StorageReview.com

Nejlepší stolní pracovní stanice v roce 2026: Žebříček testovaný v laboratoři

Aktualizováno 20. října 2026: Dell Pro Precision 9 T2 získává ocenění Nejlepší stolní pracovní stanice a Dell Pro Max Tower T2 se stává nejvýhodnější pracovní stanicí s jednou grafickou kartou. Dvoujádrové počítače HP Z8 Fury G6i a Dell Precision 7875 se přesouvají do kategorie Nejlepší stolní počítače pro lokální umělou inteligenci, kde se již umisťují, takže tato stránka nyní zahrnuje systémy s jednou grafickou kartou a kompaktní systémy.

Každá stolní pracovní stanice uvedená na této stránce prošla laboratoří StorageReview. Porovnáváme kompletní profesionální stack: SPECworkstation, SPECviewperf viewsets, Blender a V-Ray rendering, LuxMark, y-cruncher, 7-Zip a Geekbench a od října 2026 i naši sadu skriptovaných klientů pro Windows, a to na základě konfigurací, které zveřejňujeme. Žádný systém není hodnocen podle specifikace a každý výběr odkazuje na recenzi obsahující data.

Toto pole je širší než kterákoli jiná kategorie, kterou pokrýváme: od systémů s objemem 1 litr, které se montují za monitor, až po věžové počítače Xeon, jejichž testovaná konfigurace přesáhla 28 000 dolarů. Třída a tvarový faktor zde rozhodují více než značka, takže níže uvedené tipy jsou seřazeny podle toho, co můžete fyzicky umístit na stůl, pod něj nebo za něj. Tato stránka řadí věžové systémy s jednou grafickou kartou a kompaktní systémy v našem klientském balíčku pro Windows. Systémy se dvěma nebo více grafickými kartami nebo s velkým sdíleným paměťovým fondem jsou hodnoceny na naší stránce Nejlepší stolní počítače pro lokální umělou inteligenci na vLLM v Linuxu.

Na první pohled

Kategorie Systém CPU / GPU (testováno) GPU (testované / maximálně) Full Review
Nejlepší celkově stolní pracovní stanice Dell Pro Precision 9 T2 Xeon 658X / RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q (testována byla i 600W karta) 1/3 na vybraných kartách Recenze Pro Precision 9 T2
Nejlepší pracovní stanice s jedním grafickým procesorem Dell Pro Max Tower T2 Core Ultra 9 285K / RTX PRO 6000 Blackwell 600W 1/2 u vybraných konfigurací Recenze Pro Max Tower T2
Nejlepší věž střední třídy Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Core Ultra 9 285 / RTX 5000 Ada 1 / 1 Recenze P3 Tower Gen 2
Nejlepší malý formát Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 Core Ultra 9 285 / RTX 4000 SFF Ada 1 / 1 Recenze P3 Ultra SFF Gen 2
Nejlepší mini pracovní stanice HP Z2 Mini G1a Ryzen AI Max+ PRO 395 / integrovaná grafická karta Radeon 8060S Integrovaný (pevný) Recenze Z2 Mini G1a

Výběry

Celkově nejlepší stolní pracovní stanice: Dell Pro Precision 9 T2

Dell Pro Precision 9 T2, celkově nejlepší stolní pracovní stanice v našem laboratorním testování v roce 2026

Pro Precision 9 T2 je nejkompletnější pracovní stanice s jednou grafickou kartou, kterou jsme kdy testovali. Je osazena 24jádrovým procesorem Intel Xeon 658X ve stejném 32litrovém šasi jako níže uvedený Pro Max Tower T2. Obě věže jsme testovali ve stejné sadě s kartami 300W Max-Q a 600W RTX PRO 6000 Blackwell, takže každé srovnání izoluje jednu proměnnou. Xeon dosáhl v testu Cinebench 2026 multi-core 12 322 bodů oproti 8 856 bodům u Core Ultra 9 285K, LLVM zpracoval za 140.2 sekundy oproti 182.5 sekundám a v DGEMM dosáhl 1 638 GFLOPS oproti 768, s 3.7násobnou šířkou pásma paměti ze čtyř kanálů DDR5-6400 RDIMM.

Podpora E3.S je dalším důvodem, proč se tato věžová pracovní stanice umístila na prvním místě. Přední FlexBay pojme dva hot-plugovatelné disky E3.S Gen5, což je v našem testu poprvé u věžové pracovní stanice, což otevírá kapacity, kterých M.2 nedosáhne; náš dvoudiskový RAID0 stripe zaostával za jedním Gen5 M.2 při 4K náhodných I/O, takže kupující, kteří se snaží o rychlost malých bloků, by měli používat jeden disk. Co se týče GPU, 600W karta zkrátila dobu do prvního tokenu o 28 procent a Qwen-Image 20B zrychlila o 33 procent, ale Xeon stála 4 až 5 procent při práci s jádry, takže karta Max-Q od Dellu je lepší volbou pro kupující s velkým množstvím CPU.

Xeon vrací rychlost na vlákno, kde v Cinebench single-core testu zaostává za 285K o 20 procent a ve Speedometeru o 21 procent. V říjnu byl testován na Dell.com za cenu přibližně 28 300 dolarů, což je asi o 4 500 dolarů více než Core T2 postavený stejným způsobem, a jeho registrovaná paměť ECC se dá škálovat na 1 TB.

Přečtěte si celou recenzi Dell Pro Precision 9 T2

Nejlepší pracovní stanice s jedním grafickým procesorem: Dell Pro Max Tower T2

Dell Pro Max Tower T2 s 600W RTX PRO 6000 Blackwell, nejrychlejší výsledek v Blenderu s jednou grafickou kartou, jaký jsme naměřili

Pro Max Tower T2 je cenově výhodnou volbou pro stejnou grafickou kartu. Sdílí 32litrové šasi s Pro Precision 9 T2, uvnitř je procesor Core Ultra 9 285K a využívá stejnou grafickou kartu RTX PRO 6000 Blackwell s výkonem 300W nebo 600W. V naší původní recenzi dosáhla jeho 600W karta v renderování v Blenderu výkonu 8 025 vzorků za minutu, což je více než duální věže Max-Q, které jsme v té době testovali. V našem novém klientském balíčku vedla věž Xeon v testování s nízkým vláknem: 564.4 oproti 454.1 v Cinebench s jedním jádrem, 46.3 oproti 36.8 ve Speedometeru a rychlejším načítáním modelů z jediného Gen5 M.2.

V konfiguraci podobné jako náš Xeon, tedy s 285K pamětí, 128 GB paměti DDR5-4400 ECC, grafickou kartou RTX PRO 6000, 2TB diskem Gen5 a 1500W zdrojem, se na Dell.com prodává za přibližně 23 800 dolarů, což je o 4 500 dolarů méně, a konfigurátor začíná na 1 474 dolarech (ověřeno 14. srpna 2026). Výměnou je 39% náskok Xeonu v propustnosti více jader, 3.7násobné šířce pásma paměti a registrované paměti ECC s cestou až 1 TB. Tento tower jsme testovali s jedním diskem M.2, nikoli s E3.S ve FlexBay.

Přečtěte si celou recenzi Dell Pro Max Tower T2

Nejlepší střední třída ve tvaru toweru: Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2

Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2, nejlepší stolní pracovní stanice střední třídy s RTX 5000 Ada

S cenou 7 939 dolarů v testované verzi je P3 Tower Gen 2 ideální volbou pro profesionální úlohy, které nevyžadují HEDT křemík. Core Ultra 9 285 s grafickou kartou RTX 5000 Ada dosáhl v testu Cinebench R23 vícejádrového výkonu 30 760 vzorků za minutu a v testu Blender GPU 3 884 vzorků za minutu. V našich testech porazil Lenovo ThinkStation PX s procesorem Xeon v inferenci umělé inteligence, vykreslování GPU a práci s jedním jádrem. Naše recenze jej označila za překlenující špičkový výkon a cenovou dostupnost, což podporuje i rozpětí benchmarků.

Přečtěte si celou recenzi ThinkStation P3 Tower Gen 2

Nejlepší malý formát: Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2

Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, nejlepší pracovní stanice s malým formátem

24jádrový Core Ultra 9 a RTX 4000 SFF Ada spotřebují méně než čtyři litry. P3 Ultra SFF Gen 2 dosáhl v testu Geekbench 6 vícejádrového výkonu 20 334 a v testech s omezenou kapacitou CPU, jako je Blender CPU a y-cruncher, porazil svého sourozence v provedení full tower s cenou 4 128 dolarů. Jeho limit pro GPU je kompromisem: 70W RTX 4000 SFF vykresluje s méně než poloviční rychlostí než RTX 5000 Ada v provedení tower. Pro profesionální práci u stolu je to nejlepší poměr, jaký jsme naměřili.

Přečtěte si celou recenzi P3 Ultra SFF Gen 2

Nejlepší mini pracovní stanice: HP Z2 Mini G1a

HP Z2 Mini G1a, nejlepší mini pracovní stanice a vítězka soutěže Editor's Choice s procesorem Ryzen AI Max+ PRO

Z2 Mini G1a si vysloužil ocenění Editor's Choice a čísla vysvětlují proč. Šestnáctijádrový procesor AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 dosáhl v testu Cinebench R23 multi-core skóre 16 37,156, což je nejsilnější výsledek v této skupině procesorů stolních počítačů, a to z 2.8litrového šasi bez samostatné grafické karty. Jeho 128GB unifikovaný paměťový fond mu také vynesl místo v žebříčku Nejlepší bez samostatné grafické karty v našem žebříčku Local AI , což z něj činí vzácný systém, který vede ve dvou kategoriích ze dvou různých důvodů.

Přečtěte si celou recenzi HP Z2 Mini G1a

Menší systémy postavené pouze na integrované grafice, jako například ASUS NUC 16 Pro a ASUS Ascent QN10 s procesorem Snapdragon, se umístily v našem žebříčku nejlepších mini počítačů.

Také testováno

Tyto systémy prošly stejným laboratorním procesem a představují solidní volby, které se nezařadily do žádné kategorie: Lenovo ThinkStation P8 (jeho vícejádrový výkon 112 974 v Cinebench R23 zůstává nejvyšším, jaký jsme kdy u pracovní stanice zaznamenali, a to na předchozí generaci Threadripper PRO 7995WX), HP Z6 G5 A (naše nejlepší volba v provedení tower pro rok 2023, stále impozantní, ale o dvě generace starší, než kdy dřív), a původní Dell Precision 7875 (sestava s duální grafickou kartou RTX 6000 Ada z roku 2024, od té doby nahrazená konfigurací Blackwell, která je nyní hodnocena na naší stránce o místní umělé inteligenci).

Kompaktní modely se řídí stejným pravidlem: ThinkStation P3 Ultra Gen 1 (základní cena 985 dolarů, stále se jedná o solidní kompaktní model), ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (skutečná pracovní stanice s objemem 1 litr, která podle naší recenze nabízí velmi atraktivní rovnováhu mezi velikostí, výkonem a snadnou obsluhou), P3 Tiny Gen 1 (od 799 dolarů, základní cena mezi miniaturními počítači třídy pracovních stanic) a Dell Precision 3680 (naše volba pro rok 2024 s cenou 1 029 dolarů; od té doby opustil současnou řadu Dellu a nyní se prodává převážně prostřednictvím prodejců a repasovaných kanálů, takže u něj již netvrdíme, že je cenově dostupný).

Hledáte systémy s více grafickými kartami nebo systémy třídy GB300?

HP Z8 Fury G6i a Dell Precision 7875, naše dřívější volby v kategoriích Nejlepší celkově a Nejlepší pro náročné CPU, používaly po dvou grafických kartách RTX PRO 6000 a nyní se na naší stránce Nejlepší stolní počítače pro lokální umělou inteligenci umístily jako Nejlepší multi-GPU platforma a Nejlepší věž pro lokální umělou inteligenci. Jejich výsledky v oblasti SPECworkstation a renderování zůstávají v recenzích.

Věžové počítače se dvěma nebo více grafickými procesory (GPU) jsou hodnoceny na vLLM pod Linuxem a stolní zařízení s umělou inteligencí, jako je NVIDIA GB300 DGX Station, používají operační systém DGX namísto Windows, takže oba jsou hodnoceny na naší stránce Nejlepší stolní počítače pro lokální umělou inteligenci , kde nyní své místo zaujímá i MSI XpertStation WS300, první systém GB300 v naší laboratoři.

Pokud podnik provozuje 1 300W součástku vedle stolu, náš podrobný test teplot WS300 na to odpoví instrumentálně řízeným trvalým provozem. A pokud jedna věž nestačí, náš test clusteru GB300 se dvěma stanicemi změřil, co jejich spárování přes 400G přináší: 11násobné zvýšení propustnosti při shodné souběžnosti u největších modelů. Věže na této stránce zůstávají řešením, když je pracovní zátěž primárně zaměřena na Windows a vejde se na jednu grafickou kartu.

Jak se řadíme

Každou žebříček StorageReview řídí tři pravidla. Prvním je, že se hodnotí pouze systémy testované v laboratoři; cokoli, co jsme nebenchmarkovali, lze zmínit, ale nemůže to být zařazeno do žádné kategorie. Za druhé, systémy se hodnotí jednou za každé měření: některé systémy zde se objevují také na naší stránce Nejlepší stolní počítače pro lokální AI , seřazené tam podle propustnosti inference vLLM a paměťového stropu, zde seřazené podle SPEC, renderování a výpočetních výsledků, takže jiná otázka na různých datech někdy vede k jinému vítězi.

Hranice mezi těmito dvěma stránkami představuje počet GPU: systémy s jedním GPU používají naši klientskou sadu pro Windows a umisťují se zde, zatímco systémy se dvěma nebo více GPU nebo sdílenou paměťovou zónou o velikosti 96 GB a více používají vLLM pod Linuxem a umisťují se na stránce Lokální AI. Za třetí, pořadí je odvozeno od naší standardizované sady a prodejní ceny, přičemž redakční úsudek rozlišuje remízy uvnitř bodovacích pásem.

Ceny pracovních stanic se neustále mění, takže ověřené hodnoty jsou označeny jako hodnoty z doby kontroly a jakékoli tvrzení o hodnotě na této stránce je porovnáno s konfigurátorem dodavatele k datu uvedenému ve výše uvedeném seznamu změn. Dodavatelé před zveřejněním nevidí hodnocení a za umístění se neplatí.

Nejčastější dotazy k pracovním stanicím

Jaká je nejlepší stolní pracovní stanice v roce 2026?

Dell Pro Precision 9 T2: 24jádrový procesor Intel Xeon 658X s grafickou kartou RTX PRO 6000 Blackwell, testovaný s kartami 300W Max-Q i 600W, a první věžový počítač v naší laboratoři s předními pozicemi pro disky E3.S. V testu Cinebench 2026 s více jádry dosáhl o 39 procent lepšího výsledku než Pro Max Tower T2 s procesorem Core a 3.7násobnou šířkou pásma paměti. Pro Max Tower T2 je cenově výhodnou alternativou se stejnými možnostmi grafické karty a rychlejší odezvou v jednom vlákně a Lenovo P3 Tower Gen 2 pokrývá střední třídu. Informace o dvou a více grafických procesorech naleznete na naší stránce Nejlepší stolní počítače pro lokální umělou inteligenci .

Znamená více GPU rychlejší vykreslování?

Ne automaticky, a naše data to potvrzují: jediná 600W RTX PRO 6000 v Pro Max Tower T2 vykreslila v Blenderu 8 025 vzorků za minutu, čímž překonala dvě konfigurace Max-Q se stejným křemíkem v Z8 Fury (7 351) a Precision 7875 (7 259). Karty Max-Q s optimalizovanou hustotou vyměňují frekvence za teploty a ne každý renderer se čistě škáluje mezi kartami. Více grafických karet vyhrává v kapacitě, paměťovém fondu a paralelním dávkovém zpracování; jedna karta s plným výkonem často vyhrává jednu úlohu.

Xeon nebo Core Ultra v jednom grafickém procesoru ve věži?

Záleží na tom, kolik vláken vaše práce využívá. Ve stejném šasi Dell se stejnou grafickou kartou RTX PRO 6000 dosáhl Xeon 658X v testu Cinebench 2026 s více jádry o 39 procent vyššího skóre než Core Ultra 9 285K, více než dvojnásobné skóre DGEMM a 3.7násobnou šířku pásma paměti s registrovanou pamětí ECC. Xeon zaostával o 20 procent v testu Cinebench s jedním jádrem a o 21 procent ve Speedometeru a Core tower načítal modely rychleji z jediného M.2 disku. Renderování, kompilace a simulace fungují upřednostňují Xeon; práce s viewportem, prohlížečem a skriptováním upřednostňuje Core Ultra.

Kolik stojí stolní pracovní stanice?

Přesná čísla berte jako pohyblivé cíle; jedná se o vzorce z historie našich recenzí, přičemž testované ceny odrážejí data jejich recenzí. Testované pole zahrnuje základní model ThinkStation P3 Tiny (2024) s 1litrovým procesorem za 799 dolarů až po Pro Precision 9 T2 s procesorem Xeon nakonfigurovaný na Dell.com v říjnu 2026 za přibližně 28 300 dolarů. Když jsme to naposledy kontrolovali 14. srpna 2026, konfigurátor Dell Pro Max Tower T2 otevíral na 1 474 dolarech. Sestavy střední třídy s jednou grafickou kartou se v testu pohybovaly mezi 4 000 a 13 000 dolary a naše dvě sestavy T2 s grafickou kartou RTX PRO 6000 se na Dell.com prodaly za 23 800 a 28 300 dolarů, přičemž ceny v celém odvětví rostou.