IDC:s Worldwide Quarterly Enterprise Storage Systems Tracker visar att marknaden för externa OEM-företagslagringssystem (ESS) nådde 10.3 miljarder dollar i leverantörsintäkter under andra kvartalet 2026, en ökning med 33.6 % jämfört med föregående år. Det är den näst högsta kvartalsintäkten i indexets historia, bara efter fjärde kvartalet 2025, och den högsta intäkten som någonsin registrerats utanför en fjärde kvartalsperiod. Tillväxten accelererade från 28.7 % som noterades under första kvartalet 2026, vilket markerar det andra kvartalet i rad med acceleration efter att tillväxten för helåret 2025 låg på bara 3.9 %. IDC:s serverintäktsrapport för samma kvartal berättar en större version av samma historia: rekordhöga serverintäkter på 166.3 miljarder dollar, en ökning med 52.0 %, med Dell Technologies i toppen av båda listorna.
Vad driver lagringsökningen
IDC pekar på tre förstärkande dynamiker. Köpare verkar skjuta upp lagringsköp för att låsa in budgetar och konfigurationer inför förväntade komponentprisökningar. Komponentprisökningar har drabbat alla segment, inklusive all-flash, hybrid och HDD-system, vilket driver upp systempriserna och gör att kunderna köper mindre kapacitet för mer pengar. Utöver det är den fleråriga infrastrukturuppdateringscykeln som sköts upp medan utgifter för server- och AI-beräkningar prioriterades under 2024 och 2025 nu i full gång, särskilt i den övre delen av segmentet.
Grundorsaken, enligt IDC, är brist på komponenter: NAND- och DRAM-produktionskapacitet fortsätter att prioriteras för minnesprodukter med högre marginaler, vilket slår hårt mot SSD-prissättningen. IDC förväntar sig ingen betydande lättnad före 2028.
Höjdpunkter från lagringsrapporten för andra kvartalet 2026
All-flash-arrayer (AFA) utökade sin ledning och genererade 5.4 miljarder dollar (+42.9 % jämfört med föregående år) motsvarande 52.1 % av de totala ESS-intäkterna. Hybridflash-arrayer (HFA) växte med 25.5 % jämfört med föregående år till 3.9 miljarder dollar (37.5 % andel), medan all-HDD-arrayer ökade med 22.6 % till 1.1 miljarder dollar (10.4 % andel). High-end-system med priser över 250 000 dollar med en genomsnittlig försäljningsprisökning ökade med 90.6 % jämfört med föregående år till 2.7 miljarder dollar, nu 26.2 % av marknaden, drivet av storskaliga implementeringar av AI-infrastruktur för lagring, och en acceleration från 60.7 % tillväxt under första kvartalet. Mellansegmentssystem (25 000 dollar till 250 000 dollar) växte med 28.2 % till 6.7 miljarder dollar (64.8 % andel), medan instegssystem under 25 000 dollar minskade med 14.6 % till 0.9 miljarder dollar. Intäkterna under första halvåret 2026 uppgick till 29.6 miljarder dollar, en ökning med 28.2 % jämfört med föregående år, åtta gånger den tillväxttakt på 3.9 % som registrerades för hela 2025.
Kanada (+77.2 % jämfört med föregående år), APeJC (+73.1 %) och Central- och Östeuropa (+54.1 %) uppvisade den snabbaste regionala tillväxten, medan USA förblev den största marknaden på 3.6 miljarder dollar (+26.8 % jämfört med föregående år, 35.3 % andel). Västeuropa kom tvåa på 1.9 miljarder dollar (+42.8 %), följt av Kina på 2.2 miljarder dollar (+20.7 %). Alla nio regioner som bevakats växte, med Japan den långsammast på +12.9 % jämfört med föregående år.
Lagringsleverantörsrankningar
Dell Technologies innehade topplaceringen med en marknadsandel på 23.8 % och en tillväxt på 42.5 % jämfört med föregående år, vilket utökade de aktievinster som företaget redovisade under första kvartalet 2026, vilket vi behandlade i vår tidigare kvartalsvisa lagringsanalys . IDC tillskriver Dells breda portfölj och dess AI-lagringsstrategi, samma uppställning som vi tittade på i vår PowerStore Gen 3 -bevakning. Huawei placerade sig på andra plats med en marknadsandel på 11.3 %, en ökning med 29.4 % jämfört med föregående år. NetApp låg på tredje plats med en marknadsandel på 9.6 % och en tillväxt på 35.7 %, med stöd av dess expanderande all-flash-verksamhet. Everpure placerade sig på fjärde plats med en marknadsandel på 8.1 % men hade den snabbaste tillväxten bland de fem bästa med +50.0 % jämfört med föregående år, vilket IDC tillskriver fortsatt användning av sin prenumerationsmodell och AI-optimerade plattformar. Hewlett Packard Enterprise kompletterade topp fem med en marknadsandel på 6.8 % och en tillväxt på 31.9 %.
| Företag | Intäkter för andra kvartalet 2025 | Aktie för andra kvartalet 2025 | Intäkter för andra kvartalet 2025 | Aktie för andra kvartalet 2025 | YoY-tillväxt |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Dell Technologies | $ 2,458.7M | 23.8% | $ 1,724.8M | 22.3% | + 42.5% |
| 2. Huawei | $ 1,168.9M | 11.3% | $ 903.5M | 11.7% | + 29.4% |
| 3. NetApp | $ 988.4M | 9.6% | $ 728.5M | 9.4% | + 35.7% |
| 4. Everpure | $ 837.7M | 8.1% | $ 558.4M | 7.2% | + 50.0% |
| 5. Hewlett Packard Enterprise | $ 700.2M | 6.8% | $ 530.9M | 6.9% | + 31.9% |
| Resten av marknaden | $ 4,187.5M | 40.5% | $ 3,291.6M | 42.5% | + 27.2% |
| Totalt | $ 10,341.5M | 100.0% | $ 7,737.9M | 100.0% | + 33.6% |
Källa: IDC Worldwide Quarterly Enterprise Storage Systems Tracker, 10 september 2026. Leverantörsintäkter i miljoner USD.
”Under de senaste två åren har lagring hamnat i bakgrunden till förmån för beräkningar. Företag har lagt sina budgetar på accelererad serverinfrastruktur för att få igång AI-utbildning, och lagringsutgifterna har ökat i en bråkdel av den takten. Den balansen håller på att förändras”, säger Natalya Yezhkova, vice vd för lagring och datahantering på Enterprise Infrastructure på IDC. ”I takt med att AI går från utbildning till inferens är flaskhalsen inte bara beräkningsresurserna längre, utan hur snabbt och brett organisationer kan använda sina datatillgångar. Samtidigt blir lagringssystem dyrare, och få kunder har lyxen att kunna vänta ut priscykeln: informationen måste vara tillgänglig nu.” Yezhkova tillade att IDC förväntar sig att komponentkostnaderna kommer att förbli höga långt in på 2027, vilket bibehåller den prisdrivna tillväxten tillsammans med den underliggande efterfrågan från tillväxt av ostrukturerad data, inferensarbetsbelastningar och den uppskjutna uppdateringscykeln.
Servermarknaden sätter rekord
IDC:s Worldwide Quarterly Server Tracker visar att den globala servermarknaden nådde 166.3 miljarder dollar i leverantörsintäkter under andra kvartalet 2026, den högsta kvartalssumman i trackerns historia, och överträffade det tidigare rekordet på 125.3 miljarder dollar som sattes under fjärde kvartalet 2025. Det är en ökning med 52.0 % jämfört med föregående år och en sekventiell ökning på 35.7 %. Investeringar i AI-infrastruktur förblev den dominerande drivkraften, där kvartalets ökning återspeglar både en återupptagen tillväxt av enhetsleveranser och fortsatta ökningar av ASP för accelererade och icke-accelererade system. Detta följer rekordet för tredje kvartalet 2025 som vi rapporterade i december förra året och den högsta nivån för fjärde kvartalet 2025 som ersatte det.
Icke-x86-servrar nådde 74.4 miljarder dollar, en ökning med 146.0 % jämfört med föregående år, nu 44.8 % av den totala marknadsintäkten och närmar sig x86:s andel. Intäkterna från x86-servrar nådde 91.9 miljarder dollar, en ökning med 16.1 % jämfört med föregående år. GPU-accelererade servrar genererade 87.4 miljarder dollar (+28.1 % jämfört med föregående år), 52.6 % av den totala marknadsintäkten, medan "andra accelererade" servrar ökade med 237.6 % jämfört med föregående år till 27.5 miljarder dollar. Antalet leveranser av enheter globalt ökade med 15.4 % jämfört med föregående år, samtidigt som intäkterna ökade med 52.0 %, vilket enligt IDC bekräftar att tillväxten under detta kvartal kom från både en återupptagning av leveransvolymerna och fortsatta ökningar av ASP.
IDC spenderar mest pengar på prissättning. Genomsnittliga försäljningspriser för GPU-accelererade servrar steg från cirka 118 600 dollar till nästan 170 200 dollar, en ökning med 43.6 % jämfört med föregående år, trots att leveranserna av GPU-serverenheter minskade med 10.8 % jämfört med föregående år. Icke-accelererade servrar steg från cirka 9 800 dollar till nästan 13 000 dollar (+33.5 % jämfört med föregående år) tillsammans med en ökning på 16.7 % i antal enheter, så det segmentet växer både prismässigt och i volym.
Intäktsandelen för ODM Direct minskade från 60.6 % under andra kvartalet 2025 till 53.9 % under andra kvartalet 2026, då OEM-leverantörer av varumärken tog en större andel av implementeringarna av AI-infrastruktur, även om ODM Direct-intäkterna ökade med 35.2 % jämfört med föregående år. Leverantörer fortsätter att ange priser på DRAM- och NAND-flashminnen, tillsammans med komponentallokering, som de främsta drivkrafterna för ökade ASP-nivåer. IDC säger att köpare säkrar komponenter och färdiga system i förväg för att skydda sig mot prisinflation och allokeringsrisk, och noterar att implementeringstakten i allt högre grad styrs av strömförsörjning, kylning och anläggningsberedskap utöver chip- och minnesförsörjning.
Serverregionala och leverantörsrankningar
USA förblev den dominerande servermarknaden med 112.2 miljarder dollar (+54.9 % jämfört med föregående år), vilket motsvarar 67.4 % av de globala intäkterna. Kina nådde 26.4 miljarder dollar (+43.4 % jämfört med föregående år), en ökning jämfört med de senaste kvartalen. APeJC växte med 31.5 % till 10.9 miljarder dollar, Västeuropa växte med 62.7 % till 9.1 miljarder dollar och Central- och Östeuropa växte med 98.3 % till 0.7 miljarder dollar från en liten bas. Kanada var återigen den snabbast växande regionen i världen med +202.6 % jämfört med föregående år, följt av Mellanöstern och Afrika (+68.8 %) och Latinamerika (+32.8 %). Japan växte med 11.1 % jämfört med föregående år.
Dell Technologies behöll topppositionen som leverantör med en intäktsandel på 13.4 % och en tillväxt på 165.4 % jämfört med föregående år, den snabbaste bland de fem bästa, vilket IDC tillskriver fortsatt rekordstora order på AI-servrar. Supermicro kom tvåa med en andel på 6.1 %, en ökning med 97.2 % jämfört med föregående år. Lenovo behöll trea med en andel på 5.1 % och en tillväxt på 99.6 %. Hewlett Packard Enterprise kom fyra med en andel på 3.5 % (+46.0 % jämfört med föregående år), och IEIT Systems kompletterade topp fem med en andel på 2.4 % (-8.1 % jämfört med föregående år). ODM Direct behöll sin dominerande absoluta position på 89.7 miljarder dollar, en ökning med 35.2 % jämfört med föregående år, även om deras andel fortsatte att minska i takt med att OEM-leverantörer med varumärken växte snabbare.
| Företag | Intäkter för andra kvartalet 2025 | Aktie för andra kvartalet 2025 | Intäkter för andra kvartalet 2025 | Aktie för andra kvartalet 2025 | YoY-tillväxt |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Dell Technologies | $ 22,240.6M | 13.4% | $ 8,381.2M | 7.7% | + 165.4% |
| 2. Supermikro | $ 10,177.0M | 6.1% | $ 5,159.9M | 4.7% | + 97.2% |
| 3. Lenovo | $ 8,411.3M | 5.1% | $ 4,214.3M | 3.9% | + 99.6% |
| 4. Hewlett Packard Enterprise | $ 5,868.4M | 3.5% | $ 4,018.4M | 3.7% | + 46.0% |
| 5. IEIT-system | $ 4,001.5M | 2.4% | $ 4,356.0M | 4.0% | -8.1% |
| ODM direkt | $ 89,660.3M | 53.9% | $ 66,328.4M | 60.6% | + 35.2% |
| Resten av marknaden | $ 25,960.1M | 15.6% | $ 16,928.7M | 15.5% | + 53.4% |
| Totalt | $ 166,319.2M | 100.0% | $ 109,386.8M | 100.0% | + 52.0% |
Källa: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker, 10 september 2026. Leverantörsintäkter i miljoner USD.
”Det anmärkningsvärda skiftet på servermarknaden det här kvartalet ligger i vilka som nu köper”, säger Kuba Stolarski, forskningschef för IDC:s Computing Platforms and Service Provider Infrastructure. ”Efterfrågan breddas bortom de största hyperskalningsleverantörerna mot specialiserade molnleverantörer (eller neomoln) som skalar upp snabbt, suveräna AI-program som stöds av offentligt kapital och företag som börjar anamma agentbaserade och inferensbaserade arbetsbelastningar. Var och en påverkar marknaden på olika sätt: neomoln ökar skalbarheten, suveräna program ökar utgifterna som är mindre exponerade för kommersiella budgetcykler, och företagsimplementering ökar den långsiktiga uppsidan när inferens- och agentbaserade arbetsbelastningar går över i produktion. Med en alltmer bindande efterfrågan långt i förväg kommer det att skilja leverantörerna åt vilka som kan omvandla den efterfrågan till försäljning, eftersom kraft- och anläggningsberedskap blir lika bindande som komponentleverans.”




Amazon