Dell Pro Precision 5 14s AMD je polovinou nejnovější 14palcové mobilní pracovní stanice od Dellu s procesory Ryzen. Náš recenzovaný kus pohání 12jádrový procesor Ryzen AI 9 HX PRO 475 s 24 vlákny a 60 TOPS NPU, integrovanou grafiku Radeon 890M, 64 GB paměti LPDDR5x, 1TB Gen4 SSD a 14palcový QHD+ displej s frekvencí 120 Hz. Jedná se o stejnou šasi, kterou Dell prodává s čipy Intel, ale tyto dvě konfigurace se liší více, než naznačuje sdílená šasi.
Hlavním rysem tohoto článku jsou vlákna. Zatímco většina 14palcových pracovních stanic v této třídě nabízí 16 jader bez simultánního multithreadingu, HX PRO 475 zvládne 24 vláken, což se projeví všude, kde se škálují úlohy vykreslování a komprese. Dalším rozlišovacím prvkem je panel: tato konfigurace má rozlišení 2560 x 1600 a 120 Hz, zatímco testovaná sestava s procesorem Intel měla panel s rozlišením 1920 x 1200 a neuvedla možnost vysoké obnovovací frekvence.
Dell Pro Precision 5 14s AMD začíná na ceně 2 253 dolarů a naše recenzovaná konfigurace se při nákupu jednoho kusu na Dell.com pohybuje na 5 404 dolarech, přičemž největší položkou je nárůst z 16 GB na 64 GB LPDDR5x s cenou 1 700 dolarů. Stejně jako u všech komerčních systémů většina firemních kupujících nakupuje prostřednictvím obchodního týmu s množstevními slevami, takže webovou cenu je nejlepší vnímat spíše jako referenční strop než jako typickou cenu pro vozový park. Systém je nyní k dispozici na stránce produktu Dell Pro Precision 5 Series 14S.
Specifikace Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD
| Specifikace | Dell Pro Precision 5 14s AMD (PW514265) |
| Procesor | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 475 (12 jader/24 vláken, až 5.2 GHz, 36 MB mezipaměti, 60 TOPS NPU) |
| Grafika | AMD Radeon 890M (integrovaná) |
| Memory | 64GB LPDDR5x, jmenovitá rychlost 8533 MT/s, dvoukanálový, bez ECC |
| Skladování | 1TB SSD, PCIe Gen4 |
| Display | 14palcový QHD+/WQXGA (2560 x 1600), nedotykový, 120 Hz, 500 nitů, IPS, 100% sRGB, ComfortView Plus, antireflexní úprava |
| Fotoaparát | 8MP HDR RGB + IR s detekcí přítomnosti uživatele |
| bezdrátový | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, Bluetooth 5.4 |
| klávesnice | Angličtina, USA, mini LED podsvícení s tlačítkem Copilot |
| Bezpečnost | Čtečka otisků prstů, čtečka čipových karet, ControlVault 3+, TPM 2.0, certifikace FIPS 140-3, postkvantová kryptografie, detekce narušení šasi |
| Baterie | 3článková, 70Wh s dlouhou životností, ExpressCharge a ExpressCharge Boost |
| Výkon | 100W USB-C adaptér |
| Operační systém | Windows 11 Pro (Copilot+ PC) |
| Podvozek | Slitina hliníku |
| Certifikace | ENERGY STAR, EPEAT Gold s Climate+ |
| Záruka | 36 měsíců základního servisu u zákazníka po vzdálené diagnostice |
| Cena | Počáteční cena 2 228 USD; testovaná cena 5 725,11 USD (samostatná jednotka Dell.com) |
Stavět a navrhnout
Dell Pro 5 14 AMD se dodává v tmavě šedém šasi z hliníkové slitiny s elegantním matným povrchem a decentním logem Dell uprostřed víka. S tloušťkou pouhých 0.75 cm a hmotností přibližně 3.08 kg nabízí přenosný design bez kompromisů ve výkonu. Nabídka procesorů sahá od AMD Ryzen AI 5 PRO až po Ryzen AI 9 HX PRO, spárovaných s integrovanou grafickou kartou AMD Radeon 840M až 890M, v závislosti na konfiguraci. Náš recenzovaný kus je vybaven procesorem Ryzen AI 9 HX PRO 475 s integrovanou grafickou kartou Radeon 890M.
Jednotka je vybavena 14palcovým nedotykovým QHD+ IPS displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz a jmenovitou dobou odezvy 35 ms. Jeho jas 500 nitů a antireflexní úprava vytvářejí jasný a snadno čitelný obraz za různých světelných podmínek, zatímco 100% pokrytí barevného prostoru sRGB poskytuje zářivé a přesné barvy. Podpora technologie AMD FreeSync pomáhá dosáhnout plynulejšího pohybu a technologie Dell ComfortView Plus snižuje potenciálně škodlivé emise modrého světla, aniž by významně ovlivnila přesnost barev.
Klávesnice je vybavena mini LED podsvícenou klávesnicí se samostatnou klávesou Copilot. Jak se u kompaktního 14palcového systému očekává, zde není numerická klávesnice, což ponechává dostatek prostoru pro pohodlné a dobře rozložené rozložení. V pravém horním rohu se nachází čtvercové tlačítko napájení s integrovanou čtečkou otisků prstů, které umožňuje pohodlné biometrické ověřování.
Pod klávesnicí se nachází velký, středový skleněný touchpad, který nabízí dostatek prostoru pro navigaci a multitouch gesta.
Pravá strana Dell Pro 5 obsahuje port 1GbE RJ-45, port USB 3.2 Gen 1 typu A a univerzální zvukový konektor. Je také vybaven klínovým slotem pro fyzické zajištění notebooku a volitelnou podporou eSIM pro mobilní širokopásmové připojení.
Levá strana poskytuje zbývající konektivitu notebooku, včetně dvou portů Thunderbolt 4 USB-C s podporou Power Delivery a DisplayPort 1.4. Součástí je také port USB 3.2 Gen 1 typu A s technologií PowerShare a plnohodnotný výstup HDMI 2.1. Pro organizace, které vyžadují ověřování pomocí karet, je k dispozici volitelná čtečka čipových karet.
Nad displejem se nachází 8MP HDR RGB+IR kamera s detekcí přítomnosti uživatele, která umožňuje videokonference ve vysokém rozlišení, ověřování obličeje pomocí Windows Hello a bezpečnostní funkce s rozpoznáváním přítomnosti. Dvouřadé mikrofony pomáhají zachytit čistý zvuk během hovorů, zatímco integrovaná posuvná clona pro ochranu soukromí umožňuje jednoduchý fyzický způsob, jak kameru zablokovat, když se nepoužívá.
Po sejmutí spodního panelu se vám naskytne jasný pohled na vnitřní uspořádání notebooku Dell Pro 5. Chladicí systém využívá jeden ventilátor a tepelnou trubici k odvádění tepla z procesoru a dva 2W reproduktory jsou umístěny v dolních rozích šasi. Systém je napájen tříčlánkovou lithium-iontovou baterií s kapacitou 70 Wh, která zabírá velkou část spodní části jednotky.
Bezdrátové připojení zajišťuje vyměnitelná karta MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 s podporou 2×2 802.11be MIMO a Bluetooth 5.4. Naše konfigurace zahrnuje také vyměnitelný 1TB Kioxia TLC PCIe Gen4 SSD. Systémová paměť je připájena k základní desce a uživatel ji nemůže upgradovat, takže počáteční konfigurace je důležitým rozhodnutím při koupi. Náš testovaný kus byl dodáván s 64 GB dvoukanálové paměti LPDDR5 s rychlostí 8 533 MT/s.
Spodní kryt disponuje velkoryse dimenzovanou ventilační sekcí, která zajišťuje chladicímu systému stálý přísun čerstvého vzduchu. Podél přední a zadní hrany se nacházejí dlouhé gumové nožičky, které notebook mírně zvedají, čímž zlepšují proudění vzduchu a zároveň ho udržují stabilního a zabraňují jeho klouzání po stole.
Výkon notebooku Dell Pro Precision 5 14s s procesory AMD
Náš testovaný kus pohání procesor Ryzen AI 9 HX PRO 475 s grafickou kartou Radeon 890M, 64 GB paměti LPDDR5x a 1TB SSD disk Gen4 v systému Windows 11 Pro. Benchmarky byly testovány v režimu napájení s nejvyšším výkonem. Pro testování výdrže baterie jsme systémy nastavili do režimu vyváženého napájení a jas obrazovky nastavili na 50 %. Jedna poznámka k paměti: Dell uvádí tuto konfiguraci na 8533 MT/s, ale Správce úloh, systém BIOS a naše specifikace uvádějí u recenzovaného kusu 8000 MT/s.
Pro srovnání jsme jako generační referenci zahrnuli verzi stejného stroje s procesorem Intel, Dell Pro Precision 5 14s Intel (Core Ultra X9 388H, Arc Pro B390, 64 GB), 16palcový Dell Pro Precision 5 16s AMD (Ryzen AI 9 HX PRO 475, Radeon 890M, 64 GB) a předchozí generaci Dell Pro 5 16 AMD (Ryzen AI 9 HX PRO 470, Radeon 890M, 64 GB). V předchozí řadě Pro 5 není žádný 14palcový systém AMD, takže obě srovnání AMD se týkají 16palcových strojů; srovnání se zde týkají spíše křemíku a platformy než velikosti šasi.
PCMark 10
PCMark 10 měří obecný výkon systému v rámci každodenní práce, jako je prohlížení webu, videokonference, práce s tabulkami, psaní, úprava fotografií a vykreslování. Celkové skóre je podpořeno dílčími skóre v kategoriích Essentials, Productivity a Digital Content Creation, která ukazují silné stránky systému. Vyšší skóre znamená lepší výsledky.
| PCMark 10 | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Celkové skóre | 8,762 | 10,019 | 8,627 | 8,268 |
| Essentials | 11,442 | 12,188 | 10,744 | 10,870 |
| Produktivita | 14,272 | 15,827 | 14,574 | 14,322 |
| Tvorba digitálního obsahu | 11,178 | 14,147 | 11,127 | 9,852 |
Testovaný kus dosáhl celkově 8 762 bodů, což je o 6 % více než předchozí generace Pro 5 16 AMD a v podstatě se rovná jeho 16palcovému sourozenci. Dvojče s procesorem Intel ho zde vede o 14 %, přičemž rozdíl se soustředí v oblasti tvorby digitálního obsahu, kde většinu práce odvádí grafika Arc Pro B390.
Baterie pro moderní kancelář PCMark 10
Test baterie PCMark 10 Modern Office opakovaně spouští běžné kancelářské úkoly, dokud baterie nedosáhne bodu vybití testu, a to v režimu Balanced Mode s 50% jasem displeje. Jedná se spíše o zhodnocení celého systému než o syntetické vyčerpání baterie v nečinnosti, takže test přesně sleduje, co s baterií dělá celodenní produktivní práce. Delší výdrž je lepší.
| Moderní kancelářská baterie | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Doba běhu (vyšší znamená lepší) | 14 26 hodin minut | 23 50 hodin minut | 15 5 hodin minut | 15 22 hodin minut |
Toto je nejslabší výsledek recenzovaného modelu. S výdrží 14 hodin a 26 minut zaostává za předchozí generací Pro 5 16 AMD téměř o hodinu, za svým 16palcovým sourozencem ztrácí 39 minut a za verzí stejného notebooku s Intelem o více než devět hodin. Část tohoto času oproti nižšímu rozlišení obrazovky Intelu sice odpovídá 120Hz QHD+ panel, ale ne devět hodin. Kupující, kteří si cení celodenního provozu bez napájení, by se měli na verzi s procesory Intel důkladně podívat.
Geekbench 6
Geekbench 6 měří výkon procesoru pomocí kombinace běžných úloh, s oddělenými skóre pro jednojádrové a vícejádrové úlohy a skóre výpočetních výkonů GPU prostřednictvím OpenCL a Vulkan. Vyšší skóre je lepší.
| Geekbench 6 | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| Jednojádrový procesor | 2,831 | 3,010 | 2,854 | 2,989 |
| Vícejádrový procesor | 14,611 | 17,396 | 14,169 | 14,348 |
| GPU OpenCL | 36,322 | 56,745 | 37,520 | 33,449 |
| GPU Vulkan | 49,868 | 55,581 | 53,969 | 48,348 |
Geekbench 6 je jediný test CPU v této recenzi, kde 16 jader dvojčete Intelu porazilo 24 vláken a v multi-core porazil o 19 %. Generační zisk oproti HX PRO 470 je skromný, 2 % v multi-core, a single-core patří staršímu čipu. Na GPU výpočetní výkon je Radeon 890M zhruba ze dvou třetin Arc Pro B390 v OpenCL a téměř 90 % ve Vulkanu.
Geekbench 7
Geekbench 7 se připojuje k sadě po boku Geekbench 6, kde se shromažďují srovnávací data. Jeho skóre CPU je kalibrováno proti základní hodnotě 2 500, kterou stanoví AMD Ryzen 7700, zatímco skóre GPU je kalibrováno proti základní hodnotě 100 000, kterou stanoví NVIDIA GeForce RTX 4060. Vyšší skóre je lepší a dvojnásobné skóre znamená dvojnásobný výkon. Protože Geekbench 7 používá nové zátěže a nové základní hodnoty, jeho skóre není srovnatelné s výsledky Geekbench 6.
| Geekbench 7 | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| Jednojádrový procesor | 2,571 | 2,702 | 2,659 | 2,602 |
| Vícejádrový procesor | 15,514 | 18,788 | 16,641 | 14,860 |
| GPU OpenCL | 31,423 | 54,854 | 31,874 | 29,645 |
| GPU Vulkan | * | 46,906 | * | 14,451 |
*Oba procesory Precision AMD neprošly validací zátěže v testu Geekbench 7 Vulkan, což postiženému subtestu přiřadilo nulové skóre. Vysledovali jsme to k zátěži simulace fluid a oba výsledky jsme zahodili do doby, než proběhne čistý test.
Novější sada vypráví stejný příběh jako Geekbench 6, s dvojčatem Intelu o 21 % napřed v multi-core. Za zmínku stojí, že 16palcový sourozenec s procesorem AMD je o 7 % lepší než tento model na stejném křemíku, což je nejjasnější signál tepelné rezervy v celé recenzi.
Cinebench 2026
Cinebench 2026 je aktuální verze v řadě Cinebench a jediná verze, kterou uvádíme. Testuje výkon CPU a GPU pomocí renderovacího enginu Redshift od Maxonu. Je postaven na nejnovějším kódu Cinema 4D 2026 a je navržen tak, aby ukázal, zda je počítač stabilní při vysokém zatížení CPU, zda chlazení notebooku zvládne delší renderovací úlohy a jak si poradí s náročnou 3D prací v reálném světě. Protože kód a kompilátor mění zrychlené vykreslování scén, skóre Cinebench 2026 používá upravený rozsah a nemělo by být porovnáváno se skóre z předchozích verzí Cinebench. Jeho GPU test podporuje současný hardware AMD a NVIDIA, ale zatím neběží na integrované grafice Intel a Dell Pro 5 16 AMD ještě nedokončil běh na GPU.
| Cinebench 2026 | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| CPU Single Thread | 466 | 513 | 471 | 485 |
| Více vláken CPU | 4,230 | 4,513 | 4,767 | 4,407 |
| GPU | 5,313 | N / A | 5,667 | N / A |
Schopnost Radeonu 890 M spustit GPU test je v tomto ohledu praktickou výhodou oproti Arc Pro B390, protože Cinebench 2026 zatím nepodporuje integrovanou grafiku Intel. Co se týče CPU, 16palcový sourozenec od AMD vede o 13 % před recenzovaným modelem, což opět ukazuje spíše na rezervu v trvalém zatížení než na rozdíly v čipech.
7-zipová komprese
Vestavěný benchmark 7-Zip měří, jak rychle dokáže procesor komprimovat a dekomprimovat data pomocí více vláken, a to se slovníkem o velikosti 128 MB v deseti průchodech. Dekomprese má tendenci se škálovat s počtem vláken, zatímco komprese se spoléhá na latenci paměti, takže obě poloviny často vyprávějí odlišné příběhy. Vyšší skóre GIPS je lepší.
| 7-Zip 24.09 (GIPS) | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Komprese | 89.099 | 92.836 | 85.627 | 92.443 |
| Dekomprese | 117.545 | 93.089 | 117.863 | 115.362 |
| Celkové hodnocení | 103.322 | 92.963 | 101.745 | 103.903 |
Dekomprese se téměř dokonale škáluje s počtem vláken a všechny tři 24vláknové systémy AMD dosahují téměř 116 GIPS, zatímco 16vláknová jednotka Intel zvládá 93. To nese celkové hodnocení: 103.322 pro recenzovaný kus oproti 92.963 pro dvojče Intelu, což je 11% zisk. Komprese, která se více opírá o latenci paměti, funguje opačně.
y-cruncher
y-cruncher měří, jak rychle procesor dokáže vypočítat velké množství číslic pí, což značně zatěžuje CPU a paměťový subsystém. Zároveň BBP extrahuje hexadecimální číslice pí. Výsledky jsou v sekundách, takže kratší časy jsou lepší. Ani jedna jednotka Pro Precision AMD nedokázala dokončit 5 miliard nebo 10 miliard číslic, protože paměť, kterou tyto platformy rezervují pro integrovanou grafickou kartu, ponechává méně volného místa, než vyžadují velikosti úloh; předchozí generace Pro 5 16 AMD dokončila 5 miliard, ale ne 10 miliard.
| y-cruncher (sekundy, méně je lépe) | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Pí 1B | 24.648 | 28.404 | 22.840 | 25.160 |
| Pí 2.5B | 71.084 | 83.968 | 64.242 | 73.320 |
| Pí 5B | N / A | 190.356 | N / A | 163.768 |
| Pí 10B | N / A | 417.224 | N / A | N / A |
| Pi BBP 1B | 1.104 | 1.684 | 1.100 | 1.249 |
| Pi BBP 10B | 14.333 | 20.028 | 12.277 | 14.141 |
| Pi BBP 100B | 166.762 | 241.409 | 140.284 | 161.401 |
Vzhledem k velikostem, které dokáže zpracovat, je recenzovaný stroj rychlejší než dvojče Intelu napříč všemi oblastmi, přičemž extrakci 2.5 miliardy číslic Pi dokončí o 15 % rychleji a extrakci 100 miliard BBP o 31 % rychleji. Hvězdička označuje, že stroj s Intelem dokončí dva největší běhy vůbec, což je důležité pro každého, jehož pracovní zatížení překračuje rámec toho, co umožňuje sdílený paměťový fond.
Mixér
Benchmark Blenderu měří výkon renderování pomocí tří různých 3D scén: Monster, Junkshop a Classroom. Výsledky jsou uváděny ve vzorcích za minutu, takže vyšší skóre je lepší a testujeme na CPU i GPU. Skóre napříč verzemi Blenderu nelze srovnávat, proto zde uvádíme aktuální verzi 5.2.
| Mixér 5.2 (vzorky/min) | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| GPU | ||||
| Netvor | 124.50 | 567.52 | 123.00 | 118.77 |
| Veřejné haraburdí | 101.06 | 463.30 | 101.21 | 95.75 |
| Třída | 82.95 | 417.38 | 82.84 | 78.42 |
| Procesor (CPU) | ||||
| Netvor | 127.02 | 133.46 | 130.86 | 127.45 |
| Veřejné haraburdí | 95.84 | 94.27 | 99.74 | 98.89 |
| Třída | 71.63 | 64.26 | 74.18 | 69.52 |
Blender je v této recenzi nejzřetelnějším příkladem kompromisu. Radeon 890M vykresluje Monster rychlostí 124.50 vzorků za minutu oproti 567.52 u Arc Pro B390, což je na Intel twinu více než čtyřiapůlkrát rychlejší. Vykreslování CPU probíhá opačným směrem, ale s mnohem menšími rozdíly, přičemž recenzovaný kus poráží Junkshop a Classroom od Intel twinu v počtu vláken. Oproti předchozí generaci je zisk GPU 5 %, takže 890M na této platformě si vede v podstatě stejně jako v minulém kole.
LuxMark
LuxMark měří výpočetní výkon GPU vykreslováním složitých scén pomocí OpenCL, založeného na LuxCoreRender. Scény Jídlo a Sál jsme spustili na všech dostupných zařízeních OpenCL v každém systému, takže vykreslování prováděla GPU uvedená v záhlaví každého sloupce. Vyšší skóre znamená lepší výsledek.
| LuxMark v4 | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| Sál | 2,077 | 3,494 | 2,058 | 2,125 |
| Jídlo | 1,041 | 1,705 | 1,034 | 982 |
Arc Pro B390 je o 68 % rychlejší v Hallově testu a o 64 % rychlejší v testu Food. Oproti svému předchůdci je recenzovaný model v Hallově testu stejný a v testu Food o 6 % rychlejší, což odpovídá obrázku z Blenderu: jedná se o stejnou generaci GPU, nikoli o krok vpřed.
V-Ray
Chaos V-Ray měří propustnost ray-tracingového renderování, uváděnou ve vpath, kde vyšší znamená lepší. Na každém systému používáme engine kompatibilní s CUDA, takže výsledky zůstávají srovnatelné s notebooky se samostatnou grafickou kartou; na systémech bez samostatné grafické karty se tato cesta spouští na integrované grafice, i když V-Ray v poli zařízení uvádí název procesoru.
| V-Ray GPU (vpaths) | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| CUDA Engine | 897 | 890 | 1,039 | 861 |
Čtyři systémy se od sebe liší o méně než 20 % a recenzovaný model má oproti dvojčeti Intelu menší rozdíl než 1 %. Toto těsné seskupení je v souladu s tím, co jsme viděli v celé řadě Precision. Tato cesta kompatibility se opírá o subsystém CPU a paměti stejně jako o GPU, takže tyto platformy neodděluje tak, jak to dělají LuxMark a Blender.
Profil CPU 3DMark
Benchmark 3DMark CPU Profile měří výkon CPU při pevném počtu vláken, od jednoho vlákna až po maximum dostupného počtu, a ukazuje, jak se výkon zvyšuje s větším počtem zapojených jader. Vyšší skóre znamená lepší výsledek.
| Profil CPU 3DMark | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Max vlákna | 8,778 | 10,277 | 9,267 | 6,696 |
| 8 Vlákna | 6,270 | 6,441 | 6,573 | 5,153 |
| 4 Vlákna | 4,047 | 4,176 | 4,238 | 3,513 |
| 1 Thread | 1,160 | 1,174 | 1,178 | 1,176 |
Všechny čtyři se na jednom vlákně pohybují v rozmezí 2 % a pole se odděluje pouze s přidáváním vláken. Důležitý je zde generační zisk: 8 778 při maximálním počtu vláken je o 31 % více než předchozí generace Pro 5 16 AMD, což je největší generační zisk CPU v této recenzi. Dvojče Intel stále vede s 10 277.
Test rychlosti úložišť 3DMark a disku Blackmagic
3DMark Storage měří, jak si SSD disk vede během herních úloh, jako je načítání her, instalace softwaru, ukládání postupu a přesouvání herních souborů. Blackmagic Disk Speed Test měří sekvenční rychlost čtení a zápisu SSD disku s využitím velkých mediálních souborů. Vyšší rychlost znamená lepší v obou případech.
| Skladování | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Úložiště 3DMark | 2,424 | 3,093 | 2,325 | 2,477 |
| Rychlost zápisu Blackmagic (MB/s) | 4,772.0 | 9,000.8 | 5,070.5 | 5,166.5 |
| Rychlost čtení Blackmagic (MB/s) | 4,900.4 | 9,809.2 | 5,071.2 | 4,758.0 |
Náš recenzovaný kus byl dodáván s diskem Kioxia BG7 4. generace a ukazuje, že sekvenční propustnost se pohybuje kolem 4.8 GB/s v obou směrech, zatímco disk Gen5 v konfiguraci s procesory Intel čte rychlostí téměř 9.8 GB/s, což je zhruba dvakrát rychleji. Konfigurátor od společnosti Dell uvádí tuto sestavu s procesory AMD s úložištěm Gen4, zatímco sestava s procesory Intel je Gen5, takže se jedná spíše o rozdíl v platformě než o špatný vzorek a stojí za pozornost každého, kdo přesouvá velké mediální soubory.
Blackmagic RAW Speed Test
Test rychlosti Blackmagic RAW měří, kolik snímků za sekundu dokáže systém dekódovat video Blackmagic RAW na CPU a GPU. Uvádíme výsledky pro 8K s kompresí 12:1, kde vyšší hodnota znamená lepší.
| Blackmagic RAW Speed Test | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| 8K 12:1 CPU (snímky/s) | 77 | 79 | 74 | 72 |
| 8K 12:1 GPU (snímky/s) | 49 | 85 | 49 | 45 |
Dekódování CPU je v celé skupině blízké, 72 až 79 fps. S GPU se Radeon 890M potýká s 49 fps oproti 85 fps u Arc Pro B390, což je rozdíl mezi nedostatečným přehráváním 8K v reálném čase a jeho pohodlným zvládnutím.
Topaz Video AI
Benchmark Topaz Video AI měří výkon upscalingu videa a interpolace snímků s využitím umělé inteligence v počtu snímků za sekundu napříč modely vylepšení aplikace, zde spuštěnými na vstupním rozlišení 1080p, kde vyšší znamená lepší. Předchozí generace Pro 5 16 AMD nebyla s Topaz testována.
| Topaz Video AI (fps) | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| Artemis 1X / 2X / 4X | 3.75 / 2.24 / 0.79 | 6.22 / 5.28 / 1.89 | 3.72 / 2.21 / 0.78 | 3.25 / 1.94 / 0.68 |
| Clona 1X / 2X / 4X | 4.86 / 2.70 / 0.86 | 5.18 / 3.14 / 0.94 | 4.91 / 2.72 / 0.92 | 4.20 / 2.38 / 0.78 |
| Proteus 1X / 2X / 4X | 3.93 / 2.69 / 1.19 | 6.43 / 6.08 / 2.46 | 3.99 / 2.70 / 1.18 | 3.42 / 2.35 / 1.03 |
| Gaia 1X / 2X / 4X | 1.90 / 1.35 / 0.94 | 3.24 / 2.25 / 1.50 | 1.87 / 1.34 / 0.96 | 1.66 / 1.15 / 0.83 |
| Nyx 1X / 2X | 1.86 / 1.56 | 1.57 / 1.54 | 1.87 / 1.53 | 1.56 / 1.34 |
| Hyperion HDR 1X | 11.34 | 3.22 | 11.48 | 9.49 |
| 4X Zpomalené Apollo / APFast | 6.05 / 17.72 | 8.57 / 22.13 | 6.08 / 17.59 | 5.72 / 16.11 |
| 16x zpomalený Aion | 9.13 | DNF | 9.05 | 7.98 |
Dvojče Intel vítězí ve většině modelů s možností upscalingu, v některých případech s velkým náskokem. Přesto Radeon 890M drží dvě pozice, na kterých má zájem kupující s AMD: Hyperion HDR s 11.34 fps proti 3.22, což je více než trojnásobek, a model Aion s 16X Slowmo, který zde a na 16palcovém sourozenci zvládl běh, ale na dvojčeti Intel selhal. Pokud váš technologický proces závisí na některém z těchto modelů, je sestava od AMD bezpečnějším strojem.
Generování textu s umělou inteligencí v UL Procyon
Benchmark Procyon AI Text Generation zefektivňuje testování výkonu LLM tím, že poskytuje stručnou a konzistentní metodu hodnocení. Umožňuje opakované testování napříč čtyřmi lokálními modely: Phi, Mistral, Llama3 a Llama2, a zároveň minimalizuje složitost velkých modelů a počet proměnných. Vyvinutý ve spolupráci s předními společnostmi v oblasti hardwaru pro umělou inteligenci, optimalizuje využití lokálních akcelerátorů umělé inteligence k poskytování spolehlivějšího a efektivnějšího hodnocení výkonu. Všechny čtyři systémy spustily modely v běhovém prostředí ONNX s DirectML na svých grafických procesorech.
| Generování textu pomocí umělé inteligence v Procyonu | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| Phi | 424 | 887 | 434 | 371 |
| Mistral | 396 | 646 | 403 | 346 |
| Lama3 | 352 | 674 | 357 | 306 |
| Lama2 | 379 | 786 | 390 | 329 |
Arc Pro B390 zhruba zdvojnásobuje Radeon 890M v testech Phi, Llama2 a Llama3 a před Mistralem vede o 63 %, což je největší rozdíl v AI v celé recenzi. Generačně má recenzovaný kus oproti HX PRO 470 náskok 14 až 15 % a všechny čtyři systémy dokončují Llama2 díky svým 64GB sdíleným paměťovým fondům, což je praktická výhoda, kterou integrované platformy mají oproti samostatným kartám s malou VRAM pro lokální inferenci.
Počítačové vidění s umělou inteligencí UL Procyon
Benchmark Procyon AI Computer Vision Benchmark měří výkon inference AI napříč CPU, GPU a dedikovanými akcelerátory pomocí řady neuronových sítí a vyhodnocuje úlohy, jako je klasifikace obrazu, detekce objektů, segmentace a superrozlišení, s modely včetně MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN a ResNet 50. Běhy WinML používají float32 na CPU a GPU, což poskytuje srovnatelný pohled napříč dodavateli. Také jsme spustili novější sadu Computer Vision 2 prostřednictvím nativní cesty každého dodavatele, Ryzen AI v int8 na NPU AMD a OpenVINO na NPU a iGPU Intel; tyto výsledky jsou uvedeny samostatně, protože přesnost a doba běhu se liší podle platformy. Vyšší skóre je lepší.
| Počítačové vidění s umělou inteligencí Procyon (WinML) | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Procesor (CPU) | 106 | 141 | 114 | 91 |
| GPU | 247 | 404 | 245 | 214 |
| Procyon AI Computer Vision 2 (nativní běhové prostředí) | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| NPU | 1,176 | 1,647 | 1,189 | 611 |
| iGPU | N / A | 1,517 | N / A | N / A |
Generační nárůst NPU je pozoruhodné číslo: 1 176 oproti 611 u HX PRO 470, což je téměř dvojnásobek a odráží přechod z enginu 50 TOPS na 60 TOPS a novější běhové prostředí Ryzen s umělou inteligencí. Za zmínku stojí, že dvojče Intelu stále dosahuje vyššího skóre 1 647 i přes své hodnocení 50 TOPS, což je připomínka toho, že údaje o TOPS od dodavatelů se přímo nepromítají do propustnosti v benchmarku.
Generování obrazu UL Procyon s umělou inteligencí
Benchmark Procyon AI Image Generation poskytuje konzistentní metodu pro měření výkonu inferenčních dat umělé inteligence od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU, a to pomocí tří testů: Stable Diffusion XL FP16 pro špičkové GPU, Stable Diffusion 1.5 FP16 pro středně výkonné GPU a Stable Diffusion 1.5 INT8 pro zařízení s nízkou spotřebou energie. Benchmark používá optimální inferenční cestu pro každou platformu, což znamená optimalizovaný kanál DirectML pro AMD na systémech Radeon a OpenVINO na jednotce Intel. Test INT8 běží na NPU, kde existuje podporovaný kvantizovaný model; současné jednotky Pro Precision AMD zatím žádný nemají k dispozici prostřednictvím Procyonu, takže tyto buňky jsou prázdné, dokud není nalezena podporovaná cesta.
| Generování obrázků pomocí umělé inteligence v Procyonu | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| SD 1.5 FP16 | 281 | 632 | 316 | 255 |
| SDXL FP16 | 197 | 731 | 200 | 173 |
| SD 1.5 INT8 (iGPU) | N / A | 7,873 | N / A | N / A |
| SD 1.5 INT8 (NPU) | N / A | 3,003 | N / A | 3,598 |
V testu FP16 je Arc Pro B390 více než dvakrát rychlejší v SD 1.5 a téměř čtyřikrát rychlejší v SDXL, což je pro každého, kdo generuje obrázky lokálně, skutečná mezera. Zajímavou buňkou je řada NPU: předchozí generace Pro 5 16 AMD má skutečně kvantovaný NPU běžící na 3 598 s využitím AI cesty AMD Ryzen, což je více než 3 003 u dvojčete Intel, a očekávali bychom, že novější 60 TOPS NPU této jednotky jej překoná, jakmile Procyon odhalí podporovaný kvantizovaný model pro tuto platformu.
SPECviewperf 15
SPECviewperf 15 měří grafický výkon pomocí sad zobrazení odvozených z profesionálních aplikací v oblasti CAD, 3D modelování, renderování, inženýrství a lékařské vizualizace, zde přehráváno v rozlišení 1080p. Vyšší skóre znamená lepší výsledek, i když výkon se může mezi aplikacemi a grafickými architekturami značně lišit. Sada zobrazení enscape-01 se na recenzované jednotce po několika běhech nedokončila a catia-07 selhala na Intel twinu.
| SPECviewperf 15 (FHD) | Dell Pro Precision 5 14s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro Precision 5 14s Intel (Arc Pro B390) | Dell Pro Precision 5 16s s AMD (Radeon 890M) | Dell Pro 5 16 AMD (Radeon 890M) |
| 3dsmax-08 | 26.30 | 19.51 | 26.23 | 23.21 |
| mixér-01 | 23.01 | 21.55 | 23.17 | 19.89 |
| catia-07 | 22.70 | DNF | 22.70 | 20.16 |
| creo-04 | 49.27 | 63.57 | 49.42 | 44.27 |
| energy-04 | 29.51 | 38.07 | 29.69 | 25.39 |
| únik-01 | DNF | 14.92 | 8.45 | 8.02 |
| mája-07 | 53.30 | 83.86 | 53.48 | 48.67 |
| lékařské-04 | 73.42 | 69.41 | 73.31 | 65.45 |
| snx-05 | 59.58 | 78.74 | 61.33 | 51.67 |
| solidworks-08 | 36.66 | 33.38 | 36.40 | 33.12 |
| unreal_engine-01 | 27.31 | 41.38 | 27.38 | 26.61 |
Tato tabulka je konkurenceschopnější, než naznačují hrubé výsledky výpočtů GPU. Recenzovaný kus poráží dvojče Intelu ve čtyřech z devíti dokončených sad zobrazení, a to v programech 3dsmax, Blender, Medical a Solidworks. Zároveň se výhoda certifikovaných ovladačů Intelu projevuje v CAD a inženýrských stopách, kde vede o 29 až 57 %. Oproti svému předchůdci recenzovaný kus zlepšil ve všech deseti dokončených sadách zobrazení, a to v průměru o 12 %.
SPECworkstation 4
SPECworkstation 4 měří výkon pracovní stanice v rámci CPU, grafiky, úložiště, umělé inteligence, návrhu produktů, inženýrství, finančních služeb a dalších profesionálních úloh s využitím reálných aplikací seskupených do sedmi vertikál. Vyšší skóre znamená lepší výsledek a „N/A“ znamená, že systém nesplnil každou úlohu požadovanou pro danou kategorii.
| SPECworkstation 4 | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem AMD | Dell Pro Precision 5 14s s procesorem Intel | Dell Pro Precision 5 16s s procesorem AMD | Dell Pro 5 16 AMD |
| Hardwarové subsystémy | ||||
| Procesor (CPU) | 1.15 | N / A | N / A | 1.09 |
| Grafika | 2.57 | 2.70 | 2.65 | 2.36 |
| Urychlovač | 2.22 | 2.29 | 2.31 | N / A |
| Skladování | 0.93 | 1.70 | 1.00 | 0.89 |
| Průmyslové vertikály | ||||
| AI a strojové učení | 1.38 | 1.45 | 1.45 | 1.37 |
| Energie | 1.28 | 1.67 | 1.38 | 1.24 |
| Finanční služby | 1.07 | 0.93 | 1.29 | 0.98 |
| Life Sciences | 1.41 | N / A | 1.47 | 1.34 |
| Média a zábava | 1.39 | 1.53 | 1.48 | N / A |
| Produktový design | 1.34 | 1.80 | 1.41 | 1.34 |
| Produktivita a rozvoj | 1.03 | 1.32 | N / A | 0.78 |
Testovaný model poráží dvojče Intelu ve finančních službách, kde 16palcový sourozenec od AMD jednoznačně vede skupinu a zaostává za Intelem v graficky vážených vertikálech, zatímco jeho úložný subsystém s výkonem 0.93 palce se shoduje s diskem Gen4.
Závěr
Dell Pro Precision 5 14s AMD v kompaktním šasi o hmotnosti 3.08 kg nabízí značný vícevláknový výkon. Jeho procesor Ryzen AI 9 HX PRO 475 dosáhl nejlepších výsledků v úlohách náročných na CPU, když v celkovém benchmarku 7-Zip porazil verzi od Intelu o 11 %. Zvládl také každou úlohu y-cruncher, která se vešla do dostupné paměti. Ve srovnání s platformou AMD předchozí generace představuje 31% zlepšení v profilu CPU v 3DMark a téměř zdvojnásobení výkonu NPU významný pokrok.
Kompromisy jsou stejně jasné. Grafika Radeon 890M výrazně zaostává za procesorem Arc Pro B390 od Intelu ve většině úloh s grafickými procesory, renderováním a umělou inteligencí. Zároveň SSD disk Kioxia Gen4 poskytuje zhruba poloviční sekvenční propustnost oproti disku Gen5 v konfiguraci s Intelem. Výdrž baterie dosáhla úctyhodných 14 hodin a 26 minut, ale to stále zůstává o více než devět hodin méně než u verze s Intelem. Systém od AMD má i několik výhod specifických pro danou pracovní zátěž, včetně podpory testu GPU Cinebench 2026 a úspěšného dokončení modelu Topaz Video AI 16X Slowmo Aion.
Kromě výkonu těží konfigurace AMD z vynikajícího 14palcového QHD+ 120Hz displeje, odolného šasi z hliníkové slitiny, silného výběru portů, Wi-Fi 7 a komplexní sady bezpečnostních funkcí pro firmy. Pájená paměť zdůrazňuje důležitý výběr správné kapacity předem, zejména s ohledem na strmý upgrade na 64 GB za 1 700 dolarů v online konfigurátoru Dell.
Konfigurace v obchodě Dell Store začínají na ceně 2 253 dolarů a v testované verzi dosahují až 5 404 dolarů. Dell Pro Precision 5 14s AMD má za jednotku vysokou cenu, ale komerční zákazníci jej obvykle kupují na základě smluv o objemu. Nejlépe se hodí pro mobilní profesionály, jejichž pracovní zátěže těží z 24 vláken CPU, dostatečné sdílené paměti a displeje s vysokým rozlišením. Kupující, kteří upřednostňují akceleraci GPU, maximální výdrž baterie nebo rychlejší úložiště, shledají konfiguraci s Intelem atraktivnější, ale pro pracovní stanice s vysokými nároky na CPU ve vysoce přenosném provedení je verze s AMD silným argumentem.
Možnosti konfigurace a aktuální ceny naleznete na Stránka produktu Dell Pro Precision řady 5 14S.
Žebříček: Dell Pro Precision 5 14s AMD se v našem žebříčku výdrže baterie notebooku umístil na 13. místě s časem 14 hodin a 26 minut.




Amazon