StorageReview.com

Recenze NVIDIA RTX A6000

Příslušenství pro klienty  ◇  Koncový uživatel

NVIDIA RTX A6000 je nejnovější model společnosti, který využívá architekturu RTX druhé generace. Díky spojení 10 752 výpočetních jader CUDA s 84 RT jádry nové generace nabízí nová grafická karta špičkový výkon jak v oblasti ray tracingu v reálném čase, tak i v profesionálním ray tracingu finálního snímku. Ačkoli NVIDIA považuje RTX A6000 za nástupce RTX 6000, v podstatě se jedná o přímou náhradu RTX 8000.

RTX 8000 je v době psaní této recenze zhruba 3 roky stará, takže je rozhodně příjemné konečně vidět náhradu za dříve špičkovou grafickou kartu NVIDIA pro pracovní stanice. Společnost nedávno přestala používat název Quadro k označení svých profesionálních řešení; RTX A6000 však stále nabízí všechny stejné profesionální funkce, hardwarové a softwarové certifikace a certifikované ovladače jako řada Quadro.

Nvidia RTX-A6000

NVIDIA RTX A6000 vs. RTX 6000 vs. RTX 8000

RTX A6000 je obrovským vylepšením bez ohledu na to, s jakou kartou minulé generace ji porovnáváte. Nabízí realističtější výstup pohybujících se objektů a podporu pro hardwarově akcelerované rozmazání pohybu (to druhé se používá ke zlepšení celkové realističnosti výsledného obrazu při vykreslování pohybujících se objektů). Disponuje také akcelerovaným odšumováním pomocí umělé inteligence, což znamená kvalitnější výstup s menším počtem renderovacích průchodů a tím i rychlejšími časy vykreslování. A6000 je navíc první profesionální grafickou kartou od NVIDIA, která podporuje standard PCIe Gen4.

Nová karta NVIDIA zdvojnásobuje velikost paměti RTX 6000 na 48 GB GDDR6 (stejně jako RTX 8000), což jí umožňuje pracovat s většími 3D datovými sadami. To také znamená, že kreativní profesionálové mohou vykreslovat velké 3D scény, aniž by museli snižovat jejich složitost. Pro profesionály s většími rozpočty a pracovními zátěžemi vyžadujícími více než 48 GB paměti lze prostřednictvím NVIDIA NVLink propojit dvě karty A6000 a získat tak kombinovanou paměť GPU 96 GB.

Detail ventilátoru Nvidia RTX A6000

Snad nejvýznamnějším vylepšením RTX A6000 je NVIDIA Ampere , nová architektura, která využívá 8nm vlastní proces NVIDIA od Samsungu s 28 miliardami tranzistorů. Jak uvidíte v níže uvedených grafech výkonu, tato nová architektura ve většině našich testů RTX 6000 předčí.

Mezi další přednosti Ampere patří:

  • vylepšený streamovací multiprocesor
  • jádra Ray Tracing druhé generace, která vylepšují hardwarovou akceleraci ray tracingu
  • Tensor Cores třetí generace, která zlepšují výkon inference umělé inteligence a DLSS, což vede k lepšímu výkonu ve vyšších rozlišeních

Architektura Ampere také zvyšuje počet CUDA jader až o dvojnásobek oproti modelům minulé generace v oblasti výpočtů s plovoucí desetinnou čárkou. To znamená znatelné zlepšení výkonu v oblastech, jako je vývoj 3D modelů a počítačově podporované inženýrství, jako je desktopová simulace.

NVIDIA RTX A6000 vs. RTX 3090

Ano, RTX A6000 je přímou náhradou RTX 8000 a technicky vzato nástupcem RTX 6000, ale ve skutečnosti je v mnoha ohledech více podobná RTX 3090, co se týče specifikací a potenciálního výkonu. Obě karty využívají novou architekturu Ampere (8nm) a mají podobný počet jader CUDA a RT.

Jakýkoli rozdíl ve výkonu mezi těmito dvěma kartami je pravděpodobně způsoben vylepšenou optimalizací ovladačů RTX 3090 a novější pamětí RAM (3090 GDDR6X vs. GDDR6 u A6000). Nicméně RTX A6000 je masivní novinkou od NVIDIA a v určitých oblastech překoná prakticky cokoli jiného na trhu dostupného, ​​takže rozhodnutí o tom, která karta je pro vás nejlepší, skutečně závisí na vašem konkrétním použití, jak ukážou naše benchmarky.

Přední strana grafické karty Nvidia RTX A6000

Specifikace NVIDIA RTX A6000

GPU RTX-A6000
Architektura Ampér
Slévárna Samsung
Velikost procesu 8nm
Tranzistory 28.3 miliardy
Velikost velikosti 628.4 mm2
CUDA paralelní procesorová jádra 10,752
Tenzorová jádra NVIDIA 336
Jádra NVIDIA RT 84
Paměť GPU 48 GB GDDR6 s ECC
Paměťové rozhraní 384-bit
Paměťová šířka pásma 768 GB / s
Spotřeba Max Power 300W
Grafická sběrnice PCI Express 4.0 x16
Konektory displeje DP 1.4 (4)
Form Factor 4.4 cm (V) x 10.5 cm (D) Dvojitý slot
Hmotnost produktu 1.179 kg
Tepelné řešení Aktivní
Podpora softwaru vGPU NVIDIA GRID, virtuální pracovní stanice datového centra NVIDIA Quadro, virtuální výpočetní server NVIDIA
Podporované profily vGPU 1 GB, 2 GB, 3 GB, 4 GB, 6 GB, 8 GB,

12 GB, 16 GB, 24 GB, 48 XNUMX GB

NVIDIA® 3D Vision® a 3D Vision Pro Podpora přes 3pinový mini DIN konektor
Zámek rámu Kompatibilní (s Quadro Sync II)
Odkaz NV 2pásmový nízkoprofilový (2slotové a 3slotové můstky)

Připojení 2x RTX A6000

Propojení NVLink 112.5 GB/s (obousměrné)
Napájecí konektor 1x 8pinový procesor
NVENC | NVDEC 1x | 2x (+ dekódování AV1)

Výkon

Abychom posoudili její výkon, podrobili jsme RTX A6000 sérii náročných testů a porovnali ji s RTX 8000 a RTX 3090 FE. RTX A6000 jsme nainstalovali do pracovních stanic HP ZCentral 4R a P620 , které RTX 8000 použila i v některých našich benchmarkech:

HP ZCentral 4R:

  • Intel Xeon 2295 (základní frekvence 3.0 GHz, až 4.6 GHz s technologií Intel vPro)
  • 64 GB paměti DDR4-2933 ECC SDRAM
  • 1 TB M.2 SSD

Lenovo ThinkStation P620:

  • Procesor AMD Ryzen Threadripper Pro 3995WX (2.70 GHz, až 4.20 GHz s maximálním boostem, 64 jader, 128 vláken, 32 MB mezipaměti)
  • 64GB paměti DDR4 RAM
  • 1TB SSD disk PM981

Pro naše testy Blender a LuxMark jsme nainstalovali RTX 8000 a RTX 3090 v rámci vlastní uživatelské sestavy:

  • AMD Ryzen 9 3900X
  • 4x8GB (32GB) G.Skill TridentZ Neo 3600MHz CL16
  • 2TB Samsung 970 Pro
  • ASRock X570 Taichi (BIOS v4.00, PCIe Gen4)

SPECviewperf 2020

Prvním z nich je benchmark SPECviewperf 2020, celosvětový standard pro měření grafického výkonu profesionálních aplikací běžících v rozhraních pro programování aplikací OpenGL a Direct X. Sady zobrazení (nebo benchmarky) představují grafický obsah a chování ze skutečných aplikací, aniž by bylo nutné instalovat samotné aplikace. Mezi tyto sady zobrazení patří 3D Max, CATIA, Creo, Energy, Maya, Medical, Siemens NX a Solidworks.

Poznámka : Pro tento test jsme použili rozlišení 4K (3800 x 2120) a obě byla nainstalována v počítači HP ZCentral 4R.

Sady zobrazení Nvidia RTX A6000
Lenovo ThinkStation P620
Nvidia RTX A6000
HP ZCentral 4R
NVIDIA RTX 8000
Lenovo ThinkStation P620
3dsmax-07 131.96 127.89 110.01
Catia-06 90.99 75.32 69.37
Creo-03 125.88 99.54 108.11
Energie-03 42.22 38.83 27.11
Mája-06 314.82 273.01 238.84
Lékařské-03 34.87 30.58 27.67
Snx-04 450.72 422.01 375.83
Sw-05 161.4 152.19 136.5

V tomto benchmarku vykázala RTX A6000 dramatické zlepšení oproti modelu minulé generace v obou pracovních stanicích, zejména v kategorii Siemens NX. Jak jsme již uvedli, architektura Ampere představuje obrovský skok vpřed ve výkonu, takže se to jistě dalo očekávat a uvidíte, že tento trend výkonu bude pokračovat i v ostatních našich benchmarkech.

Dále jsme spustili SPECworkstation3, test specializující se na benchmarky určené pro testování všech klíčových aspektů výkonu pracovních stanic. Používá více než 30 úloh k testování CPU, grafiky, I/O a šířky pásma paměti. Úlohy spadají do širších kategorií, jako jsou média a zábava, finanční služby, vývoj produktů, energetika, biologické vědy a obecný provoz. Uvedeme výsledky pro každou z nich v širších kategoriích, nikoli pro jednotlivé úlohy. Výsledky představují průměr všech jednotlivých úloh v každé kategorii.

Pracovní stanice SPEC3

Kategorie Nvidia RTX A6000
Lenovo ThinkStation P620
Nvidia RTX A6000
HP ZCentral 4R
NVIDIA RTX 8000
Lenovo ThinkStation P620
MĚ 6.04 3.49 3.82
Vývojář produktů 5.49 3.63 3.97
LifeSci 4.61 3.76 4.07
Energie 5.58 2.79 nedokončil
FSI 9.49 3.38 4.08
Generální operace 2.14 1.63 2.1
Výpočet GPU 7.44 7.22 5.88

Celkově jsme zaznamenali další významný skok ve výkonu u většiny kategorií, když jsme jej nainstalovali uvnitř P620, někdy až více než dvojnásobný výsledek oproti RTX 8000. Když jsme jej nainstalovali uvnitř pracovní stanice HP ZCentral, vykazovala nižší čísla s výjimkou GPU Compute.

Výzkumný ústav environmentálních systémů (Esri)

Dalším v pořadí je benchmark od Environmental Systems Research Institute (Esri). Esri je dodavatelem softwaru pro geografické informační systémy (GIS) a jejich tým Performance navrhl skripty doplňku PerfTool pro automatické spouštění ArcGIS Pro.

Tato aplikace používá funkci „ZoomToBookmarks“ k procházení různých předdefinovaných záložek a vytvoření souboru protokolu se všemi klíčovými daty potřebnými k predikci uživatelského prostředí. Skript automaticky třikrát zopakuje záložky, aby zohlednil ukládání do mezipaměti (paměť a mezipaměť disku). Jinými slovy, tento benchmark simuluje náročné grafické využití, které lze pozorovat v softwaru Esri ArcGIS Pro.

Testy se skládají ze tří hlavních datových sad. Dvě jsou 3D pohledy na města Filadelfie v Pensylvánii a Montrealu v Quebecu. Tyto pohledy na města obsahují texturované 3D vícerozměrné budovy přehozené přes model terénu a přehozené letecké snímky. Třetí datová sada je 2D mapa regionu Portland v Oregonu. Tato data obsahují podrobné informace o silnicích, pozemkových parcelách, parcích a školách, řekách, jezerech a terénu ve stínu kopců.

První na řadě je Montreal. Zde RTX A6000 dosáhla průměrného FPS 614.03 a minimálního FPS 238.18.

ESRI ArcGIS Pro 2.3 Montreal
Průměrné FPS
NVIDIA RTX 8000 471.58
Nvidia RTX A6000 614.03
Minimální FPS
NVIDIA RTX 8000 220.36
Nvidia RTX A6000 238.18

Další na řadě je Philadelphia, kde RTX A6000 dosáhla průměrného FPS 542.70 a minimálního FPS 237.54.

ESRI ArcGIS Pro 2.3 Philadelphia
Průměrné FPS
NVIDIA RTX 8000 509.31
Nvidia RTX A6000 542.70
Minimální FPS
NVIDIA RTX 8000 271.01
Nvidia RTX A6000 237.54

Náš poslední model je Portland. Zde měla RTX A6000 průměrné FPS 2 756,82 a minimální FPS 906.17.

ESRI ArcGIS Pro 2.3 Portland
Průměrné FPS
NVIDIA RTX 8000 2,270.52
Nvidia RTX A6000 2,756.82
Minimální FPS
NVIDIA RTX 8000 965.13
Nvidia RTX A6000 906.17

Mixér

Další na řadě je všudypřítomný Blender, open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark. Jako metoda renderování byla zvolena NVIDIA OptiX, na rozdíl od CUDA, protože A6000 a srovnatelné procesory mohou využívat RTX. V tomto benchmarku, měřeném v sekundách, platí, že nižší hodnota je lepší.

A6000 vykázala obrovské zisky ve všech kategoriích (kromě Koro) oproti RTX 8000, a to jak na pracovních stanicích HP, tak i Lenovo. Ačkoli ve všech kategoriích zaostávala za RTX 3090, RTX A6000 tomuto hernímu gigantu s grafickými kartami dala šanci.

Výsledky hry NVIDIA RTX A6000 Blender

LuxMark

LuxMark je multiplatformní benchmarkovací nástroj s OpenCL rozhraním od těch, kteří spravují open-source 3D renderovací engine LuxRender. Tento nástroj se zaměřuje na výkon GPU v oblastech 3D modelování, osvětlení a práce s videem. Pro tuto recenzi jsme použili nejnovější verzi v4alpha0. V LuxMarku platí, že čím vyšší, tím lepší skóre.

V kategorii renderování jídla dosáhla RTX A6000 v testu Lenovo P620 skóre 8 088, což je více než dvojnásobek oproti RTX 8000 (která dosáhla 3 337) a mírně zaostala za RTX 3090 (která dosáhla 8 929). V kategorii renderování v Hallbench nová karta NVIDIA opět více než dvojnásobek oproti kartě minulé generace s 20 983 (oproti 9 794), zatímco zaostávala za RTX 3090 s 23 555. V testu HP ZCentral 4R dosáhla RTX A6000 skóre 7 123 a 20 246 v kategorii jídlo a Hallbench.

Výsledky LuxMarku pro NVIDIA RTX A6000

OctaneBench

Nakonec se podíváme na OctaneBench. Jedná se o benchmarkovací nástroj pro OctaneRender a další 3D renderer s podporou RTX (podobný V-Ray).

Celkové skóre RTX A6000: 664.40
Lenovo ThinkStation P620
Scéna Jádro Paní/s Poměr Hmotnost Skóre
Interiér informační kanály 386.4874 7.502 10 18.75424
Interiér přímé osvětlení 120.6423 6.778 40 67.77658
Interiér trasování cesty 60.07888 7.035 50 87.93748
Nápad informační kanály 403.6568 4.694 10 11.73557
Nápad přímé osvětlení 112.0406 5.323 40 53.22593
Nápad trasování cesty 101.651 5.245 50 65.56436
ATV informační kanály 369.6832 11.777 10 29.44275
ATV přímé osvětlení 114.5929 7.534 40 75.34053
ATV trasování cesty 97.79354 7.569 50 94.61449
Krabici informační kanály 423.7369 6.445 10 16.11167
Krabici přímé osvětlení 93.5092 6.756 40 67.56445
Krabici trasování cesty 82.13356 6.107 50 76.33231

 

Celkové skóre RTX A6000: Celkové skóre: 651.2823
HP ZCentral 4R
Scéna Jádro Paní/s Poměr Hmotnost Skóre
Interiér informační kanály 381.9805 7.414 10 18.53555
Interiér přímé osvětlení 119.4807 6.712 40 67.12399
Interiér trasování cesty 58.97741 6.906 50 86.32525
Nápad informační kanály 393.9745 4.582 10 11.45408
Nápad přímé osvětlení 109.6025 5.207 40 52.06769
Nápad trasování cesty 99.80163 5.15 50 64.37154
ATV informační kanály 363.1271 11.568 10 28.92061
ATV přímé osvětlení 112.0573 7.367 40 73.67342
ATV trasování cesty 95.76828 7.412 50 92.65507
Krabici informační kanály 414.6209 6.306 10 15.76505
Krabici přímé osvětlení 91.09318 6.582 40 65.81877
Krabici trasování cesty 80.23866 5.966 50 74.57125

Zde vidíme celkové skóre 664.40 a 651.28 při použití na pracovních stanicích HP a Lenovo, což je velmi podobné skóre RTX 3090 (která měla celkové skóre 671.02). Navíc se toto skóre více než zdvojnásobilo oproti RTX 8000 (která měla celkové skóre 315.02).

Závěr

RTX A6000 je od NVIDIA, mírně řečeno, působivý produkt. Tato nová profesionální grafická karta disponuje 10 752 CUDA jádry, 84 RT jádry nové generace, 48 GB GDDR6 RAM a podporuje rozhraní PCI Express 4.0 x16. Nová karta NVIDIA zdvojnásobuje velikost paměti GPU u RTX 6000 na 48 GB GDDR6, což jí umožňuje pracovat s většími a složitějšími 3D datovými sadami. Profesionálové, kteří mají větší kapsy a potřebují více než 48 GB paměti, si mohou nainstalovat dvě karty A6000 prostřednictvím NVIDIA NVLink a dohromady tak získat 96 GB DDR6 RAM.

Ačkoli je RTX A6000 technicky nástupcem RTX 6000, jedná se spíše o přímou náhradu RTX 8000 – bývalé špičkové grafické karty NVIDIA pro pracovní stanice. A i tak je to exponenciálně víc než jen iterativní upgrade oproti tomuto modelu minulé generace: je to monumentální skok ve výkonu.detailní záběr RTX A6000

Jak je to tedy možné? Nejdůležitějším faktorem je NVIDIA Ampere. Tato architektura využívá 8nm vlastní proces NVIDIA od Samsungu (s 28 miliardami tranzistorů), vylepšený streamovací multiprocesor, jádra pro Ray Tracing druhé generace a výrazně vylepšenou hardwarovou akceleraci pro Ray Tracing. Používá také jádra Tensor třetí generace, která pomáhají zlepšit výkon inference umělé inteligence a DLSS, což vede k lepšímu výkonu ve vyšších rozlišeních. Toto je jen několik výhod, které Ampere přináší, a umožňuje tak RTX A8000 nabídnout obrovský skok vpřed, což bylo jistě patrné v našich testech výkonu.

Další zajímavou funkcí pro ty, kteří na to mají prostředky (a nutnost), je podpora přídavné karty Quadro Sync II u RTX A6000. To umožňuje GPU synchronizovat displej i obrazový výstup z různých kompatibilních GPU v rámci jednoho systému (nebo clusteru systémů), protože každá karta Quadro Sync II dokáže synchronizovat výstup až čtyř karet RTX A6000. To znamená, že uživatelé mohou do jednoho systému nainstalovat až dvě karty Quadro Sync II, což znamená, že pracovní stanice s osmi GPU (každá se čtyřmi aktivními nezávislými výstupy pro zobrazení) dokáže podporovat až 32 synchronizovaných video displejů.

Přestože je RTX A6000 náhradou za RTX 8000, je ve skutečnosti srovnatelnější s RTX 3090, za kterou v našich benchmarkových testech mírně zaostávala. Jak jsme již zmínili, tento drobný rozdíl ve výkonu je pravděpodobně způsoben optimalizací ovladačů Quadro a novější pamětí RAM.

porty RTX A6000

Pro koho je tedy RTX A6000 určena a měl bych si místo toho koupit RTX 3090? Záleží na tom. Rozhodnutí, kterou GPU si pořídit, by mělo vycházet z vašeho pracovního postupu nebo z toho, jaký by mohl být v krátkodobém horizontu. V dnešní době je neuvěřitelně těžké sehnat jakoukoli RTX kartu, ale pokud to můžete udělat, RTX A6000 nejlépe vyhovuje těm, kteří pracují primárně v CADu (konkrétněji ve vědeckých oborech s aplikacemi jako Creo a CATIA), protože RTX 3090 neposkytuje potřebné optimalizace ovladačů, které jsou součástí řady karet Quadro. Ačkoli jsme RTX A6000 netestovali v žádných herních benchmarkech, RTX 3090 je rozhodně nejlepší herní GPU, kterou lze za peníze koupit, zejména u her, které využívají ray-tracing a DLSS 2.0.

S ohledem na to všechno RTX A6000 s procesorem Ampere v určitých oblastech výrazně překoná prakticky cokoli jiného na trhu dostupného, ​​takže pokud jste profesionál, který potřebuje výkonnou grafickou kartu pro vizuální výpočty pro svou stolní pracovní stanici, RTX A6000 je momentálně nejlepší dostupnou kartou.

GPU NVIDIA

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Lyle Smith

Lyle je autorem pro StorageReview a píše pro širokou škálu témat týkajících se IT pro koncové uživatele a podniky.