Spolu s modelem MP600 Core společnost Corsair uvedla na trh další PCIe Gen4 SSD disk s názvem Corsair MP600 Pro. Jedná se o verzi Pro, která se vyznačuje vyšším výkonem – 7 GB/s pro čtení a 6.55 GB/s pro zápis s kapacitou 2 TB. MP600 Pro má formát M.2 2280, který se hodí do většiny sestav, za předpokladu, že je dostatek místa pro rozváděč tepla. Tento disk je určen pro ty, kteří potřebují vyšší výkon, jako jsou hráči a kreativní profesionálové.
Stejně jako verze Core, i Corsair MP600 Pro je vybaven velkým rozvaděčem tepla. Existuje však také verze Hydro X, která posouvá objemné doplňky na další úroveň díky kapalinovému chlazení přes vodní blok. I když mezi těmito dvěma verzemi není žádný rozdíl ve výkonu, Hydro X údajně dokáže udržet vysoký výkon déle. Možná ano, ale veškerá ta objemnost M.2 disků mi zřejmě neuniká smyslu. Atraktivita těchto „gumových“ disků spočívá v tom, že jsou velmi malé a nezabírají téměř žádné místo. Nahození spousty věcí na ně tento fakt zřejmě maří, když je lze přidat k objemnějším diskům, jako jsou 2.5" nebo AIC karty. Nicméně zařízení pro odvod tepla přidávají určitý „faktor chlazení“.
Corsair MP600 Pro využívá 3D TLC NAND pro lepší výkon i odolnost. Corsair uvádí 1400 TBW a životnost 280 let, což odpovídá 5.49 životům afrických slonů. Toto zvláštní srovnání pochází od společnosti, ne od nás.
Disk je k dispozici v kapacitách 1 TB a 2 TB a menší verzi lze pořídit za 244 dolarů.
Specifikace Corsair MP600 Pro
| Spotřebitel aplikace | Klient |
| Kapacita neformátovaného SSD disku | 2TB |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Technologie NAND | 3D TLC NAND |
| Rozhraní SSD | PCIe Gen 4.0 x4 |
| Inteligentní podpora SSD | Ano |
| SSD max. sekvenční čtení CDM | Až 7,000MB / s |
| SSD max. sekvenční zápis CDM | Až 6,550MB / s |
| Maximální náhodný zápis QD32 IOMeter | Až 800 tisíc IOPS |
| Maximální náhodné čtení QD32 IOMeter | Až 660 tisíc IOPS |
| Rozměry | 80mm x 23mm x 15mm |
| Hmotnost | 0.034kg |
| Vytrvalost | 1400TBW |
| TBW | 1400 |
| MTBF | 1,700,000 Hodiny |
| Napětí | 3.3 V, +/- 5 % |
| DEVSLP | PS4: <2 mW |
| Šifrování | 256bitové šifrování AES |
| Okolní teplota při uskladnění | -40 ° C až + 85 ° C |
| Provozní teplota SSD | 0 ° C až + 70 ° C |
| skladovací vlhkost | 93 % RH (40 °C) |
| provozní vlhkost | 90 % RH (40 °C) |
| SSD šok | 1500 G |
| chvění | 20Hz~80Hz/1.52mm, 80Hz~2000Hz/20G |
Corsair MP600 Pro Design a budování
Jak již bylo zmíněno, existují dvě verze Corsair MP600 Pro, model Hydro s hadicemi kapalinového chlazení a ten, který máme zde. Recenzovaná verze ve skutečnosti vypadá velmi podobně jako MP600 Core. Má zabudovaný rozvod tepla na jedné straně s logem společnosti.
Pod rozdělovačem tepla se nacházejí NAND moduly a řadič Phison E16.
Corsair MP600 Pro Performance
Testovací platforma
Vzhledem k tomu, že jsme přešli na testování novějších SSD disků NVME Gen4, vyžadovalo to v naší laboratoři změnu platformy, abychom mohli podporovat novější rozhraní. Lenovo se v oblasti podpory PCIe Gen4 umístilo na špici, a to až po přední pozice U.2, zatímco jiné stále nabízejí pouze podporu edge card. V našich recenzích Gen4 využíváme server Lenovo ThinkSystem SR635 , vybavený procesorem AMD 7742 a 512 GB paměti DDR4 s frekvencí 3200 MHz.
NVMe je testováno nativně prostřednictvím adaptéru M.2 na PCIe v edge slotu, zatímco disky U.2 jsou vkládány zepředu. Použitá metodologie lépe odráží pracovní postup koncových uživatelů s testováním konzistence, škálovatelnosti a flexibility v rámci nabídek virtualizovaných serverů. Velký důraz je kladen na latenci disku v celém rozsahu zátěže disku, nejen na nejmenších úrovních QD1 (Queue-Depth 1). Děláme to proto, že mnoho běžných spotřebitelských benchmarků dostatečně nezachycuje profily zátěže koncových uživatelů.
Výkon serveru SQL
Každý virtuální počítač SQL Serveru je nakonfigurován se dvěma virtuálními disky: 100GB svazkem pro bootování a 500GB svazkem pro databázi a soubory protokolů. Z hlediska systémových prostředků jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 16 virtuálními procesory (vCPU), 64 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI. Zatímco naše testované úlohy v Sysbenchu dříve přesytily platformu jak v oblasti úložných I/O operací, tak i kapacity, test SQL se zaměřuje na výkon s ohledem na latenci.
Tento test využívá SQL Server 2014 spuštěný na hostovaných virtuálních počítačích se systémem Windows Server 2012 R2 a je zatížen testem Benchmark Factory for Databases od společnosti Quest. Testovací protokol Microsoft SQL Server OLTP od společnosti StorageReview využívá aktuální návrh testu Benchmark C (TPC-C) organizace Transaction Processing Performance Council, což je online benchmark pro zpracování transakcí, který simuluje aktivity nacházející se v komplexních aplikačních prostředích.
Benchmark TPC-C se více než syntetické benchmarky výkonu blíží měření silných stránek výkonu a úzkých míst úložné infrastruktury v databázových prostředích. Každá instance našeho virtuálního počítače SQL Server pro tuto recenzi používá databázi SQL Server o velikosti 333 GB (škálování 1 500) a měří transakční výkon a latenci při zátěži 15 000 virtuálních uživatelů.
Konfigurace testování SQL Serveru (na virtuální počítač)
- Windows Server 2012 R2
- Úložná stopa: 600 GB přiděleno, 500 GB využito
- SQL Server 2014
- Velikost databáze: škálování 1 500
-
- Zatížení virtuálních klientů: 15 000
- Vyrovnávací paměť RAM: 48 GB
- Délka testu: 3 hodiny
-
- 2.5 hodiny předběžné přípravy
- 30minutový vzorek
Při pohledu na průměrnou latenci SQL Serveru měl Corsair MP600 Pro latenci 3 ms, což ho řadí blízko vrcholu.
Analýza pracovní zátěže VDBench
Pokud jde o benchmarking úložných zařízení, nejlepší je testování aplikací a syntetické testování je na druhém místě. I když syntetické testy nepředstavují dokonalou reprezentaci skutečných úloh, pomáhají stanovit základní parametry úložných zařízení s faktorem opakovatelnosti, který usnadňuje porovnávání konkurenčních řešení. Tyto úlohy nabízejí řadu různých testovacích profilů, od testů „čtyř rohů“, přes běžné testy velikosti přenosu databáze až po zachycení tras z různých prostředí VDI.
Všechny tyto testy využívají společný generátor úloh vdBench se skriptovacím enginem pro automatizaci a zachycení výsledků na velkém clusteru výpočetních testů. To nám umožňuje opakovat stejné úlohy napříč širokou škálou úložných zařízení, včetně flash polí a jednotlivých úložných zařízení. Náš testovací proces pro QLC SSD disky začíná bezpečným vymazáním, poté rozdělíme disk na 1 % kapacity disku, abychom simulovali, jak by disk mohl reagovat na menší aplikační úlohy. To se liší od testů s plnou entropií, které využívají 100 % disku a uvádějí ho do ustáleného stavu. V důsledku toho budou tyto hodnoty odrážet vyšší trvalé rychlosti zápisu.
Profily:
- Náhodné čtení 4K: 100% čtení, 128 vláken, rychlost čtení 0–120 %
- 4K Náhodný zápis: 100% zápis, 64 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
- 64K sekvenční čtení: 100% čtení, 16 vláken, rychlost čtení 0–120 %
- 64K sekvenční zápis: 100% zápis, 8 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
Srovnávací údaje pro tuto recenzi:
- Samsung 980 Pro 2 TB
- Samsung 980 Pro 1 TB
- XPG GAMMIX S70
- XPG GAMMIX S50
- Sabrent Rocket 4 2TB
- Sabrent Rocket 4 Plus 2TB
- T-Force Cardea Keramika C440
- Silicon Power US70 1TB
V náhodném čtení 4K se Corsair MP600 Pro umístil na sedmém místě s maximálním výkonem 302 924 IOPS a latencí 421 µs.
V náhodném zápisu 4K se MP600 Pro umístil na čtvrtém místě s 225 165 IOPS a latencí 563 µs, po níž následoval mírný pokles.
Při přechodu na sekvenční úlohy se podíváme na naše testy s 64K daty. V režimu čtení se MP600 Pro umístil na prvním místě s rychlostí 79 608 GB/s, tj. 4.98 GB/s, a latencí 401 µs.
V rychlosti zápisu 64K se MP600 Pro propadl na čtvrté místo s maximálním výkonem 20 290 IOPS neboli 1.27 GB/s při latenci 675 µs.
Dále jsme se podívali na naše VDI benchmarky, které jsou navrženy tak, aby disky ještě více zatížily. Mezi tyto testy patří Boot, Initial Login a Monday Login. V testu Boot se Corsair MP600 Pro umístil na sedmém místě s maximálním výkonem 93 086 IOPS a latencí 368 µs.
V testu VDI Initial Login se MP600 Pro umístil na čtvrtém místě s maximálním výkonem 42 230 IOPS a latencí 706 µs.
Nakonec se v testu VDI Monday Login disk Corsair umístil na šestém místě s maximálním výkonem 19 714 IOPS a latencí 809 µs.
Černá magie
Pro další testování disku Corsair MP600 Pro jsme provedli test rychlosti disku Blackmagic Disk Speed Test na počítači Lenovo ThinkStation P620.
Zde jsme viděli, jak MP600 Pro dosahuje rychlosti čtení 5.2 GB/s a zápisu 5.96 GB/s. Skóre čtení je zde působivé, ale zápis je dvojnásobný, protože překonává některé z ostatních špičkových disků PCIe Gen4.
| Rychlost disku Blackmagic | ||
| pohon | číst | Napsat |
| Corsair MP600 Pro | 5.2GB / s | 5.96GB / s |
| Samsung 980 Pro 2 TB | 5.28GB / s | 4.34GB / s |
| Samsung 980 Pro 1 TB | 5.14GB / s | 2.85GB / s |
| XPG GAMMIX S70 | 4.75GB / s | 4.92GB / s |
| Sabrent Rocket 4 2TB | 3.88GB / s | 3.72GB / s |
| Sabrent Rocket 4 Plus 2TB | 5.34GB / s | 5.9GB / s |
| T-Force Cardea Keramika C440 | 3.94GB / s | 4.07GB / s |
| Silicon Power US70 1TB | 3.97GB / s | 3.88GB / s |
Závěr
Corsair MP600 Pro je M.2 SSD disk zaměřený na vysoký výkon. Ačkoli vypadá téměř identicky s Corsair MP600 Core, Pro využívá TLC NAND namísto QLC v Core pro vyšší výkon a dobrou odolnost. Disk se dodává s udávanou rychlostí čtení 7 GB/s a zápisu 6.55 GB/s v kapacitách 1 TB a 2 TB. K dispozici je také kapalinou chlazená verze Hydro X pro ty, kteří potřebují optimální výkon v průběhu času.
Pro měření výkonu jsme provedli analýzu aplikační zátěže (Application Workload Analysis) pomocí testů latence SQL Serveru, VDBench Workload a Blackmagic. Co se týče latence SQL Serveru, disk Corsair MP600 Pro dosáhl průměrné celkové latence 3 ms. V našich testech VDBench dosáhl MP600 Pro maximálně 303 tisíc IOPS při čtení 4K dat, 225 tisíc IOPS při zápisu 4K dat, 4.98 GB/s při čtení 64K dat (celkově nejvyšší skóre ze všech disků PCIe Gen4) a 1.27 GB/s při zápisu 64K dat. Pro VDI jsme zaznamenali 93 tisíc IOPS při bootování, 42 tisíc IOPS při prvním přihlášení a 20 tisíc IOPS při pondělním přihlášení. Pro Blackmagic dosáhl disk rychlosti čtení 5.2 GB/s a zápisu 5.96 GB/s.
Corsair MP600 Pro je M.2 SSD disk, který celkově poskytuje slušný výkon a ve dvou našich testech skutečně zazářil. V testech s rychlostí čtení 64K a Blackmagic MP600 Pro skutečně zazářil a porazil předchozí disk s nejvyšším výkonem. Stejně jako MP600 Core je i disk vybaven velkým rozvaděčem tepla, který omezuje možnosti jeho instalace.




Amazon