovitý proud/spotřeba 4.912 GIPS 3.912 GIPS 4.628 GIPS
Proud 275,503 GIPS 224.209 GIPS 253.724 GIPS
Výsledné využití CPU 5,605% 5,669% 5,475%
Výsledné hodnocení/použití 4.883 GIPS 3.923 GIPS 4.628 GIPS
Výsledné hodnocení 273.716 GIPS 222.407 GIPS 253.382 GIPS
Dekomprese
Aktuální využití CPU 6,243% 5,852% 6,219%
Aktuální jmenovitý proud/spotřeba 3.635 GIPS 3.423 GIPS 3.745 GIPS
Proud 226.917 GIPS 200.350 GIPS 231.916 GIPS
Výsledné využití CPU 6,232% 5,894% 6,129%
Výsledné hodnocení/použití 3.654 GIPS 3.385 GIPS 3.871 GIPS
Výsledné hodnocení 227.744 GIPS 199.363 GIPS 237.259 GIPS
Celkové hodnocení
Celkové využití CPU 5,919% 5,781% 5,802%
Celkové hodnocení/využití 4.269 GIPS 3.654 GIPS 4.249 GIPS
Celkové hodnocení 250.730 GIPS 210.363 GIPS 245.320 GIPS

Inference umělé inteligence UL Procyon

Sada benchmarků Procyon AI Inference od UL testuje výkon různých inferenčních enginů pro umělou inteligenci s využitím nejmodernějších neuronových sítí. Tyto testy jsme provedli pouze na CPU. Každé číslo zde představuje průměrnou dobu inference, kde nižší hodnota znamená lepší, a poslední řádek představuje celkové skóre, kde vyšší hodnota znamená lepší. Rozdíly mezi těmito CPU jsou v tomto testu mnohem méně definované, přičemž Xeon 8480+ v některých testech skutečně zvítězil, ale nakonec Xeon 8592+ i tak dosáhl vyššího celkového skóre.

2x Xeon Platinum 8592+ (ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) 2x Xeon Gold 6430(SR)
(R760 – 1TB DDR5 4800MHz)
2x Xeon Platinum 8480+ (SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz)
MobileNet V3 3.17 3.71 2.34
ResNet 50 5.23 4.37 5.76
Počátek V4 18.66 22.59 21.70
DeepLab V3 23.99 28.25 23.00
YOLO V3 35.47 40.28 30.81
REAL-ESRGAN 1021.49 1277.08 1535.27
Celkové skóre 196 161 191

CPU-Z

I když se nejedná o úplně benchmark, mysleli jsme si, že stojí za zmínku rozdíly v rychlosti pamětí, přičemž jedinou změnou je instalovaný procesor.

První je snímek paměťového štítku pro Sapphire Rapids Xeon 6430, které byly původně nainstalovány v našem R760.Paměť R760 Xeon 6430

Dále je snímek z paměťové karty pro Emerald Rapids Xeon 8592+.

CPU Xeon 8592+

U Xeonu 8592+ je zřejmý rozdíl v časování pamětí, což je o něco nižší než u našeho Xeonu 6430, ale pravděpodobně to nestačí na to, aby to ovlivnilo výkon ve většině reálných aplikací.

Testování paměti

Při pohledu na informace o pamětech z CPU-Z můžeme spustit Microbenchmarky od Clamchowderu , které jsou navrženy tak, aby pomohly posoudit parametry související s CPU/pamětí, včetně velikosti souborů ROB/registrů, latence koherence zámků/cache a výkonu cache/paměti. Tento test jsme zvolili pro profilování zlepšení výkonu mezi generacemi CPU a napříč různými velikostmi přístupu.

Pro tento test jsme použili 64 vláken a spustili celý profil od 64 kb do 3 145 728 kb. Pokud se zaměříme na výkon po opuštění mezipaměti CPU a přechodu k systémové paměti, můžeme u procesorů Xeon 5. generace pozorovat výrazný nárůst propustnosti v testu zápisu napříč všemi procesory.

Pokud jde o šířku pásma pro čtení, příběh není tak dramatický, ale je pozoruhodný. Rozdíl v taktovacích frekvencích mezi CPU 4. a 5. generace, které jsme testovali, se v tomto testu stává o něco jasnějším. Navzdory mírné nevýhodě 5. generace stále vidíme, že 5. generace Xeon Scalable může přinést pokles výkonu.

Závěr

Jak se očekávalo, Intel Xeon Platinum 8592+ si ve většině testů vedl výrazně lépe než Xeon 6430, ale to dává smysl, protože se nejedná o přímé konkurenty. Po přidání Xeonu 8480+ vidíme, že se výkonnostní rozdíly značně zmenšují, protože tento procesor slouží spíše jako přímý předchůdce Xeonu 8592+. Velkou výhodou čipů Xeon 5. generace je, že používají stejnou patici jako 4. generace, což umožňuje upgrade starších platforem přímo v terénu, jak jsme to udělali u některých našich dalších serverů.

Spodní procesor Intel Xeon Platinum 8592+

Mezi dvěma procesory Intel Xeon 4. generace a 5. generací Xeon 8592+ jsme zaznamenali výrazné zlepšení výkonu napříč všemi našimi úlohami. Největší zlepšení bylo patrné u našich výpočetních úloh, jako je y-cruncher. V našich 25miliardových bězích jsme naměřili časy na Gold 6430 a Platinum 8480+ 229, respektive 187 sekund, které se u Platinum 8592+ snížily na pouhých 157 sekund. Došlo také k obrovskému nárůstu výkonu v Cinebench R23 a 2024, a to z pouhého Platinum 8480+ 4. generace na 8592+ 5. generace. V R23 jsme zaznamenali skok výkonu ze 79k na 110k a v roce 2024 se rychlost zvýšila z 4 699 na 6 001.

Procesor Intel Xeon Platinum 8592+ představuje pro společnost velký krok vpřed a i když se s výkonnými čipy AMD nemůže rovnat jádru po jádru, má jedinečné silné stránky, které z něj činí přesvědčivou volbu. Intel tyto procesory výrazně optimalizoval pro úlohy umělé inteligence a HPC a nabízí robustní výkon napříč všemi oblastmi.

Product Page

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Dylan Bryan