StorageReview.com

Recenze SSD disku Seagate Nytro 3331 SAS

Enterprise  ◇  SSD

Společnost Seagate je známá především svými pevnými disky (HDD) a v tomto ohledu neustále inovuje, přičemž ve stejném provedení dosahuje větší kapacity a zároveň vyššího výkonu. Společnost však také dosahuje velkých pokroků v oblasti SSD disků. Seagate vydala SSD disky, které nabízejí celou škálu dostupných možností. V této recenzi se podíváme na řadu SSD disků 3031 SAS, konkrétně na Seagate Nytro 3331 SAS SSD.

Seagate Nytro 3331 na serveru

SAS je méně diskutované rozhraní využívané v datových centrech, ale stále velmi rozšířené. Nemá extrémní výkon NVMe ani cenovou efektivitu SATA. Jsou to příjemné kompromisy. Řada Seagate Nytro 3031 SAS je zde proto, aby poskytla vysoký výkon, zabezpečení a kapacitu pro oblast SAS. Z hlediska zabezpečení a odolnosti disk využívá plnou ochranu interních i externích datových cest (T10 DIF), pokročilé algoritmy ECC, správu životního cyklu médií a další techniky pro prodloužení životnosti flash paměti.

Přední strana Seagate Nytro 3331

Co se týče výkonu, disk je dvouportový a má maximální udávanou rychlost 2.2 GB/s. Existuje několik variant tohoto disku. Ten, na který se podíváme, Seagate Nytro 3331 SAS SSD, je škálovaný model s vysokou odolností. Model 3331 se dodává s kapacitami od 960 GB do 7.68 TB, ale řada 3031 dosahuje až 15.36 TB pro ty, kteří jej potřebují pro náročné čtení.

V této recenzi se zaměříme na 960GB verzi SSD disku Seagate Nytro 3331 SAS.

Specifikace Seagate Nytro 3331

Kapacita 7.68TB 3.84TB 1.92TB 960GB
Rozhraní Duální 12Gb/s SAS
Typ NAND Flash 3D eTLC
Form Factor 2.5 palce × 15 mm
Výkon – jeden port 12 Gb/s
Sekvenční čtení (MB/s) trvale, 128 kB 1100
Sekvenční zápis (MB/s) trvale, 128 kB 1000
Náhodné čtení (IOPS) s trvalým udržením, 4KB 170,000 180,000 180,000 165,000
Náhodný zápis (IOPS) s trvalým udržením, 4KB 70,000 85,000 85,000 70,000
Náhodný zápis 30 % (IOPS) s trvalou rychlostí, 4 kB 140,000 160,000 150,000 120,000
Výkon – dva porty 12 Gb/s
Sekvenční čtení (MB/s) trvale, 128 kB 2000 2200 2200 2150
Sekvenční zápis (MB/s) trvale, 128 kB 1550 1550 1550 1000
Náhodné čtení (IOPS) s trvalým udržením, 4KB 230,000 230,000 230,000 210,000
Náhodný zápis (IOPS) s trvalým udržením, 4KB 70,000 85,000 80,000 70,000
Náhodný zápis 30 % (IOPS) s trvalou rychlostí, 4 kB 160,000 160,000 160,000 140,000
Výdrž/Spolehlivost
Doživotní vytrvalost 1 zápis na disk za den
Celkový počet zapsaných bajtů (TB) 13,600 6800 3400 1700
Neopravitelné chyby čtení na přečtený bity 1 na 10E17
Roční míra selhání (AFR) 0.35%
Záruka, omezená (roky) 5
Power Management
Max. spouštěcí proud +5/+12V (A) 0.80/0.21
Průměrný výkon v klidovém stavu (W) 4.4
Fyzický
Výška (mm/palce, max.) 15.00mm / 0.591in
Šířka (mm/palce, max.) 70.10mm / 2.760in
Hloubka (mm/palce, max.) 100.45mm / 3.955in
Hmotnost (g/lb) 165g / 0.364lb

Výkon

Testovací platforma

Naše recenze podnikových SSD disků využívají pro testování aplikací Lenovo ThinkSystem SR850 a pro syntetické benchmarky Dell PowerEdge R740xd . ThinkSystem SR850 je dobře vybavená platforma se čtyřmi procesory, která nabízí výkon CPU výrazně převyšující potřebný pro namáhání vysoce výkonného lokálního úložiště. Syntetické testy, které nevyžadují mnoho procesorových zdrojů, využívají tradičnější dvouprocesorový server. V obou případech je cílem prezentovat lokální úložiště v co nejlepším světle, které je v souladu s maximálními specifikacemi disků od dodavatelů úložišť.

Dell PowerEdge R740xd

  • 2 x procesor Intel Gold 6130 (2.1 GHz x 16 jader)
  • 4 x 16GB DDR4-2666MHz ECC DRAM
  • 1x karta PERC 730 2GB 12Gb/s RAID
  • Doplňkový adaptér NVMe
  • Ubuntu-16.04.3-desktop-amd64

Testovací pozadí 

Testovací laboratoř StorageReview Enterprise Test Lab nabízí flexibilní architekturu pro provádění benchmarků podnikových úložných zařízení v prostředí srovnatelném s tím, s čím se administrátoři setkávají v reálných nasazeních. Testovací laboratoř Enterprise Test Lab zahrnuje řadu serverů, sítí, napájecích systémů a další síťové infrastruktury, která umožňuje našim zaměstnancům nastavit reálné podmínky pro přesné měření výkonu během našich kontrol.

Tyto podrobnosti o laboratorním prostředí a protokolech začleňujeme do recenzí, aby IT profesionálové a osoby zodpovědné za pořízení úložišť mohly pochopit podmínky, za kterých jsme dosáhli následujících výsledků. Žádná z našich recenzí není placena ani dohlížena výrobcem zařízení, které testujeme.

Srovnávací údaje pro tuto recenzi:

Analýza pracovní zátěže VDBench

Pokud jde o benchmarking úložných zařízení, testování aplikací je nejlepší a syntetické testování je na druhém místě. I když syntetické testy nepředstavují dokonalou reprezentaci skutečných pracovních zátěží, pomáhají stanovit základní parametry úložných zařízení s faktorem opakovatelnosti, který usnadňuje porovnávání konkurenčních řešení. Tyto pracovní zátěže nabízejí řadu různých testovacích profilů, od testů „čtyř rohů“, běžných testů velikosti přenosu databáze až po zachycení tras z různých prostředí VDI. Všechny tyto testy využívají běžný generátor pracovních zátěží vdBench se skriptovacím enginem pro automatizaci a zachycení výsledků na velkém clusteru výpočetního testování. To nám umožňuje opakovat stejné pracovní zátěže napříč širokou škálou úložných zařízení, včetně flash polí a jednotlivých úložných zařízení. Náš testovací proces pro tyto benchmarky vyplní celou plochu disku daty a poté rozdělí sekci disku o velikosti rovnající se 25 % kapacity disku, aby simuloval, jak by disk mohl reagovat na pracovní zátěže aplikací. To se liší od testů s plnou entropií, které využívají 100 % disku a uvádějí ho do ustáleného stavu. V důsledku toho budou tyto hodnoty odrážet vyšší trvalé rychlosti zápisu.

Profily:

  • Náhodné čtení 4K: 100% čtení, 128 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 4K Náhodný zápis: 100% zápis, 64 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
  • 64K sekvenční čtení: 100% čtení, 16 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 64K sekvenční zápis: 100% zápis, 8 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
  • Syntetická databáze: SQL a Oracle
  • Trasování úplného klonu VDI a propojených klonů

V naší první analýze pracovní zátěže VDBench, Random 4K Read, dosáhl Seagate Nytro 3331 vrcholu přibližně 166K IOPS s latencí přibližně 650 µs, než došlo k určitému poklesu a celkově se umístil na třetím místě.

Seagate Nytro 3331, 4 tisíc přečteníV náhodném zápisu 4K se model 3331 opět umístil na třetím místě s maximálním výkonem 138 143 IOPS a latencí 913.2 µs.

Seagate Nytro 3331 4k zápisPo přepnutí na sekvenční čtení se model 3331 udržel na třetím místě v rychlosti čtení 64K s maximálním výkonem 16 433 IOPS neboli 916 MB/s při latenci 1.1 ms.

Seagate Nytro 3331, 64 tisíc přečteníS rychlostí zápisu 64K se model 3331 umístil na třetím místě s maximálním výkonem 9 690 IOPS neboli 606 MB/s při latenci 1.6 ms.

Seagate Nytro 3331 64k zápisNaše další sada testů se týká SQL úloh: SQL, SQL 90-10 a SQL 80-20. Počínaje SQL se Seagate Nytro 3331 umístil na samém konci tabulky s maximálním výkonem 85 407 IOPS a latencí 374 µs.

SQL 90-10 nám u modelu 3331 nabídl maximální hodnotu 94 710 IOPS s latencí 337 µs, což je opět třetí místo.

Model 3331, stále na třetím místě v testu SQL 80-20, dosáhl vrcholu 91 608 IOPS s latencí 348 µs.

Další na řadě jsou naše úlohy s Oracle: Oracle, Oracle 90-10 a Oracle 80-20. Počínaje Oracle si Seagate Nytro 3331 udržel své oblíbené místo a dosáhl vrcholu 97 332 IOPS s latencí 358 µs.

V testu Oracle 90-10 dosáhl procesor 3331 vrcholu 85 961 IOPS s latencí 254 µs, čímž se opět udržel na třetím místě.

Oracle 80-20 ukázal stejné umístění jako 3331 s maximálním skóre 85 924 IOPS a latencí 256 µs.

Dále jsme přešli k našemu testu klonů VDI, Full and Linked. V testu VDI Full Clone (FC) Boot se Seagate Nytro 3331 umístil na posledním místě s maximálním výkonem 49 853 IOPS a latencí 649 µs.

V testu VDI FC Initial Login se model 3331 vyšplhal zpět na třetí místo s maximálním výkonem 28 762 IOPS a latencí 1.03 ms.

VDI FC Monday Login měl 3331 ve stejném umístění s maximem 31 888 IOPS a latencí 499 µs.

V testu VDI Linked Clone (LC) Boot klesl model 3331 na poslední místo s maximálním skóre 26 268 IOPS a latencí 607 µs.

VDI LC Initial Login obsadil model 3331 třetí místo s maximálním výkonem 16 701 IOPS a latencí 475 µs.

Nakonec se v testu VDI LC Monday Login umístil model 3331 na třetím místě s maximálním výkonem 22 188 IOPS a latencí 719 µs.

Závěr

Seagate Nytro 3331 je součástí řady SSD disků SAS pro podniky této společnosti. Disk může sloužit jako výkonnější a bezpečnější disk SAS, když organizace rozšiřují svou síť SAS nebo upgradují starší pevné disky SAS těmito vysokokapacitními SSD disky. Disk je k dispozici v kapacitách až 7.68 TB a využívá několik bezpečnostních možností od společnosti Seagate. 3331 je konkrétně škálovatelná verze disků SAS s vyšší odolností, která nabízí až 1 DWPD a až 13 600 TBW.

Seagate Nytro 3331 s obalem

Je to už nějaká minuta, co jsme recenzovali SAS SSD disk. S NVMe se stávají méně výkonnými, ale stále jsou potřebné pro mnoho polí a platforem s dvěma řadiči. Pro tuto recenzi jsme spustili naše VDBench testy. Celkově disk nepodal ve srovnání s ostatními nijak zvlášť výkon. Mezi nejvýznamnější patří 166 tisíc IOPS pro čtení 4K, 138 tisíc IOPS pro zápis 4K, 916 MB/s pro čtení 64K a 606 MB/s pro zápis 64K. Pro SQL jsme zaznamenali 85 tisíc IOPS, 95 tisíc IOPS pro SQL 90-10 a 92 tisíc IOPS pro SQL 80-20. Pro Oracle jsme zaznamenali 97 tisíc IOPS, 86 tisíc IOPS pro Oracle 90-10 a 86 tisíc IOPS pro Oracle 80-20. V našem testování klonu VDI jsme zaznamenali 50 tisíc IOPS při bootování, 29 tisíc IOPS při prvním přihlášení a 32 tisíc IOPS při pondělním přihlášení pro plný klon. V propojeném klonu jsme zaznamenali 26 tisíc IOPS při bootování, 17 tisíc IOPS při prvním přihlášení a 22 tisíc IOPS při pondělním přihlášení.

Seagate Nytro 3331 přináší zabezpečení, kapacitu a slušný výkon pro ty, kteří potřebují ve svém datovém centru využívat SAS.

Řada SSD disků Seagate Nytro SAS

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Adam armstrong

Adam je hlavním redaktorem zpravodajství pro StorageReview.com a řídí naše interní i externí týmy pro tvorbu obsahu.