Společnost Lenovo vyvinula ThinkPad P16s Gen 4 pro profesionály, kteří vyžadují spolehlivost na úrovni pracovní stanice ve vysoce mobilním provedení. Toto zařízení tak překlenuje mezeru mezi tradičním notebookem a náročným stolním strojem. Notebook je poháněn nejnovějšími procesory Intel Core Ultra „Series 2“ řady H a integruje specializovanou NPU schopnou až 13 TOPS pro úkoly produktivity řízené umělou inteligencí. Ačkoli 16palcová velikost naznačuje objemnou pracovní stanici, Lenovo se podařilo zachovat elegantní profil s počáteční hmotností pouhých 1.82 kg. Navíc spojením systému s grafickou kartou NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell vytvořilo Lenovo přesný nástroj pro inženýry a zdravotnické pracovníky, kteří vyžadují rovnováhu mezi výkonem a přenosností, aniž by obětovali legendární odolnost ThinkPadu.
| Specifikace | Lenovo ThinkPad P16s 4. generace |
|---|---|
| Konfigurace jednotky | |
| jméno výrobku | Lenovo ThinkPad P16s 4. generace |
| Procesor | Intel Core Ultra 7 265H (až 5.3 GHz) |
| Způsobilost pro vPro | vPro Enterprise |
| Grafika | NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell |
| Memory | 64 GB RAM |
| Skladování | 2 TB SSD TCG Opal Encryption 2, NVMe, výkon |
| Display | 16″ OLED dotyková obrazovka 3840 x 2400 (WQUXGA) |
| Připojení a zabezpečení | |
| bezdrátový | WiFi 7, Bluetooth |
| klávesnice | Anglická klávesnice s numerickou klávesnicí a klávesou Copilot |
| Bezpečnostní služba | ThinkShield Pro Security (1 rok) |
| Podpora | 1 rok podpory Lenovo Premier |
| Ceník | |
| Maloobchodní cena | $4,218.99 |
Design & Build
Společnost Lenovo vyrobila ThinkPad P16s Gen 4 s ohledem na profesionální odolnost a vybavila jej hliníkovým šasi pro horní a spodní kryt. Zařízení nejprve prošlo vojenskými testy MIL-STD-810H, což zaručuje, že snadno zvládne vibrace a změny prostředí typické pro práci v terénu. Navzdory své robustnosti zůstává pracovní stanice relativně přenosná, váží 1.82 kg a má profil, který se vzadu zužuje na 18.17 mm.
Společnost Lenovo navíc upřednostňovala udržitelnost v celém svém hardwaru. Konkrétně výrobce použil vysoké procento recyklovaného plastu Post-Consumer Content (PCC) v krytech kláves (85 %), krytech reproduktorů (90 %), bateriích (90 %) a 100W napájecích adaptérech (90 %). Podobně i vnitřní chladicí systém využívá tepelný blok z 80 % recyklované mědi.
Pro podporu přesných úkolů společnost Lenovo upravila 16palcové displeje s poměrem stran 16:10. Například špičková varianta WQUXGA OLED poskytuje kontrastní poměr 100 000:1 a 100% barevný gamut DCI-P3, zatímco panely WUXGA s nižším rozlišením nabízejí jas až 500 nitů. Pro zachování přesnosti jsou modely vybaveny buď továrně kalibrovanými barvami AICCP, nebo X-Rite. Notebook je navíc vybaven 6řádkovou klávesnicí odolnou proti polití s numerickou klávesnicí a vyhrazenou klávesou Copilot, spolu s 115mm mylarovým touchpadem a klasickým TrackPointem. Stereofonní 2W reproduktory s Dolby Audio poskytují čistý zvuk, podpořený 360° duálním mikrofonem s zorným polem. Za zmínku stojí, že P16s Gen 4 neobsahuje čtečku SD karet; profesionálové, kteří pravidelně nahrávají data z kamer nebo terénních zařízení, budou potřebovat USB adaptér nebo dokovací stanici.
Integrované senzory
Systém obsahuje specializované senzory pro zefektivnění zabezpečení a správy napájení. Uživatelé mohou například spárovat volitelný ultrazvukový senzor detekce lidské přítomnosti s infračervenou kamerou, aby se pracovní stanice automaticky uzamkla při odchodu a probudila po návratu. Pro biometrické přihlašování je navíc do tlačítka napájení integrována čtečka otisků prstů „match-on-chip“.
Kamera a zabezpečení
Pokud jde o videokonference, P16s Gen 4 nabízí až 5.0MP + IR kameru s časovým potlačením šumu a fyzickou clonou pro ochranu soukromí. Zabezpečení zajišťuje sada ThinkShield, která zahrnuje samostatný čip TPM 2.0 pro šifrování a samoopravný BIOS. Detekce neoprávněné manipulace se spodním krytem dále chrání šasi tím, že upozorní IT oddělení, pokud někdo přistupuje k internímu hardwaru. Platforma Intel vPro, která je k dispozici u vybraných modelů, navíc poskytuje vzdálenou správu na hardwarové úrovni a vylepšené zabezpečení virtualizace pro podniková prostředí.
Vylepšování a interní vybavení
Protože dlouhou životnost je hlavním kritériem této pracovní stanice, Lenovo zahrnula dva sloty DDR5 SODIMM/CSODIMM s podporou až 96 GB RAM. Uživatelé si tak mohou pro moduly CSODIMM konfigurovat paměť s rychlostí až 6400 MT/s. Jeden slot M.2 2280 zajišťuje úložiště a podporuje až 2TB PCIe Gen 5 Performance SSD, a to i přesto, že bude pracovat na rychlostech PCIe 4.0.
Možnosti napájení zahrnují baterii s kapacitou 57 Wh nebo 75 Wh. Obě baterie podporují rychlé nabíjení Rapid Charge, které s 100W USB-C adaptérem dosáhne 80 % za 1 hodinu. Co se týče konektivity, systém nabízí Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Profesionálové, kteří potřebují neustálý přístup, si mohou alternativně zvolit kartu 4G LTE CAT16 s integrovanou funkcí eSIM.
| Specifikace | Lenovo ThinkPad P16s 4. generace |
|---|---|
| Výkon | |
| Procesor | Intel Core Ultra 5 225H: 14 jader (4P + 8E + 2LP E), 14 vláken, max. 4.9 GHz, 18 MB mezipaměti, celkový výkon 83 Intel Core Ultra 5 235H: 14 jader (4P + 8E + 2LP E), 14 vláken, max. 5.0 GHz, 18 MB mezipaměti, celkový výkon 94 Intel Core Ultra 7 255H: 16 jader (6P + 8E + 2LP E), 16 vláken, max. 5.1 GHz, 24 MB mezipaměti, celkový výkon 96 Intel Core Ultra 7 265H: 16 jader (6P + 8E + 2LP E), 16 vláken, max. 5.3 GHz, 24 MB mezipaměti, celkový výkon 97 Intel Core Ultra 9 285H: 16 jader (6P + 8E + 2LP E), 16 vláken, max. 5.4 GHz, 24 MB mezipaměti, celkový výkon 99 |
| Grafika (integrovaná) | Grafický procesor Intel Arc 130T (integrovaný, sdílená paměť, sdílené CPU TDP) Grafický procesor Intel Arc 140T (integrovaný, sdílená paměť, sdílené CPU TDP) |
| Grafika (samostatná) | NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell Generation: 6GB GDDR7, 35W TGP, 294 TOPS NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell Generation: 8GB GDDR7, 35W TGP, 440 TOPS |
| NPU | Integrovaná technologie Intel AI Boost, až 13 TOPS |
| Operační systém | Windows 11 Pro Windows Home 11 Jeden jazyk Windows 11 Home ubuntu Linux Red Hat Enterprise Linux 10 (certifikovaný) |
| Displej a multimédia | |
| Možnosti zobrazení | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS, 400 nitů, antireflexní úprava, 16:10, 1200:1, 45% NTSC, 60 Hz, nízká hladina modrého světla 16″ WUXGA (1920×1200) IPS, 500 nitů, antireflexní úprava, 16:10, 1200:1, 100% sRGB, 60 Hz, nízká spotřeba energie, certifikace Eyesafe 2.0 16″ WQUXGA (3840×2400) OLED, 400 nitů, antireflexní úprava/ochrana proti rozmazání, 16:10, 100 000:1, 100% DCI-P3, 60 Hz, certifikace Eyesafe 2.0, tovární kalibrace barev X-Rite |
| Touchscreen | Doplňkový dotykový film (10bodový dotyk na WQUXGA) nebo nedotykový |
| Audio | Zvuk s vysokým rozlišením (HD), kodek Realtek ALC3287; stereo reproduktory, 2 W x2, Dolby Audio; duální mikrofonní pole, 360° záběr, Dolby Voice |
| Fotoaparát | 5.0 MP + IR s clonou pro soukromí a ultrazvukovou detekcí přítomnosti osoby 5.0 MP + IR s clonou pro soukromí 5.0 MP s ochranou soukromí |
| Paměť a úložiště | |
| Maximální paměť | Až 96 GB (2x 48GB DDR5 CSODIMM) |
| Paměťové sloty | Dva sloty DDR5 SODIMM / CSODIMM, podporující dvoukanálový režim |
| Typ paměti | DDR5-5600 SODIMM (moduly 8 GB/16 GB/32 GB) DDR5-6400 CSODIMM (moduly 32 GB/48 GB) |
| Skladování | Jeden slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4 Podpora až jednoho 2TB M.2 2280 Gen 5 Performance SSD disku |
| Konektivita a porty | |
| WLAN + Bluetooth | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.4 (podpora vPro u vybraných modelů) |
| WWAN | Quectel EM160R-GL, 4G LTE CAT16, karta M.2 s eSIM; Bezdrátová WAN upgradovatelná na 4G; nebo Bez podpory |
| Standardní porty | 1x USB-A (USB 5 Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Vždy zapnuto 2x Thunderbolt™ 4 s USB PD 3.0 1x HDMI 2.1, až 4K/60Hz 1x kombinovaný konektor pro sluchátka/mikrofon (3.5 mm) 1x Ethernet (GbE RJ-45) 1x Bezpečnostní klíčová dírka |
| Volitelné porty | 1x slot pro kartu Nano-SIM (modely s WWAN) 1x čtečka čipových karet |
| Fyzické a výkonné | |
| Rozměry (š xhxv) | 361.5 x 248.6 x 12.6/18.17 (vpředu/vzadu) mm (14.24 x 9.79 x 0.49/0.71 palce) |
| Hmotnost | Od 1.82 kg (4.01 liber) |
| Case Material | Hliník (nahoře), hliník (dole) |
| Baterie | Dobíjecí lithium-iontová baterie s kapacitou 57 Wh nebo 75 Wh s podporou rychlého nabíjení (až 80 % za 1 hodinu) |
| Napájecí adaptér | 100W tenký (3pinový) AC adaptér s USB-C, podporuje PD 3.0 |
Výkon Lenovo ThinkPad P16s 4. generace
Pro vyhodnocení ThinkPad P16s Gen 4 jsme provedli širokou škálu benchmarků zaměřených na pracovní stanice a umělou inteligenci, včetně Procyon AI, SPECworkstation 4, SPECviewperf, Blender, LuxMark a několika testů na úrovni systému, které měřily výkon CPU, GPU a úložiště v rámci profesionálních úloh.
Naše recenzovaná konfigurace byla vybavena procesorem Intel Core Ultra 7 265H s 16 jádry a frekvencí až 5.3 GHz, spárovaným s grafickou kartou NVIDIA RTX PRO 500 Blackwell Laptop s 6 GB paměti GDDR7. Systém byl také nakonfigurován s 64 GB systémové paměti a 2TB NVMe SSD diskem a s operačním systémem Windows 11.
V těchto benchmarkech jsme porovnali ThinkPad P16s Gen 4 s:
- Lenovo ThinkPad P14s 6. generace – Intel Core Ultra 7 265H, grafická karta NVIDIA RTX PRO 500
- Lenovo ThinkPad P16v 3. generace – Intel Core Ultra 9 285H, grafická karta NVIDIA RTX PRO 2000
Počítačové vidění s umělou inteligencí Procyon
Benchmark Procyon AI Computer Vision Benchmark měří výkon inferenčních systémů umělé inteligence (AI) napříč CPU, GPU a dedikovanými akcelerátory pomocí řady nejmodernějších neuronových sítí. Vyhodnocuje úlohy, jako je klasifikace obrazu, detekce objektů, segmentace a superrozlišení, s využitím modelů včetně MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN a ResNet 50. Testy probíhají na několika inferenčních enginech, včetně NVIDIA TensorRT, Intel OpenVINO, Qualcomm SNPE, Microsoft Windows ML a Apple Core ML, což poskytuje široký pohled na efektivitu hardwaru a softwaru. Výsledky jsou prezentovány pro modely optimalizované pro float i integer, což poskytuje konzistentní a praktické měřítko výkonu strojového vidění pro profesionální úlohy.
ThinkPad P16s Gen 4 vykazuje o něco lepší trvalý výkon v oblasti inference umělé inteligence díky většímu šasi a zvýšenému tepelnému prostoru. V testování CPU systém dosáhl celkového skóre 138, čímž překonal menší P14s Gen 6 a vyrovnal se špičkovému systému P16v. Výsledky latence napříč běžnými modely vizuální inteligence zůstávají efektivní, včetně 1.08 ms pro MobileNet V3, 9.80 ms pro ResNet 50 a 28.44 ms pro Inception V4. Zároveň jsou těžší úlohy, jako je Real-ESRGAN, na P14s zpracovávány znatelně rychleji.
Výsledky GPU jsou u obou systémů téměř identické při použití stejné grafické karty RTX PRO 500, přičemž P16s dosáhl skóre GPU 354 ve srovnání s 355 u P14s. V optimalizovaných testech TensorRT však P16s mírně vede s celkovým skóre 484, což naznačuje lepší trvalou propustnost GPU. Celkově P16s poskytuje velmi podobnou akceleraci umělé inteligence jako P14s, ale těží z dodatečné chladicí kapacity, která mu umožňuje udržet si vyšší výkon i při delším zatížení.
| Výsledky CPU (průměrný čas v ms) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí | 122 | 138 | 138 |
| MobileNet V3 | 1.11 ms | 0.98 ms | 1.08 ms |
| ResNet 50 | 10.89 ms | 9.57 ms | 9.80 ms |
| Počátek V4 | 31.91 ms | 28.26 ms | 28.44 ms |
| DeepLab V3 | 39.42 ms | 34.59 ms | 35.51 ms |
| YOLO V3 | 74.45 ms | 68.85 ms | 69.87 ms |
| REAL-ESRGAN | 4,161.76 ms | 3,442.98 ms | 3,016.11 ms |
| Výsledky GPU (průměrný čas v ms) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí | 355 | 490 | 354 |
| MobileNet V3 | 1.05 ms | 0.79 ms | 1.03 ms |
| ResNet 50 | 3.77 ms | 2.80 ms | 3.73 ms |
| Počátek V4 | 10.13 ms | 8.05 ms | 10.37 ms |
| DeepLab V3 | 25.40 ms | 19.54 ms | 24.74 ms |
| YOLO V3 | 19.16 ms | 12.70 ms | 20.15 ms |
| REAL-ESRGAN | 399.21 ms | 256.57 ms | 395.42 ms |
| TensorRT | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre | 438 | 681 | 484 |
| MobileNet V3 | 0.76 ms | 0.53 ms | 0.64 ms |
| ResNet 50 | 3.33 ms | 2.20 ms | 3.05 ms |
| Počátek V4 | 9.53 ms | 7.40 ms | 8.67 ms |
| DeepLab V3 | 13.34 ms | 7.97 ms | 11.66 ms |
| YOLO V3 | 15.28 ms | 7.94 ms | 13.76 ms |
| REAL-ESRGAN | 446.47 ms | 289.54 ms | 444.42 ms |
UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence
Benchmark generování textu s využitím umělé inteligence (AI) Procyon zefektivňuje testování výkonu LLM tím, že poskytuje stručnou a konzistentní metodu hodnocení. Umožňuje opakované testování napříč více modely LLM a zároveň minimalizuje složitost velkých modelů a počet proměnných. Byl vyvinut ve spolupráci s předními dodavateli hardwaru pro umělou inteligenci a optimalizuje využití lokálních akcelerátorů umělé inteligence k poskytování spolehlivějšího a efektivnějšího hodnocení výkonu. Níže uvedené výsledky byly testovány pomocí TensorRT.
Pro úlohy LLM si P16s Gen 4 vede přesně tak, jak se od hardwaru očekává. Jeho výstupní rychlost a generování tokenů se velmi podobají P14s Gen 6, v testu Phi dosahuje přibližně 47 tokenů za sekundu a v testu Mistral 34 tokenů za sekundu. Pochopitelně zaostává za P16v Gen 3, protože vyšší VRAM a výpočetní kapacita RTX PRO 2000 nabízí zřetelnou výhodu při generování textu.
| UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Phi | |||
| Celkové skóre Phi | 1,307 | 1,952 | 1,339 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Phi | 0.685 s | 0.456 s | 0.672 s |
| Výstupní tokeny Phi za sekundu | 45.671 tokenů/s | 67.803 tokenů/s | 47.070 tokenů/s |
| Celková doba trvání fí | 64.004 s | 43.235 s | 62.210 s |
| Mistral | |||
| Celkové skóre Mistralu | 1,137 | 1,745 | 1,113 |
| Čas do prvního tokenu na výstupu Mistralu | 1.196 s | 0.751 s | 1.292 s |
| Výstupní žetony Mistralu za sekundu | 33.960 tokenů/s | 50.213 tokenů/s | 34.884 tokenů/s |
| Celková doba trvání Mistralu | 87.809 s | 59.136 s | 86.295 s |
| Lama3 | |||
| Celkové skóre Lamy3 | - | 1,552 | - |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama3 | - | 0.732 s | - |
| Výstupní tokeny Llama3 za sekundu | - | 43.409 tokenů/s | - |
| Celková doba trvání Llama3 | - | 67.892 s | - |
| Lama2 | |||
| Celkové skóre Lamy2 | - | - | - |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama2 | - | - | - |
| Výstupní tokeny Llama2 za sekundu | - | - | - |
| Celková doba trvání Llama2 | - | - | - |
UL Procyon: Generování obrazu AI
Benchmark Procyon AI Image Generation poskytuje konzistentní a přesnou metodu pro měření výkonu inferenčních výpočtů umělé inteligence napříč celou řadou hardwaru, od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU. Zahrnuje tři testy: Stable Diffusion XL (FP16) pro špičkové GPU, Stable Diffusion 1.5 (FP16) pro středně výkonné GPU a Stable Diffusion 1.5 (INT8) pro zařízení s nízkou spotřebou. Benchmark používá optimální inferenční engine pro každý systém, což zajišťuje spravedlivé a srovnatelné výsledky.
Generování obrazu silně zatěžuje GPU a RTX PRO 500 P16s Gen 4 zde vykazuje svá omezení ve srovnání s RTX PRO 2000. I když efektivně zvládá nízkoenergetický test INT8 Stable Diffusion 1.5 (skóre 8 840 a výstup obrazu za zhruba 3.5 sekundy), v testu FP16 zaostává za P16v Gen 3 asi o 34 %. Stále však mírně převyšuje P14s Gen 6, což posiluje výhodu větší tepelné obálky.
| UL Procyon: Generování obrazu pomocí umělé inteligence | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) | |||
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkové skóre | 697 | 1,084 | 708 |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkový čas | 143.447 s | 92.235 s | 141.136 s |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – rychlost generování obrazu | 8.965 s/obrázek | 5.765 s/obrázek | 8.821 s/obrázek |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) | |||
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkové skóre | 8,440 | 13,402 | 8,840 |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkový čas | 29.619 s | 18.653 s | 28.278 s |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – rychlost generování obrazu | 3.702 s/obrázek | 2.332 s/obrázek | 3.535 s/obrázek |
| Stabilní difúze XL (FP16) | |||
| Stabilní difúze XL (FP16) – Celkové skóre | - | 847 | - |
| Stabilní difúze XL (FP16) – celkový čas | - | 707.623 s | - |
| Stabilní difúze XL (FP16) – rychlost generování obrazu | - | 44.226 s/obrázek | - |
SPECworkstation 4
Benchmark SPECworkstation 4.0 je komplexní nástroj pro vyhodnocení všech klíčových aspektů výkonu pracovních stanic. Nabízí reálné měření výkonu CPU, grafiky, akcelerátoru a disku, což profesionálům zajišťuje data pro informovaná rozhodnutí o investicích do hardwaru. Benchmark zahrnuje specializovanou sadu testů zaměřených na pracovní zátěže AI a ML, včetně úloh datové vědy a inferenčních testů ONNX založených na běhovém prostředí, což odráží rostoucí význam AI/ML v prostředí pracovních stanic. Zahrnuje sedm vertikál a čtyři hardwarové subsystémy a poskytuje podrobné a relevantní měření výkonu dnešních pracovních stanic.
P16s Gen 4 si vede mimořádně dobře napříč různými odvětvími, zejména v úlohách vázaných na CPU. U všech tří systémů vede v kategoriích Energie (1.28), Finanční služby (1.10), Biologické vědy (1.68) a Produktový design (1.32) a v těchto kategoriích překonává i P16v Gen 3 s vyšší úrovní. Těsně za P16v se umístily kategorie AI a strojové učení (1.60) a Média a zábava (1.60), zatímco Produktivita a vývoj (1.07) za ním mírně zaostává. Celkově vzato představuje P16s silný argument pro profesionály ve vědeckých, technických a finančních úlohách, kde je propustnost CPU důležitější než výkon GPU.
| SPECworkstation 4.0.0 (čím vyšší, tím lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Průmyslové vertikály | |||
| AI a strojové učení | 1.45 | 1.63 | 1.60 |
| Energie | 1.13 | 1.12 | 1.28 |
| Finanční služby | 0.95 | 0.98 | 1.10 |
| Life Sciences | 1.51 | 1.62 | 1.68 |
| Média a zábava | 1.53 | 1.60 | 1.60 |
| Produktový design | 1.16 | 1.27 | 1.32 |
| Produktivita a rozvoj | 0.87 | 1.09 | 1.07 |
SPECviewperf 15
SPECviewperf 15 je standardem v oboru pro hodnocení výkonu 3D grafiky napříč API OpenGL, DirectX a Vulkan. Zavádí nové úlohy, včetně blender-01 (Blender 3.6), unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4, DirectX 12) a enscape-01 (Enscape 4.0, Vulkan ray tracing), spolu s aktualizovanými trasami pro 3ds Max, CATIA, Creo, Maya a SolidWorks. Díky přepracovanému grafickému rozhraní, podpoře moderních aplikací a pokročilým úlohám renderování poskytuje SPECviewperf 15 konzistentní a reálný vhled do výkonu profesionální grafiky.
Je zajímavé, že P16s Gen 4 vykazuje v testu SPECviewperf 15 poněkud neočekávané chování. Přestože má stejnou grafickou kartu Ultra 7 265H a grafickou kartu RTX PRO 500 jako P14s Gen 6, v prohlížečích, jako jsou 3dsmax, Blender a medical, dosahuje znatelně horších výsledků. Tato nesrovnalost pravděpodobně poukazuje na dřívější optimalizace ovladačů nebo vysoce konzervativní profil řízení teploty, který v tomto konkrétním šasi upřednostňuje tichý provoz před vysokým grafickým výkonem.
| SPECviewperf (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 18.26 | 30.54 | 8.98 |
| mixér-01 | 30.19 | 47.62 | 13.83 |
| catia-07 | 32.65 | 49.64 | - |
| creo-04 | 87.59 | 133.91 | 62.24 |
| energy-04 | 34.95 | 57.13 | 11.90 |
| únik-01 | 19.64 | 27.82 | - |
| mája-07 | 86.42 | 122.09 | 37.79 |
| lékařské-04 | 74.06 | 105.90 | 26.81 |
| solidworks-08 | 39.26 | 65.69 | 35.65 |
| unreal_engine-01 | 40.99 | 57.02 | 31.12 |
LuxMark
LuxMark je benchmark GPU, který využívá LuxRender, open-source ray-tracing renderer, k vyhodnocení výkonu systému s vysoce detailními 3D scénami. Tento benchmark je relevantní pro posouzení grafických renderovacích schopností serverů a pracovních stanic, zejména pro vizuální efekty a architektonické vizualizační aplikace, kde je přesná simulace světla klíčová.
V oblasti ray tracingu v OpenCL dosahuje P16s Gen 4 solidních výsledků ve své třídě. V Hallbench dosáhl skóre 10 449, což je o 11.8 % více než P14s Gen 6 s 9 344, a přitom stále zaostává za P16v Gen 3 a jeho RTX PRO 2000 s 14 583. Stejný vzorec se objevuje i ve scéně Jídlo, kde P16s dosáhl skóre 3 892 ve srovnání s 3 543 u P14s a 5 536 u P16v. Celkově P16s těží z většího šasi ve spojení se stejnou grafickou kartou RTX PRO 500, což mu umožňuje udržet si mírný, ale konzistentní náskok před P14 v trvalých ray tracingových zátěžích.
| LuxMark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Hallbench | 9,344 | 14,583 | 10,449 |
| Jídlo | 3,543 | 5,536 | 3,892 |
7-zipová komprese
Benchmark komprese 7-Zip vyhodnocuje výkon CPU během kompresních a dekompresních úloh a měří počet instrukcí za sekundu (GIPS) a využití CPU. Vyšší GIPS a efektivní využití CPU naznačují vynikající výkon.
A právě zde ThinkPad P16s Gen 4 skutečně vyniká. Překvapivě překonává nejen P14s Gen 6, ale i P16v Gen 3 s procesorem Ultra 9 285H v celkovém hodnocení (96.484 GIPS vs. 92.891 GIPS). Kombinace Ultra 7 265H a 16palcového chladicího řešení vede k fenomenální trvalé vícejádrové účinnosti pro náročné úlohy komprese a dekomprese.
| 7-Zip kompresní benchmark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Komprese | |||
| Aktuální využití CPU | 1,272% | 1,221% | 1,340% |
| Aktuální jmenovitý proud/spotřeba | 6.148 GIPS | 7.143 GIPS | 7.727 GIPS |
| Proud | 78.199 GIPS | 87.232 GIPS | 103.552 GIPS |
| Výsledné využití CPU | 1,290% | 1,260% | 1,198% |
| Výsledné hodnocení/použití | 6.217 GIPS | 7.210 GIPS | 7.768 GIPS |
| Výsledné hodnocení | 80.191 GIPS | 90.840 GIPS | 101.986 GIPS |
| Dekomprese | |||
| Aktuální využití CPU | 1,255% | 1,252% | 1,198% |
| Aktuální jmenovitý proud/spotřeba | 7.375 GIPS | 7.701 GIPS | 7.313 GIPS |
| Proud | 92.580 GIPS | 96.410 GIPS | 87.601 GIPS |
| Výsledné využití CPU | 1,254% | 1,217% | 1,236% |
| Výsledné hodnocení/použití | 7.416 GIPS | 7.798 GIPS | 7.362 GIPS |
| Výsledné hodnocení | 92.953 GIPS | 94.943 GIPS | 90.982 GIPS |
| Celkové hodnocení | |||
| Celkové využití CPU | 1,272% | 1,238% | 1,275% |
| Celkové hodnocení/využití | 6.816 GIPS | 7.504 GIPS | 7.565 GIPS |
| Celkové hodnocení | 86.572 GIPS | 92.891 GIPS | 96.484 GIPS |
Blackmagic RAW Speed Test
Blackmagic RAW Speed Test je výkonnostní benchmark, který měří schopnosti systému pro přehrávání a editaci videa s kodekem Blackmagic RAW. Vyhodnocuje, jak dobře systém dokáže dekódovat a přehrávat video soubory ve vysokém rozlišení a uvádí snímkovou frekvenci pro zpracování na bázi CPU i GPU.
P16s Gen 4 poskytuje silný dekódovací výkon CPU a v testu 8K CPU dosahuje 74 FPS. To ji řadí před P14s Gen 6 s 65 FPS, i když mírně za P16v Gen 3 s 76 FPS. Co se týče GPU, P16s dosáhla v této skupině nejsilnějšího výsledku OpenCL s 86 FPS, čímž těsně porazil P16v s 84 FPS a jasně vedl P14s s 63 FPS. Díky těmto výsledkům je P16s vysoce schopnou platformou pro mobilní přehrávání a editaci videa RAW.
| Blackmagic RAW Speed Test | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| 8K procesor | 65 | 76 | 74 |
| 8K OPENCL | 63 | 84 | 86 |
Test rychlosti disku Blackmagic
Blackmagic Disk Speed Test vyhodnocuje výkon úložiště měřením rychlosti čtení a zápisu a poskytuje tak informace o schopnosti systému zvládat datově náročné úlohy, jako je střih videa a přenos velkých souborů.
Výkon úložiště je napříč všemi platformami velmi konzistentní. Výkonný SSD disk P16s Gen 4 s rozhraním PCIe Gen 5, který běží rychlostí PCIe 4.0 kvůli omezení počtu slotů, poskytuje solidní rychlost čtení 5 169 MB/s a zápisu 4 624 MB/s, což je v rámci očekávaných limitů pro moderní podnikové pracovní stanice a zajišťuje rychlý přenos souborů a rychlé načítání aplikací.
| Test rychlosti disku Blackmagic | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| číst | 5,159.6 MB/s | 5,023.4 MB/s | 5,169.3 MB/s |
| Napsat | 4,794.1 MB/s | 4,675.3 MB/s | 4,624.5 MB/s |
Blender 4.5
Blender je open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark. Skóre se měří ve vzorcích za minutu, přičemž vyšší hodnoty znamenají lepší výkon.
V renderování CPU zůstává P16s Gen 4 velmi konkurenceschopný v rámci sady Blender. V Monsteru dosáhl skóre 120.23 vzorků za minutu, což ho řadí mezi P16v Gen 3 s 128.24 a P14s Gen 6 s 118.71. V Junkshopu se P16s opět umístil uprostřed s 77.99, těsně za P16v s 79.18, zatímco před P14s s 73.68 zůstal. V Classroomu se P16s posunul do vedení s 61.04 vzorky za minutu a překonal tak P14s s 58.11 i P16v s 57.62. Celkově P16s vykazuje velmi vyvážené chování při renderování CPU s dostatečnou tepelnou rezervou, aby zůstal konzistentně silný napříč scénami s různou složitostí.
| CPU Blenderu (vzorky za minutu, vyšší je lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Netvor | 118.71 | 128.24 | 120.23 |
| Veřejné haraburdí | 73.68 | 79.18 | 77.99 |
| Třída | 58.11 | 57.62 | 61.04 |
Co se týče GPU, P16s Gen 4 dosahuje téměř identického výkonu jako P14s Gen 6, což se dalo očekávat vzhledem k tomu, že oba systémy používají stejnou grafickou kartu RTX PRO 500. V Monsteru dosáhla skóre 917.81 oproti 903.13 pro P14s, v Junkshopu 628.51 oproti 620.11 a v Classroomu 538.79 oproti 527.76. P16v Gen 3 si díky výkonnější RTX PRO 2000 udržuje jasný náskok ve všech třech scénách, ale P16s stále poskytuje solidní výkon při vykreslování na GPU ve své hardwarové třídě.
| Blender GPU (vzorky za minutu, vyšší je lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Netvor | 903.13 | 1,300.29 | 917.81 |
| Veřejné haraburdí | 620.11 | 643.87 | 628.51 |
| Třída | 527.76 | 607.69 | 538.79 |
y-cruncher
y-cruncher je vícevláknový a škálovatelný program, který dokáže vypočítat pí a další matematické konstanty na biliony číslic. Od svého uvedení na trh v roce 2009 se stal populární aplikací pro benchmarking a zátěžové testování pro přetaktovače a hardwarové nadšence.
P16s Gen 4 dosahuje nejlepších výsledků v testu y-cruncher ve skupině v každém dokončeném testu. Test s 1 miliardou číslic dokončil za 27.472 sekundy, což je před P16v Gen 3 s časem 32.690 sekundy a P14s Gen 6 s časem 34.056 sekundy. Tato výhoda pokračuje na 2.5 miliardy číslic, kde P16s zaznamenal 81.702 sekundy ve srovnání s 92.203 sekundami u P16v a 96.273 sekundami u P14s, a opět na 5 miliardách číslic s výsledkem 186.141 sekundy ve srovnání s 207.729 a 216.487 sekundami. Byl také jediným systémem v této sadě, který dokončil test s 10 miliardami číslic, když skončil za 405.978 sekundy. Tyto výsledky ukazují, že P16s kombinuje Ultra 7 265H s dostatečnou tepelnou rezervou pro udržení mimořádně silného dlouhodobého výpočetního výkonu.
| Y-Cruncher (Nižší čas je lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| 1 miliard | 34.056 s | 32.690 s | 27.472 s |
| 2.5 miliard | 96.273 s | 92.203 s | 81.702 s |
| 5 miliard | 216.487 s | 207.729 s | 186.141 s |
| 10 miliard | - | - | 405.978 s |
Geekbench 6
Geekbench 6 je multiplatformní benchmark, který měří celkový výkon systému.
V Geekbench 6 dosáhl P16s Gen 4 nejsilnějšího skóre v multi-core testu CPU v této skupině s 15 823, čímž porazil P16v Gen 3 s 15 185, a to i přes jeho výkonnější procesor Ultra 9. Výkon v single-core testu zůstal u všech tří systémů podobný, přičemž P16s dosáhl skóre 2 826. Na straně GPU se jeho OpenCL skóre 67 453 blíží skóre P14s Gen 6 s 66 784, což se dalo očekávat vzhledem k jejich sdílené grafice RTX PRO 500. Celkově P16s vyniká nejvíce v trvalé propustnosti CPU spíše než ve výpočetním výkonu GPU.
| Geekbench 6 (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Procesor (CPU) | |||
| Jednojádrový procesor | 2,713 | 2,921 | 2,826 |
| Vícejádrový procesor | 12,781 | 15,185 | 15,823 |
| GPU | |||
| GPU OpenCL | 66,784 | 104,861 | 67,453 |
V-Ray
V -Ray Benchmark měří výkon renderování pro CPU, GPU NVIDIA nebo obojí pomocí pokročilých enginů V-Ray 6. Využívá rychlé testy a jednoduchý systém hodnocení, který uživatelům umožňuje vyhodnotit a porovnat renderovací schopnosti jejich systémů. Je to nezbytný nástroj pro profesionály, kteří hledají efektivní přehled o výkonu.
Jako čistě GPU akcelerovaný renderovací benchmark se výsledky V-Ray shodují s očekáváními. P16s Gen 4 (2 114) si vede téměř identicky jako P14s Gen 6 a zaostává za silnější RTX PRO 2000 v P16v.
| Vray (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 2,122 | 3,233 | 2,114 |
PCMark 10
PCMark 10 je standardní benchmark určený k měření celkového výkonu systému v moderních kancelářských prostředích. Obsahuje aktualizované úlohy pro Windows 10 a vyhodnocuje každodenní úkoly, včetně produktivity, prohlížení webu, videokonferencí a tvorby obsahu. Benchmark se snadno spouští, nabízí víceúrovňové hodnocení (od celkového hodnocení až po detailní skóre úlohy) a zahrnuje specializované testy výdrže baterie a úložiště. Zatímco UL Solutions nyní doporučuje Procyon pro novější testování založené na aplikacích, PCMark 10 zůstává spolehlivým a široce používaným nástrojem pro hodnocení obecného výkonu počítače.
P16s Gen 4 dosahuje solidních 8 667 bodů, což je ideální pozici mezi ultramobilním P14s a P16v. To potvrzuje vynikající celkovou odezvu systému pro každodenní produktivitu, prohlížení webu a složité kancelářské aplikace.
| PCMark 10 (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 8,382 | 9,007 | 8,667 |
Procesor 3DMark
Profil CPU v 3DMark hodnotí výkon procesoru napříč šesti úrovněmi vláken: 1, 2, 4, 8, 16 a maximum vláken. Každý test spouští stejnou simulační zátěž založenou na boidu, aby se posoudila, jak dobře se CPU škáluje při různém počtu vláken s minimálním zapojením GPU. Benchmark pomáhá identifikovat efektivitu jednoho vlákna a potenciál více vláken pro úkoly, jako je hraní her, tvorba obsahu a vykreslování. Skóre v osmi vláknech se často shoduje s moderním herním výkonem DirectX 12, zatímco výsledky s 1–4 vlákny odrážejí starší herní scénáře nebo scénáře esportů.
Profil CPU odhaluje zajímavé chování při škálování v závislosti na počtu vláken. Při maximálním počtu a 16 vláknech se P16s Gen 4 (10 448 a 10 423) nachází těsně za P16v Gen 3 (11 218 a 10 882), jak se dalo očekávat vzhledem k procesoru Ultra 9 vyšší třídy. Nicméně s 8 vlákny a méně P16s P16v předbíhá a dosahuje skóre 7 403 oproti 7 049 při 8 vláknech a 4 595 oproti 4 039 při 4 vláknech. Výkon v jednom vlákně je prakticky shodný ve všech třech systémech, což odráží sdílenou architekturu Meteor Lake.
| 3DMark CPU (vyšší skóre znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Max vlákna | 10,377 | 11,218 | 10,448 |
| 16 Vlákna | 10,294 | 10,882 | 10,423 |
| 8 Vlákna | 7,525 | 7,049 | 7,403 |
| Vlákna 4 | 4,400 | 4,039 | 4,595 |
| Vlákna 2 | 2,389 | 2,349 | 2,416 |
| Vlákna 1 | 1,222 | 1,224 | 1,227 |
Úložiště 3DMark
Benchmark úložiště 3DMark testuje herní výkon vašeho SSD disku měřením úloh, jako je načítání her, ukládání postupu, instalace herních souborů a nahrávání hraní. Vyhodnocuje, jak dobře si vaše úložiště vede v reálných herních scénářích, a podporuje nejnovější technologie úložišť, čímž poskytuje přesné informace o výkonu.
Úložný subsystém plynule zvládá načítání, ukládání a instalaci herních úloh a dosáhl skóre 1 797. To dále potvrzuje schopnost disku efektivně zpracovávat náhodné operace čtení/zápisu i při náročném multitaskingu.
| Úložiště 3DMark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 1,700 | 1,895 | 1,797 |
Baterie PCMark
Pro měření výdrže baterie v mobilních systémech používáme PCMark 10. Obsahuje benchmark Modern Office, který poskytuje realistické posouzení výdrže baterie během typických pracovních úkolů. Simuluje každodenní kancelářské činnosti, jako je psaní dokumentů, prohlížení webu a účast na videokonferencích, s vestavěnými obdobími nečinnosti, které odrážejí, jak lidé používají své notebooky. Nejde jen o špičkový výkon; zaměřuje se na trvalé používání při mírném zatížení. Je užitečný pro pochopení, jak dlouho můžete očekávat, že notebook vydrží během dne kancelářské práce.
Test probíhá v 10minutových cyklech a vyvažuje aktivní úlohy s obdobími nečinnosti. Konkrétně úlohy psaní a prohlížení webu zahrnují zhruba 4.5 minuty aktivity následované 5.5 minutami nečinnosti, zatímco videokonference jsou lehčí, s 2 minutami zaneprázdněnosti a 8 minutami nečinnosti. Tento přístup si klade za cíl poskytnout přesnější reprezentaci reálného vybíjení baterie než nepřetržité spouštění náročných úloh, což vám dává lepší představu o životnosti pro každodenní produktivitu.
Výdrž baterie je to, co ukazuje výkonný interní systém P16s Gen 4. S výdrží 6 hodin a 51 minut v benchmarku Modern Office zaostává o několik hodin za menším P14s Gen 6 (11 hodin a 48 minut). To je nevyhnutelný kompromis v podobě vysoce výkonného procesoru Core Ultra 7 265H a dynamického 16palcového displeje v tenkém šasi. Systém sice podporuje rychlé nabíjení Rapid Charge, které vám umožní rychle nabít baterii až na 80 %, ale profesionálové plánující celodenní práci v terénu, dlouhé laboratorní cvičení nebo schůzky po sobě budou bezpodmínečně potřebovat mít 100W adaptér po ruce.
| Baterie PCMark (vyšší hodnota znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (Intel Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) | Lenovo ThinkPad P16v Gen 3 (Intel Core Ultra 9 285H) (NVIDIA RTX PRO 2000) | Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 (Intel Core Ultra 7 265H) (NVIDIA RTX PRO 500) |
|---|---|---|---|
| Uplynulý čas | 11 hodin 48 minut | 12 hod | 6 hodin 51 minut |
Závěr
ThinkPad P16s Gen 4 si klade za cíl překlenout propast mezi přenosností a výkonem pracovní stanice a data dokazují, že se mu to do značné míry daří, s několika zřetelnými výhradami.
Z výpočetního hlediska je tento stroj nečekaně silný. V úlohách vázaných na CPU, jako je komprese 7-Zip, y-cruncher a vícejádrové testování Geekbench 6, si Core Ultra 7 265H v P16s nejen vedl dobře, ale aktivně překonal i výkonnější Core Ultra 9 285H v ThinkPad P16v Gen 3. 16palcové šasi poskytuje přesně takový tepelný prostor, jaký tento křemík potřebuje k natažení nohou, a poskytuje fenomenální trvalý vícevláknový výkon. V kombinaci s legendární hmatovou klávesnicí a trackpadem od Lenovo je to pozoruhodně efektivní každodenní zařízení pro vývojáře, datové vědce a inženýry provádějící náročné lokální výpočty, za předpokladu, že jsou v dosahu elektrické zásuvky.
Grafický výkon a výdrž baterie systému však odhalují jeho limity. Začlenění 35W NVIDIA RTX PRO 500 je striktně vyladěno na efektivitu a nízkou akceleraci. I když dobře zvládá úlohy inference umělé inteligence a generování obrazu s nízkou spotřebou energie, s náročnějším 3D renderováním a složitou navigací v zobrazovacím okně se potýká. Výdrž baterie 5 hodin a 43 minut navíc znamená, že se nejedná o celodenního bojovníka na cestách; působivý výpočetní výkon vybíjí baterii mnohem rychleji než ultramobilní alternativy.
ThinkPad P16s Gen 4 v konečném důsledku není náhradou stolního počítače pro náročnou 3D animaci nebo náročné CAD simulace. Místo toho je to vysoce cílený přesný nástroj. Pro IT profesionály, analytiky síťové bezpečnosti a inženýry, kteří potřebují masivní výpočetní výkon CPU, robustní akceleraci umělé inteligence a spolehlivost v provedení, které jim nezlomí záda, je P16s Gen 4 ideální volbou pro mobilní pracovní stanici. Jen nezapomeňte sbalit nabíječku.
Mobilní pracovní stanice ThinkPad P16s Gen 4 (16″ Intel)
Žebříček: Lenovo ThinkPad P16s Gen 4 je součástí testovaného pole v našem žebříčku Nejlepší mobilní pracovní stanice.




Amazon