StorageReview.com

Cisco UCS-servrar uppdaterade med 4:e generationens Intel Xeon

Företag

Cisco har tillkännagivit lanseringen av sin senaste generation av servrar, den 7:e generationen av UCS C-serien och X-serien, som drivs av 4:e generationens Intel Xeon Scalable-processorer . Dessa servrar är utformade för att ge större flexibilitet och förbättrad prestanda för moderna arbetsbelastningar, såsom artificiell intelligens och dataanalys. Dessutom stöder servrarna Intel Data Center GPU Flex-serien, vilket möjliggör applikationsacceleration.

Enligt Cisco löser de nya servrarna två primära problem som IT-organisationer står inför idag. Den första är behovet av moderniserad infrastruktur för att stödja allt mer dynamiska företagsarbetsbelastningar, och den andra är den ökande granskningen av IT-organisationer för att vara mer hållbara i sin verksamhet genom energieffektiv infrastruktur och avancerade övervaknings- och ledningssystem.

De nya servrarna, tillsammans med den förenklade IT-drift som möjliggörs av Cisco Intersight, hjälper kunderna att lösa dessa problem genom att tillhandahålla fler alternativ över hela UCS-portföljen och dra nytta av den framtidsförberedda och modulära arkitekturen i UCS X-Series.

Cisco UCS X-serien

UCS X-Series består av ett bladchassi och beräkningsnoderna inuti. Cisco UCS X-chassit är ett mellanplanfritt chassi. Beräkningsnoderna sätts in genom fronten på ett vertikalt sätt där de ansluter till I/O-anslutningsmoduler (horisontellt orienterade) på baksidan. Chassit är 7U i storlek och har åtta platser för en mängd olika noder. Hela systemet är molnhanterat och mycket flexibelt.

Cisco UCS XCisco UCS X-serien

Med stöd för de senaste Intel-processorerna har Cisco lanserat två nya blad för X-serien, Cisco UCS X210c M7 Compute Node och Cisco UCS X410c M7 Compute Node.

Cisco UCS X210c M7 Compute Node

Cisco UCS X210c M7 Compute Node har upp till 2x 4:e generationens Intel Xeon skalbara processorer med upp till 60 kärnor per processor och upp till 8 TB huvudminne, samt upp till 6 hot-pluggable SSD:er och två M.2-enheter med tillval hårdvara RAID.

Artikel Specifikationer
Processorer Upp till 2x fjärde generationens Intel Xeon skalbara processorer (4 eller 1)
Minne 32 DDR5 DIMM-platser (16 DIMM per CPU): 16, 32, 64, 128, 256 vid upp till 4800 MT/s för upp till 8 TB minne
mLOM mLOM-plats för Cisco UCS VIC 15420 eller Cisco UCS VIC 15231
Mezzaninadapter (bak) Cisco UCS 15422 mezzaninkort med UCS VIC 15000 bryggkontakt kompatibel med Cisco UCS VIC 15420
Mezzaninmodul (framtill)
  • Cisco FlexStorage NVMe passthrough controller (endast för NVMe-enheter)
  • Cisco FlexStorage RAID-kontroller med 4 GB cache (för SSD och mix av SSD och NVMe)
  • GPU främre mezzanin
  • Inget främre mezzanin
Intern lagring & GPU
  • Förvaringsalternativ för mezzanin på framsidan:
    • Upp till 6x 2.5-tums SAS- och SATA RAID-kompatibla SSD-enheter
    • En blandning av upp till sex SAS/SATA- eller NVMe-enheter

    Obs: Enheter kräver en RAID- eller passthrough-kontroller i den främre mezzaninmodulplatsen.

  • Alternativ för startenhet:
    • Minilagringsmodul med 2x M.2 (upp till 960 GB per enhet) SATA-enheter med hårdvaru-RAID
  • GPU-alternativ:
    • GPU främre mezzaninmodul med 2x 2.5-tums NVMe-enheter och 2x GPU:er

Cisco UCS X410c M7 Compute Node

Cisco UCS X410c M7 Compute Node är den första 4-sockets 4:e generationens Intel Xeon Scalable Processors datorenhet som integreras i Cisco UCS X-Series Modular System. Den erbjuder höga prestanda- och effektivitetsvinster för ett brett utbud av verksamhetskritiska företagsapplikationer, minnesintensiva applikationer och bar-metal och virtualiserade arbetsbelastningar.

Servern har fyra 4:e generationens Intel Xeon skalbara processorer med upp till 60 kärnor per processor och upp till 16 TB huvudminne, samt upp till 6 hot-pluggable SSD:er och två M.2-platser med valfri hårdvaru-RAID.

Båda noderna inkluderar en valfri främre mezzanine GPU-modul, mLOM virtuella gränssnittskort och ett valfritt mezzaninkort för X-Fabric-teknik. Servern tillhandahåller även säkerhetsfunktioner såsom en valfri betrodd plattformsmodul (TPM), säker start FPGA och ACT2 anti-förfalskning.

Artikel Specifikationer
Processorer 4x 4:e generationens Intel Xeon skalbara processorer
Minne 64 DDR5 DIMM-platser (16 DIMM per CPU): 16, 32, 64, 128, 256 GB vid upp till 4800 MT/s för upp till 16 TB totalt minne
mLOM mLOM-plats för Cisco UCS VIC 15420 eller Cisco UCS VIC 15231
Mezzaninadapter (bak) Cisco UCS 15422 mezzaninkort med UCS VIC 15000 bryggkontakt med Cisco UCS VIC 15420
Mezzaninmodul (framtill) Främre mezzaninmodulalternativ:

  • Cisco FlexStorage NVMe passthrough controller (endast för NVMe-enheter)
  • Cisco FlexStorage RAID-kontroller med 4 GB cache (för SSD och mix av SSD och NVMe)
  • Två enheter och upp till två GPU:er
  • Inget främre mezzanin
Internminne och GPU Förvaringsalternativ för mezzanin på framsidan:

  • Upp till 6x 2.5-tums SAS/SATA eller NVMe RAID-kompatibla enheter
  • En blandning av upp till sex SAS/SATA- eller NVMe-enheter

Obs: Enheter kräver en RAID- eller passthrough-kontroller i den främre mezzaninmodulplatsen.

Alternativ för startenhet:

  • Minilagringsmodul med 2x M.2 (upp till 960 GB per enhet) SATA-enheter med hårdvaru-RAID

GPU-alternativ:

  • GPU främre mezzaninmodul med 2x 2.5-tums NVMe-enheter och 2x GPU:er

Cisco UCS C220 M7 Rack Server

Cisco UCS C220 M7 Rack Server är en 1RU, 2-socket rackserver med hög densitet som stöder 4:e generationens Intel Xeon Scalable CPU: er, med upp till 52 kärnor per sockel, upp till 32 DDR5 DIMMs för upp till 4 TB kapacitet, upp till 3 PCIe 4.0-platser eller upp till 2 PCIe 5.0-platser och stöder adaptrar i Cisco UCS VIC 15000-serien. Dessutom har den alternativ för SAS/SATA- eller NVMe-enheter och M.2-startalternativ och stöder upp till tre GPU:er.

Artikel Specifikationer
Formfaktor 1RU rackserver
Processorer Fjärde generationens Intel Xeon skalbara processorer (4 eller 1)
Minne 32 DDR5 DIMM-platser: 16, 32, 64 och 128 GB upp till 4800 MHz
PCIe-expansion Upp till 3 PCIe 4.0-platser eller upp till 2 PCIe 5.0[2]-platser plus 1 dedikerad 24-Gbps RAID-kontrollerplats och 1 dedikerad mLOM/OCP 3.0-plats
RAID -styrenheter
  • Interna kontrollanter:
    • Cisco 24-Gbps modulär tri-mode-kontroller 1 stöder SAS 4 eller NVMe-hårdvaru-RAID för upp till 10 SAS- och SATA-hårddiskar (HDDs), SSDs eller NVMe SSDs
    • Cisco 12-Gbps modulär RAID-kontroller (PCIe 4.0) med 4 GB Flash-backed Write Cache (FBWC), eller
    • Cisco 12-Gbps modulär SAS Host Bus Adapter (HBA)
  • Extern styrenhet: Cisco 12-Gbps 9500-8e SAS HBA
Bakplansalternativ:
  • Upp till 10 x 2.5-tums SAS- och SATA-hårddiskar, SSD, NVMe-enheter, med möjlighet till upp till 4 direktanslutna NVMe-enheter
  • Upp till 10 x 2.5-tums NVMe PCIe SSD-enheter (alla direktanslutna PCIe Gen4x4)
mLOM/OCP 3.0
  • En dedikerad PCIe Gen4x16-kortplats som kan användas för att lägga till ett mLOM- eller OCP 3.0-kort för ytterligare anslutning på baksidan
  • mLOM-kortplatsen kan flexibelt rymma 10/25/5010/25/40 och 40/100/200 100 Gbps Cisco VIC-adaptrar.
  • OCP 3.0-kortplatsen har full hantering utanför bandet som stöder Intel X710 OCP Dual 10GBase-T via mLOM-interposer.
Nätaggregat Hot-pluggbar, redundant 770W AC, 1050W DC, 1200W AC, 1600W AC och 2300W AC
Annan lagring
  • Dedikerad Baseboard Management Controller (BMC) FlexMMC för verktyg (ombord)
  • Dubbla M.2 SATA/NVMe SSD:er med HW RAID-stöd

Cisco UCS C240 M7 Rack Server

Cisco UCS C240 ​​M7 Rack Server är en två-sockel, 2RU formfaktorserver designad för vanliga affärsapplikationer och användningsfall. Det är ungefär som C220, men med det extra utrymmet finns det fler möjligheter för expansion. C240 har också backplane-alternativ med stöd för upp till 28 NVMe SSD-enheter, även om stödet är begränsat till Gen4 x2 för tillfället. Systemet har stöd för upp till 8 PCIe 4.0-platser eller upp till 4 PCIe 5.0-platser och 5 GPU:er stöds.

Artikel Specifikationer
Formfaktor 2RU rackserver
Processorer Fjärde generationens Intel Xeon skalbara processorer (4 eller 1)
Minne 32 DDR4 DIMM-platser: 16, 32, 64, 128 och 256 GB upp till 4800 MHz
PCIe-expansion Upp till 8 PCIe 4.0-platser eller upp till 4 PCIe 5.0-platser plus 1 dedikerad 24-Gbps RAID-kontrollerplats och 1 dedikerad mLOM-plats
RAID -styrenheter Interna kontrollanter:
● 24-Gbps modulär tri-mode controller [2] stöder SAS 4 eller NVMe-hårdvaru-RAID för upp till 10 SAS- och SATA-hårddiskar (HDDs), SSDs eller NVMe SSDs
● Cisco 12-Gbps modulär RAID-kontroller (PCIe 4.0) med 4 GB flashbacked skrivcache (FBWC), eller
● Cisco 12-Gbps modulär SAS-värdbussadapter (HBA)
● Extern styrenhet: Cisco 12-Gbps 9500-8e SAS HBA
Intern lagring Bakplansalternativ:
● Upp till 28 x 2.5-tums SAS- och SATA-hårddiskar/SSD:er och NVMe SSD:er (upp till 8 NVMe-direktanslutning)
● Upp till 28 x 2.5-tums NVMe PCIe SSD-enheter (alla direktanslutna Gen4 x2)
mLOM/OCP 3.0 Ett dedikerat uttag (x16 PCIe-bana) som kan användas för att lägga till ett mLOM- eller OCP 3.0-kort för ytterligare anslutning på baksidan
● mLOM-kortplatsen kan flexibelt rymma 10/25/50 och 40/100/200 100 Gbps Cisco VIC-adaptrar.
● OCP 3.0-kortplats har full hantering utanför bandet som stöder Intel X710 OCP Dual 10GBase-T via mLOM-interposer.
Nätaggregat Hot-pluggbar, redundant 1050W DC, 1200W AC, 1600W AC och 2300W AC
Annan lagring
● Dedikerad Baseboard Management Controller (BMC) FlexMMC för verktyg (ombord)
● Dubbla M.2 SATA/NVMe SSD:er med HW RAID-stöd

Cisco rackservrar

Cisco X-serien

 

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

Brian Beeler

Brian ligger i Cincinnati, Ohio och är chefsanalytiker och VD för StorageReview.com.