Dell Precision 3520 är en prestandaarbetsstation som börjar till ett överkomligt pris. Dell erbjuder sedan en mängd olika byggalternativ, inklusive Intel Core- eller Intel Xeon-processorer och NVIDIA Quadro professionell grafik. Precision 3520 har upp till 32 GB 2400MHz DDR NECC och ECC RAM och är utrustad med USB Type C och Thunderbolt 3-teknik (genom en Dell Thunderbolt Dock), vilket gör detta till en mycket flexibel bärbar dator. Dell har inte bara gjort denna arbetsstation flexibel prestandamässigt, Dell har också gjort den mobila arbetsstationen flexibel när det kommer till mobilitet, med sin kompakta och lätta konstruktion.
Precision 3520:s 15-tumsskärm finns i tre olika typer: en HD-panel, vilket är det billigaste alternativet; en högupplöst FHD-panel, vilket är ett mellanpris; och FHD-pekskärmen i den övre delen. Den nya Dell-arbetsstationen har också batterier med högre kapacitet för längre användning under hela dagen. Liksom alla Dell Precision-modeller är 3520 medföljd med företagets Precision Optimizer, som automatiskt optimerar den mobila arbetsstationen för några av de mer populära (ISV) applikationerna.
De flesta Dell Precision-produkter är mycket anpassningsbara, med en uppsjö av konfigurationer för givna behov. Bygget vi har för den här recensionen består av en FHD IPS-pekskärm, en Intel i7 7820HQ 2.90GHz CPU, 16GB DDR4MHz-minne, Windows 2400 Pro och en 10GB Samsung SM512 NVMe SSD. Dell Precision 961 börjar på $3520, med vår konstruktion som lägger till upp till $999.
Dell Precision 3520 Specifikationer
- Processoralternativ:
- Intel 7:e generationens processorer:
- Intel Core i5-7300HQ (Quad Core 2.50 GHz, 3.50 GHz Turbo, 6 MB 35 W)
- Intel Core i5-7440HQ (Quad Core 2.80 GHz, 3.80 GHz Turbo, 6 MB 35 W)
- Intel Core i7-7700HQ (Quad Core 2.80 GHz, 3.80 GHz Turbo, 6 MB 35 W)
- Intel Core i7-7820HQ (Quad Core 2.90 GHz, 3.90 GHz Turbo, 8 MB 35 W)
- Intel Core Xeon E3-1505M v6 (Quad Core Xeon 3.0GHz, 4.00GHz Turbo, 8MB 35W)
- Intel 6:e generationens processorer (tillgänglig Q2' 2017):
- Intel Core i5-6440HQ (Quad Core 2.60 GHz, 3.50 GHz Turbo, 6 MB 35 W)
- Intel Core i7-6820HQ (Quad Core 2.70 GHz, 3.60 GHz Turbo, 8 MB 35 W)
- Intel 7:e generationens processorer:
- Operativsystem:
- Windows 7 Pro (64-bitars) med endast Intel 6:e generationens processorer (tillgänglig Q2' 2017)
- Windows 8.1 Pro (64-bitars) med endast Intel 6:e generationens processorer (tillgänglig Q2' 2017)
- Windows 10 Pro (64-bitars) med Intel 6:e och 7:e generationens processorer
- Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.3 med endast 7:e generationens Intel-processorer (tillgänglig Q2' 2017)
- Endast Canonical Ubuntu 16.04 SP1 W/Intel 7:e generationens processorer
- NeoKylin v6.0 SP3 med endast Intel 7:e generationens processorer (endast Kina)
- Chipset: Intel Mobile CM238
- Minne: 2 DIMM-platser – Max minne upp till 32GB 2400Mhz NECC / ECC
- Grafik:
- Nvidia Quadro M620 med 2GB GDDR5 dedikerat minne
- Intel Integrated HD Graphics 630 / P630
- Intel Integrated HD Graphics 530 / P530
- Skärmalternativ:
- 15.6” HD TN (1366×768) Anti-glare LED-bakgrundsbelyst (45 % färgomfång)
- 15.6” FHD IPS (1920×1080) Wide View Anti-glare LED-bakgrundsbelyst (72 % färgomfång)
- 15.6” FHD IPS Touch (1920×1080) Wide View LED-bakgrundsbelyst (72 % färgomfång)
- Lagringsalternativ:
- 2.5” hårddisk (HDD): 500GB 7200RPM, 1TB 5400RPM, 2TB 5400RPM, 500GB 7200 SED FIPS
- M.2 SATA Solid State Drive (SSD): 128GB, 256GB, 360GB, 512GB, 1TB SATA SSD, 512GB SATA SED SSD
- M.2 PCIe Solid State Drive (SSD): 256GB, 512GB, 1TB NVMe PCIe SSD
- Ingång
- Dubbelt pekat tangentbord: Standard eller bakgrundsbelyst alternativ
- Multi-Touch Touchpad
- Kommunikationsalternativ:
- Kabelansluten: Integrerad Intel i218LM 10/100/1000 Gigabit Ethernet Controller
- Trådlöst LAN och Bluetooth:
- Intel Dual Band Wireless – AC 8260 802.11AC Wi-Fi trådlöst kort (ingen BT)
- Intel Dual Band Wireless – AC 8260 802.11AC Wi-Fi + BT 4.1 LE trådlöst kort
- Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band (2 × 2) Trådlös Adapter + Bluetooth 4.1
- Mobilt bredband:
- Dell WirelessTM DW5811e SnapdragonTM LTE mobilt bredband (Kontrollera regional tillgänglighet)
- Dell WirelessTM DW5811e SnapdragonTM för Indonesien och Kina
- Multimedia:
- Dubbel integrerade högkvalitetshögtalare och dubbla integrerade brusreducerande digitala array mikrofoner
- MaxxAudio Pro från Waves
- Valfri integrerad ljuskänslig HD-videowebbkamera
- I/O-portar och kontakter:
- 1 x SD 4.0 minneskortläsare; 1 x USB typ C-port (med/tillval Thunderbolt 3); 3 x USB3.0 – 1 x PowerShare-kapacitet; 1 x HDMI 1.4; 1 x VGA; 1 x kombinationsuttag för hörlurar/mikrofon; 1 x RJ-45 nätverksanslutning, valfri SIM-kortplats
- Säkerhet:
- Intel Platform Trust Technology, Trusted Platform Module (TPM) 1.2/2.0, Stöd för chassilåsplats; Stöd för valfri Computrace och valfri SmartCard-läsare; Fingeravtrycksläsare eller FIPS Fingeravtrycksläsare
- Mått:
- Bredd: 14.80”/376 mm
- Djup: 9.87”/250.65 mm
- Höjd: 0.96”/24.3 mm
- Batteri:
- 4-cells, 68Whr litiumjonpolymerbatteri med expressladdning
- 6-cells, 92Whr litiumjonpolymerbatteri med expressladdning
- 4-cells, 68Wh lång livscykel litiumjonpolymerbatteri (kommer snart)
- Vikt: Börjar på 4.81 lbs med ett 4-cells batteri och HD non-touch panel
- Strömadapter: 130 Watt AC-adapter (7 mm pipa)
- Överensstämmelse med föreskrifter och miljö: ENERGY STAR 6.2; EPEAT registrerat
- TAA-konfigurationer tillgängliga
Design och bygga
Den kompakta Precision 3520 har den vanliga snygga Dell-designen och väger knappt 5 pund när den är utrustad med det mindre batterialternativet. Även om det verkligen inte är den lättaste mobila arbetsstationen vi har recenserat, är den fortfarande ganska mobil. 15-tumsskärmen är ljus och färgstark och utnyttjar Dells PremierColor-teknik – programvara som optimerar din skärm direkt från lådan. Precis ovanför skärmen finns kameran, kamerastatuslampan och mikrofonerna med dubbla arrayer.
Om du vänder Precision 3520 till höger visas låsfacket, en VGA-port, en USB 3.0-port med PowerShare, den valfria uSIM-kortplatsen, headset-/mikrofonporten, den valfria fingeravtrycksläsaren och batteriladdningsstatuslampan.
Den vänstra sidan är hem för en SD-kortläsare, en annan USB 3.0-port, en valfri DisplayPort over Type-C-kontakt/valfri Thunderbolt 3 och smartkortläsaren (som också är en valfri funktion).
På baksidan av Dell-arbetsstationen finns högtalare, nätverksport, en HDMI-port, USB-port och strömadapterporten.
Användare har möjlighet att uppgradera 68Whr 4-cellsbatteriet till ett 6-cells 92Whr batteri för längre batterilivslängd.
Precision 3520 kommer också med ett annat betydande uppgraderingsalternativ: NVIDIA Quadro M620 2GB grafikkort. Släppt i januari i år är M620 byggd på 28 nm-processen och utnyttjar GM107-grafikprocessorn. Den stöder även DirectX 12.0.
Specifikationer för NVIDIA Quadro M620
- Grafikprocessor: GM107
- GPU-arkitektur: Maxwell
- NVIDIA CUDA parallella processorkärnor: 512
- Minnesstorlek: 2 GB
- Minnestyp: GDDR5
- Minnesbuss: 128 bitar
- Bandbredd: 80.2 GB/s
- GPU-klocka: 977 MHz
Prestanda
För att testa prestandan kommer vi att testa den mobila arbetsstationen Dell Precision 3520 genom flera testresultat som omfattar resurskrävande arbetsbelastningar. Vi kommer också att undersöka hur Nvidia Quadro M620 presterar inuti den här maskinen. Även om vi definitivt inte förväntar oss prestanda på nivån hos mer avancerade mobila arbetsstationer, kommer 3520 att kunna stå sig väl i vår version. Vi kommer att jämföra 3520 med två andra mobila Precision-arbetsstationer ( 5520 och 3510 ), samt den stationära arbetsstationen Dell Precision 7510 och den icke-arbetsstationära Dell Latitude e5770. Dessa jämförelser är inte till för att peka ut vilken som är "bättre", utan vad man kan förvänta sig av varje modell. Latitude inkluderades för att fungera som ett riktmärke för hur bra arbetsstationer står sig i jämförelse med andra motsvarigheter.
Det här första riktmärket vi tittade på är SPECviewperf 12-riktmärket, som är den världsomspännande standarden för att mäta grafikprestanda baserat på professionella applikationer. SPECviewperf kör 8 riktmärken som den kallar "viewsets", som alla representerar grafikinnehåll och beteende från faktiska applikationer. Dessa vyer inkluderar: CATIA, Creo, Energy, Maya, Medical, Showcase, Siemens NX och Solidworks.
| SPECviewperf 12 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Viewsets | Precision 3520 | Precision 5520 | Precision 3510 | Precision 7510 | Latitude e5770 |
| catia-04 | 33.30 | 46.99 | 21.55 | 39.86 | 21.89 |
| creo-01 | 35.64 | 46.97 | 19.29 | 33.87 | 17.89 |
| energi-01 | 0.71 | 3.79 | 0.45 | 2.39 | 0.43 |
| maya-04 | 25.24 | 31.94 | 22.22 | 24.11 | 20.30 |
| medicinsk-01 | 12.54 | 17.62 | 7.77 | 13.53 | 7.12 |
| showcase-01 | 21.38 | 26.22 | 14.18 | 23.74 | 11.96 |
| snx-02 | 27.48 | 34.41 | 26.73 | 29.89 | 7.10 |
| sw-03 | 55.82 | 70.49 | 33.40 | 57.53 | 33.43 |
Som du kan se i tabellen ovan passar Precision 3520 fint i mitten av de testade Precision mobila arbetsstationerna och gav överlag solida resultat. Under SPECviewperf-testet överträffade 3520 enkelt sin direkta föregångare, 3510. 3520 överträffade till och med 7510 i några kategorier (Creo och Maya), även om 7510 är utrustad med det avancerade Nvidia Quadro M2000M-grafikkortet .
Förutom SPECviewperf körde vi SPECwpc benchmark, som är speciellt utformat för att testa alla nyckelaspekter av arbetsstationsprestanda. Den består av över 30 arbetsbelastningar som analyserar CPU, grafik, I/O och minnesbandbredd, som också faller under bredare kategorier som media och underhållning, finansiella tjänster, produktutveckling, energi, biovetenskap och allmän verksamhet. Vi kommer att lista de breda kategoriresultaten för varje, i motsats till de individuella arbetsbelastningarna, som är ett genomsnitt av alla individuella arbetsbelastningar i varje kategori.
Resultaten av SPECwpc benchmark liknade resultaten från den tidigare, med Precision 3520 som visade ett märkbart steg upp i prestanda från 3510 och bara något efter Precision 7510 (även om den på ett bra sätt slog den här arbetsstationen i Financial Services-delen av riktmärket med en imponerande poäng på 2.73). Återigen var Precision 5520 den klara toppprestandan, eftersom den utnyttjar Nvidia Quadra M1200.
| SPECwpc v2.0 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kategori | Precision 3520 | Precision 5520 | Precision 3510 | Precision 7510 | Latitude e5570 |
| MIG | 1.87 | 2.25 | 1.49 | 2.0 | 1.43 |
| ProdDev | 1.91 | 2.21 | 1.39 | 2.0 | 1.3 |
| LifeSci | 1.96 | 2.35 | 1.39 | 2.13 | 1.4 |
| Energi | 1.6 | 2.17 | 1.24 | 1.95 | 1.24 |
| FSI | 2.73 | 2.99 | 1.07 | 1.18 | 1.05 |
| GeneralOps | 1.2 | 1.33 | 0.81 | 1.21 | 0.85 |
Vi har nyligen lagt till ett nytt riktmärke som tittar på värmegenerering medan enheten går igenom ett riktmärke. Med en FLIR C2-kamera kunde vi övervaka värmeeffekten från Dell Precision 3520 under SPECwpc-riktmärket. Som man kan se är den termiska effekten begränsad till den övre halvan av den bärbara datorn och lämnar handledsstödet något över rumstemperatur. Den maximala termiska effekten under vårt test var 51.1°C.
Därefter satte vi arbetsstationen genom riktmärket Environmental Systems Research Institute (ESRI). ESRI, en leverantör av programvara för Geographic Information System (GIS), lät deras Performance Team designa PerfTool-tilläggsskript för att automatiskt starta ArcGIS Pro. Denna applikation använder en "ZoomToBookmarks"-funktion för att bläddra i olika fördefinierade bokmärken och skapa en loggfil med alla viktiga datapunkter som krävs för att förutsäga användarupplevelsen. Skriptet slingrar automatiskt bokmärkena tre gånger för att ta hänsyn till cachelagring (minne och diskcache). Med andra ord simulerar detta riktmärke tung grafisk användning som man kan se genom ESRI:s ArcGIS-mjukvara. Det är ett säkert kort att liknande grafikintensiva program, som Autodesks AutoCAD, kommer att klara sig tätt med resultaten i detta benchmark. Även om det här riktmärket tittar på flera aspekter av ArcGIS-programmet, är vi mest intresserade av genomsnittet av dragtiden, genomsnittliga bilder per sekund (Average FPS) och lägsta bilder per sekund (Minimum FPS).
Här presterade Dell Precision 3520 mycket bra, eftersom den rankades tvåa bland alla testade arbetsstationer i varje kategori. Den var till och med nära att gå om toppprestandan, Precision 7510, i DrawTime Sum.
| ESRI benchmark | |
|---|---|
| Ritningstid | Genomsnitt |
| Precision 3520 | 0:00:06.521 |
| Latitude e5570 | 0:00:18.167 |
| Precision 3510 | 0:00:15.190 |
| Precision 7510 | 0:00:06.146 |
| Precision 5520 | 0:00:09.94 |
| Genomsnittlig FPS | Genomsnitt |
| Precision 3520 | 180.88 |
| Latitude e5570 | 70.79 |
| Precision 3510 | 86.39 |
| Precision 7510 | 270.31 |
| Precision 5520 | 99.14 |
| Minsta FPS | Genomsnitt |
| Precision 3520 | 94.20 |
| Latitude e5570 | 45.45 |
| Precision 3510 | 54.36 |
| Precision 7510 | 138.40 |
| Precision 5520 | 53.60 |
Vårt sista riktmärke är PCMark, som är ett verktyg som beräknar prestandan på system- och komponentnivå. Det representerar oftast typiska arbetsbelastningar för hemanvändare för alla typer av datorer, inklusive surfplattor, mobila arbetsstationer och stationära datorer. Även om det finns flera kategorier som PCMark testar (inklusive vanlig arbetsanvändning, hemmaanvändning och kreativ användning), kommer vi bara att titta på Storage-riktmärket för denna recension.
Storage PCMark testar prestandan för alla enheter som är installerade i systemet, med hjälp av spår inspelade från Adobe Creative Suite, Microsoft Office och ett urval av mer populära videospel för att mäta verkliga prestandaskillnader mellan lagringsenheter. I det här scenariot fick Precision 3520 en poäng på 5,050 454.34 med en bandbredd på 961 MB/s när den var utrustad med en Samsung SM5770 NVMe SSD. Dessa resultat placerade den längst ner på topplistan (med undantag för Latitude e961). Det var ingen stor skillnad i prestanda, eftersom de andra arbetsstationerna använde antingen samma SM951 eller SMXNUMX.
| PCMark-lagring | ||
|---|---|---|
| Betyg | Bandbredd | |
| Precision 3520 (Samsung SM961 M.2 NVMe SSD) | 5,050 | 454.34MB / s |
| Precision 5520 (Samsung SM961 M.2 NVMe SSD) | 5,054 | 457.78MB / s |
| Precision 3510 (Samsung SM951 M.2 NVMe SSD) | 5,087 | 584.55MB / s |
| Precision 7510 (Samsung SM951 M.2 NVMe SSD) | 5,059 | 469.38MB / s |
| Latitude e5770 (Samsung PM871 M.2 SATA) | 4,960 | 247.05MB / s |
Slutsats
Dell Precision 3520 är ännu ett solidt tillskott till företagets linje av mobila arbetsstationer. 3520 erbjuder en generös mängd möjliga komponenter, såväl som prestanda för att hantera de flesta affärsbehov. Även om det inte finns något 4K-alternativ, kan konsumenterna välja mellan tre typer av skärmtyper, inklusive en FHD-pekskärm. Om du inte håller på med tung videoredigering är detta mer än tillräckligt med bildkvalitet för de flesta affärsinriktade användningsfall. Dell Precision 3520 ger också konsumenterna möjligheten att utöka sin rörlighet med ett 6-cellsbatteri för ytterligare flexibilitet. Som sagt, Dell marknadsför 3520 som en prisvärd arbetsstation; dock kan prislappen bli ganska dyr när du börjar utrusta den med dessa avancerade komponenter.
Med vår konstruktion var 3520 utrustad med NVIDIA Quadro M620 2GB grafikkort, som vi utnyttjade under våra riktmärken. Sammantaget fann vi att det här grafikkortet kunde ge oss ganska bra prestanda när det fylldes i Precision 3520, vilket gjorde det möjligt för 3520 att ta ledningen bland de testade arbetsstationerna i vissa kategorier. I vårt ESRi-riktmärke kom 3520 in precis bakom 7510-datorn. I vår SPECviewperf 12 och SPECwpc kunde 3520 slå sin föregångare (3510) och komma nära den kraftfullare 7510-skrivbordet. Under vårt PCMark8-lagringstest var SM961 SSD mer eller mindre i linje med andra Precision-modeller, men erbjöd fortfarande enastående användarprestanda.
Fördelar
- Bra prestanda totalt sett
- Prisvärd maskin i arbetsstationsklass
Nackdelar
- Inget 4K-alternativ
- Lite tyngre än andra Precision-modeller
Bottom Line
Dell Precision 3520 är ett utmärkt alternativ för en mobil arbetsstation i mellanklassen, och erbjuder användarna mer än tillräckligt med anpassning och kraft för att passa de flesta affärsbehov.




Amazon