Společnost Ubiquiti pokračuje v expanzi na trh bezdrátových zařízení pro podniky s uvedením modelů UniFi E7 a E7-Campus, dvou vlajkových lodí mezi přístupovými body WiFi 7 určenými pro vysoce husté a výkonné nasazení. Řada E7, postavená na 10streamové třípásmové rádiové architektuře, konektivitě 10GbE a nejnovějším standardu 802.11be, představuje významný krok vpřed oproti předchozím generacím UniFi a přináší do ekosystému UniFi funkce tradičně vyhrazené pro prémiové podnikové dodavatele.
Ačkoli oba přístupové body sdílejí stejnou základní hardwarovou platformu a sadu funkcí WiFi 7, cílí na velmi odlišné scénáře nasazení. Standardní UniFi E7 je optimalizován pro náročná vnitřní prostředí, jako jsou kanceláře, školy, kongresové prostory a další oblasti, kde o vysílací čas soupeří velké množství klientů. UniFi E7-Campus staví na tomto základě s přepracovaným směrovým anténním systémem a RF charakteristikami přizpůsobenými pro velké vnitřní prostory, nádvoří, stadiony, venkovní shromažďovací prostory a nasazení v celém kampusu, kde je stejně důležité rozšířené pokrytí a hustota klientů.

Řada E7 také signalizuje pokračující expanzi společnosti UniFi mimo trh malých a středních podniků do větších podnikových nasazení. Vzhledem k tomu, že organizace zavádějí vícegigabajtové přepínání, rychlejší internetové připojení a aplikace náročné na šířku pásma, je bezdrátová infrastruktura stále více omezujícím faktorem. Díky spojení rádií WiFi 7 s 10GbE uplinky a správou na podnikové úrovni prostřednictvím sítě UniFi Network poskytuje řada E7 prostor potřebný pro moderní kampusové sítě a zároveň si zachovává zjednodušené nasazení a centralizovanou správu, které se staly charakteristickými znaky platformy UniFi.
S cenami začínajícími na 499 dolarech za UniFi E7 a 799 dolarech za UniFi E7-Campus (partnerské odkazy) se tyto přístupové body nacházejí v prémiovém segmentu portfolia Ubiquiti. Spíše než aby se jen honily za vyššími rychlostmi, jsou navrženy tak, aby poskytovaly kapacitu, pokrytí a škálovatelnost, které organizace potřebují pro svou bezdrátovou infrastrukturu nové generace. V této recenzi se podíváme, kam jednotlivé modely zapadají, prozkoumáme hardwarové rozdíly mezi nimi a ponoříme se do klíčových funkcí.
TECHNICKÉ ÚDAJE
| TECHNICKÉ ÚDAJE | E7 | E7-Kampus |
|---|---|---|
| Přehled | ||
| Cena | $499.00 | $799.00 |
| WiFi standard | WiFi 7 | WiFi 7 |
| Prostorové proudy | 10 | 10 |
| Oblast pokrytí | 185 m² (2,000 stop²) | 465 m² (5,000 stop²) |
| Maximální počet klientů | 1000+ | 1000+ |
| Uplink | 10 GbE 1 GbE |
10 GbE 1 GbE |
| Metoda napájení | PoE ++ | PoE ++ |
| Fyzický | ||
| Rozměry | 250 x 250 x 43.5 mm (9.8 x 9.8 x 1.7 ″) |
Zařízení: 250 × 250 × 45.5 mm (9.8 x 9.8 x 1.8 ″) Kloubové uchycení: ⌀104 x 149.4 (⌀4.1 x 5.9″) |
| Hmotnost | 1.8 kg (4 lb) | Zařízení: 2.2 kg (4.9 lb) S kloubovým držákem: 3.1 kg (6.8 lb) |
| Montáž | Strop, Nástěnný, VESA (Pro Mount je součástí balení) |
Na zeď, na tyč (držáky jsou součástí balení) VESA (volitelné) |
| Odolnost proti povětrnostním vlivům | - | IPX6 IP67 se sadou vodotěsných dveří (součástí balení) |
| Výkon | ||
| MIMO | 6 GHz: 4× 4 5 GHz: 4× 4 2.4 GHz: 2× 2 |
6 GHz: 4× 4 5 GHz: 4× 4 2.4 GHz: 2× 2 |
| Max. Rychlost přenosu dat | 6 GHz: 11.5 Gb/s 5 GHz: 8.6 Gb/s 2.4 GHz: 688 Mb/s |
6 GHz: 11.5 Gb/s 5 GHz: 8.6 Gb/s 2.4 GHz: 688 Mb/s |
| Antenna Gain | 6 GHz: 6 dBi 5 GHz: 6 dBi 2.4 GHz: 5 dBi |
6 GHz: 12 dBi 5 GHz: 12 dBi 2.4 GHz: 9 dBi |
| Max. vysílací výkon | 6 GHz: 24 dBm / 30 dBm 5 GHz: 30 dBm 2.4 GHz: 23 dBm |
6 GHz: 30 dBm (efektivní vypínací síla (EIRP) 36 dBm) 5 GHz: 30 dBm 2.4 GHz: 23 dBm |
| Funkce | ||
| Bezdrátové síťování / Roaming / RRM | ✓ | ✓ |
| DFS s nulovým čekáním | ✓ | ✓ |
| PRISM™ RF filtrování | - | ✓ |
| technické vybavení | ||
| Max. Spotřeba energie | 43W | 44W |
| Podporovaný rozsah napětí | 42.5–57 V ss | 42.5–57 V ss |
| Síťové rozhraní | (1) 10GbE port RJ45 (1) 1GbE port RJ45 |
(1) 10GbE port RJ45 (1) GbE RJ45 port |
| ekologický | ||
| Provozní teplota | -30 až 50 °C (-22 až 122 °F) | -30 až 60 °C (-22 až 140 °F) |
| provozní vlhkost | 5 až 95 % bez kondenzace | 5 až 95 % bez kondenzace |
| Software a licence | ||
| Verze sítě UniFi | Verze 9.2.87 a novější | Verze 9.0.114 a novější |
Výkonnostní pozice: WiFi 7 ve velkém měřítku
Z hlediska propustnosti jak E7, tak E7-Campus plně využívají rozšířenou šířku pásma WiFi 7. S rychlostí až 11.5 Gb/s na frekvenci 6 GHz s využitím kanálů 320 MHz se tyto přístupové body zaměřují na prostředí s desítkami nebo stovkami klientů aktivních současně, spíše než na honičku špičkových rychlostí jednoho klienta.
Klíčovým rozlišovacím prvkem je však konstrukce s RF signálem. Standardní E7 používá všesměrové antény se středním ziskem, což je ideální pro tradiční vnitřní použití, jako jsou kanceláře, učebny nebo hustě osídlené obytné prostory. Naproti tomu E7-Campus používá směrové antény s vysokým ziskem, které poskytují výrazně vyšší hodnoty dBi a cílené pokrytí. Díky tomu dosahuje mnohem efektivnějšího výkonu ve velkých otevřených prostorách, venkovních kampusech nebo vnitřních chodbách s dlouhým dosahem.
E7 Campus navíc zahrnuje filtrování rádiových signálů PRISM a aktivní hardwarové filtrování, což mu dává výhodu v přetížených rádiových prostředích. Oba modely podporují technologii Zero-Wait DFS, která udržuje dostupnost kanálů i v případě, že radarová událost vynutí přepnutí kanálů, ale Campus tuto funkci kombinuje s filtračním hardwarem přizpůsobeným profilům rušení v hustých venkovních a smíšených prostředích.
Stavět a navrhnout
Model E7 se řídí známým designovým jazykem UniFi pro stropní montáž s nízkoprofilovým krytem o rozměrech 250 x 250 x 43.5 mm. Ubiquiti jej zjevně zamýšlela pro čisté vnitřní instalace, které by splývaly s kancelářskými stropy nebo nástěnnými montážemi, aniž by přitahovaly pozornost. Kvalita provedení je shodná s vyšší třídou UniFi a využívá kombinaci UV stabilizovaného polykarbonátu a hliníku.
Model E7-Campus na druhou stranu volí účelnější přístup. Přestože má podobné rozměry, je silnější a robustnější, spolu s kloubovým držákem pro přesné směrové nastavení. Navíc díky odolnosti vůči povětrnostním vlivům IPX6 a podpoře IP67 prostřednictvím dodávané sady vodotěsných dveří zvládá náročné venkovní podmínky bez kompromisů.
Hmotnost také odráží rozdíl v záměru. E7 zůstává s hmotností 1.8 kg relativně lehký, zatímco E7-Campus váží 2.2 kg (3.1 kg s držákem), což posiluje jeho zaměření na průmyslové nasazení.
Flexibilita nasazení
E7 a E7-Campus se zaměřují na odlišné scénáře nasazení, ale zároveň sdílejí dostatek společného pro přirozenou koexistenci v rámci jednotné infrastruktury UniFi. Standardní E7 podporuje montáž na strop, stěnu a VESA, přičemž držák Pro je součástí balení, což usnadňuje jeho nasazení ve standardních komerčních interiérech. Jeho všesměrový vyzařovací diagram navíc vyhovuje symetrickým zónám pokrytí, kam se klienti přibližují ze všech směrů.
E7-Campus tuto logiku zcela obrací. Hlavními možnostmi jsou montáž na stěnu a na sloup, volitelné je i VESA. Součástí dodávky je kloubový držák, který umožňuje přesné zaměření paprsku. Tento směrový přístup je zásadní pro rozmístění na velkých venkovních prostranstvích, parkovištích, stadionech nebo dlouhých vnitřních chodbách. Držák na sloup je kompatibilní s průměry sloupů od 1 do 2.5 palce, což pokrývá většinu standardních uličních a stavebních sloupů bez nutnosti dalšího příslušenství.
Oba modely vyžadují napájení PoE++, takže plánování infrastruktury musí zohledňovat switche nebo injektory s podporou 802.3bt. Ubiquiti nabízí jako příslušenství k E7 10G PoE++ adaptér (60 W). Spotřeba energie je u obou jednotek téměř shodná, a to 43 W a 44 W, což znamená, že stávající rozpočty na PoE++ se snadno promítnou do kombinace modelů v rámci jednoho nasazení.
Z hlediska vysoké dostupnosti obsahují oba přístupové body redundantní 1GbE port vedle primárního 10GbE uplinku, což je na této úrovni vítaný přírůstek, který poskytuje síťovým architektům cestu k přepnutí na záložní systém bez nutnosti dalšího hardwaru.
Software a správa
Oba přístupové body jsou spravovány prostřednictvím aplikace UniFi Network, která poskytuje centralizovanou správu bezdrátového připojení v celém nasazení. Administrátoři mohou konfigurovat SSID, VLAN, bezpečnostní zásady, nastavení rádia, přístup hostů, chování při roamingu a optimalizaci rádiových signálů z jednoho rozhraní a zároveň monitorovat stav klientů, pokrytí, využití vysílacího času a celkový výkon sítě. Ať už spravujete několik přístupových bodů nebo nasazení v celém kampusu, UniFi Network nabízí jednotnou platformu pro nasazení, monitorování, aktualizace firmwaru a průběžnou optimalizaci bezdrátového připojení.
Shoda funkcí napříč softwarovým balíčkem je vysoká. Oba přístupové body podporují bezdrátové síťování, řízení pásma, rychlý roaming 802.11r, RRM 802.11k a spektrální analýzu v reálném čase. Na obou je k dispozici kompletní sada captive portal, včetně ověřování na základě voucherů, plateb a externího portálu, což činí obě jednotky vhodnými pro nasazení v pohostinství nebo s veřejným přístupem. RADIUS přes TLS (RadSec) a dynamické přidělování VLAN doplňují příběh ověřování v podniku.
Tento společný základ zahrnuje u obou modelů technologii Zero-Wait DFS, která eliminuje zpoždění přepínání kanálů, jež standardní DFS zavádí při detekci radaru. Kromě toho E7 Campus přidává filtrování rádiových frekvencí PRISM a ve venkovním nebo smíšeném prostředí, kde jsou běžné kanály DFS 5 GHz a rušení v sousedních pásmech, se tato kombinace přímo promítá do konzistentnějšího zážitku klienta.
Úvahy o 6 GHz a AFC
Oba modely podporují provoz v pásmu 6 GHz, ačkoli dostupné kanály a vysílací výkon se řídí regionálními předpisy. V regulační doméně FCC/IC (Spojené státy a Kanada) podporuje UniFi automatickou koordinaci frekvencí (AFC), což umožňuje provoz v režimu standardního výkonu, kde je to povoleno. AFC dynamicky koordinuje využití kanálů se stávajícími licencovanými službami, což umožňuje vyšší vysílací výkon než provoz v nízkých spotřebách v interiéru a zároveň chrání stávající uživatele spektra. Mimo regiony FCC/IC se dostupnost a výkonové limity pásma 6 GHz liší v závislosti na místních předpisech.
Hardwarová konstrukce dále odděluje tyto dva přístupové body. UniFi E7 využívá všesměrové antény s výkonem 6 dBi a pracuje s výkonem až 24 dBm na frekvenci 6 GHz, který se zvyšuje na 30 dBm (36 dBm EIRP), pokud je k dispozici standardní výkon s podporou AFC. E7-Campus kombinuje rádiový signál 6 GHz s výkonem 30 dBm (36 dBm EIRP) se směrovými anténami s vysokým ziskem 12 dBi, které koncentrují vysokofrekvenční energii do cíleného vzoru pokrytí, spíše než aby vysílaly rovnoměrně všemi směry. Tato směrová konstrukce poskytuje výrazně větší efektivní pokrytí a sílu signálu v celé zamýšlené oblasti pokrytí, takže se skvěle hodí pro velké vnitřní prostory, nádvoří, stadiony a venkovní kampusy.
Závěr
UniFi E7 a E7-Campus představují zralý a dobře diferencovaný přístup k podnikové WiFi 7. Ubiquiti nenabízí dvě verze stejného produktu s drobnými specifikačními rozdíly, ale mezi nimi vytyčuje jasnou architektonickou hranici. E7 je vysoce hustý vnitřní pracant, určený pro prostředí, která vyžadují vysokou kapacitu klientů za kontrolovaných RF podmínek. E7-Campus je naopak účelově navržená venkovní platforma s dlouhým dosahem, která přidává směrové RF, aktivní filtrování a zesílení vlivů prostředí, aby se vypořádala s náročnějšími nasazeními, pro která standardní E7 nikdy nebyl navržen.
S cenou 499 dolarů je E7 silnou konkurencí ve své cenové relaci, zejména vzhledem k jeho 10GbE uplinku a kapacitě více než 1000 klientů. E7 Campus za 799 dolarů sice nabízí výrazné zvýšení ceny, ale zahrnutí filtrování RF PRISM, odolnosti proti povětrnostním vlivům s krytím IP67 a směrových antén s vysokým ziskem 12 dBi to jasně ukazuje. Pro organizace, které již investovaly do ekosystému UniFi, se obě jednotky přirozeně začlení a bez kompromisů rozšíří stávající infrastrukturu. Pro ty, kteří hodnotí podnikové platformy WiFi 7 od nuly, nastavuje řada E7 vysokou laťku jak z hlediska funkcí, tak i spravovatelnosti.




Amazon