AMD Ryzen 7 9800X3D je vlajkovou lodí procesorů speciálně navržených pro hráče požadující špičkový výkon. Tento nový čip, který staví na úspěchu svého předchůdce 7800X3D, kombinuje masivní kapacitu mezipaměti, možnosti přetaktování a plnou kompatibilitu s pokročilou platformou AMD řady 800. Výjimečnou vlastností procesoru zůstává inovativní technologie 3D V-Cache, která se stala charakteristickým znakem vysoce výkonných herních řešení AMD.
Specifikace AMD Ryzen 7 9800X3D
Ryzen 7 9800X3D přichází bezprostředně po představení řady Ryzen 9000. Nová architektura Zen 5 klade důraz na vylepšení výkonu v jednovláknových a dvouvláknových operacích, vyšší šířku pásma a nižší latenci paměťového subsystému a vynikající energetickou účinnost. Podrobnosti o Zen 5 najdete v naší recenzi AMD Ryzen 7 9700X.
Zde je srovnání Ryzenu 7 9800X3D s jeho předchůdcem, Ryzenem 7 7800X3D, a Ryzenem 7 9700X, na kterém je založen. Všechny tyto procesory mají osm jader a 16 vláken.
| Ryzen 7 9800X3D | Ryzen 7 7800X3D | Ryzen 7 9700X | |
| Architektura | Zen 5 | Zen 4 | Zen 5 |
| Zvýšené/základní takty (GHz) | 4.7/5.2 | 4.2/5.0 | 3.8/5.5 |
| L2 Cache | 8MB | ||
| L3 Cache | 96MB | 32MB | |
| TDP/cTDP | 120W | 65W / 120W | |
| TjMax | 95 C | ||
| Chladič doporučený společností AMD | 240-280 mm kapalina | chlazení vzduchem | |
| Maximální rychlost paměti | DDR5-5600 | DDR5-5200 | DDR5-5600 |
Zvýšení taktovací frekvence u Ryzenu 7 9800X3D je dáno novým fyzickým designem, který umisťuje 3D-V cache pod jádra procesoru na čipu CPU, nikoli nahoře, čímž se jádra nacházejí blíže k chladicímu systému. Jedná se o významné zlepšení oproti starším čipům X3D, u kterých byla 3D-V cache umístěna na čipu procesoru. Předchozí design vytvářel efekt plošného zachycování tepla a menší velikost vrstvy 3D-V cache ve srovnání s čipem procesoru vyžadovala, aby AMD použila výplňový materiál, což snižovalo tepelný výkon.
Společnost AMD tvrdí, že toto nové umístění mezipaměti pod čipem přináší značné výhody v chlazení a lepší vícejádrovou rezidenci, což poskytuje větší chladicí prostor. Na rozdíl od Ryzen 7 7800X3D je nový čip také přetaktovatelný, se stejnými omezeními taktu a napětí, jaké platí pro standardní procesory řady Ryzen 9000 – což je funkce, která je umožněna vylepšenými tepelnými charakteristikami nového designu.
Výkon AMD Ryzen 7 9800X3D
Testovali jsme Ryzen 7 9800X3D s použitím základní desky Asus ROG Crosshair X870E Hero od AMD s kapalinovým chlazením a operačním systémem Windows 11 Pro. Všechny testy byly provedeny s pamětí G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB) na EXPO 1 a s integrovanou grafickou kartou procesoru. Provedli jsme také několik mírných testů přetaktování.
Porovnáme Ryzen 7 9800X3D s Ryzenem 7 9700X a jeho dvougeneračně starým předchůdcem, Ryzenem 7 5700X3D.
Profil CPU 3DMark
Benchmarkovací nástroj 3DMark CPU Profile je přizpůsoben k měření výkonu CPU pomocí vlastních simulací. Tento benchmark zahrnuje šest testů, z nichž každý využívá stejnou zátěž, ale s různou kapacitou vláken. Tyto testy jsou pečlivě navrženy tak, aby zatížily CPU na různých úrovních vláken – 1, 2, 4, 8, 16 a až do maximálního počtu dostupných vláken daného systému.
U Ryzenu 7 9800X3D vidíme okamžitě výrazný generační zisk, s o 14 % vyšším maximálním skóre vláken než Ryzen 9 9700X. Mají podobné skóre v jednom vlákně, což se dá očekávat vzhledem k jejich srovnatelným boost taktům. Ryzen 7 5800X3D je zcela překonán, stejně jako ve všech ostatních testech.
| Profil CPU v 3DMark (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| Max vlákna | 10,121 | 8,845 | 8,256 |
| 16 Vlákna | 10,023 | 8,854 | 8,244 |
| 8 Vlákna | 8,699 | 7,952 | 7,002 |
| 4 Vlákna | 4,744 | 4,881 | 3,878 |
| 2 Vlákna | 2,431 | 2,550 | 2,066 |
| 1 Thread | 1,221 | 1,286 | 1,044 |
CINEBENCH
Cinebench je široce používaný benchmarkingový nástroj, který měří výkon CPU a GPU pomocí softwaru Maxon Cinema 4D pro renderování. Poskytuje skóre, které umožňuje porovnat výkon různých systémů a komponent.
Zde vidíme, že Ryzen 7 9800X3D má v Cinebench R23 vícejádrový náskok 15.6 % nad Ryzenem 7 9700X, ačkoli v jednojádrovém testu zaostává o zhruba 100 bodů. Podobné výsledky jsme viděli i v Cinebench R24.
| Testování CPU v Cinebenchu (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| Cinebench R23 | |||
| Vícejádrové | 22,986 | 19,884 | 13,897 |
| Jednojádrový | 2,110 | 2,206 | N / A |
| Cinebench R24 | |||
| Vícejádrové | 1,358 | 1,178 | 789 |
| Jednojádrový | 134 | 137 | 86 |
y-cruncher
y-cruncher 0.8.3.9522 je vícevláknový, škálovatelný program, který dokáže vypočítat pí a další matematické konstanty s rozložením v biliony číslic. Od svého uvedení na trh v roce 2009 se stal populární aplikací pro benchmarking a zátěžové testování pro přetaktovače a hardwarové nadšence.
Ryzen 7 9800X3D opět překonal Ryzen 7 9700X, a to ve všech testech s nižšími časy.
| y-cruncher (celkový výpočetní čas v sekundách) | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| 1 miliarda číslic | 19.577 | 21.658 | 36.819 |
| 2.5 miliardy | 58.512 | 62.456 | 107.360 |
| 10 miliardy | 130.845 | 132.758 | 242.147 |
y-cruncher BBP
Tento benchmark y-cruncher využívá vzorce Bailey-Borwein-Plouffe (BBP) k výpočtu masivních hexadecimálních číslic čísla pí, čímž měří celkovou výpočetní dobu, využití a efektivitu více jader CPU.
Možná, že v těchto výpočtech mu pomáhá dodatečná mezipaměť u Ryzenu 7 9800X3D, protože nárůst výkonu je značný; test 100 BBP dokončil za pouhých 78 % času Ryzenu 7 9700X.
| y-cruncher BBP | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| 1 bodů týdne | Celkový čas: 0.658 sekund
Využití CPU: 1441.84 % Účinnost více jader: 90.11 % |
Celkový čas: 0.865 sekund
Využití CPU: 1332.81 % Účinnost více jader: 83.30 % |
Celkový čas: 1.946 sekund
Využití CPU: 1523.06 % Účinnost více jader: 95.19 % |
| 10 bodů týdne | Celkový čas: 7.413 sekund
Využití CPU: 1,567.21 % Účinnost více jader: 97.95 % |
Celkový čas: 9.552 sekund
Využití CPU: 1578.20 % Účinnost více jader: 98.64 % |
Celkový čas: 21.554 sekund
Využití CPU: 1588.88 % Účinnost více jader: 99.31 % |
| 100 bodů týdne | Celkový čas: 83.204 sekund
Využití CPU: 1596.29 % Účinnost více jader: 99.77 % |
Celkový čas: 105.559 sekund
Využití CPU: 1593.16 % Účinnost více jader: 99.57 % |
Celkový čas: 240.543 sekund
Využití CPU: 1596.35 % Účinnost více jader: 99.77 % |
7Zip kompresní benchmark
Vestavěný paměťový benchmark v nástroji 7-Zip měří výkon CPU a paměti systému během komprese a dekomprese, což ukazuje, jak dobře systém zvládá datově náročné operace. Tento test spouštíme, pokud je to možné, se slovníkem o velikosti 128 MB.
Ryzen 7 9800X3D a Ryzen 7 9700X si zde vedly zhruba vyrovnaně, což se dalo očekávat vzhledem k tomu, že je silně založen na paměti a oba čipy sdílejí stejný paměťový řadič.
| 7-Zip kompresní benchmark (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| Komprese | |||
| Aktuální využití CPU | 559% | 534% | 811% |
| Jmenovitý proud/spotřeba (GIPS) | 21.272 | 22.369 | 8.651 |
| Aktuální jmenovitý proud (GIPS) | 118.906 | 119.355 | 70.151 |
| Výsledné využití CPU | 559% | 541% | 820% |
| Výsledné hodnocení/použití (GIPS) | 21.314 | 22.201 | 8.529 |
| Výsledné hodnocení (GIPS) | 118.885 | 119.964 | 69.965 |
| Dekomprese | |||
| Aktuální využití CPU | 1549% | 1571% | 1587% |
| Jmenovitý proud/spotřeba (GIPS) | 8.641 | 8.290 | 6.398 |
| Aktuální jmenovitý proud (GIPS) | 133.805 | 130.245 | 101.553 |
| Výsledné využití CPU | 1564% | 1570% | 1586% |
| Výsledné hodnocení/použití (GIPS) | 8.535 | 8.296 | 6.358 |
| Výsledné hodnocení (GIPS) | 133.466 | 130.281 | 100.861 |
| Celkové hodnocení | |||
| Celkové využití CPU | 1061% | 1056% | 1203% |
| Celkové hodnocení/využití (GIPS) | 14.924 | 15.248 | 7.443 |
| Celkové hodnocení (GIPS) | 126.176 | 124.988 | 85.413 |
UL Procyon
Sada benchmarků Procyon AI Inference od UL testuje výkon různých inferenčních enginů umělé inteligence s využitím nejmodernějších neuronových sítí. Tyto testy jsme provedli pouze na CPU.
Tyto testy umělé inteligence nejsou ideální pro CPU, ale tento test by mohl ve skutečnosti těžit z obrovské L3 cache Ryzenu 7 9800X3D; dosáhl o 22 % lepšího skóre než Ryzen 7 9700X.
| UL Procyon (čím vyšší, tím lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D | AMD Ryzen 7 9700X | AMD Ryzen 7 5700X3D |
| Celkové skóre | 275 | 225 | 128 |
Přetaktování AMD Ryzen 7 9800X
Přetaktování procesoru Ryzen 7 9800X3D jsme provedl povolením funkce AMD Precision Boost Overdrive (PBO) a nastavením škálování overdrive na X9, maximálního přepsání taktu CPU na +200 a optimalizátoru křivky na -12. Dle doporučení společnosti AMD jsme tento postup provedli v BIOSu základní desky.
- Povolit pokročilé PBO.
- Nastavte skalární hodnotu PBO mezi 7-10X.
- Nastavte přepsání boost taktu CPU v rozmezí +100-200MHz.
- Nastavte kroky optimalizace křivky, počínaje rozsahem -10 až -15.
PBO (Precision Boost Overdrive) umožňuje CPU agresivněji využívat boost takt a primárně ovlivňuje vícejádrové úlohy. V podstatě se jedná o inteligentní technologii přetaktování, která detekuje, jak blízko je procesor svým limitům (SoC, proud VRM a teplota), aby určila, o kolik více může zvýšit taktovací frekvenci. PBO dokáže dynamicky upravovat limity napájení, teplotní prahy a proudové možnosti nad rámec standardních nastavení a zároveň zachovat bezpečný provoz, pokud je povolena.
Optimalizátor křivky je obzvláště důležitý, protože umožňuje přizpůsobit nastavení přetaktování specifickým pracovním zátěžím. Funguje na principu úpravy křivky napětí/frekvence pro každé jádro, což uživatelům umožňuje snížit napětí pro lepší efektivitu nebo zvýšit frekvenční rezervu pro lepší výkon. Každé jádro lze individuálně vyladit s hodnotami od -30 do +30, přičemž záporné hodnoty snižují napětí a potenciálně zvyšují boost frekvence, pokud to tepelná rezerva dovolí.
Naše snahy o přetaktování vedly k určitému zlepšení, i když se silným chladičem a zaměřením na nalezení hranice stability procesoru byste byli schopni dosáhnout vyšších hodnot. Přesto je důležité si uvědomit, že jsme provedli velmi mírné přetaktování a že tento proces byl bezbolestný. V podstatě je možné z tohoto procesoru získat extra výkon bez větší námahy.
Profil CPU 3DMark
| Profil CPU v 3DMark (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D OC | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Max vlákna | 10,255 | 10,121 |
| 16 Vlákna | 10,248 | 10,023 |
| 8 Vlákna | 9,026 | 8,699 |
| 4 Vlákna | 4,917 | 4,744 |
| 2 Vlákna | 2,519 | 2,431 |
| 1 Thread | 1,267 | 1,221 |
CINEBENCH
| Testování CPU v Cinebenchu (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D OC | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Cinebench R23 | ||
| Vícejádrové | 23,410 | 22,986 |
| Jednojádrový | 2,187 | 2,110 |
| Cinebench R24 | ||
| Vícejádrové | 1,378 | 1,358 |
| Jednojádrový | 139 | 134 |
y-cruncher
| y-cruncher (celkový výpočetní čas v sekundách) | AMD Ryzen 7 9800X3D OC | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| 1 miliarda číslic | 19.563 | 19.577 |
| 2.5 miliardy | 57.700 | 58.512 |
| 10 miliardy | 131.744 | 130.845 |
y-cruncher BBP
| y-cruncher BBP | AMD Ryzen 7 9800X3D OC | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| 1 bodů týdne | Celkový čas: 0.644 sekund
Využití CPU: 1305.19 % Účinnost více jader: 81.57 % |
Celkový čas: 0.658 sekund
Využití CPU: 1441.84 % Účinnost více jader: 90.11 % |
| 10 bodů týdne | Celkový čas: 7.256 sekund
Využití CPU: 1556.95 % Účinnost více jader: 97.31 % |
Celkový čas: 7.413 sekund
Využití CPU: 1,567.21 % Účinnost více jader: 97.95 % |
| 100 bodů týdne | Celkový čas: 81.235 sekund
Využití CPU: 1592.32 % Účinnost více jader: 99.52 % |
Celkový čas: 83.204 sekund
Využití CPU: 1596.29 % Účinnost více jader: 99.77 % |
7Zip kompresní benchmark
| 7-Zip kompresní benchmark (vyšší znamená lepší) | AMD Ryzen 7 9800X3D OC | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Komprese | ||
| Aktuální využití CPU | 358% | 559% |
| Jmenovitý proud/spotřeba (GIPS) | 32.491 | 21.272 |
| Aktuální jmenovitý proud (GIPS) | 116.254 | 118.906 |
| Výsledné využití CPU | 492% | 559% |
| Výsledné hodnocení/použití (GIPS) | 24.460 | 21.314 |
| Výsledné hodnocení (GIPS) | 118.515 | 118.885 |
| Dekomprese | ||
| Aktuální využití CPU | 1531% | 1549% |
| Jmenovitý proud/spotřeba (GIPS) | 8.834 | 8.641 |
| Aktuální jmenovitý proud (GIPS) | 135.248 | 133.805 |
| Výsledné využití CPU | 1542% | 1564% |
| Výsledné hodnocení/použití (GIPS) | 8.763 | 8.535 |
| Výsledné hodnocení (GIPS) | 135.103 | 133.466 |
| Celkové hodnocení | ||
| Celkové využití CPU | 1017% | 1061% |
| Celkové hodnocení/využití (GIPS) | 16.612 | 14.924 |
| Celkové hodnocení (GIPS) | 126.809 | 126.176 |
Závěr
Technologie 3D V-cache od AMD se od počátků Ryzenu 7 5700X3D výrazně vyvinula. Ryzen 7 9800X3D přináší zásadní fyzická vylepšení čipu umístěním mezipaměti pod jádra pro lepší chlazení. A samozřejmě architektura Zen 5 je univerzálním vylepšením oproti svým předchůdcům, zejména IPC.
Ačkoliv je Ryzen 7 9800X3D zaměřený na hráče, v renderovacích benchmarkech Cinebench a výpočetních y-cruncher si vede výrazně lépe než běžný Ryzen 7 9700X, s dvouciferným procentuálním ziskem. Na druhou stranu, v ostatních testech, jako je 3DMark CPU Profile a 7-Zip Compression, jsme zaznamenali minimální rozdíly.
Co se týče přetaktování, proces je bezbolestný a má velký potenciál. Spárujte CPU se silným chladičem a měli byste být schopni dosáhnout určitého zisku, jakmile zjistíte, kde je váš vzorek CPU na daném hardwaru stabilní.
Celkově vzato představuje Ryzen 7 9800X3D pro AMD skok vpřed a oproti Ryzen 7 9700X se může vyplatit, v závislosti na tom, kolik aplikací využívá jeho masivní mezipaměť.




Amazon