StorageReview.com

Recenzja przenośnego dysku SSD Corsair EX100U

Użytkownik końcowy  ◇  Przenośne przechowywanie

Nowa seria przenośnych dysków SSD Corsair EX100U jest dostępna w wersjach o pojemności 1 TB, 2 TB i 4 TB z interfejsem USB 3.2 Gen2 x2, zapewniającym wysoką przepustowość. Niewielkie wymiary (3.12 cala x 1.44 cala x 43 cala) sprawiają, że dysk jest niezwykle przenośny. Corsair podaje prędkości odczytu i zapisu odpowiednio do 1,600 MB/s i 1,500 MB/s.

Corsair EX100U

Urządzenie jest wyposażone w kable USB typu C do typu C i typu C do typu A, co zapewnia szeroką kompatybilność z wieloma urządzeniami.

Tył Corsair EX100U

Port połączeniowy ma osłonę ochronną, która pomaga zapobiec przedostaniu się do niego jakichkolwiek danych podczas podróży.

Port Corsair EX100U

Dysk Corsair EX100U jest dostępny w wersjach o pojemności 1 TB, 2 TB i 4 TB. Jego ceny detaliczne na Amazon wynoszą odpowiednio 108, 190 i 484 dolarów.

Specyfikacja modelu przenośnego dysku SSD Corsair EX100U

POJEMNOŚĆ 1000GB 2000GB 4000GB
Part Number CSSD-EX100U1TB CSSD-EX100U2TB CSSD-EX100U4TB
Form Factor Przenośne przechowywanie Przenośne przechowywanie Przenośne przechowywanie
Interfejs USB 3.2 Gen 2 × 2 USB 3.2 Gen 2 × 2 USB 3.2 Gen 2 × 2
kontroler Phison PS2251-18 Phison PS2251-18 Phison PS2251-18
NAND 3D NAND 3D NAND 3D NAND
Pamięć podręczna DRAM Brak pamięci podręcznej DRAM Brak pamięci podręcznej DRAM Brak pamięci podręcznej DRAM
Pamięć podręczna NAND Statyczny pSLC Statyczny pSLC Statyczny pSLC
Szyfrowanie Nie jest obsługiwany Nie jest obsługiwany Nie jest obsługiwany
Wsparcie przycinania Nieobsługiwany Nieobsługiwany Nieobsługiwany
Wsparcie SMART Utrzymany Utrzymany Utrzymany
Zbieranie śmieci Utrzymany Utrzymany Utrzymany
Ocena TBW 250TBW 500TBW 1000TBW
MTBF 1
moc bezczynności <12.5 mW <12.5 mW <12.5 mW
Średnia liczba aktywnych odczytów 3.5W 3.5W 3.5W
Średnia liczba aktywnych zapisów 3.5W 3.5W 3.5W
temperatura robocza 0° C~70° C 0° C~70° C 0° C~70° C
Temperatura przechowywania -40 ° C ~ 85 ° C -40 ° C ~ 85 ° C -40 ° C ~ 85 ° C
Wilgotność pracy 90% wilgotności względnej (40°C) 90% wilgotności względnej (40°C) 90% wilgotności względnej (40°C)
Wilgotność przechowywania 93% wilgotności względnej (40°C) 93% wilgotności względnej (40°C) 93% wilgotności względnej (40°C)
Szok 500 G 500 G 500 G
20Hz~80Hz/1.52mm, 20Hz~80Hz/1.52mm
Wibracja 80Hz~2000Hz/20Gp-p 80Hz~2000Hz/2 80Hz~2000Hz/2
Wymiary 79.37 x 36.65 x 11 mm 79.37 x 36.65 x 11 mm 79.37 x 36.65 x 11 mm
Odczyt sekwencyjny (CDM) (2) (4) Do 1600 MB / s Do 1600 MB / s Do 1600 MB / s
Zapis sekwencyjny (CDM) (2) (4) Do 1500 MB / s Do 1500 MB / s Do 1500 MB / s

Wydajność dysku SSD Corsair EX100U

Do testów wykorzystaliśmy stację roboczą Lenovo ThinkStation P520 , którą wcześniej recenzowaliśmy na StorageReview.com.

Na początek mamy test Blackmagic, w którym dysk EX100U odnotował prędkość odczytu 1,241.3 MB/s i zapisu 1,331.4 MB/s. Nie jest to najszybszy przenośny dysk SSD, jaki testowaliśmy w kategorii USB 3.2 Gen2 x2.

Kolejnym testem jest IOMeter. Sprawdziliśmy sekwencyjny odczyt/zapis 2 MB, losowy odczyt/zapis 2 MB i losowy odczyt/zapis 4 KB. W pierwszym teście EX100U uzyskał niższe prędkości niż deklarowane przez Corsair.

Przy prędkościach sekwencyjnych 2 MB, EX100U odnotował 1,268 MB/s zapisu i 1,026 MB/s odczytu, podczas gdy przy prędkościach losowych 2 MB, zapis i odczyt wyniosły 1,257 MB/s, a odczyt 1,015 MB/s. W naszych testach 4K, EX100U osiągnął 72 431 IOPS zapisu i 4,493 IOPS odczytu:

IOMeter (1 wątki)
Zapis sekwencji 2 MB 1,268MB / s
Odczyt sekwencji 2 MB 1,026MB / s
Losowy zapis 2 MB 1,257MB / s
Losowy odczyt 2 MB 1,015MB / s
Losowy zapis 4K 24,665 IOPS
Losowe czytanie 4K 4,493 IOPS

Po przełączeniu na 4 wątki (co oznaczało duże obciążenie urządzenia) EX100U osiągnął lepsze wyniki, które przekroczyły deklarowane przez Corsair wartości.

Przy prędkościach sekwencyjnych 2 MB, EX100U odnotował 1,635 MB/s zapisu i 1,713 MB/s odczytu, podczas gdy przy prędkościach losowych 2 MB, zapis i odczyt wyniosły 1,634 MB/s, a odczyt 1,701 MB/s. W naszych testach 4K, EX100U osiągnął 72 431 IOPS zapisu i 7,180 IOPS odczytu:

IOMeter (4 wątki)
Zapis sekwencji 2 MB 1,635MB / s
Odczyt sekwencji 2 MB 1,713MB / s
Losowy zapis 2 MB 1,634MB / s
Losowy odczyt 2 MB 1,701MB / s
Losowy zapis 4K 72,431 IOPS
Losowe czytanie 4K 7,180 IOPS

Wniosek

Corsair EX100U został zaprojektowany z myślą o urządzeniach o wysokiej kompatybilności z portami USB, zachowując jednocześnie prędkość powyżej 1 GB/s dzięki interfejsowi USB 3.2 Gen2 x2. Tradycyjnie, aby osiągnąć wydajność 1 GB/s lub wyższą, producenci musieliby skorzystać z interfejsu Thunderbolt, co ogranicza kompatybilność do wielu mniejszych urządzeń. W momencie pisania tego tekstu, na Amazonie , cena wersji 1 TB wynosi 108 USD, wersji 2 TB – 190 USD, a wersji 4 TB – 484 USD, co czyni te dyski bardzo konkurencyjnymi cenowo.

Z punktu widzenia wydajności, Corsair EX100U spełnił deklarowane parametry, osiągając 1,600 MB/s odczytu i 1,500 MB/s zapisu. Zmierzyliśmy 1,241 MB/s odczytu i 1,331 MB/s zapisu w BlackMagic, chociaż IOMeter wykazał prędkości bardziej zbliżone do deklarowanych. W tym przypadku zmierzyliśmy 1,026 MB/s odczytu i 1,268 MB/s przy jednowątkowym obciążeniu sekwencyjnym 2 MB, chociaż po zwiększeniu obciążenia do 4 wątków, EX100U oferował lepsze wyniki w szczytowym momencie nasycenia. W tym przypadku zmierzyliśmy 1,713 MB/s odczytu i 1,635 MB/s zapisu przy obciążeniu sekwencyjnym 2 MB, co przewyższyło specyfikację.

Ogólnie rzecz biorąc, Corsair EX100U jest ekonomiczny i wydajny – to świetne połączenie, jeśli chodzi o przenośną przestrzeń dyskową SSD. Co więcej, takie urządzenia regularnie pojawiają się w sprzedaży, więc jeśli potrzebujesz dobrego, przenośnego dysku w dobrej cenie, EX100U to bardzo dobry wybór. Dodatkowo, dla tych, którzy potrzebują przenośnego dysku o dużej pojemności, jest to jeden z niewielu dysków o pojemności do 4 TB.

EX100U w Amazon

Skontaktuj się z StorageReview

Biuletyn | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | Kanał RSS

StorageReview Enterprise Lab