StorageReview.com

Dell Pro 7 14 AMD-recension: Ryzen AI 9 HX PRO 470 i en 2.8 kg tung företagsdator

Slutanvändare  ◇  Arbetsstation

Dell skickade oss fyra Pro-bärbara datorer den här cykeln, som täcker två storlekar, två produktnivåer och både AMD- och Intel-plattformar. De två Pro 5-modellerna närmar sig formeln för företagsbärbara datorer från olika håll: Pro 5 16 AMD använder ett större chassi, utbytbart DDR5-minne och Ryzen AI 9 HX PRO 470, medan den kompakta Pro 5 14 Intel kombinerar en Core Ultra X7 368H med snabbt LPCAMM2-minne och Arc B390-grafik. Dell går sedan vidare till det tunnare Pro 7 14-chassit med ett val av Intel- eller AMD-processorer. AMD-modellen som recenseras här har samma 12-kärniga, 24-trådiga Ryzen-chip och 55 TOPS NPU som Pro 5 16, men kombinerar den med 64 GB LPDDR5x-8533-minne, Radeon 890M-grafik, en 1 TB SSD och en 14-tums WUXGA-skärm.
Dell Pro 7 14 AMD-recension

Att använda samma processor i två väldigt olika bärbara datorer ger oss en användbar inblick i hur chassistorlek och minnesval påverkar prestandan. Pro 7 14:s snabbare minne ger Radeon 890M och lokala AI-arbetsbelastningar en fördel jämfört med Pro 5 16:s DDR5-5600, vilket gör att den mindre bärbara datorn kan leda Blender-testerna, AI Computer Vision GPU-testet och alla fyra AI-textgenereringsarbetsbelastningar. Längre allkärniga arbetsbelastningar gynnar den större Pro 5 16, som avslutar Cinebench R23 multi-core 24% före med samma processor. Batteritiden nådde 19 timmar och 28 minuter, flera timmar efter Pro 5 16 men långt ifrån de två Intel 14-tumssystemen. Vår enhet hade också den långsammaste SSD:n av de fyra, med sin Samsung BM9C1a som låg långt efter Gen5-diskarna i Intel-bärbara datorerna.

Utöver dessa prestandaskillnader är Pro 7 14 AMD främst byggd för företag som driftsätter och hanterar en stor mängd bärbara datorer. AMD PRO erbjuder DASH- och AIM-T-hanteringsfunktioner, medan Dell lägger till SafeBIOS, SafeID, kvanttålig BIOS-verifiering och 36 månaders ProSupport Next Business Day Onsite-service. Vår konfiguration har ett enhetspris på 5 377 dollar på Dell.com, även om volymköpare vanligtvis betalar mindre. Dess premiumpris på 729 dollar jämfört med Pro 5 16 ger en tunnare och lättare design, mycket snabbare minne, starkare integrerad grafik och bättre prestanda för AI-textgenerering än den större AMD-modellen.

Design och bygga

Dell Pro 7 14 har ett kompakt, mörkgrått chassi som passar för en bärbar företagsdator utan att kännas enkelt. Med måtten 315.5 × 226 mm tar den liten plats i en väska. Fronten är 10.3 mm tjock och den maximala tjockleken når 16.45 mm. Dell anger en startvikt på 2.80 kg, men den slutliga vikten varierar beroende på konfiguration. Locket och handledsstödet har en slät yta, och den nedre magnesiumluckan håller systemet lätt samtidigt som chassit får en solid känsla.

Dell Pro 7 14 AMD recensionslockOm man tar bort bottenpanelen exponeras en enda kylfläkt, värmerörsenheten, det trådlösa kortet, M.2 SSD-enheten och det stora 70 Wh-batteriet. LPDDR5x-minnet är fastlödt på moderkortet och kan inte uppgraderas, men SSD-enheten, det trådlösa kortet och batteriet är tillgängliga för service eller utbyte. Dell använder också modulära komponenter på flera områden, vilket gör vanliga reparationer mindre komplicerade än på många tunna system. Det kundutbytbara batteriet är särskilt användbart för företag som planerar att hålla dessa bärbara datorer i drift i flera år.

Dell Pro 7 14 AMD-recension inuti

Display och ingång

Den 14-tums WUXGA-skärmen i vår testversion har en upplösning på 1920 x 1200, vilket ger den ett högre bildförhållande på 16:10 som ger mer vertikalt utrymme för dokument, kalkylblad och webbsidor. Det är en pekskärm utan pekfunktion med stöd för variabel uppdateringsfrekvens, 500 nit ljusstyrka, full sRGB-täckning, antireflexbehandling och Dells ComfortView Plus-certifiering (Low Blue Light). Den superlåga energiförbrukningsskärmen hjälper också till med batteritiden. Vår enhet höll i 19 timmar och 28 minuter i PCMark 10 Modern Office-testet.

Dell kombinerar skärmen med en 8MP infraröd kamera som stöder Windows Hello ansiktsigenkänning, närvarodetektering, temporal brusreducering och en fysisk kameraslutare. Det bakgrundsbelysta Mini-LED-tangentbordet utnyttjar den tillgängliga bredden väl, med fullstora primärtangenter och en välbekant layout som inte kräver mycket justering. Det finns inget numeriskt tangentbord på denna 14-tumsmodell, men det centrerade tangentbordet och den stora precisionspekplattan lämnar gott om utrymme för vardagligt arbete. Skärmramarna är relativt smala längs sidorna, även om kamerahårdvaran kräver en något tjockare sektion längs toppen.

Portar och anslutningar

Portvalet är bra för en så här tunn bärbar dator, med vår testversion inklusive tre USB Type-C-anslutningar. Vänster sida har två Thunderbolt 4-portar med USB4, DisplayPort 2.1 och strömförsörjning, plus HDMI 2.1 och en USB 3.2 Gen 1 Type-A-port. Höger sida har en tredje USB Type-C-port med USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbps), DisplayPort 1.4 och strömförsörjning, tillsammans med ett headsetuttag och en kilformad säkerhetsplats. Dell erbjuder den tredje Type-C-anslutningen som ett alternativ till en andra USB Type-A-port med PowerShare, så den exakta layouten beror på konfigurationen.

Den har även MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 och Bluetooth för trådlösa anslutningar. Laddning sker via USB-C med den medföljande 65W-adaptern, som kan anslutas på vardera sidan av den bärbara datorn. 70Wh-batteriet stöder ExpressCharge och ExpressCharge Boost när det paras ihop med en 100W-adapter, som Dell erbjuder som tillval. Med den medföljande 65W-adaptern gäller standardladdning.

Säkerhet och hanterbarhet

Dell Pro 7 14 är byggd för hanterade affärsmiljöer, och mycket av dess värde kommer från funktioner som inte visas i jämförelsediagram. AMD PRO-hanterbarheten inkluderar DASH och AMD Integrated Management Technology, eller AIM-T, vilket ger IT-avdelningar verktyg för att övervaka, konfigurera och stödja system på distans. Dell Management Portal kan också fungera tillsammans med Microsoft Intune, vilket gör det möjligt för administratörer att hantera Dell-specifika inställningar via en befintlig molnbaserad enhetshanteringskonfiguration.

Dell lägger till flera lager av hårdvaru- och firmwareskydd genom SafeBIOS, SafeID och Trusted Device. SafeBIOS övervakar BIOS-inställningar och upptäcker oväntade förändringar, medan SafeID håller inloggningsuppgifter i dedikerad hårdvara borta från operativsystemet. Kvantbeständig BIOS-verifiering skyddar firmwareuppdateringar mot nuvarande och framväxande kryptografiska hot. Vår testversion har också en fingeravtrycksläsare, och den infraröda kameran ger ytterligare ett Windows Hello-inloggningsalternativ.

Vår konfiguration inkluderar Dell ProSupport och service på plats nästa arbetsdag i 36 månader efter fjärrdiagnos. Om Dell fastställer att hårdvara behöver bytas ut kan en tekniker skickas till kunden, vilket minskar tiden en anställd lämnas utan sin primära bärbara dator.

Dell Pro 7 14 (AMD) Specifikationer

Specifikation Dell Pro 7 14 (P714265)
Plattformöversikt
Processorn AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470
12 kärnor / 24 trådar, upp till 5.2 GHz
55 TOPS NPU (Copilot+ PC)
Grafiken AMD Radeon 890M (integrerat)
Operativ system Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
Minne och lagring
Minne 64 GB LPDDR5x-8533, dubbelkanaligt, inbyggt
lagring 1 TB SSD (Samsung BM9C1a)
Display och kamera
Skärmar 14″ WUXGA (1920 x 1200), utan pekfunktion, VRR
500 nits, 100 % sRGB, antireflexbehandling, låg blått ljus, superlåg energiförbrukning
Kamera 8 MP + IR (Windows Hello)
Anslutning och ingång
trådlös MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, Bluetooth
tangentbord Engelska (USA) Mini-LED-bakgrundsbelyst
Hamnar 2x Thunderbolt 4 (USB4, DisplayPort 2.1, strömförsörjning); 1x USB-C 3.2 Gen 2×2 (DisplayPort 1.4, strömförsörjning); 1x USB 3.2 Gen 1 Typ-A; HDMI 2.1; headsetuttag; kilformat låsuttag. Konfigurationer utan den tredje USB-C-porten inkluderar istället en andra USB Typ-A-port med PowerShare.
Säkerhet och hanterbarhet
Säkerhet fingeravtrycksläsare
Dell SafeBIOS, SafeID, betrodd enhet
Kvantresistent BIOS-verifiering
hanterbarhet AMD PRO-hanterbarhet, AMD DASH, AMD Integrated Management Technology
Dell Management Portal, Microsoft Intune
Kraft och fysisk
Batteri 3-cells, 70 Wh, lång livscykel, ExpressCharge/ExpressCharge Boost
Strömadapter 65W USB-C
Chassi Aluminium (toppkåpa, handledsstöd), lättviktsmagnesium (bottenkåpa)
Vikt / mått Från 2.80 lb; 315.5 x 226 mm; 10.3 till 16.45 mm tjocklek.
Garanti och prissättning
Service Dell ProSupport, leverans nästa arbetsdag på plats, 36 månader
Grundpris $2,279
Pris som testat 4 648 dollar (Dell.com-enhet, ingen rabatt)

Prestandatester

För att se hur Dell Pro 7 14 AMD står sig i jämförelse med Dells nuvarande kommersiella sortiment testade vi den tillsammans med den större Pro 5 16 AMD och båda 14-tums Intel-modellerna. Alla fyra bärbara datorer testades med vår standardeffektprofil för generell produktivitet, CPU-rendering, GPU-beräkning, professionell visualisering, lagring, AI och batteribelastning.

Pro 7 14 och Pro 5 16 använder samma Ryzen AI 9 HX PRO 470 och Radeon 890M, men den mindre modellen har snabbare LPDDR5x-8533-minne, vilket ger den en fördel i flera tester med integrerad grafik, minneskrävande tester och AI-tester. Dess tunnare chassi begränsar hållbart flerkärnigt arbete, vilket ger Pro 5 16 mer utrymme. Jämförelser med Intels bärbara datorer varierar beroende på applikation. AMD presterar bättre i många SPECviewperf CAD-vyer, medan Intels Arc-grafik leder i Blender GPU-rendering.

Testa system

Specifikation Dell Pro 5 16 (AMD) Dell Pro 7 14 (AMD) Dell Pro 7 14 (Intel) Dell Pro 5 14 (Intel)
CPU Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Core Ultra 7 366H (16C) Core Ultra X7 368H (16C)
GPU Radeon 890M Radeon 890M Intel Graphics Intel Arc B390
Minne 64 GB DDR5-5600 64 GB LPDDR5x-8533 64 GB LPDDR5x-8533 64 GB LPCAMM2-8533
lagring SanDisk PC SN5100S 1 TB Samsung BM9C1a 1 TB SK hynix PCB01 1 TB SK hynix PCB01 1 TB
Skärmar 16″ WQXGA 14" WUXGA 14" WUXGA 14" WUXGA
Pris som testat $4,648 $5,377 $5,600 $5,492

UL Procyon: AI-datorseende

Procyon AI Computer Vision Benchmark mäter AI-inferensprestanda över processorer, grafikkort och dedikerade acceleratorer med hjälp av en rad toppmoderna neurala nätverk. Den utvärderar uppgifter som bildklassificering, objektdetektering, segmentering och superupplösning med hjälp av modeller som MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN och ResNet 50. Testerna körs på flera inferensmotorer, inklusive NVIDIA TensorRT, Intel OpenVINO, Qualcomm SNPE, Microsoft Windows ML och Apple Core ML, vilket ger en bred bild av hårdvaru- och mjukvarueffektivitet. Resultaten rapporteras för flyttal- och heltalsoptimerade modeller, vilket ger ett konsekvent och praktiskt mått på maskinseendeprestanda för professionella arbetsbelastningar.

Dell Pro 7 14 AMD fick 243 poäng totalt i UL Procyon AI Computer Vision GPU-testet, vilket gjorde den till det näst snabbaste systemet i jämförelsen. Den överträffade Dell Pro 5 16 AMD:s poäng på 214 med ungefär 14 % och hade en ledning på 18.5 % över Dell Pro 7 14 Intel, som hade 205 poäng. Det enda systemet som låg före var Dell Pro 5 14 Intel med 398 poäng, en betydande fördel på 64 %. Trots att den inte tog topplaceringen visade Pro 7 14 AMD starka resultat för en ultraportabel företagsdator, särskilt med tanke på dess balanserade prestanda över svitens olika maskinseende-arbetsbelastningar.

På CPU-sidan uppnådde Dell Pro 7 14 AMD en totalpoäng på 77, vilket ligger efter Dell Pro 5 16 AMD:s 91 och båda Intel-konfigurationerna, som fick 121 respektive 119. Detta placerade systemet cirka 15 % efter den större bärbara AMD-datorn och ungefär 36 % efter den ledande Intel Pro 7 14. Medan Intels programvaruoptimeringar fortsätter att ge en fördel inom CPU-baserad inferens, målar AMD:s GPU-accelererade resultat i Pro 7 14 en mycket mer konkurrenskraftig bild, vilket belyser vikten av att utnyttja moderna AI-acceleratorer för professionella datorseendeapplikationer.

CPU-resultat (genomsnittlig tid i ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Totalt resultat för AI Computer Vision 91 77 121 119
MobileNet V3 1.57 ms 1.79 ms 1.24 ms 1.09 ms
ResNet 50 13.64 ms 16.46 ms 11.57 ms 10.11 ms
Inception V4 40.43 ms 51.10 ms 34.01 ms 29.77 ms
DeepLab V3 69.73 ms 74.74 ms 37.98 ms 50.18 ms
YOLO V3 99.38 ms 122.35 ms 81.22 ms 112.64 ms
REAL-ESRGAN 4,504.35 ms 5,383.21ms 3,163.45 ms 2,884.51 ms
GPU-resultat (genomsnittlig tid i ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Totalt resultat för AI Computer Vision 214 243 205 398
MobileNet V3 1.56 ms 1.17 ms 1.04 ms 0.84 ms
ResNet 50 8.76 ms 7.93 ms 6.52 ms 2.94 ms
Inception V4 22.46 ms 20.06 ms 20.72 ms 8.38 ms
DeepLab V3 38.40 ms 34.04 ms 26.53 ms 17.54 ms
YOLO V3 23.56 ms 21.92 ms 43.07 ms 19.14 ms
REAL-ESRGAN 570.35 ms 536.81 ms 1,309.49 ms 562.87 ms

UL Procyon: AI Text Generation

Procyon AI Text Generation Benchmark effektiviserar prestandatestning av LLM genom att tillhandahålla en koncis och konsekvent utvärderingsmetod. Den möjliggör upprepad testning över flera LLM-modeller samtidigt som komplexiteten hos stora modeller och antalet variabler minimeras. Utvecklad med ledande AI-hårdvara optimerar den användningen av lokala AI-acceleratorer för att leverera mer tillförlitliga och effektiva prestandabedömningar.

Dell Pro 7 14 AMD förbättrade konsekvent den större Dell Pro 5 16 AMD över alla UL Procyon AI Text Generation-arbetsbelastningar, vilket belyser fördelarna med dess finjustering och implementering av Ryzen AI 9 HX PRO 470-plattformen. I Phi-testet uppnådde Pro 7 14 AMD ett totalt betyg på 427, en förbättring på 15 % jämfört med Pro 5 16:s 371. Liknande vinster observerades i Mistral (389 mot 346, +12 %), Llama3 (345 mot 306, +13 %) och Llama2 (367 mot 329, +12 %). Den levererade också lägre tid-till-första-token-mätvärden och högre tokengenereringshastigheter över hela linjen, vilket gjorde den till det starkare av de två AMD-baserade systemen för lokal LLM-inferens.

Jämfört med sina Intel-motsvarigheter låg dock Dell Pro 7 14 AMD efter i alla arbetsbelastningar. Den Intel-baserade Dell Pro 7 14 hade poäng på 689, 525, 509 respektive 530 i Phi, Mistral, Llama3 respektive Llama2, vilket representerar fördelar från 35 % till 61 % jämfört med AMD-modellen. Dell Pro 5 14 vidgade gapet ytterligare och ledde gruppen med poäng på 904 i Phi, 716 i Mistral, 708 i Llama3 och 641 i Llama2. Intels system minskade också tiden till första token avsevärt, där Pro 5 14 bara nådde 1.158 sekunder i Phi jämfört med 4.286 sekunder på Pro 7 14 AMD, samtidigt som den levererade högre genomströmning av tokens.

UL Procyon: AI Text Generation Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Phi
Phi totalpoäng 371 427 689 904
Phi-utgångstid till första token 5.052 s 4.286 s 1.843 s 1.158 s
Phi Output Tokens per sekund 27.163 tokens/s 30.492 tokens/s 34.172 tokens/s 36.952 tokens/s
Phi total varaktighet 135.343 s 118 s 92.273 s 81.304 s
mistral
Mistral totalt resultat 346 389 525 716
Mistral-utgångstid till första token 6.929 s 6.060 s 3.778 s 2.195 s
Mistral Output Tokens per sekund 18.174 tokens/s 20.125 tokens/s 22.843 tokens/s 24.724 tokens/s
Mistral total varaktighet 196.185 s 176 s 143.831 s 123.773 s
Lama 3
Llama3 Totalt resultat 306 345 509 708
Llama3-utgångstid till första token 6.518 s 5.707s 2.992 s 1.657 s
Llama3 Output Tokens per sekund 15.050 tokens/s 16.725 tokens/s 19.104 tokens/s 20.421 tokens/s
Llama3 Total Duration 224.176 s 199 s 161.290 s 142.814 s
Lama 2
Llama2 Totalt resultat 329 367 530 641
Llama2-utgångstid till första token 11.089 s 10.307 s 5.412 s 4.082 s
Llama2 Output Tokens per sekund 8.878 tokens/s 10.260 tokens/s 11.230 tokens/s 12.397 tokens/s
Llama2 Total Duration 381.464 s 334 s 278.109 s 245.572 s

UL Procyon: AI-bildgenerering

Procyon AI Image Generation Benchmark tillhandahåller en konsekvent och noggrann metod för att mäta AI-inferensprestanda över en rad olika hårdvaror, från lågenergi-NPU:er till avancerade GPU:er. Den inkluderar tre tester: Stable Diffusion XL (FP16) för avancerade GPU:er, Stable Diffusion 1.5 (FP16) för måttligt kraftfulla GPU:er och Stable Diffusion 1.5 (INT8) för lågenergienheter. Benchmarket använder den optimala inferensmotorn för varje system, vilket säkerställer rättvisa och jämförbara resultat.

Dell Pro 7 14 AMD levererade i stort sett medelmåttiga resultat i UL Procyon AI Image Generation-testet, även om den förblev mycket konkurrenskraftig jämfört med de andra icke-ledande systemen. I Stable Diffusion 1.5 (FP16) fick den ett totalt betyg på 247 med en bildgenereringshastighet på 25.3 sekunder per bild, vilket placerar den cirka 4 % efter Dell Pro 7 14 Intel (258) och ungefär 3 % efter Dell Pro 5 16 AMD (255). Dell Pro 5 14 var dock den tydliga avvikaren, med ett betyg på 635 och en bildgenereringshastighet på cirka 2.6 gånger snabbare, med 9.8 sekunder per bild.

Stable Diffusion 1.5 (INT8) berättade en liknande historia. Dell Pro 7 14 AMD fick 3 521 poäng, vilket i princip var lika bra som Dell Pro 5 16 AMD (3 598) och Dell Pro 7 14 Intel (3 575), med mindre än 3 % skillnad mellan de tre systemen. Bildgenereringshastigheterna var också nästan identiska, från 8.69 till 8.87 sekunder per bild. Återigen etablerade Dell Pro 5 14 en betydande ledning med en poäng på 7 693 och minskade genereringstiden till bara 4.06 sekunder per bild, mer än dubbelt så snabbt som resten av fältet.

UL Procyon: AI-bildgenerering Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Stabil diffusion 1.5 (FP16)
Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Totalt resultat 255 247 258 635
Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Total tid 391.577 s 404.455 s 386.614 s 157.296 s
Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Bildgenereringshastighet 24.474 s/bild 25.278 s/bild 24.163 s/bild 9.831 s/bild
Stabil diffusion 1.5 (INT8)
Stabil Diffusion 1.5 (INT8) – Totalt resultat 3,598 3,521 3,575 7,693
Stabil Diffusion 1.5 (INT8) – Total tid 69.478 s 70.985 s 69.911 s 32.495 s
Stable Diffusion 1.5 (INT8) – Bildgenereringshastighet 8.685 s/bild 8.873 s/bild 8.739 s/bild 4.062 s/bild
Stable Diffusion XL (FP16)
Stable Diffusion XL (FP16) – Totalt resultat 173 177 268 646
Stabil Diffusion XL (FP16) – Total tid 3,448.478 s 3,379.388 s 2,230.563 s 928.747 s
Stable Diffusion XL (FP16) – Bildgenereringshastighet 215.530 s/bild 211.212 s/bild 139.410 s/bild 58.047 s/bild

PCMark 10

PCMark 10 mäter generell systemprestanda i vardagligt arbete som webbsurfning, videokonferenser, kalkylblad, skrivning, fotoredigering och rendering. Högre poäng är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD fick totalt 8 237 poäng i PCMark 10, vilket placerar den inom 2.5 % av Pro 7 14 Intels högsta poäng på 8 438. De fyra bärbara datorerna låg nära i Essentials, där AMD-modellen fick 10 783 poäng, men den placerade sig på första plats i Productivity med 14 366. Digital Content Creation nådde 9 792 poäng, bara 60 poäng efter den större Pro 5 16 men 818 poäng efter Pro 7 14 Intel. För vanligt kontorsarbete presterade Pro 7 14 AMD ungefär som de andra Dell-modellerna och hade det bästa produktivitetsresultatet i gruppen.

PCMark 10 (ju högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Övergripande 8,268 8,237 8,438 7,945
Essentials 10,870 10,783 10,981 10,751
Produktivitet 14,322 14,366 13,992 13,821
Skapande av digitalt innehåll 9,852 9,792 10,610 9,158

Geekbench 6

Geekbench 6 mäter processorprestanda med hjälp av en blandning av vanliga uppgifter, med separata poäng för arbetsbelastningar med en och flera kärnor. Högre poäng är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD fick 2 888 poäng i Geekbench 6 med en enda kärna, vilket höll den inom ett relativt snävt intervall på 127 poäng för alla fyra bärbara datorer. Dess flerkärniga poäng på 14 768 var 420 poäng högre än den större Pro 5 16, trots att båda systemen använder Ryzen AI 9 HX PRO 470. De två 16-kärniga Intel-modellerna var snabbare i denna del av testet och fick strax under 17 000 poäng, men Pro 7 14 AMD presterade fortfarande bra för att vara en tunn 14-tums bärbar dator.

Geekbench 6 (ju högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Single-core 2,989 2,888 2,862 2,968
Med flera kärnor 14,348 14,768 16,787 16,874

Cinebench R23 och 2024

Cinebench mäter hur snabbt processorn kan rendera en komplex scen, med separata tester för prestanda med en och flera kärnor. Högre poäng är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD fick 1 946 poäng i Cinebench R23 single-core och 15 173 i multi-core, medan den större Pro 5 16 slutade cirka 24 % före i multi-core-testet. Eftersom båda bärbara datorerna använder samma Ryzen AI 9 HX PRO 470, bidrog det extra värmeutrymmet som finns tillgängligt i 16-tumsmodellen sannolikt till dess högre poäng. Cinebench 2024 följde ett liknande mönster, där Pro 7 14 AMD fick 105 poäng i single-core och 847 i multi-core, jämfört med 119 och 1 055 för Pro 5 16. Även med den skillnaden slog dess multi-core-resultat från 2024 båda Intel-bärbara datorerna.

Cinebench (högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
R23 Enkelkärnig 2,029 1,946 2,043 2,010
R23 Flerkärnig 18,764 15,173 14,640 16,915
2024 Enkelkärnig 119 105 116 122
2024 Flerkärnig 1,055 847 683 807

7-zip-komprimering

7-Zip-riktmärket mäter hur snabbt processorn kan komprimera och dekomprimera data med hjälp av flera trådar. Högre GIPS-poäng är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD noterade 90.2 GIPS i 7-Zip, tvåa efter Pro 5 16 med 103.9 GIPS. Den passerade knappt Pro 5 14 Intels 89.4 GIPS och slutade 9 GIPS före Pro 7 14 Intel. Den större bärbara AMD-datorn hade en fördel under ihållande komprimering, men Pro 7 14 gav fortfarande det bästa resultatet bland de tre 14-tumssystemen.

7-Zip (ju högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Totalt betyg (GIPS) 103.9 90.2 81.2 89.4

y-cruncher

y-cruncher mäter hur snabbt processorn kan beräkna ett stort antal pi-siffror, vilket innebär en tung belastning på processorn och minnet. Resultaten mäts i sekunder, så kortare tider är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD slutförde y-cruncher-testet på 1 miljard siffror på 25.199 sekunder, bara 0.039 sekunder efter Pro 5 16. Den större AMD-modellen fick mer avstånd allt eftersom beräkningen ökade och slutförde 2.5 miljarder testet på 73.320 sekunder jämfört med 79.393 sekunder för Pro 7 14. Med 5 miljarder siffror tog det 177.776 sekunder för Pro 7 14, cirka 14 sekunder längre än Pro 5 16 men ungefär 27 sekunder snabbare än båda Intel-systemen.

y-cruncher — sekunder (lägre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
1 miljard 25.160 25.199 34.775 29.405
2.5 miljard 73.320 79.393 104.586 90.719
5 miljard 163.768 177.776 240.554 204.685

Blender 5.1.1 (GPU)

Blender-benchmarken mäter GPU-renderingsprestanda med hjälp av tre olika 3D-scener: Monster, Junkshop och Classroom. Resultaten rapporteras i samplingar per minut, så högre poäng är bättre.

Radeon 890M i Dell Pro 7 14 AMD nådde 140.9 samplingar per minut i Monster, 122.0 i Junkshop och 105.6 i Classroom. Dessa resultat var 9 % till 18 % snabbare än Pro 5 16, trots att båda bärbara datorerna använder samma integrerade GPU. Pro 7 14:s snabbare LPDDR5x-8533-minne hjälpte troligen till här, eftersom Radeon 890M delar systemminne. Båda Intel-bärbara datorerna var dock mycket snabbare i Blender, där den Arc B390-utrustade Pro 5 14 ledde alla tre scenerna.

Blender 5.1.1 GPU — samplingar/min (högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Monster 129.8 140.9 253.6 366.6
Junkshop 103.1 122.0 189.3 312.6
Klassrum 91.1 105.6 153.0 244.4

V-Ray och LuxMark

LuxMark mäter GPU-beräkningsprestanda genom att rendera komplexa scener via OpenCL, medan V-Ray GPU mäter hur snabbt grafikprocessorn kan rendera en scen med hjälp av V-Ray-motorn. Högre poäng är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD fick 2 042 i LuxMark Hall, 1 050 i LuxMark Food och 784 vpaths i V-Ray GPU. LuxMark Hall placerade den något bakom Pro 5 16 och Pro 7 14 Intel, medan dess Food-resultat slog båda dessa system och bara hamnade efter den Arc B390-utrustade Pro 5 14. V-Ray låg jämnt i hela gruppen, även om Pro 7 14 AMD bara slutade före Pro 7 14 Intel. Radeon 890M presterade relativt bra i dessa tester, men Arc B390 hade en stor fördel i båda LuxMark-scenerna.

GPU-beräkning (högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
LuxMark — Hall 2,125 2,042 2,168 3,287
LuxMark — Mat 982 1,050 880 1,585
V-Ray GPU (vpaths) 861 784 775 919

SPECviewperf 15

SPECviewperf 15 mäter grafikprestanda med hjälp av vyer baserade på professionella applikationer för CAD, 3D-modellering, rendering, teknik och medicinsk visualisering. Högre poäng är bättre, även om prestandan kan variera avsevärt mellan applikationer och grafikarkitekturer.

Dell Pro 7 14 AMD presterade särskilt bra i de CAD-fokuserade delarna av SPECviewperf 15, och ledde gruppen i 3ds Max (24.69), CATIA (21.21), Creo (45.70) och Siemens NX (51.84). Den ledde också de två AMD-systemen i Enscape (8.29) och Maya (53.64), även om den Arc B390-utrustade Pro 5 14 hade de högsta poängen i båda testerna med 14.28 och 82.42. Pro 5 14 Intel ledde också Blender (21.19) och Unreal Engine (38.77). Pro 7 14 AMD låg nära Pro 5 16 i Energy (25.08), Medical (60.50) och SolidWorks (32.02), medan båda Radeon 890M-systemen var mycket snabbare än Pro 7 14 Intel bland de tekniska vyerna.

SPECviewperf 15 (ju högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3dsmax-08 23.21 24.69 9.58 20.21
mixer-01 19.89 20.85 9.11 21.19
catia-07 20.16 21.21 5.27 10.27
creo-04 44.27 45.70 18.27 32.53
energi-04 25.39 25.08 3.68 10.78
enscape-01 8.02 8.29 6.22 14.28
maya-07 48.67 53.64 49.54 82.42
medicinsk-04 65.45 60.50 9.91 22.96
snx-05 51.67 51.84 37.74 46.22
solidworks-08 33.12 32.02 11.86 23.60
unreal_engine-01 26.61 26.29 21.36 38.77

SPECworkstation 4

SPECworkstation 4 mäter arbetsstationens prestanda för CPU, grafik, lagring, AI, produktdesign, teknik, finansiella tjänster och andra professionella arbetsbelastningar. Högre poäng är bättre, medan DNF innebär att systemet inte slutförde alla arbetsbelastningar som krävdes för den kategorin.

Dell Pro 7 14 AMD ledde grafikdelen (2.41), och passerade knappt Pro 5 16 och slutade långt före båda Intel-bärbara datorerna. Dess CPU-poäng (1.00) var den lägsta av de fyra, medan AI och maskininlärning (1.29), energi (1.13), finansiella tjänster (0.88) och livsvetenskap (1.08) placerade den runt mitten av gruppen. Produktdesign (1.18) och produktivitet och utveckling (0.72) låg också efter de andra systemen. Lagring (0.55) var det svagaste resultatet, vilket återspeglade den långsammare Samsung SSD:n i detta system, medan media och underhållning inte slutade.

SPECworkstation 4 (högre är bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
CPU (delsystem) 1.09 1.00 1.08 1.19
Grafik (delsystem) 2.36 2.41 0.82 1.68
Lagring (delsystem) 0.89 0.55 1.68 1.76
AI och maskininlärning 1.37 1.29 1.18 1.36
Energi 1.24 1.13 0.90 1.18
Financial Services 0.98 0.88 0.78 0.78
Life Sciences 1.34 1.08 1.04 1.34
Media & underhållning DNF DNF 1.16 DNF
Produkt Design 1.34 1.18 1.41 1.64
Produktivitet & Utveckling 0.78 0.72 1.04 1.10

Lagringsprestanda

3DMark Storage mäter hur en SSD presterar under spelrelaterade uppgifter som att ladda spel, installera programvara, spara framsteg och flytta spelfiler. Blackmagic Disk Speed ​​Test mäter en SSD:s sekventiella läs- och skrivhastigheter med stora mediefiler.

1TB Samsung BM9C1a i Dell Pro 7 14 AMD fick 894 poäng i 3DMark Storage, långt efter de andra tre hårddiskarna i jämförelsen. Blackmagic Disk mätte 3 103,4 MB/s läshastighet och 4 034,3 MB/s skrivhastighet, jämfört med mer än 8 000 MB/s från SK hynix Gen5-hårddiskar installerade i båda Intel-bärbara datorerna. Mycket av den skillnaden beror på den specifika SSD-disken i vår testversion, men Dells specifikationsblad noterar att Gen5 SSD-diskar körs med Gen4-hastighet på AMD-versionen av Pro 7, så även uppgraderade konfigurationer kommer inte att matcha Intel-enheternas sekventiella nummer. Hur som helst är lagring en av de svagare områdena i denna konfiguration, särskilt med tanke på priset på 5 377 dollar.

Lagring (ju högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3DMark-lagring (poäng) 2,477 894 3,259 3,144
Blackmagic-disk — Läs (MB/s) 4,758.0 3,103.4 8,398.6 8,609.6
Blackmagic-disk — Skrivning (MB/s) 5,166.5 4,034.3 8,934.5 8,747.3

Batteritid

Batteritestet för PCMark 10 Modern Office kör vanliga kontorsuppgifter upprepade gånger tills batteriet når testets gränsvärde. Längre körtider är bättre.

Dell Pro 7 14 AMD höll i 19 timmar och 28 minuter i batteritestet för PCMark 10 Modern Office, som kördes i balanserat läge med 50 % ljusstyrka. Det var mer än fyra timmar längre än 16-tums Pro 5, men ungefär sju timmar efter båda 14-tums Intel-systemen. Alla fyra bärbara datorer använder ett 70 Wh-batteri, så jämförelsen visar också effektivitetsfördelen med Intel-konfigurationerna under lättare kontorsarbetsbelastningar. Även med den skillnaden gav Pro 7 14 AMD tillräckligt med körtid för en lång dag borta från ett eluttag.

Batteri — PCMark 10 Modern Office (högre desto bättre) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Runtime 15h 22m 19h 28m 26h 18m 26h 48m

Slutsats

Dell Pro 7 14 AMD är ett hyfsat val för affärsanvändare som vill ha en bärbar 14-tums bärbar dator med utmärkt integrerad grafik och lokal AI-prestanda. Dess Ryzen AI 9 HX PRO 470 och 64 GB LPDDR5x-8533-minne fungerade särskilt bra tillsammans, vilket hjälpte den att leda AMD-paret i Blender, flera SPECviewperf-vyer, Procyon AI Computer Vision GPU-testet och alla fyra AI-textgenereringsarbetsbelastningar. Den ledde också PCMark 10 Productivity och producerade konkurrenskraftig single-core-prestanda, vilket gav den gott om hastighet för kontorsarbete, tyngre multitasking, CAD-applikationer och stöd för lokala AI-verktyg.

Det mindre chassit begränsar prestandan med flera kärnor, där den större Pro 5 16, som avslutar Cinebench R23 med flera kärnor, är cirka 24 % snabbare trots att den använder samma processor. Vår testenhets Samsung BM9C1a SSD var också den långsammaste av de fyra Dell-diskarna, och låg med god marginal efter Gen5 SSD-diskarna i Intel-systemen. Batteritiden nådde 19 timmar och 28 minuter, vilket är utmärkt för en hel arbetsdag, men de två 14-tums Intel-modellerna höll i nästan 27 timmar. Köpare som prioriterar långa renderingsbelastningar, snabbare lagring eller maximal batteritid har bättre alternativ bland de andra tre Dell-konfigurationerna.

Prissättningen kan vara den största oron, eftersom vår testversion av Pro 7 14 AMD kostar 5 377 dollar före kommersiella rabatter, vilket är 729 dollar mer än Pro 5 16. Den premien betalar dock för en tunnare och mer portabel design, snabbare minne, starkare integrerad grafik och bättre AI-textgenereringsprestanda än dess större AMD-motsvarighet. Dell backar också upp den med AMD PRO-hanterbarhet, dess kommersiella säkerhetsverktyg och tre års support på plats nästa arbetsdag. För företag som behöver dessa funktioner i en kompakt AMD-bärbar dator har Pro 7 14 ett starkt argument, men köpare som främst fokuserar på hållbar CPU-prestanda kommer att få mer för pengarna från Pro 5 16.

Produktsida: Dell Pro 7 14

Topplista: Dell Pro 7 14 AMD rankas som nummer 8 på vår topplista över batteritid för bärbara datorer och är en del av det testade fältet på vår topplista över bästa bärbara företagsdatorer .

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

Brian Beeler

Brian ligger i Cincinnati, Ohio och är chefsanalytiker och VD för StorageReview.com.