StorageReview.com

Recenze Dell PowerEdge R7715: Chytrá rovnováha jader, paměti a úložiště

Enterprise  ◇  Server

Dell PowerEdge R7715 je 2U server s jedním socketem, určený pro běžné podnikové úlohy a softwarově definovaná úložiště. Využívá procesory řady AMD EPYC 9005, které podporují až 160 jader a 12 paměťových kanálů, a disponuje 24 sloty DDR5 DIMM pro až 6 TB vysokorychlostní paměti. R7715 také podporuje PCIe Gen5 napříč svými předními úložnými pozicí a rozšiřujícími kartami, což umožňuje vysokorychlostní připojení pro SSD, GPU a síťové adaptéry. V konfiguracích s vysokou hustotou mohou některé SSD disky Gen5 pracovat s šířkou linky x2, což je konstrukční volba, která pomáhá vyvážit škálovatelnost I/O a šířku pásma bez nutnosti přepínačů PCIe. Díky možnostem konfigurace pro disky EDSFF E3.S a U.2 NVMe a podpoře více GPU nebo akcelerátorů dosahuje R7715 rovnováhy mezi výpočetní hustotou a flexibilitou v energeticky úsporném provedení.

Dell PowerEdge R7715 hrdina

Kam se Dell PowerEdge R7715 hodí v portfoliu serverů AMD

Řada rackových serverů Dell PowerEdge s procesory AMD zahrnuje čtyři modely: R6715, R7715, R6725 a R7725, které jsou navrženy pro škálování od jednopaticových systémů s optimalizovanou hustotou až po plně výkonné dvoupaticové servery. PowerEdge R7715 se v tomto portfoliu nachází jako 2U jednopaticový systém, který vyvažuje výpočetní výkon, kapacitu paměti a flexibilitu I/O.

Rackový server R6715 R7715 R6725 R7725
Form Factor 1U 2U 1U 2U
Procesor 1x AMD EPYC 9005 1x AMD EPYC 9005 2x AMD EPYC 9005 2x AMD EPYC 9005
Max Cores Až 160 Až 160 Až 192 Až 192
Maximální paměť 3 TB (24 modulů DDR5 DIMM) 6 TB (24 modulů DDR5 DIMM) 3 TB (24 modulů DDR5 DIMM) 6 TB (24 modulů DDR5 DIMM)
Disky NVMe Až 22 Až 40 Až 22 Až 40
Sloty PCIe Gen5 Až 3 Až 8 Až 3 Až 8
Podpora akcelerátoru 3 x JZ 3 x DW, 6 x SW 3 x JZ 2 x DW, 6 x SW
Cílové úlohy Analytika, virtualizace, bezpečnostní listy Analytika, virtualizace, bezpečnostní listy HPC, VDI, virtualizace HPC, VDI, virtualizace

R6715 a R6725 jsou oba 1U systémy; R6725 je však dvoupaticový systém, zatímco R6715 je jednopaticový systém, podobný R7715. Hlavní rozdíl spočívá v rozšiřitelnosti a paměťovém stropu. R7715 podporuje až 6 TB paměti, což je dvojnásobná kapacita oproti R6715, a nabízí širší možnosti konfigurace disků a NVMe úložišť. Podporuje také více slotů PCIe Gen5 a akceleračních karet, díky čemuž je vhodnější pro prostředí s vyššími nároky na I/O nebo GPU.

R6725 a R7725 nabízejí větší výpočetní potenciál v oblasti dvou socketů, škálovatelný až na 192 jader. Zejména R7725 je z této čtyřky nejrozsáhlejší a nabízí až 40 NVMe disků, 8 slotů PCIe Gen5 a podporu úložišť E3.S s vysokou hustotou. To však s sebou nese vyšší spotřebu energie a potenciálně i vyšší náklady. Pro mnoho případů použití, jako je analýza dat nebo softwarově definované úložiště, kde je dostatečný výkon jednoho socketu, dosahuje R7715 příjemné rovnováhy mezi počtem jader, hustotou úložiště a tepelným výkonem.

Zdroj Dell PowerEdge R7715

Pokud jde o případy použití, R7715 je ideální pro organizace, které chtějí výkon Zen5, velkorysou šířku pásma paměti DDR5 a škálovatelné úložiště NVMe, aniž by musely přecházet na dvoupaticové systémy. Je vhodný pro hustou virtualizaci, moderní databáze a analytické úlohy, které těží z vysokého počtu jader, ale nevyžadují složitost dvou CPU.

Možnosti konfigurace úložiště Dell PowerEdge R7715 Front Bay

Server Dell PowerEdge R7715 nabízí komplexní řadu konfigurací úložných rozhraní (backplane), které řeší tradiční podnikové úlohy i nasazení NVMe nové generace. Pro konfigurace určené pouze pro výpočetní účely si kupující mohou zvolit sestavení bez úložného rozhraní nebo s minimální sadou 2 disků SSD U.2 NVMe, což systém činí vhodným pro nasazení zaměřená na bootování nebo vysoce přizpůsobená nasazení. Systém dále podporuje až 8 univerzálních pozic 2.5 palce nebo 8 disků EDSFF E3.S Gen5 NVMe, což organizacím dává na výběr mezi kompatibilitou se staršími systémy a špičkovým výkonem PCIe Gen5. Mezi možnosti střední třídy patří 12 pozic SAS/SATA 3.5 palce nebo konfigurace 16 disků SAS/SATA SSD 2.5 palce. Dell také nabízí hybridní sestavy, jako je 16 disků SAS/SATA plus 8 disků U.2 NVMe, pro prostředí vyžadující kombinaci cenově dostupného úložiště a vysokorychlostní mezipaměti nebo vrstev.

Společnost Dell podporuje konfigurace NVMe s vysokou kapacitou pro husté a výkonnostně orientované případy použití, škálovatelné až na 32 a dokonce 40 disků EDSFF E3.S Gen5 (ačkoli některé možnosti jsou naplánovány na vydání v roce 2025). Tyto možnosti NVMe Gen5 jsou lákavé pro úlohy s vysokou propustností a nízkou latencí, jako je softwarově definované úložiště nebo analýza v reálném čase. Zajímavé je, že R7715 nepodporuje konfigurace RAID s tří režimy, což znamená, že řadič musí oddělovat disky SAS, SATA a NVMe. Toto strategické omezení zjednodušuje validaci, ale posiluje záměr společnosti Dell dodávat účelové, vysoce výkonné platformy. Celkově vzato konfigurovatelnost úložiště R7715 jej řadí mezi vysoce flexibilní servery, které lze škálovat od konzervativních nasazení až po náročná all-flash NVMe pole.

SSD disk Dell PowerEdge R7715 E3.S

Důležitým aspektem výkonu úložiště je pochopení toho, jak společnost Dell navrhla úložnou propojovací desku E3.S pro sestavy s vysokou hustotou úložiště, konkrétně z hlediska alokace linek PCIe na jednotku SSD. Aby se předešlo potřebě přepínače PCIe, sestavy, jako je R7715, kterou recenzujeme, obsahují pouze pozice pro SSD disky Gen5 s šířkou x2. Systémy s 8 nebo 16 pozicemi E3.S využívají pozice s plnou šířkou x4, což vede k vyššímu výkonu jednotlivých SSD disků.

Možnosti rozšíření a rozšiřování serveru Dell PowerEdge R7715 PCIe

Server Dell PowerEdge R7715 nabízí několik možností konfigurace rozšiřujících karet, což organizacím umožňuje přizpůsobit rozšiřující možnosti serveru jejich specifické pracovní zátěži. Tyto možnosti umožňují přidat vysokorychlostní síťové nebo úložné akcelerátory. Jednou z jednodušších možností jsou 2 sloty x16 plné výšky Gen5 a podpora pro druhou síťovou kartu OCP, což poskytuje čisté a efektivní nastavení pro základní potřeby rozšíření. To je vynikající volba pro organizace, které vyžadují vysokorychlostní karty, ale nepotřebují server plně zatěžovat zařízeními PCIe.

Systém lze konfigurovat pro náročnější prostředí se 4 x16 sloty Gen5 plné výšky, opět s druhou síťovou kartou OCP. Toto nastavení je ideální pro případy použití vyžadující více rozšiřujících karet, jako jsou například duální síťové karty spárované s grafickými kartami nebo jinými akcelerátory. Předpokládejme, že posouváte hranice rozšíření PCIe. V takovém případě R7715 podporuje konfiguraci s vysokou hustotou se 6 x16 sloty Gen5 plné výšky, což maximalizuje dostupnou šířku pásma a počet slotů, což je ideální pro úlohy náročné na I/O nebo s více akcelerátory.

Procesor Dell PowerEdge R7715

Pro uživatele, kteří vyžadují trochu větší flexibilitu v šířce linek a typu karty, je k dispozici hybridní rozšiřující modul, který nabízí 2 x16 slotů Gen5 plné výšky a 6 x8 slotů Gen5 plné výšky. Toto uspořádání je praktické při kombinaci zařízení s vysokou šířkou pásma s jinými, která mohou efektivně fungovat s nižším počtem linek PCIe. R7715 také podporuje konfiguraci se 2 x16 nízkoprofilovými sloty Gen5 a 3 x16 sloty Gen5 s dvojitou šířkou a plnou výškou, které jsou navrženy pro větší, energeticky náročné akcelerační karty s efektivním rozestupem proudění vzduchu.

Společnost Dell nabízí i verzi tohoto rozvržení zaměřeného na grafické procesory pro prostředí s kapalinovým chlazením, která obsahuje 2 nízkoprofilové sloty Gen5 x16 a 3 sloty Gen5 x16 s dvojitou šířkou a plnou výškou, ověřené pro přímé kapalinové chlazení. To zajišťuje kompatibilitu s fyzickými a tepelnými požadavky na kapalinou chlazené šasi a komponenty, což z R7715 dělá flexibilní platformu pro vysoce výkonná nasazení.

Konfigurace paměti a napájení serveru Dell PowerEdge R7715

PowerEdge R7715 podporuje až 24 slotů DDR5 DIMM, což vám dává masivních 6 TB registrované paměti ECC DDR5. Tato paměťová sestava zvládne až 5200 MT/s a je navržena pro škálování, nabízí vysokou šířku pásma a nízkou latenci. Díky tomu se dobře hodí pro případy použití, jako je virtualizace, správa databází nebo analýza náročných dat.

Systém také nabízí různé možnosti napájení. Podporuje redundantní napájecí zdroje vyměnitelné za provozu od 800 W do 3200 W, což poskytuje flexibilitu pro splnění různých potřeb a nastavení napájení. K dispozici jsou vysoce účinné jednotky s titanovým jmenovitým výkonem 3200 W, 2400 W, 1800 W, 1500 W, 1100 W a 800 W, spolu s variantami s platinovým jmenovitým výkonem 1100 W a 800 W. K dispozici jsou také speciální konfigurace, například 277 V AC a HVDC s výkonem 3200 W a 1500 W, spolu s podporou stejnosměrného napájení z jednotky s výkonem 1400 W (-48)-(-60) V DC.

Dell PowerEdge R7715 a iDRAC 10

iDRAC, neboli Integrated Dell Remote Access Controller, je vestavěný nástroj pro vzdálenou správu od společnosti Dell, který umožňuje snadné monitorování, aktualizaci a řešení problémů se servery PowerEdge, jako je například R7715, a to vše bez nutnosti fyzické přítomnosti. V nejnovějším řadiči iDRAC10 společnost Dell představila několik vylepšení pro zvýšení zabezpečení a použitelnosti. Nyní je vybaven specializovaným bezpečnostním procesorem s integrovaným kořenovým adresářem důvěryhodnosti, vylepšenými šifrovacími algoritmy a atestací na úrovni zařízení, díky čemuž je správa serverů bezpečnější než kdy dříve.

Uživatelské rozhraní bylo také aktualizováno pro konzistentnější zážitek napříč konzolemi Dell Technologies se zjednodušenou navigací, která ještě více usnadňuje správu serveru. Řadič iDRAC10 navíc umožňuje vytvářet vlastní uživatelské role a zavádí efektivnější strukturu licencí speciálně pro PowerEdge 17. generace. Obnovu napájení z napájení nyní zajišťuje přímo řadič iDRAC, nikoli systém BIOS, což správcům poskytuje centralizovanější kontrolu, což je vítaná funkce.

Specifikace serveru Dell PowerEdge R7715

vlastnost PowerEdge R7715
Procesor Jeden procesor AMD EPYC 9005 5. generace s až 160 jádry pro procesor Zen5
chipset Čipset AMD
Akcelerátory Až tři 400W dvojité šířky nebo šest 75W single-width GPU
Memory
Rychlost DIMM Až 5200 MT/s
Typ paměti RDIMM
Sloty paměťových modulů 24 slotů DDR5 DIMM
Podporuje pouze registrované ECC DDR5 DIMM.
Skladování
Přední pozice
  • Až 2 x U.2 SSD
  • Až 8 univerzálních SSD disků o velikosti 2.5 palce
  • Až 8 disků EDSFF E3.S Gen5 NVMe
  • Až 12 3.5palcových disků SAS/SATA*
  • Až 16 2.5palcových disků SAS/SATA SSD + 8 disků U.2
  • Až 16 2.5palcových disků SAS/SATA SSD
  • Až 16 disků EDSFF E3.S Gen5 NVMe
  • Až 24 2.5palcových disků SAS/SATA*
  • Až 32 disků EDSFF E3.S Gen5 NVMe
  • Až 40 disků EDSFF E3.S Gen5 NVMe*
Zadní prostory N / A
Řadiče paměti
Interní kontroléry PERC H365i, H965i, H975i
Externí ovladače HBA465e, H965e
Softwarový RAID N / A
Interní bootování
  • Subsystém úložiště optimalizovaný pro bootování (BOSS-N1 DC-MHS)
  • Interní USB
napájení
  • 3200 W 277 V AC a HVDC, redundantní možnost výměny za provozu**
  • 3200 W Titanium 200–240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 2400 W Titanium 200–240 V AC nebo 240 V HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1800W titanový 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1500W titanový 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1500 W 277 V AC a HVDC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1400 W (-48)-(-60) V DC
  • 1100W titanový 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 1100W Platinum 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 800W titanový 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
  • 800W Platinum 100–240 V AC nebo 240 V DC, redundantní možnost výměny za provozu
Možnosti chlazení
  • Chlazení vzduchem
  • Tekuté chlazení
Fanoušků Až šest vysoce výkonných ventilátorů Gold/Very High Performance s možností výměny za provozu
porty
Možnosti sítě 1 Gb vyhrazený ethernetový port BMC
2x karta OCP NIC 3.0 (volitelné)
Přední porty 1 x USB 2.0 typu A (volitelný LCP KVM)
1 x USB 2.0 typu C (HOST/BMC Direct)
1 x Mini-DisplayPort (volitelný LCP KVM)
Zadní porty 1 Gb vyhrazený ethernetový port BMC
2 x USB 3.1
1 x VGA
Interní porty  1× USB 3.0 (volitelné)
Slots
PCIe Až osm slotů PCIe Gen5
Formální faktor 2U rackový server
Výška 86.8 mm (3.41 palce)
Šířka 482.0 mm (18.97 palce)
Hloubka 802.4 mm (31.59 palce) s rukojetí zdroje
Hmotnost Max. 28.68 kg (63.22 liber)
bezel Volitelný kovový rámeček
Řízení systému
Vestavěná správa
  • iDRAC10
  • iDRAC Direct
  • RESTful API iDRAC s Redfish
  • Rozhraní příkazového řádku Racadm
Konzola OpenManage
  • OpenManage Enterprise (OME)
  • Správce napájení OME
  • Služby OME
  • Správce aktualizací OME
  • Pozorovatelnost OME APEX AIOps
  • Integrace OME pro VMware vCenter (s VMware Aria Operations)
  • Integrace OME pro Microsoft System Center
  • Integrace OpenManage pro centrum pro správu systému Windows
Pohyblivost N / A
Tools IPMI
řízení změn
  • Správce úložiště Dell
  • Aktualizace systému Dell
  • Podnikové katalogy
  • Nástroj pro aktualizaci serveru (SUU)
Integrace OpenManage
  • Kolekce Red Hat Ansible
  • Poskytovatelé Terraformu
Bezpečnost
  • Kryptograficky podepsaný firmware
  • Šifrování dat v klidu (SED s lokální nebo externí správou klíčů)
  • Secure Boot
  • Ověření zabezpečených komponent (kontrola integrity hardwaru)
  • Zabezpečené vymazání
  • Křemíkový kořen důvěry
  •  Uzamčení systému
  • Certifikace TPM 2.0 FIPS, CC-TCG
  • Detekce vniknutí do šasi
Operační systémy a hypervizory
  • Kanonický server Ubuntu LTS
  • Windows Server s Hyper-V
  • Red Hat Enterprise Linux
  • VMware ESXi

Návrh a sestavení serveru Dell PowerEdge R7715

PowerEdge R7715 se vyznačuje čistým designem navrženým pro efektivní chlazení a konzistentní výkon. Jeho modulární instalace bez použití nástrojů usnadňuje údržbu a upgrady, takže můžete zajistit hladký chod s minimálními prostoji. Dodává se také s volitelným uzamykatelným krytem, ​​který poskytuje větší bezpečnost a dodává přední straně čistý a profesionální vzhled. Kryt lze snadno odejmout, když potřebujete rychlý přístup pro údržbu nebo upgrady, takže vše zůstává pohodlné a přehledné.

Po sejmutí krytu uvidíte celý přední panel. Na pravé straně se nachází ovládací panel s tlačítkem napájení, portem USB (pro připojení externích zařízení, jako jsou flash disky nebo periferie, pro údržbu nebo přímý přístup), mikroportem iDRAC Direct a stavovou LED diodou iDRAC Direct.

Přední a střední část tvoří 32 disků EDSFF Gen5 E3.S NVMe s kapacitou 1.6 TB (alespoň pro naši sestavu), z nichž každý běží přes rozhraní PCIe Gen5 x2. I když je připojení x4 běžnější, tato konfigurace využívá vyšší šířku pásma Gen5 k udržení solidní propustnosti i v režimu x2, což pomáhá zachovat cenné linky PCIe pro další potřeby rozšíření bez nutnosti použití přepínačů PCIe. Tyto disky jsou nicméně vyměnitelné za provozu, což umožňuje jejich přidání nebo výměnu bez nutnosti vypínání systému. Tato konstrukce minimalizuje prostoje a nabízí flexibilitu pro škálování úložné kapacity dle potřeby. Ventilační panel je umístěn mezi řadami disků, aby zajistil konzistentní proudění vzduchu a udržel optimální provozní teploty.

Ve spodní části zadního panelu se nachází několik portů, včetně modulu BOSS-N1 DC-MHS a vyhrazeného ethernetového portu BMC pro vzdálenou správu prostřednictvím aplikace Open Server Manager. Toto nastavení umožňuje správcům monitorovat a ovládat server ze samostatného síťového připojení, což je nezbytné pro udržení kontroly během výpadků sítě nebo selhání softwaru.

Dva porty USB 3.1 (9pinový a kompatibilní s 3.0) navíc poskytují vysokorychlostní připojení pro externí zařízení, jako jsou flash disky nebo externí pevné disky. K dispozici je také port VGA pro připojení zobrazovacích zařízení, což zajišťuje kompatibilitu se staršími systémy. Systém má na obou stranách zadního panelu dva napájecí zdroje (PSU1 a PSU2), které poskytují vestavěnou redundanci napájení. Tato konfigurace jako obvykle zajišťuje nepřerušovaný provoz i v případě selhání jednoho zdroje napájení, což je klíčová vlastnost pro podniková prostředí, kde je provozuschopnost nesporná.

Zadní strana serveru Dell PowerEdge R7715

Po sejmutí horního panelu serveru Dell PowerEdge R7715 se vám naskytne přehledný interiér. První věc, které si pravděpodobně všimnete, jsou velké černé kryty proudění vzduchu, které pokrývají většinu komponent a vedou vzduch přes kritické části, aby vše běželo chlazeno. Označené kovové rozšiřující karty, jako je Riser 3 a Riser 5, slouží k vložení rozšiřujících karet PCIe. V celém vnitřku je roztroušeno mnoho modrých plastových klipů a západek, které jsou navrženy tak, aby upgrady a údržba byly co nejjednodušší bez nutnosti použití nářadí. Všechno zde vypadá, že je navrženo tak, aby udržovalo dostatečné proudění vzduchu a zajišťovalo přístup ke komponentám.

Po odstranění krytů je vidět vnitřní deska Dell PowerEdge R7715. Tato deska odhaluje přehledné rozvržení, které zahrnuje procesor AMD EPYC, sloty DIMM, rozšiřující karty PCIe, moduly BOSS-N1 DC-MHS a chladicí ventilátory.

V přední části serverové desky se nachází jednopaticový procesor AMD EPYC 9665P, který je doplněn robustním chladičem s měděnými tepelnými trubicemi pro efektivní chlazení. Z 24 dostupných slotů je kolem procesoru 12 slotů DIMM osazených 768 GB RAM, což poskytuje dostatek prostoru pro budoucí upgrady.

Obrázek níže ukazuje detail modulu BOSS-N1 DC-MHS v serveru PowerEdge R7715, který je osazen diskem SSD Micron 7450 NVMe. Tento disk využívá pokročilou technologii NAND se 176 vrstvami od společnosti Micron, která poskytuje vynikající latenci a výkon PCIe Gen4. Disk BOSS-N1 je navržen pro spolehlivé a bezpečné bootování, obvykle slouží jako vyhrazený disk pro operační systém serveru. Disky SSD BOSS lze konfigurovat jako JBOD, RAID 0 nebo RAID 1. Nejčastěji se používají v poli RAID 1 pro odolné úložiště pro bootování. Jsou zajištěny modrými upevňovacími klipy bez použití nástrojů, díky čemuž je instalace nebo výměna rychlá a bezproblémová. Nastavení od společnosti Dell zde také zajišťuje dostatečné proudění vzduchu a snadný přístup pro údržbu.

Zde je detailní záběr zadní strany jednoho ze zdrojů napájení uvnitř systému. Černý plastový kryt kolem konektoru pomáhá pevně držet konektor na místě a nabízí ochranu před náhodným odpojením. Úhledně omotané a vedené napájecí kabely vypadají skvěle a zároveň zajišťují nerušené proudění vzduchu a snadnou údržbu.

Výkon serveru Dell PowerEdge R7715

Hodnocení výkonu serveru Dell PowerEdge R7715 se zaměří především na jeho procesor: AMD EPYC 9665P . Tento 96jádrový procesor se 192 vlákny je navržen pro konfiguraci s jedním socketem (1P) a nabízí maximální boost frekvenci 4.5 GHz, boost rychlost všech jader 4.1 GHz a základní frekvenci 2.6 GHz. EPYC 9665P je vybaven 384 MB L3 cache a konfigurovatelným TDP v rozmezí od 320 W do 400 W a je navržen tak, aby vynikal ve vysokojádrových úlohách a vyvažoval rychlost, efektivitu a škálovatelnost.

Mezi další důležité specifikace systému, které je třeba zmínit, patří:

  • Skladování32 1.6TB SSD disků E3S
  • Memory768 GB RAM

Jeho výsledky jsme porovnali s jinými systémy vybavenými modely ze stejné řady EPYC 9005. Patří sem i špičkový EPYC 9665 , který se pyšní 192 jádry a 384 vlákny a je k dispozici v jedno- a dvousocketových (1P/2P) konfiguracích. EPYC 9965 se však vyznačuje nižšími taktovacími frekvencemi (maximální boost 3.7 GHz a boost všech jader 3.35 GHz), ale kompenzuje to dvojnásobným počtem jader oproti 9665. Dalším srovnatelným modelem je EPYC 9755 , který nabízí 128 jader a 256 vláken. Má o něco nižší maximální boost frekvenci 4.1 GHz a základní frekvenci 2.7 GHz, ale disponuje větší L3 cache o velikosti 512 MB a vyšším výchozím TDP 500 W, které je k dispozici také pro jedno- a dvousocketové konfigurace. A konečně, je tu EPYC 9575F , vysokofrekvenční procesor určený pro výkonově náročné úlohy. S 64 jádry a 128 vlákny nabízí maximální boost 5 GHz a boost všech jader 4.5 GHz. Všechny procesory řady EPYC 9005 byly pro tuto recenzi testovány jako jednoprocesorové systémy.

Srovnávací testování navíc zahrnuje systémy Genoa (2p/96c) a Bergamo (2p/128c) , které využívají dvoupaticové konfigurace. Porovnání s těmito vysoce výkonnými dvoupaticovými systémy ukáže, jak dobře se dají škálovat s většími sestavami z hlediska počtu procesorů, efektivity, taktovací frekvence a výpočetního výkonu.

Geekbench 6

Multiplatformní benchmark Geekbench 6 měří výkon systému a poskytuje srovnávací skóre. Je navržen pro práci na více platformách a poskytuje konzistentní měření výkonu napříč různými zařízeními, včetně chytrých telefonů, tabletů, stolních počítačů a serverů.

S jednojádrovým skóre 2 806 výrazně překonává ostatní modely, včetně EPYC 9965, 9755 a dokonce i vysokofrekvenčního 9575F. To je pravděpodobně způsobeno jeho vysokou maximální frekvencí boostu 4.5 GHz a rychlostí boostu všech jader 4.1 GHz, které patří k nejvyšším v řadě. Vícejádrové skóre 28 645 také vede, a to i přes menší počet jader než 9965 nebo 9755. Ve srovnání s dvoujádrovými systémy, jako jsou Genoa (2P/96c) a Bergamo (2P/128c), poskytuje lepší jednojádrový i vícejádrový výkon.

Geekbench 6 AMD EPYC 9655P (96c) AMD EPYC 9965 (192c) AMD EPYC 9755 (128c) AMD EPYC 9575F (64c) Janov (2p/96c) Bergamo (2p/128c)
Jednojádrový 2,806 1,453 1,641 1,865 2,048 1,723
Vícejádrové 28,645 11,199 11,800 13,219 20,217 17,916

Blackmagic RAW Speed ​​​​Test

Spustili jsme test rychlosti Blackmagic RAW, abychom vyhodnotili, jak dobře si PowerEdge R7715 poradí s dekódováním Blackmagic RAW pouze s využitím CPU, protože v něm nebyly nainstalovány žádné grafické karty. Tento test měří výkon v různých rozlišeních a úrovních komprese.

Test rychlosti PowerEdge-R7715 Blackmagic RAW

R7715 dosáhl skóre 171 FPS pro 8K obsah, což ukazuje na poměrně silný výkon CPU pro zpracování videa ve vysokém rozlišení, a to i bez akcelerace GPU.

Maxon Cinebench

Cinebench je široce používaný benchmarkingový nástroj, který měří výkon CPU a GPU pomocí programu Maxon Cinema 4D pro renderování. Poskytuje skóre, které umožňuje porovnat výkon různých systémů a komponent. Spustili jsme čtyři populární verze Cinebenchu, abyste si mohli porovnat výsledky v populárních online žebříčcích.

Zde AMD EPYC 9665P prokázal své schopnosti jako vysoce výkonný jednoprocesorový procesor. S vícejádrovým skóre 121 254 bodů v Cinebench R23 si vede silně i proti srovnatelným systémům, těsně zaostává za EPYC 9755 se skóre 131 846 bodů, ale překonává systémy Genoa (2P/96c) a Bergamo (2P/128c). Vynikajícím prvkem je zde však jednojádrový výkon, kde 9665P dosáhl skóre 1 845 bodů, což je podstatně více než všechny ostatní testované CPU.

V Cinebench 2024 model 9665P nadále exceluje a v testech s více jádry dosáhl 7 501 bodů, čímž překonal modely 9965, 9755 a 9575F. Jeho skóre 109 bodů v testu s jedním jádrem je také působivé, pohodlně před 9965 (77 bodů) a 9755 (84 bodů). Model 9665P nabízí vyváženou kombinaci rychlosti jednoho jádra a výkonu více jádra.

test AMD EPYC 9655P (96c) AMD EPYC 9965 (192c) AMD EPYC 9755 (128c) AMD EPYC 9575F (64c) Janov (2p/96c) Bergamo (2p/128c)
 Cinebench R23
CPU (vícejádrový) Body 121,254 N / A  Body 131,846  Body 111,149  Body 116,744  102,125 bodů
CPU (jednojádrový) Body 1,845 N / A  Body 1,400  Body 1,052  Body 1,294  1,089 bodů
Cinebench 2024
CPU (vícejádrový) Body 7,501 Body 4,845  Body 5,921  4,324  N / A  N / A
CPU (jednojádrový) Body 109 Body 77  Body 84  Body 103  N / A  N / A

y-cruncher

y-cruncher je vícevláknový, škálovatelný program, který dokáže vypočítat pí a další matematické konstanty s rozložením v biliony číslic. Od svého uvedení na trh v roce 2009 se stal populární aplikací pro benchmarking a zátěžové testování pro přetaktovače a hardwarové nadšence.

Přestože má méně jader než ostatní testované procesory, 9665P vykázal solidní výkon ve většině výpočtů. Jeho čas 6.836 sekundy pro výpočet 1 miliardy číslic je úctyhodný, i když zaostává za AMD EPYC 9575F (64c), který dosáhl nejrychlejšího času 4.476 sekundy. S rostoucím počtem číslic si 9665P udržuje konkurenceschopný výkon, zejména vyniká v testu 10 miliard číslic, který dokončí za 51.851 sekundy. To je srovnatelné s jinými CPU s vyšším počtem jader, jako jsou 9965 (41.750 sekundy) a 9755 (41.512 sekundy).

Avšak při vyšším počtu číslic (v tomto případě 25 miliard a 50 miliard) to procesoru 9665P trvá 140.339 sekundy, respektive 303.842 sekundy. To pravděpodobně znamená, že ačkoliv 9665P zvládá náročné výpočetní úlohy dobře, s rostoucí složitostí pracovní zátěže začíná zaostávat, zejména ve srovnání s procesory s vyšším počtem jader. Nicméně 9665P zůstává silným konkurentem pro většinu pracovních zátěží a nabízí vynikající výkon vzhledem k počtu jader.

Celkový výpočetní čas y-cruncher (Čím níže, tím lépe) AMD EPYC 9655P (96c) AMD EPYC 9965 (192c) AMD EPYC 9755 (128c) AMD EPYC 9575F (64c, 128t) AMD EPYC 9575F (64c) Janov (2p/96c) Bergamo (2p/128c)
1 miliard 6.836 sekund 7.346 sekund 7.747 sekund 5.408 sekund 4.476 sekund 8.882 sekund 9.184 sekund
2.5 miliard 13.720 sekund 13.661 sekund 14.113 sekund 11.376 sekund 10.067 sekund N / A N / A
5 miliard 25.795 sekund 23.211 sekund 22.820 sekund 20.177 sekund 20.030 sekund N / A N / A
10 miliard 51.851 sekund 41.750 sekund 41.512 sekund 40.767 sekund 41.518 sekund 51.071 sekund 55.683 sekund
25 miliard 140.339 sekund 115.091 sekund 98.981 sekund 103.650 sekund 104.737 sekund N / A N / A
50 miliard 303.842 sekund N / A N / A N / A N / A N / A N / A
100 miliard 707.391 sekund N / A N / A N / A N / A N / A N / A

Mixér OptiX

Blender OptiX je open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark CLI. Skóre se měří ve vzorcích za minutu, přičemž vyšší hodnoty znamenají lepší výsledek.

Výsledky benchmarku Blender OptiX ukazují, že EPYC 9665P si vede dobře, co se týče počtu jader, ale v úlohách náročných na renderování zaostává za modely s vyšším počtem jader. Ve scéně Monster dosáhl 9665P výkonu 1 026,50 vzorků za minutu, což je solidní výsledek, ale daleko od výsledků 9965 (2 558,43) a 9755 (2 606,54). Tento trend pokračuje i ve scénách Junkshop a Classroom, kde 9665P dosahuje 795.44 a 511.45 vzorků za minutu, což je výrazně méně než u systémů s duálním procesorem, jako jsou Bergamo (2p/128c) a Genoa (2p/96c).

Přestože 9665P nabízí slušný výkon pro většinu úloh, je zřejmé, že existují vhodnější procesory s vyšším počtem jader. 9665P si však stále vede proti EPYC 9575F, zejména na scéně „bratříků“, kde si vede téměř identicky (795.44 vs. 802.00).

Blender 4.0 vzorků CPU za minutu (čím vyšší, tím lepší) AMD EPYC 9655P (96c) AMD EPYC 9965 (192c) AMD EPYC 9755 (128c) AMD EPYC 9575F (64c) Janov (2p/96c) Bergamo (2p/128c)
Netvor 1,026.50 2,558.43 2,606.54 1,196.15 1,700.65 2,038.71
Veřejné haraburdí 795.44 1,866.65 1,843.48 802.00 1,101.84 1,382.58
Třída 511.45 1,270.17 1,251.54 637.13 869.48 1,045.96

Kladivo DB TPROC-C

Také jsme testovali výkon databáze pomocí Hammer DB na serveru PowerEdge R7715. Databáze prokázaly silný výkon OLTP napříč všemi testovanými databázemi v rámci zátěže HammerDB TPROC-C (založeno na TPC-C, 800 skladů).

Databázový stroj Výkon transakcí (TPM)
MariaDB 11.4.4 3,600,000
MySQL 8.4.4 3,300,000
PostgreSQL 17.2 3,100,000
MariaDB 10.11.12 (MDEV-21923) 2,950,000
MariaDB 10.6.22 2,850,000
MySQL 5.7.44 2,700,000

MariaDB 11.4.4 vykázala nejvyšší transakční výkon. Překonala starší verze MariaDB, jako například 10.6.22 a optimalizovanou verzi 10.11.12 (MDEV-21923). MySQL 8.4.4 také vykazovala silný výkon a těsně zaostávala za MariaDB 11.4.4. PostgreSQL 17.2 dosáhla konkurenceschopných výsledků, ale mírně zaostávala za MariaDB a novější verzí MySQL. MySQL 5.7.44 byla mezi testovanými databázemi nejslabší.

7-Zip kompresní benchmark

Vestavěný paměťový benchmark v nástroji 7-Zip měří výkon CPU a paměti systému během komprese a dekomprese, což ukazuje, jak dobře systém zvládá datově náročné operace. Tento test spouštíme, pokud je to možné, se slovníkem o velikosti 128 MB.  

Přestože má méně jader než některé jeho kolegy z řady EPYC 9005, dosáhl celkového hodnocení 378.469 GIPS. I když se jedná o nepochybně úctyhodné skóre, bylo výrazně nižší než u EPYC 9755 (443.029 GIPS) a EPYC 9575F (394.900 GIPS). Je zajímavé, že 9965 (266.740 GIPS) v tomto konkrétním benchmarku zaostává, což naznačuje, že vyšší počet jader se ne vždy projeví v lepším kompresním výkonu.

Během dekompresních úloh si 9665P nadále udržuje svou pozici s aktuálním hodnocením 395.502 GIPS, ale opět zaostává za 9755 (487.263 GIPS) a 9575F (425.580 GIPS). Jeho single-socketová architektura a vysoké frekvence jader mu pomáhají udržet si poměrně konkurenceschopnou pozici, ale modely s vyšším počtem jader mají navrch, pokud jde o hrubou propustnost.

7-Zip kompresní benchmark (vyšší je lepší) AMD EPYC 9655P (96c) AMD EPYC 9965 (192c) AMD EPYC 9755 (128c) AMD EPYC 9575F (64c, SMT vypnuto)
Komprese
Aktuální využití CPU 5881% 4302% 5233% 4406%
Jmenovitý proud / Spotřeba 6.112 GIPS 5.830 GIPS 7.597 GIPS 7.975 GIPS
Proud 359.471 GIPS 250.827 GIPS 397.536 GIPS 351.358 GIPS
Výsledné využití CPU 5875% 4041% 5306% 4555%
Výsledné hodnocení / využití 6.140 GIPS 5.804 GIPS 7.720 GIPS 8.070 GIPS
Výsledné hodnocení 360.695 GIPS 234.317 GIPS 409.652 GIPS 367.358 GIPS
Dekomprese
Aktuální využití CPU 6168% 4322% 6041% 5017%
Jmenovitý proud / Spotřeba 6.412 GIPS 7.078 GIPS 8.065 GIPS 8.483 GIPS
Proud 395.502 GIPS 305.909 GIPS 487.263 GIPS 425.580 GIPS
Výsledné využití CPU 6159% 4556% 5921% 4940%
Výsledné hodnocení / využití 6.434 GIPS 6.577 GIPS 8.045 GIPS 8.569 GIPS
Výsledné hodnocení 396.243 GIPS 299.163 GIPS 476.405 GIPS 422.441 GIPS
Celkové hodnocení
Celkové využití CPU 6017% 4298% 5613% 4747%
Celkové hodnocení / Použití 6.287 GIPS 6.190 GIPS 7.883 GIPS 8.319 GIPS
Celkové hodnocení 378.469 GIPS 266.740 GIPS 443.029 GIPS 394.900 GIPS

Závěr

Dell PowerEdge R7715 nabízí působivou rovnováhu mezi výkonem, škálovatelností a efektivitou pro moderní podnikové úlohy. Díky podpoře procesorů AMD řady EPYC 9005, které nabízejí až 160 jader a 24 slotů DDR5 DIMM pro až 6 TB paměti, je R7715 dobře vybaven pro zpracování datově náročných aplikací ve virtualizačních, analytických a softwarově definovaných úložištích.

Díky vysokým taktovacím frekvencím a efektivní architektuře vyniká R7715 v jednojádrovém výkonu a v rámci svého jednopaticového provedení poskytuje konkurenceschopné výsledky v vícejádrovém výkonu. I když se v oblasti paralelních výpočtů nevyrovná dvoupaticovým systémům, překvapivě se k tomu blíží a nabízí energeticky úspornější a cenově výhodnější alternativu pro mnoho reálných úloh.

Tato konfigurace není ideální pro každý případ použití, zejména tam, kde je klíčová maximální hustota jader nebo akcelerace GPU. Očekává se však, že společnost Dell spustí podporu GPU pro R7715 koncem tohoto roku. Organizace, které potřebují disky s větší kapacitou pro specifické úlohy, by navíc mohly chtít prozkoumat širší konfigurace úložišť.

R7715 je v konečném důsledku přesvědčivou platformou pro IT prostředí, která upřednostňují vysokou propustnost, rychlou paměť a flexibilitu Gen5 I/O, bez složitosti nebo nákladů spojených s nasazením dvou soketů. R7715 vyniká jako chytrá volba pro podniky, které chtějí maximalizovat efektivitu bez obětování funkcí.

Stránka konfigurátoru produktů

 

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Lyle Smith

Lyle je autorem pro StorageReview a píše pro širokou škálu témat týkajících se IT pro koncové uživatele a podniky.