StorageReview.com

Dell EqualLogic PS6110XS recension

Företag  ◇  Enterprise Storage

Dell EqualLogic PS6110XS är ett 24-fack SAN som hämtar sin lagringskapacitet och prestanda från 17 x 2.5" SFF 600GB 10K RPM SAS HDD och 7 x 2.5" 400GB SSD och har dubbla lagringskontroller, var och en med 4GB minne. Som med andra erbjudanden i Dell EqualLogic-familjen återspeglar PS6110XS ett stort engagemang från Dell för både avancerad funktionalitet och användarvänlighet. PS6110XS:s användarvänlighet och hantering framhävs av några nyckelfunktioner som automatiserad lastbalansering, för att möjliggöra datamigrering över gratis lagring, såväl som intelligent datapooling som delar data mellan SSD:erna och hårddiskarna baserat på användning.

Dell PS6110-familjen finns i flera konfigurationer. Det finns PS6110-system med 2.5-tums hårddiskar samt med LFF 3.5-tums hårddiskar. Vår egen PS6110XS-enhet möjliggör hybridarraykonfigurationer som kombinerar 17 hot-plugbara 2.5-tums 10K SAS-hårddiskar och 7 hot-plugbara SSD-diskar. Varje styrenhet på PS6110XS har en 10GBase-T med RJ-45-anslutning samt en 10GbE SFP+-port för fiber och Twinax . Varje kontrollmodul har sina egna Ethernet- och serieportar för hantering, samt implementerar Dells "cache to flash"-funktionalitet för dataskydd.

Tidigare i år hade vi möjlighet att besöka Dells EqualLogic-labb för att få vår första titt på PS6110XS i aktion, samt se resten av EqualLogic-familjen. EqualLogic PS-seriens diskarrayer använder en gemensam firmware som etablerar en virtualiserad arkitektur som kan stödja upp till 16 peer-diskarrayer i en grupp. Instegsmodellen EqualLogic PS4110 levereras i 2.5-tums eller 3.5-tumskonfigurationer som kan integreras med PS6110-diskarrayer. PS-M4110 är en bladdiskarray designad för PowerEdge M1000e-bladchassit och erbjuder 14 hårddiskar och dubbla styrenheter. FS7600/FS7610-styrenheten ger familjen enhetlig NAS-kapacitet.

Den viktigaste egenskapen som skiljer EqualLogic-familjen från andra lösningar som finns på marknaden är utskalningsfunktionalitet. Dells EqualLogic-division har konstruerat en familj av lagringsenheter som strävar efter att skala prestanda linjärt som totalkapacitetsskalor. Med andra ord, snarare än att bara ge uppskalning för lagringskapacitet, skapar EqualLogic utskalningsteknik en uppgraderingsväg för ytterligare minne och kontroller som kan ge jämförbara prestandahöjningar.

Naturligtvis handlar hela EqualLogic-familjen om mer än bara hårdvara. För det första tillåter deras mjukvaruerbjudanden djup integration med VMware, inklusive VAAI, VASA och SRM. Dell inkluderar också några av de mest robusta Linux-värdintegrationsverktygen (HIT). Utöver det samverkar EqualLogic HIT med Microsoft-miljöer och viktiga Microsoft-applikationer, vilket ger plattformen mer flexibilitet i en större mängd olika miljöer. Oavsett miljö är EqualLogic-plattformen utformad för att fungera enkelt med intuitiv tillgång till alla viktiga lagringsfunktioner, inklusive mer avancerade funktioner som replikering, tunn provisionering, snapshots och kloner. 

Utöver integrationsverktygen erbjuder Dell EqualLogic även övervaknings- och diagnostikverktyg via SAN HQ, vilket ger lagringsadministratörer en detaljerad titt på vad arrayerna gör vid varje given tidpunkt. Om några problem skulle uppstå kan SAN HQ-loggarna också delas med Dells tekniska support, vilket ger Dell en snabbare väg att diagnostisera eventuella problem i konfigurationen. Lika mycket som lagring ofta handlar om prestanda, och det är viktigt här också, Dell EqualLogic-plattformen har ett starkt argument om användbarhet också; gör plattformen så nära "ställ den och glöm den" som möjligt. 

Specifikationer för Dell EqualLogic PS6110XS

  • Prestanda
    • Lagringskontroller: Dubbla kontroller, var och en med 4 GB minne
    • Lagring: 13 TB total kapacitet (7 hot-pluggable SSDs: 2.5" 400GB SSDs; 17 hot-pluggable SAS HDDs: 2.5" 600GB 10K RPM SAS)
  • Operativsystem som stöds: Windows Server 2000/2003/2008 och 2008 R2 (inklusive Hyper-V), Windows Vista och XP, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise, Sun Solaris, IBM AIX, HP-UX, Mac OS X, VMware ESX Server 3 / 3.5 / 4 / 4.1 / 5, ESXi 3.5 / 4 / 4.1 / 5, Citrix XenServer, Novell NetWare
  • RAID-stöd: RAID-6 Accelererad
  • 10GbE nätverksgränssnitt: 10GbE-anslutning med 1 x 10GBASE-T med RJ45, 1 x 10GbE SFP+ för fiber- eller dubbelaxlad kopparkablar och 1 x 100BASE-TX dedikerad hanteringsport per kontroller
  • TCP-nätverksstöd: IPv4, IPv6-kärnstöd
  • Strömförsörjning: Dubbla 700 W
  • Miljömässiga driftsförhållanden
    • Temperaturområde: 5° till 40°C (41° till 104°F)
    • Förvaringstemperatur: –40° till 65°C (–40° till 149°F)
  • Mått (HxBxD): 8.68 cm (3.41") x 44.63 cm (17.57") x Djup: 54.1 cm (21.3")
  • Vikt: 25.4 kg (56 Ibs)

Design och bygga

Dell EqualLogic PS6110XS är designad för att smälta in i befintliga Dell PowerEdge-utrustade datacenter, med en liknande frontramsdesign och enhetsfackkonfiguration. Som sagt, om du lämnar ramen av, sticker de glänsande metalliska drivbrickorna verkligen ut från mängden. PS6110XS har 24 2.5" SSD/HDD-enhetsfack i fronten; var och en individuellt märkt så att användarna vet vilka som är SSD:er och vilka som är traditionella hårddiskar. Ur ett lokalt hanteringsperspektiv är framsidan av chassit mycket grundläggande och erbjuder go/no- go-lysdioder för att visa aktuell status för ström, nätverksanslutning och arrayfel. Som med många företagslagringsplattformar är strömmen alltid på när en strömkälla är ansluten, det finns ingen separat på/av-knapp på chassit. En mindre funktion att göra servar plattformen enklare, är den högra fliken innehåller ett klistermärke med Dell Express Service-koden. Detta gör det lättare att ringa in till support utan att läsa den från toppen eller baksidan av chassit.

På baksidan av PS6110XS finns två styrenhetsmoduler, som var och en innehåller oberoende nätverksanslutning och åtkomst utanför bandet. Chassit har också två oberoende strömförsörjningar som belastningsbalanserar under användning och kan individuellt driva arrayen fullt ut i händelse av ett PSU-fel.

EqualLogic PS6110XS-distributioner använder dubbla lagringskontroller designade för att fungera i en aktiv/passiv konfiguration. När den första styrenheten används förblir den andra styrenheten i ett passivt driftläge, med dess Ethernet-portar elektriskt inaktiva och aktivitetslysdioder släckta tills en vertikal portfel har inträffat. Detsamma gäller nätverksanslutningen på 10GbE-enheten, vilket innebär att medan varje styrenhet har en Twinax-port och en 10Gbase-T-port, är endast en aktiv på en enda styrenhet vid varje given tidpunkt. Om både Twinax- och 10Gbase-t-anslutningar finns har Twinax-sidan högre prioritet och ansluts först.

Dell gjorde ett utmärkt jobb med att designa chassit och styrenheterna i EqualLogic PS6110XS, vilket gjorde dem enkla att underhålla och satte en hel del uppmärksamhetskylning. Att ta bort en styrenhet visar en layout som använder få om några kablar för att ansluta hot-swap-komponenter, som istället använder snabbkopplingar monterade direkt på kretskorten. Detta förbättrar både kylningen genom att inte ha överflödiga ledningar som stör luftflödet över komponenterna och innebär att du kan placera moduler utan att oroa dig för att sakna interna ström- eller datakablar.

Verksamhetsledningen

Enligt Dell arbetar cirka 89 % av EqualLogic-arrayanvändarna i virtualiserade miljöer. Dell EqualLogic-familjen integreras med Microsoft, Linux och VMware-applikationer och plattformar och erbjuder automatisk hantering av ögonblicksbilder och replikering. PS6110XS har en komplett VAAI-integration med VMware, en viktig fördel för kunder med VMware-miljöer – medan VMware-certifiering endast garanterar att lagringsenheter kan erbjuda lagringstjänster till VMware via LUN, innebär integration att EqualLogic-hanteringsverktyg är tillgängliga direkt från vCenter. Dell gör också mycket för att minska den tid som administratörer behöver lägga ner på att installera arrayen och integrera den i en given plattform. För miljöer som VMware var dessa verktyg och skript ovärderliga under hela granskningsprocessen.

När det gäller att få en given lagringsplattform integrerad med en virtualiserad miljö, finns det ingen brist på whitepapers för att ge förslag för att hjälpa genom den processen. Det här är utmärkta referenspunkter, men låt administratörerna ändå göra benarbetet för att få lagringsplattformen uppkopplad. EqualLogic-teamet tar saker ett steg längre genom att tillhandahålla skript som tar attribut från din miljö (användarnamn, lösenord, NIC-namn, IP-adresser, etc) och sömlöst hanterar anslutningarna. För miljöer som utnyttjar MPIO-inställningar över flera VMware-värdar, minskar dessa verktyg dramatiskt tiden som krävs för att få arrayen korrekt konfigurerad i miljön. Nedan är ett exempel på de två kodraderna som behövs för att skapa iSCSI vSwitch och sedan aktivera MPIO över de tillgängliga anslutningarna till arrayen.

  • setup.pl –användarnamn=root –password=storagereview –configure –server=176.16.2.11 –vswitch=vSwitchISCSI –mtu=1500 –nics=vmnic3,vmnic4 –ips=176.16.52.1,176.16.52.2=255.255.0.0 vmkernel=iSCSI –nohwiscsi –enableswiscsi –groupip=176.16.60.12
  • setup.pl –användarnamn=root –lösenord=storagereview –install –server=176.16.2.11 –starta om

Dell Virtual Storage Manager 3.5 (VSM) fungerar som en VMware vCenter-plugin för att tillåta administratörer att hantera EqualLogic-stödda virtuella miljöer från en centraliserad konsol, inklusive hantering av flera EqualLogic-grupper. VSM 3.5 innehåller Dells Datastores Manager för att skapa, ändra storlek på och ta bort datalager, samt VSM Smart Copies och Replikering för hypervisor-konsistenta ögonblicksbilder, kloner och repliker och VDI-verktyg för tunn kloning i en VMware View-miljö.

EqualLogic PS6110XS erbjuder ett omfattande webbgränssnitt för hantering för både individuella arrayer såväl som stora pooler fyllda med många arrayer. Out of the box, detta out-of-band-gränssnitt är online och hittas av ett installationsverktyg som ställer in nätverkets IP-adresser samt administratörsuppgifter. När WebGUI har installerats tillåter användare att hantera alla aspekter av varje array, från att skapa LUN, justera behörigheter, initiera ögonblicksbilder, skapa en replikeringspartner till att uppdatera programvaran på plattformen. Det enda som saknas och som har tagits ut till förmån för Dells externa SAN-huvudkontor (SAN HQ) är prestandadata.

Dell EqualLogic SAN Headquarters (SAN HQ) är ett externt övervaknings- och rapporteringsverktyg som samlar information om prestanda, kapacitet och varningar över flera grupper av EqualLogic PS-arrayer. För att ge utökad support kan EqualLogic-familjen konfigureras för att automatiskt överföra hanterings- och diagnostisk information till Dell via SAN HQ SupportAssist. I vår testmiljö var SAN HQ ett annat ovärderligt verktyg för att övervaka diskaktivitet under benchmarks för att verifiera att LUN:er var indelade i flash eller till och med övervakade latens på ett sätt som vårt benchmark inte fångar på den låga nivån.

Dell EqualLogic kommer packad med funktioner som hjälper användare att skydda data med tidpunkt och synkron replikering över LAN- och WAN-nätverk för katastrofåterställning som kan stödja både enskilda PS-arrayfel eller upp till hela lagringspooler. Dell kopplar också ihop med VMwares snapshot-teknik för att skydda enskilda virtuella datorer utöver intelligent snapshot-teknik inbyggd i själva arrayen för att ge det bästa av två världar; ett skalbart och automatiserat dataskyddssystem för en virtuell miljö.

Testa bakgrund

StorageReview Enterprise Test Lab låter oss tillhandahålla relevanta och opartiska riktmärken för företagslagringsenheter genom att skapa en testmiljö som är jämförbar med vad IT-administratörer möter i verkliga datacenter- och fältinstallationer. Enterprise Test Lab integrerar en mängd olika servrar, nätverk, strömförsörjning och annan infrastruktur för att utforma verkliga konfigurationer som korrekt återspeglar lagringsenheternas prestanda under granskningar.

Vi införlivar detaljer om vår laboratoriemiljö och testprotokoll i granskningarna så att lagringsadministratörer och de som ansvarar för utrustningsanskaffning kan bedöma de förhållanden under vilka vi har uppnått de publicerade resultaten. Inga av våra granskningar betalas för eller övervakas av tillverkaren av den utrustning vi testar. Ytterligare information om StorageReview Enterprise Test Lab och en översikt över dess nätverksfunktioner finns på respektive sidor.

För att rättvist kunna utvärdera prestandan hos Dell EqualLogic PS6110XS har vi etablerat en miljö som säkerställer att PS6110XS är I/O-flaskhalsen snarare än nätverket. Den här recensionen använder dubbla Lenovo ThinkServer RD630s parade med en Mellanox SX1036 10/40 Gb Ethernet-switch, med anslutning via Mellanox ConnectX-3 PCIe-adaptrar.

Lenovo ThinkServer RD630

  • 2 x Intel Xeon E5-2620 (2.0 GHz, 15 MB cache, 6 kärnor)
  • Intel C602 Chipset
  • Minne – 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3-registrerade RDIMM
  • Windows Server 2008 R2 SP1 64-bitars, Windows Server 2012 Standard, CentOS 6.3 64-bitars
  • LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (för start-SSD:er)
  • LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0 Gb/s HBA (för benchmarking av SSD- eller hårddiskar)
  • Intel X540-T2 10GbE PCIe 2.1-adapter
  • Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0-adapter
  • Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0-adapter

Mellanox SX1036 10/40 Gb Ethernet-switch och hårdvara

  • 36 40 GbE-portar (upp till 64 10 GbE-portar)
  • QSFP splitterkablar 40GbE till 4x10GbE
  • Mellanox ConnectX-3 EN PCIe 3.0 Twin 10G Ethernet-adapter

Applikationsprestandaanalys

På företagsmarknaden är det en enorm skillnad mellan hur produkter påstår sig prestera på papper och hur de presterar i en produktionsmiljö. Vi förstår vikten av att utvärdera lagring som en komponent i större system, framför allt hur responsiv lagring är vid interaktion med viktiga företagsapplikationer. För detta ändamål har vi lanserat applikationstester; i den här recensionen introducerar vi VMware VMmark Virtualization Benchmark.

VMware VMmark 2.5.1-riktmärket mäter prestandan för en given hårdvaruplattform genom att köra ett visst antal brickor, som innehåller virtuella datorer som utför vanliga arbetsbelastningar som e-postserver, webb 2.0, databas och andra aktiviteter. I vår testmiljö, genom att hålla nätverks- och datorhårdvaran statisk och byta ut olika lagringsarrayer, förvandlade vi det till ett riktmärke som låter oss mäta effekten av lagring i en virtualiserad infrastruktur.

Med tanke på den tunga I/O-belastningen i VMmark 2.5.1 (cirka 2,500 1 IOPS för 6110 bricka) kunde EqualLogic PS4XS skala bra under belastning så länge som den delade lagringen fick plats i dess flash-nivå. Vi kunde skala upp till 6110 brickor med PS1,600XS (6 2,300 GB provisionerad lagring), medan 7,100 Tile (20 30 GB provisionerad lagring) överträffade mängden som kunde passa helt i flash. Med SAN HQ igång i bakgrunden mätte vi ungefär 70 4 IOPS med en genomsnittlig överföringsstorlek på 4,500 KB med en läs/skrivspridning på 2/2,500 vid 1 plattor, 6 25 IOPS vid 30 plattor och 4 1 IOPS med 6 bricka. Intern belastning på SSD:erna toppade på QD5 för varje enskild SSD och QDXNUMX-XNUMX för hårddiskarna vid XNUMX plattor, medan för XNUMX bricka låg SSD:erna på QDXNUMX och hårddiskarna vid QDXNUMX.

Syntetisk arbetsbelastningsanalys för företag

Vår benchmarkprocess för företagslagring förutsätter att varje enhet går till ett stabilt tillstånd med samma arbetsbelastning som enheten kommer att testas med under en tung belastning på 16 trådar med en utestående kö på 16 per tråd, och sedan testas i fastställda intervall i flera trådar/ködjup profiler för att visa prestanda under lätt och tung användning. Med Dell EqualLogic PS6110XS mätte vi också prestandan för två versioner av SSD:er som Dell är utrustade med hybridarrayen, en originaluppsättning som följde med vårt recensionssystem och en nyligen uppdaterad uppsättning som levereras med nya system idag. 

Förkonditionering och primära stationära tester:

  • Genomströmning (Read+Write IOPS Aggregate)
  • Genomsnittlig fördröjning (läs+skrivfördröjning i medeltal)
  • Max fördröjning (maximal läs- eller skrivfördröjning)
  • Latens standardavvikelse (läs+skriv standardavvikelse i genomsnitt)

Vår Enterprise Synthetic Workload Analysis inkluderar fyra profiler baserade på verkliga uppgifter. Dessa profiler har utvecklats för att göra det lättare att jämföra med våra tidigare riktmärken samt allmänt publicerade värden som max 4k läs- och skrivhastighet och 8k 70/30, som vanligtvis används för företagssystem.

  • 4k
    • 100% Läs eller 100% Skriv
    • 100 % 4k
  • 8k 70/30
    • 70 % läser, 30 % skriver
    • 100 % 8k

I den första av våra företagsarbetsbelastningar mätte vi ett långt urval av slumpmässig 4k-prestanda med 100 % skriv- och 100 % läsaktivitet för att få våra huvudresultat. Under vår 6 timmars förkonditioneringsperiod verifierade vi att data vi mätte var helt nivåer på SSD:erna för att visa optimal prestanda utanför arrayen. Detta inkluderade 8 50GB LUN:er, uppdelade på två servrar. Med PS6110XS i steady-state mätte vi maximal slumpmässig 4K-genomströmning vid 37,171 8,605 IOPS-läsning och XNUMX XNUMX IOPS-skrivning.

Med ett tungt effektivt ködjup på 512 (256QD per server) mätte genomsnittlig latens från EqualLogic PS6110XS 13.77 ms läsaggregat från båda servrarna och 59.48 ms skrivning.

Genom att mäta toppsvarstider i vårt tunga 4K slumpmässiga läs- och skrivtest, förblev EqualLogic PS6110XS väluppfostrad, med maximal latens som mätte 135-302 ms läsning och 287-349 ms skrivning mellan båda testservrarna.

Genom att byta fokus till latenskonsistens noterade vi en stor förbättring som övergick från de ursprungliga SSD:erna till de nyare SSD:erna när det gäller lägre standardavvikelse. Läslatensen förbättrades avsevärt, med stora vinster i skrivlatensen också.

Jämfört med den fasta arbetsbelastningen på 16 trådar och 16 köer som vi utförde i 100 % 4k-skrivtestet, skalar våra profiler för blandad arbetsbelastning prestandan över ett brett spektrum av kombinationer av tråd/kö. I dessa tester spänner vi arbetsbelastningsintensiteten från 2 trådar och 2 köer upp till 16 trådar och 16 köer. I det utökade 8k 70/30-testet mätte vi prestanda från EqualLogic PS6110XS-skalningen från 9,219 2 IOPS aggregat vid 2T/15,408Q till 16 16 IOPS vid 7,184T/2Q. Detta var en bra prestandaökning från den äldre stilen av SSD som skalade från 2 13,591 IOPS vid 16T/16Q upp till XNUMX XNUMX IOPS vid XNUMXT/XNUMXQ. 

Genom att utvärdera de genomsnittliga svarstiderna på 8k 70/30, hade Dell EqualLogic PS6110XS latens som mätte 0.86 ms sammanlagt vid 2T/2Q (QD8 effektiv från båda servrarna kombinerat) och skalad upp till 33.215 ms vid 16T/16Q (effektiv QD512). Detta jämfört med de äldre SSD:erna som skalade från 1.105ms vid 2T/2Q upp till 37.655ms vid 16T/16Q.

Om man jämför toppsvarstider mellan de äldre och nyare SSD-enheterna utrustade i EqualLogic PS6110XS, var de båda lika över hela linjen och flyter mellan 115-250 ms, med undantag för två toppar som mätte 766 ms på de äldre SSD:erna och 2,180 32 ms på de nyare SSD:erna i intervallet QD64-64 (EQD128-XNUMX).

Medan båda SSD-typerna hade två stora svarstidstoppar i vår huvudtestsamplingstid, visade omställningen av vår syn mot latenskonsistens en bättre bild där PS6110XS förblev lugn under belastning upp i de högre ködjupsområdena. Vid den högsta kombinerade belastningen kunde den nyare SSD-typen erbjuda lägre standardavvikelse än den äldre stilen av SSD.

Slutsats

Dell EqualLogic PS6110XS-systemet levereras med 24 enheter i en hybriduppsättning, som toppar på 13 TB beroende på RAID-konfiguration. Vår recensionsenhet har 17 x 600 GB SFF SAS-hårddiskar och 7 x 400 GB SAS SSD:er av företagskvalitet, som kan använda dubbla lagringskontroller för redundans. Nyckelfunktionerna som avgränsar EqualLogic-familjen, inklusive PS6110XS, från andra liknande lagringserbjudanden är dess utskalningsförmåga, användarvänlighet och driftsättning. Ingen av dessa "lätta" funktioner är mer uppenbara och fördelaktiga än automatiserad datahantering, som omfattar automatisk nivåindelning och lasthantering. Naturligtvis är EqualLogic-programvaran också extremt detaljerad, Dell erbjuder integrationsverktyg för virtualiserade miljöer och Linux-miljöer, samt specifika plugins för populära Microsoft-programvarupaket. 

När man tittar på SMB/midmarket-lagringsmarknaden i stort är det viktigt att förstå att EqualLogic-familjen inte är designad för att konkurrera på pris jämfört med mindre spelare och nystartade företag, och erbjuder NAS- och JBOD-lösningar med hög kapacitet. Det är relativt enkelt att konstruera ett lagringssystem där administratörer kan lägga till en JBOD-array och erbjuda uppskalningskapacitet. EqualLogic ger mångsidigheten att erbjuda jämförbara ökningar i prestanda genom att skala ut minne och bearbeta över flera arrayer. Dell EqualLogic är också inriktat på att stödja kunder som använder sin peer-skalningsmodell och automatiska nivåindelningsfunktioner. Detta håller lagringsarrayer i bruk genom generationsuppgraderingar som ofta tvingar SAN-administratörer att dra arrayer från konkurrerande plattformar när de inte längre kan fungera som frontline-lagring. Detta är ett tillvägagångssätt som erbjuder mycket lovande, i en tid där växande kapacitetskrav är en av de enda säkerheterna för lagringsarkitekter och administratörer.

I slutändan räcker det inte att vara lätt att använda i företaget. Arrayen måste kunna stödja de varierande och oregelbundna arbetsbelastningar som den säkert kommer att se. När vi tittar på en hybriduppsättning som denna vill vi se tydliga indikationer på att flash används effektivt och accelererar arbetsbelastningen ordentligt. Detta kräver några element som Dell slår huvudet på spiken med, ett område som en hel del hybrid array-leverantörer missar helt med sitt mål att maximera sin IOPS/dollar-potential. EqualLogic PS6110XS blandar 7 400 GB SSD:er i en 2TB RAID6-pool, med 17 600GB 10K SAS HDDS i en 9TB RAID6-pool. Med hänsyn till RAID-overhead ger det PS6110XS ett HDD/blixtförhållande på 4.5:1, jämfört med 10:1 i bästa fall ner till 30:1 i värsta fall från vissa hybridplattformar på marknaden. Med PS6110XS siktar Dell på att sänka I/O-klippan för data som inte får plats i blixten; faller från SSD till 10K HDD, jämfört med SSD till 7K HDD som många hybridlösningar erbjuder. Dell EqualLogic PS6110XS blir mycket mer balanserad för stora intensiva virtualiserade arbetsbelastningar, vilket vi visade i vårt VMmark-test som toppade med 1.6 TB I/O-intensiv lagring. Nackdelen är förskottskostnaden, även om du på lång sikt inte uppgraderar SSD:erna eller river ut plattformen för något större när dina krav växer. Vid en viss tidpunkt handlar det om att köpa rätt lösning för seriösa lagringsbehov, inte den billigaste per GB eller IOP.

Fördelar

  • Sofistikerad VMware-integration placerar EqualLogic-hanteringen direkt i vCenter
  • Skalas ut för att förbättra prestanda tillsammans med ökad kapacitet
  • Smart designad 4.5:1 HDD/Flash-lagringsförhållande som förhindrar ett fruktat I/O-klippscenario
  • Imponerande Dells supporterbjudanden

Nackdelar

  • Högre kostnad per GB för lagring än vissa andra alternativ för masslagring

Bottom Line

Dell EqualLogic PS6110XS är mångsidig, lätt att administrera och konstruerad för att användas genom mer än en generations lagringsteknik. PS6110XS är en branschledande lösning för små och medelstora företag och köpare på mellanmarknaden som behöver sin lagring för att vara flexibel och kan dra fördel av Dells breda applikations- och operativsystemstöd via värdintegreringsverktyg.

Dell EqualLogic PS6110XS produktsida

Diskutera denna recension

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

StorageReview Enterprise Lab