Intels SSD 525 mSATA-enheter är den senaste iterationen i raden och använder 25nm MLC NAND-minne med LSI SandForce SF-2281-kontroller. Enligt Intel kan SSD 525-enheter nå upp till 50,000 80,000 IOPS slumpmässig läsning och 550 520 IOPS slumpmässig skrivning, medan sekventiell läsprestanda går upp till 525 MB/s med sekventiell skrivning på 50.8 MB/s. SSD 29.85-serien mäter 3.7 mm x 10 mm x 525 mm, väger 128 gram och inkluderar en PCIe-minikontakt avsedd att stödja applikationer från netbooks, tunna och lätta system, mini- och sub-notebooks, allt-i-ett datorer och inbyggda plattformar. SSD XNUMX-serien erbjuder ytterligare nyckelfunktioner som: Advanced Encryption Standard (AES) XNUMX-bitars kryptering, end-to-end dataskydd och datakomprimering.
SSD 525 mSATA följer upp Intels tidigare generation SSD 310-serie , som tidigare endast kom i kapaciteter på 40 GB och 80 GB och kom in i mSATA SSD-området i en mycket tidig fas. Nu erbjuder nästan alla betydande SSD-leverantörer en mSATA-formfaktor för ultraportabla och inbyggda datorer i en mängd olika kapaciteter, vilket gör marknaden mycket mer konkurrenskraftig. Som nämnts fortsätter Intel att utnyttja SandForce-kontrollern i sin konsumentproduktlinje (klientproduktlinje), vilket förenar deras supportstruktur och förenklar firmware-byggnationer och liknande. Intel utnyttjar också sin egen NAND som kommer från IMFT-partnerskapet med Micron, vilket ytterligare förbättrar deras förmåga att erbjuda en kvalitetsprodukt med klassledande tillförlitlighet och kompatibilitet, båda kritiska faktorer för OEM-tillverkare som överväger produkter för integration inom detta område.
Intel SSD 525 mSATA levereras nu i kapaciteter på 30 GB, 60 GB, 120 GB, 180 GB och 240 GB med gatupriser på $60, $110, $170, $230 respektive $290 vid tidpunkten för denna recension. Vår recensionsmodell är den högsta tillgängliga kapaciteten på 240 GB.
Specifikationer
- Kapacitet: 30GB, 60GB, 120B, 180GB och 240GB
- Specifikationer
Kompressibel prestanda

Okomprimerbar prestanda
- Styrenhet: LSI SandForce SF-2281
- NAND: 25nm Intel NAND Flash Memory Multi-Level Cell (MLC)
- Gränssnitt: SATA 6Gb/s
- Formfaktor: mSATA
- Mått (LxWxH): 50.8 x 29.8 x 3.7 mm
- Vikt: 10 gram
- Strömförbrukning: (MobileMark 2007)
- Aktiv: 0.30W
- Tomgång: 0.25W
- MTBF: 1.2 miljoner timmar
- Driftstemperatur: 0°C – 70°C
- Garanti: 5 år
Estetik och demontering
Intel SSD 525 mSATA har en standard mSATA-formfaktor, med ett SATA 6Gb/s-gränssnitt. Komponenterna exponeras genom design, och när vi väl tar bort den vita Intel-etiketten kan vi också se vad som driver NAND-flashminnet.
Etiketten avslöjar två 64GB Intel 25nm MLC NAND-chips, tillsammans med en LSI SandForce SF-2281-kontroller i hjärtat av SSD 525.
På undersidan av SSD 525 mSATA hittar vi ytterligare två 64GB Intel 25nm MLC NAND-chips.
Sammantaget är designen ungefär lika enkel som den blir för en SSD, men en teknisk prestation ändå eftersom utrymmes- och kraftbegränsningar gör miniatyrisering av lagring utan att påverka prestanda och detaljhandelspris till en betydande utmaning.
Konsumentriktmärken
Alla SSD-testtester för konsumenter utförs med StorageReview Consumer Testing Platform , med ett mSATA-mellanläggskort. Jämförelsevärdena som använts i denna recension inkluderar:
- Intel SSD 525 mSATA
- Plextor M5M mSATA 256GB
- OCZ Nocti mSATA 120GB
- Micron RealSSD C400 mSATA 128GB
- Intel 310 mSATA 80 GB
Alla IOMeter-siffror representeras som binära siffror för MB/s-hastigheter.
Vårt första test mäter maximal prestanda i rak linje genom en sekventiell överföring med stora block. Som referens listar Intel SSD 525 en maximal läshastighet på 550MB/s och en skrivhastighet på 520MB/s.
I det sekventiella överföringstestet mätte vi en genomsnittlig hastighet på 503MB/s läsning och 466MB/s skriv med hjälp av repeterande data. Hastigheterna saktades ner till 493MB/s läsning och 299MB/s skriv när man använder inkompressibel data.
Vårt nästa test tittar på slumpmässiga 2MB-överföringar istället för sekventiella, och visar hur prestanda kan se ut under flera förfrågningar om filöverföring.
Genom att byta till slumpmässiga stora blocköverföringar mätte SSD 525 504MB/s läsning och 465MB/s skriv med upprepad data och 492MB/s läsning och 298MB/s skrivning med inkompressibel data.
Går vi vidare till ännu mindre överföringsförfrågningar, vårt nästa avsnitt tittar på slumpmässig 4K läs- och skrivprestanda vid ett ködjup på ett, och senare går det vidare till utökade ködjupstester.
SSD 525 erbjöd den starkaste prestanda med låg ködjup ur gruppen när det gäller läsprestanda, och mätte 8143 IOPS-avläsningar med upprepade data. Vi såg en nedgång i prestanda med inkompressibel data, mätt vid 7605 IPS-avläsning. SSD 525 rankas på första och tredje plats när det gäller läsprestanda. Den placerade sig bakom Micron när vi tittade på dess skrivprestanda vid 17,989 17743 IOPS (upprepande) och XNUMX XNUMX IOPS (slumpmässigt).
I vårt nästa test går vi över till en mindre slumpmässig arbetsbelastning på 4k, med 100 % läsaktivitet som skalar från 1QD till 64QD. I den här inställningen började Intel SSD 525 mSATA i mitten av paketet och stannade där med knappt 68,000 XNUMX IOPS.
I vårt nästa test som tittade på 100 % 4K slumpmässig skrivprestanda, började Intel SSD 525 mSATA i spetsen på ködjup 4. Upprepad prestanda nådde en topp på drygt 84,000 67,000 IOPS och Random nådde en topp på strax under XNUMX XNUMX IOPS.
I vårt 4K-skrivlatenstest, som mäter åtkomsttider vid ett ködjup av 1, utfördes SSD 525 under Micron och OCZ mSATA-enheterna med 0.0551ms. Toppfördröjningen var bra och mätte 11.87 ms, precis bakom både Micron och Plextor.
Vår sista grupp av syntetiska riktmärken för konsument-IOMeter tittar på serverprofiler med blandad belastning inklusive databas, arbetsstation, filserver och webbserver. På alla områden överträffade SSD 525 mSATA paketet med de andra mSATA SSD:erna över ködjup 16 med slumpmässiga data. När man tittar på Repeterande data föll SSD 525 mSATA mitt i packet på alla ködjup.
Konsumentriktmärken i verkliga världen
För den genomsnittliga konsumenten är det ganska svårt att försöka översätta slumpmässiga 4K-skrivhastigheter till en vardaglig situation. Det hjälper när man jämför enheter i alla möjliga inställningar, men det fungerar inte precis i snabbare daglig användning eller bättre laddningstider för spel. Av denna anledning vände vi oss till våra StorageMark 2010-spår, som inkluderar HTPC-, produktivitets- och spelspår för att hjälpa läsare att ta reda på hur en enhet kan rankas under deras förhållanden.
Det första testet i verkligheten är vårt HTPC-scenario. I det här testet inkluderar vi: uppspelning av en 720P HD-film i Media Player Classic, en 480P SD-film som spelas upp i VLC, tre filmer som laddas ner samtidigt via iTunes och en 1080i HDTV-ström som spelas in via Windows Media Center under en 15 minuters period. Högre IOps och MB/s-hastigheter med lägre latenstider är att föredra. I det här spåret spelade vi in 2,986 1,924 MB som skrevs till enheten och XNUMX XNUMX MB läses.
I vår HTPC-spårning mätte SSD 525 mSATA 451MB/s i genomsnitt, 9752 IOPS och 0.79ms genomsnittlig latens, vilket ledde gruppen av mSATA-enheter.
Vårt andra test i verkligheten täcker diskaktivitet i ett produktivitetsscenario. Det här testet visar körprestanda under normal daglig aktivitet för de flesta användare. Detta test inkluderar: en tretimmarsperiod som arbetar i en kontorsproduktivitetsmiljö med 32-bitars Vista som kör Outlook 2007 ansluten till en Exchange-server, webbsurfning med Chrome och IE8, redigering av filer i Office 2007, visning av PDF-filer i Adobe Reader och en timme lokal musikuppspelning med två timmars extra onlinemusik via Pandora. I det här spåret registrerade vi 4,830 2,758 MB som skrevs till enheten och XNUMX XNUMX MB läses.
I vår produktivitetsspårning mätte vi en genomsnittlig hastighet på 314MB/s, 10717 IOPS och 0.72ms genomsnittlig latens, vilket ledde gruppen av mSATA-enheter.
Vårt tredje verkliga test täcker diskaktivitet i en spelmiljö. Till skillnad från HTPC eller Productivity Trace, är den här starkt beroende av läsprestandan hos en enhet. För att ge en enkel uppdelning av läs/skrivprocent, är HTPC-testet 64% skriv, 36% läst, produktivitetstestet är 59% skriv och 41% läst, medan spelspår är 6% skriv och 94% läst. Testet består av ett Windows 7 Ultimate 64-bitarssystem förkonfigurerat med Steam, med Grand Theft Auto 4, Left 4 Dead 2 och Mass Effect 2 redan nedladdade och installerade. Spåret fångar den tunga läsaktiviteten för varje spel som laddas från början, såväl som texturer när spelet fortskrider. I det här spåret registrerade vi att 426 MB skrevs till enheten och 7,235 XNUMX MB lästes.
I vårt läsintensiva spelspår kunde SSD 525 mSATA återigen leda paketet av jämförbara mSATA med prestanda på 457.4 MB/s, 8671 IOPS och 0.85 ms genomsnittlig latens. Även om det i princip är lika i prestanda, placerades SSD 525 precis ovanför Plextor M5M.
Energiförbrukning
När man tittar på vilken modern SSD som helst är strömförbrukningen en enorm avgörande faktor för många mobilköpare, eftersom själva enheten kan utgöra en stor del av den totala ström som används i en given bärbar dator. I våra strömförbrukningstester tittar vi på hur mycket en given enhet drar under läs- och skrivaktiviteter, samt startkrav och tomgång.
I vårt labb som mätte effekt över inbyggt 3.3v till Intel SSD 525 mSATA såg vi en tomgångsanvändning på 0.55 watt, jämfört med 0.25w som Intel listade på specifikationsbladet. Under konstant skrivaktivitet med komprimerbar data mätte vi 2.13 watt, vilket ökade till 4.12 watt med inkompressibla data. Sekventiell läsaktivitet behövde 2.63 watt, medan slumpmässig 4K-läsning bara behövde 1.99 watt. Starteffekt mätte 2.53 watt.
Slutsats
Även om den inte var helt dominerande, hade SSD 525 de snabbaste prestandasiffrorna hittills av en mSATA SSD i våra verkliga spår och ganska bra prestanda i de syntetiska arbetsbelastningarna totalt sett. Det är dock värt att notera att SSD 525 testade bokstavligen bara en punkt eller så högre än Plextor M5M mSATA i våra spår, vilket gör dem ganska jämförbara så att det är osannolikt att slutanvändaren skulle märka någon skillnad. Sammantaget, för användare som letar efter ett annat alternativ i mSATA SSD-utrymmet, ger Intel SSD 525 mSATA mycket höga hastigheter.
Precis som resten av SSD-världen är prestanda bara en faktor att tänka på när det kommer till köp. Intel har gjort ett mycket bra jobb med att bygga upp sitt lagringsvarumärke när det gäller kompatibilitet och tillförlitlighet, två faktorer som kanske är viktigare för OEM:er och integratörer som kommer att köpa huvuddelen av dessa enheter. Tack vare Intels stora ingenjörsteam har de en fördel som få andra kan replikera när det kommer till dessa faktorer, tillsammans med intim kunskap om NAND som används eftersom det är deras eget. De har också ett dedikerat internt firmware-team. Sammantaget presterar SSD 525 mSATA bra, men när man tar hänsyn till det tekniska stödet utmärker sig 525 som för närvarande ett bäst-i-klassen-erbjudande i denna formfaktor.
Fördelar
- Klassledande prestanda
- Stark prestanda i våra verkliga spår
- Utmärkt genomströmning av blandad arbetsbelastning
- 5 årsgaranti
Nackdelar
- Halva MTBF för Plextor M5M mSATA
- Blandade prestandaresultat med inkomprimerbar data
Bottom Line
Intel SSD 525 mSATA SSD levereras genom att tillhandahålla några av de snabbaste hastigheterna hittills i mSATA-kategorin tillsammans med känd Intel-tillförlitlighet och kompatibilitet. 525 mSATA är utan tvekan den bästa lösningen för mSATA-lagring.
Diskutera denna recension





Amazon