StorageReview.com

NVIDIA RTX 4090 vs. RTX 6000 Ada: Může herní GPU konkurovat výkonné pracovní stanici?

Koncový uživatel  ◇  Workstation

Abychom prozkoumali, jak různé architektury stolních počítačů zvládají úlohy s umělou inteligencí, oslovili jsme společnost Dell s přímočarým požadavkem: poskytnout nám nejvýkonnější systémy v jejich herních a pracovních řadách. Cíl? Zjistit, jak si špičkový herní stolní počítač optimalizovaný pro spotřebitelský výkon vede v porovnání s high-end pracovní stanicí určenou pro profesionální úkoly při spouštění úloh s umělou inteligencí – každý s nejlepší grafickou kartou NVIDIA ve své třídě.

Porovnání RTX 4090 vs. RTX 6000 na Ada Dell PC

Společnost Dell dodala Alienware Aurora R16 , který představuje vrchol herního průmyslu na PC. Tento systém je výkonným strojem pro hraní her a vysoce výkonné spotřebitelské aplikace, disponuje grafickou kartou NVIDIA RTX 4090 s 24 GB paměti GDDR6X, procesorem Intel Core i9-14900KF a kompaktním designem. Díky relativně dostupné ceně Aurora R16 vyvolává otázku: dokáže systém určený pro hraní her zvládat i umělou inteligenci?

RTX 4090 vs. RTX 6000 Ada vedle sebe v Dellu

Společnost Dell poslala jako zástupce rodiny pracovních stanic Precision 5860 , systém určený pro náročné profesionální použití, včetně námi zamýšleného použití umělé inteligence. Tato pracovní stanice, vybavená grafickou kartou NVIDIA RTX 6000 Ada s 48 GB paměti GDDR6, procesorem Intel Xeon W7-2595X a 128 GB paměti ECC DDR5, je navržena pro zvládání složitých, výpočetně náročných úkolů. Vzhledem k cenovce, která je přibližně 4krát vyšší než u Aurory R16, jsme si však museli položit otázku: ospravedlňuje specializovaný hardware náklady na úlohy s umělou inteligencí?

Tento článek porovnává tyto dva systémy, aby odhalil, jak velký vliv má dodatečná paměť GPU, ECC RAM a výkon CPU pracovní stanice na úlohy umělé inteligence a zda herní desktop může poskytnout schůdnou alternativu pro nadšence umělé inteligence s omezeným rozpočtem.

Specifikace Dell Precision 5860 a Alienware Aurora R16

V tomto úkolu si neděláme takové iluze, abychom si uvědomili, že Precision 5860 má obrovskou výkonnostní výhodu s dvojnásobnou pamětí GDDR, více sloty DRAM, mnohem výkonnějším CPU… seznam by mohl pokračovat. Naše konfigurace měla v době testování cenu přibližně 12 000 dolarů oproti konfiguraci Alienware za 3 000 dolarů. Při zkoumání systémů to mějte na paměti a nezapomeňte, že cílem tohoto článku je zjistit, zda a kde Alienware a RTX 4090 v něm dokážou držet krok s mnohem silnější RTX 6000 Ada.

Specifikace Dell Precision 5860

Možnosti procesoru Intel Xeon „Sapphire Rapids“ w3 až w7, až 26 jádra
Operační systém
  • Windows 10/11 Pro pro pracovní stanice
  • Ubuntu LTS 22.04
  • Red Hat Enterprise Linux 8.6
Možnosti paměti Až 2TB DDR5-4800 ECC (8 slotů DIMM)
Možnosti skladování
  • 2.5palcové a 3.5palcové disky SATA
  • M.2 SSD
Grafika
  • Až 2x Nvidia RTX 6000 Ada 48GB GDDR6
  • Až 2x AMD Radeon Pro W6800 16GB GDDR6
porty Přední:

  • (2) porty USB 3.2 1. generace
  • Port USB 3.2 Gen 2 typu C s technologií PowerShare
  • Port USB 3.2 Gen 2 typu C
  • Univerzální audio port
  • Slot pro SD kartu

Zadní:

  • (3) porty USB 3.2 Gen 2 typu C
  • (2) porty USB 3.2 1. generace
  • Port USB 3.2 Gen 1 s funkcí Smart Power On
  • Ethernetový port RJ45, 1GBE
  • Ethernetový port RJ45, 10GBE
  • Výstupní port
  • Sériový port (volitelné)
  • (2) porty PS2 (volitelné)
Optická mechanika Volitelná tenká DVD vypalovačka
Slots
  • Slot Gen5 PCIe x16 plné výšky
  • Slot Gen4 PCIe x16 plné výšky
  • (2) Otevřený slot PCIe x8 Gen4 plné výšky
  • Slot Gen4 PCIe x8 plné výšky (x4 elektricky) s otevřeným koncem
  • (2) sloty M.2 2230/2280 pro PCIe NVMe Gen4 SSD
  • (2) sloty SATA pro 2.5/3.5palcový pevný disk/SSD
  • (2) Flexibilní úložné prostory směřující ven
Rozměry NÁS:

  • Výška: 16.29 palce (414 mm) / 16.45 palce (417.90 mm) s vyčnívající gumovou nožičkou
  • Šířka: 6.79 palce (172.60 mm) / 6.94 palce (176.50 mm) s vyčnívající gumovou nožičkou
  • Hloubka: 16.90 palce (429.60 mm) / 17.79 palce (452.10 mm) s vyčnívající konstrukcí zámku
  • Hmotnost: Maximální: 21.70 kg, Minimální: 14.40 kg
Možnosti napájení
  • Interní napájecí zdroj Platinum s výkonem 750 W
  • Interní napájecí zdroj Platinum 1350 W – volitelný
Záruka
  • 3 roky záruky na servis u zákazníka následující den s ProSupport

Specifikace Dell Alienware Aurora R16

Složka
Procesor Intel® Core™ i7-i9 14700-14900KF, 20-24 jader, 5.4 až 6.0 GHz (teplotní rychlost P-jádra)
Operační systém Windows 11 Home nebo Pro, angličtina
Grafika NVIDIA® GeForce RTX™ 4060–4090, 8–24 GB GDDR6X
Memory 16 – 64 GB DDR5, 5200 – 5600 MT/s (2 sloty DIMM)
Skladování 1–4 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD
napájení Možnosti zdroje s výkonem 500 W nebo 1000 W s platinovým hodnocením
Chlazení 240mm kapalinou chlazený procesor
Porty (přední)
  • 1 Globální port pro náhlavní soupravu
  • 2 porty USB 3.2 Gen 1
  • 1 port USB 3.2 Gen 1 s technologií PowerShare
  • 1 port USB 3.2 Gen 2 typu C® s technologií PowerShare
Porty (zadní)
  • 1 zadní levý/pravý prostorový port
  • 1 optický port S/PDIF
  • 1 boční levý/pravý prostorový port
  • 1 audio vstup/port pro mikrofon
  • 1 linkový výstup
  • 1 port USB 3.2 Gen 2 Type-C® (10 Gb/s)
  • 1 port USB 3.2 Gen 2×2 Type-C® (20 Gb/s)
  • 2 porty USB 2.0 typu A s technologií Smart Power
  • 1 koaxiální S/PDIF port
  • 1 port pro centrální/subwooferový LFE surround reproduktor
  • 1 linkový vstup
  • 2 porty USB 2.0 typu A
  • 2 porty USB 3.2 Gen 1 typu A (5 Gb/s)
  • 1 ethernetový port RJ45
  • 1 port pro duální samokomplementární anténu (SCA)
  • 1 slot pro bezpečnostní kabel Kensington
  • 1 slot pro visací zámek
Audio Vysoce výkonný zvukový čip Realtek (ALC1220)
Rozměry
  • Výška: 418.00 mm (16.46 palce)
  • Šířka: 197.00 mm (7.75 palce)
  • Hloubka: 458.40 mm (18.05 palce)
  • Hmotnost (maximální): 15.37 kg
Wi-Fi Bezdrátová karta Intel® Killer™ Wi-Fi 6E AX1675, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth®
Záruka 1letá základní služba u zákazníka po vzdálené diagnostice s podporou pouze hardwaru

Konstrukce a design Dell Precision 5860 a Dell Alienware Aurora R16

Pracovní stanice Dell Precision 5860

Abychom se pustili do návrhu a designu, znovu jsme se podívali na Dell Precision 5860 , dříve recenzovanou pracovní stanici. Přední panel, vyrobený z udržitelné směsi recyklovaných plastů a oceli, zachovává elegantní a konzistentní estetiku jednotky a zároveň nabízí různé možnosti připojení. Níže uvádíme možnosti připojení, které najdete na přední straně:

  • K dispozici jsou dva porty USB-A (5 Gb/s) a dva porty USB-C (10 Gb/s), včetně jednoho s technologií PowerShare pro nabíjení zařízení, i když je zařízení vypnuté.
  • Čtečka SD karet plné velikosti a univerzální audio konektor.
  • Volitelné funkce, jako je tenká optická mechanika a uzamykatelné flexibilní pozice pro disky NVMe nebo SATA vyměnitelné za provozu, zvyšují jeho všestrannost na profesionální úrovni.
  • tlačítko napájení

A teď k zadní straně jednotky. Efektivní chlazení a napájení jsou pro systém této úrovně nezbytné. Zadní panel je vybaven rozsáhlými mřížkami pro proudění vzduchu a nabízí možnosti napájení 750 W nebo 1 350 W, což zajišťuje spolehlivou podporu pro vysoce výkonné komponenty. Na zadní straně najdete možnosti připojení:

  • 1GbE a 10GbE Ethernet.
  • Tři porty USB-A (5 Gb/s) a tři porty USB-C (10 Gb/s).
  • Zvukový linkový výstup s možností rozšíření o další porty pomocí PCIe.

Uvnitř jednotky najdete Precision 5860, který nabízí vynikající možnosti údržby a přizpůsobení, například:

    • Jeden slot Gen5 PCIe x16 s podporou až dvou grafických karet NVIDIA RTX 6000 Ada.
    • Slot Gen4 PCIe x16 plné výšky.
    • (2) Otevřený slot PCIe x8 Gen4 plné výšky.
    • Otevřený slot Gen4 PCIe x8 plné výšky (x4 elektricky).
    • (2) sloty M.2 2230/2280 PCIe NVMe Gen4 pro SSD disky.
    • (2) sloty SATA pro 2.5/3.5palcový pevný disk/SSD.
    • Patice FCLGA4677 je chlazena pokročilým věžovým chladičem s 11 tepelnými trubicemi, což zajišťuje tepelnou účinnost i při trvalém zatížení.
    • 8 slotů pro paměti DDR5 s podporou RDIMM a ECC.

Precision 5860 kombinuje komponenty podnikové úrovně s výjimečnou škálovatelností, nabízí 8 slotů RAM a několik možností úložiště, včetně 3.5palcových a 2.5palcových pevných disků, SSD disků a disků NVMe. Podporuje také více grafických karet, včetně dvou grafických karet NVIDIA RTX 6000 Ada, díky čemuž je vysoce přizpůsobivý pro náročné úlohy. I když zdroj napájení a základní desku systému nelze upgradovat, jeho robustní konektivita, pokročilé chlazení a podpora pamětí ECC zajišťují, že zůstane spolehlivým a dlouhodobým řešením pro uživatele, kteří vyžadují špičkový výkon a flexibilitu v podnikovém prostředí.

Dell Alienware Aurora R16

A teď k druhému novému notebooku, který jsme na Storagereview představili, Dell Alienware R16. Fyzicky si R16 zachovává propracovaný design, který sice není tak výrazný jako typický vzhled Alienware, ale stále si zachovává jeho ikonickou estetiku. Má průhledný plexisklový boční panel pro lepší viditelnost vnitřních komponent a ventilaci spodní poloviny grafické karty. Rozměry šasi jsou:

  •  Výška: 16.46 palce (418.00 mm)
  • Šířka: 7.75 palce (197.00 mm)
  • Hloubka: 18.05 palce (458.40 mm)
  • Váha: 33.89 lbs (15.37 kg)

S ohledem na přední panel R16 nabízí solidní výběr portů pro připojení, včetně:

  • Tlačítko napájení (hlava mimozemšťana)
  • Globální port pro sluchátka s mikrofonem pro zvuk.
  • Dva porty USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) pro periferie.
  • Port USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) PowerShare, který umožňuje nabíjení i ve vypnutém stavu.
  • Port USB 3.2 Gen 2 typu C (10 Gb/s) s technologií PowerShare pro rychlý přenos dat a nabíjení.

Jeho elegantní estetika je dále umocněna RGB světelnými zónami, které osvětlují zadní ventilátor, boky skříně a logo Alienware, což systému dodává osobní nádech. Tyto světelné efekty lze snadno přizpůsobit a spravovat prostřednictvím Alienware Command Center, což uživatelům umožňuje přizpůsobit osvětlení tak, aby odpovídalo jejich stylu, nebo vylepšit jejich herní nastavení.

Boční panel vyrobený z průhledného plexiskla ukazuje vnitřní prvky systému, včetně:

  • 240mm kapalinový chladicí systém typu „vše v jednom“ zajišťuje efektivní odvod tepla pro procesor Intel.
  • RGB podsvícené zóny na zadním ventilátoru, bočním panelu a logu Alienware.

Zadní panel R16 nabízí řadu portů, které zajišťují všestrannost pro hraní her a vysoce výkonné pracovní postupy:

  • Audio porty: Jeden zadní levý/pravý prostorový reproduktor, jeden optický S/PDIF, jeden boční levý/pravý prostorový reproduktor, jeden audio vstup/mikrofon, jeden linkový výstup, jeden koaxiální S/PDIF, jeden centrální/subwooferový LFE a jeden linkový vstup.
  • USB porty: Jeden USB 3.2 Gen 2 Type-C® (10 Gb/s), jeden USB 3.2 Gen 2×2 Type-C (20 Gb/s), dva USB 2.0 Type-A s technologií Smart Power, dva USB 2.0 Type-A a dva USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gb/s).
  • Síť: Jeden ethernetový port RJ45 (1GbE) a dva porty samokomplementární antény (SCA) pro vylepšené Wi-Fi.
  • Zabezpečení: Sloty pro bezpečnostní kabel Kensington a visací zámek.

Interně nabízí R16 konfigurace s:

  • Procesory Intel Core i7-14700F až Intel Core i9-14900KF, které nabízejí až 20–24 jader a 68 MB mezipaměti.
  • Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 4060 až RTX 4090 s až 8–24 GB paměti GDDR6X zajišťují špičkový grafický výkon pro náročné hry a aplikace.
  • 1–4 TB PCIe NVMe SSD disk pro bleskově rychlé úložiště a minimální doby načítání.
  • Napájecí zdroj Platinum s výkonem 500–1000 W, který stejně jako základní deska nelze upgradovat, takže je pevnou součástí systému.
  • Univerzální 240mm systém kapalinového chlazení pro zajištění optimálního tepelného managementu během intenzivních her.
  • Dva sloty pro paměti DDR5 RAM s minimální konfigurací 16 GB a rozšiřitelnou kapacitou až 64 GB při 5200–5600 MHz.

R16 kombinuje špičkové komponenty a přizpůsobitelný výkon, díky čemuž je vhodný pro domácí hraní a kreativní práci na vysoké úrovni. Přestože zdroj, základní deska a RAM systému nejsou upgradovatelné, s maximální podporou 64 GB ve dvou slotech RAM, jeho výkonné možnosti z něj činí ideální volbu pro uživatele, kteří hledají dlouhodobé a vysoce výkonné řešení.

Srovnávací testy Dell Precision 5860 Tower a Dell Alienware Aurora R16

Než se podíváme na benchmarky, zde je seznam konfigurací jednotlivých testovaných jednotek.

Specifikace Dell Precision 5860 Tower Dell Alienware Aurora R16
Procesor (CPU) Intel Xeon w7-2595X (26 jader, 52 vláken) Intel i9-14900KF (8 jader + 16 jádra, 32 vláken)
Rychlost CPU 2.8 GHz (základní) 4.8 GHz (turbo) 2.8 GHz (základní) 4.8 GHz (turbo)
TDP procesoru 250 W (min.) 300 W (max.) 125 W (min.) 253 W (max.)
RAM 128GB DDR5 (8x 16GB DDR5 Sk Hynix) 32GB DDR5 (2x 16GB DDR5 Kingston Fury Beast)
Taktovací frekvence RAM 5600 MHz 5600 MHz
GPU NVIDIA RTX 6000 ADA NVIDIA RTX 4090
Velikost paměti GPU 48 GB GDDR6 24 GB GDDR6X
Šířka pásma paměti GPU 960.0 GB / s 1.01 TB / s
Základní takt GPU 915 MHz 2235 MHz
GPU Boost Clock 2505 MHz 2520 MHz
TDP grafického procesoru 300 W 450 W
Doporučený zdroj 700 W 850 W
Takt paměti GPU 2500 MHz (efektivní 20 Gbps) 1313 MHz (efektivní 21 Gbps)
Šířka slotu GPU Dvouslotový Trojitý slot
Délka grafického procesoru 267 mm (10.5 palce) 304 mm (12 palce)
Šířka grafického procesoru 112 mm (4.4 palce) 137 mm (5.4 palce)
Čipová sada základní desky W790 Z690
Operační systém Microsoft Windows 11 Pro Domovská stránka systému Microsoft Windows 11
Skladování 2x SAMSUNG PM9A1 1TB M.2 SSD disky v RAID0 3x SAMSUNG PM9F1 1TB M.2 SSD disky (dva v RAID0)

Mixér OptiX 4.0 / 4.1

Blender je open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark. Skóre je udáváno jako počet vzorků za minutu, přičemž vyšší znamená lepší.

Při pohledu na data vyniká Dell Precision ve výkonu CPU. V úlohách, jako je vykreslování scén Monster a Junkshop, konzistentně překonává Dell Alienware, což ho činí vhodnějším pro složité pracovní postupy náročné na CPU. Alienware mírně vede, pokud jde o výkon GPU, a poskytuje rychlejší časy vykreslování ve všech úlohách zaměřených na GPU, jako jsou scény Classroom a Junkshop. Oba systémy efektivně zvládají úlohy GPU, ale Alienware má náskok u uživatelů, kteří upřednostňují rychlost vykreslování GPU.

Blender 4.2.0 Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, grafická karta NVIDIA RTX 6000 Advanced) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Procesor (CPU)
Netvor 270.71 211.69
Veřejné haraburdí 178.14 143.21
Třída 130.32 N / A
GPU
Netvor 5528.98 5593.47
Veřejné haraburdí 2576.73 2709.25
Třída 2661.92 2766.24

Geekbench 6

Geekbench 6 je multiplatformní benchmark, který měří celkový výkon systému. Prohlížeč Geekbench umožňuje porovnat s ním jakýkoli systém.

V benchmarku Geekbench 6 dominuje Dell Alienware ve výkonu jednojádrových procesorů s 3 061 body oproti 2 112 bodům u Dell Precision, což je lepší volba pro úlohy, které závisí na rychlosti jednotlivých procesů. Alienware má také znatelnou výhodu ve výkonu vícejádrových procesorů se skóre 19 969 oproti 15 738 bodům u Precision, kde vyniká v úlohách vyžadujících více vláken, jako je renderování nebo simulace. Pokud jde o výkon GPU, Alienware opět vede se skóre 324 190 oproti 272 472 bodům u Precision, což ho činí vhodnějším pro náročné grafické úlohy. I když Precision stále dosahuje dobrých výsledků, celkový výkon a rychlost Alienware z něj činí lepší volbu pro uživatele, kteří potřebují rychlé a vysoce výkonné výpočty pro různé úlohy.

Geekbench 6
(vyšší je lepší)
Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Jednojádrový procesor 2112 3061
Vícejádrový procesor 15,738 19,969
GPU 272,472 324,190

Cinebench R23

Benchmarkový nástroj Cinebench R23 vyhodnocuje výkon procesoru systému vykreslením složité 3D scény pomocí enginu Cinema 4D. Měří výkon jednoho a více jader a poskytuje komplexní pohled na schopnosti procesoru zvládat úlohy 3D renderování.

Výsledky testu Cinebench R23 ukazují, že Dell Precision dosahuje výrazně rychlejšího výkonu v úlohách s více jádry než Dell Alienware, což mu umožňuje mnohem lépe zvládat úlohy, které využívají více jader CPU. Alienware však vykazuje jasnou výhodu v oblasti výkonu s jedním jádrem a úlohy závislé na rychlosti jednotlivých jader zpracovává mnohem rychleji než Precision. Rozdíl ve škálování více jader dále zdůrazňuje dominanci Precisionu v efektivitě paralelního zpracování, zatímco Alienware upřednostňuje rychlost zpracování v jednom vlákně.

Cinebench R23 (Vyšší znamená lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Vícejádrový procesor Body 41,255 Body 32,256
Jednojádrový procesor Body 1,375 Body 2,247
Poměr MP 30.00 x 14.35 x

Cinebench 2024

Cinebench 2024 rozšiřuje benchmarkové možnosti R23 přidáním vyhodnocení výkonu GPU. I nadále testuje výkon CPU, ale zahrnuje také testy, které měří schopnost GPU zvládat úlohy renderování.

Ve výsledcích Cinebench 2024 Dell Precision překonává Dell Alienware ve výkonu vícejádrových procesorů a ukazuje robustní schopnosti v úlohách, které využívají všechna dostupná jádra. Alienware však poskytuje rychlejší výkon s jedním jádrem, což ho činí znatelně rychlejším pro úlohy závislé na jednovláknovém zpracování. Pokud jde o výkon GPU, Alienware je napřed a dokončuje úlohy renderování o něco rychleji než Precision. Poměr vícejádrových procesorů dále zdůrazňuje efektivitu Precisionu při škálování napříč jádry, zatímco Alienware se více zaměřuje na dosažení vyšších rychlostí s jedním jádrem a renderovacího výkonu GPU.

Cinebench R24 (Vyšší znamená lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Vícejádrový procesor Body 2,184 Body 1,922
Jednojádrový procesor Body 82 Body 132
GPU Body 30,626 Body 33,149
Poměr MP 26.72 x 14.51 x

y-cruncher

y-cruncher je populární aplikace pro benchmarking a zátěžové testování, která byla spuštěna v roce 2009. Tento test je vícevláknový a škálovatelný, počítá pí a další konstanty až do bilionů číslic. V tomto testu je rychlejší lepší.

Dell Precision 5860 Tower překonává Dell Alienware Aurora R16 v benchmarku y-cruncher díky svému špičkovému hardwaru, který je navržen pro profesionální úkoly náročné na výpočetní výkon. Klíčové rozdíly jsou:

  • Architektura procesoruPrecision je vybaven procesorem Intel Xeon w7-2595X, procesorem pracovní stanice bez P-jádra a E-jádra, který se zaměřuje na konzistentní a vysoce výkonné multithreadingové zpracování výpočetních úloh. Naproti tomu procesor Alienware Intel i9-14900KF používá hybridní architekturu s P-jádry pro výkon a E-jádry pro efektivitu, která se nemusí tak dobře škálovat při vysoce paralelních úlohách, jako je y-cruncher.
  • Počet jader a RAMProcesor Xeon v notebooku Precision má více jader (26) a vláken (52), díky čemuž je lépe vybaven pro zpracování rozsáhlých výpočtů napříč více vlákny. Navíc s 8 sloty DIMM má Precision 128 GB RAM, což je výrazně více než 32 GB u Alienware, což je klíčové pro správu velkých datových sad v benchmarkech, jako je y-cruncher.

Celkově vzato, kombinace procesoru pracovní stanice s větším počtem jader a vyšší kapacitou RAM umožňuje Precisionu efektivněji zvládat vícevláknové požadavky y-cruncheru, což vede ke konzistentně rychlejšímu výkonu ve všech testech.

y-cruncher (0.8.5.9) (čím nižší, tím lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
1 miliard 12.463 sekund 20.470 sekund
2.5 miliard 38.014 sekund 58.020 sekund
5 miliard 84.884 sekund 131.515 sekund
10 miliard 189.168 sekund N / A
25 miliard 566.895 sekund N / A

Test rychlosti disku Blackmagic

Blackmagic Disk Speed ​​Test vyhodnocuje výkon úložiště měřením rychlosti čtení a zápisu a nabízí tak informace o schopnosti systému zvládat datově náročné úlohy, jako je střih videa a přenos velkých souborů.

Dell Precision 5860 Tower, vybavený čipem NVME PM9F1 Samsung 10, dosáhl v testu Blackmagic Disk Speed ​​rychlosti 4943.5 MB/s pro zápis a 4903.2 MB/s pro čtení. To svědčí o vyváženém a efektivním výkonu disku, který vyniká jak v úlohách s velkým objemem zápisu, tak i čtení.

Na druhou stranu, Dell Alienware Aurora R16 s NVMe PM9A1 Samsung SSD dosáhl rychlosti 3812.5 MB/s pro zápis a 4839.8 MB/s pro čtení. I když zaostával ve výkonu zápisu, stále dosahoval solidních rychlostí čtení srovnatelných s Precision 5860 Tower.

Celkově vzato nabízí Precision 5860 Tower lepší rychlosti zápisu, což je ideální pro úkoly, které vyžadují rychlý zápis dat. Alienware Aurora R16, i když má o něco slabší výkon zápisu, si stále udržuje svou pozici s vysokou rychlostí čtení. Oba systémy podávají dobrý výkon, ale Precision 5860 je všestrannější pro smíšené úlohy vyžadující vysokorychlostní zápis.

Blackmagic RAW Speed ​​​​Test

Blackmagic RAW Speed ​​Test je nástroj pro benchmarking výkonu, který je navržen tak, aby měřil schopnosti systému zvládat přehrávání a editaci videa pomocí kodeku Blackmagic RAW. Vyhodnocuje, jak dobře systém dokáže dekódovat a přehrávat video soubory ve vysokém rozlišení, a poskytuje snímkovou frekvenci pro zpracování na bázi CPU i GPU.

V testu rychlosti Blackmagic Raw speed překonal Dell Precision 5860 Tower Alienware Aurora R16 v testech CPU a CUDA. Precision 5860 dosahuje 146 FPS v testu 8K CPU a 199 FPS v testu 8K CUDA, zatímco Alienware Aurora dosahuje 108 FPS v testu 8K CPU a 143 FPS v testu 8K CUDA. Precision 5860 Tower poskytuje rychlejší výkon v reálném čase, zejména v úlohách akcelerovaných GPU.

7-Zip

Benchmark komprese 7-Zip vyhodnocuje výkon CPU během kompresních a dekompresních úloh a měří počet instrukcí za sekundu (GIPS) a využití CPU. Vyšší GIPS a efektivní využití CPU naznačují vynikající výkon.

Kompresní výkon

  • Dell Precision 5860 Tower dosahuje výrazně vyššího výkonu s celkovou kompresí 195.277 GIPS, využitím procesoru 4448 % a udržením poměru využití 4.374 GIPS.
  • Dell Alienware Aurora R16 dosahuje komprese 133.024 GIPS, s využitím 1198 % CPU a poměrem využití 11.129 GIPS. I když je jeho poměr využití vyšší, jeho celková propustnost zaostává za Precision.

Dekompresní výkon

  • Dell Precision 5860 Tower vyniká v dekompresi a dosahuje celkového hodnocení 234.059 GIPS s využitím CPU 5029 % a poměrem využití 4.655 GIPS.
  • Přestože je Dell Alienware Aurora R16 silný, zaostává s dekompresním hodnocením 193.905 GIPS při využití CPU 3050 % a poměru využití 6.359 GIPS.

Celkové výsledky

  • Dell Precision 5860 Tower zastíní Alienware s benchmarkovým hodnocením 214 316 GIPS a celkovým využitím CPU 4 739 %, což zdůrazňuje jeho dominanci v úlohách komprese a dekomprese.
  • Dell Alienware Aurora R16 dosahuje úctyhodného celkového hodnocení 163.464 GIPS s celkovým využitím CPU 2124 %, ale nemůže se rovnat vyšší efektivitě a propustnosti Precisionu.
7-zipová komprese Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Komprese
Aktuální využití CPU 4452% 1147%
Aktuální jmenovitý proud/spotřeba 4.386 GIPS 11.519 GIPS
Proud 195.277 GIPS 132.11 GIPS
Výsledné využití CPU 4448% 1198%
Výsledné hodnocení/použití 4.374 GIPS 11.129 GIPS
Výsledné hodnocení 194.573 GIPS 133.024 GIPS
Dekomprese
Aktuální využití CPU 4946% 3079%
Aktuální jmenovitý proud/spotřeba 4.658 GIPS 6.153 GIPS
Proud 230.385 GIPS 189.482 GIPS
Výsledné využití CPU 5029% 3050%
Výsledné hodnocení/použití 4.655 GIPS 6.359 GIPS
Výsledné hodnocení 234.059 GIPS 193.905 GIPS
Celkové hodnocení
Celkové využití CPU 4739% 2124%
Celkové hodnocení/využití 4.514 GIPS 8.744 GIPS
Celkové hodnocení 214.316 GIPS 163.464 GIPS

OctaneBench

Dále se podíváme na OctaneBench , benchmarkovací nástroj pro OctaneRender, další 3D renderer s podporou RTX podobný V-Ray.

Ve výsledcích OctaneBench překonává Dell Alienware Dell Precision ve většině testů s vyšším skóre v různých renderovacích úlohách. Například Alienware dosahuje 172.21 bodů v trasování vnitřních cest, zatímco Precision dosahuje 153.13 bodů. Alienware vede i v dalších kategoriích, jako je přímé osvětlení a informační kanály, což ukazuje na jeho celkově silnější výkon GPU. Zatímco Precision si v některých oblastech, jako je trasování cest u čtyřkolek, drží pozici, Alienware vede konzistentně, což z něj činí rychlejší volbu pro renderovací úlohy, které se spoléhají na výkon GPU.

OctaneBench (skóre, vyšší je lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Interiér 44.33 46.55
Přímé osvětlení 123.05 135.00
Trasování cesty 153.13 172.21
Nápad 26.24 27.57
Přímé osvětlení 97.72 106.92
Trasování cesty 118.20 130.70
ATV 66.03 70.77
Přímé osvětlení 124.53 143.15
Trasování cesty 157.93 182.26
Krabici 36.17 38.29
Přímé osvětlení 117.88 129.86
Trasování cesty 130.71 145.51

SPECviewperf 2020

Naším dalším testem je SPECviewperf 2020 , celosvětový standard pro měření grafického výkonu profesionálních aplikací v programovacích rozhraních OpenGL a Direct X. Sady zobrazení (neboli benchmarky) představují grafický obsah a chování ze skutečných aplikací, aniž by bylo nutné aplikace samotné instalovat. Nejnovější verze tohoto benchmarku prošla koncem loňského roku významnými aktualizacemi, včetně nových sad zobrazení převzatých ze stop nejnovějších verzí aplikací 3ds Max, Catia, Maya a Solidworks. Kromě toho přidala podporu pro displeje s rozlišením 2K i 4K ve všech sadách zobrazení.

V benchmarku SPECviewperf2020 Viewsets si Dell Alienware ve většině testovacích kategorií obecně vede lépe než Dell Precision, což naznačuje vynikající schopnosti při zvládání složitých 3D renderovacích úloh. Například v Maya-06 dosáhl Alienware skóre 576.9 ve srovnání s 486.41 u Precision, což ukazuje na jeho lepší výkon v graficky náročných aplikacích. Precision však Alienware překonává v oblastech, jako je 3dsmax-07 a Creo-03, což ukazuje na jeho silné stránky v konkrétním 3D modelovacím softwaru. Alienware poskytuje konzistentnější výkonnostní výhodu v různých renderovacích úlohách.

SPECviewperf 2020 Zobrazení (čím vyšší, tím lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
3dsmax-07 213.87 225.11
Catia-06 116.78 94.32
Creo-03 149.36 143.75
Energie-03 83.84 66.18
Mája-06 486.41 576.9
Lékařské-03 127.86 37.6
Snx-04 898.04 46.47
Solidworks-05 291.59 263.42

SPECworkstation 3

SPECworkstation3 se specializuje na benchmarky určené k testování všech klíčových aspektů výkonu pracovních stanic. Používá více než 30 úloh k testování CPU, grafiky, I/O a šířky pásma paměti. Úlohy spadají do širších kategorií, jako jsou média a zábava, finanční služby, vývoj produktů, energetika, biologické vědy a obecný provoz. Uvedeme výsledky pro každou širokou kategorii, nikoli jednotlivé úlohy. Výsledky představují průměr všech jednotlivých úloh v každé kategorii.

Dell Precision překonává Dell Alienware v několika kategoriích, zejména v oblasti biologických věd, kde dosahuje skóre 8.38 ve srovnání s 5.18 u Alienware. Precision také vede v kategoriích Média a zábava, Vývoj produktů a Finanční služby. Alienware se však s 11.24 body v oblasti výpočtů na GPU dostává navrch, čímž mírně překonává Precision s 10.51. Precision vyniká v rozmanitějších úlohách, zatímco Alienware září v úlohách zaměřených na GPU.

SPECworkstation 3 (Vyšší znamená lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Média a zábavní 6.2 5.87
Vývoj produktů 6.18 5.42
Life Sciences 8.38 5.18
Finanční služby 7.63 6.51
Energie N / A 6.51
Obecné operace 3.01 3.2
Výpočet GPU 10.51 11.24

Luxmark

Dalším 3D benchmarkem, který používáme, je LuxMark , nástroj pro benchmarking GPU založen na OpenCL.

HallbenchTest pro vyhodnocení schopnosti GPU zpracovávat složité 3D scény a dynamické osvětlení.
JídloSložitější test, který zpracovává detailní 3D objekty a textury s použitím silného osvětlení a stínů.

V benchmarku LuxMark překonává Dell Alienware Dell Precision v obou testovacích kategoriích. V Hallbench dosáhl Alienware skóre 38 998, čímž překonal 31 654 bodů u Precisionu. Stejný trend pokračuje i v testu Jídlo, kde Alienware dosáhl skóre 16 825, zatímco Precision 14 487. Celkově Alienware vykazuje silnější výkon GPU, zejména při vykreslování.

LuxMark (vyšší znamená lepší) Dell Precision 5860 Tower (Intel Xeon w7-2595X, 128 GB, NVIDIA RTX 6000 ADA) Dell Alienware Aurora R16 (Intel i9-14900KF, 32 GB, grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090)
Hallbench 31,654 38,998
Jídlo 14,487 16,825

Inference umělé inteligence UL Procyon

Nástroj UL Procyon AI Inference je navržen tak, aby měřil výkon pracovní stanice v profesionálních aplikacích. Je třeba poznamenat, že tento test nevyužívá možnosti více procesorů. Konkrétně tento nástroj porovnává schopnost pracovní stanice zpracovávat úkoly a pracovní postupy řízené umělou inteligencí a poskytuje podrobné posouzení její efektivity a rychlosti při zpracování složitých algoritmů a aplikací umělé inteligence.

V benchmarku UL Procyon Average Inference Times Dell Alienware Aurora R16 konzistentně překonává Dell Precision 5860 Tower napříč různými modely strojového učení. Při použití TensorRT Alienware vyniká nejrychlejšími inferenčními časemi v modelech jako MobileNet V3 (0.45 ms) a ResNet 50 (1.02 ms). Výsledky Precision 5860 jsou pomalejší, zejména u modelů jako Real-ESRGAN, kde Alienware dokončuje úkoly výrazně rychleji. Celkově Alienware nabízí vynikající výkon v úlohách umělé inteligence a hlubokého učení, zejména v inferenci akcelerované GPU.

Průměrné inferenční doby UL Procyon (ms, čím nižší, tím lepší) MobileNet V3 ResNet 50 Počátek V4 DeepLab V3 YOLO V3 Skutečný-ESRGAN Celkové skóre
Dell Precision 5860 Tower (Windows ML – Intel) 1.28 7.36 22.51 28.18 37.77 1,699.41 185
Dell Precision 5860 Tower (Windows ML – Nvidia) 0.57 0.96 2.22 38.08 7.27 79.07 915
Dell Precision 5860 Tower (Tensor RT) 0.44 1.06 3.05 2.52 2.86 88.59 1,603
Dell Alienware Aurora R16 (Windows ML – Intel) 0.98 7.94 23.20 26.95 54.68 2,518.94 168
Dell Alienware Aurora R16 (Windows ML – Nvidia) 0.43 0.91 2.19 31.23 4.34 56.24 1,155
Dell Alienware Aurora R16 (Tensor RT) 0.45 1.02 2.97 3.12 3.21 59.95 1,637

Topaz Video AI

Nová úloha, kterou jsme přidali do našeho testovacího procesu, se zaměřuje na výkon platformy s umělou inteligencí Topaz Video pro vylepšení naskenovaného filmu. Máme k dispozici několik dříve objevených záběrů z US Open 1947. Zatímco oficiální historické záběry jsou celé černobílé, při skenování rodinných filmů jsme objevili záběry mnoha hráčů, kteří trénovali a stříleli po celý den, včetně vítězného puttu Lewa Worshama. Původní záběry jsou na 8mm film s průměrnou snímkovou frekvencí 16 FPS, který je ručně natáčen. Tyto záběry natočila Kevinova babička a nabízejí jedinečný pohled na tento turnaj konaný v St. Louis.

Soubor, který jsme vybrali ke zpracování, má délku 8 minut a velikost 14.6 GB. Soubor jsme importovali do Topaz Video AI, vybrali Proteus, obecný algoritmus pro vylepšení videa, a zvýšili snímkovou frekvenci na 23.97 FPS. Úloha je poté dávkově sestavena, přičemž konečným výsledkem je doba zpracování.

Grafická karta NVIDIA RTX 4090 v Alienware R16 zpracovávala video s průměrnou frekvencí 7 FPS, s celkovou dobou zpracování 27 minut a 58 sekund. RTX 6000 Ada v Precision 5860 s tím nedokázala držet krok, s průměrnou frekvencí zpracování kolem 5 FPS a celkovou dobou zpracování 41 minut a 12 sekund.

Sada Topaz Video AI má také integrovaný benchmark pro měření výkonu systému napříč různými algoritmy pro vylepšení videa. Použili jsme ho k porovnání grafických karet NVIDIA RTX 6000 Ada a RTX 4090.

Počínaje grafickou kartou NVIDIA RTX 4090 dosahovala konfigurace Proteus v testech rychlosti zpracování 40.89 FPS při 1X, 18.60 FPS při 2X a 5.38 FPS při 4X s video zdrojem 1080P.

Pro srovnání, RTX 6000 Ada začíná s vyššími 42.86 FPS při 1X, ale klesá na 15.61 FPS při 2X a 3.81 FPS při 4X.

Výběr správné grafické karty pro AI: NVIDIA RTX 4090 vs. RTX 6000 Ada

Jak jsme viděli v mnoha našich benchmarkech, zásadní rozdíl mezi spotřebitelskou NVIDIA RTX 4090 a podnikovou RTX 6000 Ada spočívá v jejich energetickém rozpočtu a taktovacích frekvencích. RTX 4090 pracuje na vyšších taktovacích frekvencích s podstatným energetickým rozpočtem 600 W před přetaktováním, což z ní činí mimořádně výkonnou pro úlohy s jedním vláknem. Tento agresivní energetický profil jí umožňuje zpracovávat specifické úlohy rychleji než její protějšek pro pracovní stanice.

RTX 4090 vs. RTX 6000 Ada GPU

Nicméně 48GB VRAM u RTX 6000 Ada (dvojnásobek oproti 4090) poskytuje značné výhody pro specifické pracovní postupy. Tato větší kapacita paměti umožňuje spouštění větších modelů umělé inteligence. I když můžete větší modely načítat postupně z úložiště, větší VRAM stále umožňuje vyšší propustnost (tok/s) a efektivní dávkové zpracování s vLLM nebo mikroslužbami NIM od Nvidie.

Přehlíženým aspektem výkonu GPU je, jak různé úlohy využívají možnosti paralelního zpracování. Zpracování videa je vynikajícím příkladem toho, proč více VRAM ne vždy znamená lepší výkon. Mnoho úloh zpracování videa je ze své podstaty sekvenčních, přičemž závislosti mezi snímky omezují paralelní provádění. V našem testování Topaz se toto omezení projevilo, protože vyšší taktovací frekvence RTX 4090 vedly k dokončení úlohy o 10 minut rychleji než RTX 6000 Ada, a to i přes menší množství VRAM.

Toto chování je způsobeno povahou procesů zpracování videa. Zatímco některé operace, jako je barevná korekce, lze efektivně paralelizovat, jiné, jako je redukce časového šumu nebo interpolace snímků, vyžadují sekvenční zpracování kvůli závislostem mezi jednotlivými snímky. Tyto závislosti vytvářejí úzké hrdlo, kde dodatečná VRAM nemůže kompenzovat rychlost zpracování nezpracovaných dat.

Podobný pokles můžeme pozorovat i u herních zátěží. Hraní her ve vyšším rozlišení obvykle spotřebovává více VRAM, což umožňuje načíst větší množství zdrojů. Většina her však nespotřebuje plných 24 GB VRAM na grafické kartě 4090.

RTX 6000 Ada se v podnikových prostředích odlišuje svými možnostmi vGPU. NVIDIA oficiálně podporuje funkcionalitu virtuálních GPU na kartě, což organizacím umožňuje rozdělit 48GB VRAM mezi více virtuálních strojů. Tato funkce je obzvláště cenná pro inženýrské firmy a poskytovatele SaaS nabízející cloudové CAD a 3D renderingové služby. RTX 4090, ačkoli je výkonná, postrádá oficiální podporu pro takovou virtualizaci, což omezuje její flexibilitu v podnikových nasazeních.

Fyzická implementace těchto grafických karet vytváří značné rozdíly v možnostech jejich nasazení. Vysoká spotřeba energie RTX 4090 vyžaduje masivní chladicí řešení, která obvykle vyžadují 3–3.5 slotů s ventilátory směřujícími dopředu. Tato konstrukce ztěžuje implementaci do standardních konfigurací pracovních stanic nebo serverů.

RTX 4090 vs. RTX 6000 Ada GPU na boku

Naproti tomu 300W výkon RTX 6000 Ada umožňuje konvenčnější 2slotový design ventilátoru, což z ní činí ideální volbu pro pracovní stanice nebo servery. Někteří dodavatelé, jako například HP a Peuget Systems, nabízejí oficiálně podporované konfigurace se 4 GPU a karty lze snadno integrovat do standardních serverových šasi s 10 GPU. Tato standardizace je klíčová pro podniková prostředí, kde je spolehlivost a podpora prvořadá.

Ve velkém měřítku vykazuje A6000 jasné výhody v několika kritických oblastech: hustota výkonu, tepelný management, spolehlivost a podpora dodavatelů. Tyto faktory jsou stále důležitější v prostředích datových center, kde stabilita a předvídatelnost převažují nad hrubými metrikami výkonu. Oficiální kanály podpory a funkce podnikové úrovně činí z A6000 vhodnější volbu pro organizace vyžadující profesionální spolehlivost a smlouvy o podpoře.

Volba mezi těmito GPU nakonec závisí na konkrétních případech použití a provozních požadavcích. Zatímco RTX 4090 vyniká hrubým výkonem pro specifické úlohy, podnikové funkce a flexibilita nasazení A6000 z něj činí preferovanou volbu pro profesionální prostředí vyžadující stabilitu, virtualizaci a oficiální kanály podpory.

Závěr

Při porovnání Dell Alienware Aurora R16 a Precision 5860 je zřejmé, že volba mezi těmito systémy závisí na vaší specifické pracovní zátěži s umělou inteligencí a rozpočtu. Alienware Aurora R16 s grafickou kartou NVIDIA RTX 4090 a komponenty spotřebitelské třídy poskytuje výjimečný výkon pro úlohy náročné na GPU. Jeho cenová dostupnost a působivý výkon v jednom vlákně z něj činí vhodnou volbu pro menší projekty umělé inteligence, zpracování videa a aplikace náročné na GPU, kde jsou vysoké taktovací frekvence a šířka pásma klíčové.

Dell Precision 5860 však ukazuje, proč si systémy třídy pracovních stanic vyžadují vyšší cenu. Díky 48 GB paměti GDDR6 grafické karty NVIDIA RTX 6000 Ada, výrazně většímu počtu jader CPU a podpoře až 2 TB paměti ECC RAM vyniká Precision v situacích vyžadujících rozsáhlé paralelní zpracování, stabilitu a dlouhodobou spolehlivost. Je obzvláště vhodný pro podniky, které provozují rozsáhlé modely umělé inteligence, zpracovávají masivní datové sady nebo nasazují virtuální grafické úlohy. Pro zákazníky, kteří chtějí ve stolním počítači Precision procesor Intel 14900K, je tu model 3680 , který tento procesor podporuje a rozšiřuje výkon jednoho jádra pro úlohy, které z něj mohou těžit. Řada Dell Precision nabízí mnoho výhod nad rámec výkonu, včetně certifikovaných ovladačů.

Pro nadšence s omezeným rozpočtem nebo organizace experimentující s umělou inteligencí představuje Alienware Aurora R16 v kombinaci s grafickou kartou NVIDIA RTX 4090 dostupný vstupní bod bez kompromisů v oblasti výkonu. Dell Precision 5860 s jednou nebo dvěma grafickými kartami NVIDIA RTX 6000 Ada však nabízí robustnost, škálovatelnost a podporu na podnikové úrovni, které jsou potřebné k efektivnímu zvládnutí nejnáročnějších pracovních postupů s umělou inteligencí pro profesionály nebo podniky v datově náročných prostředích.

Správná volba nakonec závisí na vaší pracovní zátěži, toleranci ke kompromisům a rozpočtu. Společnost Dell dodala přesvědčivá řešení na obou koncích spektra a dokázala, že ať už potřebujete výkon pro spotřebitele nebo spolehlivost profesionální úrovně, existuje systém přizpůsobený vašim potřebám v oblasti umělé inteligence.

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Dylan Dougherty a Divyansh Jain