Mini PC se staly jedním z důležitějších segmentů trhu s klientskými počítači. Zajišťují bezproblémové kancelářské stoly, řídí digitální signage a kiosky a stále častěji se nacházejí na okraji sítě a provádějí inferenci v blízkosti kamer a senzorů, kde je cloudový přenos příliš pomalý nebo drahý. Co této kategorii dosud chybělo, je velmi atraktivní volba pro Arm, a ASUS Ascent QN10 ji nabízí jako první mini PC postavený na procesoru Qualcomm Snapdragon X2 Elite, který ASUS označuje za první mini PC na světě s 80 TOPS NPU.
Příběh QN10 začíná jeho křemíkem, protože X2E-88-100 spojuje 18 jader Oryon třetí generace s frekvencí až 4.7 GHz s grafickým procesorem Adreno X2-90 a nukleárním procesorem 80 TOPS Hexagon, to vše v šasi o objemu necelých 0.7 litru, což zabírá zhruba tolik místa na stole, kolik zabírá hromada granola tyčinek. Navzdory velikosti ASUS do šasi umístil odpařovací komoru, samostatný ventilátor pro slot PCIe Gen5 SSD, sedm portů USB včetně tří USB4, HDMI 2.1, 2.5GbE a Wi-Fi 7 s podporou čtyř 4K displejů současně. Pro firemní zákazníky je zabezpečení zajištěno technologií fTPM 2.0 a procesorem Qualcomm SPU s podporou Microsoft Pluton a výkon platformy na watt je hlavním argumentem 180W adaptéru: jedná se o stolní počítač Copilot+, který v klidu spotřebovává energii a ventilátor točí na nulové otáčky.
ASUS umisťuje QN10 do popředí zájmu vývojářů umělé inteligence, prosumérů a uživatelů na okraji sítě: lokální inference pro signage a kiosky, počítačové vidění pro průmyslová a maloobchodní prostředí a neustále zapnutá asistentská pracovní zatížení, podporované modely připravenými ke spuštění prostřednictvím Qualcomm AI Hub. Konfigurace 16 GB/512 GB se v době psaní tohoto článku prodává v Best Buy za 1 349,99 USD; my jsme testovali sestavu s 32 GB. Benchmarking desktopu s Windows-on-Arm stále znamená navigaci v tom, co skutečně běží nativně, takže naše sada je podmnožinou kompatibilní s Arm a srovnávací sada odráží nepříjemný moment v této kategorii: žádný jiný desktop Snapdragon X2 zatím neexistuje.
Specifikace ASUS Ascent QN10
| Specifikace | ASUS Ascent QN10 |
|---|---|
| Model | ASUS Ascent QN10 |
| Procesor | Qualcomm Snapdragon X2 Elite (X2E-88-100), procesor Oryon 3. generace, 18 jader / 18 vláken, až 4.7 GHz |
| Grafika | Qualcomm Adreno X2-90 (integrovaný) |
| NPU | Qualcomm Hexagon NPU, 80 TOPS (INT8) |
| Memory | 32GB LPDDR5x, 8533 MT/s, integrovaná (konfigurace 16GB a 32GB; 32GB je strop) |
| Skladování | 512GB SanDisk PC SN5100S v testovaném stavu; 1x slot M.2 2280 PCIe Gen5 + 1x slot M.2 2280 PCIe Gen4, celkem až 4 TB |
| networking | Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, Realtek 2.5GbE LAN |
| Porty (přední) | 2x USB4 typu C (DP1.4/PD, 40 Gb/s) 1x USB-A 3.2 1x USB-A 2.0 1x 3.5mm audio jack |
| Porty (zadní) | 1x USB4 typu C (DP1.4/PD, 40 Gb/s) 2x USB-A 3.2 1x HDMI 2.1 FRL 1x RJ45 2.5GbE |
| Zobrazit podporu | Až 4 displeje (HDMI + 3x USB-C) |
| Bezpečnost | fTPM 2.0, Qualcomm SPU s podporou Microsoft Pluton, Snapdragon Guardian |
| Chlazení | Ventilátor CPU s odpařovací komorou, dedikovaný ventilátor pro SSD Gen5; max. 53 dBA při plné rychlosti, 0 ot./min v klidu |
| Výkon | 180W stejnosměrný adaptér |
| Operační systém | Windows 11 Pro, Copilot+ PC |
| Rozměry a hmotnost | 130 x 130 x 40 mm (43.5 mm s nožičkami), méně než 0.7 l / 620 g |
| Trvanlivost | Testováno dle MIL-STD 810H (nárazy, vibrace, vlhkost, teplota, namáhání portu) |
| Cena | 1 349,99 USD (16 GB/512 GB, cena v době psaní tohoto článku); testovaná konfigurace 32 GB/512 GB je uvedena na Neweggu, ale není skladem a cena není uvedena. |
Kam se QN10 hodí v řadě mini počítačů ASUS
Společnost ASUS převzala v roce 2023 divizi NUC od společnosti Intel a od té doby udržuje řadu x86 na stabilní úrovni: s Meteor Lake NUC 14 Pro, který jsme recenzovali, současným Arrow Lake NUC 15 Pro a výkonnostními úrovněmi nad nimi, které kombinují Arrow Lake s dedikovanou grafickou kartou RTX pro hraní her a tvůrčí práci. Řada NUC Pro je z nějakého důvodu výchozím bodem v kategorii: barebone sestavy s integrovanou pamětí a úložištěm, plnou kompatibilitou s Windows a cenovou spodní hranicí, kterou si samonastavená sestava udržuje pod 850 dolary.
Ascent je novější větev rodiny zaměřená především na umělou inteligenci a QN10 je jejím druhým počinem. Prvním byl Ascent GX10 , který umístil grafickou kartu Grace Blackwell GB10 od NVIDIA do kancelářské krabice pro vývojáře CUDA pracující s nástroji datových center. QN10 se ubírá opačnou cestou: křemík Qualcomm, stack Windows Copilot+ a design zaměřený především na NPU, zaměřený na inferenci, která běží celý den s nízkou spotřebou energie, spíše než na vývoj modelů. Zatímco GX10 je malá pracovní stanice pro tvorbu umělé inteligence, QN10 se pro její provoz blíží spíše mini zařízení.
V této řadě se Arm proti x86 řídí toto rozdělení: NUC Pro zůstává volbou, když o koupi rozhoduje konfigurovatelnost, možnosti upgradu nebo bezpodmínečná kompatibilita aplikací; QN10 se zaměřuje na výkon na watt, 80 TOPS NPU a uzavřené role typu „nasaď a zapomeň“, jako je signage, kiosky a edge inference, s dostatečným CPU, jak ukazují níže uvedené výsledky, takže příběh o efektivitě již nevyžaduje omluvu za výkon.
Stavět a navrhnout
QN10 má rozměry 130 mm, výšku 40 mm a hmotnost 620 gramů s objemem necelých 0.7 litru. Šasi je z hladkého stříbrného kovu s nápisem ASUS na přední straně, což odpovídá scénářům nasazení, pro které je tento stroj stvořen. Je navržen tak, aby zmizel za monitorem nebo v krytu kiosku, což je přesně to, kde ASUS očekává jeho umístění.
Přední panel obsahuje každodenní připojení: dva ze tří portů USB4 typu C (DP1.4 a Power Delivery, 40 Gb/s), port USB-A 3.2 spolu s portem USB-A 2.0, 3.5mm audio jack a tlačítko napájení. Umístění dvou plnohodnotných portů USB4 na přední stranu je drobným vylepšením; dokovací stanice, hardware pro nahrávání a externí NVMe disky se připojují bez nutnosti sahat dozadu.
Na zadní straně se nachází třetí port USB4 typu C, další dva porty USB-A 3.2, HDMI 2.1 s FRL, RJ45 pro řadič Realtek 2.5 GbE a stejnosměrný vstup pro externí 180W adaptér. Díky HDMI a třem portům USB4 může QN10 připojit až čtyři displeje a se sedmi porty USB se zvládne instalace na celý stůl nebo signage bez použití hubu.
Na pravé straně šasi se nachází ventilační otvor, který napájí chladicí systém, jež je na danou třídu skutečně přepracovaný: ventilátor CPU nad parní komorou a druhý, samostatný ventilátor pro pozici PCIe Gen5 SSD. Společnost ASUS udává maximální hlučnost 53 dBA při plné rychlosti ventilátoru a v klidovém stavu se ventilátory zcela zastaví na 0 otáčkách za minutu.
Otevření šasi ukazuje, kam směřuje tepelný rozpočet a co si kupující může a nemůže změnit, protože skořepina obsahuje měděné tepelné podložky, které dosedají na disky M.2, jeden slot PCIe Gen5 (označený G5, u našeho zařízení prázdný) a jeden slot Gen4 pro disk SanDisk, rozšiřitelný až na celkem 4 TB (i když by uživatel měl být schopen nainstalovat vyšší kapacitu, pokud si to přeje), zatímco základní deska obsahuje pod parní komorou modul Snapdragon s 32 GB LPDDR5x připájenou vedle něj. Úložiště je jedinou komponentou, kterou lze v terénu opravit; paměť je pevně stanovena při nákupu a maximum je 32 GB.
Po odklopení ventilátoru se parní komora rozprostírá nad SoC a napájí jedinou tepelnou trubici, což je řešení na úrovni notebooku ve stolním počítači, kde je omezením trvalé zatížení, nikoli baterie. Následující benchmarky naznačují, že to funguje, a neoficiálně to potvrzují i naše uši: od klidového stavu až po trvalé vysoké zatížení zůstává QN10 tichý jako šepot, ventilátory jsou sotva slyšitelné ze vzdálenosti jednoho metru. Jediný okamžik, kdy se v našem testování ozývaly, bylo extrémní zatížení systému, například při aktualizaci BIOSu.
Výkon ASUS Ascent QN10
Náš recenzovaný kus používá procesor Snapdragon X2 Elite X2E-88-100 s 32 GB paměti LPDDR5x a 512GB SSD diskem v systému Windows 11 Pro. Všechny benchmarky běží v plánu napájení s vysokým výkonem. Systém Windows on Arm omezuje tabulku benchmarků: vše níže běželo nativně na procesoru ARM64, kde existuje nativní sestavení, a úlohy umělé inteligence zaznamenávají, který inferenční engine a výpočetní zařízení bylo při každém běhu použito, protože výběr enginu mění tato čísla stejně jako křemík. PCMark 10 chybí, protože jeho hlavní benchmark produktivity nemá sestavení s procesorem Arm; nativně běží pouze testy úložiště a baterie a ani jeden z nich nevypovídá příběh tohoto stolního počítače.
Srovnání je přímočaré, ale nedokonalé, protože nic jiného v laboratoři neodpovídá architektuře a třídě tohoto stroje zároveň. ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) je měřítkem pro x86 mini PC, protože je to ten, který máme: ASUS od té doby posunul řadu na Arrow Lake NUC 15 Pro, který jsme netestovali, takže Meteor Lake NUC 14 zastupuje x86 o generaci zpět. Z níže uvedených výsledků vyplývá, že si vede lépe, než naznačuje jeho věk, a cena udržuje srovnání zajímavé způsobem, jakým to kalendář vydání neumožňuje. Naše konfigurace NUC 14, Core Ultra 7 165H s 16 GB a 512 GB RAM, která je v obchodě Best Buy uvedena za 1 522,61 dolarů, již není v prodeji jako nová. Ekvivalentní sestava QN10 s 16 GB/512 GB se prodává za 1 349,99 dolarů, takže v perfektním stavu se Arm box prodává pod cenou této třídy x86 mini PC. Protikladem je cena „udělej si sám“: současný barebone kit NUC 15 Pro stojí v době psaní tohoto textu kolem 700 dolarů a s přidáním paměti a úložiště se dostane pod 850 dolarů, což je cesta, kterou se utěsněný a pájený QN10 nemůže rovnat. 16GB paměťový strop NUC omezuje největší běhy y-cruncheru a několik testů, které na této platformě selhaly nebo byly přeskočeny, je uvedeno tam, kde se vyskytly. Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC je nejbližším příbuzným Armu, kterého jsme testovali, postavený na předchozí generaci Snapdragon X; Tento kus už opustil laboratoř, takže jeho srovnání je omezeno na benchmarky, které jsme v té době zveřejnili, a znovu jsme provedli několik starších testů na QN10, abychom ho s ním porovnali. Novější testy, jako je Geekbench 7, z tohoto důvodu nemají sloupec Lenovo a jsou uvedeny pro kontext.
Geekbench 7
Geekbench 7 se připojuje k sadě po boku Geekbench 6 jako srovnávací data. Jeho skóre CPU je kalibrováno proti základní hodnotě 2 500, kterou stanoví AMD Ryzen 7700, zatímco skóre GPU je kalibrováno proti základní hodnotě 100 000, kterou stanoví NVIDIA GeForce RTX 4060. Vyšší skóre je lepší a dvojnásobné skóre znamená dvojnásobný výkon. Protože Geekbench 7 používá nové pracovní zátěže a nové základní hodnoty, jeho skóre nelze srovnávat s výsledky Geekbench 6. Byl dodán poté, co Neo 50q opustil laboratoř, takže sloupec Lenovo zůstává prázdný a tato srovnání probíhají proti čerstvě otestovanému NUC 14 Pro. QN10 běžel na nativní sestavě AArch64.
| Geekbench 7 (vyšší znamená lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Jednojádrový procesor | 3,272 | 2,291 | N / A |
| Vícejádrový procesor | 24,049 | 13,911 | N / A |
| GPU OpenCL | 30,982 | 27,790 | N / A |
| GPU Vulkan | 40,042 | 25,088 | N / A |
Hlavní čísla: 3 272 s jedním jádrem a 24 049 s více jádry, což je o 43 % a 73 % více než Core Ultra 7 165H v NUC 14 Pro ve stejné sadě. Pro porovnání s naším notebookovým stackem toto číslo s více jádry také překonává všechny systémy Panther Lake, které jsme letos testovali, tedy stroje, které stojí třikrát až čtyřikrát tolik. Adreno X2-90 dosahuje 40 042 ve Vulkanu, o 60 % více než NUC Arc, a 30 982 v OpenCL, což je v rozmezí 12 notebooků s Xe-core Arc B390 namísto základní integrované grafiky.
Geekbench 6
Geekbench 6 měří výkon procesoru pomocí kombinace běžných úloh, s odděleným skóre pro jednojádrové a vícejádrové úlohy a skóre pro výpočet GPU prostřednictvím OpenCL a Vulkan. Vyšší skóre znamená lepší. Je o generaci starší než Geekbench 7, a to je přesně důvod, proč je tady: je to sada, kterou jsme vydali pro oba srovnávací systémy, a znovu jsme ji spustili na QN10 prostřednictvím nativní sestavy Arm, abychom ji s nimi porovnali.
| Geekbench 6 (vyšší znamená lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Jednojádrový procesor | 3,667 | 2,517 | 2,148 |
| Vícejádrový procesor | 19,884 | 12,477 | 8,565 |
| GPU OpenCL | 39,761 | 35,449 | 9,634 |
| GPU Vulkan | 43,942 | 36,089 | N / A |
Oproti předchozí generaci Snapdragon X v Neo 50q dosahuje QN10 3 667 jednojádrových výkonů oproti 2 148 a 19 884 vícejádrových výkonů oproti 8 565, což je 2.3násobný nárůst vícejádrových výkonů za jednu generaci Arm. Srovnání s x86 je stejně nevyvážené: Core Ultra 7 165H v NUC 14 Pro zvládá při opakovaném testu 12 477 vícejádrových výkonů, což je 63 % skóre QN10. Výpočetní výkony GPU vyprávějí stejný příběh, s Adrenem na 39 761 v OpenCL oproti 9 634 u Neo 50q a před NUC Arc s 35 449.
Cinebench 2026
Cinebench 2026 je aktuální verze v řadě Cinebench a jediná verze, kterou uvádíme. Testuje výkon CPU a GPU pomocí renderovacího enginu Redshift od Maxonu, který je postaven na nejnovějším kódu Cinema 4D 2026, a je navržen tak, aby ukázal, zda je počítač stabilní při vysokém zatížení CPU, zda jeho chlazení zvládne delší renderovací úlohy a jak si poradí s náročnou 3D prací v reálném světě. Protože kód a kompilátor mění zrychlené vykreslování scén, používají skóre Cinebench 2026 upravený rozsah a nemělo by být porovnáváno se skóre z předchozích verzí Cinebench. Benchmark je dodáván s nativní sestavou ARM64, kterou spustil QN10; jeho test GPU nepodporuje Adreno ani integrovanou grafiku Intel od NUC, takže se zde zobrazují pouze výsledky CPU.
| Cinebench 2026 (vyšší hodnota znamená lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| CPU Single Thread | 639 | 444 | N / A |
| Více vláken CPU | 6,476 | 3,684 | N / A |
| Poměr MP | 10.13x | 8.29x | N / A |
S 639 v jednom vlákně dosahuje QN10 nejvyššího skóre v Cinebench 2026 v jednom vlákně, jaké jsme kdy u jakéhokoli systému v této třídě zaznamenali; referenční graf od Maxonu jej řadí mezi Apple M4 Max a desktopový procesor Intel Core Ultra 9 285K. V multivláknovém režimu dosahuje 6 476 s poměrem MP 10.13x oproti 3 684 u NUC 14 Pro s rychlostí 8.29x, což je náskok 76 %, a rozdíl 639 ku 444 v jednom vlákně si drží stejný tvar, což oba výsledky činí pozoruhodnými na 0.7litrovou krabici.
Profil CPU 3DMark
Benchmark 3DMark CPU Profile měří výkon CPU při pevném počtu vláken, od jednoho vlákna až po maximum dostupného počtu, a ukazuje, jak se výkon zvyšuje s větším počtem zapojených jader. Vyšší skóre znamená lepší výsledek. Je to jeden z testů, které jsme publikovali pro Neo 50q, takže jsme ho znovu spustili na QN10, abychom toto srovnání udrželi aktivní.
| Profil CPU v 3DMark (čím vyšší, tím lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Max vlákna | 9,544 | 7,680 | 3,370 |
| 16 Vlákna | 9,118 | 6,899 | 3,360 |
| 8 Vlákna | 5,327 | 5,617 | 3,497 |
| 4 Vlákna | 3,209 | 3,582 | 2,152 |
| 2 Vlákna | 1,702 | 1,914 | 1,422 |
| 1 Thread | 857 | 1,002 | 712 |
Generační rozdíl je v každém bodě křivky zřetelný: maximálně 9 544 vláken oproti 3 370 u Neo 50q a 857 v jednom vlákně oproti 712. Za zmínku stojí rozdíl v 8 vláknech: 5 327 oproti 3 497, protože většina desktopových úloh se nachází v tomto rozsahu. Křivka se také znatelně zplošťuje mezi 16 vlákny a maximem u QN10, což je očekávaný tvar pro 18jádrový procesor bez SMT. Oproti NUC 14 je obraz jemnější, než naznačují výsledky Geekbench: QN10 vítězí na vrcholu křivky s 9 544 oproti 7 680, ale 165H se ubírá na bodě s jedním vláknem s 1 002 oproti 857 a udržuje si mírný náskok po dobu 8 vláken. Tato úloha odměňuje zvýšené takty způsoby, které Oryon nepronásleduje, což je dobré si u desktopových úloh s nízkým počtem vláknů pamatovat.
Grafika 3DMark
Grafický balíček 3DMark pokrývá širokou škálu renderovacích úloh: Solar Bay a Wild Life jsou multiplatformní testy určené pro integrovanou a mobilní grafiku, Steel Nomad a Time Spy jsou náročnější rasterizační testy DirectX 12, Fire Strike je benchmark DirectX 11 a Port Royal a Speed Way cvičí DirectX Raytracing. Vyšší skóre znamená lepší výsledky v celém testu. Solar Bay, Steel Nomad a Wild Life se překrývají s našimi publikovanými daty pro Neo 50q; zbytek představuje základní srovnání QN10 s přepracovaným NUC 14 Pro, včetně prvních běhů raytracingu DXR, které jsme provedli na platformě Windows-on-Arm.
| Grafika 3DMark (čím vyšší, tím lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Sluneční zátoka | 21,561 | 11,630 | 5,971 |
| Ocelový nomád | 1,042 | 611 | 235 |
| Wild Life | 19,996 | N / A | 11,224 |
| Time Spy | 4,014 | 3,643 | N / A |
| Fire Strike | 9,949 | 6,591 | N / A |
| Port Royal | 1,520 | 1,429 | N / A |
| Rychlostní cesta | 324 | 335 | N / A |
Solar Bay s 21 561 je 3.6x oproti Neo 50q a 1.9x oproti NUC 14 a Steel Nomad s 1 042 je 4.4x oproti předchozí generaci Arm a o 70 % nad Arc. Time Spy s 4 014 a Fire Strike s 9 949 řadí QN10 spíše do teritoria diskrétních vstupních grafických karet než na konec hromady iGPU. Ray tracing je jediné místo, kde Arc dohání: Port Royal těsně upřednostňuje QN10 s 1 520 ku 1 429, zatímco Speed Way se ubírá u NUC s 335 ku 324, což je v podstatě remíza. Nikdo si nekupuje ani jedno z políček pro ray tracing, ale zaškrtávací políčko pro možnosti u Arm je skutečné. Sloupec NUC 14 neobsahuje záznam o Wild Life, protože tento test nebyl součástí jeho opětovného testování.
Úložiště 3DMark
3DMark Storage měří, jak si SSD vede během herních úloh, jako je načítání her, instalace softwaru, ukládání postupu a přesouvání herních souborů, a běží nativně na platformě Arm. Čím vyšší, tím lepší. Skóre odráží disk, se kterým byl každý systém dodáván, takže se jedná spíše o srovnání možností úložišť jednotlivých dodavatelů než o srovnání platforem.
| Úložiště 3DMark (vyšší znamená lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Skóre skladování | 2,393 | 1,887 | 2,871 |
S 2 393 body se 512GB SanDisk PC SN5100S z QN10 umístil pod 2 871 body u Neo 50q, ale před 1 887 body u NUC 14. SN5100S je klientský disk třídy Gen4 a je umístěn ve slotu Gen4; slot Gen5, označený na desce G5, je dodáván prázdný a je to místo, kam by se dal instalovat rychlejší disk, protože dodávaná 512GB jednotka je provozuschopná.
7-zipová komprese
Vestavěný benchmark 7-Zip měří, jak rychle dokáže procesor komprimovat a dekomprimovat data pomocí více vláken, a to se slovníkem o velikosti 128 MB v deseti průchodech. Dekomprese má tendenci se škálovat s počtem vláken, zatímco komprese se spoléhá na latenci paměti, takže obě poloviny často vyprávějí odlišné příběhy. Vyšší skóre GIPS je lepší. 7-Zip 26.03 je dodáván s nativní verzí ARM64, kterou používal i QN10.
| 7-Zip (GIPS, čím vyšší, tím lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Komprese | 96.729 | N / A | 53.096 |
| Dekomprese | 120.205 | N / A | 46.998 |
| Celkové hodnocení | 108.467 | N / A | 50.047 |
Celkový počet GIPS u QN10 je 108.467, což je více než dvojnásobek oproti 50.047 u Neo 50q, přičemž dekomprese s hodnotou 120.205 GIPS vyniká v polovině testu. Pro kalibraci tento součet překonává všechny notebooky v našem nedávném testu Panther Lake; jedná se o skutečnou vícejádrovou propustnost, nikoli o zmenšený výsledek pro mobilní zařízení. Sloupec NUC 14 je prázdný, protože benchmark 7-Zip na tomto systému v naší původní recenzi nepřinesl žádný výsledek a nebyl součástí opakovaného testu.
y-cruncher
y-cruncher měří, jak rychle procesor dokáže vypočítat velké množství číslic pí, což značně zatěžuje CPU a paměťový subsystém, zatímco benchmark BBP extrahuje hexadecimální číslice pí v rámci úlohy, která je téměř výhradně vázána na CPU. Výsledky jsou v sekundách, takže kratší časy jsou lepší. Benchmark běží nativně na Arm. Běh QN10 s 5 miliardami číslic byl vynechán kvůli dostupné paměti, což je očekávaný limit pro 32GB stroj, a 16GB NUC 14 se ve standardních bězích nedokázal pokusit o nic, co by překročilo 1 miliardu číslic.
| y-cruncher (sekundy, méně je lépe) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Pí 1B | 71.531 | 36.561 | 186.905 |
| Pí 2.5B | 218.332 | N / A | 497.704 |
| Pi BBP 1B | 5.844 | 2.306 | N / A |
| Pi BBP 10B | 67.701 | 25.144 | N / A |
| Pi BBP 100B | 778.722 | 296.970 | N / A |
QN10 zvládne 1 miliardu číslic za 71.5 sekundy, což je 2.6x rychleji než 186.9 sekund u Neo 50q, ačkoli NUC 14 Pro s časem 36.6 sekundy ukazuje, že paměťový subsystém Intelu stále vítězí v této náročné pracovní zátěži s omezenou šířkou pásma téměř 2x. Běhy BBP, které jsou čistě na CPU, ukazují na širším konci opačný příběh: NUC zvládne 100B hexadecimálních číslic za 297.0 sekund oproti 778.7 sekundám u QN10. 16GB NUC se ve standardních bězích nedokázal pokusit o nic nad 1B, takže srovnání s 2.5B patří Lenovo, kde QN10 s 218.3 sekundami oproti 497.7 sekundám drží 2.3x generační náskok.
Mixér
Benchmark Blenderu měří výkon renderování pomocí tří různých 3D scén: Monster, Junkshop a Classroom. Výsledky jsou uváděny ve vzorcích za minutu, takže vyšší skóre je lepší. Skóre nelze srovnávat mezi verzemi Blenderu, proto uvádíme pouze aktuální výsledky Blenderu 5.2. Blender 5.2 je dodáván s nativní procesorovou cestou ARM64, kterou běžel i QN10, ale grafická karta Adreno není podporovaným renderovacím zařízením, takže na rozdíl od našich recenzí notebooků je tato tabulka u obou systémů pouze pro CPU.
| Blender 5.2 CPU (vzorky/min, vyšší je lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Netvor | 188.04 | 109.16 | N / A |
| Veřejné haraburdí | 133.21 | 81.08 | N / A |
| Třída | 93.93 | 57.41 | N / A |
18 jader Oryonu vykresluje Monster rychlostí 188 vzorků za minutu oproti 109 jádrům NUC 14, což je 72% náskok napříč všemi třemi scénami a toto číslo překonává všechny výsledky tenkých a lehkých x86 CPU v našem nedávném stacku notebooků. Chybějící cesta k GPU je však důležitá: renderery, které se spoléhají na GPU, zde nechají výkon na stole, a to je mezera mezi softwarem a ekosystémem, nikoli hardwarem.
UL Procyon AI
Sada umělé inteligence od UL Procyon pokrývá tři pracovní úlohy. Generování obrázků pomocí umělé inteligence měří inferenci Stable Diffusion od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU; uvádíme test Stable Diffusion 1.5 INT8 vytvořený pro nízkoenergetické akcelerátory. Generování textu pomocí umělé inteligence spouští lokální LLM a hodnotí výkon generování, přičemž uvádí čas do prvního tokenu a počet tokenů za sekundu; sestavení Arm pokrývá Phi a Llama3. Počítačové vidění pomocí umělé inteligence měří inferenci napříč klasifikací obrázků, detekcí objektů, segmentací a modely s vysokým rozlišením a novější sada Computer Vision 2 prochází nativní cestou každého dodavatele. Vyšší skóre je lepší v celém rozsahu. Popisky enginu jsou zde v recenzi důležitější než kdekoli jinde: na QN10 probíhalo generování obrázků a textu na Hexagon NPU prostřednictvím stacku QNN od Qualcommu, počítačové vidění běželo přes SNPE na NPU a znovu přes WinML a NUC 14 probíhal své nejlepší dostupné cesty, OpenVINO na Arc iGPU a WinML. Žádné z těchto čísel nelze srovnávat s výsledky OpenVINO a ONNX v našich recenzích notebooků x86, protože skóre Procyonu se porovnávají pouze v rámci stejného enginu a zařízení.
| Procyon AI (vyšší znamená lepší) | ASUS Ascent QN10 | ASUS NUC 14 Pro (Core Ultra 7 165H) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC |
|---|---|---|---|
| Generování obrazu, SD 1.5 INT8 | 1 371 (QNN, NPU) | 1,004 (OpenVINO, integrovaná grafická karta) | N / A |
| Generování textu Phi | 1 371 (QNN, NPU) | 528 (OpenVINO, integrovaná grafická karta) | N / A |
| Generování textu Llama3 | 1 371 (QNN, NPU) | 434 (OpenVINO, integrovaná grafická karta) | N / A |
| Počítačové vidění | 4 254 (SNPE, NPU) | 135 (WinML, GPU) | N / A |
| Počítačové vidění 2 (WinML) | 2,161 | N / A | N / A |
| Počítačové vidění 2 (SNPE) | 1,897 | N / A | N / A |
Samotný procesor 80 TOPS Hexagon dosahuje: 5 457 generací obrázků s rozlišením SD 1.5 INT8, což je zhruba 1.9krát více, než jsme naměřili u 50 NPU třídy TOPS x86 na jejich nejlepších enginech, a generování textu si udržuje 35.7 tokenů za sekundu na frameworku Phi a 25.2 na frameworku Llama3 s prvními tokeny pod 0.6 sekundy, a to výhradně na frameworku NPU bez zásahu CPU. Hybridní generování textu pomocí HTP+CPU dosáhlo o něco nižšího skóre než čistá cesta s frameworkem NPU, což naznačuje, že NPU není úzkým hrdlem. Computer Vision 2 s 2 161 výsledky přes WinML oproti 1 897 výsledkům přes SNPE je vzácný případ, kdy generická cesta poráží cestu s dodavatelem. Srovnání s NUC 14 podtrhuje výhrady ohledně enginů: jeho nejlepší postupy, OpenVINO na Arc iGPU, dosahují 1 004 v generování obrazu a 528 na Phi a jeho generování textu NPU zcela selhalo, takže pětinásobný náskok QN10 v generování obrazu kombinuje výhody křemíku a softwaru, které nelze zcela oddělit.
Závěr
ASUS Ascent QN10 je první testovaný mini počítač Arm, který překonává svou třídu x86, místo aby obětoval výkon za efektivitu. Oproti NUC 14 Pro vede Snapdragon X2 Elite o 43 % až 76 % v celém počtu procesorů a zhruba 2x v mainstreamové grafice, a to z 0.7litrového pouzdra, které je tiché od klidu až po trvalé zatížení. Oproti předchozí generaci Snapdragonů v Neo 50q je skok 2.3x až 4.4x v závislosti na testu. 80 TOPS NPU není jen číslo ve specifikacích: 5 457 v generování obrazu SD 1.5 a 35.7 tokenů za sekundu na Phi, to vše na Hexagonu s nečinným CPU, je to ten druh lokální inference, ze kterého EDGE-AI těží.
Naše výhrady začínají u paměti: 32 GB LPDDR5x je připájeno a 32 GB je maximum u stroje, jehož 16GB konfigurace se již prodává za 1 349,99 dolarů a jehož 32GB sestava je sice uvedena na trhu, ale momentálně není skladem. Pevná paměť je za tuto cenu těžko prodejná, protože se z koupě stává rozhodnutí, které kupující v budoucnu nemůže změnit. Barebone sada NUC 15 Pro za zhruba 700 dolarů si vezme jakoukoli paměť a úložiště, se kterými si ji kupující přeje, a x86 box si také uchovává několik technických výhod. Úložiště je mírnější stížností: 512GB SanDisk SN5100S je disk Gen4, který zaostává i za Neo 50q, i když prázdný slot Gen5 nechává opravu na kupujícím, pokud potřebuje vyšší úložný výkon. Kompatibilita s Windows on Arm zůstává otázkou pro každou aplikaci, kterou by měl každý kupující s omezenou kapacitou pochopit před objednáním.
QN10 je stále skvělým zařízením pro signage, kiosky, edge inference, asistenty u stolu s funkcí Always-On a vývojáře, kteří staví na Qualcomm AI Hub, tedy všude, kde stačí tiché a efektivní zařízení s výkonným NPU a 32 GB RAM. ASUS vytvořil přesvědčivý první produkt pro řadu Ascent na trhu s produkty Arm; je skvělé vidět, že Snapdragon v tomto kole vypadá mnohem životaschopněji, a těšíme se na další.
Žebříček: ASUS Ascent QN10 drží nejlepší propustnost CPU v našem žebříčku nejlepších mini počítačů.




Amazon