OpslagReview. com

IDC External Storage Tracker: $10.3 miljard in Q2 2026, servermarkt overstijgt $166 miljard dankzij AI-vraag

Enterprise  ◇  Enterprise-opslag

De Worldwide Quarterly Enterprise Storage Systems Tracker van IDC laat zien dat de markt voor externe OEM-opslagsystemen voor bedrijven (ESS) in het tweede kwartaal van 2026 een omzet van $ 10.3 miljard aan leveranciers heeft behaald, een stijging van 33.6% ten opzichte van een jaar eerder. Dit is het op één na hoogste kwartaaltotaal in de geschiedenis van de tracker, na het vierde kwartaal van 2025, en de hoogste omzet ooit buiten een vierde kwartaal. De groei versnelde ten opzichte van de 28.7% in het eerste kwartaal van 2026 en markeert het tweede opeenvolgende kwartaal van versnelling na een groei van slechts 3.9% over heel 2025. De servertracker van IDC voor hetzelfde kwartaal vertelt een nog groter verhaal: een recordomzet van $ 166.3 miljard aan servers, een stijging van 52.0%, met Dell Technologies bovenaan beide lijsten.

Lange gang met serverracks en opslagapparatuur op een verhoogde vloer in een EMC-datacenter in Durham, North Carolina, gefotografeerd door StorageReview.

Wat is de oorzaak van de sterke toename in opslag?

IDC wijst op drie elkaar versterkende dynamieken. Kopers lijken hun opslagaankopen naar voren te halen om budgetten en configuraties vast te leggen vóór de verwachte prijsstijgingen van componenten. Deze prijsstijgingen hebben alle segmenten getroffen, waaronder all-flash-, hybride- en HDD-only-systemen, waardoor de systeemprijzen stijgen en klanten minder capaciteit voor meer geld krijgen. Bovendien komt de meerjarige infrastructuurvernieuwingscyclus, die werd uitgesteld omdat investeringen in servers en AI-computing prioriteit kregen in 2024 en 2025, nu in volle gang, met name in het hogere segment.

De hoofdoorzaak is volgens IDC een tekort aan componenten: de productiecapaciteit van NAND- en DRAM-geheugen krijgt steeds voorrang voor geheugenproducten met hogere winstmarges, wat de prijzen van SSD's hard raakt. IDC verwacht geen significante verbetering vóór 2028.

Hoogtepunten van de Storage Tracker voor het tweede kwartaal van 2026

All-flash arrays (AFA) vergrootten hun voorsprong en genereerden $ 5.4 miljard (+42.9% j-o-j), goed voor 52.1% van de totale ESS-omzet. Hybride flash arrays (HFA) groeiden met 25.5% j-o-j tot $ 3.9 miljard (37.5% aandeel), terwijl all-HDD arrays met 22.6% groeiden tot $ 1.1 miljard (10.4% aandeel). High-end systemen met een gemiddelde verkoopprijs boven $ 250.000 stegen met 90.6% j-o-j tot $ 2.7 miljard, nu 26.2% van de markt, gedreven door grootschalige implementaties van AI-infrastructuuropslag en een versnelling ten opzichte van de groei van 60.7% in het eerste kwartaal. Midrange systemen ($ 25.000 tot $ 250.000) groeiden met 28.2% tot $ 6.7 miljard (64.8% aandeel), terwijl instapsystemen onder $ 25.000 met 14.6% daalden tot $ 0.9 miljard. De omzet in de eerste helft van 2026 bedroeg 29.6 miljard dollar, een stijging van 28.2% ten opzichte van hetzelfde tijdvak vorig jaar, acht keer zo hoog als de groei van 3.9% die voor heel 2025 werd geregistreerd.

Canada (+77.2% j-o-j), Azië-Pacific en Japan (+73.1%) en Centraal- en Oost-Europa (+54.1%) lieten de snelste regionale groei zien, terwijl de VS de grootste markt bleef met $3.6 miljard (+26.8% j-o-j, 35.3% aandeel). West-Europa stond op de tweede plaats met $1.9 miljard (+42.8%), gevolgd door China met $2.2 miljard (+20.7%). Alle negen gevolgde regio's lieten groei zien, waarbij Japan de langzaamste groei vertoonde met +12.9% j-o-j.

Ranglijst van opslagleveranciers

Dell Technologies behield de eerste plaats met een aandeel van 23.8% en een groei van 42.5% op jaarbasis. Hiermee zette het bedrijf de marktaandeelwinsten van het eerste kwartaal van 2026 voort, waarover we eerder schreven in onze analyse van de opslagmarkt . IDC schrijft dit toe aan Dells brede portfolio en de AI-strategie voor het koppelen van opslagoplossingen, dezelfde strategie die we ook bespraken in onze analyse van PowerStore Gen 3. Huawei schoof op naar de tweede plaats met een aandeel van 11.3%, een stijging van 29.4% op jaarbasis. NetApp stond op de derde plaats met een aandeel van 9.6% en een groei van 35.7%, dankzij de groeiende all-flash-activiteiten. Everpure behaalde de vierde plaats met een aandeel van 8.1%, maar realiseerde de snelste groei van de top vijf met +50.0% op jaarbasis. IDC schrijft dit toe aan de voortdurende acceptatie van het abonnementsmodel en de AI-geoptimaliseerde platforms. Hewlett Packard Enterprise sloot de top vijf af met een aandeel van 6.8% en een groei van 31.9%.

Over ons Omzet 2Q26 2e kwartaal 26 Aandeel Omzet 2Q25 2e kwartaal 25 Aandeel YoY groei
1. Dell-technologieën $ 2,458.7M 23.8% $ 1,724.8M 22.3% + 42.5%
2. Huawei $ 1,168.9M 11.3% $ 903.5M 11.7% + 29.4%
3 uur NetApp $ 988.4M 9.6% $ 728.5M 9.4% + 35.7%
4. Everpure $ 837.7M 8.1% $ 558.4M 7.2% + 50.0%
5. Hewlett Packard Enterprise $ 700.2M 6.8% $ 530.9M 6.9% + 31.9%
Rest van Markt $ 4,187.5M 40.5% $ 3,291.6M 42.5% + 27.2%
Totaal $ 10,341.5M 100.0% $ 7,737.9M 100.0% + 33.6%

Bron: IDC Worldwide Quarterly Enterprise Storage Systems Tracker, 10 september 2026. Omzet van leveranciers in miljoenen Amerikaanse dollars.

“De afgelopen twee jaar heeft opslag een ondergeschikte rol gespeeld ten opzichte van rekenkracht. Bedrijven investeerden hun budgetten in versnelde serverinfrastructuur om AI-training van de grond te krijgen, terwijl de uitgaven aan opslag slechts in een fractie van dat tempo groeiden. Dat evenwicht verschuift nu”, aldus Natalya Yezhkova, vicepresident Storage and Data Management, Enterprise Infrastructure, IDC. “Naarmate AI zich ontwikkelt van training naar inferentie, is het knelpunt niet langer alleen de rekenkracht, maar hoe snel en op welke schaal organisaties hun data kunnen inzetten. Tegelijkertijd worden opslagsystemen steeds duurder en kunnen maar weinig klanten het zich veroorloven om de prijsstijging af te wachten: de data moet nu toegankelijk zijn.” Yezhkova voegde eraan toe dat IDC verwacht dat de componentkosten tot ver in 2027 hoog zullen blijven, waardoor de prijsgedreven groei aanhoudt, samen met de onderliggende vraag vanuit de groei van ongestructureerde data, inferentieworkloads en de uitgestelde vernieuwingscyclus.

Servermarkt vestigt een record

Volgens de Worldwide Quarterly Server Tracker van IDC bereikte de wereldwijde servermarkt in het tweede kwartaal van 2026 een omzet van $ 166.3 miljard voor leveranciers. Dit is het hoogste kwartaaltotaal in de geschiedenis van de tracker en overtreft het vorige record van $ 125.3 miljard uit het vierde kwartaal van 2025. Dat is een stijging van 52.0% op jaarbasis en een toename van 35.7% ten opzichte van het vorige kwartaal. Investeringen in AI-infrastructuur bleven de belangrijkste drijfveer. De groei in dit kwartaal weerspiegelt zowel een hervatting van de groei in het aantal geleverde eenheden als aanhoudende stijgingen van de gemiddelde verkoopprijs (ASP) voor zowel versnelde als niet-versnelde systemen. Dit volgt op het record uit het derde kwartaal van 2025 dat we afgelopen december rapporteerden en het hoogtepunt uit het vierde kwartaal van 2025 dat daarop volgde.

Achterkant van een Dell PowerEdge R7725xd in een rack in het StorageReview-lab, met oranje en blauwe netwerkkabels en groene status-LED's. Dit is een van de AMD EPYC-servers achter de x86-kant van de IDC-tracker.

De omzet van niet-x86-servers bedroeg $74.4 miljard, een stijging van 146.0% op jaarbasis. Dit is nu goed voor 44.8% van de totale marktomzet en komt steeds dichter in de buurt van het aandeel van x86-servers. De omzet van x86-servers bereikte $91.9 miljard, een stijging van 16.1% op jaarbasis. Servers met GPU-acceleratie genereerden $87.4 miljard (+28.1% op jaarbasis), 52.6% van de totale marktomzet, terwijl de omzet van "overige versnelde" servers met maar liefst 237.6% op jaarbasis steeg tot $27.5 miljard. De wereldwijde leveringen stegen met 15.4% op jaarbasis, parallel aan een omzetgroei van 52.0%. Volgens IDC bevestigt dit dat de groei in dit kwartaal te danken is aan zowel een hervatting van het leveringsvolume als aanhoudende stijgingen van de gemiddelde verkoopprijs (ASP).

IDC besteedt de meeste aandacht aan de prijsstelling. De gemiddelde verkoopprijs voor servers met GPU-acceleratie steeg van ongeveer $ 118,600 naar bijna $ 170,200, een stijging van 43.6% op jaarbasis, ondanks een daling van 10.8% in de leveringen van servers met GPU-acceleratie. Servers zonder GPU-acceleratie stegen van ongeveer $ 9,800 naar bijna $ 13,000 (+33.5% op jaarbasis), met een toename van 16.7% in het aantal verkochte exemplaren. Dit segment groeit dus zowel qua prijs als qua volume.

Het aandeel van ODM Direct in de omzet daalde van 60.6% in het tweede kwartaal van 2025 naar 53.9% in het tweede kwartaal van 2026, doordat OEM-leveranciers met een eigen merknaam een ​​groter aandeel veroverden in de implementatie van AI-infrastructuur, ondanks een jaarlijkse groei van 35.2% in de ODM Direct-omzet. Leveranciers blijven de prijs van DRAM en NAND-flashgeheugen, samen met de beschikbaarheid van componenten, aanwijzen als de belangrijkste oorzaken van de stijging van de gemiddelde verkoopprijs (ASP). IDC stelt dat kopers componenten en complete systemen steeds eerder aanschaffen om zich te beschermen tegen prijsinflatie en het risico van beschikbaarheidsproblemen. Het bedrijf merkt op dat het implementatietempo steeds meer wordt beperkt door de beschikbaarheid van stroom, koeling en de gereedheid van de faciliteiten, naast de levering van chips en geheugen.

Regionale en leveranciersranglijsten voor servers

De VS bleven de dominante servermarkt met een omzet van $112.2 miljard (+54.9% j-o-j), goed voor 67.4% van de wereldwijde omzet. De Volksrepubliek China bereikte een omzet van $26.4 miljard (+43.4% j-o-j), een versnelling ten opzichte van de afgelopen kwartalen. De regio Azië-Pacific en Japan groeide met 31.5% tot $10.9 miljard, West-Europa met 62.7% tot $9.1 miljard en Centraal- en Oost-Europa met 98.3% tot $0.7 miljard, uitgaande van een bescheiden basis. Canada was opnieuw de snelstgroeiende regio wereldwijd met +202.6% j-o-j, gevolgd door het Midden-Oosten en Afrika (+68.8%) en Latijns-Amerika (+32.8%). Japan groeide met 11.1% j-o-j.

Dell Technologies behield de positie als grootste leverancier met een omzetaandeel van 13.4% en een groei van 165.4% op jaarbasis, de snelste groei van de top vijf. IDC schrijft dit toe aan de aanhoudende recordaantallen AI-serverbestellingen. Supermicro stond op de tweede plaats met een aandeel van 6.1%, een stijging van 97.2% op jaarbasis. Lenovo behield de derde plaats met een aandeel van 5.1% en een groei van 99.6%. Hewlett Packard Enterprise stond op de vierde plaats met een aandeel van 3.5% (+46.0% op jaarbasis), en IEIT Systems sloot de top vijf af met een aandeel van 2.4% (-8.1% op jaarbasis). ODM Direct behield zijn dominante positie met een absolute omzet van $ 89.7 miljard, een stijging van 35.2% op jaarbasis, hoewel het aandeel bleef afnemen doordat OEM-leveranciers met merkproducten sneller groeiden.

Over ons Omzet 2Q26 2e kwartaal 26 Aandeel Omzet 2Q25 2e kwartaal 25 Aandeel YoY groei
1. Dell-technologieën $ 22,240.6M 13.4% $ 8,381.2M 7.7% + 165.4%
2. Supermicro $ 10,177.0M 6.1% $ 5,159.9M 4.7% + 97.2%
3. Lenovo $ 8,411.3M 5.1% $ 4,214.3M 3.9% + 99.6%
4. Hewlett Packard Enterprise $ 5,868.4M 3.5% $ 4,018.4M 3.7% + 46.0%
5. IEIT-systemen $ 4,001.5M 2.4% $ 4,356.0M 4.0% -8.1%
ODM Direct $ 89,660.3M 53.9% $ 66,328.4M 60.6% + 35.2%
Rest van Markt $ 25,960.1M 15.6% $ 16,928.7M 15.5% + 53.4%
Totaal $ 166,319.2M 100.0% $ 109,386.8M 100.0% + 52.0%

Bron: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker, 10 september 2026. Omzet van leveranciers in miljoenen Amerikaanse dollars.

"De opvallende verschuiving in de servermarkt dit kwartaal zit hem in wie er nu koopt", aldus Kuba Stolarski, research vice president bij IDC's Computing Platforms and Service Provider Infrastructure. "De vraag verbreedt zich van de grootste hyperscalers naar gespecialiseerde cloudproviders (of neoclouds) die snel opschalen, soevereine AI-programma's die worden ondersteund door publiek kapitaal, en bedrijven die agentische en inferentieworkloads beginnen te implementeren. Elk van deze factoren heeft een andere invloed op de markt: neoclouds zorgen voor schaalvergroting, soevereine programma's zorgen voor uitgaven die minder gevoelig zijn voor de budgettaire schommelingen van bedrijven, en de adoptie door bedrijven biedt groeipotentieel op de lange termijn naarmate inferentie- en agentische workloads in productie worden genomen. Nu de vraag steeds vaker ruim van tevoren wordt vastgelegd, zal het de leveranciers onderscheiden wie die vraag kan omzetten in verkoop, aangezien de beschikbaarheid van stroom en faciliteiten net zo bepalend wordt als de levering van componenten."

IDC Enterprise Storage Systems Marktinzichten

Neem contact op met StorageReview

Nieuwsbrief | YouTube | Podcast | iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-feed

Harold Frits

Ik zit in de technische industrie sinds IBM Selectric heeft gemaakt. Mijn achtergrond is echter schrijven. Dus besloot ik om uit de pre-sales biz te stappen en terug te keren naar mijn roots, een beetje te schrijven maar nog steeds betrokken te zijn bij technologie.