StorageReview.com

Intel SSD 750 recension

Företag  ◇  SSD

Intel 750-serien är en högpresterande SSD med NVM Express-teknik för användning i arbetsstationer och klient-PC-lagringsenheter. Den är designad för förbättrad multi-core plattformsprestanda, låg latens och Quality of Service. Genom att använda sin kopplade PCIe- och NVMe-teknik minimerar den inaktiv processortid samtidigt som den levererar en betydande förbättring av beräkningskraften. 750-serien kommer i både 2.5” (som använder SFF-8639-kontakten), 15 mm Z-höjd och Add-in Card (AIC) modeller för att maximera dess användbarhet för specialiserade miljöer. Även om det finns begränsade användningsfall för NVMe 2.5″-formfaktorn för tillfället, finns det system som kommer ut för klientanvändning som stödjer det som nästa generations högpresterande lagring där PCIe-kort kan begränsas av fotavtryck.

Intel 750 stöder PCI 3.0. Även om den är mer konsumerad än tidigare släppt Intel P3700, är ​​750-serien fortfarande en riktigt snabb SSD. Detta gör det möjligt för drevet att tillgodose ytterligare demografi som hårda spelare och mediaproffs/entusiaster, som båda också kommer att uppskatta den här nya enhetens råa kraft. Dessutom kan 750 användas inuti ett skrivbord för SQL-testning eller utveckling.

När det gäller detaljerna för dess prestanda, indikerar Intel att detta är deras högst presterande klient-SSD för klient-PC-lagring och arbetsstationer. Som sådana citerar de några ganska allvarliga siffror med upp till 440,000 4 IOPS för slumpmässiga 230,000K-läsningar och 400 1.2 IOPS för skrivningar (2,400GB-modell). När det gäller sekventiella hastigheter räknar Intel med att 1,200 TB-enheten kommer att ståta med blixtrande 400 XNUMX MB/s läsning och XNUMX XNUMX MB skriv, med XNUMX GB-modellerna efteråt.

Intel 750-serien av SSD:er kommer i kapaciteter på 400 GB och 1.2 TB, som båda backas upp av en 5-års garanti. Vi kommer att titta på 1.2TB AIC-modellen.

Intel 750-seriens specifikationer:

  • kapacitet:
    • 400GB
    • 1.2TB
  • 20nm MLC NAND
  • Formfaktorer:
    • 2.5 "
      • 15 mm Z-höjd
      • 8639-kompatibel kontakt
    • Tilläggskort:
      • Halv höjd, halv längd
      • Enkelplats x4-kontakt
  • Gränssnitt: PCIe Gen3 x4
  • Prestanda:
    • Sekventiell läsning: Upp till 2400 XNUMX MB/s
    • Sekventiell skrivning: 1200MB/s
    • 4K slumpmässig läsning: Upp till 440K
    • 4K Random Write: Upp till 290K
    • Genomsnittlig sekventiell latens: 20µs läs och skriv (TYP)
  • Pålitlighet:
    • UBER: 1 sektor per läsning av 1016 bitar
    • MTBF: 1.2 miljoner timmar
    • Uthållighet: 70 GB skriv/dag, upp till 219 TBW
  • Temperatur:
    • Drift:
      • AIC: 0 till 55°C
      • 2.5": 0 till 70°C
    • Ej i drift: -55 till 95°C
  • Operativsystemstöd:
    • Windows 7 (64-bitars)
    • Windows 8 (64-bitars)
    • Windows 8.1 (64-bitars)
    • UEFI 2.3.1 eller senare

Design och bygga

Intel 750 Series SSD har en HHHL-formfaktor och är utrustad med ett snyggt metallhölje som används för branding och värmespridning. Denna design möjliggör en ganska bra termisk SSD-miljö, vilket är avgörande för att öka dess livslängd eftersom SSD:er i PCIe-slots inte får alls lika mycket luftflöde som andra formfaktorer. När den hanteras är Intel 750 en mycket robust känsla enhet med ett stadigt placerat lock.

Metallhöljet är fäst på kortet med två skruvar på baksidan. Att ta bort fronthöljet avslöjar Intels tätt packade 20nm MLC NAND-flashminne.

Intel 750 använder 4x PCIe Gen 3-kontakten och är utrustad med en nätsladd för att ansluta till vanliga ATX PSU:er. Intel 750 använder SFF-8639 PCIe-anslutning till en 2.5” SSD och SFF-8643 för PCIe-anslutning till moderkortet.

Testbakgrund och jämförelser

Vi publicerar en inventering av vår laboratoriemiljö , en översikt över laboratoriets nätverkskapacitet och andra detaljer om våra testprotokoll så att administratörer och de som ansvarar för utrustningsanskaffning rättvist kan bedöma de förhållanden under vilka vi har uppnått de publicerade resultaten. Inga av våra granskningar betalas för eller övervakas av tillverkaren av den utrustning vi testar.

För vår analys av applikationsprestanda kommer vi att jämföra Intel 750 med Intel P3700 800GB, båda testade i vår Lenovo ThinkServer RD630 som kör Windows Server 2012.

StorageReviews testprotokoll för Microsoft SQL Server OLTP använder det aktuella utkastet till Transaction Processing Performance Councils Benchmark C (TPC-C), ett benchmark för onlinetransaktionsbehandling som simulerar aktiviteter i komplexa applikationsmiljöer. TPC-C-benchmarket kommer närmare syntetiska prestandabenchmarks att mäta prestandastyrkor och flaskhalsar i lagringsinfrastruktur i databasmiljöer. Vårt SQL Server-protokoll använder en SQL Server-databas på 685 GB (3 000-punds skala) och mäter transaktionell prestanda och latens under en belastning på 15 000 virtuella användare.

I 30 10 virtuella användares SQL Server-test mätte vi en genomsnittlig latens på 750 ms för 15 mot 3700 ms för P750. Även om latensen bara var hälften så snabb, visade 6,311.93 förbättringar i TPS-riktmärket med 6,303.72 3700 TPS mot XNUMX XNUMX TPS av PXNUMX.

Syntetisk arbetsbelastningsanalys för konsumenter

Alla SSD-riktmärken för konsumenter utförs med medelstora StorageReview Consumer Testing Platform. Jämförelserna som används för granskningen nedan inkluderar:

Alla IOMeter-siffror representeras som binära siffror för MB/s-hastigheter.

Under vårt första test, som mäter 2MB sekventiell prestanda, toppade 750 sin konkurrens i läsning med en hastighet på 1,852.97 3700 MB/s. Den hamnade dock bakom både P0 och HP Z Turbo (konfigurerad i RAID1,238.26) i skrivning med en hastighet på XNUMX XNUMX MB/s.

I vårt 2MB slumpmässiga överföringsprestandatest kom 750 återigen ut på topp i läsprestanda med 1,668.49 0 MB/s och lyckades klättra in på andra plats bakom HP Z Turbo RAID1,238.97 i skrivhastigheter med XNUMX XNUMX MB/s.

När man bytte till mindre 4K slumpmässiga överföringar, vände 750:an och dominerade i skrivprestanda med 215.99 MB/s (nästan dubbelt så högt som den närmaste). Den kom på andra plats i läsning med 33.91 MB/s.

I vårt nästa test tittar vi på 4K Random Transfers IOPS. Vi såg liknande resultat som våra 4k slumpmässiga överföringar genom att 750 blåste bort de andra enheterna med en skrivprestanda på 55,292.31 730 IOPS och återigen kom tvåa bakom 8,150.27 med en läsprestanda på XNUMX XNUMX IOPS.

Våra 4K-skrivfördröjningstester visade att 750:an hade den lägsta genomsnittliga latensen med 0.0177 ms, men hamnade i mitten av paketet i max latens med 6.482 ms.

I vårt nästa test går vi över till en slumpmässig arbetsbelastning på 4k med 100 % skrivaktivitet som skalar från 1QD till 64QD. I den här inställningen var 750 den bästa presterande, med en topp på 169,829 XNUMX IOPS.

750:an presterade starkt i 100 % läsaktivitet och höll sig i täten tills det högre ködjupet där P3700 tog ledningen. 750:an nådde sin topp på 193,915 XNUMX IOPS.

Vår senaste serie syntetiska riktmärken jämför hårddiskarna i en serie server-arbetsbelastningar med blandade arbetsbelastningar med ett ködjup som sträcker sig från 1 till 128. Var och en av våra serverprofiltester har en stark preferens för läsaktivitet, allt från 67 % läser med vår databasprofil för att 100% läsa i vår webbserverprofil.

Den första är vår databasprofil med en 67 % läs- och 33 % skrivarbetsbelastningsmix, främst centrerad på 8K-överföringsstorlekar. 750:an överträffade de andra enheterna i detta test; med en topp på 153,265 750 IOPS, mer än tredubblade 3700:an prestandan för tre av de andra testade enheterna (P750 var den enda andra enheten som kunde hålla en låga mot XNUMX).

Nästa profil tittar på en filserver, med 80 % läs- och 20 % skrivarbetsbelastning spridd över flera överföringsstorlekar från 512-byte till 64KB. Återigen ser vi 750 dominera och nå en topp på 122,243 XNUMX IOPS.

Vår webbserverprofil är skrivskyddad med en spridning av överföringsstorlekar från 512-byte till 512KB. Återigen ser vi ingen verklig konkurrens eftersom 750:an går långt över de andra enheterna med en topp på 134,430 XNUMX IOPS.

Den sista profilen tittar på arbetsstationsaktivitet, med 20 % skriv- och 80 % läsblandning med 8K-överföringar. Återigen ser vi 750 dominera fältet, dock inte med lika stor marginal.

Slutsats

Det finns en växande mängd människor och företag kräver ultrahögpresterande lagringslösningar som inte begränsas av SATA-gränssnittets hårdvarubegränsningar. Den kan helt enkelt inte hålla jämna steg med blixttekniken som utvecklas snabbt. Utrustad med Intels 20nm MLC NAND, erbjuder 750-serien verkligen en lösning på detta problem och undviker dessa hårdvarubegränsningar genom att dra full nytta av dess formfaktor, eftersom denna SSD-enhet på entusiastnivå använder sitt PCI Express Gen 3 x4-gränssnitt för att erbjuda det yttersta i prestanda. Denna imponerande SSD erbjuder också långvarig låg latens och förbättrat strömförlustdataskydd och kommer i kapaciteter på 400 GB och 1.2 TB. Eftersom Intel 750 också använder NVMe-teknik, gör det att den kan skryta med förbättrad multi-core plattformsprestanda, låg latens och Quality of Service samt att minimera inaktiv processortid.

750-serien är ett mycket viktigt tillskott till Intels portfölj, vilket framgår av dess prestanda under våra omfattande benchmarks. När man tittar på våra 2MB sekventiellt och slumpmässigt lästa riktmärken, publicerade Intel 750 blixtrande 1,852.97 1,668.49 MB/s respektive 730 2.5 MB/s. I jämförelse med Intel SSD 4, som är en SATA-baserad 100”-enhet, fyrdubblade den nästan sin hastighet. När vi växlade till en slumpmässig arbetsbelastning på 1k med 64 % skrivaktivitet (skalning från 750QD till 169,829QD), var 100 den bästa presterande med en topp på 750 193,915 IOP. När man tittar på dess 3700 % läsaktivitet, presterade 750 återigen starkt genom att hålla sig i täten tills de högre ködjupen (toppen på 80 20 IOPS) när P512 tog över i slutet. Intel 64 visade verkligen sina kapaciteter när vi satte den genom vår server med blandade arbetsbelastningar, och tog förstaplatsen med en betydande marginal i alla våra testade kategorier. Till exempel, vår filserverprofil (med 750 % läs- och 122,243 % skrivarbetsbelastning spridd över flera överföringsstorlekar från 50,000-byte till 750KB) visade att Intel 134,430 nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS, medan den näst högst presterande enheten bara nådde ungefär XNUMX XNUMX IOPS. Vår webbserverprofil berättade en liknande start, eftersom XNUMX nådde en topp på XNUMX XNUMX IOPS utan någon verklig konkurrens.

Fördelar

  • Otrolig prestanda; snabbaste klientdisken (totalt) hittills
  • Rimligt prissatt
  • Dataskydd för strömavbrott

Nackdelar

  • Begränsat systemstöd för 2.5” formfaktorn

The Bottom Line

Intel SSD 750 ger NVMe till klientsystem på det första meningsfulla (tillgängliga) sättet. Nettoresultatet är en SSD som är oerhört snabb i både en vanlig PCIe-formfaktor och en 2.5-tums formfaktor i system som stöder den. För proffsen eller entusiasten som kan dra nytta av dessa hastigheter och vad som verkar vara ganska rimliga priser, är SSD 750 en utmärkt passform.

Intel SSD 750 hos Amazon

Diskutera denna recension

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

Adam armstrong

Adam är chefsnyhetsredaktör för StorageReview.com och hanterar våra interna och frilansande innehållsteam.