StorageReview.com

Nejlepší notebooky pro lokální AI v roce 2026: Žebříček testovaný v laboratoři

Aktualizováno 29. října 2026: Dell XPS 16 Creator Edition se s výsledky z nového balíčku připojil k kategorii Také testované v sekci RTX Spark; výběr zůstal nezměněn. 26. října se do kategorie Také testované připojil Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 s výsledky z nového balíčku MLPerf Client.

Každý notebook, který je zde hodnocen, prošel laboratoří StorageReview. Výkon lokální umělé inteligence měříme přímo: UL Procyon AI Text Generation běží na stejných modelech na každém systému, který je dokáže pojmout, a tam, kde to hardware vyžaduje, jdeme hlouběji s LM Studio a Ollama. Nic na této stránce není hodnoceno podle specifikace a každý výběr odkazuje na recenzi, která obsahuje data.

V roce 2026 existují dvě cesty, jak provozovat modely umělé inteligence na notebooku. Diskrétní grafické karty NVIDIA RTX PRO poskytují nejrychlejší tokeny za sekundu, ale model se musí vejít do paměti VRAM karty, která se v tomto ohledu pohybuje od 8 GB do 24 GB. Designy s unifikovanou a sdílenou pamětí, v čele s platformami AMD Ryzen AI Max+ (Strix Halo) a Intel Core Ultra se sdílenou pamětí, vyměňují hrubou rychlost za kapacitu: grafická karta si může vypůjčit většinu systémové paměti, takže se větší modely vůbec načítají. Níže uvedené tipy pokrývají obě cesty a navíc třídu účinnosti s NPU.

Na první pohled

Kategorie Systém AI Engine Klíčový výsledek Full Review
Nejlepší notebook celkově pro lokální umělou inteligenci Dell Pro Max 18 Plus RTX PRO 5000 Blackwell 24GB / 128GB CAMM2 185 tok/s (Phi, Procyon), nejrychlejší notebook, který jsme testovali Recenze Pro Max 18 Plus
Nejlepší pro velké modely HP ZBook Ultra G1a 14 Ryzen AI Max+ PRO 395, až 96 GB přiřaditelné unifikované paměti Nabitý DeepSeek-R1 70B; Gemma 3 27B při 9 taktech/s Recenze ZBooku Ultra G1a
Nejlepší vyvážení 16 palců Dell Pro Max 16 Plus RTX PRO 5000 Blackwell 24GB / 128GB CAMM2 179 tok/s (Phi) s výdrží baterie 6 hodin 21 minut Recenze Pro Max 16 Plus
Nejlepší ultrapřenosný Lenovo ThinkPad P14s 7. generace RTX PRO 1000 Blackwell 8GB / 64GB LPCAMM2 55 tok/s (Phi) při 3.59 lb Recenze P14s Gen 7
Nejlepší bez samostatné grafické karty Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel Intel Arc Pro B390 iGPU, 64GB sdílená LPCAMM2 Provoz modelů s více než 8 GB VRAM a výdrží baterie 23 hodin 50 minut Recenze Pro Precision 5 14s
Nejlepší tenký a lehký NPU systém HP EliteBook 6 G1q Snapdragon X Plus, 45 TOPS šestiúhelníkový NPU, 32 GB Lama 3.2 3B při 37 tok/s v LM Studiu Recenze EliteBooku 6 G1q
Nejlepší notebook s RTX Spark HP OmniBook Ultra 16 RTX Spark N1X, 20jádrový procesor / 6 144jádrová grafická karta Blackwell, 128 GB (64 GB pro grafickou kartu) Úkol kódovacího agenta 35B zvládl za 72.0 s rychlostí 89.5 tok/s, 3 ze 3 běhů byly úspěšné Recenze OmniBooku Ultra 16
Nejchladnější notebook s RTX Spark Lenovo Yoga 9n 2 v 1 16 RTX Spark N1X, 20jádrový procesor / 6 144jádrová grafická karta Blackwell, 64 GB (32 GB pro grafickou kartu) Maximální teplota 72 °C při 30minutovém trvalém zatížení oproti 98 °C u HP OmniBook Ultra 16 Recenze cvičebního trenažéru Yoga 9n 2 v 1 s 16 palci

Výběry

Celkově nejlepší notebook pro lokální AI: Dell Pro Max 18 Plus

Dell Pro Max 18 Plus, celkově nejlepší notebook pro lokální umělou inteligenci v našich laboratorních testech z roku 2026

Pro Max 18 Plus dosáhl v laboratoři StorageReview nejrychlejších lokálních čísel umělé inteligence ze všech notebooků. V testu UL Procyon AI Text Generation jeho RTX PRO 5000 Blackwell (24GB GDDR7) posunula Phi na 185.1 tokenů za sekundu, Mistral na 140.5 a Llama 3 na 119.7, s časem do prvního tokenu pod 0.35 sekundy u všech modelů. Procesor Core Ultra 9 285HX a 128 GB paměti CAMM2 drží zbytek pipeline stranou a 24 GB VRAM pohodlně pojme kvantizované modely třídy 20B.

Kompromisy jsou přesně takové, jaké naznačuje šasi: 3,17 libry a 3 hodiny 39 minut naměřené výdrže baterie, což je nejkratší doba běhu v našem datovém souboru notebooků. Jedná se o stolní počítač, který se shodou okolností skládá. V době testování byl uveden na trh za 9 245 dolarů. Pokud je rychlost lokální inference celou otázkou, pak je toto odpověď.

Recenze: Dell Pro Max 18 Plus: Blackwell RTX PRO 5000 s výkonem na cesty

Nejlepší pro velké modely: HP ZBook Ultra G1a 14

HP ZBook Ultra G1a 14 s unifikovanou pamětí AMD Ryzen AI Max+ pro velké lokální modely s umělou inteligencí

Rychlost je jedna osa, kapacita druhá. ZBook Ultra G1a je kombinován s procesorem AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 a 128 GB unifikované paměti LPDDR5X, z nichž až 96 GB lze přiřadit grafické kartě Radeon 8060S. Tato paměť nám umožnila načíst modely, kterých se žádný notebook s dedikovanou grafickou kartou nedotkne: DeepSeek-R1 70B a QwQ 32B běžely lokálně v LM Studio a Ollama a Gemma 3 27B generovala rychlostí 8.96 tokenů za sekundu s rychlým zpracováním 73 tokenů za sekundu.

Jeho čísla s Procyonem zde zaostávají za všemi stroji s RTX PRO (Phi s 65 tokeny za sekundu), takže to není volba pro rychlý chat na malých modelech. Je to volba, když je samotný model klíčový, a to s hmotností 3.3 libry a 10 hodinami 35 minutami výdrže baterie. Stejný příběh s unifikovanou pamětí vypráví AMD Strix Halo na našem stolním počítači, složeném do 14palcového šasi.

Recenze: Recenze HP ZBook Ultra G1a 14

Na obzoru: HP ZBook Ultra G3a 16

Výše uvedený výběr „Nejlepší pro velké modely“ by mohl tuto kategorii brzy předat svému nástupci. ZBook Ultra G3a 16 nabízí 192 GB unifikované paměti LPDDR5X-8533 s až 160 GB přiřaditelnými pro GPU (G1a 14 má maximálně 128 GB a 96 GB), v čele s procesorem Ryzen AI Max+ PRO 495 a přepracované chlazení, které udrží 100 W, zatímco G1a držel 55 W. Kapacita zajistila G1a jeho místo, zatímco rozpočet na napájení omezil jeho tempo; G3a atakuje obě čísla najednou.

Společnost HP zahájila objednávky v USA v říjnu s konfiguracemi od 3 149 dolarů a G3a se do žebříčku dostane, jakmile budou k dispozici kompletní série Procyon a LM Studio. Naše praktická ukázka zahrnovala hardware na předprodukční jednotce bez povoleného testování výkonu a kompletní recenze bude následovat, jakmile expedovaná jednotka dorazí do laboratoře.

Nejlepší vyvážení 16palcového displeje: Dell Pro Max 16 Plus

Dell Pro Max 16 Plus, nejlepší 16palcový notebook pro lokální vyvažování rychlosti a baterie s využitím umělé inteligence

Pro Max 16 Plus běží na stejné grafické kartě RTX PRO 5000 Blackwell 24GB jako 18 Plus a neztrácí téměř nic: Phi s rychlostí 178.6 tokenů za sekundu, Mistral s rychlostí 134.2 a Llama 3 s rychlostí 114.7, což je zhruba 96 procent propustnosti vlajkové lodi. Na oplátku začíná na hmotnosti 5.63 libry oproti 7.17 librám a výdrž baterie se téměř zdvojnásobuje s 6 hodinami a 21 minutami.

Pro většinu lidí, kteří chtějí seriózní lokální inferenci v kapse, je to z těchto dvou lepší koupě. Zároveň drží pozici nejlepší mobilní pracovní stanice v našem žebříčku nejlepších mobilních pracovních stanic , takže rychlost umělé inteligence je dodávána s kompletním profesionálním aplikačním balíčkem, který je již ověřen.

Recenze: Recenze Dell Pro Max 16 Plus: Stvořen pro dlouhé dny a velké úkoly

Nejlepší ultrapřenosný: Lenovo ThinkPad P14s Gen 7

Lenovo ThinkPad P14s Gen 7, nejlepší ultrapřenosný notebook pro lokální umělou inteligenci

S hmotností 3.59 kg je P14s Gen 7 nejlehčím notebookem s dedikovanou grafickou kartou Blackwell. RTX PRO 1000 (8 GB GDDR7) dosáhla rychlosti Phi 55.1 tokenů za sekundu a Mistral 40.3, což jsou skutečné interaktivní rychlosti pro modely třídy 7B, a 50TOPS NPU od Panther Lake z něj dělá stroj Copilot+. Výdrž baterie 15 hodin a 52 minut znamená, že vás funkce umělé inteligence nestojí celý pracovní den.

Před koupí si ujasněte maximální limit: náš test Llama 2 13B se nedokončil, protože tento model vyžaduje asi 12 GB grafické paměti přes Procyon a GPU má 8 GB. Pro kvantizované modely s 7B a méně je to skvělý nákup; pro větší se podívejte na stránku výše.

Recenze: Recenze Lenovo ThinkPad P14s Gen 7

Nejlepší bez samostatné grafické karty: Dell Pro Precision 5 14s Intel

Dell Pro Precision 5 14s s technologií Intel s lokální umělou inteligencí a integrovanou grafickou kartou Arc Pro

Žádná samostatná grafická karta není problém, v rozumných mezích: Pro Precision 5 14s Intel kombinuje procesor Core Ultra X9 388H (50 TOPS NPU) s integrovanou grafikou Intel Arc Pro B390, která využívá 64GB sdílenou paměť LPCAMM2. V našem testování tato paměť zvládala větší lokální úlohy s umělou inteligencí, než kolik by dokázaly unést 8GB samostatné karty, a dokončila tak kompletní sadu Procyon AI Text Generation (skóre 887 na Phi a 786 na Llama 2), zatímco systémy s omezenou VRAM vykazovaly nedokončené čtení.

Generační rychlost je ve srovnání s křemíkem RTX PRO skromná, takže je vhodná pro práci na pozadí s asistentem při náročných interaktivních relacích. Zbytek balení je pozoruhodný: hmotnost 3.12 kg a 23 hodin 50 minut naměřené výdrže baterie, což je druhá nejdelší hodnota v celém našem datovém souboru. Deska si také drží místo v žebříčku Nejlepší ultrapřenosná pracovní stanice v našem žebříčku Nejlepší mobilní pracovní stanice.

Recenze: Dell Pro Precision 5 14s Intel Recenze

Nejlepší tenký a lehký systém NPU: HP EliteBook 6 G1q

Notebook HP EliteBook 6 G1q Snapdragon s malými lokálními modely umělé inteligence v LM Studiu

EliteBook 6 G1q odpovídá na jinou otázku: jak malý stroj potřebujete pro užitečnou umělou inteligenci v zařízení? Jeho Snapdragon X Plus s 45 TOPS Hexagon NPU zvládl Llama 3.2 3B rychlostí 36.7 tokenů za sekundu a Gemma 3 4B rychlostí 29.3 tokenů za sekundu v LM Studio, přičemž modely s 1B rychlostí překročily 62 tokenů za sekundu. To jsou použitelné rychlosti chatu z 3.17librového stroje, který naměřil 19 hodin 35 minut výdrže baterie.

Strop je nízký, největší model, který jsme testovali, měl 4B parametrů, takže je určen pro lokální chat, sumarizaci a offline asistenty, zatímco těžké modely jsou mimo dosah. S cenou kolem 3 100 dolarů v konfiguraci při recenzi se jednalo také o nejlevnější systém na této stránce.

Recenze: Recenze HP EliteBook 6 G1q: Celodenní výkon v lehkém notebooku

Notebooky RTX Spark: Testováno v našem novém klientském balíčku

NVIDIA RTX Spark N1X přináší superčip GB10 z DGX Spark do notebooků s Windows, s jednou skupinou LPDDR5X pamětí sdílenou mezi procesorem Grace a grafickou kartou Blackwell. Notebooky se dodávají ve dvou variantách s TDP 45 až 80 W: 20jádrovou CPU s 6 144jádrovou GPU a 18jádrovou CPU s 5 120jádrovou GPU. Tyto systémy jsme testovali na sr-client 1.2, naší nové klientské sadě s nativní podporou Arm64, takže jejich výsledky se řádek od řádku neshodují s výsledky Procyonu uvedenými výše. Naše reportáž o uvedení RTX Spark na trh obsahuje kompletní informace o platformě.

Paměť určuje, které modely může každá konfigurace spustit. Nastavení firmwaru rozděluje fond mezi Windows a GPU a naše nejmenší úroveň lokálního modelu AI potřebuje alespoň 16 GB paměti využitelné pro GPU, takže 32GB systém nastavený na 12 GB pro GPU nemůže načíst 12.8GB gpt-oss:20b.

Nejlepší notebook RTX Spark: HP OmniBook Ultra 16

HP OmniBook Ultra 16, nejlepší notebook s RTX Spark v našem laboratorním testování v roce 2026
128GB OmniBook Ultra 16 je nejkompletnější notebook s RTX Spark, který jsme testovali. S 62.5 GB paměti využitelné pro GPU běží na obou úrovních našich lokálních modelů umělé inteligence, generuje gpt-oss:20b rychlostí 58.0 tokenů za sekundu a Qwen3.6-35B-A3B rychlostí 89.5. Prošel všemi devíti běhy kódovacího agenta a dokončil úlohu Qwen3.6 za 72.0 sekundy, což je nejrychlejší výsledek ve své skupině, a dokončil all-core OpenBLAS test při 98 °C, což je test, který vypnul dva Surface Laptop Ultra.

Jeho vícejádrový výsledek 7 004 v Cinebench 2026 byl nejlepším výsledkem CPU v tomto srovnání, o 35 procent více než Razer Blade 16. RTX 5090 Blade stále generuje tokeny 2.3krát rychleji na modelech, které se vejdou do 24 GB, a prohlížeč OmniBooku se zpomalil 1.73krát, když kódovací agent běžel na sdílené grafické kartě. Sestava se 128 GB a 2 TB, kterou jsme testovali, se prodává pouze přes HP.com, kde ji HP k 14. říjnu stanovil na 6 229,99 dolarů. Model s 32 GB za 3 199,99 dolarů si zachovává rychlost CPU, ale nemůže načíst naše modelové úrovně a výsledky baterie budou zatím k dispozici.

Recenze: Recenze HP OmniBook Ultra 16: RTX Spark se 128 GB RAM překonává náš test lokálních kódovacích agentů

Nejchladnější notebook RTX Spark: Lenovo Yoga 9n 2-v-1 16

Lenovo Yoga 9n 2-v-1 16, nejlépe fungující notebook s RTX Spark v našem laboratorním testování v roce 2026
Yoga 9n 2-v-1 16 běžel s N1X chladněji než kterýkoli jiný notebook s RTX Spark, který jsme testovali. Během našeho 30minutového nepřetržitého testu dosáhl jeho procesor maxima 72 °C a udržel si takt 3 015 MHz, což je 100.1 procenta prvního průchodu. HP OmniBook Ultra 16 a Surface Laptop Ultra dosáhly 98 °C a Lenovo Pro 9n 15 dosáhl maxima 92 °C, vše měřeno prostřednictvím teplotních zón Windows, což je jediný senzor CPU, který tyto systémy vystavují kontroleru. Lenovo za to může zvětšené větrací otvory, vyvýšený tepelný výstupek a otočný pant, který ponechává prostor za větracími otvory pro proudění vzduchu.

Vyladění chladiče stojí Yogu oproti HP určité snížení rychlosti všech jader. Výsledky vícevláknového zpracování ve většině testů zaostávají za OmniBookem o 4 až 10 procent a kódovací agent zpomalil prohlížeč u Yogy 2.44krát oproti 1.73krát u HP. Jeho 64GB sestava dává GPU 32 GB, což stačí pro gpt-oss:20b s rychlostí 58.0 tokenů za sekundu, ale je to méně než u naší úrovně 35 GB. U 16palcového konvertibilního počítače, který lze používat jako tablet nebo na klíně, dává tato výměna smysl. V testované verzi byl uveden na trh za 3 749,99 dolarů a výsledky testů baterie se teprve čekají na zveřejnění.

Recenze: Lenovo Yoga 9n 2-v-1 16 Recenze: Notebook s nejlepším RTX Sparkem

Také testováno na nové sadě:

  • Dell XPS 16 Creator Edition: 20jádrový N1X s 64 GB paměti a 32GB sdílenou GPU pamětí. V klientovi MLPerf vygeneroval Llama 3.1 8B s rychlostí 55.7 tokenů za sekundu, spustil kódovací agent gpt-oss:20b s rychlostí 58.5 a osmi uživatelům obsluhoval Qwen3.8 27B s rychlostí 31.9, což je v rozmezí 2 až 8 procent od 128GB OmniBooku s lokální umělou inteligencí. Udržel si plné frekvence na 98 °C bez omezení, dosáhl nejlepších výsledků v oblasti jednoho jádra a šířky pásma paměti ze skupiny RTX Spark a je z nich nejsnadněji obsluhovatelný. Jeho rozpočet na GPU 30.5 GB ho drží mimo úroveň agentů 35B. Dell uvádí tuto sestavu za 4 799,99 dolarů.
  • Lenovo Pro 9n 15: 18jádrový N1X s 32 GB paměti v šasi o hmotnosti 3.64 liber. Llama 3.1 8B běžela v MLPerf Clientu s rychlostí 55.1 tokenů za sekundu, což je do 2 procent od 20jádrového N1X na stejném 12GB GPU rozdělení, a její vyšší taktovací frekvence všech jader ji udržují v rozmezí 8 až 11 procent od 20jádrové části při vykreslování a kompilaci, přičemž dosahuje vrcholu 93 °C. S 12 GB pro GPU překonává naše testy modelového zatížení a kódovacího agenta, takže místní kupující s umělou inteligencí by si měli nakonfigurovat více paměti. Lenovo ji uvádí na 2 999,99 dolarů za 18jádrový model s 32 GB a 512 GB RAM.
  • Microsoft Surface Laptop Ultra pro firmy (testováno): 128GB jednotka generovala gpt-oss:20b a Qwen3.6-35B-A3B rychlostí 58 až 89 tokenů za sekundu a v Cinebench 2026 multi-core testu dosáhla hodnoty 6 963. Zdá se, že se jednalo pouze o testování, protože se dvě jednotky při naší zátěži OpenBLAS s plným jádrem vypnuly.

Výsledky testování baterie pro každý systém RTX Spark čekejte na náš nový multiplatformní test baterie.

Také testováno

Tyto systémy prošly stejným laboratorním procesem a pro správného kupce stojí za to se na ně podívat, i když dnes v žádné kategorii nedrží žádné místo.

  • Lenovo ThinkPad P16 Gen 3: třetí stroj s RTX PRO 5000 v flotile (Phi 141.2 tok/s); náš kus byl dodáván s 32 GB RAM, což brzdilo zbytek pracovního postupu.
  • HP ZBook Fury G1i 18Stejná třída grafických karet Blackwell s 24GB pamětí jako u Pro Max 18 Plus, o krok pozadu v propustnosti (Phi při 157.4 tok/s) a cena 11 687 dolarů, jak bylo testováno při recenzi.
  • Dell Pro Precision 7 16 IntelRTX PRO 3000 Blackwell s 12 GB VRAM, nejsilnější výsledek GPU střední třídy v tomto oboru (skóre generování textu Procyonem 2 244 na Phi přes DirectML); jeho 12 GB otevírá třídu 14B, kterou 8GB karty nepojmou.
  • Lenovo ThinkPad P1 Gen 8RTX PRO 2000 8GB v šasi o hmotnosti 4.06 kg s výdrží baterie 12 hodin a 59 minut; Phi při 77.3 tok/s.
  • Lenovo ThinkPad P1 Gen 9Při testování v našem novém klientském balíčku generovala 50W RTX PRO 2000 v klientu MLPerf hodnotu Llama 3.1 8B při 64.8 tokenech za sekundu, což je nejrychlejší RTX PRO 2000, kterou jsme testovali, a předčila RTX Spark HP OmniBook Ultra 16 s 56.5 tokeny za sekundu u tohoto modelu; její 8GB karta nedokázala načíst naše modely s úrovní 20B a vyšší.
  • Dell Pro Max 14 PremiumRTX PRO 2000 8GB s hmotností 3.55 liber; Phi s rychlostí 54.1 tok/s.
  • Dell Pro Max 16 (Ryzen)RTX PRO 1000 8GB s výdrží baterie 16 hodin a 2 minuty; Phi při 61.9 tok/s.
  • Lenovo ThinkPad P14s 6. generaceRTX PRO 500 6GB; vstupní Blackwell AI s 45.7 tok/s na Phi.
  • Dell Pro Precision 5 16s s procesorem Intel: 16palcový sourozenec našeho výběru bez dGPU na stejné platformě se sdílenou pamětí s nejdelší naměřenou výdrží baterie pro pracovní stanici, která činila 24 hodin a 43 minut.
  • Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD: 60 TOPS NPU a 64GB sdílený pool; cesta k obrazu AMD Procyon INT8 nebyla v době testování ještě k dispozici, což omezuje srovnání. Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD přináší stejný procesor Ryzen AI 9 HX PRO 475 a 60 TOPS NPU v 16palcovém šasi a v našem testování vykázal nejsilnější lokální propustnost LLM z řady Pro Precision, přičemž na Llama3 i Llama2 výrazně překonal svého sourozence od Intelu, což z něj činí volbu této řady pro lokální inferenční práce.
  • HP EliteBook X G1aRyzen AI 9 HX 375 s 55 TOPS NPU; na něm jsme zatím nespustili naši sadu LLM.

Jak se řadíme

Generování textu s umělou inteligencí v UL Procyon je naším měřítkem napříč vozovým parkem: stejné čtyři modely (Phi, Mistral, Llama 3 a Llama 2, kde se vejdou) na každém notebooku, který je pojme, takže čísla tokenů za sekundu jsou zde přímo srovnatelná. Tam, kde je hardware zajímavý, jdeme hlouběji s LM Studio a Ollama běží na větších modelech. Každý notebook je hodnocen jednou za měření a systém se na této stránce zobrazí pouze tehdy, pokud v naší laboratoři vytvořil použitelné lokální výsledky umělé inteligence.

Systémy RTX Spark používaly sr-client 1.2, naši novou klientskou sadu, takže jsou na této stránce porovnávány mezi sebou navzájem a nikoli s výsledky Procyonu, které zaostávají za ostatními tipy.

Ceny se na tomto trhu rychle mění, takže jakákoli částka v dolarech na této stránce je ověřená cena v době zveřejnění recenze. Nevydáváme žádná tvrzení o hodnotě bez kontroly aktuálních cen v konfigurátoru dodavatelů a pokud tak učiníme, šek datujeme.

Nejčastější dotazy k lokální umělé inteligenci na notebooku

Co je pro lokální umělou inteligenci na notebooku důležitější, VRAM nebo celková paměť?

Oba, z různých důvodů: model se musí vejít do paměti, kterou GPU dokáže dosáhnout: na samostatných kartách je to VRAM (v této oblasti 8 GB až 24 GB) a náš Llama 2 13B neběžel na 8GB kartách, protože potřeboval asi 12 GB. Sjednocené a sdílené designy paměti rovnici obracejí: AMD Ryzen AI Max+ může GPU přidělit až 96 GB systémové RAM a sdílené fondy LPCAMM2 od Intelu dosahují 64 GB, takže se mnohem větší modely vůbec načítají, jen při nižších rychlostech. Veškerá paměť určuje, zda model běží; křemík určuje, jak rychle.

Jaký největší model StorageReview spustil na notebooku?

DeepSeek-R1 70B, načtený lokálně na HP ZBook Ultra G1a 14 prostřednictvím jeho 96GB přiřaditelného unifikovaného paměťového fondu. Pro trvalé generování jsme na stejném počítači naměřili u Gemma 3 27B rychlost 8.96 tokenů za sekundu. Na straně našich stolních počítačů je laťka vyšší; žebříček Nejlepší stolní počítače pro lokální AI zahrnuje systémy, které obsluhují mnohem větší modely.

Jsou hodnocení NPU TOPS důležitá pro vedení LLM?

Méně, než naznačuje dnešní marketing, protože většina lokálních běhových prostředí LLM se spoléhá na GPU a každé číslo tokenů za sekundu na této stránce pochází z inference GPU, s výjimkou Snapdragon EliteBook, kde je pointou AI stack platformy. NPU si v současné době vydělávají na efektivitě a na cestách generování obrazu INT8, a proto se několik z těchto strojů kvalifikuje jako Copilot+ PC, takže si je kupte nejdříve kvůli GPU a paměti.

Co se stane s výdrží baterie, když spouštíte modely lokálně?

Inference je jednou z nejtěžších trvalých zátěží, které notebook zvládne, proto pro skutečné sezení počítejte se síťovým napájením. Údaje o výdrži baterie na této stránce jsou výsledky testu PCMark 10 Modern Office, což je měřítko produktivity, a rozdíl je obrovský: 3 hodiny 39 minut na našem nejrychlejším notebooku s umělou inteligencí oproti téměř 24 hodinám na notebooku Dell se sdílenou pamětí. Náš žebříček výdrže baterie notebooků hodnotí všechny.

Jak si notebooky RTX Spark stojí v porovnání s notebooky zde uvedenými?

Notebooky RTX Spark používají čip NVIDIA N1X, který sdílí jeden pool LPDDR5X mezi procesorem Grace a grafickou kartou Blackwell. Testovali jsme je na našem novém klientském balíku sr-client 1.2, takže jejich čísla se řádek od řádku neshodují s výsledky Procyonu, které stojí za tipy na této stránce. Na 128GB HP OmniBook Ultra 16 generovaly gpt-oss:20b a Qwen3.6-35B-A3B rychlostí 58.0 a 89.5 tokenů za sekundu a kódovací úloha 35B prošla třemi ze tří běhů za 72.0 sekund.

Rozdělení paměti určuje, které modely se načtou: 32GB Lenovo Pro 9n 15, nastavený na 12 GB pro GPU, nedokázal načíst 12.8GB gpt-oss:20b. Lenovo Yoga 9n 2-in-1 16 běžel nejchladněji a při 30minutové trvalé zátěži dosáhl maxima 72 °C. Surface se jeví jako pouze testovaný, protože dva kusy se při naší zátěži OpenBLAS s plným jádrem vypnuly.

Mám si raději koupit stolní počítač pro lokální AI?

Pokud bude stroj stát na stole, pravděpodobně ano. Stolní systémy nabízejí více paměti za dolar, lépe trvalé teploty a žádné kompromisy v oblasti výdrže baterie; náš žebříček nejlepších stolních počítačů pro lokální použití umělé inteligence začíná zhruba na ceně notebooků střední třídy. Notebooky na této stránce jsou určeny pro lidi, jejichž pracovní zátěž s umělou inteligencí musí cestovat.