StorageReview.com

Recenze serveru Dell PowerEdge R760

Enterprise  ◇  Server

Dell PowerEdge R760 je rackový server s výškou 2U, který podporuje dva procesory Intel Xeon 4. generace a až 24 disků NVMe, včetně platforem, které podporují nové SSD disky EDSFF E3.S. Mimochodem, SSD disky E3.S jsou jedinými disky Gen5, které Dell na této platformě podporuje, pozice U.2 jsou pouze pro Gen4. Nové rozměry ještě více zdůrazňují, že rozhodovací strom je při konfiguraci PowerEdge pro specifické případy použití mnohem důležitější.

Přední kryt Dell PowerEdge R760

Specifikace serveru Dell PowerEdge R760

PowerEdge R760 je v podstatě 2U verzí 1U PowerEdge R660, který jsme již recenzovali . Oba servery podporují dva procesory Intel Xeon „Sapphire Rapids“ čtvrté generace s až 56 jádry/128 vlákny na CPU a 8 TB RAM prostřednictvím 32 slotů DIMM. Tyto servery jsou určeny pro smíšené úlohy, databáze a VDI.

Díky své výšce je R760 přirozeně mnohem pohodlnější než R660, pokud jde o úložiště; podporuje následující konfigurace s až 24 NVMe disky:

  • 12 x 3.5 palce
  • 8 x 2.5 palce
  • 16 x 2.5 palce
  • 24 x 2.5 palce
  • 2x 2.5 palce nebo 4x 2.5 palce (zadní)

1U R660 podporuje maximálně 10 2.5palcových disků a 2 2.5palcové disky vzadu. Podrobně jsme se zabývali základní deskou E3.S u R660 . Disky E3.S budou brzy k dispozici i v PowerEdge R760.

Je třeba poznamenat, že R760 lze konfigurovat s přímým přístupem k úložišti, jako v tomto recenzovaném modelu, nebo s novou kartou Dell PERC 12 RAID, která umožňuje NVMe HWRAID (až 16 HWRAID + 8 přímo připojených NVMe). Jak již bylo zmíněno, při konfiguraci nových mainstreamových serverů PowerEdge od Dellu je třeba učinit mnoho rozhodnutí o návrhu úložiště. Chystáme se k vydání recenze, která se konkrétně zaměří na možnosti HWRAID vs. přímo připojeného úložiště v PowerEdge a která je na to, aby se do této recenze R760 vešla, trochu příliš dlouhá.

R760 také podporuje více slotů PCIe než PowerEdge R660, se čtyřmi Gen5 a osmi Gen4 oproti dvěma Gen5 a třem Gen4 u R660. Pouze R760 podporuje grafické karty s dvojitou šířkou (až 350 wattů); R660 je omezen na dvě karty s jednoduchou šířkou 75 wattů.

Společnost Dell nenabízí přesné verze těchto serverů od AMD; nejblíže jsou jim její 2U PowerEdge R7625 a 1U PowerEdge R6625.

Než se pustíme do testování, kompletní specifikace PowerEdge R760 jsou následující:

Procesor Až dva škálovatelné procesory Intel® Xeon® 4. generace s až 56 jádry na procesor a volitelnou technologií Intel® QuickAssist
Operační systém
  • Canonical® Ubuntu® Server LTS
  • Microsoft® Windows Server® s technologií Hyper-V
  • RedHat® Enterprise Linux
  • SUSE® Linux Enterprise Server
  • VMware® ESXi®
chipset Čipová sada Intel® C741
Akcelerátory Až 2 x 350 W DW a 6 x 75 W SW
Memory
  • Rychlost DIMM: Až 4800 MT/s
  •  Typ paměti: RDIMM
  •  Sloty paměťových modulů: 32 slotů DDR5 DIMM
  •  Maximální RAM: RDIMM 8 TB
Skladování
  • Až 12 x 3.5palcových SAS/SATA (HDD/SSD) s max. kapacitou 216 TB
  • Až 8 x 2.5palcové SAS/SATA/NVMe (HDD/SSD) max. 122.88 TB
  • Až 16 x 2.5palcové SAS/SATA/NVMe (HDD/SSD) max. 245.76 TB
  • Až 24 x 2.5palcové SAS/SATA/NVMe (HDD/SSD) max. 368.64 TB

Střední záliv: N/A

 Zadní zátoka:

  • Až 2 x 2.5palcové SAS/SATA/NVMe (HDD/SSD) max. 30.72 TB
  • Až 4 x 2.5palcové SAS/SATA/NVMe (HDD/SSD) max. 61.44 TB
Řídicí systémy pro ukládání dat
  • Interní kontroloři: PERC H965i, PERC H755, PERC H755N, PERC H355, HBA355i
  •  Externí ovladače: HBA355e
  •  Softwarový RAID: S160
  •  Interní bootování:
    • Subsystém úložiště optimalizovaný pro spouštění (BOSS-N1): HWRAID 2 x M.2 NVMe SSD
    • USB
Bezpečnost
  • Kryptograficky podepsaný firmware
  • Secure Boot
  • Zabezpečené vymazání
  • Křemíkový kořen důvěry
  • Uzamčení systému (vyžaduje iDRAC9 Enterprise nebo Datacenter)
  • TPM 1.2/2.0 FIPS, certifikace CC-TCG, TPM 2.0 China NationZ
  • Ověření zabezpečených komponent (kontrola integrity hardwaru)
  • Šifrování dat v klidu (SED s lokální nebo externí správou klíčů)
management Vestavěné / Na serveru

  • iDRAC9
  • iDRAC Direct
  • RESTful API iDRAC s Redfish
  • Servisní modul iDRAC
  • Bezdrátový modul Quick Sync 2

 Konzole

  • OpenManage Enterprise
  • Plugin pro správu napájení OpenManage
  • Plugin služby OpenManage
  • Plugin pro správu aktualizací OpenManage
  • CloudIQ pro PowerEdge plugin
  • Integrace OpenManage Enterprise pro VMware vCenter
  • Integrace OpenManage pro Microsoft System Center
  • Integrace OpenManage s centrem pro správu systému Windows

Mobilita: OpenManage Mobile

Tools

  • RESTful API iDRAC s Redfish
  • IPMI
  • CLI RACADM
  • Aktualizace systému Dell
  • Podnikové katalogy
  • Správce úložiště Dell

Integrace OpenManage

  • BMC Truesight
  • Microsoft® System Center
  • Integrace OpenManage se ServiceNow
  • Moduly RedHat® Ansible®
  • Poskytovatelé Terraformu
  • VMware® vCenter™ a vRealize Operations Manager
Napájecí zdroje
  • 2800W Titanium 200—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 2400 W Platinum 100—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1800W Titanium 200—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1400 W Platinum 100—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1100W Titanium 100—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1100 W LVDC -48 — -60 VDC, redundantní výměna za provozu
  • 800 W Platinum 100—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 700W Titanium 200—240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
porty Možnosti sítě

  • 2x 1GbE LOM karta (volitelné)
  • 1 x OCP karta 3.0 (volitelné)

Poznámka: Systém umožňuje instalaci karty LOM nebo karty OCP, případně obou.

přední porty

  • 1 x port iDRAC Direct (Micro-AB USB)
  • 1 x USB 2.0
  • 1 x VGA

Zadní porty

  • 1 x vyhrazený ethernetový port iDRAC
  • 1 x USB 2.0
  • 1 x USB 3.0
  • 1 x sériový port (volitelné)
  • 1 x VGA (volitelné pro konfiguraci s přímým kapalinovým chlazením)

Interní porty: 1 x USB 3.0 (volitelné)

Slots PCIe

  • Až 8 slotů PCIe:
  • Slot 1: 1 x8 Gen5 Plná výška, poloviční délka
  • Slot 2: 1 x8/1 x16 Gen5 plná výška, poloviční délka nebo 1 x16 Gen5 plná výška, plná délka
  • Slot 3: 1 x16 Gen5 nebo 1 x8/1 x16 Gen4 Nízký profil, poloviční délka
  • Slot 4: 1 x8 Gen4 Plná výška, poloviční délka
  • Slot 5: 1 x8/1 x16 Gen4 plná výška, poloviční délka nebo 1 x16 Gen4 plná výška, plná délka
  • Slot 6: 1 x8/1 x16 Gen4 Nízký profil, poloviční délka
  • Slot 7: 1 x8/1 x16 Gen5 nebo 1 x8 Gen4 Plná výška, poloviční délka
  • Slot 7 SNAPI: 1 x16 Gen5 Plná výška, poloviční délka
  • Slot 8: 1 x8 Gen5 nebo 1 x8 Gen4 Plná výška, poloviční délka

Video: 1× VGA

Form Factor 2U rackový server
Rozměry a hmotnost
  • Výška: 3.41 palce (86.8 mm)
  • Šířka: 18.97 palce (482 mm)
  • Hloubka:
    • 30.39 palce (772.13 mm) s rámečkem
    • 29.85 palce (758.29 mm) bez rámečku
  • Hmotnost: Max. 79.58 liber (36.1 kg)
Podpora stojanu
  • Posuvné lišty ReadyRails™ II s volitelným ramenem pro správu kabelů (CMA) a lištou pro odlehčení tahu (SRB) pro 4sloupkové rozvaděče
  • Kombinované (zasouvací/zasouvací) lišty s volitelným CMA a SRB pro 4sloupkové stojany
  • Statické lišty ReadyRails pro 4sloupkové a 2sloupkové regály
  • Poznámka: CMA není podporováno v konfiguraci s přímým kapalinovým chlazením.

Konstrukce a design serveru Dell PowerEdge R760

PowerEdge R760 je rackový server o výšce 2U, s výškou 3.41 palce a šířkou 18.97 palce. Jeho hloubka s krytem může být buď 30.39 palce, nebo, jak je znázorněno níže, 29.85 palce bez něj. Celou přední stranu zabírá 24 2.5palcových pozic.

Přední strana serveru Dell PowerEdge R760

Přední připojení zahrnuje port Micro-AB USB pro řadič iDRAC, jeden port USB 2.0 a video výstup VGA.

Pozice pro 2.5palcové diskové jednotky Dell PowerEdge R760

Disky se snadno vytahují stisknutím uvolňovacích tlačítek a následným vytažením jejich nosičů. Každý disk má LED indikátory stavu a aktivity. Jazýček vpravo dole je servisní štítek, který se vytahuje pro snadnou identifikaci.

Demontáž 2.5palcové pozice serveru Dell PowerEdge R760

Servisní štítek serveru PowerEdge R760 lze pro snadnou identifikaci vytáhnout.

Mezi zadními porty patří ethernet pro vzdálenou správu iDRAC, USB 2.0, USB 3.0 a VGA. Naše jednotka nemá volitelný sériový port.

Zadní porty Dell PowerEdge R760

Náš R760 má na zadní straně také bootovací disky NVMe BOSS. Ty jsou externě přístupné pomocí integrovaného RAID řadiče.

Zadní disk Dell PowerEdge R760

Uvnitř téměř úplně pokrývají desku plošných spojů proudění vzduchu a stoupačky. Vzduch proudí šest 4cm ventilátorů.

Průvodci ventilátory Dell PowerEdge R760

Zde je další úhel s odstraněným krytem proudění vzduchu, ale stoupačky jsou stále na místě.

Interiér serveru Dell PowerEdge R760

Duální procesory Xeon mají masivní chladiče se speciálními nástavci, které je umisťují přímo k chladicím ventilátorům. Každý procesor má 16 slotů DIMM. Tento plně osazený server podporuje až 8 TB RAM. PowerEdge R760 lze konfigurovat s osmi sloty PCIe.

Přístup do interiéru serveru Dell PowerEdge R760

PowerEdge R760 má dva redundantní napájecí zdroje s možností výměny za provozu s výkonem od 700 do 2 800 wattů a certifikací 80 Plus Platinum nebo Titanium.

Dell PowerEdge R760 s DLC deskami

Náš recenzovaný systém je chlazený vzduchem, v naší laboratoři jsme zatím nepřešli na kapalinové chlazení. R760 je však pro některé serverové konfigurace konfigurovatelný s přímým kapalinovým chlazením. Některé procesory, jako například Intel 8470Q, jsou k dispozici pouze s DLC. Společnost Dell má několik certifikovaných partnerů pro různé možnosti kapalinového chlazení, pokud to vaše prostředí vyžaduje.

Vzdálená správa serveru Dell PowerEdge R760

PowerEdge R760 používá řadič pro vzdálenou správu Dell iDRAC. Verze v našem recenzovaném modelu je iDRAC9 Enterprise.

Hlavní obrazovka zobrazuje celkový stav systému, nedávné protokoly a shrnutí úloh.

Řídicí panel Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Sekce Systém obsahuje mnoho kategorií, z nichž každá má indikátor stavu. Sekce Napájení zobrazuje stav jednotlivých zdrojů napájení a historii spotřeby energie.

Systém Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Další je sekce Paměť, která poskytuje stav každého slotu a podrobnosti o typu nainstalované paměti.

Paměť Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Zde je sekce údržby; protokol životního cyklu zobrazuje hlavní události.

Údržba serveru Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Sekce SupportAssist v sekci Údržba umožňuje sledovat servisní požadavky. Tato integrace se nám opravdu líbí.

Žádosti o servis pro Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Nakonec se podíváme na sekci Úložiště, která zobrazuje podrobnosti o konfiguraci a celkový souhrn, jak je zde znázorněno.

Úložiště Dell PowerEdge R670 iDRAC9

Výkon serveru Dell PowerEdge R760

Náš testovaný server PowerEdge R760 má následující konfiguraci:

  • Duální procesor Intel Xeon Gold 6430 (každý s 32 jádry/64 vlákny, základní frekvence 1.9 GHz, Turbo frekvence 3.4 GHz, 60 MB mezipaměti, TDP 270 W)
  • 1TB DDR5 RAM
  • Microsoft Windows Server 2019
  • Grafický procesor NVIDIA A2 nebo T4 (pro testy specifické pro grafické procesory)

Stejně jako většina 2U rackových serverů s dvěma procesory nabízí i PowerEdge R760 téměř nekonečný počet možností. (Viz stránky společnosti Dell .) Jak již bylo zmíněno, v této recenzi se zaměřujeme na výkon CPU a GPU, protože chystáme recenzi zaměřenou na výkon úložiště.

Naše konfigurace tuto platformu neplní na maximum; lze ji mít s dvěma 56jádrovými procesory a 8 TB RAM. Existuje několik desítek možností CPU, včetně procesorů tříd Xeon Silver, Gold, Platinum a Max. Důrazně doporučujeme prodiskutovat své potřeby se zástupcem společnosti Dell.

Abychom ukázali všestrannost konfigurací dostupných v řadách PowerEdge R660 a R760, porovnáme R760 s R660, který jsme recenzovali a který měl následující konfiguraci:

  • 2 procesory Intel Xeon Platinum 8452Y
  • 512GB DDR5

Xeon Platinum 8452Y je 36jádrový čip, ačkoli má nižší základní a turbo takt (2.0 GHz a 3.2 GHz). Jeho výkon by se neměl příliš lišit od Xeon Gold 6430 v našem PowerEdge R760, ale existovaly by i jiné důvody pro přechod na čipy Platinum. (Platinum 8452Y má téměř dvakrát vyšší doporučenou cenu než Gold 6430.)

HWBOT x265

Benchmark HWBOT x265, hostovaný na hwbot.org, měří výkon systému vykreslováním videa v rozlišení 1080P nebo 4K pomocí kodéru x265/HEVC. Je navržen tak, aby využíval moderní instrukční sady CPU a je optimalizován pro vícevláknový výkon pro konkurenceschopné benchmarky. Mezi těmito dvěma servery PowerEdge není velký rozdíl v hrubé síle.

HWBot x256 Dell PowerEdge R760 (2x Xeon Gold 6430) Dell PowerEdge R660 (2x Xeon Platinum 8452Y)
3x přehnané (4K) 78,222 74,338

y-cruncher

y-cruncher je vícevláknový a škálovatelný program, který dokáže vypočítat pí a další matematické konstanty na biliony číslic. Od svého uvedení na trh v roce 2009 se stal populární aplikací pro benchmarking a zátěžové testování pro přetaktovače a hardwarové nadšence. I zde vidíme, že čipy Xeon Gold v PowerEdge R760 mají mírnou výkonnostní výhodu.

y-cruncher (celkový výpočetní čas) Dell PowerEdge R760 (2x Xeon Gold 6430) Dell PowerEdge R660 (2x Xeon Platinum 8452Y)
1 miliarda číslic 7.306 sekund 8.294 sekund
10 miliarda číslic 91.435 sekund 92.779 sekund

CPU Geekbench 6

Geekbench je multiplatformní benchmark. Používáme benchmark CPU, který má více úloh k modelování reálných úloh a aplikací. Zde máme výsledky pouze pro PowerEdge R760.

Vícejádrové skóre 12,971
Jednojádrové skóre 1,410

Mixér

Benchmark Blenderu měří výkon 3D renderování CPU nebo GPU vykreslením 3D scény v softwaru Blender. Poskytuje skóre, které lze použít k porovnání výkonu různých systémů a komponent. Čísla jsou uváděna ve vzorcích za minutu.

Blender (procesor) Dell PowerEdge R760 (2x Xeon Gold 6430) Dell PowerEdge R660 (2x Xeon Platinum 8452Y)
Netvor 576.928413 641.524059
Veřejné haraburdí 376.557690 398.081932
Třída 281.536442 313.184991

Toto jsme také otestovali po instalaci grafické karty NVIDIA A2 do PowerEdge R760. Pro PowerEdge R660 zde však nemáme žádné údaje.

  Mixér (NVIDIA A2)
Netvor 479.238127
Veřejné haraburdí 302.355378
Třída 248.540754

Inference umělé inteligence UL Procyon (CPU)

Sada benchmarků Procyon AI Inference od UL testuje výkon různých inferenčních enginů pro umělou inteligenci s využitím nejmodernějších neuronových sítí. Tyto testy provádíme pouze na CPU. Níže uvedená čísla představují průměrné inferenční časy; celkové skóre je uvedeno v posledním řádku. Tento test jsme provedli pouze na serveru PowerEdge R760.

MobileNet V3 3.05
ResNet 50 6.79
Počátek V4 20.55
DeepLab V3 31.27
YOLO V3 32.58
REAL-ESRGAN 1498.36
Celkové skóre 169

V-Ray

V-Ray je benchmark pro vykreslování obrázků. Spustili jsme ho na CPU a také po instalaci grafické karty NVIDIA T4.

V-Ray Dell PowerEdge R760 (2x Xeon Gold 6430) Dell PowerEdge R660 (2x Xeon Platinum 8452Y)
Pouze procesor 59,628 64,296
CUDA (NVIDIA Tesla T4) 554 564
RTX (NVIDIA Tesla T4) 760 N / A

Závěr

Řada serverů Dell PowerEdge řady R je vysoce všestranná a nabízí konfigurace pokrývající smíšené úlohy, VDI, databáze a obecné účely. Již jsme kladně recenzovali 1U PowerEdge R660, takže jsme měli stejně vysoká očekávání i od 2U PowerEdge R760 a ta byla dobře připravená.

Rámeček pro Dell PowerEdge R760

Díky větší výšce racku má PowerEdge R670 větší možnosti rozšíření a úložiště než R660, ale to jsme věděli hned od začátku. Oba servery jinak nabízejí stejné možnosti CPU a paměti. Čipy Intel Xeon čtvrté generace nabízejí až 56 jader na socket, což umožňuje PowerEdge R760 podporovat 112 jader a 224 vláken a navíc 8 TB RAM. A pokud se obáváte přílišného zahřívání systému nebo jste investovali do systému kapalinového chlazení, R760 v některých konfiguracích podporuje přímé kapalinové chlazení (DLC).

Díky větší výšce racku se do R760 vejdou i grafické karty s dvojitou šířkou (i když existuje i Dell PowerEdge R760xa , který má velmi husté grafické karty), takže tento server lze konfigurovat pro téměř jakoukoli pracovní zátěž. Co se týče úložiště, oceňujeme, že tento server lze konfigurovat s backplane E3.S pro využití SSD disků Gen5. V nadcházející recenzi také vyhodnotíme novou kartu PERC 12 NVMe RAID.

I nadále se nám líbí snadná údržba a intuitivní vzdálená správa řadiče iDRAC od společnosti Dell, která má dokonce vestavěné sledování servisních požadavků. Celkově vzato PowerEdge R760 jako serverová platforma zaujme a získal naše ocenění Nejlepší roku 2023 za vynikající konfigurovatelnost a nadprůměrnou správu systému.

Konfigurátor Dell R760

 

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Charles P. Jefferies

Jsem celoživotní technologický nadšenec a recenze spotřebitelských i podnikových technologií se věnuji od roku 2005. Specializuji se na notebooky, tablety a podnikový hardware. Jsem absolventem Rochester Institute of Technology. Mimo práci miluji posilovnu, čtení a fotografování.