Pracovní stanice Acer Veriton GN100 AI Mini Workstation je jedním z několika systémů založených na platformě Spark, které testujeme. Všechny jsou postaveny na superčipu NVIDIA GB10 Grace Blackwell. Stejně jako ostatní je i GN100 navržen tak, aby zprostředkoval výpočetní výkon s využitím umělé inteligence na úrovni datových center v kompaktním stolním počítači, což vývojářům a výzkumníkům umožňuje spouštět a vylepšovat modely lokálně, a nespoléhat se výhradně na cloudovou infrastrukturu.
V této konfiguraci GN100 kombinuje 20jádrový procesor GB10 založený na architektuře Arm s integrovanou grafikou Blackwell, což poskytuje až 1 petaFLOP výkonu FP4 AI. Je vybaven 128 GB unifikované paměti LPDDR5x a 4TB PCIe Gen5 NVMe SSD diskem, což poskytuje šířku pásma paměti a propustnost úložiště potřebnou pro rozsáhlé jazykové modely, generativní pracovní postupy AI a experimenty s velkým množstvím dat.
Stejně jako ostatní systémy Spark v této skupině, i GN100 podporuje lokální spouštění umělé inteligence a zároveň umožňuje rozšiřování mezi systémy prostřednictvím integrované síťové karty NVIDIA ConnectX-7 SmartNIC. Dvě jednotky lze propojit a podpořit tak větší modelové úlohy nad rámec jednoho zařízení.
Systém je dodáván s operačním systémem NVIDIA DGX a předinstalovaným kompletním softwarovým balíčkem pro umělou inteligenci, takže je připraven k okamžitému nasazení ve vývojovém a výzkumném prostředí.
Specifikace Acer Veriton GN100 AI
| Specifikace | Acer Veriton GN100 AI (GB10) |
|---|---|
| Rozměry a hmotnost | |
| Výška | 2 v |
| Šířka | 5.9 v |
| Hloubka | 5.9 v |
| Hmotnost | 2.65 lb |
| Procesor | |
| Typ procesoru | NVIDIA GB10 (superčip Grace Blackwell) (20 jader) |
| Integrovaná grafika | Grafická karta NVIDIA Blackwell (integrovaná) |
| Memory | |
| Typ paměti | LPDDR5x (Unified System Memory) |
| Konfigurace paměti | 128 GB LPDDR5x, sjednocená systémová paměť |
| Paměťová šířka pásma | 273 GB/s (8533 MT/s) |
| Operační systém | |
| Podporované OS: | Operační systém NVIDIA DGX |
| Externí porty a sloty | |
| Síťové porty | Jeden RJ45 (10GbE) Síťová karta NVIDIA ConnectX-7 (200G × 2 QSFP) |
| USB porty | Tři porty USB 3.2 Gen 2×2 typu C (20 Gb/s) Jeden port USB 3.2 Gen 2×2 typu C s PD vstupem |
| Video port(y) | Jeden HDMI 2.1a |
| Port napájecího adaptéru | USB typu C (PD IN) |
| Bezpečnostní slot | Jeden zámek Kensington |
| bezdrátový | |
| WiFi | Wi-Fi 7 (AW-EM637, 2×2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Skladování | |
| Možnosti skladování | Až 4 TB NVMe SSD (PCIe Gen5) |
| Napájecí adaptér | |
| Typ | Externí adaptér 240 W (USB typu C) |
Konstrukce a design Acer Veriton GN100 s umělou inteligencí
Přední straně Veritonu GN100 dominuje stěna svislých lamel, které se táhnou po celé šířce šasi. Mřížku chladiče protíná horizontální akcentová linie, která mu dodává jedinečný vzhled ve srovnání s ostatními systémy založenými na procesoru Spark, které jsme si prohlíželi.
Všechny primární I/O porty se nacházejí na zadní straně systému. Acer obsahuje čtyři porty USB 3.2 typu C, z nichž jeden podporuje napájení, a port HDMI 2.1b pro výstup displeje. Síťové funkce zahrnují ethernetový port RJ-45 a inteligentní síťovou kartu NVIDIA ConnectX-7, které umožňují vysokorychlostní připojení a propojení systému. Bezdrátová podpora zahrnuje Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.1 nebo novější. Pro fyzické zabezpečení je k dispozici slot pro zámek Kensington.
Zde můžete vidět kovový štít a konstrukční desku, která se rozprostírá po celém šasi a slouží zároveň jako výztužný rám i jako rozvaděč tepla. Vlevo dole se nachází snadno přístupný slot M.2 2242 NVMe SSD, zajištěný jediným šroubem a částečně zastrčený pod kovovou deskou.
Chcete-li se dostat ke spodní části jednotky Acer, odstraňte obvodové šrouby a spodní panel sejměte. Uvnitř je rozvržení jednoduché a dobře organizované a poskytuje přímý výhled na chladicí jednotku, úložný prostor a komponenty základní desky. Samotná spodní deska působí robustně a přispívá k celkové tuhosti šasi.
Ve srovnání s ostatními systémy Spark, které jsme testovali, zde Acer volí trochu jiný přístup. Místo propracovanější spodní desky z lakovaného kovu, kterou jsme viděli u Founders Edition a několika OEM implementací, Acer používá surovou, nedokončenou spodní desku z litého kovu. Povrchová úprava je méně leštěná, s viditelnou texturou odlitku, ale zůstává silná a strukturálně zdravá. Funkčně stále slouží stejnému účelu jako výztužný rám a sekundární rozvaděč tepla, ačkoli volba výrobního postupu jasně odráží odlišnou filozofii designu a cenové náročnosti.
Testování teploty u Acer Veriton GN100 s umělou inteligencí
Pro testování chlazení notebooku Acer Veriton GN100 s umělou inteligencí jsme jej porovnali s chlazením Founders Edition a s chlazením od výrobců originálního vybavení (OEM), jako jsou Dell, ASUS a GIBABYTE. Hlouběji jsme se do této problematiky zapojili v našem článku o chlazení Spark.
V celém stacku jsme monitorovali komponenty v daném časovém rámci se třemi fázemi zátěže, přičemž jsme zvyšovali využití zhruba během hodiny. To nám umožnilo sledovat zařízení při delším používání a různých fázích zátěže. Monitorovali jsme teploty CPU, GPU, sítě, NVMe a celkovou spotřebu energie.
Teplota CPU
Během tepelného testování CPU dosáhl systém Acer maximální teploty 74.7 °C během intenzivní aktivity Prefill. To představuje jednu z nejnižších maximálních teplot CPU pozorovaných ve srovnávací skupině, což naznačuje výrazně konzervativní nebo efektivní implementaci tepla.
S přechodem pracovní zátěže na fáze Equal ISL/OSL a trvalé Decode Heavy zůstaly teploty procesoru dobře kontrolované bez agresivního zvyšování. Místo toho, aby se teplota vyšplhala nad horní hranici 80 °C, jak je vidět u některých konkurenčních systémů, Acer si udržel nižší trvalé provozní pásmo, což odráží silný chladicí prostor při delší výpočetní zátěži.
V klidovém režimu nebo při nízkém zatížení zaznamenal procesor minimální teplotu 37.8 °C. Tato základní hodnota je v souladu s širšími chladicími systémy a potvrzuje, že chladicí řešení Acer zůstává účinné jak v klidu, tak i při zátěži.
Celkově Acer dosáhl jednoho z nejlepších teplotních profilů procesoru ve skupině, a to jak v burstovém, tak i v trvalém režimu.
Teplota grafického procesoru
Teploty GPU se vyvíjely podobným způsobem. Během akcelerace Prefill Heavy dosáhla GPU maximální teploty 69 °C, což je výrazně méně než u několika konkurenčních implementací během burst aktivity.
Jak se pracovní zátěž postupně zvyšovala do fází Equal ISL/OSL a Decode Heavy, grafický procesor se stabilizoval v kontrolovaném rozsahu bez výrazných teplotních skoků. Systém vykazoval konzistentní chování i při trvalém dekódování a udržoval si značný rozsah pod horními provozními limity.
Minimální zaznamenaná teplota GPU byla během slabších fází 35 °C, což představuje jednu z nejnižších základních hodnot v klidovém režimu v daném zásobníku.
Celkově vzato, Acer předvedl jednu z nejlepších implementací GPU, a to jak při burstovém, tak i trvalém zatížení.
Teplota NVMe
Teploty úložiště se během testování držely v rámci specifikací. Disk NVMe dosáhl vrcholu 56.8 °C během fází vyššího zatížení, čímž se udržel pohodlně pod běžnými prahovými hodnotami omezení a shodoval se s průměrnějšími výsledky skupiny v oblasti úložišť.
Při klidovém stavu nebo mírném využití klesla teplota NVMe na 36.8 °C, což naznačuje, že úložný subsystém není při nízkém zatížení tepelně omezen.
Celkově si Acer udržel konkurenceschopné teploty NVMe, a to v kombinaci s nízkými trvalými teplotami a stabilním základním chováním.
Teplota síťové karty
Teplota síťové karty dosahovala vrcholu 61 °C během fází vyššího zatížení. To představuje jednu z nižších maximálních teplot síťové karty pozorovaných ve srovnávací skupině, což naznačuje efektivní proudění vzduchu nebo umístění komponent v šasi.
Minimální zaznamenaná teplota NIC byla 39 °C během lehčích fází, což opět odráží silné základní teplotní chování.
Během testování se síťový řadič proporcionálně přizpůsoboval požadavkům na pracovní zátěž bez nadměrného škálování.
Spotřeba energie grafického procesoru
Spotřeba grafického procesoru dosáhla vrcholu 69.18 W během přechodů Prefill Heavy. To řadí Acer mírně pod nejvyšší energetické limity pozorované v rámci stacku GB10.
Nižší alokace špičkového výkonu přímo koreluje s tepelným profilem chladnějšího grafického procesoru Acer. Spíše než agresivně tlačit na horní hranici energetického limitu se zdá, že Acer vyvažuje výkon a tepelnou účinnost, což má za následek konzistentně nižší teploty komponent během fází burst.
Během trvalého zatížení Decode se spotřeba energie stabilizovala v souladu s poptávkou po zátěži a zůstala předvídatelná.
Tepelné shrnutí
V rámci monitorování CPU, GPU, NVMe a síťové karty vykázal Acer GB10 v porovnávané skupině nejnižší celkový teplotní profil. CPU dosáhl maxima 74.7 °C a GPU 69 °C během přechodů s vysokým zatížením, zatímco NVMe zůstalo pod 57 °C a síťová karta dosáhla maxima 61 °C. Spotřeba GPU dosáhla maxima 69.18 W, což je mírně pod nejvyššími pozorovanými hodnotami v dané skupině.
Celkově vzato, implementace od Aceru upřednostňuje tepelnou účinnost a trvalou stabilitu, přičemž si zachovává značnou rezervu během agresivních přechodů mezi pracovními zátěžemi a zároveň poskytuje konzistentní výkon i při delší zátěži.
Testování výkonu Acer Veriton GN100
Pro vyhodnocení Acer Veriton GN100 jsme testovali jednotky Spark pomocí benchmarku vLLM Online Serving, nejrozšířenějšího vysoce výkonného inferenčního a obslužného enginu pro rozsáhlé jazykové modely. Benchmark vLLM Online Serving simuluje reálné produkční úlohy odesíláním souběžných požadavků na běžící server vLLM a měřením klíčových metrik, včetně celkové propustnosti tokenů (tokeny za sekundu), času do prvního tokenu a času na výstupní token, a to v různých podmínkách zátěže.
Naše testování zahrnovalo řadu modelů, od hustých architektur až po mikroškálované datové typy. Testy hodnotily výkon ve třech scénářích pracovní zátěže: Stejná ISL/OSL, Vysoké předběžné vyplňování a Vysoké dekódování. Tyto scénáře představují odlišné vzorce obsluhy v reálném světě, od vyváženého vstupního a výstupního zatížení až po výpočetně náročné zpracování výzev a generování tokenů vázaných na šířku pásma paměti.
Kromě Acer Veriton GN100 jsme jako referenční bod porovnali i NVIDIA Founders Edition Spark spolu s OEM systémy od společností ASUS, Dell a GIGABYTE. To nám umožnilo zasadit výsledky Aceru do širšího konkurenčního prostředí a pochopit, kde vede, drží krok s ostatními nebo zaostává napříč různými modely a typy pracovních zátěží.
GPT-OSS-120B
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje od 69.65 do 713.18 tok/s v celém dávkovém cyklu. Propustnost vykazuje určitou variabilitu při nižších velikostech dávek, než se stabilizuje a konzistentně roste od dávky 8 až do dávky 64.
Prefill Heavy začíná na 303.61 tocích/s a do velikosti šarže 64 stoupá na 2 777,56 toků/s. Škálování je silné a progresivní po celou dobu, s obzvláště agresivním růstem v rámci šarže 8 a pokračujícím ziskem u větších šarží.
Dekodování Heavy se pohybuje v rozmezí od 38.38 do 292.41 tok/s s postupným a konzistentním škálováním v celém dávkovém cyklu. Nižší velikosti dávek vykazují určitou variabilitu, než se propustnost stabilizuje a od dávky 16 dále stabilně roste.
GPT-OSS-20B
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje od 91.91 do 1 565,62 tok/s se silným a konzistentním nárůstem v celém dávkovém režimu. Propustnost se od dávky 1 do dávky 4 přibližně zdvojnásobí a poté dále stoupá v dávkách 32 a 64.
Prefill Heavy začíná na 1 637,72 tok/s a s rostoucí velikostí šarže na 64 stoupá na 4 317,73 tok/s. Růst je silný v šarži 2, zmírňuje se v středním rozsahu a poté se opět zrychluje u šarží 32 a 64.
Dekódování Heavy se pohybuje v rozmezí od 50.55 do 674.26 tok/s s postupným a konzistentním škálováním v celém dávkovém rozmítání.
Kodér Qwen3 30B A3B FB8
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje od 104.64 do 1 273,47 tok/s s plynulým a konzistentním růstem v celém dávkovém cyklu. Propustnost se v každém kroku přibližně zdvojnásobuje až do dávky 16 a poté dále stoupá až do dávek 32 a 64.
Předběžné plnění Heavy začíná na 429.86 tocích/s a do velikosti dávky 64 roste na 2 034,76 toků/s. Škálování je silné až do dávky 8, poté se zmírňuje, jakmile se pracovní zátěž blíží plató v dávkách 32 a 64.
Dekódování Heavy se pohybuje v rozmezí od 55.94 do 478.59 tok/s s postupným a konzistentním škálováním v celém dávkovém rozmítání.
Kodér Qwen3 30B A3B Base
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje od 60.71 do 681.18 tok/s, což ve všech velikostech dávek představuje výrazně nižší propustnost než varianta FP8. Růst je v průběhu celého cyklu stabilní, i když se rozdíl oproti FP8 při vyšších velikostech dávek zvětšuje.
Prefill Heavy začíná na 260.11 toku/s a stoupá na 1 610,56 toku/s při velikosti dávky 64. Škálování je v celém rozsahu konzistentní, ačkoli propustnost je při všech velikostech dávky výrazně nižší než u protějšku FP8.
Výkon Decode Heavy se pohybuje v rozmezí od 33.31 do 342.79 tok/s, s nižším výkonem než varianta FP8 v celém rozsahu. Růst je postupný a konzistentní napříč všemi velikostmi šarží.
Lama 3.1 8B Instrukce FP4
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje od 77.15 do 2 834,70 tok/s, což oproti variantě FP8 přináší jasnou výhodu v propustnosti napříč všemi velikostmi dávek. Škálování je plynulé a lineární až do dávky 32, s pokračujícím silným nárůstem i v dávce 64.
Předplněný těžký model začíná na 321.54 tok/s a u šarže 32 stoupá na 2 539,85 tok/s, než u šarže 64 mírně stagnuje na 2 516,13 tok/s. Model FP4 si udržuje vyšší propustnost než jeho protějšek FP8 napříč středními a vyššími velikostmi šarží.
Výkon Decode Heavy se pohybuje v rozmezí od 41.21 do 585.63 tok/s, s výrazně vyšším výkonem než varianta FP8 napříč všemi velikostmi šarží. Růst je konzistentní v celém rozsahu.
Lama 3.1 8B Instrukce FP8
V režimu Equal ISL/OSL se Acer škáluje z 55.93 na 2 262,73 tok/s v celém dávkovém režimu, se stabilním a konzistentním nárůstem v každém kroku. Propustnost se od dávky 1 do dávky 8 téměř zdvojnásobí a dále stoupá i v dávkách 32 a 64 bez známek saturace.
Předplněná těžká dávka začíná na 237.62 tocích/s a do velikosti dávky 64 roste na 2 376,88 toků/s. Škálování je silné a progresivní v celém rozsahu dávky, přičemž propustnost konzistentně roste v celém rozsahu dávky.
Decode Heavy se pohybuje od 30.39 do 538.18 tok/s s konzistentním růstem v celém dávkovém cyklu.
Přímé úložiště GPU
Jedním z testů, které jsme na Spark provedli, byl test MagnumIO GPU Direct Storage (GDS). GDS je funkce vyvinutá společností NVIDIA, která umožňuje grafickým procesorům obejít CPU při přístupu k datům uloženým na discích NVMe nebo jiných vysokorychlostních úložných zařízeních. Namísto směrování dat přes CPU a systémovou paměť umožňuje GDS přímou komunikaci mezi grafickým procesorem a úložným zařízením, což výrazně snižuje latenci a zlepšuje propustnost dat.
Acer používá v počítači Veriton GN100 AI 4TB SSD disk Samsung PM9E1 Gen5, který je dosud nejrychlejším 2242 M.2 diskem, jaký jsme na trhu viděli.
Jak funguje přímé úložiště GPU
Tradičně, když GPU zpracovává data uložená na disku NVMe, musí data nejprve projít procesorem a systémovou pamětí, než se dostanou k GPU. Tento proces představuje úzká hrdla, protože CPU funguje jako prostředník, což zvyšuje latenci a spotřebovává cenné systémové prostředky. Funkce GPU Direct Storage eliminuje tuto neefektivitu tím, že umožňuje GPU přístup k datům přímo z úložného zařízení přes sběrnici PCIe. Tato přímá cesta snižuje režii přesunu dat, což umožňuje rychlejší a efektivnější přenosy dat.
Pracovní zátěž umělé inteligence, zejména ta zahrnující hluboké učení, je vysoce datově náročná. Trénování velkých neuronových sítí vyžaduje zpracování terabajtů dat a jakékoli zpoždění v přenosu dat může vést k nedostatečnému využití grafických procesorů (GPU) a delší době trénování. Přímé úložiště na GPU (GPU Direct Storage) řeší tento problém tím, že zajišťuje co nejrychlejší doručení dat na GPU, minimalizuje dobu nečinnosti a maximalizuje výpočetní efektivitu.
Kromě toho je GDS obzvláště výhodný pro úlohy, které zahrnují streamování velkých datových sad, jako je zpracování videa, zpracování přirozeného jazyka nebo inference v reálném čase. Snížením závislosti na CPU GDS zrychluje pohyb dat a uvolňuje zdroje CPU pro jiné úkoly, čímž dále zvyšuje celkový výkon systému.
Propustnost čtení GDSIO 16k
Při pohledu na propustnost čtení GDSIO 16K začíná Acer na 0.07 GiB/s při 1 vlákně a lineárně se škáluje přes 2 vlákna (0.13 GiB/s), 4 vlákna (0.26 GiB/s) a 8 vlákna (0.57 GiB/s). Propustnost nadále stoupá na 16 vláknech (1.16 GiB/s), 32 vláknech (2.16 GiB/s) a 64 vláknech (4.34 GiB/s). Při 128 vláknech dosahuje propustnost 6.91 GiB/s, což je nejvyšší pozorovaný výsledek v průběhu testování, bez jasného bodu saturace, což by naznačovalo, že platforma se i nadále škáluje při malých velikostech I/O.
Průměrná latence čtení GDSIO 16K
Při pohledu na průměrnou latenci čtení GDSIO (16K) začíná Acer na přibližně 0.22 ms u 1 vlákna a zůstává pozoruhodně stabilní v celém rozsahu: 0.23 ms u 2 vlákn, 0.24 ms u 4 vlákn a 0.22 ms u 8 vlákn. Latence zůstává podobně stabilní u 16 vlákn (0.21 ms), 32 vlákn (0.23 ms) a 64 vlákn (0.22 ms), než mírně stoupne na 0.28 ms u 128 vlákn. Tento téměř stabilní profil latence napříč všemi počty vláken odráží pokračující škálování propustnosti.
Propustnost zápisu GSDIO 16K
Při pohledu na propustnost zápisu GDSIO 16K začíná Acer na 0.07 GiB/s při 1 vlákně a škáluje se přes 2 vlákna (0.14 GiB/s), 4 vlákna (0.28 GiB/s) a 8 vlákna (0.55 GiB/s). Růst se zrychluje při 16 vláknech (1.13 GiB/s), 32 vláknech (2.81 GiB/s) a 64 vláknech (5.23 GiB/s). Při 128 vláknech dosahuje propustnost 6.60 GiB/s, což je vrchol rozmáchlého vývoje, a opět neukazuje žádnou zřetelnou saturaci a pokračující škálování při malých velikostech bloků.
Průměrná latence zápisu GDSIO 16K
Při pohledu na průměrnou latenci zápisu GDSIO (16K) začíná Acer přibližně na 0.22 ms s 1 vláknem a zůstává stabilní při 2 vláknech (0.21 ms), 4 vláknech (0.22 ms) a 8 vláknech (0.22 ms). Latence mírně klesá na 0.17 ms při 32 vláknech, než mírně stoupne na 0.19 ms při 64 vláknech. Při 128 vláknech latence stoupá na 0.30 ms, což je stále relativně nízká hodnota ve srovnání s výsledky pro 1 milion vláken, což je v souladu s pokračujícím škálováním při této menší velikosti I/O.
Propustnost čtení GDSIO 1M
Při pohledu na propustnost čtení GDSIO 1M začíná Acer na 2.64 GiB/s v 1 vlákně, škáluje se na 5.10 GiB/s ve 2 vláknech a 9.80 GiB/s ve 4 vláknech. Po 8 vláknech dosáhne propustnost 11.23 GiB/s, po kterých se platforma efektivně saturuje. Výkon zůstává konzistentní při 16 vláknech (11.22 GiB/s), 32 vláknech (11.21 GiB/s) a 64 vláknech (11.15 GiB/s), což ukazuje stabilní stagnaci. Při 128 vláknech se propustnost drží stabilně na 11.19 GiB/s, což potvrzuje strop saturace v celém rozsahu.
Průměrná latence čtení GDSIO 1M
Při pohledu na průměrnou latenci čtení GDSIO (1M) začíná Acer na přibližně 0.37 ms u 1 vlákna a zůstává podobná u 2 vláknů (0.38 ms) a 4 vláknů (0.40 ms). Latence se zvyšuje se souběžností, stoupá na 0.70 ms u 8 vláknů, 1.39 ms u 16 vláknů a 2.79 ms u 32 vláknů. Vzestupný trend pokračuje u 64 vláknů (5.60 ms) a dosahuje 11.17 ms u 128 vláknů, což odpovídá maximálním úrovním souběžnosti, zatímco propustnost zůstává do značné míry stabilní.
Propustnost zápisu GDSIO 1M
Při pohledu na propustnost zápisu GDSIO 1M začíná Acer na 2.79 GiB/s v 1 vlákně a výrazně se škáluje na 5.84 GiB/s ve 2 vláknech a 10.72 GiB/s ve 4 vláknech. U 8 vláknů dosahuje propustnost 12.20 GiB/s a platforma se efektivně saturuje. Výkon zůstává konzistentní při 16 vláknech (12.25 GiB/s), 32 vláknech (12.24 GiB/s) a 64 vláknech (12.23 GiB/s), což ukazuje stabilní stagnaci. Při 128 vláknech propustnost výrazně klesá na 8.94 GiB/s, což naznačuje soupeření nebo vyčerpání zdrojů na nejvyšší úrovni souběžnosti.
Průměrná latence zápisu GDSIO 1M
Při pohledu na průměrnou latenci zápisu GDSIO (1M) začíná Acer přibližně na 0.35 ms s 1 vláknem a zůstává nízká při 2 vláknech (0.33 ms) a 4 vláknech (0.36 ms). Latence roste s vyšší souběžností a dosahuje 0.64 ms u 8 vláknů, 1.28 ms u 16 vláknů a 2.55 ms u 32 vláknů. Vzestupný trend pokračuje při 64 vláknech (5.11 ms) a prudce stoupá na 13.98 ms u 128 vláknů, což je v souladu se zhoršením propustnosti pozorovaným při maximální souběžnosti.
Závěr
Acer Veriton GN100 vykázal v našem srovnání se Sparkem celkově nejnižší teplotní profil . Během náročných přechodů Prefill a trvalého dekódování si trvale udržoval nižší špičkové teploty CPU a GPU než zbytek skupiny. Místo toho, aby při zátěži pracoval v horním rozsahu 80 °C, zůstal během delšího provozu v kontrolovanějším provozním pásmu, což svědčí o efektivním proudění vzduchu a vyváženém ladění výkonu.
Další jasnou silnou stránkou byl výkon úložiště. Vybavený 4TB SSD diskem Samsung PM9E1 Gen5, model GN100 nabízel nejsilnější škálování úložiště s malými bloky GPU Direct Storage ve skupině. Při velikosti bloků 16 kB zůstala latence čtení a zápisu pozoruhodně stabilní napříč počtem vláken, zatímco propustnost se čistě škálovala na vrchol grafu. Při 1 milionu přenosů platforma rychle dosáhla saturace a udržela si konkurenční limity prostřednictvím střední úrovně souběžnosti, než se snížila na nejvyšší počet vláken.
V inferenčním testování vLLM zůstal výkon úzce seskupený s širším ekosystémem Spark, jak se dalo očekávat vzhledem ke sdílenému základu GB10. Rozdíl se neprojevil v hrubém výpočetním výstupu, ale v teplotách a chování úložiště při zátěži.
V celé řadě Spark se architektonická konzistence úzce vyrovnává s výkonem inference. To, co v tomto kole odlišuje GN100, je jeho nízkoteplotní a trvale chladicí provozní profil v kombinaci se silným výkonem Gen5 NVMe, což z něj dělá jednu z tepelně nejúčinnějších implementací s předstihem ukládání dat, které jsme dosud testovali.
Stránka produktu – Acer Veritron GN 100 AI
Žebříček: Acer Veriton GN100 se umístil v žebříčku Nejlepších stolních počítačů pro lokální umělou inteligenci s nejlepší implementací GB10.





Amazon