NVIDIA GeForce RTX 5070 Founders Edition se připojuje k nové řadě 50, přichází po high-endové 5080 a představuje architekturu NVIDIA Blackwell v balení střední třídy. I když se hodně spekulovalo o její energetické účinnosti, výkonu umělé inteligence a vylepšeních ray tracingu, zjistíme to sami v reálném testování. Po provedení různých benchmarků – od generování textu pomocí umělé inteligence až po pokročilé 3D vykreslování – vám můžeme přesně říci, kde se nachází v žebříčku grafických karet NVIDIA nové generace.
Hráči a nadšenci do hardwaru se těší, zda RTX 5070 konečně nabídne silný poměr ceny a výkonu, který karty střední třídy vždy slibovaly. V posledních několika letech se několik generací RTX potýkalo s omezeními dodávek, nadsazenými cenami a nevýraznými generačními skoky, což spotřebitele nechalo toužit po smysluplnějších vylepšeních.
Na papíře slibuje RTX 5070 pěkný skok oproti RTX 4070, a to díky technologii Multi Frame Generation s technologií DLSS 4, vyšší propustnosti paměti a extra hrubému výpočetnímu výkonu – to vše ve prospěch plynulejšího hraní a rychlejší produktivity. Pojďme se tedy podívat na její funkce, specifikace a detaily a poté se ponořit do toho, jak si tyto vylepšení skutečně stojí v porovnání s předchozí generací a oddělit humbuk kolem nich od skutečného zvýšení výkonu.
Architektura grafické karty NVIDIA GeForce RTX 5070 Founders Edition
Díky rozhraní PCIe Gen5 disponuje RTX 5070 6 144 CUDA jádry, která běží na základní frekvenci 2.16 GHz a lze je zvýšit až na 2.51 GHz. To má za následek výpočetní výkon FP32 s hodnotou 31 TFLOPS, což je zřetelné zlepšení oproti 29 TFLOPS u 4070. Jádra pro sledování paprsků 4. generace poskytují RT výkon 94 TFLOPS a nabízejí lepší odrazy v reálném čase, globální osvětlení a podporu sledování cesty. Jádra Tensor 5. generace dosahují 988 AI TOPS, což výrazně zlepšuje upscaling s využitím umělé inteligence, generování snímků a výpočetní zátěže.
Ve srovnání s RTX 4070 FE se NVIDIA pyšní až 1.9násobným zlepšením 3D vykreslování při použití DLSS 4 s Multi Frame Generation a o 20 % vyšším rastrovacím výkonem. Rozdíl je ještě dramatičtější pro ty, kteří stále používají RTX 3070: více než 3násobný výkon s DLSS 4 a o 65 % lepší tradiční rastrový výkon.
Jedním z nejvýznamnějších hardwarových vylepšení je přechod na paměť GDDR7. RTX 5070 si zachovává 12 GB VRAM, ale upgraduje z GDDR6X na GDDR7 na 192bitové sběrnici, čímž se zvyšuje propustnost paměti na 675 GB/s – což je o 33 % více než 504 GB/s u 4070. To znamená rychlejší načítání textur, lepší výkon ve 4K rozlišení a lepší zpracování velkých datových sad v kreativních aplikacích.
DLSS 4 a funkce s umělou inteligencí
Podpora DLSS 4 je jedním z největších lákadel řady RTX 50. Zavádí Multi Frame Generation, novou techniku s využitím umělé inteligence, která vytváří více snímků na jeden vykreslený snímek, čímž výrazně zvyšuje FPS v podporovaných hrách. DLSS 4 vylepšuje rekonstrukci paprsků a super rozlišení, čímž zlepšuje čistotu a stabilitu obrazu.
V době vydání již více než 75 her podporovalo DLSS 4, včetně novějších her jako Avowed a Kingdom Come Deliverance II a starších verzí, jako jsou masivně populární Red Dead Redemption II a Microsoft Flight Simulator. Díky novým RT jádrům a technikám odšumování s pomocí umělé inteligence pravděpodobně hry využívající ray tracing a path tracing zaznamenají znatelný nárůst popularity.
Pro soutěživé hráče přináší NVIDIA Reflex 2 funkci Frame Warp, novou metodu pro snížení latence systému dynamickou úpravou načasování snímků na základě pohybu myši v reálném čase. To by mohlo být přínosem pro rychlé střílečky, jako je Overwatch, multiplayer Call of Duty, Marvel's Rivals a další esportovní tituly.
Vylepšení pro tvorbu obsahu a profesionální pracovní zátěže
Kromě hraní her je RTX 5070 skvělá i pro tvůrce. Jednou z hlavních vylepšení je specializované hardwarově akcelerované kódování videa 4:2:2, které umožňuje export profesionálního videa až 6x rychlejší než RTX 4070. Ovladače NVIDIA Studio poskytují optimalizovaný výkon při editaci videa, 3D renderování a živém streamování s nástroji s umělou inteligencí integrovanými do více než 130 kreativních aplikací.
Pro pracovní postupy založené na umělé inteligenci nabízí 5070 třikrát vyšší výkon GenAI než RTX 4070, a to díky akceleraci FP4 a nejnovějším tenzorovým jádrům Blackwell. I když rozhodně nemá stejný výkon jako vyšší modely řady 50, stále je to silná volba pro strojové učení, zpracování obrazu řízené umělou inteligencí a výpočetní fotografii – pomáhá uživatelům rychleji trénovat modely, vylepšovat snímky pomocí umělé inteligence a posouvat hranice kreativní automatizace.
NVIDIA GeForce RTX 5070 Founders Edition Efektivita a chlazení
Navzdory zvýšenému TGP o 250 W (oproti 200 W u 4070) zůstává RTX 5070 překvapivě efektivní vzhledem k výraznému zvýšení výkonu. NVIDIA dobře vyvážila spotřebu energie a výpočetní výkon, což uživatelům zajišťuje výrazné zvýšení výkonu bez neúměrného nárůstu spotřeby energie. I když vyšší TGP může vzbudit obavy, vylepšení účinnosti a chlazení z něj činí chytrý kompromis pro ty, kteří potřebují trvalý výkon bez nadměrného plýtvání energií.
NVIDIA RTX 5070 Founders Edition se navíc vyznačuje optimalizovaným systémem se dvěma ventilátory, který efektivně řídí proudění vzduchu a odvod tepla. Díky větším chladičům a vylepšené odpařovací komoře je zřejmé, že NVIDIA upřednostňovala tepelnou stabilitu. To znamená, že uživatelé mohou s grafickou kartou 5070 zvládat prodloužené tréninkové běhy umělé inteligence, renderování ve vysokém rozlišení nebo jiné náročné úlohy, aniž by se museli obávat poklesu výkonu v důsledku tepelného škrcení.
Pro ty, kteří potřebují spolehlivý výkon bez obav z přehřívání, se design 5070 jeví jako dobře navržený upgrade, spíše než jednoduché zvýšení výkonu hrubou silou.
Displej a konektivita
Jak se očekávalo, RTX 5070 je navržena pro hraní her s vysokou obnovovací frekvencí a profesionální zobrazovací sestavy. Prostřednictvím tří portů DisplayPort 2.1b a jednoho portu HDMI 2.1b podporuje rozlišení 4K při 480 Hz a 8K při 120 Hz. Díky tomu je skvělou volbou pro esportovní monitory s extrémní obnovovací frekvencí, špičkové herní 4K monitory a profesionální 8K monitory pro video produkci, 3D rendering a tvorbu HDR obsahu.
Za zmínku však stojí, že HDMI Forum na veletrhu CES 2025 oznámilo HDMI 2.2, které dramaticky zvyšuje šířku pásma na 96 Gb/s, což umožňuje rozlišení 10K a obnovovací frekvenci až 240 Hz. Pokud hledáte budoucnost s takovou úrovní výkonu, pravděpodobně budete muset počkat na plnou podporu nové generace grafických karet RTX.
Nyní se podívejme na výsledky výkonu a uvidíme, co nabízí RTX 5070. Pro majitele RTX 4070 – nebo i pro ty, kteří si stále drží grafickou kartu řady 30 – nebo 20 – je velkou otázkou, zda vylepšení v grafice řízené umělou inteligencí, ray tracingu a rychlosti paměti činí upgrade výhodným.
Specifikace grafické karty NVIDIA GeForce RTX 5070 Founders Edition
| Porovnání GPU | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| Jméno GPU | AD104 | GB205 | GB203 | GB203 |
| Architektura | Ada Lovelace | Blackwell 2.0 | Blackwell 2.0 | Blackwell 2.0 |
| Velikost procesu | 5 nm | 5 nm | 5 nm | 5 nm |
| Tranzistory | 35,800 milionů | 31,000 milionu | 45,600 milionu | 45,600 milionu |
| Hustota | 121.8 M / mm² | 117.9 M / mm² | 120.6 M / mm² | 120.6 M / mm² |
| Velikost velikosti | 294 mm² | 263 mm² | 378 mm² | 378 mm² |
| Šířka drážky | Dvouslotový | Dvouslotový | 2.5 Slot | Dvouslotový |
| Rozměry | 240 mm x 110 mm x 40 mm | 242 mm x 112 mm | 304 x 126 x 50 mm | 304 mm x 137 mm x 48 mm |
| TDP | 200 W | 250 W | 300 W | 360 W |
| Video připojení | 1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1a | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| Napájecí konektory | 1x 16-kolík | 1x 16-kolík | 1x 16-kolík | 1x 16-kolík |
| Rozhraní sběrnice | PCIe 4.0 x16 | PCIe 5.0 x16 | PCIe 5.0 x16 | PCIe 5.0 x16 |
| Základní hodiny | 1920 MHz | 2165 MHz | 2300 MHz | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz | 2510 MHz | Režim přetaktování: 2482 MHz Výchozí režim: 2452 MHz (Boost Clock) |
2617 MHz |
| Paměťové hodiny | 1313 MHz (efektivní 21 Gbps) | 2209 MHz (efektivní 28 Gbps) | 1750 MHz (28 efektivních) Gb/s |
2366 MHz (efektivní 30 Gbps) |
| Velikost paměti | 12 GB | 12 GB | 16 GB | 16 GB |
| Typ paměti | GDDR6X | GDDR7 | GDDR7 | GDDR7 |
| Paměťová sběrnice | 192 bit | 192 bit | 256 bit | 256 bit |
| Paměťová šířka pásma | 504.2 GB / s | 672.2 GB / s | 896.0 GB / s | 960.0 GB / s |
| CUDA Cores | 5888 | 6,144 | 8960 | 10,752 |
| TMU | 184 | 192 | 280 | 336 |
| ROP | 64 | 64 | 128 | 128 |
| Počet SM | 46 | 48 | 70 | 84 |
| Tenzorová jádra | 184 | 192 | 280 | 336 |
| RT jádra | 46 | 48 | 70 | 84 |
| L1 Cache | 128 KB (na SM) | 128 KB (na SM) | 128 KB (na SM) | 128 KB (na SM) |
| L2 Cache | 36 MB | 40 MB | 64 MB | 64 MB |
| Rychlost pixelů | 158.4 GPixel/s | 160.6 GPixel/s | 313.9 GPixelů/s | 335.0 GPixel/s |
| Míra textur | 455.4 GTexelů/s | 481.9 GTexelů/s | 686.6 GTexelů/s | 879.3 GTexelů/s |
| FP16 (polovina) | 29.15 TFLOPS (1:1) | 30.84 TFLOPS (1:1) | 43.94 TFLOPS (1:1) | 56.28 TFLOPS (1:1) |
| FP32 (plovoucí) | 29.15 TFLOPS | 30.84 TFLOPS | 43.94 TFLOPS | 56.28 TFLOPS |
| FP64 (dvojitý) | 455.4 GFLOPS (1:64) | 481.9 GFLOPS (1:64) | 686.6 GFLOPS (1:64) | 879.3 GFLOPS (1:64) |
| Uváděcí cena (USD) | $599 | $549 | $749 | $999 |
Testovací platforma StorageReview AMD Threadripper
Zde je testovací platforma, kterou budeme používat pro testování RTX 5070 FE:
- Základní deska: ASUS Pro WS TRX50-SAGE Wi-Fi
- CPU: AMD Ryzen Threadripper 7980X 64jádrový
- RAM: 128GB DDR5 4800MT/s
- Skladování: 2TB Samsung 980 Pro
- OS: Windows 11 Pro pro pracovní stanice
- Řidič: Ovladač NVIDIA 571.86 GameReady
Jádrem našeho testovacího systému je AMD Ryzen Threadripper 7980X s 64 jádry a rozsáhlými možnostmi multithreadingu. To zajišťuje, že omezení CPU nebudou narušovat benchmarky zaměřené na GPU, zejména v oblasti zpracování s využitím umělé inteligence, ray tracingu a renderování ve vysokém rozlišení, kde je pracovní zátěž výrazně přenášena na GPU.
Model 7980X jsme spárovali se základní deskou ASUS Pro WS TRX50-SAGE WIFI, abychom zajistili dostatečnou propustnost PCIe a zajistili, že grafická karta dokáže dosáhnout svého plného potenciálu bez úzkých hrdel. Náš systém také obsahuje 128 GB paměti DDR5 s rychlostí 4800 MT/s, což poskytuje dostatek prostoru pro plynulý provoz při zpracování velkých datových sad. Přestože je Samsung 980 Pro o něco starší SSD disk 4. generace, stále nabízí vysoké rychlosti čtení/zápisu, minimalizuje dobu načítání a zabraňuje tomu, aby úlohy náročné na data – jako je inference modelů umělé inteligence nebo streamování textur – byly brzděny výkonem úložiště.
Toto nastavení by nám mělo umožnit izolovat a přesně změřit reálný výkon GeForce RTX 5070, takže se na to rovnou pusťme.
Porovnáme RTX 5070 FE s následujícími grafickými kartami:
- NVIDIA RTX 5080 (16 GB GDDR7)
- ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti (16 GB GDDR7)
- NVIDIA RTX 4070 (12GB GDDR6X)
UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence
Prvním v naší řadě testů je benchmark Procyon AI Text Generation . Tento benchmark zjednodušuje testování výkonu AI LLM tím, že nabízí kompaktní a konzistentní metodu hodnocení, která umožňuje opakované testování napříč více modely LLM a zároveň minimalizuje složitost velkých velikostí modelů a proměnných faktorů. Tento benchmark, vyvinutý ve spolupráci s předními společnostmi v oblasti hardwaru pro umělou inteligenci, optimalizuje použití lokálních akcelerátorů umělé inteligence pro spolehlivější a efektivnější hodnocení výkonu. Níže uvedené výsledky byly testovány pomocí TensorRT.
V tomto ohledu RTX 5070 Founders Edition vylepšuje oproti předchozí generaci 4070 v každém testu. Ať už jde o celkové skóre, dobu výstupu do prvního tokenu nebo počet tokenů za sekundu, 5070 FE vykazuje skok ve výkonu – obvykle v okolí 10–15 %. Toto zvýšení se promítá do rychlejšího výstupu umělé inteligence, kratších čekacích dob a plynulejší inference modelu. Například v benchmarku Phi se skóre 4070 z 3 191 zvýšilo na 3 453 u 5070 FE, přičemž počet tokenů za sekundu vzrostl ze 141.575 na 150.435. I když to není ohromující rozdíl, stačí k tomu, abychom viděli znatelné zlepšení v syntetických zátěžích a reálném využití.
Ve srovnání s výkonnějším 5070 Ti zaostává 5070 FE očekávaně zhruba o 15–25 %, v závislosti na konkrétním testu. Například ve stejném benchmarku Phi dosáhla verze Ti v celkovém skóre 4 179 – což je výrazný skok oproti 3 453 u FE. Tato výkonnostní propast zůstává konzistentní napříč testy řad Mistral a Llama, což ukazuje, že Ti poskytuje výraznější náskok uživatelům, kteří potřebují vyšší propustnost umělé inteligence. Vlajková loď 5080 se mezitím umístila na vrcholu žebříčku a 5070 Ti překonala o dalších 5–10 %. Její výhoda je nejvíce patrná v rychlosti generování tokenů a době do prvního tokenu, kde se zkrácení zlomku sekundy může při velkoobjemových úlohách nasčítat.
I když 5070 FE není pro úlohy inference s využitím umělé inteligence žádným problémem, nároční uživatelé, kteří chtějí ještě rychlejší generování dat – nebo ti, kteří pracují s rozsáhlými datovými sadami – by mohli zjistit, že 5070 Ti nebo 5080 lépe splňuje jejich potřeby v této oblasti výkonu.
| UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| Celkové skóre Phi | 3,191 | 3,453 | 4,179 | 4,400 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Phi | 0.356 s | 0.323 s | 0.290 s | 0.277 s |
| Výstupní tokeny Phi za sekundu | 141.575 tokenů/s | 150.435 tokenů/s | 192.487 tokenů/s | 209.459 tokenů/s |
| Celková doba trvání fí | 21.743 s | 20.302 s | 15.771 s | 14.908 s |
| Celkové skóre Mistralu | 2,987 | 3,562 | 4,412 | 4,635 |
| Čas do prvního tokenu na výstupu Mistralu | 0.508 s | 0.433 s | 0.374 s | 0.347 s |
| Výstupní žetony Mistralu za sekundu | 99.590 tokenů/s | 120.507 tokenů/s | 160.167 tokenů/s | 163.598 tokenů/s |
| Celková doba trvání Mistralu | 30.651 s | 25.496 s | 19.480 s | 18.933 s |
| Celkové skóre Lamy3 | 2,810 | 3,125 | 4,187 | 4,424 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama3 | 0.423 s | 0.379 s | 0.306 s | 0.283 s |
| Výstupní tokeny Llama3 za sekundu | 82.130 tokenů/s | 100.388 tokenů/s | 131.853 tokenů/s | 136.177 tokenů/s |
| Celková doba trvání Llama3 | 36.147 s | 29.720 s | 22.786 s | 21.985 s |
| Celkové skóre Lamy2 | 2,658 | 3,125 | 4,284 | 4,790 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama2 | 0.947 s | 0.785 s | 0.560 s | 0.493 s |
| Výstupní tokeny Llama2 za sekundu | 49.487 tokenů/s | 56 647 tokenů/s | 75.905 tokenů/s | 83.653 tokenů/s |
| Celková doba trvání Llama2 | 61.300 s | 53.234 s | 39.545 s | 35.703 s |
UL Procyon: Generování obrazu AI
Benchmark Procyon AI Image Generation konzistentně a přesně měří výkon inferenčních procesů umělé inteligence napříč různým hardwarem, od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU. Zahrnuje tři testy: Stable Diffusion XL (FP16) pro špičkové GPU, Stable Diffusion 1.5 (FP16) pro středně výkonné GPU a Stable Diffusion 1.5 (INT8) pro zařízení s nízkou spotřebou energie. Benchmark používá optimální inferenční engine pro každý systém, což zajišťuje spravedlivé a srovnatelné výsledky.
RTX 5070 FE se oproti 4070 zlepšuje v každém testu generování obrazu – zejména v Stable Diffusion 1.5 (FP16), kde poskočilo z celkového skóre 2 400 u 4070 na 2 937 u 5070 FE. Tato mezera se promítá do rychlejší produkce obrazu a kratších inferenčních časů v benchmarkech FP16 a INT8, což z 5070 FE dělá silného konkurenta pro uživatele zaměřené na grafické úlohy řízené umělou inteligencí. Ve srovnání s 5070 Ti a 5080 zaostává 5070 FE ve většině testů zhruba o 20–25 %, což může ospravedlnit vyšší cenu Ti pro uživatele s neuvěřitelně náročnými potřebami generování obrazu s umělou inteligencí. 5080 zároveň posouvá věci dál a překonává Ti o dalších 15–20 %.
Z reálného hlediska nabízí RTX 5070 FE jasnou výhodu oproti 4070, což se projevuje znatelně rychlejšími inferencemi a plynulejšími pracovními postupy při tvorbě obsahu. Pokud však pravidelně zpracováváte složité nebo rozsáhlé úlohy generování obrázků, může se investice do zvýšení výkonu o 20–25 %, které nabízí 5070 Ti – nebo o 15–20 % více u 5080 – vyplatit.
| UL Procyon: Generování obrázků pomocí umělé inteligence (celkové skóre: čím vyšší, tím lepší) | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkové skóre | 2,400 | 2,937 | 3,755 | 4,650 |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – celkový čas | 41.661 s | 34.038 s | 26.625 s | 21.503 s |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – rychlost generování obrazu | 2.604 s/obrázek | 2.127 s/obrázek | 1.664 s/obrázek | 1.344 s/obrázek |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkové skóre | 31,048 | 36,320 | 46,744 | 55,683 |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkový čas | 8.052 s | 6.883 s | 5.348 s | 4.490 s |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – rychlost generování obrazu | 1.006 s/obrázek | 0.860 s/obrázek | 0.669 s/obrázek | 0.561 s/obrázek |
| Stabilní difúze XL (FP16) – celkové skóre | 1,940 | 2,473 | 3,352 | 4,257 |
| Stabilní difúze XL (FP16) – celkový čas | 309.269s | 242.606s | 178.946 s | 140.928s |
| Stabilní difúze XL (FP16) – rychlost generování obrazu | 19.329 s/obrázek | 15.163 s/obrázek | 11.184 s/obrázek | 8.808 s/obrázek |
Luxmark
Luxmark je benchmark GPU, který využívá LuxRender, open-source ray tracing renderer, k vyhodnocení výkonu systému při zpracování vysoce detailních 3D scén. Tento benchmark je relevantní pro posouzení grafických schopností serverů a pracovních stanic, zejména pro vizuální efekty a architektonické vizualizační aplikace, kde je přesná simulace světla klíčová.
V testu Luxmark, který měří výkon pokročilého ray tracingu, dosahuje RTX 5070 FE přibližně 20% nárůstu oproti 4070 v testu scény Jídlo (7 535 vs. 9 061) a zhruba 10% nárůstu ve scéně Hall (20 003 vs. 22 062). Ve srovnání s 5070 Ti zaostává o přibližně 33 % v Jídle (9 061 vs. 12 073) a o 30 % v Hall (22 062 vs. 28 635) – což je značný rozdíl, který může ospravedlnit vyšší cenu Ti pro uživatele, kteří se zabývají rozsáhlými 3D rendery nebo VFX projekty. Model 5080 tyto marže ještě více rozšiřuje a v kategorii Food (9 061 oproti 13 637) překonává model 5070 FE o více než 50 % a v kategorii Hall (22 062 oproti 30 815) o přibližně 40 %.
| Luxmark (vyšší znamená lepší) | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| Skóre jídla | 7,535 | 9,061 | 12,073 | 13,637 |
| Hallovo skóre | 20,003 | 22,062 | 28,635 | 30,815 |
V souvisejících pracovních postupech – jako je architektonická vizualizace nebo produkce vizuálních efektů – představuje 5070 FE stále solidní celkový skok oproti modelu 4070.
Geekbench 6
Geekbench 6 je multiplatformní benchmark, který měří celkový výkon systému. Prohlížeč Geekbench umožňuje porovnat s ním jakýkoli systém.
V níže uvedené tabulce výsledků dosahuje RTX 5070 FE 188 892 bodů, což je slušné zlepšení oproti 174 725 bodům u 4070. 8% nárůst skóre GPU OpenCL v Geekbench 6 – ze 174 725 na 188 892 – se na první pohled nemusí zdát velký. Přesto však může nabídnout mírné zvýšení výkonu pro ty, kteří se potýkají s náročnými úkoly, jako je editace videa ve vysokém rozlišení, složité 3D vykreslování nebo strojové učení. I když to dramaticky neovlivní jednodušší pracovní postupy, dodatečný prostor pro práci může být znatelnější, pokud často posouváte hranice svého grafického procesoru.
| Geekbench (vyšší znamená lepší) | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| Skóre OpenCL GPU | 174,725 | 188,892 | 246,875 | 265,397 |
Rozdíl se očekávaně zvětšuje ve srovnání s modely vyšší třídy řady 50. 5070 Ti dosahuje 246 875 bodů, což je o 30 % více výkonu. Na vrcholu žebříčku se 5080 posouvá ještě dále s 265 397 body, což je atraktivní pro profesionály v oblasti pracovních stanic a náročné nadšence. 5070 FE je však ideální volbou pro uživatele, kteří chtějí znatelně lepší výkon v náročnějších úlohách založených na grafické kartě, aniž by se museli pouštět do dražších oblastí.
V-Ray
V -Ray Benchmark měří výkon renderování pro CPU, GPU NVIDIA nebo obojí pomocí pokročilých enginů V-Ray 6. Využívá rychlé testy a jednoduchý systém hodnocení, který uživatelům umožňuje vyhodnotit a porovnat renderovací schopnosti jejich systémů. Je to nezbytný nástroj pro profesionály, kteří hledají efektivní přehled o výkonu.
Zde RTX 5070 FE dosahuje skóre 6 553, což je významný nárůst o 47 % oproti 4 469 bodům, které dosáhla RTX 4070. Toto zvýšení se pravděpodobně promítne do mnohem plynulejšího zážitku při úlohách náročných na renderování, jako jsou scény s ray-tracingem, architektonické vizualizace nebo špičkové CGI. Pro profesionály nebo nadšence, kteří upgradují z 4070 na 5070, se může doba renderování znatelně snížit v závislosti na zbývajícím nastavení systému.
| V-Ray (čím vyšší, tím lepší) | NVIDIA RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 |
| vPaths | 4,469 | 6,553 | 8,018 | 9,311 |
Ve srovnání s modely vyšší třídy dosahuje 5070 Ti skóre vpath 8 018, což je o přibližně 22 % lepší výsledek než 5070 FE. 5080 se opět posouvá ještě dále, a to na 9 311, což nabízí o 42 % vyšší výkon než 5070 FE. Zatímco Ti a 5080 jsou vhodnější pro náročné renderovací úlohy, 5070 FE stále představuje podstatný krok vpřed oproti předchozí generaci, což z ní dělá silnou volbu střední třídy.
Mark 3D
3DMark Port Royal, Speed Way a Steel Nomad jsou benchmarky testující výkon GPU v různých scénářích. Port Royal se zaměřuje na ray tracing, Speed Way hodnotí výkon v závodních simulacích a Steel Nomad vyzývá GPU k vysoce intenzivní a realistické grafice. Hodnotí schopnosti GPU v renderování, osvětlení a dynamických scénách.
| Test 3DMark (vyšší znamená lepší) | NVIDIA GeForce RTX 4070 | NVIDIA RTX 5070 | ASUS PRIME NVIDIA RTX 5070 Ti |
| Port Royal | 11,074 | 14,026 | 19,290 |
| Rychlostní cesta | 4,477 | 5,869 | 7,709 |
| Ocelový nomád | 3,748 | 5,019 | 6,458 |
NVIDIA RTX 5070 nabízí v benchmarkech 3DMark až o 31 % vyšší výkon než RTX 4070, což za danou cenu představuje značné zlepšení. ASUS PRIME RTX 5070 Ti posouvá výkon ještě dále a v průměru je o 41 % vyšší než RTX 4070.
Výsledky energetické účinnosti zakladatelů NVIDIA GeForce RTX 5070
Jako benchmark pro měření spotřeby energie všech nových grafických karet NVIDIA řady 50 jsme použili test Procyon AI Image. Spuštěním testu Stable Diffusion XL FP16 jsme sledovali interval od druhého do posledního generovaného obrazu. Měřili jsme čas od začátku do konce tohoto intervalu, špičkovou spotřebu, průměrnou vysokou spotřebu a spotřebu v klidovém stavu po dokončení testu. Naše testování ukázalo průměrnou spotřebu 409 W při trvalém zatížení, přičemž špičky dosáhly 429 W a klidové spotřeby 184 W. S udávaným výkonem NVIDIA GeForce RTX 5070 250 W byla spotřeba okolo 225 W s maximální spotřebou 245 W. Karta dokončila náš 19.2sekundový testovací cyklus s celkovou spotřebou energie 2.46 Wh. To je znatelný nárůst oproti 5070Ti a více než dvojnásobek toho, co jsme naměřili u GeForce RTX 5090.
| Stabilní difuzní výkon XL FP16 (nižší je lepší) | NVIDIA RTX 5070 | ASUS Prime NVIDIA RTX 5070 Ti | NVIDIA RTX 5080 | NVIDIA RTX 5090 |
| Spotřeba energie | 2.46Wh | 1.66Wh | 1.39Wh | 1.16Wh |
| Trvání testu | 19.2 s | 11.1 s | 8.7 s | 5.1 s |
Závěr
NVIDIA RTX 5070 FE dosahuje slibné ceny 549 dolarů a nabízí kombinaci výkonu a funkcí nové generace, aniž by se musela omezovat na vyšší ceny. Pro ty, kteří přecházejí z grafických karet řady 30 nebo 20, představuje tato karta jasný upgrade – vyšší snímková frekvence, vylepšená šířka pásma paměti a funkce založené na umělé inteligenci, jako je Multi Frame Generation v DLSS 4, přispívají k plynulejšímu a responzivnějšímu hernímu zážitku. Pokud používáte grafickou kartu řady 40, 5070 stále přináší významná vylepšení, zejména v oblasti vykreslování a úloh s umělou inteligencí.
V našich testech RTX 5070 konzistentně překonávala 4070 o 10–15 % v aplikacích řízených umělou inteligencí, s ještě většími skoky v renderování a úlohách náročných na výpočetní výkon. Například V-Ray zaznamenal zvýšení výkonu o více než 40 %, což výrazně zkrátilo dobu renderování složitých scén s ray tracingem. Tato zlepšení zdůrazňují pokroky NVIDIA v oblasti Blackwell, včetně vylepšených tenzorových a RT jader a přechodu na paměť GDDR7, která umožňuje lepší zpracování textur s vysokým rozlišením a náročných kreativních úloh. I když 12 GB VRAM nechává trochu prostor pro zlepšení, je to více než dostatečné pro mnoho herních a AI úloh, zejména pro menší lokální modely.
RTX 5070 FE se v konečném důsledku jeví jako vyvážená volba, která zpřístupňuje funkce nové generace za rozumnou cenu. NVIDIA nechala prostor pro ty, kteří potřebují více výkonu s modely 5070 Ti a 5080, ale pro většinu uživatelů 5070 dosahuje vynikající rovnováhy mezi cenou a výkonem. Skutečným testem však bude dostupnost. Pokud si NVIDIA udrží stabilní zásoby, mohla by se konečně stát karta střední třídy, která nabízí výkon i dostupnost bez problémů s dodávkami předchozích generací.




Amazon