Intel Core i5-12600K je solidní volbou pro ty, kteří hledají procesor střední až vyšší třídy za dostupnou cenu. Core i5-12600K se vyznačuje možností přetaktování a díky nové architektuře z řady Alder Lake mohou uživatelé očekávat maximální výkon. V kombinaci s novou marketingovou spoluprací mezi Asusem a TEAMGROUP jsme byli schopni postavit herní sestavu TUF a otestovat ji.
Intel Core i5-12600K + TUF Gaming Alliance
Pokud jde o herní prvky TUF, Asus zahájil alianci TUF Alliance, což je spolupráce mezi Asusem a řadou dalších významných společností vyrábějících počítačové komponenty. Tyto díly sahají od skříní, zdrojů, paměťových sad, chladičů CPU a dalších, což vytváří jednu z největších marketingových kampaní ve světě počítačových komponent. Díky této alianci je Asus spolu se společností, se kterou spolupracuje, schopen vyrábět více dílů, které nabízejí lepší kompatibilitu, stabilitu a odolnost. Tato partnerství jsou ještě unikátnější díky tomu, že Asus neustále roste a oslovuje více společností, aby mohl nabízet více dílů pro více lidí.
CPU, které zvolíme, je řada Intel Alder Lake s procesorem Core-i5-12600K. Rozhodli jsme se pro i5-12600K, protože se jedná o konkurenceschopný procesor střední třídy, který se blíží cenové kategorii této sestavy a nabízí skvělý způsob, jak podrobit systém řadě výkonnostních testů. 12600K je 10jádrový 16vláknový procesor, konfigurovaný se 6 výkonnými jádry a 4 úspornými jádry.
Pro ty, kteří nejsou zcela obeznámeni s novější generací procesorů Intel, procesory Intel 12. generace, známé jako Alder Lake, se vyznačují novým standardem rozvržení a designu čipů. Intel vyvinul výkonnostní (P) a efektivní (E) jádra. Výkonnostní jádra se používají pro výkonnostní úlohy, jako jsou procesy v popředí nebo náročné programy, zatímco efektivní jádra jsou určena pro méně náročné úlohy, jako jsou procesy běžící na pozadí. Nevýhodou však je, že ne všechny čipy Alder Lake mají E-jádra. Čipy jako Intel Core i5-12400 obsahují pouze P-jádra.
Technologie Thread Director od Intelu rozlišuje mezi výkonovými a efektivními jádry, nicméně tato technologie není podporována na všech operačních systémech a v současné době je podporována pouze ve Windows 11. To znamená, že Windows 10 sice rozdíl pocítí, ale bude i nadále fungovat, protože všechna jádra jsou stejná. Totéž lze říci o Linuxu a dalších sestaveních mimo Windows 11, tato omezená podpora operačních systémů je jednou z největších nevýhod portfolia Alder Lake.
Spolu s procesorem Core i5-12600K je na konci malé písmeno K, které znamená, že tento procesor i5 je navržen tak, aby uživatelům umožňoval přetaktování. Základní takt pro efektivní jádra je 2.8 GHz a pro výkonná jádra 3.7 GHz. S pomocí technologie Intel Turbo Boost však mohou efektivní jádra dosáhnout 3.6 GHz a výkonná jádra 4.9 GHz. Pro ty, kteří se chtějí přetaktovat, je základní výkon procesoru 125 W s maximálním výkonem 150 W.
S názvem Alder Lake přicházejí kromě nového hybridního uspořádání čipsetu i další funkce, jako je podpora zcela nových pamětí DDR5. Pro testování této recenze jsme si pořídili sadu pamětí DDR5, nicméně paměti DDR4 fungují dobře pro ty, kteří hledají cenově výhodnější řešení pro herní/pracovní sestavu. Existují dokonce i některé špičkové DDR4, které fungují lépe než levné sady DDR5, nicméně s podporou pamětí ECC a slušnou rychlostí podpory by DDR5 mohla být pro i5-12600K tou správnou volbou.
Integrovaná grafika Core i5-12600K, Intel UHD Graphics 770, není pro základní provoz to nejhorší na světě a pro některé by mohla fungovat. Pokud si však tento procesor pořizujete, dá se předpokládat, že je určen pro střední až vyšší třídu, takže vzhledem k tomu, že bude spárován s grafickou kartou, neměli byste se muset o integrovanou grafiku starat. Čipy nižší třídy v řadě 12. generace postrádají integrovanou grafiku, takže jejich spárování s grafickou kartou je nutností.
Celkově je Core i5-12600K solidní procesor pro ty, kteří hledají stroj vyšší třídy. I když není tak výkonný jako 12900K, vynahrazuje to cenou, která se pohybuje těsně pod 300 dolary . 12600K nabízí spoustu funkcí a všestrannosti pro uživatele, kteří hledají označení Alder Lake a hybridní rozložení.
Specifikace Intel Core i5-12600K
| Litografie | Intel 7 |
| Specifikace CPU | |
| Celkový počet jader | 10 |
| # výkonnostních jader | 6 |
| # efektivních jader | 4 |
| Celkem vláken | 16 |
| Frekvence Max Turbo | 4.9GHz |
| Maximální turbo frekvence pro výkonné jádro | 4.9GHz |
| Efektivní jádro s maximální turbofrekvencí | 3.6GHz |
| Základní frekvence výkonového jádra | 3.7GHz |
| Efektivní základní frekvence jádra | 2.8GHz |
| Cache | 20MB Inteligentní mezipaměť Intel |
| Celková mezipaměť L2 | 9.5MB |
| Základní výkon procesoru | 125W |
| Maximální výkon Turbo | 150W |
| Paměťové Specifikace | |
| Maximální velikost paměti | 128GB |
| Typy paměti |
|
| Maximální počet paměťových kanálů | 2 |
| Maximální šířka pásma paměti | 76.8GB / s |
| ECC paměti podporované | Ano |
| Grafické procesory | |
| Grafické procesory | Grafické karty Intel UHD 770 |
| Základní frekvence grafiky | 300MHz |
| Grafika Maximální dynamická frekvence | 1.45GHz |
| Prováděcí jednotky | 32 |
| Podpora DirectX | 12 |
| Podpora OpenGL | 4.5 |
| # podporovaných displejů | 4 |
| Podpora OpenCL | 2.1 |
| Možnosti rozšíření | |
| Revize rozhraní DMI (Direct Media Interface) | 4.0 |
| Maximální počet pruhů DMI | 8 |
| Revize PCI Express | 5.0 a 4.0 |
| Konfigurace PCI Express | Až 1×16+4, 2×8+4 |
| Maximální počet linek PCI Express | 20 |
| Specifikace balení | |
| Podporované zásuvky | FCLGA1700 |
| Maximální konfigurace CPU | 1 |
| T-křižovatka | 100 ° C |
| velikost balíčku | 45.0mm x 37.5mm |
| Pokročilé technologie |
|
| Zabezpečení a spolehlivost |
|
Rámec pro sestavení ASUS TUF
Jako základ počítače používáme ASUS TUF Gaming Z690 Plus WiFi . Z690 Plus WiFi je jedním z nejnovějších přírůstků do herního portfolia TUF od společnosti ASUS a podporuje procesory Intel 12. generace a je kompatibilní s Windows 11.
Z690 nabízí spoustu možností připojení, s PCIe 5.0, čtyřmi porty USB 3.2 Gen1, dvěma USB 3.2 Gen2, jedním USB 3.2 Gen1 Type-C a čtyřmi sloty M.2. Z690, navržená s ohledem na všestrannost, je kompatibilní s širokou škálou současných i starších komponent, jako jsou skříně, zdroje, chladiče a paměťové sady. A konečně, Z690 je dodávána s Intel WiFi 6E, nejnovější technologií WiFi, a pokud WiFi není vaše oblíbená, Z690 je konfigurována s portem Intel 2.5 GbE.
Paměť, kterou zvolíme, je sada TEAMGROUP T-FORCE DELTA TUF Gaming Alliance RGB DDR5 Gaming Memory 32GB. Tuto paměť nám zaslala společnost TEAMGROUP, aby se hodila k naší sestavě TUF, spolu s dalšími díly, které nám zaslal ASUS. Sada pamětí DELTA DDR5 je první sadou DDR5, která je výsledkem spolupráce dvou různých značek. T-FORCE DELTA se také vyznačuje vojenským vzhledem a horním proužkem RGB podsvícení, který je plně přizpůsobitelný pomocí softwaru Asus Aura.
Úložištěm systému, které zvolíme, je TEAMGROUP T-FORCE Cardea Z440 NVMe M.2 SSD. Z440 není nejrychlejší M.2 SSD na trhu, s rychlostí až 5 000 MB/s pro čtení a 4 400 MB/s pro zápis, nicméně má podporu PCIe 4.0 spolu s integrovaným chladičem a bude více než dostačující pro dnešní herní potřeby. Z440 se na Amazonu prodává za 179 dolarů.
Pro chlazení CPU používáme TUF Gaming LC 240 ARGB. LC 240 je jeden z novějších AIO od společnosti ASUS, který je navržen tak, aby byl odolný a poskytoval nejvyšší možný výkon. Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností LC 240 je celá řada možností přizpůsobení, které LC 240 nabízí prostřednictvím proprietárního softwaru Asus: Aura RGB a Sync. LC 240 je kompatibilní s paticemi Intel LGA 1700, 1200, 1150, 1151, 1152, 1155, 1156 a dokonce i AMD AM4. Asus také optimalizoval dodávané 120mm ventilátory s novým designem, PWM řízeným čerpadlem a ventilátory a také s certifikací IP5X pro odolnost proti prachu. LC 240 lze zakoupit na Amazonu za 123.43 dolarů.
Pokud jde o zdroj v naší sestavě TUF, zvolili jsme zdroj, který sice není součástí aliance TUF, ale je skvělým doplňkem našeho systému. Je to zdroj Be Quiet Pure Power 11 FM 750W 80 Plus Gold . Be Quiet je skvělý výrobce PC komponentů a jejich komponenty svému jménu docela dobře dělají čest. Pro ty, kteří mají rádi sestavování PC, jsme nedávno publikovali článek o sestavách s Core i9-12900K a Core i7-12700K , které obsahovaly komponenty Be Quiet. 750W pro náš systém stačí, nicméně u sestav s vyšší spotřebou může být pro komponenty, které spotřebovávají více energie, nutný větší zdroj.
Pokud jde o grafickou kartu, rozhodli jsme se použít A4000 . Chtěli jsme v systému nějakou variaci, která by pomohla předvést různé funkce a využití, které sestava TUF zvládá. Původně jsme zvolili A4000, abychom ukázali možnosti této sestavy pro pracovní stanice, a také proto, že některé systémy se chová nekontrolovaně, pokud v systému není grafická karta. A4000 také ukazuje uživatelům, že k dosažení slušného výkonu systému nejsou nutné karty s nejvyšším výkonem RTX.
Skříň, která pojme všechny naše komponenty, nám také přináší Asus: Asus TUF Gaming GT301. TUF Gaming GT301 je mid-tower ATX s bočním panelem z tvrzeného skla, včelí plástvovou konstrukcí a podporou až 360mm chladiče. GT301 nabízí spoustu možností přizpůsobení s integrovaným RGB ovladačem pro Aura Sync a rozsáhlými možnostmi úložiště se dvěma sloty pro HDD a až šesti místy pro SSD.
Ještě zajímavější funkcí, kterou mnoho pouzder nemá, je háček na sluchátka, který lze připevnit na obě strany pouzdra. GT301 je solidní pouzdro s širokou škálou všestranných funkcí, pro které si najde využití každý, a na Amazonu stojí pouhých 99.99 dolarů , což je pro některé skvělá volba.
Výkon procesoru Intel Core i5-12600K + ASUS TUF
A teď k testování. Naše zařízení má následující základní hardware:
- Procesor Intel Core i5-12600K
- Základní deska ASUS TUF Gaming Z690 Plus s WiFi
- Microsoft Windows 11
- Herní paměť TEAMGROUP T-FORCE DELTA TUF Gaming Alliance RGB DDR5 32GB sada
- SSD disk TEAMGROUP T-FORCE Cardea Z440 NVMe M.2
- Nvidia RTX-A4000
Pro srovnání používáme naši pracovní stanici Intel Core i9-12900K Alder Lake , která sice není úplně přesná, ale je to to, co jsme nedávno testovali. Také jsme publikovali sestavení s Core i7-12700K , ve kterém se podíváme na jednotlivé sestavení v porovnání s ostatními.
SPECviewperf 2020
SPECviewperf 2020 je celosvětový standard pro měření grafického výkonu profesionálních aplikací v programovacích rozhraních OpenGL a Direct X. Sady zobrazení (nebo benchmarky) reprezentují grafický obsah a chování ze skutečných aplikací, bez nutnosti instalace samotných aplikací. Nejnovější verze tohoto benchmarku prošla koncem loňského roku významnými aktualizacemi, včetně nových sad zobrazení převzatých ze stop nejnovějších verzí aplikací 3ds Max, Catia, Maya a Solidworks. Kromě toho přidala podporu pro displeje s rozlišením 2K i 4K ve všech sadách zobrazení. Naše testy byly provedeny s rozlišením okna 3800×1200.
| SPECviewperf 2020 (Čím vyšší, tím lepší) | ||||
| Sady zobrazení | Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | ||
| 3dsmax-07 | 93.02 | 138.71 | ||
| Catia-06 | 70.92 | 99.21 | ||
| Creo-03 | 119.18 | 154.25 | ||
| Energie-03 | 21.78 | 42.89 | ||
| Mája-06 | 229.65 | 334.1 | ||
| Lékařské-03 | 20.34 | 34.92 | ||
| Snx-04 | 328.98 | 446.73 | ||
| Sw-05 | 108.18 | 166.42 | ||
SPECworkstation 3
V našich výkonnostních benchmarkech jsme spustili SPECworkstation3. Jedná se o test, který se specializuje na benchmarky určené pro testování všech klíčových aspektů výkonu pracovních stanic. Používá více než 30 úloh k testování CPU, grafiky, I/O operací a šířky pásma paměti. Úlohy spadají do širších kategorií, jako jsou média a zábava, finanční služby, vývoj produktů, energetika, biologické vědy a obecný provoz. Uvedeme výsledky pro každou z nich v širších kategoriích, nikoli pro jednotlivé úlohy. Výsledky představují průměr všech jednotlivých úloh v každé kategorii.
| SPECworkstation 3 (Vyšší znamená lepší) | ||||
| Kategorie | Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | ||
| MĚ | DNF | DNF | ||
| Vývojář produktů | 4.19 | DNF | ||
| LifeSci | 3.66 | 5.19 | ||
| Energie | 3.95 | 6.34 | ||
| FSI | 3.52 | 5.54 | ||
| Generální operace | 2.76 | 3.14 | ||
| Výpočet GPU | 5.44 | 7.76 | ||
Mixér
Další na řadě je Blender, open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark. Skóre je udáváno jako počet vzorků za minutu, přičemž vyšší znamená lepší.
| Blender, vykreslování vzorků za minutu (vyšší je lepší) | ||
| Kategorie | Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) |
| Netvor | 1,647 | 2,774 |
| Veřejné haraburdí | 941 | 1,552 |
| Třída | 856 | 1,364 |
Esri
Dalším krokem je benchmark od Environmental Systems Research Institute (Esri). Esri je dodavatelem softwaru pro geografické informační systémy (GIS). Tým Performance Team společnosti Esri navrhl doplňkové skripty PerfTool pro automatické spouštění ArcGIS Pro. Tato aplikace používá funkci „ZoomToBookmarks“ k procházení různých předdefinovaných záložek a vytváření souboru protokolu se všemi klíčovými daty potřebnými k predikci uživatelského prostředí. Skript automaticky třikrát opakuje záložky, aby zohlednil ukládání do mezipaměti (paměť a mezipaměť disku). Jinými slovy, tento benchmark simuluje náročné grafické využití, které lze pozorovat v softwaru ArcGIS Pro od společnosti Esri.
| ESRI ArcGIS Pro 2.3 Montreal | |
| Průměrné FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 348.72 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | 607.29 |
| Minimální FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 174.48 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | 324.74 |
Další na řadě je model z Philadelphie. Náš sestavový systém TUF i nadále vykazuje více než 50 % výkonu Core i9-12900K.
| ESRI ArcGIS Pro 2.3 Philadelphia | |
| Průměrné FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 247.88 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | 473.49 |
| Minimální FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 152.38 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | 273.93 |
Příběh zůstává stejný i v naší poslední animaci, Portlandu.
| ESRI ArcGIS Pro 2.3 Portland | |
| Průměrné FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 2,449.52 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) |
2,980.10 |
| Minimální FPS | Průměrný |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | 984.73 |
| Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | 1,360.30 |
Luxmark
Dalším 3D benchmarkem, na který se podíváme, je LuxMark, nástroj pro benchmarking GPU založen na OpenCL. Toto je další test, kde CPU není hlavním faktorem, zátěž padá převážně na GPU.
| LuxMark (vyšší znamená lepší) | ||||
| Kategorie | Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) | ||
| lavice v hale | 12,666 | 21,365 | ||
| jídlo | 4,920 | 8,088 | ||
OctaneBench
Nakonec se podíváme na OctaneBench, benchmarkovací nástroj pro OctaneRender, což je další 3D renderer s podporou RTX, podobný V-Ray. Vyšší skóre znamená lepší výsledek. Stejně jako Luxmark je OctaneBench do značné míry závislý na GPU, takže rozdíly mezi naším strojem a pracovní stanicí jsou nepatrné.
| Scéna | Jádro | Testovací zařízení StorageReview (Core i5-12600K, RTX A4000) | Testovací zařízení StorageReview (Core i9-12900K, RTX A6000) |
| Interiér | Informační kanály | 11.48 | 18.53 |
| Interiér | Přímé osvětlení | 39.84 | 67.25 |
| Interiér | Trasování cesty | 50.97 | 87.28 |
| Nápad | Informační kanály | 7.10 | 11.52 |
| Nápad | Přímé osvětlení | 31.10 | 52.74 |
| Nápad | Trasování cesty | 38.20 | 65.34 |
| ATV | Informační kanály | 17.66 | 29.15 |
| ATV | Přímé osvětlení | 44.01 | 74.84 |
| ATV | Trasování cesty | 55.13 | 94.82 |
| Krabici | Informační kanály | 9.73 | 15.90 |
| Krabici | Přímé osvětlení | 39.46 | 66.80 |
| Krabici | Trasování cesty | 44.34 | 75.93 |
Závěr
Naše sestava ASUS TUF bude sloužit především pro hraní her a herní úkoly. Díky konfiguraci s procesorem Intel Core i5-12600K, 32 GB RAM a grafickou kartou NVIDIA A4000 bude tato sestava TUF schopna dobře fungovat jako pracovní stanice střední třídy ve dne i při hraní her v noci. Naše sestava TUF by se skvěle hodila jako pracovní stanice pro ty, kteří se chtějí věnovat jiným činnostem než hraní her. S konfigurací, kterou máme, by sestava TUF mohla používat jako editační stanice, špičkové pracovní prostředí a mnoho dalšího.
Jeden bod, který jsme chtěli zmínit, se týkal nákladů na zavedení tohoto systému. Tím myslíme kompatibilitu paměti DDR5 a základních desek. Kdykoli chce někdo upgradovat svůj systém, obvykle narazí na mezeru, do které se dostane; pokud chce upgradovat procesor, je nutná nová základní deska a s novou základní deskou je potřeba novější sada pamětí? Všechny tyto věci se berou v úvahu při úvahách o novém systému a s aliancí ASUS TUF se některé z těchto nákladů skutečně snižují. Novější základní desky podporují DDR5 a DDR4, a proto to ti, kteří chtějí v budoucnu upgradovat, budou mít jednodušší, protože nebudou muset upgradovat více komponent najednou.
Co se týče výkonu, procesor Intel Core i5-12600K a grafická karta A4000 se umístily pod špičkovým procesorem i9-12900K, což jsme již před srovnáním věděli. Ne všechny sestavené systémy si ale soupeří o to, aby byly nejrychlejší, jde o to, jaký je pro daný úkol ten správný. Tato konkrétní kombinace ASUS TUF Gaming Alliance s pamětí TEAMGROUP DDR5 a SSD poskytuje uživatelům velmi dobře vybavenou pracovní stanici střední třídy, která si v případě potřeby také docela dobře zahraje.




Amazon