Graid SupremeRAID SR-1001 nabízí přesvědčivé řešení pro ty, kteří chtějí vylepšit potenciál úložišť založených na NVMe bez kompromisů v oblasti složitosti, nákladů nebo výkonu, které jsou spojeny s tradičnějšími RAID řešeními. SR-1001, který je prezentován jako ekonomičtější a škálovatelnější alternativa ke svému většímu bratrovi SupremeRAID SR- 1010, podporuje až osm NVMe SSD disků, což z něj činí ideální volbu pro menší sestavy, jako jsou věžové a edge servery, profesionální pracovní stanice a špičkové herní systémy.
Specifikace Graid SupremeRAID SR-1001
Graid nabízí pro SupremeRAID SR-1001 využívající SSD disky Gen5 špičkové výkonnostní parametry. V této konfiguraci dokáže SR-1001 dosáhnout sekvenční rychlosti čtení 80 GB/s. Osm SSD disků Gen4 NVMe, které dosahují rychlosti 7 GB/s na hranici svého rozhraní, bude mít maximální rychlost 56 GB/s.
| Pracovní zátěž | 4K náhodné čtení | 4K náhodný zápis | 1M sekvenční čtení | 1M sekvenční zápis | Obnova náhodného čtení 4K | Náhodná obnova zápisu 4K | Maximální podporovaný SSD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SupremeRAID SR-1001 | 6 milionu IOPS | 500 tisíc IOPS | 80 GB / s | 30 GB / s | 1 milionu IOPS | 350 tisíc IOPS | 8 |
TECHNICKÉ ÚDAJE
| Specifikace karty | Detaily |
|---|---|
| Rozhraní | x16 PCIe Gen 3.0 |
| Spotřeba Max Power | 30 W |
| Form Factor | 2.713″ V x 6.137″ D, jeden slot |
| Hmotnost produktu | 132.6 g |
| Software Specifikace | Detaily |
|---|---|
| Podporované úrovně RAID | RAID 0, 1, 5, 6, 10 |
| Maximální počet fyzických disků | 32 (8 disků NVMe a až 24 disků SAS/SATA) |
| Max. počet skupin pohonů | Linux: 8 / Windows: 4 |
| Maximální počet virtuálních disků na skupinu disků | Linux: 1023 / Windows: 8 |
| Maximální velikost skupiny disků | Definováno velikostí fyzického disku |
| Podporované operační systémy | Alma Linux 8 CentOS 7/8 Debian 11 openSUSE Skok 15 Oracle Linux 7 / 8 / 9 SLES 15 RHEL 7 / 8 / 9 RockyLinux 8 Ubuntu 20.04 / 22.04 Windows Server 2019 / 2022 Windows 11 |
| Podporované NVMe SSD disky | Dapustor, Hagiwara, Kingston Technologies, KIOXIA, Memblaze, Micron, Phison, Samsung, Scaleflux, Seagate, Solidigm, Western Digital |
| Podporované platformy | AMD, ARM, Intel |
| Podporovaná virtualizační prostředí | KVM, Proxmox VE, Virtuozzo OpenVZ, VMWare Workstation Pro 17, Windows Server Hyper-V |
Omezení tradičních RAIDů
Tradiční hardwarové RAID karty byly efektivní až do zavedení NVMe SSD disků, které odhalily, že hardwarový RAID je úzkým hrdlem. Jednoduše řečeno, omezení pramení z omezení šířky pásma. Například server vybavený slotem PCIe Gen4 může dosáhnout maxima 16 GB/s se slotem x8 a 32 GB/s se slotem x16. RAID karty jsou obvykle x8, což znamená, že i střední počet NVMe SSD disků v jednom serveru vyžaduje použití více RAID karet. Pro srovnání, standardní podnikový SSD Gen4 může dosáhnout sekvenční rychlosti čtení až 7000 MB/s, čímž se rychle dostane na omezení šířky pásma tradičního RAID pole s pouhými několika disky.
Jak funguje Graid SupremeRAID SR-1001
Aby se tyto problémy vyřešily, používá karta SupremeRAID SR-1001 specializovanou grafickou kartu na rozhraní PCIe Gen3 pro správu operací RAID pro NVMe SSD disky, čímž odlehčuje CPU od těchto náročných úkolů. Tato konstrukce výrazně zlepšuje výkon SSD disků, což umožňuje efektivní zpracování dat a spolehlivost bez přetížení CPU. Karta navíc přímo zpracovává přesun dat a ochranu RAID, což zajišťuje bezproblémovou integraci do stávajících systémů. Podporuje různé konfigurace RAID, díky čemuž je všestranná pro různé potřeby a prostředí.
Softwarově definované RAID řešení od SupremeRAID využívá technologii ochrany RAID mimo datovou cestu, která usnadňuje přímý přesun dat z CPU. Podporuje řadu konfigurací RAID (RAID 0, 1, 5, 6, 10) bez vzniku úzkých hrdel v propustnosti. Graid je také vybaven enginem umělé inteligence, který pracuje přímo na kartě. Tento engine optimalizuje efektivitu celého systému a zajišťuje plynulý a efektivní výkon v celém ekosystému.
Navíc, protože se jedná o standardní NVIDIA T400, nabízí plug-and-play kompatibilitu s různými systémy. Tyto funkce v kombinaci se snadnou instalací a pravidelnými aktualizacemi softwaru z ní činí všestranné řešení, které se bez problémů přizpůsobí vyvíjejícím se požadavkům současných i příštích generací datových center.
Výkon Graid SupremeRAID SR-1001
Testovací konfigurace:
- Disky: 8x WD SN655 15.36TB SSD
- Systém: Supermicro AS-1115SV-WTNRT
- CPU: AMD EPYC 8534P 64 jader
- RAM: 194GB
- Operační systém: Ubuntu 23.04
Metodika testování: Výkon disku SupremeRAID SR-1001 byl hodnocen pomocí řady testů čtení a zápisu, které simulovaly různé scénáře. Tyto testy poskytly poznatky o IOPS a šířce pásma systému za různých podmínek.
Přestože Graid SupremeRAID SR-1001 uvádí fantastický celkový výkon, je nezbytné pochopit kontext, který se za těmito výsledky skrývá. SR-1001 je prodáván jako řešení pro edge nebo endpointová zařízení, takže jsme místo inzerovaných SSD disků Gen5 od Graidu použili běžnější a cenově výhodnější SSD disky Gen4. Za zmínku stojí, že SR-1001 má v případě potřeby značný prostor pro škálování výkonu pomocí SSD disků Gen5.
Naší testovací platformou je systém Supermicro AS-1115SV-WTNRT. Je založen na procesorech AMD „Siena“ řady 8004 a disponuje 64jádrovým procesorem se 128 vlákny. Tento systém má mírnější ceny a spotřebu energie, což z něj činí ideální testovací platformu pro použití na okraji sítě s Graid SupremeRAID SR-1001.
V doprovodné tabulce je porovnán hardwarový RAID Graid SR-1001 se softwarovým RAIDem, aby se demonstrovaly výhody řešení Graid za přibližně 900 dolarů oproti bezplatným alternativám založeným na Linuxu.
| test | Hardwarový RAID Graid SR-1001 (4KB proužek) |
SW RAID5 (mdadm) (blok 32 kB) |
| 128KB sekvenční čtení (32T/32Q) | 43.6 GB/s, 3.1 ms | 54.6 GB/s, 2.5 ms |
| 128KB sekvenční zápis (32T/32Q) | 20 GB/s, 6.7 ms | 2.1 GB/s, 64.7 ms |
| Náhodné čtení 4K (32T/32Q) | 6 milionu IOPS, 0.34 ms | 5.1 milionu IOPS, 0.4 ms |
| Náhodný zápis 4K (32T/32Q) | 530 tisíc IOPS, 3.9 ms | 83.8 tisíc IOPS, 24.4 ms |
Obzvláště pozoruhodný je sekvenční výkon. S pouhými osmi SSD disky jsme dosáhli rychlosti čtení přes 43 GB/s. Sekvenční zápisy dosahovaly rychlosti přibližně 20 GB/s. To je působivé, zejména uvážíme-li, že se jedná o „cenově orientované“ řešení. Naproti tomu softwarový RAID mdadm Graid předčil s 54.6 GB/s v sekvenčním čtení. Softwarový RAID však výrazně zaostával v zápisech, kde jsme zaznamenali pouze 2.1 GB/s.
V testech náhodného čtení 4K dat jsme u Graidu zaznamenali přes 6 milionů IOPS s latencí 0.34 ms. Softwarový RAID pro srovnání dosáhl 5.1 milionu IOPS s latencí 0.4 ms. Při přepnutí na náhodné zápisy 4K dat jsme s Graidem naměřili 530 tisíc IOPS s latencí 3.9 ms, zatímco softwarový RAID dokázal dosáhnout pouze 83.8 tisíc IOPS s latencí 24.4 ms.
Závěr
SupremeRAID SR-1001 se jeví jako působivé, inovativní a cenově výhodné řešení, pokud potřebujete využít RAID na menším počtu NVMe SSD disků. Jeho schopnost přesunout výpočty RAID na vyhrazenou grafickou kartu – a tím uvolnit hlavní CPU – mu umožňuje poskytovat působivý výkon bez zatěžování systémových zdrojů. Tato funkce ho činí obzvláště atraktivním pro organizace, kde klíčovými faktory jsou rozpočtové požadavky a střední škálovatelnost. Ačkoli softwarová řešení RAID eliminovala potřebu fyzické karty pro správu NVMe provozu, jeho výkon byl obecně slabý ve srovnání s Graidem, který se při správě disků spoléhá na hostitelský CPU.
Graid SupremeRAID SR-1001 je v konečném důsledku vynikající volbou pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi cenou a výkonem v malých konfiguracích NVMe RAID. Je pozoruhodné, že s SR1001 můžete dosáhnout plného výkonu svých SSD disků za pouhých 900 dolarů. Ve srovnání s hardwarovým řešením RAID od například Broadcomu, které by stálo podstatně více a pro server, o kterém uvažujete, by nemuselo být ani dostupné, SR-1001 rozhodně vyniká.




Amazon