Precis som mSATA-modellen är Samsung 850 EVO M.2 mycket lik sina imponerande 2.5-tumsbröder; den har dock den extra fördelen att den inte begränsas av mSATAs äldre arkitektur. En annan fördel med M.2-formfaktorn är att den har ett mycket mindre fotavtryck jämfört med traditionella SSD-storlekar, allt utan att behöva offra kapacitet. Dess unika tunna och lätta formfaktor gör det också möjligt att använda den lilla lagringslösningen i en mängd olika användningsområden, allt från de senaste Ultrabooks som kräver hög prestanda till de senaste surfplattorna.
Som är fallet med de andra Samsung 850 EVO-modellerna har M.2-versionen strömbesparande funktionalitet, vilket gör att användarna kan använda sin enhet längre och mer effektivt. Samsung indikerar att 850 EVO M.2 sparar uppemot 30 % mer på ström jämfört med 840 EVO under skrivoperationer på grund av företagets användning av den nya 3D V-NAND, vilket översätter till ungefär hälften av effekten av Planar 2D NAND. Dessutom inkluderar 850 EVO M.2 ett Device Sleep-läge, som fungerar på 2mW för att förlänga batteritiden på bärbara datorer.
Samsung 850 EVO M.2 kommer med en 5-års garanti och levereras i kapaciteter på 120 GB ($80), 250 GB ($130) och 500 GB ($230). Vi kommer att titta på enheterna 120GB och 500GB för denna recension.
Specifikationer för Samsung 850 EVO M.2
- Kapacitet: 120GB, 250GB, 500GB
- Mått (LxBxH): Max 80.15 x Max 22.15 x Max 0.8 (mm)
- Gränssnitt: SATA 6Gb / s (kompatibel med SATA 3Gb / s och SATA 1.5Gb / s)
- Formfaktor: M.2 (2280)
- Styrenhet: Samsung MGX-kontroller
- NAND Flash-minne: Samsung 32 lager 3D V-NAND
- DRAM-cacheminne: 512MB LPDDR3
- Prestanda:
- Sekventiell läsning: Max. 540 MB/s
- Sekventiell skrivning: Max. 500 MB/s
- 4KB slumpmässig läsning (QD1): Max. 10,000 XNUMX IOPS
- 4KB slumpmässig skrivning (QD1): Max. 40,000 XNUMX IOPS
- 4KB slumpmässig läsning (QD32): Max. 97,000 XNUMX IOPS
- 4KB slumpmässig skrivning (QD32): Max. 89,000 XNUMX IOPS
- Maxvikt: 7g (500GB)
- Strömförbrukning:
- Aktiv läs/skriv (genomsnitt): Max. 2.4 W (500 GB)/ Max. 3.5 W (1 TB)
- Tomgång: Max. 50mW, enhetsvila: 2mW
- Garanti: 5 -år
Designa och bygga:
Samsung 850 EVO M.2 SSD är betydligt mindre och lättare än de traditionella 2.5 tums SSD:erna och mindre än hälften så stor som en RAM-minne. Jämfört med mSATA-formfaktorn, även om den är lite större i längd, är M.2 mycket mindre i bredd. Liksom alla enheter av denna typ har 850 EVO M.2 inte heller något hölje, vilket lämnar dess komponenter exponerade.
Framsidan är märkt med ett klistermärke som delvis täcker två av NAND-chipsen. Den andra sidan har en mer detaljerad klistermärke, som visar delnumret samt andra detaljer om enheten.
Den andra sidan är också hem för de andra två NAND-paketen. Till skillnad från mSATA-versionen använder alla kapaciteter Samsung MGX-kontrollern.
Syntetiska riktmärken för konsumenter
Alla SSD-testtester för konsumenter utförs med StorageReview HP Z620 Workstation.
Med Samsung SSD 850 EVO M.2 SSD testade vi endast rådisken och utan RAPID påslagen.
I vårt första test, som mäter 2MB sekventiell prestanda, mätte Samsung 850 EVO M.2 (500GB) 488.39MB/s läsning och 461.09MB/s skriv. Som var fallet med mSATA-enheterna hade 120GB-modellen liknande läshastigheter (490.50 MB/s) även om den uppvisade betydligt långsammare skrivaktivitet på 223.50MB/s.
Vårt nästa test tittar på 2MB slumpmässig överföringsprestanda. Här registrerade Samsung 850 EVO M.2 500GB läs- och skrivaktivitet som mätte 476.34MB/s och 396.18MB/s, medan 120GB-modellen lade upp 475.92MB/s läsning med endast 153.84MB/s skriv.
Övergår man till mindre 4k slumpmässiga överföringar (genomströmning), mätte Samsung 850 EVO M.2 500GB och imponerade 10,963.82 30,611.92 IOPS för läsaktivitet och 120 9,957.16 IOPS för skrivaktivitet. 27,702.19GB-modellen spelade också in imponerande siffror med en läs-IOPS på XNUMX XNUMX och en skriv-IOPS på XNUMX XNUMX.
Därefter mätte vi Samsung M.2-enheterna i MB/s. I detta riktmärke hade 120 GB-enheten läs- och skrivprestanda på 38.90 MB/s respektive 108.21 MB/s. Enheten på 500 GB spelade in något bättre resultat med läs- och skrivaktivitet på 42.83 MB/s respektive 119.58 MB/s.
När man tittar på den genomsnittliga skrivfördröjningen för Samsung M.2-enheter, visade 500GB en mycket imponerande genomsnittlig svarstid och toppfördröjning på 0.0324 ms respektive 0.0358 ms. 120GB-modellen hade en bra genomsnittlig svarstid med 0.0358ms, även om den hade en mycket högre topplatens på 31.71ms. Denna diskrepans uppstod också mellan de två 850 EVO-kapaciteterna när vi tittade på mSATA-modellerna.
Vårt nästa test går över till en 4K slumpmässig arbetsbelastning med 100 % skrivaktivitet som skalar från 1QD till 64QD. Här mätte Samsung 850 EVO M.2 120GB 29514.70 IOPS till endast 42,100.44 500 IOPS. 30,648.84GB-modellen hade dock en burst-hastighet på 82,436.85 XNUMX IOPS och slutade med mycket högre XNUMX XNUMX IOPS.
När man flyttade till läsaktivitet var resultaten mycket mer lika mellan de två kapaciteterna. Här spelade Samsung 850 EVO M.2 120GB en räckvidd på 9,927.77 1 IOPS vid QD92,387.46 medan den toppade på 500 10,592.89 IOPS i terminalködjupet. 93,374.28GB-modellen presterade något bättre med ett intervall på XNUMX XNUMX IOPS och XNUMX XNUMX IOPS i det sista ködjupet.
Vår senaste serie syntetiska riktmärken jämför hårddiskarna i en serie server-arbetsbelastningar med blandade arbetsbelastningar med ett ködjup som sträcker sig från 1 till 128. Var och en av våra serverprofiltester har en stark preferens för läsaktivitet, allt från 67 % läser med vår databasprofil för att 100% läsa i vår webbserverprofil.
Den första är vår databasprofil, som består av en 67 % läs- och 33 % skrivarbetsbelastningsmix, främst centrerad på 8K-överföringsstorlekar. I detta spår varierade 500 GB Samsung 850 EVO M.2 från 8,738.30 41,638.77 IOPS i burst och nådde 120 7,387.38 IOPS i terminalködjupet. 28,042.26GB-modellen mätte 128 XNUMX i den första QD, samtidigt som den nådde mycket lägre XNUMX XNUMX IOPS med XNUMXQD.
Nästa profil tittar på en webbserver, med 80 % läs- och 20 % skrivarbetsbelastning utspridda över flera överföringsstorlekar från 512-byte till 64KB. Samsung 850 EVO 500GB stoltserade med 7,212.09 1 IOPS QD28,525.43 och 128 120 IOPS i 128QD. 26518.26GB-modellen hade en något lägre XNUMXQD genomströmning på XNUMX IOPS.
Vår filserverprofil är skrivskyddad med en spridning av överföringsstorlekar från 512-byte till 512KB. Samsung 850 EVO M.2 500GB visade en QD1 på 8,271.93 128 IOPS och en QD36,618.94 på 120 31,133.33 IOPS. De XNUMX GB mättes något lägre än en gång med en genomströmning i terminalködjupet på XNUMX XNUMX IOPS.
Den sista profilen tittar på arbetsstationsaktivitet, med 20 % skriv- och 80 % läsblandning med 8K-överföringar. Den här gången gav 120GB-modellen bättre siffror, med ett intervall på 92,14.55 45,654.76 IOPS till 500 9,316.90 IOPS. Den 43,068.11 GB-modell som publicerades varierade från 1 XNUMX IOPS i skurhastighet till XNUMX XNUMX IOPS i terminalen. Det bör noteras att dess mSATA (XNUMXTB) bröder publicerade mycket svagare resultat.
Konsumentriktmärken i verkliga världen
För den genomsnittliga konsumenten är det ganska svårt att försöka översätta slumpmässiga 4K-skrivhastigheter till en vardaglig situation. Det hjälper när man jämför enheter i alla möjliga inställningar, men det fungerar inte precis i snabbare daglig användning eller bättre laddningstider för spel. Av denna anledning vände vi oss till våra StorageMark 2010-spår, som inkluderar HTPC-, produktivitets- och spelspår för att hjälpa läsare att ta reda på hur en enhet kan rankas under dessa förhållanden.
Det första testet i verkligheten är vårt HTPC-scenario. I det här testet inkluderar vi: uppspelning av en 720P HD-film i Media Player Classic, en 480P SD-film som spelas upp i VLC, tre filmer som laddas ner samtidigt via iTunes och en 1080i HDTV-ström som spelas in via Windows Media Center under en 15 minuters period. Högre IOps och MB/s-hastigheter med lägre latenstider är att föredra. I det här spåret spelade vi in 2,986 1,924 MB som skrevs till enheten och XNUMX XNUMX MB läses.
I vår HTPC-profil publicerade 500 GB EVO en medelhastighet på 376.59 MB/s, 8,152 0.890 IOPS och 120 ms i genomsnittlig latens, medan 379.82 GB mätte liknande resultat med 8,193.33 MB/s, 0.8830 XNUMX IOPS och XNUMX ms i genomsnittlig latens.
Vårt andra test i verkligheten täcker diskaktivitet i ett produktivitetsscenario. Det här testet visar körprestanda under normal daglig aktivitet för de flesta användare. Detta test inkluderar: en tretimmarsperiod som arbetar i en kontorsproduktivitetsmiljö med 32-bitars Vista som kör Outlook 2007 ansluten till en Exchange-server, webbsurfning med Chrome och IE8, redigering av filer i Office 2007, visning av PDF-filer i Adobe Reader och en timme lokal musikuppspelning med två timmars extra onlinemusik via Pandora. I det här spåret registrerade vi 4,830 2,758 MB som skrevs till enheten och XNUMX XNUMX MB läses.
I vårt produktivitetsspår dominerade 500 GB Samsung 850 EVO sin bror på 120 GB och registrerade 12,198 359.19 IOPS, 0.617 MB/s och 120 ms i genomsnittlig latens. 7,877 GB-modellen lade upp 231.89 0.98 IOPS, XNUMX MB/s och XNUMX ms.
Vårt tredje verkliga test täcker diskaktivitet i en spelmiljö. Till skillnad från HTPC eller Productivity Trace, är den här starkt beroende av läsprestandan hos en enhet. För att ge en enkel uppdelning av läs/skrivprocent, är HTPC-testet 64% skriv, 36% läst, produktivitetstestet är 59% skriv och 41% läst, medan spelspår är 6% skriv och 94% läst. Testet består av ett Windows 7 Ultimate 64-bitarssystem förkonfigurerat med Steam, med Grand Theft Auto 4, Left 4 Dead 2 och Mass Effect 2 redan nedladdade och installerade. Spåret fångar den tunga läsaktiviteten för varje spel som laddas från början, såväl som texturer när spelet fortskrider. I det här spåret registrerade vi att 426 MB skrevs till enheten och 7,235 XNUMX MB lästes.
I vårt läsintensiva spelspår hade Samsung 850 EVO 500GB-modellen något bättre resultat med 486.96 MB/s, 9,246 0.8530 IOPS och en genomsnittlig latens på 120ms. Enheten på 455.30 GB lade upp 8,663 MB/s, 0.8610 XNUMX IOPS och en genomsnittlig latens på XNUMX ms.
Slutsats
Liksom sina mSATA-bröder är Samsung 850 EVO M.2 utformad för datoranvändning med liten formfaktor i enheter som surfplattor och ultrabooks. Även om båda formfaktorerna anses vara komplementprodukter till 2.5″ 850 EVO-serien och båda är utrustade med Samsungs avancerade 3D V-NAND, har den nyare M.2-tekniken några fördelar jämfört med mSATA-formfaktorn på grund av dess mångsidighet, med hänsyn till olika moduler bredder och längder och mer avancerade funktioner. Det är dessa fördelar som har gynnat M.2. över mSATA under de senaste åren. Som sagt, dess utrustade 3D V-NAND-teknik gör att Samsung 850 EVO M.2 kan få ut det mesta av sin datorprestanda samt förmågan att maximera tillförlitligheten. 850 EVO M.2 har också Device Sleep-funktionalitet så att den kan arbeta i viloläge med mycket strömsnåla 2mW, vilket gör att den kan maximera batteritiden. Detta är avgörande för M.2:s totala värde, eftersom denna enhet sannolikt kommer att finnas i en mobil datorenhet där systemets drifttid vanligtvis beror på tillgången på ström.
När man tittar på dess prestanda kommer det inte som någon överraskning att den här lilla enheten visade oss några ganska imponerande siffror i många av våra kategorier baserat på vad vi såg med de tidigare 850 EVO-formfaktorerna. Denna imponerande prestanda underströks av att den visades i våra syntetiska arbetsbelastningar för mindre filer. I våra 4k slumpmässiga överföringar mätte Samsung EVO M.2 10,963.82 30,611.92 IOPS för läsaktivitet och 120 9,957.16 IOPS för skrivaktivitet (vilket var bättre resultat än mSATA) medan 27,702.19GB-modellen också registrerade mycket respektabla siffror med en läs IOPS på 840 2 och en skriv IOPS på 850 2. Som vi nämnde i våra tidigare recensioner överträffade dock 2 EVO M.XNUMX XNUMX EVO under de XNUMX MB slumpmässiga och sekventiella riktmärkena med klar marginal. Dessutom kämpade prestanda för M.XNUMX-modellen tydligt under våra konsumentriktmärken i verkliga världen med konsekvent undermåliga resultat som ibland var betydligt lägre än dess mSATA-bröder.
När det kommer till kritan är urvalet fortfarande väldigt begränsat när det kommer till formfaktorn M.2, så det är en ganska stor sak att ha ett kvalitativt och modernt alternativ tillgängligt för konsumenter med ultratunna datorenheter. Som är fallet med mSATA-modellen tillåter den också att vissa specialiserade produkter som kräver inbäddad lagring har en högpresterande 500 GB-enhet i sig. Dessutom, även om Samsung 850 EVO M.2 saknade lite slagkraft i flera av våra testade områden, var vi annars mycket imponerade av resultaten. Kombinera detta med dess låga strömförbrukning, och du har den bästa tillgängliga enheten i sin klass, vilket ytterligare visar Samsungs dominans inom alla delar av SSD-industrin.
Fördelar
- Mycket strömsnål
- Bra prestanda totalt sett
- Hög kapacitet i en liten formfaktor
Nackdelar
- Prestanda saknas i våra konsumentriktmärken
Bottom Line
Med lanseringen av med 850 EVO M.2 har Samsung gjort ännu ett starkt tillägg till sin omfattande SSD-portfölj, som erbjuder 500 GB kapacitet, stor energieffektivitet och imponerande övergripande prestanda; allt i en liten formfaktor.





Amazon