StorageReview.com

Recenze Dell Pro 5 16 (AMD): Nejlepší varianta s procesorem AMD pro stolní počítače v řadě notebooků Dell Pro

Koncový uživatel  ◇  Workstation

Dell Pro 5 16 je notebook s velkou obrazovkou v řadě komerčních notebooků Dell Pro a zároveň ten, který vyniká spíše svou hodnotou než přenosností. Náš recenzovaný kus kombinuje procesor AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12 jader, 24 vláken, 55 TOPS NPU) s integrovanou grafickou kartou AMD Radeon 890M, 64 GB RAM DDR5-5600, 1TB SSD disk a 16palcový displej WQXGA. S cenou 4 648 dolarů v konfiguraci (jeden kus na Dell.com, před množstevními slevami, které většina uživatelů skutečně platí) se umístil pod zbytkem testované řady Pro.

Recenze Dell Pro 5 16 – hrdina

Abychom byli spravedliví, jedná se o komerční stroj pro firemní flotily. Důležité jsou trvalá produktivita, ovladatelnost, servisovatelnost, výdrž baterie a celkové náklady na vlastnictví. Dodává se s funkcemi správy AMD PRO, Dell SafeBIOS a SafeID, ověřováním BIOSu odolným vůči kvantovým zkouškám a podporou ProSupport Next Business Day Onsite; detaily, které IT kupující váží více než specifikace taktovací frekvence.

Pro 5 16 je zajímavý tím, že používá stejný křemík jako 14palcový Pro 7 AMD, ale mění dvě proměnné: přechází na pomalejší paměť DDR5-5600 oproti LPDDR5x-8533 u tenčích modelů a tento čip umisťuje do většího 16palcového šasi. Tyto dvě volby definují jeho výkonnostní charakter, a to ne stejným směrem. Větší šasi umožňuje procesoru Ryzen AI 9 HX PRO 470 udržovat vyšší trvalé frekvence; Pro 5 16 dosahuje nejsilnějšího výsledku v Cinebench multi-core testu ze čtyř testovaných modelů Dell. Pomalejší paměť je pro jeho integrovanou grafiku stropem a 16palcový panel je důvodem, proč se v žebříčku výdrže baterie umístil na posledním místě. V kombinaci s plnohodnotnou numerickou klávesnicí se jedná o produktivní stroj určený především pro stolní počítače: silný v trvalém provozu na CPU a každodenním multitaskingu, slabší tam, kde záleží nejvíce na šířce pásma paměti nebo celodenním provozu bez napájení.

Design a budování

Díky 16palcové obrazovce a plnohodnotné klávesnici je Dell Pro 5 16 největším notebookem v této skupině, měří 14.12 palce na šířku, 9.98 palce na hloubku a až 0.75 palce na tloušťku s počáteční hmotností 4.02 libry. To je stále znatelný skok oproti 14palcovým modelům, zejména po přidání nabíječky do brašny, ale větší rozměry se vyplatí větším prostorem na obrazovce a prostornější klávesnicí.

Recenze Dell Pro 5 16 uzavřena

Hliníkové šasi Magnetite má tmavou povrchovou úpravu se světlou texturou na víku, klávesnici a spodním krytu. Má obvyklý jednoduchý, firemní vzhled s minimem detailů kromě stříbrného loga Dell. Povrchová úprava také dobře skrývá otisky prstů.

Recenze Dell Pro 5 16 uvnitř

Po sejmutí spodního krytu jsou přístupné dva sloty DDR5 SODIMM, M.2 SSD, bezdrátová karta, chladicí ventilátor a 70Wh baterie. Oba paměťové moduly lze vyměnit a baterie je také navržena pro výměnu zákazníkem, což firmám dává více možností oprav a upgradu s tím, jak notebook stárne. Chlazení je vybaveno jedním velkým ventilátorem a tepelnou trubicí se širokou mřížkou pro nasávání vzduchu, která pokrývají velkou část spodní strany, a výfukovým otvorem probíhajícím podél zadní strany.

Displej a vstup

Naše recenzovaná sestava má vylepšený 16palcový displej WQXGA s rozlišením 2560 x 1600, podporou proměnné obnovovací frekvence, jasem 500 nitů a plným pokrytím barevného prostoru sRGB. Tato kombinace poskytuje systému Windows, fotografiím a videu ostřejší a barevnější vzhled než u displejů Dell s nižším rozlišením. Antireflexní vrstva také pomáhá snižovat odrazy světla v kancelářském osvětlení a technologie Low Blue Light je součástí výbavy pro delší pracovní sezení.

Přední strana Dell Pro 5 16

Panel s poměrem stran 16:10 nám poskytl dostatek vertikálního prostoru pro dokumenty, tabulky, webové stránky a aplikace s přeplněnými rozhraními. Větší šířka je také užitečná při práci se dvěma okny vedle sebe, zejména pokud je notebook používán mimo externí monitor. Náš panel nepodporuje dotykové ovládání, ale to pravděpodobně není pro firemní uživatele, pro které je tato konfigurace určena, příliš velký problém.

Dell využívá širší klávesnici k začlenění samostatné numerické klávesnice, což je užitečný rozdíl oproti třem 14palcovým notebookům v této recenzované skupině. Každý, kdo pravidelně pracuje s tabulkami, účetním softwarem nebo velkými soubory numerických dat, by měl najít mnohem rychlejší způsob, než aby se spoléhal na číselnou řadu. Podsvícení Mini-LED zajišťuje rovnoměrné osvětlení kolem kláves a klávesnice obsahuje také klávesu Copilot a čtečku otisků prstů zabudovanou v tlačítku napájení.

Pod klávesnicí se nachází velký clickpad, který poskytuje dostatek prostoru pro navigaci a gesta více prsty. Protože numerická klávesnice posouvá hlavní oblast pro psaní doleva, je clickpad také umístěn vlevo od středové osy notebooku. Nad displejem se nachází 8MP HDR kamera s podporou infračerveného portu, detekcí přítomnosti, rozpoznáváním obličeje Windows Hello a fyzickou clonou pro ochranu soukromí.

Porty a připojení

Dell Pro 5 16 nabízí dobrý výběr portů na obou stranách šasi. Na levé straně se nachází HDMI 2.1, jeden port USB 3.2 Gen 1 typu A a dva porty Thunderbolt 4 typu C s rychlostí 40 Gb/s s DisplayPort 2.1 a USB Power Delivery. Kterýkoli port typu C lze použít s dodanou 65W nabíječkou, což ponechává určitou flexibilitu při rozhodování o tom, kam kabel vést na stole.

Na pravé straně se nachází druhý port USB 3.2 Gen 1 typu A s technologií PowerShare, globální konektor pro sluchátka, gigabitový Ethernet a slot pro klínový zámek Kensington. Sloty pro karty SmartCard a nano-SIM jsou k dispozici jako volitelné doplňky v závislosti na zvolené konfiguraci. Vestavěný konektor RJ45 je obzvláště užitečný v kanceláři nebo testovacím prostředí, kde může být kabelové síťové připojení vhodnější než nošení ethernetového adaptéru USB.

Dell Pro 5 16 levá strana

Bezdrátové připojení zahrnuje adaptér MediaTek MT7925 s podporou Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Baterie s kapacitou 70 Wh podporuje Dell ExpressCharge a je schopna nabíjení ExpressCharge Boost.

Zabezpečení a spravovatelnost

Firemní kupující najdou v této konfiguraci již zahrnutou většinu funkcí zabezpečení a správy zařízení, které pravděpodobně budou potřebovat. Ryzen AI 9 HX PRO 470 přináší funkce správy a zabezpečení AMD PRO, zatímco portál Dell Management Portal dokáže spolupracovat s Microsoft Intune a pomáhat IT týmům s konfigurací systémů, distribucí aktualizací a dohledem nad větším množstvím zařízení.

Specifikace Dell Pro 5 16 (AMD)

Specifikace Dell Pro 5 16 (P516265)
Přehled platformy
Procesor AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470
12 jader / 24 vláken, až 5.2 GHz
55 TOPS NPU (Copilot + PC)
Grafika AMD Radeon 890M (integrovaná)
Operační systém Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
Paměť a úložiště
Memory 64 GB DDR5-5600 (2 × 32 GB), dvoukanálová
Skladování 1 TB SSD (SanDisk PC SN5100S)
Displej a fotoaparát
Display 16″ WQXGA (2560 × 1600), nedotykový, VRR
500 nitů, 100% sRGB, antireflexní úprava, nízká hladina modrého světla
Fotoaparát 8 MP + IR (Windows Hello)
Připojení a vstup
bezdrátový MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, Bluetooth 5.4
klávesnice Podsvícení mini LED diod s americkou angličtinou a numerickou klávesnicí
porty 2x Thunderbolt 4 40 Gb/s typu C (DisplayPort 2.1, Power Delivery); 2x USB 3.2 Gen 1 typu A (jeden s PowerShare); HDMI 2.1; Gigabit Ethernet (RJ45); globální konektor pro sluchátka; slot pro klínový zámek. Volitelná čtečka čipových karet a slot pro nano-SIM kartu.
Zabezpečení a spravovatelnost
Bezpečnost čtečka otisků prstů
Dell SafeBIOS, SafeID, důvěryhodné zařízení
Ověření BIOSu odolného vůči kvantovým vlivům
Ovladatelnost Ovladatelnost AMD PRO
Portál pro správu Dell, Microsoft Intune
Moc a fyzická síla
Baterie 3článková, 70 Wh, ExpressCharge / ExpressCharge Boost
Napájecí adaptér 65 W USB-C
Hmotnost / Rozměry Od 4.02 lb; 14.12 x 9.98 x až 0.75 palce.
Záruka a ceny
Služby Dell ProSupport, záruka u zákazníka následující pracovní den, 36 měsíců
Základní cena $2,089
Cena po testování 4 648 USD (za jeden kus na Dell.com, bez slevy)

Testování výkonu

Testovací systémy

Specifikace Dell Pro 5 16 (AMD) Dell Pro 7 14 (AMD) Dell Pro 7 14 (Intel) Dell Pro 5 14 (Intel)
Procesor (CPU) Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Ryzen AI 9 HX PRO 470 (12C/24T) Core Ultra 7 366H (16C) Core Ultra X7 368H (16C)
GPU Radeon 890M Radeon 890M Intel Graphics Intel Arc B390
Memory 64 GB DDR5-5600 64 GB LPDDR5x-8533 64 GB LPDDR5x-8533 64 GB LPCAMM2-8533
Skladování SanDisk PC SN5100S 1 TB Samsung BM9C1a 1 TB SK hynix PCB01 1 TB SK hynix PCB01 1 TB
Display 16″ WQXGA 14″ WUXGA 14″ WUXGA 14″ WUXGA
Cena po testování $4,648 $5,377 $5,600 $5,492

UL Procyon: Počítačové vidění s umělou inteligencí

Benchmark Procyon AI Computer Vision Benchmark měří výkon inferenčních systémů umělé inteligence napříč CPU, GPU a dedikovanými akcelerátory pomocí řady nejmodernějších neuronových sítí. Vyhodnocuje úlohy, jako je klasifikace obrazu, detekce objektů, segmentace a superrozlišení, s využitím modelů včetně MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN a ResNet 50. Testy probíhají na několika inferenčních enginech, včetně NVIDIA TensorRT, Intel OpenVINO, Qualcomm SNPE, Microsoft Windows ML a Apple Core ML, což poskytuje široký pohled na efektivitu hardwaru a softwaru. Výsledky jsou prezentovány pro modely optimalizované pro float a integer, což poskytuje konzistentní a praktické měřítko výkonu strojového vidění pro profesionální úlohy.

Dell Pro 5 16 dosáhl v testu CPU skóre 91 bodů, což ho řadí před Pro 7 14 AMD s 77 body, ale za oba systémy Intel. Jeho procesor Ryzen dokončil všechny modely rychleji než stejný čip v Pro 7 14, včetně YOLO V3 s 99.38 ms oproti 122.35 ms a REAL-ESRGAN s 4 504,35 ms oproti 5 383,21 ms. Jeho Radeon 890M zvýšil skóre GPU na 214, čímž těsně překonal Pro 7 14 Intel s 205 body, ale zaostával za Pro 7 14 AMD s 243 body a Pro 5 14 Intel s 398 body. Zdá se, že rychlejší paměť LPDDR5x-8533 menšího notebooku AMD pomáhá jeho integrované grafice, zatímco Arc B390 dává Pro 5 14 Intel v tomto testu velkou výhodu.

Výsledky CPU (průměrný čas v ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí 91 77 121 119
MobileNet V3 1.57 ms 1.79 ms 1.24 ms 1.09 ms
ResNet 50 13.64 ms 16.46 ms 11.57 ms 10.11 ms
Počátek V4 40.43 ms 51.10 ms 34.01 ms 29.77 ms
DeepLab V3 69.73 ms 74.74 ms 37.98 ms 50.18 ms
YOLO V3 99.38 ms 122.35 ms 81.22 ms 112.64 ms
REAL-ESRGAN 4,504.35 ms 5,383.21ms 3,163.45 ms 2,884.51 ms
Výsledky GPU (průměrný čas v ms) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí 214 243 205 398
MobileNet V3 1.56 ms 1.17 ms 1.04 ms 0.84 ms
ResNet 50 8.76 ms 7.93 ms 6.52 ms 2.94 ms
Počátek V4 22.46 ms 20.06 ms 20.72 ms 8.38 ms
DeepLab V3 38.40 ms 34.04 ms 26.53 ms 17.54 ms
YOLO V3 23.56 ms 21.92 ms 43.07 ms 19.14 ms
REAL-ESRGAN 570.35 ms 536.81 ms 1,309.49 ms 562.87 ms

UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence

Benchmark generování textu s využitím umělé inteligence (AI) Procyon zefektivňuje testování výkonu LLM tím, že poskytuje stručnou a konzistentní metodu hodnocení. Umožňuje opakované testování napříč více modely LLM a zároveň minimalizuje složitost velkých modelů a počet proměnných. Byl vyvinut ve spolupráci s předními výrobci hardwaru pro umělou inteligenci a optimalizuje využití lokálních akcelerátorů umělé inteligence k poskytování spolehlivějšího a efektivnějšího hodnocení výkonu.

Slabou stránkou Dell Pro 5 16 bylo generování lokálního textu, protože se všemi čtyřmi jazykovými modely skončil poslední. Skóre se pohybovalo od 306 s Llama3 do 371 s Phi, zatímco Pro 7 14 AMD dosáhl se stejným procesorem 345 a 427. Rozdíl se projevil také v rychlosti generování, kdy Dell Pro 5 16 produkoval 27 163 tokenů za sekundu v Phi a 15 050 tokenů za sekundu v Llama3, ve srovnání s 30 492 a 16 725 tokeny za sekundu u Pro 7 14 AMD. Rychlejší paměť dala ostatním systémům výhodu v těchto úlohách lokální umělé inteligence s vysokou šířkou pásma, přičemž Intel Arc B390 dosáhl nejlepších výsledků s velkým náskokem.

UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Phi
Celkové skóre Phi 371 427 689 904
Čas do prvního tokenu výstupu Phi 5.052 s 4.286 s 1.843 s 1.158 s
Výstupní tokeny Phi za sekundu 27.163 tokenů/s 30.492 tokenů/s 34.172 tokenů/s 36.952 tokenů/s
Celková doba trvání fí 135.343 s 118 s 92.273 s 81.304 s
Mistral
Celkové skóre Mistralu 346 389 525 716
Čas do prvního tokenu na výstupu Mistralu 6.929 s 6.060 s 3.778 s 2.195 s
Výstupní žetony Mistralu za sekundu 18.174 tokenů/s 56 647 tokenů/s 22.843 tokenů/s 24.724 tokenů/s
Celková doba trvání Mistralu 196.185 s 176 s 143.831 s 123.773 s
Lama3
Celkové skóre Lamy3 306 345 509 708
Čas do prvního tokenu výstupu Llama3 6.518 s 5.707s 2.992 s 1.657 s
Výstupní tokeny Llama3 za sekundu 15.050 tokenů/s 16.725 tokenů/s 19.104 tokenů/s 20.421 tokenů/s
Celková doba trvání Llama3 224.176 s 199 s 161.290 s 142.814 s
Lama2
Celkové skóre Lamy2 329 367 530 641
Čas do prvního tokenu výstupu Llama2 11.089 s 10.307 s 5.412 s 4.082 s
Výstupní tokeny Llama2 za sekundu 8.878 tokenů/s 10.260 tokenů/s 11.230 tokenů/s 12.397 tokenů/s
Celková doba trvání Llama2 381.464 s 334 s 278.109 s 245.572 s

UL Procyon: Generování obrazu AI

Benchmark Procyon AI Image Generation poskytuje konzistentní a přesnou metodu pro měření výkonu inferenčních výpočtů umělé inteligence napříč celou řadou hardwaru, od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU. Zahrnuje tři testy: Stable Diffusion XL (FP16) pro špičkové GPU, Stable Diffusion 1.5 (FP16) pro středně výkonné GPU a Stable Diffusion 1.5 (INT8) pro zařízení s nízkou spotřebou. Benchmark používá optimální inferenční engine pro každý systém, což zajišťuje spravedlivé a srovnatelné výsledky.

Dell Pro 5 16 se v obou testech Stable Diffusion 1.5 držel blízko Pro 7 14 AMD a Pro 7 14 Intel. V FP16 dosáhl skóre 255 a každý obrázek vygeneroval za 24.474 sekundy, zatímco jeho skóre INT8 3 598 bylo z těchto tří notebooků s těsným rozdílem nejlepší. Stable Diffusion XL byl mnohem náročnější, vyžadoval 215.530 sekundy na obrázek pro skóre 173, což ho řadilo těsně za Pro 7 14 AMD a výrazně za oba systémy Intel. Radeon 890M funguje se Stable Diffusion 1.5 poměrně dobře, ale u většího modelu SDXL se generační doby prodlužují.

UL Procyon: Generování obrazu pomocí umělé inteligence Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Stabilní difúze 1.5 (FP16)
Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkové skóre 255 247 258 635
Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkový čas 391.577 s 404.455 s 386.614 s 157.296 s
Stabilní difúze 1.5 (FP16) – rychlost generování obrazu 24.474 s/obrázek 25.278 s/obrázek 24.163 s/obrázek 9.831 s/obrázek
Stabilní difúze 1.5 (INT8)
Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkové skóre 3,598 3,521 3,575 7,693
Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkový čas 69.478 s 70.985 s 69.911 s 32.495 s
Stabilní difúze 1.5 (INT8) – rychlost generování obrazu 8.685 s/obrázek 8.873 s/obrázek 8.739 s/obrázek 4.062 s/obrázek
Stabilní difúze XL (FP16)
Stabilní difúze XL (FP16) – Celkové skóre 173 177 268 646
Stabilní difúze XL (FP16) – celkový čas 3,448.478 s 3,379.388 s 2,230.563 s 928.747 s
Stabilní difúze XL (FP16) – rychlost generování obrazu 215.530 s/obrázek 211.212 s/obrázek 139.410 s/obrázek 58.047 s/obrázek

PCMark 10

PCMark 10 měří obecný výkon systému v rámci každodenní práce, jako je prohlížení webu, videokonference, práce s tabulkami, psaní, úprava fotografií a vykreslování. Vyšší skóre znamená lepší výsledek.

Dell Pro 5 16 dosáhl celkového skóre 8 268 v testu PCMark 10, což je pouhých 170 bodů za Pro 7 14 Intel a 31 bodů před Pro 7 14 AMD. Jeho skóre produktivity 14 322 překonalo oba notebooky Intel a zaostalo pouze o 44 bodů za menším systémem AMD, zatímco divize Digital Content Creation dosáhla skóre 9 852 a umístila se na druhém místě. Jednalo se o silný výsledek v kancelářských, komunikačních a kreativních aplikacích zastoupených v testu PCMark 10.

PCMark 10 (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Celkový 8,268 8,237 8,438 7,945
Essentials 10,870 10,783 10,981 10,751
Produktivita 14,322 14,366 13,992 13,821
Tvorba digitálního obsahu 9,852 9,792 10,610 9,158

Geekbench 6

Geekbench 6 měří výkon procesoru pomocí kombinace běžných úloh, s oddělenými skóre pro jednojádrové a vícejádrové úlohy. Vyšší skóre je lepší.

Dell Pro 5 16 zaznamenal v testu Geekbench 6 nejvyšší skóre v jednom jádru ve skupině s 2 989 body, čímž těsně porazil Pro 5 14 Intel s 2 968. Jeho skóre 14 348 v více jádrech ho řadilo na poslední místo, ačkoli za Pro 7 14 AMD s 14 768 zaostával jen asi o 3 %. Oba systémy Intel skončily nad 16 700 body, což jim dává silnější výsledek v souboru relativně krátkých vícejádrových úloh v testu Geekbench.

Geekbench 6 (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Jednojádrový 2,989 2,888 2,862 2,968
Vícejádrové 14,348 14,768 16,787 16,874

Cinebench R23 a 2024

Cinebench měří, jak rychle procesor dokáže vykreslit složitou scénu, s oddělenými testy pro výkon jednoho a více jader. Vyšší skóre znamená lepší výsledek.

Delší testy renderování CPU umožnily Dellu Pro 5 16 lépe využít jeho větší chladicí systém. V Cinebench R23 multi-core vedl s 18 764 body, čímž porazil Pro 5 14 Intel zhruba o 11 % a Pro 7 14 AMD o téměř 24 %, zatímco jeho single-core skóre 2 029 bylo pouze 14 bodů za lídrem. Cinebench 2024 prohloubil rozdíl ve vícejádrovém testu, přičemž Dell Pro 5 16 dosáhl skóre 1 055 bodů ve srovnání s 847 body pro Pro 7 14 AMD a 807 pro Pro 5 14 Intel. Tyto výsledky ukazují, o kolik lépe si Ryzen AI 9 HX PRO 470 vede během trvalého renderování, když je instalován ve větší 16palcové šasi.

Cinebench (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
R23 Jednojádrový 2,029 1,946 2,043 2,010
Vícejádrový R23 18,764 15,173 14,640 16,915
2024 Jednojádrový 119 105 116 122
2024 Vícejádrový 1,055 847 683 807

7-zipová komprese

Benchmark 7-Zip měří, jak rychle procesor dokáže komprimovat a dekomprimovat data pomocí více vláken. Vyšší skóre GIPS je lepší.

Dell Pro 5 16 vedl v benchmarku 7-Zip s celkovým hodnocením 103.9 GIPS. To ho řadí zhruba o 15 % před Pro 7 14 AMD, o 16 % před Pro 5 14 Intel a o 28 % před Pro 7 14 Intel. Uživatelé, kteří pravidelně komprimují nebo extrahují velké archivy, by měli zaznamenat užitečné zkrácení doby zpracování ve srovnání se třemi menšími notebooky.

7-Zip (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Celkové hodnocení (GIPS) 103.9 90.2 81.2 89.4

y-cruncher

y-cruncher měří, jak rychle procesor dokáže vypočítat velké množství číslic pí, což značně zatěžuje CPU a paměť. Výsledky se měří v sekundách, takže kratší časy jsou lepší.

Dell Pro 5 16 dokončil všechny tři výpočty y-cruncher v nejkratším čase, počínaje 25.160 sekundami v testu s jednou miliardou čísel. To bylo téměř identické s Pro 7 14 AMD s 25.199 sekundami, ale větší systém s rostoucí zátěží otevíral větší mezeru. Jeho pětimiliardový výsledek 163.768 sekund byl o 14 sekund rychlejší než u menšího notebooku AMD, o 41 sekund rychlejší než u Pro 5 14 Intel a téměř o 77 sekund rychlejší než u Pro 7 14 Intel.

y-cruncher — sekundy (čím nižší, tím lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
1 miliard 25.160 25.199 34.775 29.405
2.5 miliard 73.320 79.393 104.586 90.719
5 miliard 163.768 177.776 240.554 204.685

Blender 5.1.1 (GPU)

Benchmark Blenderu měří výkon vykreslování na GPU pomocí tří různých 3D scén: Monster, Junkshop a Classroom. Výsledky jsou uváděny ve vzorcích za minutu, takže vyšší skóre je lepší.

Renderování v Blenderu s využitím grafických karet Intel, takže Dell Pro 5 16 se umístil na spodních příčkách všech tří scén. Radeon 890M produkoval 129.8 vzorků za minutu v režimu Monster, 103.1 v režimu Junkshop a 91.1 v režimu Classroom. Pro 7 14 AMD byl o devět až 18 % rychlejší, zatímco Arc B390 v Pro 5 14 Intel podal téměř třikrát vyšší výkon v režimech Junkshop a Classroom.

Blender 5.1.1 GPU — vzorky/min (vyšší je lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Netvor 129.8 140.9 253.6 366.6
Veřejné haraburdí 103.1 122.0 189.3 312.6
Třída 91.1 105.6 153.0 244.4

V-Ray a LuxMark

LuxMark měří výpočetní výkon GPU vykreslováním složitých scén pomocí OpenCL, zatímco V-Ray GPU měří, jak rychle dokáže grafický procesor vykreslit scénu pomocí V-Ray enginu. Vyšší skóre znamená lepší výsledek.

Výpočetní výkon GPU byl lepší než výsledky v Blenderu, přičemž Dell Pro 5 16 dosáhl v LuxMark Hall skóre 2 125, v LuxMark Food 982 a v-Ray GPU 861 vpaths. Výsledek v Hallu ho s 2 168 umístil těsně za Pro 7 14 Intel, zatímco jeho skóre v-Ray bylo druhé po Pro 5 14 Intel s 919. Ačkoli si Radeon 890M s rendererem v Blenderu nevedl nijak zvlášť dobře, v testovaných úlohách OpenCL a V-Ray byl mnohem konkurenceschopnější.

Výpočetní výkon GPU (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
LuxMark — Hala 2,125 2,042 2,168 3,287
LuxMark — Jídlo 982 1,050 880 1,585
V-Ray GPU (vpaths) 861 784 775 919

SPECviewperf 15

SPECviewperf 15 měří grafický výkon pomocí sad zobrazení založených na profesionálních aplikacích pro CAD, 3D modelování, renderování, inženýrství a lékařskou vizualizaci. Vyšší skóre je lepší, i když výkon se může mezi aplikacemi a grafickými architekturami značně lišit.

Dell Pro 5 16 vedl v několika technických a vědeckých náhledech, včetně Energy (25.39), Medical (65.45) a SolidWorks (33.12), zatímco v 3ds Max (23.21), CATIA (20.16), Creo (44.27) a SNX (51.67) se držel blízko Pro 7 14 AMD. Výsledky se posunuly ve vizualizačních testech, kde Arc B390 vedl v Blenderu, Enscape, Maye a Unreal Engine, přičemž Dell Pro 5 16 dosáhl skóre 19.89, 8.02, 48.67 a 26.61. Radeon 890M si vedl nejlépe v mnoha zde zastoupených CAD, technických a lékařských úlohách, zatímco Intel Arc B390 měl výhodu v několika renderovacích aplikacích.

SPECviewperf 15 (čím vyšší, tím lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
3dsmax-08 23.21 24.69 9.58 20.21
mixér-01 19.89 20.85 9.11 21.19
catia-07 20.16 21.21 5.27 10.27
creo-04 44.27 45.70 18.27 32.53
energy-04 25.39 25.08 3.68 10.78
únik-01 8.02 8.29 6.22 14.28
mája-07 48.67 53.64 49.54 82.42
lékařské-04 65.45 60.50 9.91 22.96
snx-05 51.67 51.84 37.74 46.22
solidworks-08 33.12 32.02 11.86 23.60
unreal_engine-01 26.61 26.29 21.36 38.77

SPECworkstation 4

SPECworkstation 4 měří výkon pracovní stanice v rámci CPU, grafiky, úložiště, umělé inteligence, návrhu produktů, inženýrství, finančních služeb a dalších profesionálních úloh. Vyšší skóre znamená lepší výsledek, zatímco DNF znamená, že systém nesplnil každou úlohu požadovanou pro danou kategorii.

Dell Pro 5 16 zaznamenal nejvyšší skóre v AI a strojovém učení s 1.37, v Energii s 1.24 a ve Finančních službách s 0.98, zatímco v Biologických vědách se s 1.34 dělil o skóre s Pro 5 14 Intel. Jeho skóre v grafice s 2.36 bylo těsně za Pro 7 14 AMD s 2.41 a výrazně před oběma systémy Intel, zatímco subsystém CPU dosáhl 1.09. Úložiště bylo slabší s 0.89 a notebook také zaostával za oběma systémy Intel v Designu produktů a Produktivitě a vývoji. Média a zábava neskončily stejně jako druhý systém AMD.

SPECworkstation 4 (čím vyšší, tím lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
CPU (subsystém) 1.09 1.00 1.08 1.19
Grafika (subsystém) 2.36 2.41 0.82 1.68
Úložiště (subsystém) 0.89 0.55 1.68 1.76
AI a strojové učení 1.37 1.29 1.18 1.36
Energie 1.24 1.13 0.90 1.18
Finanční služby 0.98 0.88 0.78 0.78
Life Sciences 1.34 1.08 1.04 1.34
Média a zábava DNF DNF 1.16 DNF
Produktový design 1.34 1.18 1.41 1.64
Produktivita a rozvoj 0.78 0.72 1.04 1.10

Úložná výkonnost

3DMark Storage měří, jak si SSD disk vede během herních úloh, jako je načítání her, instalace softwaru, ukládání postupu a přesouvání herních souborů. Blackmagic Disk Speed ​​Test měří sekvenční rychlost čtení a zápisu SSD disku s využitím velkých mediálních souborů.

1TB SanDisk PC SN5100S dosáhl v testu 3DMark Storage skóre 2 477, což řadí Dell Pro 5 16 za dva systémy Intel, ale výrazně před Pro 7 14 AMD s 894 body. Společnost Blackmagic naměřila sekvenční rychlost čtení a zápisu 4 758,0 MB/s a 5 166,5 MB/s. Tyto rychlosti by měly být dostatečné pro kancelářskou práci, přenos velkých souborů a kreativní aplikace, ačkoli disky SK Hynix v noteboocích s procesorem Intel se blížily nebo překračovaly 8 400 MB/s v obou směrech.

Úložiště (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Úložiště 3DMark (skóre) 2,477 894 3,259 3,144
Blackmagic Disk – Čtení (MB/s) 4,758.0 3,103.4 8,398.6 8,609.6
Blackmagic Disk — Zápis (MB/s) 5,166.5 4,034.3 8,934.5 8,747.3

Životnost baterie

Test baterie PCMark 10 Modern Office opakovaně spouští běžné kancelářské úkoly, dokud baterie nedosáhne bodu vybití. Delší doba běhu je lepší.

Dell Pro 5 16 vydržel v testu baterie PCMark 10 Modern Office 15 hodin a 22 minut, což z celkového počtu čtyř notebooků představuje nejkratší dobu provozu. Pro 7 14 AMD běžel o čtyři hodiny a šest minut déle, zatímco oba systémy Intel překročily 26 hodin. 70Wh baterie vydrží běžný pracovní den, ale její doba provozu výrazně zaostává za třemi 14palcovými modely.

Baterie — PCMark 10 Modern Office (vyšší znamená lepší) Dell Pro 5 16 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C)  Dell Pro 7 14 (AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470 12C) Dell Pro 7 14 (Intel Core Ultra 7 366H 16C) Dell Pro 5 14 (Intel Core Ultra X7 368H 16C)
Runtime 15h 22m 19h 28m 26h 18m 26h 48m

Závěr

Dell Pro 5 16 je mezi testovanými notebooky nejvhodnější volbou pro kupující, kteří chtějí větší obrazovku, samostatnou numerickou klávesnici a vyšší výkon při dlouhém zatížení CPU. Jeho Ryzen AI 9 HX PRO 470 vedl v obou vícejádrových testech Cinebench, včetně 18 764 v R23, který překonal všechny 14palcové systémy o 11 % nebo více, překonal 7-Zip s 103.9 GIPS a smetl všechny tři výpočty y-cruncher, což ukazuje, že větší chladicí systém dává procesoru prostor k udržení výkonu, který tenčí šasi nedokáže. Dokonce dosáhl nejlepšího skóre skupiny v Geekbench pro jednojádrové procesory s 2 989. 16palcový displej WQXGA také poskytuje lepší pracovní prostor pro tabulky, kreativní aplikace a okna vedle sebe než tři 14palcové alternativy.

Naše recenzovaná sestava stojí 4 648 dolarů, což z ní činí nejlevnější ze čtyř testovaných konfigurací Dell, a to i přes to, že obsahuje 64 GB vyměnitelné paměti, 1TB SSD disk, Wi-Fi 7, 70Wh baterii a tři roky podpory u zákazníka následující pracovní den. To je stále značná investice, ale v rámci spravované flotily Dell nabízí Pro 5 16 nejlepší kombinaci trvalého výkonu CPU, provozuschopnosti, velikosti obrazovky a ceny. Funguje obzvláště dobře jako systém nahrazující stolní počítač, který sice může občas cestovat, ale většinu času stráví připojený ke kancelářskému vybavení.

Každý, kdo potřebuje nejrychlejší integrovanou grafiku, by se měl poohlédnout po jiné grafické kartě v této řadě, protože paměť DDR5-5600 omezuje možnosti Radeonu 890M v Blenderu, lokální umělé inteligenci a dalších úlohách s vysokou šířkou pásma. Pro 7 14 AMD poskytuje lepší výkon Radeonu s pamětí LPDDR5x-8533, zatímco Arc B390 v Pro 5 14 Intel je v Blenderu a generování umělé inteligence podstatně rychlejší. Dell Pro 5 16 má také nejkratší výdrž baterie a nejvyšší počáteční hmotnost v této skupině, takže jeden ze 14palcových modelů bude lepší volbou pro uživatele, kteří tráví většinu dne mimo pracovní stůl.

Pro kupující, kteří upřednostňují prostor na obrazovce, numerickou klávesnici a trvalý výkon procesoru před rychlostí grafiky a přenosností, je Dell Pro 5 16 nejsilnější náhradou stolního počítače v této skupině.

Stránka produktu Dell Pro 5 16

StorageReview Best 2026: Nejlepší 16palcový firemní notebook

Žebříček: Dell Pro 5 16 AMD drží pozici nejlepšího 16palcového notebooku v žebříčku nejlepších firemních notebooků.

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Brian Beeler

Brian sídlí v Cincinnati ve státě Ohio a je hlavním analytikem a prezidentem společnosti StorageReview.com.