Dell EMC Unity-lagringsfamiljen är utformad för att möta behoven hos mellanstora kunder med en mängd olika alternativ, inklusive hybrid-, all-flash- och VSA-distributionsalternativ. Dell EMC Unity-lagring tar generellt över efter den tidigare EMC VNX-familjen . Att säga att det är en utveckling av VNX är dock inte helt korrekt; EMC har helt omarbetat gränssnittet och fortsatt utvecklingen av användarvänlighet och distribution som till stor del påbörjades med VNXe 2014. Gränssnittet är helt nytt och den underliggande koden har också uppdaterats. Unity-arrayen består av ett 2U-chassi med dubbla aktiva/aktiva styrenheter som drivs av Intel Xeon-processorer och 25 2.5-tums enhetsfack (det finns också ett alternativ för 12 3.5-tums fack för hybridversionen). Systemen kan skalas upp för mer kapacitet och Dell EMC utnyttjar TLC-flash i SSD-diskarna för att bidra till överkomliga priser. Systemen stöder block-, fil- och VMware VVols med samtidigt stöd för inbyggda NAS-, iSCSI- och Fibre Channel-protokoll. All-flash-systemen (eller hybridsystem med en all-flash-pool) inkluderar funktioner för datareducering för ytterligare ökning av den totala ägandekostnaden. Alla Dell EMC Unity-diskar kan enkelt anslutas till molnet och erbjuda molnbaserad analys via CloudIQ utan ytterligare investeringar.
Unity handlar om enkelhet och användarvänlighet. Att ha en kraftfull array som är extremt svår att använda eller integrera i befintlig infrastruktur är inte alls lika användbart som något som enkelt kan distribueras och hanteras. På distributionssidan säger Dell EMC att en enhet kan distribueras på under 10 minuter. På mjukvaru-/hanteringssidan använder Unity ett modernt HTML5 uppgiftsorienterat gränssnitt som enkelt kan integreras med VMware- och Microsoft-miljöer. Det senaste operativsystemet erbjuder komprimering, förbättringar för förbättrad all-flash-effektivitet och uppgraderingar av lagringskontroller på plats. Deduplicering är tillgänglig i nästa version och är en kostnadsfri, icke-störande uppgradering. En annan funktion i Unity är CloudIQ, Dell EMC:s molnbaserade proaktiva övervaknings- och smarta analysapplikation.
Unity stöder ett stort utbud av olika programvarupaket, plugin-program, drivrutiner och paket. En del av Unitys allomfattande basprogramvara är hanteringsprogramvara (inklusive Unisphere: Element Manager, Unisphere Central: Consolidated dashboard och varning, CloudIQ: Molnbaserad lagringsanalys, Thin Provisioning och Dynamic Pools, bland annat), enhetliga protokoll (fil, block och VVols), lokalt skydd (valfri styrbaserad kryptering) med självhanterad eller extern nyckelhantering, lokala punkt-i-tid-kopior (ögonblicksbilder och tunna kloner), AppSync Basic och Dell EMC Common Event Enabler (AntiVirus Agent, Event Publishing Agent) och fjärrskydd (Native Asynchronous Block & File Replication, Native Synchronous Block Replication, Snapshot Shipping, Dell EMC RecoverPoint Basic och Dell EMC RecoverPoint for VMs).
De ökande siffrorna, från 350F, 450F, 550F, till 650F, indikerar ökningen av total flashlagring och CPU-prestanda som kan sättas in i varje Unity-enhet och/eller dess expansion. Den 450F som vi granskar här är mer inriktad på mellanregistret med en maximal råkapacitet på 4PB. Nästa storlek upp, 550F, fördubblar den kapaciteten till 8PB och storleken över det, 650F, fördubblar återigen totalen till 16PB. Unity-familjen stöder flera SSD:er och kapaciteter inklusive 400GB, 800GB, 1.6TB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB och 15.36TB. Uppenbarligen återspeglar den maximala råkapaciteten de SSD-enheter med högsta kapacitet som utnyttjas.
Enhet (och alla dess fördelar) är inte bara begränsad till en fysisk apparat. Dell EMC har också släppt UnityVSA (Virtual Storage Appliance). Användare kan spara kostnader genom att helt enkelt distribuera UnityVSA på en befintlig VMware ESXi-server. Detta ger inte bara fördelarna med Unity till en lägre kostnad, organisationer kan använda den för ROBO-miljöer eller som ett kostnadseffektivt replikeringsmål.
Specifikationer för Dell EMC Unity 450F
| Formfaktor | 2U |
| Controller CPU (per array) | 2x Intel 10-kärniga, 2.2 GHz |
| Minne (per array) | 128GB |
| Enheter per array | 25 x 2.5 " |
| Max råkapacitet | 4PB |
| Hamnar | |
| Inbyggda SAS IO-portar | 4 x 4 lane 12Gb/s SAS-portar för BE Connection |
| Bas 12 Gb/s SAS BE Bussar | 2 x 4 Lane (per processor) |
| Max 12 Gb/s SAS BE Bussar | 2 x 4 Lane (per processor) |
| Max FE (frontend) Totalt antal portar | 24 |
| Effekt | |
| AC linjespänning | 100 till 240 VAC ± 10 %, enfas, 47 till 63 Hz |
| AC linjeström | 10.18 A max vid 100 VAC 5.09 A max vid 200 VAC |
| Energiförbrukning | 1017.6 VA (981.0 W) max vid 100 VAC 1017.6 VA (981.0 W) max vid 200 VAC |
| Mått | |
| Vikt | 24.60 kg (54.11 lbs.) |
| HxBxD | 8.88 x 44.76 x 60.9 cm (3.5 x 17.62 x 24 tum) |
Bygg och design
Dell EMC Unity 450F All-Flash Storage är en array med två kontroller och en hylla med 25 diskar i en 2U-låda. Tvärs över framsidan finns den nya mycket stiliserade ramdesignen som Dell EMC rullade ut med sina nya produkter under andra halvan av 2017. Företagets varumärke står i centrum med produktnamnet längst ner till höger. Ramen hoppar lätt av för att avslöja de 25 frontmatade enhetsfack, som passar in i ytterligare 1 enhet jämfört med 24-fack plattformar. Även om detta inte har någon stor inverkan på prestanda, tillåter det enkel RAID-gruppstorlek, samt utrymme för ett udda nummer online reservdelar.
Baksidan av Unity 450F är uppdelad i två spegelsektioner, den ena ovanpå den andra. Varje sida har ström och en lagringsprocessorenhet, tillsammans med nätverksportar och I/O-modulplatser. I den här konfigurationen har vi 4 quad-port 16Gb FC-moduler, vilket ger 8 portar per kontroller. Fältservice görs enkelt med en tydligt definierad orange färg. För servicetekniker gör detta att det är mindre felbenäget att byta komponenter, eftersom de vet exakt var de ska gå för att ta bort en viss komponent.
Management/UI
Dell EMC Unity 450F använder Unisphere för hantering. Huvudsidan eller Dashboard ger en kort översikt över systemet. Användare kan enkelt se system- och lagringsstatus, såväl som kapacitet (gratis och använd), pooler och prestanda. Längs den vänstra sidan av skärmen finns menyer (System, Lagring, Åtkomst, Skydd & Mobilitet, Händelser och Support) och deras undermenyer. Unisphere rankas enkelt som en av de mest intuitiva och integrerade hanteringsplattformarna vi har testat hittills. Uppgifter som att skapa nya databutiker är enklare än någonsin, där Unisphere skapar lagringen, tillhandahåller den till dina värdar automatiskt och till och med ser till att multi-pathing hanteras korrekt.
Under System-menyn finns alternativ som systemvy, prestanda och service. Systemvyn tillåter användare att ge en snabb titt över hela systemet genom att välja fram, bak eller topp. Denna vy visar snabbt om systemet eller portarna fungerar ok. Om det finns problem är föremålet tydligt märkt för att minimera förvirring när du drar komponenter för utbyte.
Prestandaundermenyn kan ge användarna historiska diagram eller realtidsdiagram. Användare måste först välja vilka aspekter av systemet eller var de vill se prestanda och sedan välja de mätvärden de vill se. Alla system hanterar inte live- eller historiska mätvärden internt, så att ha detta inbyggt i Unisphere är till stor hjälp när man arbetar med prestandaproblem eller ser till att allt fungerar som det ska.
När mätvärdena har valts kan användare generera diagram för att se hur resultatet var vid en viss tidpunkt. Detta kan hjälpa till att borra ner och lokalisera problem som kan ha uppstått. Historiska diagram har ett alternativ för automatisk uppdatering som uppdaterar innehållet var 60:e sekund. Realtidsdiagram tillåter samma typ av synlighet, med 5-sekunders uppdateringar av en valbar delmängd av nyckelprestandamått.
Undermenyn Service ger en kort genomgång av systemet, dess programvaruversion och serienummer. Under det har användare möjlighet att ansluta till EMC Secure Remote-tjänster, där experter kan lösa ett problem på distans. Användare kan också se eventuella supportavtal de kan ha. Till höger om det finns supportuppgifterna och kontaktuppgifterna till supportpersonen på plats. Återigen, detta samlar många av de centrala aspekterna av att hantera arrayen i ett komplett användargränssnitt, istället för flera fragmenterade platser.
Nästa huvudmeny är Storage med undermenyerna för pooler, block, fil och VMware. Som namnet antyder låter undermenyn för pooler administratörer gå ner i varje pool med allmän information, såväl som inställningar för enheter, användning och ögonblicksbild.
VMware-undermenyn, under Lagringsmenyn, låter användare enkelt skapa och konfigurera nya databutiker. Vi kommer att visa under de kommande stegen hur vi snabbt och enkelt skapade en databutik på vår Dell EMC Unity 450F.
Först klickade vi på skapa-knappen. Här kommer användarna att få en skärm som frågar vilken typ av databutik de letar efter: Fil, Block, VVol (File) eller VVol (Block).
Nästa skärm frågar efter ett namn och en beskrivning. Vi döpte vår databutik till den fantasifulla "Large Datastore".
Nästa steg i installationen är lagring. För att konfigurera lagring måste man välja vilken pool den kommer ifrån, storleken (vi använde 10 TB), om tunn provisionering och komprimering ska aktiveras eller inte, och Host I/O-gränsen (den kan också ställas in på no limit ).
När du ställer in Access måste användarna välja vilka värdar som har åtkomst. Unisphere genererar en lista med värdar som kan bockas av eller de kan sökas efter med namn, operativsystem eller protokoll. System upptäcks automatiskt, eller dras in genom VMware-integrationen som vi visar längre ner i recensionen.
Ögonblicksbilder kan också aktiveras eller inaktiveras. Om de är aktiverade måste schemat ställas in. Unity kommer med en standardinställning, men den kan justeras mer eller mindre beroende på organisationens behov.
Efter att ha ställt in ögonblicksbilder är det dags att ställa in replikering. I likhet med ovan måste man välja om det ska aktiveras eller inte, och sedan välja läget, RPO:n och vart det ska replikeras. Det finns också ett alternativ för att välja att replikera schemalagda ögonblicksbilder.
När allt är i genererar Unisphere en sammanfattningssida. Det här är sista chansen att gå igenom och se till att allt är som det behöver vara. När allt är korrekt klickar du på slutför.
Efter att ha klickat på slutför kommer användarna att se resultatskärmen som ger status för dataarkivet när det skapas, samt mer detaljer. Under denna process skapar arrayen datalagret på sig själv, samt kommunicerar med de externa ESXi-värdarna för att söka efter LUN:er och skapa datalagret i den änden.
När vi bläddrar över till vSphere kan vi se att alla värdar vi valt för att komma åt lagringen söker efter nya lagringsenheter, och vi kan öppna upp våra datalager och se längst ner att en skapas.
När den är klar, dyker den upp i listan med de andra datalagren.
Vi kan också se datalagret när vi går tillbaka till Unisphere under Storage>VMware.
Och vi kan dubbelklicka på detta för att få datalagrets egenskaper och göra några ändringar.
Nästa huvudmeny är Access, med undermenyerna Hosts, VMware och Initiators. Under värdundermenyn kan användare se potentiella värdar att ansluta Unity till i nätverket och grundläggande information om var och en som namn, adress, typ, LUN:er och så vidare. Värdar kan hanteras direkt enligt nedan, eller automatiskt hanteras via en integrationspunkt med VMware vCenter.
VMware-undermenyn ger användarna möjlighet att låta Unisphere prata med och hantera lagring direkt via vCenter. Den anger också om komponenten fungerar korrekt eller inte. Detta är otroligt användbart för nybörjare eller till och med erfarna IT-administratörer som inte vill ha besväret med att direkt hantera inställningarna för ett kluster av servrar för varje nytt datalager som tillhandahålls. Unisphere är inställd på att automatiskt hantera allt benarbete åt dig.
Dubbelklicka på vCenters ger mer information om dem.
Undermenyn Access låter oss se ESXi-värdarna också. Här kan vi klicka på dem och få mer information såsom nätverksadress, initiatorer och initiatorvägar.
Initiatorundermenyn ger oss en lista över initiatorer, deras värdar, värdtyp, protokoll, möjligheten att ignorera dem, iSCSI-typ, samt annan information.
Under menyn Händelser kan användare se de jobb de har kört eller har kört, deras slutförandegrad, vilka jobben är och när de var klara.
På samma sätt kan användare enkelt gå igenom loggarna i menyn Händelser under Loggar.
Hanteringen är inte längre begränsad till en webbläsare på en PC. Dell EMC stöder nu mobilhantering. Som man kan se nedan är layouten väldigt lik instrumentbrädan.
Möjligheterna är inte begränsade till att bara titta på systemet. Genom mobilappen kan en administratör njuta av mycket av samma funktionalitet som webbgränssnittet.
Prestanda
Sysbench MySQL Performance
Vårt första applikationsbenchmark för delad lagring består av en Percona MySQL OLTP-databas mätt via SysBench. Detta test mäter också genomsnittlig TPS (Transactions Per Second), genomsnittlig transaktionslatens och genomsnittlig 99:e percentilens transaktionslatens.
Varje Sysbench VM är konfigurerad med tre vDisks: en för uppstart (~92GB), en med den förbyggda databasen (~447GB), och en annan för databasen som testas (270GB). Ur ett systemresursperspektiv konfigurerade vi varje virtuell dator med 16 vCPU:er och 60 GB DRAM och utnyttjade LSI Logic SAS SCSI-kontrollern.
Sysbench-testkonfiguration (per virtuell dator)
- CentOS 6.3 64-bitars
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
- Databastabeller: 100
- Databasstorlek: 10,000,000 XNUMX XNUMX
- Databastrådar: 32
- RAM-buffert: 24GB
- Testlängd: 3 timmar
- 2 timmar förkonditionering 32 trådar
- 1 timme 32 trådar
För vårt Sysbench-test jämförde vi flera uppsättningar av virtuella datorer, allt från 4VM till 24VM, och konfigurerade dem i både RAID5 med komprimering, RAID5 utan komprimering och RAID10. Istället för att säga vilken som är "bäst", kommer vi att titta på var och en och ge användarna en uppfattning om vad de kan förvänta sig.
Med 4VM gav Dell EMC Unity 450F oss 5,372.1 5 TPS i RAID7,538.5 med komprimering, 5 7,405.6 TPS i RAID10 och 8 6,767.9 TPS i RAID5. Med 10,882VM fick Unity 5 10,510.8 TPS i RAID10 med komprimering, 16 7,859.2 TPS i RAID5 och 17,209.5 5 TPS i RAID17,538.2. Med 10VM såg vi 24 7,457.4 TPS i RAID5 med komprimering, 19,436.2 5 TPS i RAID20,936.7 och 10 XNUMX TPS i RAIDXNUMX. Och slutligen, XNUMXVM med Unity gav oss siffror på XNUMX XNUMX TPS i RAIDXNUMX med komprimering på, XNUMX XNUMX i RAIDXNUMX med komprimering av och XNUMX XNUMX TPS i RAIDXNUMX.
Vi körde samma virtuella dator och konfigurationer för Sysbenchs genomsnittliga latens. Med 4VM fick enheten en genomsnittlig latens på 17 ms i RAID5, 17.3 ms i RAID10 och endast 24 ms i RAID5 med komprimering. När vi tittar på 8VM såg vi 23.5 ms i RAID5, 24.4 ms i RAID10 och 38.6 ms i RAID5 med komprimering. 16VM gav oss 29.3 ms i RAID10, 29.9 ms i RAID5 och 65.2 ms i RAID5 med komprimering. Slutligen gav 24VM oss latenstal på 36.9 ms i RAID10, 39.8 ms i RAID5 och 103.3 ms i RAID5 med komprimering.
Vårt senaste Sysbench-test tittar på latens i värsta fall (99:e percentilen). Med 4VM såg vi latencytal på 31.5 ms med RAID5, 32.1 ms med RAID10 och endast 47.8 ms med RAID5 och komprimering. 8VM gav oss 43.2 ms i RAID5, 45.2 ms i RAID10 och 77.3 ms i RAID5 med komprimering. 16VM hade 58.5 ms i RAID10, 59.9 ms i RAID5 och 463.5 ms i RAID5 med komprimering. Och 24VM hade 76.1 ms i RAID10, 82.3 ms i RAID5 och hela 1,387.2 5 ms i RAIDXNUMX med komprimering.
SQL Server prestanda
StorageReviews Microsoft SQL Server OLTP-testprotokoll använder det aktuella utkastet till Transaction Processing Performance Councils Benchmark C (TPC-C), ett riktmärke för onlinetransaktionsbearbetning som simulerar de aktiviteter som finns i komplexa applikationsmiljöer. TPC-C-riktmärket kommer närmare än syntetiska prestandariktmärken att mäta prestandastyrkorna och flaskhalsarna hos lagringsinfrastruktur i databasmiljöer.
Varje SQL Server VM är konfigurerad med två vDisks: 100 GB volym för uppstart och en 500 GB volym för databasen och loggfiler. Ur ett systemresursperspektiv konfigurerade vi varje virtuell dator med 16 vCPU:er, 64 GB DRAM och utnyttjade LSI Logic SAS SCSI-kontrollern. Medan våra Sysbench-arbetsbelastningar som tidigare testats mättade plattformen i både lagrings-I/O och kapacitet, är SQL TPC-C-testet mycket känsligt när det gäller lagringslatens, vilket kommer att påverka dess slutliga applikationslatenspoäng.
Det här testet använder SQL Server 2014 som körs på Windows Server 2012 R2 gäst-VM, och betonas av Dells Benchmark Factory for Databases. Medan vår traditionella användning av detta riktmärke har varit att testa stora 3,000 1,500-skaliga databaser på lokal eller delad lagring, fokuserar vi i denna iteration på att sprida ut fyra XNUMX XNUMX-skaliga databaser jämnt över våra servrar.
SQL Server-testkonfiguration (per virtuell dator)
- Windows Server 2012 R2
- Lagringsutrymme: 600 GB tilldelat, 500 GB använt
- SQL Server 2014
- Databasstorlek: 1,500 XNUMX skala
- Virtuell klientbelastning: 15,000 XNUMX
- RAM-buffert: 48GB
- Testlängd: 3 timmar
- 2.5 timmars förkonditionering
- 30 minuters provperiod
I likhet med hur vi körde vårt Sysbench-riktmärke, testade vi konfigurationer med RAID5, RAID10 och RAID5 med komprimering påslagen. I vårt SQL Server-riktmärke gav Dell EMC Unity 450F oss ett sammanlagt TPS-poäng på 12,623.1 10 i RAID3,155.7, med individuella virtuella datorer från 3,155.8 5 TPS till 12,619.3 3,154.2 TPS. I RAID 3,155.6 utan komprimering såg vi en sammanlagd poäng på 5 12,586.6 TPS med individuella virtuella datorer från 3,146.3 3,146.9 TPS till XNUMX XNUMX TPS. I RAIDXNUMX med komprimering påslagen såg vi en imponerande sammanlagd poäng på XNUMX XNUMX TPS, med individuella virtuella datorer från XNUMX XNUMX TPS till XNUMX XNUMX TPS.
För SQL Servers genomsnittliga latens gav Unity oss 10 ms sammanlagt och över hela linjen i RAID10. RAID5 gav oss ett aggregat på 11.3 ms, med individuella virtuella datorer från 10 ms till 12 ms. Och RAID5 med komprimering påslagen hade 24ms över hela linjen.
VDBench arbetsbelastningsanalys
Vårt sista avsnitt av lokala prestandatester fokuserar på prestanda för syntetisk arbetsbelastning. Inom detta område mätte vi prestandan över tre olika lagringskonfigurationer: RAID10, RAID5 och RAID5 med inline-komprimering. Vi testade med 32 125 GB VMDK monterade över 16 virtuella datorer för att mäta ett lagringsfotavtryck på 4TB. Den här typen av test är användbar för att visa hur verkliga lagringsmått ser ut med de overhead som är associerade med en virtualiserad miljö.
När det gäller benchmarking av lagringsmatriser är applikationstestning bäst, och syntetiska tester kommer på andra plats. Även om det inte är en perfekt representation av faktiska arbetsbelastningar, hjälper syntetiska tester till baslagringsenheter med en repeterbarhetsfaktor som gör det enkelt att göra jämförelser mellan äpplen och äpplen mellan konkurrerande lösningar. Dessa arbetsbelastningar erbjuder en rad olika testprofiler som sträcker sig från "fyra hörn"-tester, vanliga tester av databasöverföringsstorlek, såväl som spårfångst från olika VDI-miljöer. Alla dessa tester utnyttjar den vanliga vdBench-arbetsbelastningsgeneratorn, med en skriptmotor för att automatisera och fånga resultat över ett stort beräkningstestkluster. Detta gör att vi kan upprepa samma arbetsbelastningar över ett brett utbud av lagringsenheter, inklusive flash-arrayer och individuella lagringsenheter. På arraysidan använder vi vårt kluster av Dell PowerEdge R730-servrar:
profiler:
- 4K slumpmässig läsning: 100 % läsning, 128 trådar, 0-120 % iorat
- 4K Random Write: 100% Write, 64 trådar, 0-120% iorate
- 64K sekventiell läsning: 100 % läsning, 16 trådar, 0-120 % iorat
- 64K sekventiell skrivning: 100% skriv, 8 trådar, 0-120% iorate
- Syntetisk databas: SQL och Oracle
- VDI Full Clone och Linked Clone Traces
Om man tittar på topp 4K läsprestanda, hade alla tre konfigurationerna sub-millisekunder prestanda fram till cirka 140K IOPS. RAID10-konfigurationen nådde en topp på 267,918 11.9 IOPS med en latens på 5 ms. I RAID222,963 såg vi en topp på 13.8 207,915 IOPS med en latens på 16 ms. Och med komprimering på toppade prestandan med XNUMX XNUMX IOPS och en latens på XNUMX ms.
För peak 4K-skrivning hade Unity med komprimering sub-millisekunder latens till drygt 31K IOPS och toppade på 34K IOPS med 9.12ms latens. RAID5 nådde ungefär 100K IOPS med latens under 1ms och nådde en topp på 107,216 4.16 IOPS med 10ms latens. För RAID184.7 fanns det en fördröjning på under millisekunder fram till cirka 185,979K IOPS med en topp på 1.09 XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
Om man tittar på sekventiell 64K-läsning, med komprimering gick Unity 450F över 1ms vid cirka 31K IOPS eller 1.9GB/s för att nå en topp på 33,764 8.99 IOPS, 2.11ms latens och en bandbredd på 5GB/s. RAID100-konfigurationen gjorde det till rätt 6K IOPS eller 1GB/s innan 107,216ms latens bröts; den nådde en topp på 4.16 6.7 IOPS, 10 ms latens, med en bandbredd på 110 GB/s. RAID6.7-konfigurationen fungerade bäst totalt sett med en prestanda på under millisekunder upp till cirka 116,645K IOPS eller 4.312 GB/s; den nådde en topp på 7.27 XNUMX IOPS med en latens på XNUMX ms och en bandbredd på XNUMX GB/s.
För sekventiell 64K-skrivning nådde enheten med komprimering strax norr om 25K IOPS eller 1.56GB/s innan den gick över 1ms latens; den nådde en topp på 27,954 9.15 IOPS vid 1.74 ms latens och 5 GB/s bandbredd. Både RAID10 och RAID54 nådde cirka 3.3K IOPS eller 1 GB/s under 10ms latens. RAID62,650-konfigurationen nådde en topp på 40,309 4.01 IOPS innan den sjönk till 2.52 5 IOPS med en latens på 84,778 ms och en bandbredd på 82,892 GB/s. RAID3.02-konfigurationen nådde en topp på 5.18 XNUMX IOPS innan den sjönk till XNUMX XNUMX IOPS med en latens på XNUMX ms och en bandbredd på XNUMX GB/s.
I vår SQL-arbetsbelastning hade Unity 450F med komprimering sub-millisekunders latensprestanda upp till cirka 149K IOPS; den nådde en topp på 184,097 4.62 IOPS med 5ms latens. För vår RAID152-konfiguration såg vi prestanda under millisekunder fram till 214,160K IOPS; den nådde en topp på 3.99 10 IOPS med 206 ms latens. Med RAID252,821-konfigurationen klarade Unity sig till cirka 3.66K IOPS och nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
I SQL 90-10-riktmärket gjorde enheten med komprimering det till ungefär 130K IOPS innan det gick över 1ms; den nådde en topp på 160,824 5.11 IOPS och 5ms latens. RAID140-konfigurationen hade en fördröjning på under millisekunder till cirka 199,600 4.44 IOPS, och nådde en topp på 10 1 IOPS med en latens på 195 ms. Och RAID240,649-konfigurationen fungerade under 3.7 ms tills den nådde ungefär XNUMXK IOPS; den nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med en latens på XNUMX ms.
SQL 80-20 såg Unity med komprimering köra sub-millisekunder till cirka 104K IOPS; den nådde en topp på 128,421 7.7 IOPS och 5 ms latens. RAID130-konfigurationen såg en fördröjning på under millisekunder fram till 182,314K IOPS och nådde en topp på 4.9 10 IOPS och en latens på 1 ms. RAID185-konfigurationen utfördes under 230,672 ms tills den nådde cirka 3.8K IOPS och nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med en latens på XNUMX ms.
I vår Oracle-arbetsbelastning presterade Unity 450F med komprimering på under 1 ms på latens tills den passerade 85K IOPS och toppade på 121,584 10.47 IOPS med en latens på 5 ms. RAID110-konfigurationen hade en fördröjning på under millisekunder tills den nådde 177,664K IOPS och nådde en topp på 6.02 10 IOPS med 156ms latens. RAID222,777-konfigurationen presterade återigen bäst med en fördröjning på under millisekunder till cirka 4.7K IOPS, och nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med en latens på XNUMX ms.
För Oracle 90-10-arbetsbelastningen gav Unity 450F med komprimering oss prestanda under millisekunder upp till cirka 130K IOPS och toppade på 161,864 3.43 IOPS med 5ms latens. RAID141-konfigurationen körde sub-millisekunders prestanda fram till cirka 197,885K IOPS och nådde en topp på 2.91 10 IOPS med en latens på 200ms. RAID1-konfigurationen nådde nästan 241,981K IOPS med mindre än 2.36ms fördröjning; den nådde en topp på XNUMX XNUMX med XNUMXms latens.
Oracle 80-20-arbetsbelastningen visade att Unity 450F med komprimering nådde cirka 110K IOPS med sub-millisekunders latens och toppade på 130,250 4.9 IOPS med 5ms latens. RAID1-konfigurationen stannade under 128 ms tills den nådde cirka 180,858K IOPS och nådde en topp på 3.15 10 IOPS med en latens på 1 ms. Och RAID187-konfigurationen stannade under 228,943 ms fram till omkring 2.47K IOPS, med en topp på XNUMX XNUMX IOPS och en latens på XNUMX ms.
Därefter tittade vi på VDI Full Clone. Under starttestet kunde Unity 450F med komprimering upprätthålla en fördröjning på under millisekunder till cirka 119K IOPS och nådde en topp på 148,960 6.89 IOPS med en latens på 5ms. RAID150-konfigurationen klarade sig till cirka 1K IOPS innan den gick över 208ms latens och nådde en topp på 850 4.51 IOPS med 10ms latens. RAID193-konfigurationen presterade återigen bäst med en fördröjning på under millisekunder upp till cirka 248,333K IOPS och nådde en topp på 3.72 XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
Med VDI Full Clone Initial Log In hade Unity 450F med komprimering sub-millisekunder prestanda fram till cirka 38K IOPS och toppade på 54,297 1.67 IOPS med 5ms latens. RAID80-konfigurationen hade sub-millisekunder prestanda upp till cirka 113,669K IOPS och toppade på 7.16 10 IOPS med 1ms. RAID110-konfigurationen hade prestanda under 154,075ms fördröjning fram till cirka 5.05K IOPS och toppade på XNUMX XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
Vår VDI Full Clone Monday Login visade att Unity 450F med komprimering hade sub-millisekunder prestanda upp till cirka 44K IOPS; den nådde en topp på 63,151 8.1 IOPS med en latens på 5 ms. RAID1-konfigurationen hade prestanda på under 72ms latens upp till cirka 117,911K IOPS och toppade på 3.9 10 IOPS med 105ms latens. RAID1-konfigurationen nådde cirka 149,912K IOPS innan den gick över 3.11ms latens och nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
Vårt slutliga urval av tester tittar på VDI Linked Clone. Från och med starttestet igen hade unity 450F en fördröjning på under millisekunder till cirka 96K IOPS; den nådde en topp på 106,534 4.77 IOPS med en latens på 5 ms. RAID165-konfigurationen hade sub-millisekunder prestanda fram till cirka 187,102K IOPS och toppade på 2.26 10 IOPS med en latens på 1ms. Och RAID200-konfigurationen hade prestanda under 221,760 ms latens fram till bara 2.18K IOPS, och nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS med XNUMX ms latens.
Med Initial Login hade Unity 450F sub-millisekunders latensprestanda upp till cirka 40K IOPS och toppade på 55,128 4.6 IOPS med en latens på 5ms. RAID1-konfigurationen höll sig under 80 ms latens till cirka 112K IOPS och toppade på 2.12K IOPS med 10ms latens. RAID100-konfigurationen klarade sig hela vägen fram till 1K IOPS innan den gick över 128,131ms latens och nådde en topp på 1.7 XNUMX IOPS med XNUMXms latens.
Slutligen, med VDI Linked Clone Monday Login, hade Unity 450F med komprimering sub-millisekunder prestanda upp till cirka 29K IOPS, med en topp på 55,603 9.2 IOPS med en latens på 5ms. RAID1-konfigurationen hade prestanda under 60 ms upp till cirka 102,936K IOPS och nådde en topp på 4.47 10 IOPS med en latens på 71 ms. Och RAID110,081-konfigurationen hade återigen den bästa prestandan med latensprestanda på under millisekunder upp till ungefär 4.23K IOPS och en topp på XNUMX XNUMX IOPS med en latens på XNUMXms.
VMware VMmark 3
VMwares VMmark 3 är den senaste versionen av branschens ledande virtualiseringsbenchmark. VMmark syftar till att betona lagring, beräkning och nätverk genom komplexa verkliga arbetsbelastningar och åtgärder. Bidrag till VMmark genomgår en strikt process som involverar en granskningspanel bestående av VMware och representanter från flera stora leverantörer, av vilka många har publicerat VMmark-benchmarkresultat . Den rigorösa granskningsprocessen infördes för att skydda benchmarkets integritet och rättvisa. StorageReview har lagt till den formella inlämningen av granskade benchmarks till vår normala granskningsprocess för kvalificerade lagringsmatriser.
Det är inte en lätt uppgift att köra VMmark 3-benchmarken, och det är inte heller lätt att konfigurera miljön för att belasta arrayen tillräckligt för att göra den till ett meningsfullt lagringsbenchmark. StorageReview VMmark 3-testmiljön inkluderar 8 Dell EMC PowerEdge R740xd -servrar och 4 Dell EMC PowerEdge R730-servrar, båda utrustade med Mellanox ConnectX-4 Lx 25GbE NIC eller rNDC , samt 2 Dell EMC Networking Z9100-switchar och en Brocade 6510 16GB FC-switch.
I den här recensionen testade vi två konfigurationer av Dell EMC Unity 450F All-Flash Array för VMmark 3. En körning gjordes med arrayen konfigurerad i RAID10, medan den andra körningen var i RAID5. Båda körningarna mättes med inline dataeffektivitet (komprimering) inaktiverad.
Vi kunde utföra benchmarks med 12 brickor för båda konfigurationerna. Varje bricka kräver 891 GB lagringsutrymme, så en 12-bricka har ett lagringsutrymme på ungefär 10.6 TB.
I vår RAID10-inlämning hade Dell EMC Unity 450F en VMmark 3.0-poäng på 12.11, med en applikationspoäng på 14.11 och en infrastrukturpoäng på 4.13. I vår RAID5-inlämning mätte Dell EMC Unity 450F något högre med en VMmark 3.0-poäng på 12.43, en applikationspoäng på 14.51 och en infrastrukturpoäng på 4.13.
Båda bidragen gick ganska bra, med RAID5-konfigurationen som hade en liten fördel i prestanda.
Slutsats
Dell EMC släppte Unity för att möta lagringsbehoven hos mellanmarknaden. Unity är byggt kring enkel installation och integration i befintlig infrastruktur och förvaltning. F-versionerna är all-flash-versionen av Unity, med högre modellnummer som indikerar högre råkapacitet och ökad CPU-prestanda som enheten kan stödja. För vår recension tittade vi på mellanregistret med Unity 450F. Med en total råkapacitet på 4 PB stöder 450F flera SSD-kapaciteter från 400 GB hela vägen upp till 15.36 TB. Alla Unity-arrayer kommer med en stor mängd programvarusviter och andra erbjudanden som stöds. Unity är också tillgänglig i en virtuell form för att distribueras på befintlig hårdvara utan kostnaden för Dell EMC-apparaten.
I Sysbench-testning körde vi Unity 450F i RAID5 med komprimering på, i RAID5 med komprimering av och i RAID10 med olika VM-antal. Det fanns inga riktiga överraskningar här kring komprimering som drar ner prestandan och mer så med högre VM-antal (dvs 24VM hade en TPS på 7,457.4 19,436.2 med komprimering på och 7,538 4 TPS med den av). Ändå, även med komprimering på, kunde Unity nå 6,767 8 TPS med 7,859VM, 16 7,457 TPS med 24VM, 103.3 24 med 1,387.2VM och som sagt XNUMX XNUMX TPS med XNUMXVM. Samma sak ses i latens med det högre VM-antalet vilket resulterar i högre latens och komprimering som driver upp latensen ytterligare. Men latensen toppade på XNUMX ms med XNUMXVM och komprimering på. I vårt värsta scenario, långt utöver vad de flesta miljöer vanligtvis skulle se, toppade samma test på XNUMX XNUMX ms med komprimering på. Typiska scenarier i den verkliga världen hade mycket lägre latenser.
I SQL Server-testning kunde Dell EMC Unity 450F sätta upp imponerande siffror även med komprimering på. I vårt TPS-test såg vi sammanlagda poäng på 12,623.1 10 TPS i RAID12,619.3, 5 12,586.6 TPS i RAID5 och 10 10 TPS i RAID11.3 med komprimering på. Komprimering påverkade SQL Server-latensen lite mer. Medan vi såg sammanlagda poäng på 5 ms i RAID24 och XNUMX ms i RAIDXNUMX, när komprimeringen var på, hoppade latensen upp till XNUMX ms.
För våra VDBench-tester kunde Dell EMC Unity 450F köras på under millisekunder i alla våra tester även med komprimering på. I slumpmässig 4K såg vi prestanda under millisekunder fram till cirka 140K IOPS läsning och 31K IOPS skrivning med komprimering på. RAID10 gav oss vår bästa prestanda i alla våra VDBench-tester och i 4K toppade den runt 268K IOP och 116K IOPS läs och skriv med latenser på 11.9 ms respektive 4.31 ms. För sekventiell prestanda tittade vi på vårt 64K-riktmärke där 450F kunde nå sub-millisekunders latensprestanda upp till 31K IOPS eller 1.9GB/s läsning och 25K IOPS eller 1.56GB/s skrivning med komprimering på. RAID10-konfigurationen kunde upprätthålla fördröjningsprestanda under millisekunder tills 110K IOPS eller 6.7 GB/s läsning och 54K IOPS eller 3.3 GB/s skrivning.
I vår SQL VDBench-arbetsbelastning hade 450F med komprimering submillisekunders latensprestanda fram till 149K IOPS, 130K IOPS i våra 90-10 och 104K IOPS i våra 80-20, medan RAID10-konfigurationen bibehöll latensen under 1ms tills den träffade IOPS206K , 195K IOPs i 90-10 och 185K IOPS i 80-20. Våra Oracle-arbetsbelastningar visade prestanda under millisekunder på 85K IOPS, 130K IOPS och 110K IOPS med komprimering på och RAID10 gav oss prestanda under 1ms till 156K IOPS, 200K IOPS och 187K IOPS. För vår VDI Full Clone och Linked Clone tittade vi på Boot, Initial Login och Monday Login. Med komprimering på såg vi submillisekunders latensprestanda för 119K IOPS, 38K IOPS och 44K IOPS Full Clone och 96K IOPS, 40K IOPS och 29K IOPS Linked Clone. Som jämförelse hade RAID10-konfigurationen sub-millisekunder prestanda fram till 193K IOPS, 110K IOPS och 105K IOPS Full Clone och 200K IOPS, 100K IOPS och 71K IOPS Linked Clone.
Vårt labb är uppenbarligen imponerat av 450F, inte bara ur ett prestandaperspektiv utan även ur ett integrationsperspektiv. Av allt vi har sett under åren är det ingen lagringsmatris som ansluter till VMware så enkelt. Gränssnittet är kanske också det enklaste att bekanta sig med, perfekt för mellanklassen. Slutligen är prissättningen på 450F i linje med jämförbara enheter. Medan vi testade med ~8 TB SSD-diskar, har enheten med lägre kapacitet som använder 1 TB SSD-diskar ett pris i linje med de andra stora märken som vi har sett med liknande kapacitet. Om det finns något att klaga på saknar Unity-plattformen deduplicering idag och komprimeringsproblemet är betydande i vissa arbetsbelastningar. Dell EMC har dock meddelat att deduplicering kommer snart och vi vet att de finjusterar alla datareduceringsfunktioner för mer prestanda. Sammantaget levererar Unity 450F löftet om att göra lagring enkel att hantera för mellanklassen, samtidigt som den erbjuder en utmärkt prestandaprofil och brett protokollstöd. Dessa skäl, i kombination med marknadsprissättningen, är anledningen till att vi utser Dell EMC Unity 450F till mottagare av vår första Editor's Choice-utmärkelse för 2018.
Anmäl dig till StorageReviews nyhetsbrev




Amazon