StorageReview.com

Nejlepší mobilní pracovní stanice v roce 2026: Žebříček testovaný v laboratoři

Aktualizováno 26. října 2026: Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 získává ocenění Best Premium Thin-and-Light od P1 Gen 8, který se přesouvá do kategorie Also Tested; výsledky baterií Gen 9 jsou zatím neznámé. 24. října se začaly objevovat informace o zahájení objednávek na ukázku HP ZBook Ultra G3a 16 v USA.

Každá mobilní pracovní stanice uvedená na této stránce prošla laboratoří StorageReview. Porovnáváme kompletní profesionální stack: SPECworkstation 4.0, SPECviewperf 15 viewsets, Blender rendering, UL Procyon AI, LuxMark a PCMark 10 Modern Office s přehledem výdrže baterie u každé jednotky. Žádný systém není hodnocen podle specifikace a každý výběr odkazuje na recenzi obsahující data.

Rozhodujícím rozdílem v roce 2026 je, že mobilní pracovní stanice již nevyžaduje samostatnou grafickou kartu. Řada Dell Pro Precision 5 nabízí grafiku pro pracovní stanice s certifikací ISV z integrovaného křemíku a zároveň dosahuje nejlepších hodnot výdrže baterie, jaké jsme kdy ve své třídě naměřili, a náhrady za stolní počítače RTX PRO 5000 ovládají opačný konec spektra s propustností vykreslování blízkou stolnímu počítači s třikrát vyšší hmotností. Tato stránka řadí obě karty podle toho, k čemu každá z nich slouží.

Na první pohled

Kategorie Systém CPU / GPU (testováno) Hmotnost Full Review
Nejlepší mobilní pracovní stanice celkově Dell Pro Max 16 Plus Core Ultra 9 285HX / RTX PRO 5000 24GB 5.63 lb Recenze Pro Max 16 Plus
Nejlepší náhrada stolního počítače (18 palců) Dell Pro Max 18 Plus Core Ultra 9 285HX / RTX PRO 5000 24GB 7.17 lb Recenze Pro Max 18 Plus
Nejlepší ultrapřenosná pracovní stanice Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel Integrovaný procesor Core Ultra X9 388H / Arc Pro B390 3.12 lb Recenze Pro Precision 5 14s od Intelu
Nejlepší 14palcový s dedikovanou grafickou kartou Lenovo ThinkPad P14s 7. generace Core Ultra 7 366H / RTX PRO 1000 8GB 3.59 lb Recenze ThinkPad P14s 7. generace
Nejlepší prémiový tenký a lehký Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 Core Ultra 9 386H / RTX PRO 2000 8GB 3.90 lb Recenze ThinkPadu P1 9. generace
Nejlepší hodnota Dell Pro Max 16 (AMD) Ryzen AI 9 HX 370 / RTX PRO 1000 4.59 lb Recenze Pro Max 16
Nejlepší výdrž baterie Dell Pro Precision 5 16s s procesorem Intel Integrovaný procesor Core Ultra X9 388H / Arc Pro B390 4.20 lb Recenze Pro Precision 5 16s od Intelu

Výběry

Celkově nejlepší mobilní pracovní stanice: Dell Pro Max 16 Plus

Dell Pro Max 16 Plus, celkově nejlepší mobilní pracovní stanice roku 2026 s grafickou kartou RTX PRO 5000

Dell Pro Max 16 Plus, naše volba pro nejlepší mobilní pracovní stanici celkově

Pro Max 16 Plus nabízí výkon srovnatelný s desktopovým počítačem, ale bez jeho hmotnosti. Jeho 175W RTX PRO 5000 posunul vykreslování v Blenderu na 3 875 vzorků za minutu a dosáhl skóre 2.49 v testu SPECworkstation pro umělou inteligenci a strojové učení, což odpovídá jeho 18palcovému sourozenci, ale přitom váží o půl kila méně a na baterii vydrží téměř o tři hodiny déle. V naší recenzi jej označili za nový benchmark pro 16palcové mobilní pracovní stanice a čísla tento názor potvrzují. Testované konfigurace se pohybují v cenovém rozpětí od 2 779 do zhruba 8 900 dolarů.

Přečtěte si celou recenzi Dell Pro Max 16 Plus

Nejlepší náhrada stolního počítače: Dell Pro Max 18 Plus

Dell Pro Max 18 Plus, nejlepší 18palcová mobilní pracovní stanice, která nahrazuje stolní počítač

Dell Pro Max 18 Plus, nejrychlejší mobilní pracovní stanice, kterou jsme testovali

Pokud je požadavkem hrubá propustnost, jedná se o nejrychlejší mobilní pracovní stanici, kterou jsme kdy testovali. V přestřelce s HP ZBook Fury G1i 18 na identickém křemíku zvítězil Pro Max 18 Plus téměř ve všech benchmarkech, které jsme provedli: SPECviewperf napříč všemi deseti viewsety (solidworks-08 se 145.56, náskok 31 procent), Blender GPU s 3 928 vzorky za minutu a plus LuxMark, V-Ray a vícejádrový test Geekbench. Výhodou je výdrž baterie, která je s 3 hodinami 39 minutami nejkratší, jakou jsme kdy naměřili. Vězte, co kupujete: počítač od stolu ke stolu o hmotnosti 7.17 liber (3,17 kg) za cenu od 3 488 do 9 245 dolarů (v testované verzi).

Přečtěte si celou recenzi Dell Pro Max 18 Plus

Nejlepší ultrapřenosná pracovní stanice: Dell Pro Precision 5 14s Intel

Dell Pro Precision 5 14s Intel, nejlepší ultrapřenosná pracovní stanice s certifikovanou grafikou a bez samostatné grafické karty

Dell Pro Precision 5 14s Intel, nejsilnější 14palcový systém, který jsme recenzovali

Nejsilnější 14palcový produktivní systém, který jsme recenzovali, a to bez samostatné grafické karty. 5 14s od Intelu byl prvním notebookem ve své skupině, který překonal hranici 10 000 bodů v testu SPECworkstation 4 se skóre 14 147 v oblasti tvorby digitálního obsahu, které bylo o 23 procent lepší než ThinkPad P14s Gen 7, a přesto nabídl 23 hodin 50 minut výdrže baterie, což je páté místo v našem žebříčku. Grafika s certifikací ISV a integrovaný čip Intel Arc Pro B390 z něj dělají skutečnou pracovní stanici s hmotností 3.12 libry a cenou od 2 228 dolarů.

Přečtěte si celou recenzi notebooku Pro Precision 5 14s od Intelu

Nejlepší 14palcový notebook s dedikovanou grafickou kartou: Lenovo ThinkPad P14s Gen 7

Lenovo ThinkPad P14s Gen 7, nejlepší 14palcová mobilní pracovní stanice s dedikovanou grafickou kartou RTX PRO 1000

Lenovo ThinkPad P14s Gen 7, nejmenší systém, který dobře zvládá CUDA

Když pracovní zátěž vyžaduje CUDA, je to nejmenší systém, který si s ní poradí dobře. RTX PRO 1000 smetla tabulku SPECviewperf proti všem rivalům s integrovanou grafikou, Cinebench 2024 multicore se umístila o 64 procent před srovnatelným Dellem a celý systém běží na baterii 15 hodin 52 minut s hmotností 3.59 liber, což je o čtyři hodiny déle než jeho předchůdce.

Přečtěte si celou recenzi ThinkPad P14s Gen 7

Nejlepší prémiový tenký a lehký notebook: Lenovo ThinkPad P1 Gen 9

Lenovo ThinkPad P1 Gen 9, nejlepší prémiová tenká a lehká mobilní pracovní stanice

Lenovo ThinkPad P1 Gen 9, Panther Lake v tenké vlajkové lodi ThinkPad

P1 Gen 9 si zachovává šasi tenké vlajkové lodi a přesouvá ji do Panther Lake. Jeho Core Ultra 9 386H dosáhl v Cinebench 2026 multi-core testu 5 083 bodů, což je o 18 procent více než předchozí generace Core Ultra 9 285H se stejnou GPU, a LLVM sestavil o 22 procent kratší dobu. Jeho 50W RTX PRO 2000 běžela o 19 až 27 procent rychleji než stejná karta se 47 W v Dell Pro Max 14 na token rate MLPerf Client, což z něj činí nejrychlejší RTX PRO 2000, kterou jsme testovali.

Šasi je důvodem, proč za něj zaplatit: hmotnost 1,6 kg, 90Wh baterie, dva porty Thunderbolt 5, dva sloty M.2 s pozicí Gen5 x4 a výběr mezi 800nitovým 4K IPS panelem nebo 120Hz Tandem OLED. Lenovo uvádí naši konfiguraci s OLED panelem za 7 719 dolarů a 22. října ji prodávalo za 5 399 dolarů. 8GB karta udržuje lokální AI na úrovni modelů s parametry okolo 8B a výsledky baterie budou teprve k dispozici.

Přečtěte si celou recenzi ThinkPad P1 Gen 9

Nejlepší hodnota: Dell Pro Max 16 (AMD)

Dell Pro Max 16 AMD, mobilní pracovní stanice s nejlepší hodnotou od 1349 dolarů

Dell Pro Max 16 AMD, cenově výhodná volba s nejdelší výdrží baterie ze všech notebooků s dGPU, které jsme testovali

Poměr ceny a výkonu v této třídě začíná na 1 349 dolarech a testovaná konfigurace se drží za méně než polovinu ceny vlajkové lodi. Ryzen AI 9 HX 370 s RTX PRO 1000 v našem testování poskytoval výkon srovnatelný s prémiovými modely třídy Intel H a jeho výdrž baterie 16 hodin a 2 minuty je nejdelší, jakou jsme u notebooku s dedikovanou grafickou kartou naměřili.

Přečtěte si celou recenzi Dell Pro Max 16

Nejlepší výdrž baterie: Dell Pro Precision 5 16s Intel

Dell Pro Precision 5 16s Intel, nejdelší výdrž baterie, jakou jsme u pracovní stanice naměřili, a to 24 hodin a 43 minut

Dell Pro Precision 5 16s Intel, držitel našeho rekordu v výdrži baterie pro pracovní stanice

24 hodin 43 minut, což je nejdelší doba běhu, jakou jsme kdy u pracovní stanice naměřili. 5s Intel také dosáhl nejlepšího skóre v jednom vlákně v Cinebench 2026, jaké jsme u jakéhokoli notebooku naměřili, a to 535 bodů, a ve srovnávací skupině vedl v testu SPECworkstation s celkovým skóre 16 9,994, což je o 12 procent více než mnohem dražší sourozenec s dedikovanou grafickou kartou. V našem žebříčku výdrže baterie notebooku drží rekord v počtu nabití baterie pracovní stanice.

Přečtěte si celou recenzi notebooku Pro Precision 5 16s od Intelu

Na obzoru: HP ZBook Ultra G3a 16

HP ZBook Ultra G3a 16 je 16palcovým nástupcem ZBooku Ultra G1a z našeho seznamu „Také testované“ a mění dvě čísla, která G1a brzdila: HP uvádí, že nový chladicí systém vydrží až 100 W oproti 55 W u G1a, a paměť se zvýšila na 192 GB LPDDR5X-8533 s až 160 GB vyhrazenou pro grafickou kartu Radeon 8065S. Je kombinován s 16jádrovým procesorem AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 od Strix Halo PRO, jedním slotem PCIe Gen5 M.2 a volitelným panelem DreamColor s rozlišením 3840×2400 v šasi o tloušťce 17.9 mm a hmotnosti 4.2 kg.

Naše praktická ukázka se týkala hardwaru předprodukčního modelu, kde nebylo povoleno testování výkonu, takže G3a 16 zde zatím nemá žádné hodnocení. HP zahájil objednávky v USA v říjnu s konfiguracemi od 3 149 dolarů a kompletní recenze, která bude fungovat na stejném počítači jako všechny systémy na této stránce, bude následovat po doručení expedičního modelu do laboratoře.

Také testováno

Tyto systémy prošly stejným laboratorním procesem a představují solidní volby, které se nezařadily do žádné kategorie: Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (RTX PRO 5000 v 16palcovém šasi, konzistentně ve stejné výkonnostní úrovni jako vítězové), ThinkPad P16v Gen 3 (vyvážený 4.6 kg vážící střední třída), ThinkPad P16s Gen 4 (jeho Ultra 7 v 7-Zip překonává dražší křemíkový procesor), ThinkPad P1 Gen 8 (předchozí prémiová volba, nyní nahrazena Gen 9 ve stejném šasi s 12 hodinami 59 minutami testované baterie) a ThinkPad P14s Gen 6 (loňská 14palcová volba, stále silný výkon ve výřezu).

Seznam doplňují Dell Pro Max 16 Premium a Pro Max 14 Premium (prémiové OLED sestavy, které vyměňují benchmarkové limity za kultivovanost) a Dell Pro Precision 5 14s AMD (24 vláken s hmotností 3.08 libry, lídr v oblasti vícejádrových procesorů R23 ve své skupině).

Seznam pokračuje jeho 16palcovým sourozencem, Dell Pro Precision 5 16s AMD (stejná platforma Ryzen AI 9 HX PRO 475 s QHD+ 120Hz 16palcovým panelem o hmotnosti 4.17 kg, s 15 hodinami a 5 minutami testované baterie a lokální propustností LLM, což je výrazně lepší výsledek než u jeho protějšku od Intelu), a HP ZBook Fury G1i 18 (prohrává v benchmarkovém závodě s Pro Max 18 Plus, ale vítězí v baterii, údržbě a čtyřech slotech M.2).

Seznam uzavírají HP ZBook Ultra G1a (s výjimečným výpočetním výkonem CPU od Strix Halo, ačkoli naše recenze zjistila, že jeho výkon umělé inteligence neodpovídá marketingovým požadavkům) a Dell Pro Precision 7 16 Intel (RTX PRO 3000 Blackwell pod 4K Tandem OLED displejem s Thunderbolt 5; velké zisky GPU oproti 5 16s, ačkoli náročnost CPU a výdrž baterie zvýhodňují jeho levnějšího sourozence).

Jak se řadíme

Každý žebříček StorageReview se řídí třemi pravidly. Za prvé, že se hodnotí pouze systémy testované v laboratoři; cokoli, co jsme neporovnali, můžeme zmínit, ale nemůže to mít kategorii. Za druhé, systémy se hodnotí jednou za měření: výdrž baterie se hodnotí v našem žebříčku výdrže baterie notebooku a je zde uvedena a lokální schopnosti umělé inteligence se hodnotí na naší stránce Nejlepší notebooky pro lokální umělou inteligenci. Za třetí, hodnocení odvozuje od naší standardizované sady (SPECworkstation 4.0, SPECviewperf 15, Blender, Procyon AI, PCMark 10) plus pouliční ceny, přičemž nerozhodné situace uvnitř bodovacích pásem rozlišuje redakční úsudek. Prodejci nevidí hodnocení před zveřejněním a umístění se neplatí.

ThinkPad P1 Gen 9 je nástupcem Gen 8 ve stejném šasi a nese ocenění Best Premium Thin-and-Light. Místo SPECworkstation a SPECviewperf na něm běžel sr-client, náš novější skriptovaný klientský balíček, a výsledky o výdrži baterie budou doplněny po dokončení testování.

Nejčastější dotazy k mobilním pracovním stanicím

Jaká je nejlepší mobilní pracovní stanice v roce 2026?

Pro většinu profesionálů je Dell Pro Max 16 Plus: výkon RTX PRO 5000, který se v našich benchmarkech vyrovná 18palcovým stolním počítačům, s hmotností 5.63 kg a použitelnou výdrží baterie. Pokud maximální propustnost převyšuje přenosnost, je Pro Max 18 Plus nejrychlejším systémem, který jsme testovali; pokud přenosnost převyšuje vše, je Pro Precision 5 14s Intel nejsilnějším 14palcovým systémem, který jsme recenzovali.

Potřebuji stále samostatnou grafickou kartu v notebooku/pracovní stanici?

Méně než dříve, protože řada Dell Pro Precision 5 obsahuje ovladače s certifikací ISV na integrované grafice a v našem testování vyhrála sedm z jedenácti grafických karet SPECviewperf proti nejlepším integrovaným křemíkovým procesorům AMD a zároveň zdvojnásobila výdrž baterie srovnatelných samostatných systémů. Tato hranice stále hraje roli při práci závislé na CUDA a náročném renderování, kde systém RTX PRO vítězí; rozdíl je v tom, že vynechání dGPU již neznamená opuštění kategorie pracovních stanic.

Proč mají 18palcové stolní počítače nízkou spotřebu baterie?

Protože jsou přenosné mezi stoly, ne mezi schůzkami. Dva 18palcové systémy, které jsme testovali, Pro Max 18 Plus a ZBook Fury G1i, drží v našem žebříčku nejkratší doby provozu na baterie, a to 3 hodiny 39 minut a 4 hodiny 48 minut, a zároveň dosahují dvou nejvyšších výsledků v oblasti trvalého výkonu v této třídě. To je ten pravý obchod a je to pro jejich kupující ta pravá volba.

Kolik stojí dobrá mobilní pracovní stanice?

Testované pole se pohybuje od 1 349 dolarů za základní Pro Max 16 AMD do 11 687 dolarů za maximální ZBook Fury G1i 18. Obecný vzorec v našich datech: výkonné pracovní stanice s integrovanou grafikou začínají na ceně kolem 2 200 dolarů, samostatné systémy třídy RTX PRO 1000 se v testovaných konfiguracích pohybují v cenovém rozmezí od 3 000 do 5 000 dolarů a náhrady stolních počítačů s RTX PRO 5,000 se v recenzovaných konfiguracích prodávají za 8 000 dolarů a více.