Med en vikt på 1,27 kg och en tjocklek på 54,5 mm som tjockast är Dell Pro 7 14 Intel en av de tunnaste bärbara datorerna Dell har lanserat i sin kommersiella Pro-serie, upp till 17 procent smalare än den 14-tums clamshell-generation den ersätter. Skalet kombinerar ett topplock och handledsstöd i aluminium med en bottendörr i magnesium, och inuti sitter Dell en Series 3 Intel Core Ultra 7 366H med Intel vPro, ett 16-kärnigt chip med en 50 TOPS NPU, tillsammans med 64 GB LPDDR5x-8533-minne och en 1 TB PCIe Gen5 SSD. Det är också den dyraste maskinen i denna testgrupp med fyra bärbara datorer, för 5 600 dollar i konfiguration, ett enhetspris från Dell.com som flottköpare vanligtvis förhandlar ner.
Den här bärbara datorn hade den bästa totala PCMark 10-poängen i gruppen med 8 438 poäng, tog topppoängen för skapande av digitalt innehåll, körde i 26 timmar och 18 minuter i vårt batteritest för Modern Office, och dess SK hynix Gen5 SSD ledde 3DMark Storage med en poäng på 3 259 och läste med nästan 8.4 GB/s. Den noterade de lägsta resultaten för ihållande flerkärnig prestanda av de fyra i Cinebench och 7-Zip, och dess integrerade Intel Graphics slutade bakom Radeon 890M i Dell Pro 7 14 AMD och Dell Pro 5 16 AMD bland de flesta SPECviewperf-visningsuppsättningar. Den skarpaste jämförelsen kommer inom familjen: den nominellt lägre Pro 5 14 Intel har en högre Core Ultra X7 368H och Arc B390-grafik för 108 dollar mindre, och den vinner de flesta GPU- och AI-testerna.
Argumenten för Pro 7 14 Intel vilar på allt som kretsar kring dessa siffror. Intel vPro erbjuder AMT out-of-band-hantering, Hardware Shield och Threat Detection Technology, i kombination med Dell SafeBIOS, kvanttålig BIOS-verifiering och Trusted Device, med 36 månaders ProSupport Next Business Day Onsite-service och hållbarhetstester utöver standard MIL-STD-krav. Chefer och mobila yrkesverksamma som räknar gram och timmar utan anslutning mer än renderingsminuter är målgruppen, och den här recensionen undersöker om den lättaste Pro-modellen förtjänar sin premie jämfört med sina syskon.
Design och bygga
Dell Pro 7 14 Intel använder samma kompakta chassi som AMD-modellen, med ett topplock och handledsstöd i aluminium och en lättviktig bottenlucka i magnesium. Dell kallar den för den tunnaste 14-tums bärbara datorn i sin nuvarande Pro-serie, med en tjocklek på 10.3 mm framtill och upp till 16.45 mm som tjockast. Den är också upp till 17 % tunnare än den tidigare 14-tums clamshell-generationen.
Den mörkgrå finishen och den enkla formen passar affärsfokus, men metallkonstruktionen gör att den inte känns tunn. Dell säger att chassit har testats utöver standard MIL-STD-kraven, vilket är användbart för ett system som sannolikt kommer att tillbringa mycket av sin tid med att transporteras mellan kontor, mötesrum och flygplatser.
Display och ingång
Vår testenhet har en 14-tums WUXGA-skärm med en upplösning på 1920 x 1200 och ett högre bildförhållande på 16:10. Den pekfria skärmen stöder en variabel uppdateringsfrekvens från 1 till 120 Hz, når 500 nits, täcker 100 % av sRGB-färgrymden och använder en antireflexbehandling. Det är också en av Dells supersnåla paneler, vilket sannolikt bidrog till att systemet höll i 26 timmar och 18 minuter i vårt PCMark 10 Modern Office-batteritest som visas nedan.
Dell inkluderar ComfortView Plus för att minska blått ljus utan att använda den starka gula nyansen som är förknippad med vissa programvarufilter. Text och gränssnittselement förblir skarpa vid denna upplösning, medan den maximala uppdateringsfrekvensen på 120 Hz gör att rullning och allmän navigering känns smidigare än på en vanlig 60 Hz-företagsskärm.
Det bakgrundsbelysta Mini-LED-tangentbordet är spilltåligt och har en dedikerad AI-tangent. Layouten utnyttjar den tillgängliga bredden väl, med fullstora primärtangenter och inget numeriskt tangentbord som tar upp plats till höger. En stor precisionspekplatta sitter under den, vilket ger tillräckligt med utrymme för gester med flera fingrar.
Ovanför skärmen finns en 8MP RGB HDR- och infrarödkamera som kan spela in i 1440p och 30 bilder per sekund. Den stöder Windows Hello-ansiktsigenkänning, närvarodetektering och temporal brusreducering, och inkluderar en fysisk slutare för integritet.
Portar och anslutningar
Portvalet är bra för en så här tunn bärbar dator. Vänster sida har två Thunderbolt 4 Type-C-portar som stöder USB4 upp till 40 Gbps, DisplayPort 2.1 och Power Delivery. HDMI 2.1 och en USB 3.2 Gen 1 Type-A-port med PowerShare finns också på denna sida.
Vår konfiguration lägger till en tredje USB Type-C-port till höger. Denna anslutning stöder USB 3.2 Gen 2×2 med upp till 20 Gbps, DisplayPort 1.4 och Power Delivery. Dell erbjuder den som ett alternativ till en andra USB Type-A-port med PowerShare, så den exakta layouten beror på den valda konfigurationen. Den högra sidan innehåller även headsetuttaget, en kilformad säkerhetsplats och ett valfritt nano-SIM-fack, medan en valfri smartkortsläsarplats finns till vänster på de konfigurationer som stöds.
Trådlös anslutning tillhandahålls av en Intel Wi-Fi 7 BE211 2×2-adapter, kvalificerad mot Bluetooth Core 6.0. Den bärbara datorn laddas via USB-C med den medföljande 65W-adaptern, som kan anslutas till endera sidan. Dess 70Wh-batteri stöder ExpressCharge och ExpressCharge Boost, men Dell noterar att båda snabbladdningslägena kräver minst en 100W-adapter, så den medföljande 65W-enheten laddas med standardhastighet.
Säkerhet och hanterbarhet
Den största skillnaden mellan detta system och den annars liknande Pro 7 14 AMD är Intel vPro. Intel Active Management Technology ger out-of-band-åtkomst som gör det möjligt för IT-personal att diagnostisera, konfigurera och ge support till ett system även när operativsystemet inte är tillgängligt. Detta kan vara särskilt värdefullt för företag som hanterar bärbara datorer på flera kontor eller stödjer anställda som arbetar på distans.
Intel Hardware Shield lägger till skydd under operativsystemet, medan Threat Detection Technology kan hjälpa säkerhetsprogramvara att identifiera vissa attacker. Intels Stable IT Platform Program ger också företag en mer förutsägbar hårdvaru- och drivrutinsplattform för storskaliga implementeringar.
Dell lägger till egna säkerhets- och hanteringsfunktioner via SafeBIOS, Trusted Device och kvantsäker BIOS-verifiering. Vår konfiguration inkluderar en fingeravtrycksläsare integrerad i strömbrytaren, en infraröd kamera för Windows Hello, en fysisk kameraslutare och TPM 2.0-certifierad enligt FIPS 140-3-krav.
Dell Management Portal kan samarbeta med Microsoft Intune för att hantera Dell-specifika inställningar från en befintlig molnhanteringsmiljö. Vår granskningskonfiguration inkluderar även 36 månaders ProSupport med service nästa arbetsdag på plats efter fjärrdiagnostik.
Dell Pro 7 14 (Intel) Specifikationer
| Specifikation | Dell Pro 7 14 (P714260) |
|---|---|
| Plattformöversikt | |
| Processorn | Serie 3 Intel Core Ultra 7 366H med Intel vPro 16 kärnor, upp till 4.8 GHz 50 TOPS NPU (Copilot+ PC) |
| Grafiken | Intel Graphics (integrerad, 4 Xe-kärnor) |
| Operativ system | Windows 11 Pro (Copilot+ PC) |
| Minne och lagring | |
| Minne | 64 GB LPDDR5x-8533, dubbelkanaligt, inbyggt |
| lagring | 1 TB prestanda-SSD, PCIe Gen5, SED-klar (SK hynix PCB01) |
| Display och kamera | |
| Skärmar | 14″ WUXGA (1920 x 1200), pekskärm, VRR 1 till 120 Hz 500 nits, 100 % sRGB, ComfortView Plus, antireflexbehandlad, superlåg energiförbrukning |
| Kamera | 8 MP RGB HDR + IR, 1440p vid 30 fps Närvarodetektering, brusreducering, kameraslutare |
| Anslutning och ingång | |
| trådlös | Intel Wi-Fi 7 BE211, 2×2, Bluetooth Core 6.0 |
| tangentbord | Mini-LED-bakgrundsbelyst, AI-snabbtangent, spilltålig, amerikansk engelska |
| Hamnar | 2x Thunderbolt 4/USB4 (40 Gbps) Typ-C med strömförsörjning och DisplayPort 2.1 1x USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) Typ-C med strömförsörjning och DisplayPort 1.4 (enligt konfiguration; alternativt är en andra USB 3.2 Gen 1 Typ-A med PowerShare) 1x USB 3.2 Gen 1 Typ-A med PowerShare 1x HDMI 2.1 1x global headsetport 1x kilformad låsplats Valfritt nano-SIM-fack och smartkortläsarplats |
| Säkerhet och hanterbarhet | |
| Säkerhet | Fingeravtrycksläsare i strömbrytaren (Windows Hello) TPM 2.0 FIPS 140-3 / TCG-certifierad Kvantresistent BIOS-verifiering, kameraslutare |
| hanterbarhet | Intel vPro (AMT, Hardware Shield, TDT, SIPP) Dell SafeBIOS, betrodd enhet, Dell Management Portal, Intune |
| Kraft och fysisk | |
| Batteri | 3-cells, 70 Wh, ExpressCharge/ExpressCharge Boost |
| Strömadapter | 65W USB-C |
| Chassi | Övre kåpa och handledsstöd i aluminium, bottenkåpa i magnesium Från 2.80 kg; 10.3 till 16.45 mm tjocklek |
| Certifieringar, garanti och prissättning | |
| Specifikationer | ENERGY STAR, EPEAT Gold med Climate+, TCO-certifierad Testad utöver standard MIL-STD-krav |
| Service | Dell ProSupport, leverans nästa arbetsdag på plats, 36 månader |
| Grundpris | $2,359 |
| Pris som testat | 4 648 dollar (Dell.com-enhet, ingen rabatt) |
Prestanda
För att se hur Dell Pro 7 14 Intel passar in i Dells nuvarande kommersiella sortiment testade vi den tillsammans med Pro 5 14 Intel och båda AMD-konfigurationerna. Alla fyra bärbara datorer körde vår standardprestandaprofil för generell produktivitet, CPU-rendering, GPU-beräkning, professionell visualisering, lagring, AI och batteribelastning.
Även om de två Intel-bärbara datorerna är byggda på samma Series 3 Core Ultra-plattform, är de inte likadana: Pro 7 14:s Core Ultra 7 366H och vanliga Intel Graphics-grafikkort ger efter för Pro 5 14:s mer avancerade X7 368H och Arc B390 i de flesta GPU- och AI-tester. Jämförelser med AMD-paret uppdelade efter arbetsbelastning, där Intel-maskinerna ligger före i Blender GPU-rendering och AI-textgenerering, medan Radeon 890M-systemen leder de flesta SPECviewperf CAD-vyer.
Testa system
| Specifikation | Dell Pro 5 16 (AMD) | Dell Pro 7 14 (AMD) | Dell Pro 7 14 (Intel) | Dell Pro 5 14 (Intel) |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) | Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) | Core Ultra 7 366H (16C) | Core Ultra X7 368H (16C) |
| GPU | Radeon 890M | Radeon 890M | Intel Graphics | Intel Arc B390 |
| Minne | 64 GB DDR5-5600 | 64 GB LPDDR5x-8533 | 64 GB LPDDR5x-8533 | 64 GB LPCAMM2-8533 |
| lagring | SanDisk PC SN5100S 1 TB | Samsung BM9C1a 1 TB | SK hynix PCB01 1 TB | SK hynix PCB01 1 TB |
| Skärmar | 16″ WQXGA | 14" WUXGA | 14" WUXGA | 14" WUXGA |
| Pris som testat | $4,648 | $5,377 | $5,600 | $5,492 |
UL Procyon: AI-datorseende
Procyon AI Computer Vision Benchmark mäter AI-inferensprestanda över processorer, grafikkort och dedikerade acceleratorer med hjälp av en rad toppmoderna neurala nätverk. Den utvärderar uppgifter som bildklassificering, objektdetektering, segmentering och superupplösning med hjälp av modeller som MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN och ResNet 50. Testerna körs på flera inferensmotorer, inklusive NVIDIA TensorRT, Intel OpenVINO, Qualcomm SNPE, Microsoft Windows ML och Apple Core ML, vilket ger en bred bild av hårdvaru- och mjukvarueffektivitet. Resultaten rapporteras för flyttal- och heltalsoptimerade modeller, vilket ger ett konsekvent och praktiskt mått på maskinseendeprestanda för professionella arbetsbelastningar.
Dell Pro 7 14 Intel presterade mycket bättre på CPU-sidan av AI Computer Vision-benchmarket, med en totalpoäng på 121, vilket ledde gruppen med knapp marginal. Den hade också de snabbaste resultaten i DeepLab V3 och YOLO V3, även om Pro 5 14 Intel var snabbare i MobileNet V3, ResNet 50, Inception V4 och REAL-ESRGAN. GPU-prestanda var mindre konkurrenskraftig, med en totalpoäng på 205, vilket placerade den bakom båda Radeon 890M-systemen och långt under Pro 5 14 Intels poäng på 398. Pro 7 14 Intel ledde AMD-bärbara datorer i flera individuella GPU-arbetsbelastningar, men dess långsamma REAL-ESRGAN-resultat på 1 309,49 ms drog ner den totala poängen.
| CPU-resultat (genomsnittlig tid i ms) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Totalt resultat för AI Computer Vision | 91 | 77 | 121 | 119 |
| MobileNet V3 | 1.57 ms | 1.79 ms | 1.24 ms | 1.09 ms |
| ResNet 50 | 13.64 ms | 16.46 ms | 11.57 ms | 10.11 ms |
| Inception V4 | 40.43 ms | 51.10 ms | 34.01 ms | 29.77 ms |
| DeepLab V3 | 69.73 ms | 74.74 ms | 37.98 ms | 50.18 ms |
| YOLO V3 | 99.38 ms | 122.35 ms | 81.22 ms | 112.64 ms |
| REAL-ESRGAN | 4,504.35 ms | 5,383.21 ms | 3,163.45 ms | 2,884.51 ms |
| GPU-resultat (genomsnittlig tid i ms) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Totalt resultat för AI Computer Vision | 214 | 243 | 205 | 398 |
| MobileNet V3 | 1.56 ms | 1.17 ms | 1.04 ms | 0.84 ms |
| ResNet 50 | 8.76 ms | 7.93 ms | 6.52 ms | 2.94 ms |
| Inception V4 | 22.46 ms | 20.06 ms | 20.72 ms | 8.38 ms |
| DeepLab V3 | 38.40 ms | 34.04 ms | 26.53 ms | 17.54 ms |
| YOLO V3 | 23.56 ms | 21.92 ms | 43.07 ms | 19.14 ms |
| REAL-ESRGAN | 570.35 ms | 536.81 ms | 1,309.49 ms | 562.87 ms |
UL Procyon: AI Text Generation
Procyon AI Text Generation Benchmark effektiviserar prestandatestning av LLM genom att tillhandahålla en koncis och konsekvent utvärderingsmetod. Den möjliggör upprepad testning över flera LLM-modeller samtidigt som komplexiteten hos stora modeller och antalet variabler minimeras. Utvecklad med ledande AI-hårdvara optimerar den användningen av lokala AI-acceleratorer för att leverera mer tillförlitliga och effektiva prestandabedömningar.
Dell Pro 7 14 Intel slutade bekvämt före båda AMD-systemen över alla fyra AI Text Generation-arbetsbelastningar, med poäng på 689 på Phi, 525 på Mistral, 509 på Llama3 och 530 på Llama2. Den producerade också lägre time-to-first-token-resultat och högre tokengenereringshastigheter under hela testet. Pro 5 14 Intel var snabbare över alla arbetsbelastningar, med sin högre processor som ledde med cirka 21 % i Llama2 och 39 % i Llama3. Med det sagt gav Pro 7 14 Intel en märkbar förbättring jämfört med AMD-modellerna för lokala LLM-arbetsbelastningar.
| UL Procyon: AI Text Generation | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Phi | ||||
| Phi totalpoäng | 371 | 427 | 689 | 904 |
| Phi-utgångstid till första token | 5.052 s | 4.286 s | 1.843 s | 1.158 s |
| Phi Output Tokens per sekund | 27.163 tokens/s | 30.492 tokens/s | 34.172 tokens/s | 36.952 tokens/s |
| Phi total varaktighet | 135.343 s | 118.697 s | 92.273 s | 81.304 s |
| mistral | ||||
| Mistral totalt resultat | 346 | 389 | 525 | 716 |
| Mistral-utgångstid till första token | 6.929 s | 6.060 s | 3.778 s | 2.195 s |
| Mistral Output Tokens per sekund | 18.174 tokens/s | 20.125 tokens/s | 22.843 tokens/s | 24.724 tokens/s |
| Mistral total varaktighet | 196.185 s | 176.220 s | 143.831 s | 123.773 s |
| Lama 3 | ||||
| Llama3 Totalt resultat | 306 | 345 | 509 | 708 |
| Llama3-utgångstid till första token | 6.518 s | 5.707 s | 2.992 s | 1.657 s |
| Llama3 Output Tokens per sekund | 15.050 tokens/s | 16.725 tokens/s | 19.104 tokens/s | 20.421 tokens/s |
| Llama3 Total Duration | 224.176 s | 199.931 s | 161.290 s | 142.814 s |
| Lama 2 | ||||
| Llama2 Totalt resultat | 329 | 367 | 530 | 641 |
| Llama2-utgångstid till första token | 11.089 s | 10.307 s | 5.412 s | 4.082 s |
| Llama2 Output Tokens per sekund | 8.878 tokens/s | 10.260 tokens/s | 11.230 tokens/s | 12.397 tokens/s |
| Llama2 Total Duration | 381.464 s | 334.648 s | 278.109 s | 245.572 s |
UL Procyon: AI-bildgenerering
Procyon AI Image Generation Benchmark tillhandahåller en konsekvent och noggrann metod för att mäta AI-inferensprestanda över en rad olika hårdvaror, från lågenergi-NPU:er till avancerade GPU:er. Den inkluderar tre tester: Stable Diffusion XL (FP16) för avancerade GPU:er, Stable Diffusion 1.5 (FP16) för måttligt kraftfulla GPU:er och Stable Diffusion 1.5 (INT8) för lågenergienheter. Benchmarket använder den optimala inferensmotorn för varje system, vilket säkerställer rättvisa och jämförbara resultat.
Dell Pro 7 14 Intel placerades nära de två AMD-systemen i Stable Diffusion 1.5-testerna, med 258 poäng i FP16 och 3 575 i INT8. Dessa resultat låg bara något före eller efter AMD-bärbara datorerna, med bildgenereringstider separerade med ungefär en sekund eller mindre i båda arbetsbelastningarna. Den låg längre före i Stable Diffusion XL, där dess poäng på 268 var cirka 51 % högre än Pro 7 14 AMD:s 177, och dess bildgenereringstid på 139.410 sekunder var betydligt snabbare. Pro 5 14 Intel ledde fortfarande varje test med god marginal, vilket gjorde skillnaden mellan de två Intel-grafikkonfigurationerna särskilt märkbar här.
| UL Procyon: AI-bildgenerering | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Stabil diffusion 1.5 (FP16) | ||||
| Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Totalt resultat | 255 | 247 | 258 | 635 |
| Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Total tid | 391.577 s | 404.455 s | 386.614 s | 157.296 s |
| Stabil Diffusion 1.5 (FP16) – Bildgenereringshastighet | 24.474 s/bild | 25.278 s/bild | 24.163 s/bild | 9.831 s/bild |
| Stabil diffusion 1.5 (INT8) | ||||
| Stabil Diffusion 1.5 (INT8) – Totalt resultat | 3,598 | 3,521 | 3,575 | 7,693 |
| Stabil Diffusion 1.5 (INT8) – Total tid | 69.478 s | 70.985 s | 69.911 s | 32.495 s |
| Stable Diffusion 1.5 (INT8) – Bildgenereringshastighet | 8.685 s/bild | 8.873 s/bild | 8.739 s/bild | 4.062 s/bild |
| Stable Diffusion XL (FP16) | ||||
| Stable Diffusion XL (FP16) – Totalt resultat | 173 | 177 | 268 | 646 |
| Stabil Diffusion XL (FP16) – Total tid | 3,448.478 s | 3,379.388 s | 2,230.563 s | 928.747 s |
| Stable Diffusion XL (FP16) – Bildgenereringshastighet | 215.530 s/bild | 211.212 s/bild | 139.410 s/bild | 58.047 s/bild |
PCMark 10
PCMark 10 mäter generell systemprestanda i vardagligt arbete som webbsurfning, videokonferenser, kalkylblad, skrivning, fotoredigering och rendering. Högre poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel hade den högsta totala PCMark 10-poängen i gruppen med 8 438, vilket placerar den cirka 2 % före båda AMD-systemen och 6 % före Pro 5 14 Intel. Den ledde också Essentials-testet med 10 981 och tog första plats i Digital Content Creation med 10 610, vilket innebar en fördel på 8 % jämfört med det näst snabbaste systemet. Dess produktivitetspoäng på 13 992 låg något efter AMD-bärbara datorer, men det övergripande resultatet visar att den levererar utmärkt respons för vanliga kontors- och innehållsskapande uppgifter.
| PCMark 10 (ju högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Övergripande | 8,268 | 8,237 | 8,438 | 7,945 |
| Essentials | 10,870 | 10,783 | 10,981 | 10,751 |
| Produktivitet | 14,322 | 14,366 | 13,992 | 13,821 |
| Skapande av digitalt innehåll | 9,852 | 9,792 | 10,610 | 9,158 |
Geekbench 6
Geekbench 6 mäter processorprestanda med hjälp av en blandning av vanliga uppgifter, med separata poäng för arbetsbelastningar med en och flera kärnor. Högre poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel fick 2 862 poäng i Geekbench 6 single-core, vilket placerar den sist i gruppen men bara cirka 4 % efter den ledande Pro 5 16 AMD. Dess flerkärniga poäng på 16 787 var betydligt mer konkurrenskraftig och slutade inom 1 % av Pro 5 14 Intel och cirka 14 % före båda AMD-systemen. Detta var ett av de starkare flerkärniga resultaten för Pro 7 14 Intel, vilket visar att dess Core Ultra 7 366H kan prestera bra i kortare, blandade arbetsbelastningar, även om den halkar efter i längre, ihållande tester.
| Geekbench 6 (ju högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Single-core | 2,989 | 2,888 | 2,862 | 2,968 |
| Med flera kärnor | 14,348 | 14,768 | 16,787 | 16,874 |
Cinebench R23 och 2024
Cinebench mäter hur snabbt processorn kan rendera en komplex scen, med separata tester för prestanda med en och flera kärnor. Högre poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel levererade stark single-core-prestanda i Cinebench R23 och ledde gruppen med en poäng på 2 043, men dess multi-core-poäng på 14 640 var den lägsta av de fyra systemen. Samma mönster fortsatte till Cinebench 2024, där dess single-core-poäng på 116 var konkurrenskraftig, men dess multi-core-poäng på 683 placerade den långt efter de andra bärbara datorerna. Pro 5 14 Intel slutade cirka 16 % före i R23 multi-core och 18 % före i Cinebench 2024 multi-core, medan den större Pro 5 16 AMD utökade dessa ledningar till 28 % respektive 54 %.
| Cinebench (högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| R23 Enkelkärnig | 2,029 | 1,946 | 2,043 | 2,010 |
| R23 Flerkärnig | 18,764 | 15,173 | 14,640 | 16,915 |
| 2024 Enkelkärnig | 119 | 105 | 116 | 122 |
| 2024 Flerkärnig | 1,055 | 847 | 683 | 807 |
7-zip-komprimering
7-Zip-riktmärket mäter hur snabbt processorn kan komprimera och dekomprimera data med hjälp av flera trådar. Högre GIPS-poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel noterade ett totalt betyg på 81.2 GIPS i 7-Zip-testet, vilket placerade den sist bland de fyra systemen. Den låg efter Pro 5 14 Intel med cirka 9 %, Pro 7 14 AMD med 10 % och den större Pro 5 16 AMD med 22 %. Resultatet följer samma trend som i Cinebench, där det tunna chassit begränsar Core Ultra 7 366H under arbetsbelastningar som håller alla dess kärnor upptagna under en längre period.
| 7-Zip (ju högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Totalt betyg (GIPS) | 103.9 | 90.2 | 81.2 | 89.4 |
y-cruncher
y-cruncher mäter hur snabbt processorn kan beräkna ett stort antal pi-siffror, vilket innebär en tung belastning på processorn och minnet. Resultaten mäts i sekunder, så kortare tider är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel var det långsammaste systemet bland alla tre y-cruncher-arbetsbelastningarna, och slutförde beräkningen på 1 miljard siffror på 34.775 sekunder, testet på 2.5 miljarder siffror på 104.586 sekunder och testet på 5 miljarder siffror på 240.554 sekunder. Pro 5 14 Intel var cirka 15 % snabbare genomgående, medan de två Ryzen-systemen utökade sin fördel allt eftersom arbetsbelastningen ökade. Med 5 miljarder siffror slutförde Pro 5 16 AMD beräkningen ungefär 32 % snabbare, vilket visar skillnaden mellan Pro 7 14:s bärbara design och det större AMD-systemets ihållande CPU-prestanda.
| y-cruncher — sekunder (lägre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 1 miljard | 25.160 | 25.199 | 34.775 | 29.405 |
| 2.5 miljard | 73.320 | 79.393 | 104.586 | 90.719 |
| 5 miljard | 163.768 | 177.776 | 240.554 | 204.685 |
Blender 5.1.1 (GPU)
Blender-benchmarken mäter GPU-renderingsprestanda med hjälp av tre olika 3D-scener: Monster, Junkshop och Classroom. Resultaten rapporteras i samplingar per minut, så högre poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel presterade bra i Blender jämfört med Radeon 890M-systemen och nådde 253.6 samplingar per minut i Monster, 189.3 i Junkshop och 153.0 i Classroom. Dessa resultat placerade den cirka 45 % till 80 % före Pro 7 14 AMD, beroende på miljö. Pro 5 14 Intels Arc B390 var ännu betydligt snabbare och ledde Pro 7 14 Intel med 45 % i Monster, 65 % i Junkshop och 60 % i Classroom. Detta ger Pro 7 14 Intel en solid fördel jämfört med AMD-bärbara datorer för Blender GPU-rendering, även om den inte kan matcha Intels grafikkonfiguration på högre nivå.
| Blender 5.1.1 GPU — samplingar/min (högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Monster | 129.8 | 140.9 | 253.6 | 366.6 |
| Junkshop | 103.1 | 122.0 | 189.3 | 312.6 |
| Klassrum | 91.1 | 105.6 | 153.0 | 244.4 |
V-Ray och LuxMark
LuxMark mäter GPU-beräkningsprestanda genom att rendera komplexa scener via OpenCL, medan V-Ray GPU mäter hur snabbt grafikprocessorn kan rendera en scen med hjälp av V-Ray-motorn. Högre poäng är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel gav blandade resultat i V-Ray och LuxMark. Dess LuxMark Hall-poäng på 2 168 var den bästa utanför Pro 5 14 Intel och knappt före båda AMD-systemen, men dess Food-poäng på 880 placerade den sist. Detsamma gällde i V-Ray, där dess resultat på 775 vpaths låg något efter Pro 7 14 AMD och cirka 16 % under Pro 5 14 Intel. Sammantaget gav dess standard Intel Graphics tillräckligt med beräkningsprestanda för att konkurrera med Radeon 890M i vissa arbetsbelastningar, men resultaten varierade avsevärt beroende på applikation.
| GPU-beräkning (högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| LuxMark — Hall | 2,125 | 2,042 | 2,168 | 3,287 |
| LuxMark — Mat | 982 | 1,050 | 880 | 1,585 |
| V-Ray GPU (vpaths) | 861 | 784 | 775 | 919 |
SPECviewperf 15
SPECviewperf 15 mäter grafikprestanda med hjälp av vyer hämtade från professionella applikationer inom CAD, 3D-modellering, rendering, teknik och medicinsk visualisering. Högre poäng är bättre, även om prestandan kan variera avsevärt mellan applikationer och grafikarkitekturer.
Dell Pro 7 14 Intel hade det svårt under hela SPECviewperf 15 och hade det lägsta resultatet i de flesta professionella visualiseringsvyer. De största skillnaderna uppstod i CAD-fokuserade tester som CATIA, Creo, Energy, Siemens NX och SolidWorks, där Radeon 890M-systemen ofta var flera gånger snabbare. Den var mer konkurrenskraftig i Enscape, Maya och Unreal Engine, men Pro 5 14 Intel slutade också långt före i dessa tester. Dessa resultat gör att Pro 7 14 Intel inte passar bra för användare som regelbundet arbetar med CAD, teknik eller andra GPU-tunga professionella applikationer.
| SPECviewperf 15 (ju högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 23.21 | 24.69 | 9.58 | 20.21 |
| mixer-01 | 19.89 | 20.85 | 9.11 | 21.19 |
| catia-07 | 20.16 | 21.21 | 5.27 | 10.27 |
| creo-04 | 44.27 | 45.70 | 18.27 | 32.53 |
| energi-04 | 25.39 | 25.08 | 3.68 | 10.78 |
| enscape-01 | 8.02 | 8.29 | 6.22 | 14.28 |
| maya-07 | 48.67 | 53.64 | 49.54 | 82.42 |
| medicinsk-04 | 65.45 | 60.50 | 9.91 | 22.96 |
| snx-05 | 51.67 | 51.84 | 37.74 | 46.22 |
| solidworks-08 | 33.12 | 32.02 | 11.86 | 23.60 |
| unreal_engine-01 | 26.61 | 26.29 | 21.36 | 38.77 |
SPECworkstation 4
SPECworkstation 4 mäter arbetsstationens prestanda för CPU, grafik, lagring, AI, produktdesign, teknik, finansiella tjänster och andra professionella arbetsbelastningar. Högre poäng är bättre, medan DNF innebär att systemet inte slutförde alla arbetsbelastningar som krävdes för den kategorin.
Dell Pro 7 14 Intel producerade ett mer balanserat resultat i SPECworkstation 4, med 1.08 poäng för CPU-undersystemet och 1.68 för lagring, vilket slutade nära eller före större delen av gruppen. Grafik var dess svagaste område med 0.82, långt efter båda Radeon 890M-systemen och ungefär hälften av poängen för Pro 5 14 Intel. Den placerade sig också sist inom AI och maskininlärning, energi och livsvetenskap, och delade Pro 5 14 längst ner bland finansiella tjänster, även om det var det enda systemet i gruppen som slutförde arbetsbelastningen för media och underhållning, med 1.16 där. Det starka lagringsresultatet hjälpte, men svagare grafikprestanda begränsade den över många bredare arbetsbelastningar för arbetsstationer.
| SPECworkstation 4 (högre är bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| CPU (delsystem) | 1.09 | 1.00 | 1.08 | 1.19 |
| Grafik (delsystem) | 2.36 | 2.41 | 0.82 | 1.68 |
| Lagring (delsystem) | 0.89 | 0.55 | 1.68 | 1.76 |
| AI och maskininlärning | 1.37 | 1.29 | 1.18 | 1.36 |
| Energi | 1.24 | 1.13 | 0.90 | 1.18 |
| Financial Services | 0.98 | 0.88 | 0.78 | 0.78 |
| Life Sciences | 1.34 | 1.08 | 1.04 | 1.34 |
| Media & underhållning | DNF | DNF | 1.16 | DNF |
| Produkt Design | 1.34 | 1.18 | 1.41 | 1.64 |
| Produktivitet & Utveckling | 0.78 | 0.72 | 1.04 | 1.10 |
Lagringsprestanda
3DMark Storage mäter hur en SSD presterar under spelrelaterade uppgifter som att ladda spel, installera programvara, spara framsteg och flytta spelfiler. Blackmagic Disk Speed Test mäter en SSD:s sekventiella läs- och skrivhastigheter med stora mediefiler.
SK hynix PCB01 i Dell Pro 7 14 Intel levererade några av de starkaste lagringsresultaten i gruppen, och ledde 3DMark Storage med en poäng på 3 259. Den nådde också 8 398,6 MB/s läshastighet och 8 934,5 MB/s skrivhastighet i Blackmagic Disk Speed Test, vilket gav den det snabbaste skrivresultatet och placerade den strax efter Pro 5 14 Intel i sekventiell läsning. Jämfört med Pro 7 14 AMD var Intel-modellen mer än tre gånger snabbare i 3DMark Storage och mer än fördubblade sin sekventiella skrivhastighet.
| Lagring (ju högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| 3DMark-lagring (poäng) | 2,477 | 894 | 3,259 | 3,144 |
| Blackmagic-disk — Läs (MB/s) | 4,758.0 | 3,103.4 | 8,398.6 | 8,609.6 |
| Blackmagic-disk — Skrivning (MB/s) | 5,166.5 | 4,034.3 | 8,934.5 | 8,747.3 |
Batteritid
Batteritestet för PCMark 10 Modern Office kör vanliga kontorsuppgifter upprepade gånger tills batteriet når testets gränsvärde. Längre körtider är bättre.
Dell Pro 7 14 Intel höll i 26 timmar och 18 minuter i PCMark 10 Modern Office-batteritestet, bara 30 minuter efter Pro 5 14 Intel och nästan sju timmar längre än Pro 7 14 AMD. Den höll också nästan 11 timmar längre än den större Pro 5 16 AMD. Detta var ett av de bästa resultaten i recensionen och en stor fördel för alla som regelbundet arbetar utanför ett eluttag.
| Batteri — PCMark 10 Modern Office (högre desto bättre) | Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) | Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) | Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C) |
|---|---|---|---|---|
| Runtime | 15h 22m | 19h 28m | 26h 18m | 26h 48m |
Slutsats
Dell Pro 7 14 Intel är den bärbara datorn som Dell byggt för resan, och utifrån de villkoren levererar den. Den delar det tunnaste chassit i Dells kommersiella serie med sin AMD-dubbeldator på 1,2 kg och 16.45 mm, körde 26 timmar och 18 minuter i PCMark 10 Modern Office, nästan sju timmar längre än den dubbeldatorn, och hade den bästa totala PCMark 10-poängen i gruppen på 8 438 med det högsta delpoänget för Digital Content Creation. Dess Gen5 SSD ledde 3DMark Storage på 3 259 och läser med nästan 8.4 GB/s, och Intel vPro ger AMT out-of-band-åtkomst, Hardware Shield, Threat Detection Technology och SIPP, ett hanteringsdjup som AMD-dubbeldatorn inte kan matcha, även om Pro 5 14 delar det. För en arbetsdag med dokument, webbläsare, videosamtal och flygplatser är detta den starkaste maskinen i gruppen.
Hållbar prestanda är den viktigaste avvägningen, där det tunna chassit och Core Ultra 7 366H ger de lägsta flerkärniga poängen bland de fyra systemen i Cinebench och 7-Zip. Dess integrerade Intel Graphics hamnade också långt efter Radeon 890M-systemen i de flesta SPECviewperf CAD-tester. Pro 5 14 Intel gör jämförelsen ännu svårare, eftersom den kostar 108 dollar mindre i konfigurationen samtidigt som den erbjuder den högre nivån Core Ultra X7 368H och Arc B390-grafiken, vilket ger den en stor fördel i de flesta GPU- och lokala AI-arbetsbelastningar. Pro 5 16 AMD är också 952 dollar mindre och är det starkare alternativet för långa CPU-tunga arbetsbelastningar, även om den är större, tyngre och håller betydligt kortare tid på batteri.
Det gör att Pro 7 14 Intel passar bäst för maskiner som rangordnar mobilitet, uthållighet och hanterbarhet framför prestanda per dollar. Köpare som vänder på dessa prioriteringar har bättre svar en hylla över: Pro 5 14 Intel för GPU och AI kostar 108 dollar mindre, eller Pro 5 16 AMD för hållbar CPU-genomströmning 952 dollar mindre. För chefen som lever ur en väska och ett IT-team som måste hantera den bärbara datorn från tre tidszoner bort, är det här den man ska välja.
Produktsida: Dell Pro 7 14
Topplista: Dell Pro 7 14 Intel är vår bästa bärbara företagsdator totalt sett på topplistan över bästa bärbara företagsdatorer.




Amazon