StorageReview.com

Recenze SSD disku Samsung 850 EVO M.2

Klientský SSD disk  ◇  Koncový uživatel

Stejně jako model mSATA je i Samsung 850 EVO M.2 velmi podobný svým působivým 2.5palcovým bratrům; má však tu výhodu, že není omezen starší architekturou mSATA. Další výhodou provedení M.2 je, že ve srovnání s tradičními velikostmi SSD zabírá mnohem menší prostor, a to vše bez nutnosti obětovat kapacitu. Jeho unikátní tenký a lehký tvar také umožňuje nasazení tohoto miniaturního úložného řešení v široké škále případů použití, od nejnovějších ultrabooků, které vyžadují vysoký výkon, až po nejnovější tablety.

Stejně jako u ostatních modelů Samsung 850 EVO, i verze M.2 disponuje funkcí pro úsporu energie, která uživatelům umožňuje používat svá zařízení déle a efektivněji. Společnost Samsung uvádí, že 850 EVO M.2 ušetří během operací zápisu až o 30 % více energie ve srovnání s 840 EVO díky použití nové 3D V-NAND paměti, což představuje zhruba poloviční spotřebu oproti planární 2D NAND. Kromě toho je 850 EVO M.2 vybaven režimem spánku zařízení, který pracuje s příkonem 2 mW a prodlužuje tak výdrž baterie notebooků.

Samsung 850 EVO M.2 se dodává s 5letou zárukou a v kapacitách 120 GB (80 USD), 250 GB (130 USD) a 500 GB (230 USD). V této recenzi se podíváme na modely s kapacitou 120 GB a 500 GB.

Specifikace Samsung 850 EVO M.2

  • Kapacity: 120 GB, 250 GB, 500 GB
  • Rozměry (DxŠxV): Max. 80.15 x Max. 22.15 x Max. 0.8 (mm)
  • Rozhraní: SATA 6 Gb/s (kompatibilní se SATA 3 Gb/s a SATA 1.5 Gb/s)
  • Tvarový faktor: M.2 (2280)
  • Ovladač: Ovladač Samsung MGX
  • NAND flash paměť: Samsung 32vrstvá 3D V-NAND
  • Paměť DRAM cache: 512 MB LPDDR3
  • Výkon:
    • Sekvenční čtení: max. 540 MB/s
    • Sekvenční zápis: max. 500 MB/s
    • Náhodné čtení 4KB (QD1): Max. 10 000 IOPS
    • Náhodný zápis 4KB (QD1): max. 90 000 IOPS
    • Náhodné čtení 4KB (QD32): Max. 10 000 IOPS
    • Náhodný zápis 4KB (QD32): max. 90 000 IOPS
  • Maximální hmotnost: 7 g (500 GB)
  • Spotřeba energie:
    • Aktivní čtení/zápis (průměr): Max. 2.4 W (500 GB) / Max. 3.5 W (1 TB)
    • Klidový režim: Max. 50 mW, Režim spánku zařízení: 2 mW
  • Záruka: 5 let

Design a sestavení:

SSD disk Samsung 850 EVO M.2 je výrazně menší a lehčí než tradiční 2.5palcové SSD disky a má méně než polovinu velikosti paměti RAM. Ve srovnání s formátem mSATA je M.2 sice o něco delší, ale mnohem menší na šířku. Stejně jako všechna zařízení tohoto typu nemá ani 850 EVO M.2 kryt, takže jeho komponenty jsou odkryté.

Přední strana je opatřena štítkem, který částečně zakrývá dva čipy NAND. Druhá strana má podrobnější štítek s uvedením čísla dílu a dalších podrobností o disku.

Na druhé straně se nacházejí i další dva NAND moduly. Na rozdíl od mSATA verze všechny kapacity používají řadič Samsung MGX.

Spotřebitelské syntetické benchmarky

Všechny spotřebitelské benchmarky SSD disků jsou prováděny s pracovní stanicí StorageReview HP Z620.

U disku Samsung SSD 850 EVO M.2 SSD jsme testovali pouze disk v surovém stavu a bez zapnuté technologie RAPID.

V našem prvním testu, který měří sekvenční výkon 2 MB, naměřil Samsung 850 EVO M.2 (500 GB) rychlost čtení 488.39 MB/s a zápisu 461.09 MB/s. Stejně jako u jednotek mSATA měl 120GB model podobné rychlosti čtení (490.50 MB/s), ačkoli vykazoval výrazně pomalejší aktivitu zápisu s 223.50 MB/s.

Náš další test se zaměří na výkon náhodného přenosu 2 MB. V tomto případě disk Samsung 850 EVO M.2 500GB zaznamenal rychlost čtení a zápisu 476.34 MB/s a 396.18 MB/s, zatímco model 120GB zaznamenal rychlost čtení 475.92 MB/s a zápis pouze 153.84 MB/s.

Pokud jde o menší 4k náhodné přenosy (propustnost), Samsung 850 EVO M.2 500GB naměřil působivých 10 963,82 IOPS pro čtení a 30 611,92 IOPS pro zápis. 120GB model také zaznamenal působivá čísla s 9 957,16 IOPS pro čtení a 27 702,19 IOPS pro zápis.

Dále jsme změřili rychlost disků Samsung M.2 v MB/s. V tomto benchmarku se 120GB disk chlubil výkonem čtení a zápisu 38.90 MB/s, respektive 108.21 MB/s. 500GB disk zaznamenal o něco lepší výsledky s rychlostí čtení a zápisu 42.83 MB/s, respektive 119.58 MB/s.

Při pohledu na průměrnou latenci zápisu disků Samsung M.2 vykázal 500GB model velmi působivou průměrnou dobu odezvy a maximální latenci 0.0324 ms, respektive 0.0358 ms. 120GB model vykázal skvělou průměrnou dobu odezvy 0.0358 ms, ačkoli měl mnohem vyšší maximální latenci 31.71 ms. Tento rozdíl se objevil i mezi oběma kapacitami 850 EVO, když jsme se podívali na modely mSATA.

Náš další test se přesune na náhodnou zátěž 4K se 100% aktivitou zápisu, která se škáluje od 1QD do 64QD. Zde Samsung 850 EVO M.2 120GB naměřil 29 514,70 IOPS až pouhých 42 100,44 IOPS. 500GB model však dosáhl maximální rychlosti 30 648,84 IOPS a skončil s mnohem vyššími 82 436,85 IOPS.

Pokud jde o aktivitu čtení, výsledky mezi oběma kapacitami byly mnohem vyrovnanější. Zde Samsung 850 EVO M.2 120GB zaznamenal rozsah 9 927,77 IOPS v QD1, přičemž vrchol dosáhl 92 387,46 IOPS v hloubce fronty terminálu. 500GB model si vedl o něco lépe s rozsahem 10 592,89 IOPS a 93 374,28 IOPS v hloubce poslední fronty.

Naše poslední série syntetických benchmarků porovnává pevné disky v sérii smíšených úloh serverů s hloubkou fronty v rozmezí od 1 do 128. Každý z našich testů profilů serverů má silnou preferenci aktivity čtení, od 67 % čtení v našem profilu databáze do 100 % čtení v našem profilu webového serveru.

Prvním je náš profil databáze, který se skládá z 67% čtení a 33% zápisu, primárně zaměřeného na přenosové velikosti 8K. V tomto záznamu se 500GB Samsung 850 EVO M.2 pohyboval od 8 738,30 IOPS v burstovém režimu až po 41 638,77 IOPS v hloubce fronty terminálu. 120GB model naměřil v prvním QD 7 387,38, zatímco u 128QD dosáhl mnohem nižších 28 042,26 IOPS.

Další profil se zaměřuje na webový server s 80% čtecí a 20% zápisovou zátěží rozdělenou na několik velikostí přenosu od 512 bajtů do 64 kB. Samsung 850 EVO 500 GB se pyšnil 7 212,09 IOPS QD1 a 28 525,43 IOPS při 128QD. Model 120 GB vykázal o něco nižší propustnost 26 518,26 IOPS při 128QD.

Náš profil souborového serveru je pouze pro čtení s rozsahem velikostí přenosu od 512 bajtů do 512 kB. Samsung 850 EVO M.2 500 GB vykázal QD1 8 271,93 IOPS a QD128 36 618,94 IOPS. 120GB model naměřil opět o něco nižší propustnost s hloubkou fronty terminálu 31 133,33 IOPS.

Poslední profil se zaměřuje na aktivitu pracovní stanice s poměrem 20 % zápisu a 80 % čtení při použití 8K přenosů. Tentokrát 120GB model dosáhl lepších výsledků s rozsahem 92 14,55 IOPS až 45 654,76 IOPS. 500GB model vykázal rychlost burstového přenosu od 9 316,90 IOPS do 43 068,11 IOPS v terminálu. Je třeba poznamenat, že jeho mSATA (1TB) bratři dosáhli mnohem slabších výsledků.

Spotřebitelské benchmarky v reálném světě

Pro průměrného spotřebitele je snaha převést náhodné rychlosti zápisu 4K do každodenní situace poměrně obtížná. Pomáhá to při porovnávání disků v každém možném nastavení, ale nevede to zrovna k rychlejšímu každodennímu používání nebo lepším dobám načítání her. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na naše záznamy StorageMark 2010, které zahrnují záznamy pro HTPC, produktivitu a hraní her, abychom čtenářům pomohli zjistit, jak by se disk mohl za těchto podmínek umístit.

Prvním reálným testem je náš scénář pro HTPC. V tomto testu zahrnujeme: přehrávání jednoho filmu v rozlišení 720P HD v programu Media Player Classic, přehrávání jednoho filmu v rozlišení 480P SD ve VLC, současné stahování tří filmů přes iTunes a jeden stream HDTV v rozlišení 1080i nahrávaný pomocí programu Windows Media Center po dobu 15 minut. Preferovány jsou vyšší IOPS a rychlosti MB/s s nižší latencí. V tomto záznamu jsme zaznamenali 2 986 MB zápisu na disk a 1 924 MB čtení.

V našem HTPC profilu dosáhl 500GB EVO průměrné rychlosti 376.59 MB/s, 8 152 IOPS a průměrné latence 0.890 ms, zatímco 120GB model naměřil podobné výsledky s 379.82 MB/s, 8 193,33 IOPS a průměrnou latencí 0.8830 ms.

Náš druhý reálný test se zabývá aktivitou disku v produktivním scénáři. Tento test prakticky ukazuje výkon disku za běžné denní aktivity pro většinu uživatelů. Tento test zahrnuje: tříhodinový provoz v kancelářském prostředí s 32bitovou verzí systému Vista s aplikací Outlook 2007 připojenou k serveru Exchange, prohlížení webu v prohlížečích Chrome a IE8, úpravu souborů v Office 2007, prohlížení PDF souborů v Adobe Readeru a hodinu přehrávání lokální hudby s dvěma hodinami další online hudby přes Pandoru. V tomto záznamu jsme zaznamenali 4 830 MB zápisu na disk a 2 758 MB čtení.

V našem testu produktivity dominoval 500GB Samsung 850 EVO svému 120GB bratrovi s výkonem 12 198 IOPS, 359.19 MB/s a průměrnou latencí 0.617 ms. 120GB model zaznamenal 7 877 IOPS, 231.89 MB/s a průměrnou latenci 0.98 ms.

Náš třetí reálný test se zabývá aktivitou disku v herním prostředí. Na rozdíl od testu HTPC nebo Productivity se tento test silně spoléhá na výkon disku při čtení. Pro zjednodušené srovnání procent čtení/zápisu je test HTPC 64 % zápis, 36 % čtení, test Productivity 59 % zápis a 41 % čtení, zatímco herní test je 6 % zápis a 94 % čtení. Test se skládá z 64bitového systému Windows 7 Ultimate s předkonfigurovaným systémem Steam a s již staženými a nainstalovanými hrami Grand Theft Auto 4, Left 4 Dead 2 a Mass Effect 2. Test zachycuje náročnou aktivitu čtení každé hry při načítání od začátku a také textury v průběhu hry. V tomto testu jsme zaznamenali 426 MB zápisu na disk a 7 235 MB čtení.

V našem herním testu s vysokou četbou výkonu dosáhl model Samsung 850 EVO 500GB o něco lepších výsledků s rychlostí 486.96 MB/s, 9 246 IOPS a průměrnou latencí 0.8530 ms. Model 120GB zaznamenal rychlost 455.30 MB/s, 8 663 IOPS a průměrnou latenci 0.8610 ms.

Závěr

Stejně jako jeho mSATA sourozenci je i Samsung 850 EVO M.2 navržen pro použití v zařízeních s malým formátem (Small Form Factor) jako tablety a ultrabooky. Ačkoli jsou oba formáty považovány za doprovodné produkty k řadě 2.5″ 850 EVO a oba jsou vybaveny pokročilou pamětí 3D V-NAND od Samsungu, novější technologie M.2 má oproti formátu mSATA několik výhod díky své všestrannosti, možnosti použití různých šířek a délek modulů a pokročilejším funkcím. Právě tyto výhody v posledních letech upřednostňovaly M.2 před mSATA. Technologie 3D V-NAND však umožňuje Samsungu 850 EVO M.2 maximálně využít jeho výpočetní výkon a také maximalizovat spolehlivost. 850 EVO M.2 je také vybaven funkcí Device Sleep, takže může v klidovém stavu pracovat s velmi energeticky úspornými 2 mW, což mu umožňuje maximalizovat výdrž baterie. To je zásadní pro celkovou hodnotu M.2, protože tento disk bude pravděpodobně umístěn v mobilních výpočetních zařízeních, kde doba provozuschopnosti systému obvykle závisí na dostupnosti napájení.

Při pohledu na jeho výkon není žádným překvapením, že toto malé zařízení nám v mnoha našich kategoriích ukázalo docela působivá čísla na základě toho, co jsme viděli u předchozích modelů 850 EVO. Tento působivý výkon byl podtržen jeho výkonem v našich menších syntetických úlohách pro spotřebitele. V našich 4k náhodných přenosech naměřil Samsung EVO M.2 10 963,82 IOPS pro čtení a 30 611,92 IOPS pro zápis (což byly lepší výsledky než mSATA), zatímco 120GB model také zaznamenal velmi slušná čísla s 9 957,16 IOPS pro čtení a 27 702,19 IOPS pro zápis. Jak jsme však zmínili v našich předchozích recenzích, 840 EVO v 2MB náhodných a sekvenčních benchmarkech s jasným náskokem překonal M.2 850 EVO. Kromě toho se výkon modelu M.2 v našich reálných spotřebitelských testech zjevně trápil s konzistentně podprůměrnými výsledky, které byly někdy výrazně nižší než u jeho mSATA konkurentů.

Pokud jde o formát M.2, výběr je stále velmi omezený, takže je poměrně důležité mít k dispozici kvalitní a moderní variantu pro spotřebitele s ultratenkými výpočetními zařízeními. Stejně jako u modelu mSATA umožňuje i tento model některým specializovaným produktům, které vyžadují integrované úložiště, osadit vysoce výkonný 500GB disk. Navíc, ačkoliv Samsung 850 EVO M.2 v několika testovaných oblastech trochu postrádal výkon, jinak jsme byli výsledky velmi ohromeni. V kombinaci s nízkou spotřebou energie máte nejlepší dostupný disk ve své třídě, což dále dokazuje dominanci Samsungu ve všech oblastech odvětví SSD.

Klady

  • Velmi energeticky úsporný
  • Skvělý celkový výkon
  • Vysoká kapacita v malém provedení

Nevýhody

  • Výkon nedosahuje našich spotřebitelských benchmarků v reálném prostředí

Závěrem

S uvedením modelu 850 EVO M.2 společnost Samsung rozšířila své rozsáhlé portfolio SSD disků o další silný přírůstek, který nabízí kapacitu 500 GB, skvělou energetickou účinnost a působivý celkový výkon – to vše v miniaturním provedení.

Samsung 850 EVO M.2 na Amazonu

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Lyle Smith

Lyle je autorem pro StorageReview a píše pro širokou škálu témat týkajících se IT pro koncové uživatele a podniky.