Micron P400m je podnikový SSD disk určený pro použití v serverech, zařízeních a úložných platformách. P400m využívá mainstreamový 7mm 2.5″ tvarový faktor, rozhraní SATA a 25nm MLC NAND paměť Micron. Stejně jako P300, který tento disk nahrazuje, i P400m používá řadič disku Marvell s upraveným firmwarem Micron, který byl vyladěn pro výkon za podmínek rovnoměrného využití čtení a zápisu. Z hlediska výkonu nabízí P400m sekvenční rychlost čtení a zápisu 64KB rychlostí 380 MB/s, respektive 310 MB/s, s náhodnými IOPS pro čtení a zápis 4KB rychlostí až 60 000, respektive 26 000.
Kromě špičkového výkonu zahrnuje P400m portfolio technologií Micron XPERT (extended performance and enhanced reliability technologies), které poskytují funkce, na kterých firemní zákazníci nejvíce záleží: odolnost, ochrana dat, konzistentní výkon, nízká latence a nízká spotřeba energie. Tyto funkce jsou do značné míry zosobněny firmwarem a architekturou disku P400m, kterou Micron vyvíjí interně ve spolupráci s Micron NAND. Výhody interního vývojového týmu, který může koordinovat činnost s architekty NAND, jsou zřejmé jak z hlediska funkcí disku, tak i z hůře definovatelných aspektů, jako je kompatibilita a spolehlivost disku. Micron také do P400m přidává kondenzátory, které chrání data během přenosu při neočekávaném výpadku napájení.
P400m je nejnovějším přírůstkem do rostoucího portfolia podnikových SSD disků společnosti Micron. Tento disk se hodí jako mainstreamová varianta pro servery, úložiště a mezipaměť, kde je aktivita čtení a zápisu vyvážená. To je v kontrastu s P400e , což je základní podnikový disk zaměřený na čtení, a s akcelerátorem aplikací P320h PCIe , který je prémiovou nabídkou podnikových úložišť od společnosti Micron. Celkově tyto řady uspokojí většinu potřeb, ale Micron plánuje i nadále rozšiřovat svou nabídku o další rozhraní a možnosti konfigurace NAND, aby splnil specifické potřeby více případů použití.
Model P400m se dodává v kapacitách 100 GB, 200 GB a 400 GB s výdrží 10 zápisů denně po dobu pěti let. Naše primární recenzované jednotky mají kapacitu 200 GB, přičemž pro specifické testy máme k dispozici vzorky o kapacitě 100 GB a 400 GB.
Specifikace Micron P400m
- Kapacity
- 100 GB (MTFDDAK100MAN-1S1AA)
- Sekvenční čtení 64KB: 380 MB/s
- Sekvenční zápis 64KB: 200 MB/s
- Náhodné čtení 4KB: 60 000 IOPS
- Náhodný zápis 4KB: 26 000 IOPS
- Latence čtení: 0.57 ms
- Latence zápisu: 2 ms
- 200 GB (MTFDDAK200MAN-1S1AA)
- Sekvenční čtení 64KB: 380 MB/s
- Sekvenční zápis 64KB: 310 MB/s
- Náhodné čtení 4KB: 60 000 IOPS
- Náhodný zápis 4KB: 26 000 IOPS
- Latence čtení: 0.51 ms
- Latence zápisu: 2 ms
- 400 GB (MTFDDAK400MAN-1S1AA)
- Sekvenční čtení 64KB: 380 MB/s
- Sekvenční zápis 64KB: 310 MB/s
- Náhodné čtení 4KB: 60 000 IOPS
- Náhodný zápis 4KB: 26 000 IOPS
- Latence čtení: 0.51 ms
- Latence zápisu: 2 ms
- 100 GB (MTFDDAK100MAN-1S1AA)
- Micron 25nm MLC NAND Flash
- Řadič Marvell 9187 SATA 6.0 Gb/s
- Rozhraní SATA 6 Gb/s
- Podporované režimy ATA
- Režim PIO 3, 4
- Víceslovný režim DMA 0, 1, 2
- Režim Ultra DMA 0, 1, 2, 3, 4, 5
- Podpora velikosti pro podnikový sektor: 512 bajtů
- Možnost výměny za provozu
- Nativní podpora řazení příkazů do fronty s 32 příkazy
podpora slotů - Kompatibilní s příkazovou sadou ATA-8 ACS2
- Sada příkazů a heslo pro bezpečnostní funkce ATA
podpora přihlášení - Sada příkazů pro bezpečné mazání: Rychlé a bezpečné mazání
- Technologie samomonitoringu, analýzy a reportingu
Sada příkazů (SMART) - Spolehlivost
- Průměrná doba do poruchy (MTTF): 2 miliony hodin provozu zařízení
- Statické a dynamické vyrovnávání opotřebení
- Neopravitelný počet bitových chyb (UBER): <1 sektor na 1016 přečtené bity
- Výdrž: Celkový počet zapsaných bajtů (TBW)
- 100 GB: 1.75 PB
- 200 GB: 3.50 PB
- 400 GB: 7.00 PB
- Mechanická: výška 7.0 mm
- SATA konektor: 5V ±10%
- 2.5palcový disk: 100.5 mm × 69.85 mm × 7.0 mm
- Firmware s možností aktualizace v terénu
- Spotřeba energie: <7.5 W (TYP), <0.75 W v klidu
- Provozní teplota
- Komerční 0 °C až 70 °C
- Hmotnost <125 g MAX
Stavět a navrhnout
200GB Micron P400m má design, který zrcadlí vzhled rodiny disků od společností Crucial a Micron. Pouzdro je velmi jednoduché, s metalicky šedým lakem. Tělo je vyrobeno z kovové slitiny s robustním kovovým horním krytem. Aby společnost Micron vyhověla rostoucímu segmentu trhu, který se spoléhá na supertenké SSD disky, zvolila pro P400m malou výšku Z 7 mm, aby mu poskytla co nejširší škálu kompatibility. V našem laboratorním prostředí jsme neměli problém s montáží Micronu P400m do řešení, která byla navržena pro 15mm SAS HDD, nebo do nových blade serverů, které pasují pouze na 7mm SSD nebo HDD.
Přední strana desky Micron P400m nabízí standardní SATA napájecí a datový konektor. Veškeré aktualizace firmwaru probíhají pomocí softwaru uvnitř nebo vně operačního systému.
Design P400m se příliš neliší od klientských nebo jiných podnikových SSD disků, které Micron prodává.
Díky využití řadiče Marvell 9187 nabízí P400m vylepšené funkce firmwaru pro podnikové použití. Nejpozoruhodnější je zvýšené overprovisioning, které snižuje kapacitu disku z původních 340 GB na 186 GB použitelných pro operační systém. To pomáhá s aktivitami na pozadí při velkém zápisu a také prodlužuje životnost disku. To je důležité, protože P400m má overprovisioning a optimalizace, které pomáhají zlepšit úroveň odolnosti MLC NAND pamětí a srovnat je s řešeními SLC.
Testovací pozadí a srovnatelné materiály
Micron RealSSD P400m používá Micron 25nm MLC NAND a řadič Marvell 9187 s rozhraním SATA 6.0 Gb/s.
Srovnávací údaje pro tuto recenzi:
- Intel SSD DC S3700 (200 GB, řadič Intel PC29AS21CA0, 25nm Intel HET MLC NAND, 6.0 Gb/s SATA)
- Kingston SSD Now E100 (200 GB, řadič SandForce SF-2500, Toshiba 24nm eMLC NAND, 6.0 Gb/s SATA)
- Samsung SSD 840 Pro (512 GB, 300 MHz 3jádrový řadič Samsung MCX, 2x nm přepínací NAND flash paměť Samsung, SATA)
Všechny podnikové SSD disky SAS/SATA jsou testovány na naší podnikové testovací platformě druhé generace založené na serveru Lenovo ThinkServer RD630 . Tato nová testovací platforma založená na Linuxu zahrnuje nejnovější propojovací hardware, jako je LSI 9207-8i HBA, a také optimalizace plánování I/O zaměřené na nejlepší možný výkon flash paměti. Pro syntetické benchmarky používáme FIO verze 2.0.10 pro Linux a verzi 2.0.12.2 pro Windows.
- 2 x Intel Xeon E5-2620 (2.0 GHz, 15 MB mezipaměti, 6 jader)
- Čipová sada Intel C602
- Paměť – 16 GB (2 x 8 GB) 1333 MHz DDR3 registrované RDIMM
- Windows Server 2008 R2 SP1 64bitový, Windows Server 2012 Standard, CentOS 6.3 64bitový
- 100GB Micron RealSSD P400e Bootovací SSD
- LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0 Gb/s HBA (pro bootovací SSD)
- LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0 Gb/s HBA (pro benchmarking SSD nebo HDD)
- Adaptér Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0
- Adaptér Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0
Analýza syntetické pracovní zátěže v podniku
Výkon flash paměti se v průběhu fáze předběžné přípravy každého úložného zařízení liší. Náš proces benchmarku podnikových úložišť začíná analýzou výkonu disku během důkladné fáze předběžné přípravy. Každý z porovnatelných disků je bezpečně vymazán pomocí nástrojů dodavatele, předběžně připraven do ustáleného stavu se stejnou pracovní zátěží, se kterou bude zařízení testováno při vysoké zátěži 16 vláken s nevyřízenou frontou 16 vláken na vlákno, a poté je testován v nastavených intervalech v několika profilech hloubky vláken/front, aby se ukázal výkon při lehkém i náročném využití.
Předběžné testy a primární testy v ustáleném stavu:
- Propustnost (agregace IOPS pro čtení a zápis)
- Průměrná latence (zprůměrovaná latence čtení a zápisu)
- Maximální latence (špičková latence čtení nebo zápisu)
- Směrodatná odchylka latence (smíšeně zprůměrovaná směrodatná odchylka čtení a zápisu)
Naše analýza syntetické pracovní zátěže v podniku zahrnuje čtyři profily založené na reálných úlohách. Tyto profily byly vyvinuty pro snazší porovnání s našimi minulými benchmarky a také s široce publikovanými hodnotami, jako je maximální rychlost čtení a zápisu 4K a rychlost 8K 70/30, která se běžně používá pro podnikové disky. Zahrnuli jsme také dvě starší smíšené pracovní zátěže, tradiční souborový server a webový server, z nichž každá nabízí širokou škálu velikostí přenosových dat.
- 4K
- 100% čtení nebo 100% zápis
- 100 % 4 tisíc
- 8K 70/30
- 70 % čtení, 30 % zápis
- 100 % 8 tisíc
- Souborový server
- 80 % čtení, 20 % zápis
- 10 % 512b, 5 % 1k, 5 % 2k, 60 % 4k, 2 % 8k, 4 % 16k, 4 % 32k, 10 % 64k
- Webový server
- 100% přečteno
- 22 % 512 tisíc, 15 % 1 tisíc, 8 % 2 tisíce, 23 % 4 tisíce, 15 % 8 tisíc, 2 % 16 tisíc, 6 % 32 tisíc, 7 % 64 tisíc, 1 % 128 tisíc, 1 % 512 tisíc
Naše testy zahájíme nejprve tím, jak nový disk P400m zapadá do stávajícího portfolia podnikových produktů SATA od společnosti Micron. Na základě vzorků produktů se stejnou kapacitou jsme porovnali nový disk Micron P400m s diskem P300 založeným na SLC, který nahradil, a také s diskem P400e zaměřeným na čtení. Pro toto rychlé srovnání se podíváme pouze na výkon 8k 70/30. V našem prvním grafu měřícím propustnost během 6hodinového procesu předběžné úpravy si všimneme, že P400m má nižší výkon v burst režimu, na začátku je pod úrovní P400e i P300, ale jak se každý disk začíná vyrovnávat, P400m se v ustáleném stavu nachází těsně pod úrovní P300.
Při pracovní zátěži 16T/16Q byla průměrná latence u P300 s jádrem SLC i u nového P400m s jádrem MLC těsně nad 12 ms, zatímco u P400e se zvýšila nad 54 ms.
Při porovnání maximální latence v našem testu 8k 70/30 se zátěží 16T/16Q během fáze předběžné přípravy každého disku vidíme dramatický posun mezi staršími podnikovými SSD disky Micron a novým P400m. Jak se P300 a P400e blížily ustálenému výkonu, jejich špičkové doby odezvy se ustálily na 900 ms nebo nad nimi. To ostře kontrastovalo s P400m, který si udržel většinu své maximální latence pod 100 ms.
Při porovnání konzistence latence vidíme podobný trend zlepšeného rozptylu latence u starších podnikových disků Micron s novým P400m. Směrodatná odchylka latence zůstala u P400m nízká a stabilní během naší 6hodinové předběžné doby, zatímco u P300 a P400e se krátce po opuštění „burst“ podmínek zvýšila.
Po dokončení fáze předběžné přípravy přejdeme k hlavním testům, které vzorkují zátěže škálovatelné od 2T/2Q do 16T/16Q. V našem hlavním testu propustnosti 8k 70/30 vidíme, že P400m těsně zaostává za P300 založeným na SLC a výrazně překonává výkon P400e. Ve svém vrcholu naměřil P300 20 181 IOPS, zatímco P400m naměřil 19 105 IOPS a P400e zaostával s 4 674 IOPS.
Při porovnání průměrné latence mezi P400m založeným na MLC a starším P300 založeným na SLC se společnosti Micron podařilo dosáhnout téměř stejného výkonu s nízkou latencí od 2T/2Q do 16T/16Q.
Při porovnání maximální latence napříč spektrem zátěží nabídl P400m nejnižší špičkové doby odezvy ve skupině, čímž výrazně překonal jak P300, tak P400e.
Při porovnání konzistence latence nabízel nový P400m mnohem nižší směrodatnou odchylku než P300 založený na SLC a P400e založený na MLC, zaměřený na čtení.
Poté, co jsme zjistili, jak P400m zapadá do produktového portfolia Micron, porovnáváme P400m s dalšími předními SATA SSD disky, které v současnosti konkurují v podnikovém segmentu. V našem prvním zatížení, které zahrnovalo 100% náhodný zápis 4K dat při plné saturaci, jsme naměřili u Micronu P400m ustálený výkon kolem 27 000 IOPS, což je méně než u procesoru Intel DC S3700, který naměřil mírně nad 32 000 IOPS.
Při pohledu na průměrnou latenci při zátěži 16T/16Q se 100% náhodnou aktivitou zápisu 4k dat naměřil Micron P400m latenci přibližně 9.4 ms, zatímco Intel S3700 naměřil přibližně 7.9 ms.
Při porovnání maximálních dob odezvy u obou našich srovnatelných SSD disků jsme zaznamenali nejnižší celkové doby u Micron P400m a Intel S3700, přičemž Kingston E100 s procesorem SandForce se umístil spíše uprostřed a Samsung SSD 840 Pro měl nejvyšší maximální latenci. Největší rozdíl mezi SSD 840 Pro a ostatními disky však spočívá v úrovni nadměrného zřizování, kde je Samsung více zaměřen na náročné úlohy čtení.
Při porovnání směrodatné odchylky mezi těmito SSD disky v sekci předběžné úpravy 4k nabídl Micron P400m vynikající výkon, i když mírně zaostával za Intel S3700 s několika výkyvy během našeho 6hodinového testování.
Poté, co každý SSD disk dokončil svou 6hodinovou fázi předběžné přípravy, jsme se přesunuli do hlavní části našeho testu náhodného 4K přenosu, kde jsme měřili špičkový výkon čtení i zápisu. Při porovnání výkonu čtení se na vrcholu umístil Samsung SSD 840 Pro s naměřenými 71 622 IOPS, zatímco Micron P400m naměřil 58 550 IOPS. Toto číslo bylo skutečně opravdu dobré, vzhledem k tomu, že Micron u 200GB P400m umístil pouze 54 000 IOPS při čtení 4K. Při přepnutí na výkon náhodného 4K zápisu naměřil Micron P400m 26 984 IOPS, což bylo méně než 33 013 IOPS u S3700, ale více než výkon SSD 840 Pro nebo E100. Výkon P400m při zápisu 4K také překonal specifikaci Micronu, která uváděla 26 000 IOPS.
Při zátěži 16T/16Q naměřil Micron P400m v našem testu čtení 100% 4K dat 4.37 ms a při zápisu 100% 4K dat 9.48 ms.
Při porovnání maximální latence v delším vzorkovacím období našeho náhodného 4K testu měl Micron P400m maximální dobu odezvy 23.46 ms při čtení a 69 ms při zápisu.
V porovnání konzistence latence se Micron P400m umístil ve směrodatné odchylce latence čtení za Samsung SSD 840 Pro a Intel DC S3700, ale v konzistenci latence zápisu byl druhý.
V naší první smíšené zátěži s profilem 8K, rozpětím čtení/zápisu 70/30 % a konstantní zátěží 16T/16Q jsme u Micronu P400m naměřili maximální rychlost přes 25 000 IOPS přibližně po 90 minutách testování, která se ustálila na něco málo přes 21 000 IOPS.
Při pohledu na průměrnou latenci s pracovní zátěží 16T/16Q naměřil Micron P400m v ustáleném stavu přibližně 12 ms, oproti 7.6 ms u Intel DC S3700. V porovnání s průměrnou latencí přes 19 ms u Kingston E100 s procesorem SandForce nebo 16 ms u Samsung SSD 840 Pro.
Pokud jsme změnili pohled z průměrné latence na špičkové doby odezvy, zjistili jsme podobnou maximální latenci u Micronu P400m a Samsung SSD 840 Pro, které se umístily pod Intel DC S3700, ale lepší než Kingston E100. Nicméně se Micronu podařilo udržet špičkové doby odezvy pod 100 ms po většinu našeho 6hodinového testovacího období.
Při porovnání konzistence latence v našem testu 8K 70/30 mezi jednotlivými SATA SSD disky v této skupině se Micron P400m umístil blízko (ale lépe) než Samsung SSD 840 Pro, ale stále s velkým náskokem zaostával za Intel DC S3700.
Ve srovnání s fixním maximálním zatížením 16 vláken a 16 front, které jsme provedli v testu zápisu 100% 4K, naše profily smíšené zátěže škálují výkon v široké škále kombinací vláken/front. V těchto testech rozmezujeme intenzitu zátěže od 2 vláken a 2 front až po 16 vláken a 16 front. V rozšířeném testu 8K 70/30 se výkon Micronu P400m zvýšil z 12 400 IOPS při 2T/2Q na 21 200 IOPS při 16T/16Q. To je v kontrastu s Intel DC S3700, který se škáloval z 13 800 IOPS při 2T/2Q na 33 300 IOPS při 16T/16Q.
Při porovnání průměrné latence mezi jednotlivými SSD disky naměřil Micron P400m 0.31 ms při 2T/2Q a při 16T/16Q se zvýšil na 12.07 ms. Díky tomu se Micron umístil na druhém místě ve skupině, pod Intelem, ale před Samsung SSD 840 Pro a Kingston E100.
V celém rozsahu pracovních zátěží v našem testu 8K 70/30 si Micron P400m udržel špičkovou dobu odezvy na úrovni 25 ms nebo nižší po většinu testu, s výjimkou 16T/16Q, kde se doba odezvy zvýšila na 75 ms.
Při porovnání konzistence latence mezi jednotlivými SATA SSD disky zaostával Micron P400m za Intel S3700 a Samsung SSD 840 Pro při zatížení menším než 16T/16Q a měl podobnou směrodatnou odchylku latence jako Kingston E100.
Další úlohou je náš profil souborového serveru, který pokrývá širokou škálu velikostí přenosů od 512b do 512K. Při vysokém saturačním zatížení 16T/16Q začal Micron P400m s nejnižší rychlostí burst, která se pohybovala kolem 13 000 IOPS, ale po dosažení ustáleného stavu s rychlostí kolem 14 500 IOPS se nakonec vyrovnal nad Samsung SSD 840 Pro a Kingston E100.
S efektivní hloubkou fronty 256 měl Micron P400m průměrnou latenci zhruba 17.5 ms po dosažení ustáleného výkonu po 2 hodinách testu. V porovnání s průměrnou latencí 14 ms u Intel DC S3700, 19.7 ms u SSD 840 Pro nebo 20.9 ms u Kingston E100.
Při porovnání maximální latence, kdy každý disk dosáhl ustáleného výkonu, se Micron P400m umístil na druhém místě za Intel DC S3700 s dobou odezvy mezi 90 a 150 ms.
Při podrobnější analýze konzistence latence v části předběžné úpravy našeho testu souborového serveru se Micron P400 umístil na třetím místě za Intelem S3700 a Samsungem SSD 840 Pro, když se blížil ustálenému stavu.
Po dokončení našeho 6hodinového procesu předběžné přípravy souborového serveru na každém SATA SSD disku jsme přešli k různým úlohám, kde jsme škálovali od 2T/2Q až po 16T/16Q. Micron P400m se škáloval od 9 700 IOPS při efektivní hloubce fronty 4 a vrcholu 14 500 IOPS při efektivní hloubce fronty 32 nebo větší.
Průměrná latence desky Micron P400m se pohybovala mezi 0.4 ms při 2T/2Q a 17.58 ms při 16T/16Q. Ve srovnání s Intel S3700, kde se latence pohybovala od 0.38 ms do 13.75 ms, nebo Kingston E100, kde se latence pohybovala od 0.57 ms do 21.22 ms.
Maximální latence v naší zátěži souborového serveru na Micronu P400m klesla pod 50 ms pro všechny zátěže s výjimkou 16T/16Q, kde dosáhla vrcholu přes 125 ms.
Pokud jde o standardní odchylku latence, Micron P400m se v našem testu souborového serveru umístil na nejnižších úrovních vláken/front, s výjimkou 16T/16Q, které se propadly před Kingston E100.
Naše finální předběžná úloha využívá tradiční test webového serveru se 100% aktivitou čtení a přepíná ho na 100% zápis pro předběžnou úpravu každého SSD disku. Jedná se o naši nejagresivnější zátěž, i když se ve skutečnosti neodpovídá žádným reálným podmínkám se 100% aktivitou zápisu. V této sekci se Micron P400m umístil celkově na druhém místě za Intel DC S3700.
Průměrná latence v našem procesu předběžné přípravy webového serveru s pracovní zátěží 16T/16Q byla necelých 55 ms, což je sice méně než u S3700, ale mnohem méně než u Samsung SSD 840 Pro nebo Kingston E100 se systémem SandForce.
Při porovnání maximální latence v našem náročném procesu předběžného nastavení webového serveru měl Micron P400m nižší špičkové doby odezvy než Kingston E100 nebo Samsung SSD 840 Pro, ale zaostával za Intel S3700, který naměřil něco málo přes 100 ms.
Pokud jde o směrodatnou odchylku latence, Micron P400m nabídl velmi dobrou konzistenci, i když o něco horší než Intel S3700.
Poté, co každý SSD disk dokončil naši fázi předběžné přípravy v testu webového serveru, jsme zatížení vrátili zpět na 100% čtení. V podmínkách pouze pro čtení se Micron P400m zhruba vyrovnal výkonu Kingston E100 s procesorem SandForce, zatímco Samsung SSD 840 Pro vedl s velkým náskokem. P400 se pohyboval od 11 500 IOPS při 2T/2Q do 19 000 IOPS při 16T/16Q. Pro srovnání, 840 Pro naměřil 16 400 IOPS při 2T/2Q a dosáhl vrcholu přes 27 000 IOPS.
Při pohledu na průměrnou latenci v našem profilu webového serveru s vysokou četbou dat naměřil Micron P400m 0.346 ms při 2T/2Q a při 16T/16Q se zvýšil na 13.483 ms.
V režimu pouze pro čtení se maximální latence na Micronu P400m pohybovala od méně než 20 ms při efektivní hloubce fronty 128 a méně a zvýšila se na 90 ms při 16T/16Q.
Při porovnání směrodatné odchylky v sekci pouze pro čtení v našem testu webového serveru nabídl Micron P400m podobný výkon jako Kingston E100, který zaostával jak za Samsung SSD 840 Pro, tak za Intel DC S3700.
Závěr
Micron P400m je navržen tak, aby navázal na P400e a nabídl vyšší výkon při vyváženějších zátěžích, kde P400e preferuje spíše čtecí účely. P400m také obsahuje ochranu proti výpadku napájení, což nabízí o něco větší robustnost pro běžné podnikové servery. Při pohledu na P300 založený na SLC vidíme, že P400m založený na MLC si nejen vede dobře z hlediska výkonu, ale vykazuje i obrovské zlepšení latence jak ve špičce, tak ve směrodatné odchylce, což vede k rovnoměrnějšímu profilu výkonu. Micron není první, kdo to udělal, ale P400m pokračuje v potvrzení trhu, že alespoň pro podnikové SSD je budoucností rozhodně MLC NAND. Vzhledem k výdrži dosahující 10 zápisů na disk denně nebo více a zmenšení rozdílu ve výkonu mezi SLC a MLC NAND nezbývá mnoho důvodů zvažovat SSD založené na SLC pro tento segment trhu.
Pokud jde o výkon na trhu obecně, Micron P400m se zařazuje do segmentu středních mainstreamových podnikových SSD disků. Jeho výkon je lepší než u mnoha podnikových SSD disků založených na technologii SandForce, které se na trhu objevují, ale zaostává za Intel SSD DC S3700, který má velmi konkurenceschopnou cenovou nabídku. V našich testech jsme zaznamenali výkon, který překonal specifikace Micronu jak v náhodném čtení, tak v zápisu s rychlostí 4K. V našem testu 8K 70/30 dosáhl výkon vrcholu 21 000 IOPS, což je výrazně více než u podnikového SSD disku založeného na technologii SandForce, který dosáhl nižších 13 000 IOPS. Co se týče maximální latence a směrodatné odchylky, P400m založený na technologii MLC nabízel velmi konzistentní výkon, který se mírně dostal pod Intel S3700, ale shodoval se s výsledky ostatních disků v daném segmentu nebo je dokonce překonal.
Celkově si P400m vede docela dobře a nabízí téměř domácí řešení pro alternativy založené na technologii SandForce. Micron se již několik let věnuje řadiči Marvell a rozumí mu asi tak dobře jako kdokoli jiný. Spojuje technické znalosti NAND pamětí se solidní sadou softwarových technologií a odbornými znalostmi firmwaru. To jim pomáhá dodat SSD, které je lepší než předchozí generace P300 založená na SLC a jednoznačně představuje krok ve výkonu oproti přeladěnému P400e.
Klady
- Splňuje nebo překračuje výkon procesoru P300 založeného na SLC s využitím MLC NAND
- 7mm tvarový faktor navržený pro téměř jakékoli použití
- Nabízí odolnost podobnou SLC s MLC NAND
Nevýhody
- Má potíže s udržením kroku s Intel DC S3700
Závěrem
Micron P400m je mainstreamový podnikový SSD disk SATA založený na MLC, který nabízí výkon a odolnost srovnatelnou s SLC bez vyšší ceny, a zároveň nabízí vylepšení Micron NAND, firmwaru a softwaru.




Amazon