Společnost Dell v dubnu uvedla na trh server PowerEdge R930 a prohlásila jej za svůj dosud nejvýkonnější server. R930 je součástí 13. generace serverové rodiny Dell a nabízí nepřeberné množství potenciálu od čtyř procesorů až po osm 2.5" pozic pro NVMe SSD disky v provedení 4U. R930 je navržen speciálně pro potřeby kritických firemních aplikací, které mohou těžit z kombinace CPU, RAM a úložiště, kterou tato platforma nabízí. R930 samozřejmě není úplně novým počinem, staví na tradici 12. generace PowerEdge R920 přidáním podpory pro procesory Haswell od Intelu a novější/větší 3.2TB NVMe SSD disky. Konečným výsledkem je 22% generační nárůst výkonu, což R930 řadí do ideální pozice pro aplikace, které jsou vysoce citlivé na latenci.
Stejně jako jeho předchůdce je i R930 neuvěřitelně flexibilní a je navržen pro vysoce výkonné úlohy. R930 využívá nejnovější řadu procesorů Intel Xeon E7 v3 s až 18 jádry na procesor. To znamená, že u 4jádrového R930 mohou uživatelé mít až 72 výpočetních jader, až 6 TB paměti na 96 modulech DIMM a server mohou osadit až 8 disky NVMe pro maximalizaci celkového výkonu. Nebo lze všech 24 pozic osadit disky SAS pro maximalizaci kapacity. Uživatelé mohou snadno použít kombinaci disků SAS a NVMe a najít tak kompromis mezi kapacitou a výkonem.
Kromě naprostého výkonu/kapacity/schopností zrychlit aplikace je R930 také navržen pro snadné nasazení, správu a používání. Server je dodáván s nejnovějším integrovaným řadičem Dell Remote Access Controller (iDRAC8) od společnosti Dell. S řadičem iDRAC8 bylo automatizováno mnoho úkolů, včetně nasazení, aktualizací, monitorování a údržby. Společnost Dell uvádí, že tato úroveň automatizace ušetří správcům značný čas při aktualizaci a nasazení serverů.
Server Dell PowerEdge R930 je dodáván s tříletou omezenou zárukou a jeho základní cena začíná na zhruba 3 9,000 dolarech.
Specifikace serveru Dell PowerEdge R930
- Tvarový faktor: 4U
- Procesor (až čtyři na jednotku):
- Produktová řada procesorů Intel Xeon E7-8800
- Produktová řada procesorů Intel Xeon E7-4800
- Operační systém:
- Microsoft Windows Server 2008 R2
- Microsoft Windows Server 2012
- Microsoft Windows Server 2012 R2
- Server Novell SUSE Linux Enterprise
- Red Hat Enterprise Linux
- VMware ESX
- Čipset: Intel C602J
- Paměť: (96 modulů DIMM): 8 GB/16 GB/32 GB DDR4 RDIMM, LRDIMM až 1866 MT/s
- Skladování:
- 2.5” SATA/SAS SSD, SAS HDD (15K, 10K), nearline SAS HDD (7.2K)
- 2.5" disk SSD Dell PowerEdge NVMe Express Flash PCIe
- Pozice pro jednotky:
- Až 24 x 2.5” hot-plug 12Gb/6Gb SAS HDD nebo SAS/SATA SSD
- Až 8 zepředu přístupných Express Flash NVMe PCIe SSD disků (PCIe 3.0)
- Sloty:
- Až 10 slotů PCIe 3.0
- 1 slot RAID
- 1 slot NDC
- RAID řadiče:
- Interní řídicí jednotky: PERC H330, PERC H730P
- Externí HBA (RAID): PERC H830
- Externí HBA (bez RAID): 12Gb/s SAS HBA
- Komunikace
- Vestavěné síťové karty:
- Broadcom 5720 čtyřportový 1Gb NDC
- Broadcom 57800 2x 10Gb DA/SFP+ + 2x 1Gb BT NDC
- Broadcom 57800 2x10Gb BT + 2x1Gb BT NDC
- Broadcom 57840S čtyřportový 10Gb SFP+ Direct Attach Rack NDC
- Čtyřportový Intel I350 1GbE NDC
- Dvouportový Intel X520 10Gb DA/SFP+ + I350 DP 1GbE, NDC
- Dvouportový Intel X540 10GbE BT + I350 1Gb BT DP NDC
- Napájení: Redundantní zdroje s možností výměny za provozu: 750 W AC, 1100 W AC
- dostupnost
- Pevné disky vyměnitelné za provozu
- Redundantní napájení s možností výměny za provozu
- Redundantní ventilátory s možností výměny za provozu
- Paměť ECC
- Interní duální SD modul
- Grafická karta: Matrox G200 s 8 MB paměti
- management
- iDRAC8 s řadičem životního cyklu
- iDRAC8 Express (výchozí)
- iDRAC8 Enterprise (možnost upgradu)
- 8GB nebo 16GB paměť vFlash (možnosti upgradu)
- Kompatibilní s IPMI 2.0
- Základy Dell OpenManage
- Mobilní zařízení Dell OpenManage
- Centrum napájení Dell OpenManage
- Integrace Dell OpenManage:
- Sada Dell OpenManage Integration Suite pro Microsoft System Center
- Integrace Dell OpenManage pro VMware vCenter
- Připojení Dell OpenManage:
- Manažer provozu HP, IBM Tivoli Netcool a správa sítí a systémů CA
- Plugin Dell OpenManage pro Oracle Database Manager
- Rozměry
- V: 6.8” (172.6 mm)
- Š: 18.99” (482.4 mm)
- H: 31.59” (802.3 mm) s napájecím zdrojem a krytem
- H: 31.01” (787.7 mm) s napájecím zdrojem a bez rámečku
Design a budování
Co se týče celkového designu, R930 vypadá zvenku téměř identicky s R920. Celkem je k dispozici 24 pozic pro disky, z nichž 8 podporuje rozhraní NVMe a zbytek podporuje disky SAS nebo SATA. Počet pozic pro disky a rozmanitost podpory nabízí uživatelům široký potenciál úložiště a I/O v závislosti na tom, jak se rozhodnou server osadit. Na přední straně zařízení se nachází několik dalších portů rozhraní, jako je port VGA, 2 porty USB 2.0, slot pro SD kartu a prostor pro volitelnou optickou mechaniku. Každá pozice pro disk má LED indikátory stavu a LCD displej, který zobrazuje stav systému (na pravé straně displeje jsou navigační tlačítka).
Stejně jako R920 má i R930 po stranách úchyty, které usnadňují vkládání do stojanu. I když je R930 prázdný, není to žádný péřový polštář.
Na zadní straně zařízení vidíme 10 slotů PCIe pro rozšíření propojení, další 2 porty USB 2.0, další port VGA, sériový port, 4 ethernetové porty a 4 zdroje napájení.
Analýza výkonu aplikací
Benchmark Sysbench OLTP běží na Percona MySQL s využitím úložného enginu InnoDB běžícího v instalaci CentOS. Abychom sladili naše testy v hostiteli s novými SAN a hyperkonvergovanými testy, přesunuli jsme mnoho našich benchmarků na větší distribuovaný model. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že místo spuštění jednoho benchmarku na holém serveru nyní spouštíme více instancí tohoto benchmarku ve virtualizovaném prostředí pro zvýšení zátěže. Za tímto účelem jsme na serveru Dell PowerEdge R930 nasadili 8 virtuálních počítačů Sysbench, 2 virtuální počítače na CPU, a změřili celkový výkon serveru, když všechny běžely současně. Tento test byl navržen tak, aby ukázal, jak dobře si čtyřprocesorový výkonný systém poradí s extrémním a neúnavným zatížením. Na vrcholu testu plně využíváme zdroje CPU každého systému a také plně spotřebováváme 512 GB RAM, které jsou na každém serveru k dispozici.
Pro účely demonstrace růstu R930 porovnáváme stejné úložiště v obou modelech. Konfigurace serverů jsou si poměrně blízké, s odpovídajícími taktovacími frekvencemi, ačkoli novější procesory generace Haswell podporují DDR4 a také 3 další jádra na procesor. To dává PowerEdge R930 výpočetní výkon 165.6 GHz, zatímco starší PowerEdge R920 měl „pouze“ 138 GHz. Využitím bezdiskových verzí NVMe každého serveru jsme pro shodné úložiště mezi jednotlivými servery zvolili Intel 2.0TB P3700. To nabízelo dostatečnou kapacitu pro spuštění několika benchmarků, včetně škálovaného MySQL TPC-C a SQL Server TPC-C.
Server Dell PowerEdge R930
- 4 x procesor Intel Xeon E7-8880 v3 (45 MB mezipaměti, 2.30 GHz, 18 jader)
- 512 GB RAM (16 GB x 32 DDR4)
- VMware ESXi vSphere 6.0
- 4 x 2TB SSD disk Intel P3700 NVMe
- 4 x procesor Intel Xeon E7-8870 v2 (30 MB mezipaměti, 2.30 GHz, 15 jader)
- 512 GB RAM (8 GB x 64 DDR3)
- VMware ESXi vSphere 6.0
- 4 x 2TB SSD disk Intel P3700 NVMe
Každý virtuální počítač Sysbench je nakonfigurován se třemi virtuálními disky, jedním pro bootování (~92 GB), jedním s předpřipravenou databází (~447 GB) a třetím pro databázi, kterou budeme testovat (400 GB). Z hlediska systémových zdrojů jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 16 virtuálními procesory (vCPU), 64 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI. U serverů R930 i R920 jsme umístili dva virtuální počítače Sysbench na každý SSD disk Intel NVMe.
Test Sysbench měří průměrný počet transakcí za sekundu (TPS), průměrnou latenci a také průměrnou latenci 99. percentilu při špičkovém zatížení 32 vláken.
V benchmarku průměrného počtu transakcí za sekundu nám R930 poskytl výkon 15 890 TPS prostřednictvím souhrnu 8 virtuálních strojů. Ve srovnání s předchozí verzí, R920, vidíme 51% zlepšení. To je ještě působivější, když vezmeme v úvahu, že R930 má pouze o 20 % vyšší výkon CPU (GHz) ve srovnání se starším R920 založeným na Ivy Bridge.
V průměrné latenci vidíme podobné výsledky, kdy R930 dosahuje o 25 % lepších výsledků než R920 s latencí 16 ms oproti 24 ms.
Z hlediska našeho nejhoršího scénáře latence MySQL (latence 99. percentilu) si R930 vedl lépe s latencí 32 ms oproti latenci R920, která dosahovala 44 ms. To ukazuje, že CPU hraje významnou roli v odchylných měřeních latence, a to i při stejném interním úložišti.
Testovací protokol Microsoft SQL Server OLTP od společnosti StorageReview využívá aktuální návrh benchmarku C (TPC-C) organizace Transaction Processing Performance Council, což je online benchmark pro zpracování transakcí, který simuluje aktivity v komplexních aplikačních prostředích. Benchmark TPC-C se více než syntetické benchmarky výkonu blíží měření silných stránek a úzkých míst úložné infrastruktury v databázových prostředích.
Tento test využívá Microsoft SQL Server 2014 spuštěný na hostovaných virtuálních počítačích se systémem Windows Server 2012 R2 a je zatěžován nástrojem Benchmark Factory for Databases od společnosti Dell. Zatímco tradičně jsme tento benchmark používali k testování velkých databází o rozsahu 3 000 uzlů na lokálním nebo sdíleném úložišti, v této iteraci se zaměřujeme na rovnoměrné rozložení čtyř databází o rozsahu 1 500 uzlů na náš server R930, abychom lépe ilustrovali celkový výkon v rámci clusteru VMware se 4 uzly.
Každý virtuální počítač s SQL Serverem je nakonfigurován se dvěma virtuálními disky, jedním 100GB pro bootování a jedním 500GB pro databázi a soubory protokolů. Z hlediska systémových prostředků jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 16 virtuálními procesory (vCPU), 64 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI.
Vzhledem k tomu, že se naše výsledky testu SQL Server TPC-C primárně zaměřovaly na latenci, nebylo velkým překvapením, že se mezi jednotlivými servery téměř nelišil transakční výkon. Celkový TPS R930 byl 12 599,5, což je zhruba o šest méně než 12 605,4 TPS u R920. U jednotlivých virtuálních počítačů se TPS pohyboval od 3 148,1 TPS do 3 152,4 TPS, přičemž většina výsledků R930 se nacházela na spodním konci spektra. Benchmark Factory s pracovní zátěží v rozsahu 1 500 má horní hranici rychlosti výkonu, kterou každý server snadno dosáhne (není omezen na CPU jako v testu Sysbench).
Co se týče průměrné latence, R930 snadno převzal vedení s výrazně nižší latencí jak v agregátu, tak u jednotlivých virtuálních strojů. Agregát R930 měl latenci 6.5 ms ve srovnání s 16.3 ms u R920. Jednotlivé virtuální stroje R930 běžely s latencí 5-7 ms, zatímco virtuální stroje R920 běžely s latencí 16-17 ms. To u novějšího R930 třídy Haswell znamenalo snížení latence o 66 %.
Závěr
Dell PowerEdge R930 je 4U server s velkou flexibilitou, který mu poskytuje dostatek výkonu pro akceleraci většiny vysoce výkonných úloh. R930 má 24 pozic pro disky, z nichž 8 podporuje NVMe (nyní podporuje i větší 3.2TB disky). Z těchto pozic mohou uživatelé kombinovat SAS nebo SATA a SAS s NVMe. Server podporuje procesory Haswell a podporuje až 18 jader na procesor; se čtyřmi procesory může R930 podporovat 72 výpočetních jader. Server má 96 slotů DIMM, které uživateli umožňují cenově efektivní škálování až na 6 TB paměti. R930 také automatizuje několik svých procesů správy pomocí řadiče iDRAC8, což správcům šetří značný čas s aktualizacemi a nasazením.
Co se týče výkonu, PowerEdge R930 ve většině našich benchmarků překonal svého předchůdce. V našem testu Sysbench si R930 vedl o 50 % lépe než R920 s 15 890 TPS ve srovnání s 10 522 TPS u R920. Průměrná latence v Sysbench vykázala 25% pokles, přičemž R930 měl latenci 16 ms oproti 24 ms u R920. A test 99. percentilu v Sysbench také ukázal, že R930 měl nižší latenci než R920, s 32 ms, respektive 44 ms. Náš test SQL serveru ukázal, že R930 měl mnohem lepší transakční latenci než R920. Nicméně při pohledu na počet transakcí za sekundu si oba servery vedly velmi podobně, přičemž R920 si vedl jen o chloupek lépe.
S modelem R930 společnost Dell jednoznačně navázala na svůj úspěch s modelem R920 a nabízí výpočetní výkon pro úlohy s vysokou citlivostí na latenci. Flexibilita modelu R930 je jeho hlavní výhodou, a to nejen z hlediska výkonu, ale také díky možnosti konfigurace s různými možnostmi flash paměti a značným využitím RAM. Konečným výsledkem je platforma, která vyniká v klíčových aplikacích, jako jsou databáze, nebo může sloužit jako centrální platforma pro konsolidaci úloh. V obou případech R930 nabízí výkon a kvalitní konstrukci, které uspokojí ty, kteří od svých serverů očekávají maximum.
Klady
- Flexibilní možnosti úložiště a I/O řadičů
- Snadná správa
- Výrazné zlepšení latence u předchozí generace
Nevýhody
- Podporuje pouze 8 2.5" NVMe disků
Bottom Line
Server Dell PowerEdge R930 poskytuje organizacím platformu, která oplývá obrovským výkonovým potenciálem a zároveň nabízí flexibilitu pro její ladění pro velmi specifické případy použití. Naše testování odhalilo až 50% nárůst oproti předchůdci, což podtrhuje schopnost serveru plnit požadavky kritických obchodních aplikací.









Amazon