Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 je špičková mobilní pracovní stanice postavená na procesoru Intel Core 9 275HX a grafické kartě NVIDIA RTX PRO 5000, spárované s 16palcovou dotykovou obrazovkou Tandem OLED s rozlišením 3200 x 2000. Jedná se o 5.6 kg vážící systém, který nahrazuje pracovní stanici a je určen pro uživatele, kteří se spoléhají na akceleraci GPU, procesory s vysokým počtem jader, velké paměťové oblasti a úložiště PCIe Gen5, což vše je ideální pro náročné profesionální pracovní postupy. Díky tomu je ideální pro inženýry pracující v CAD a simulacích, specialisty na vizualizaci, vývojáře umělé inteligence provozující lokální inferenční kanály a tvůrce obsahu pracující s médii ve vysokém rozlišení.
Core Ultra 9 275HX přináší do P16 Gen 3 24 jader, rozdělených na osm výkonných jader s frekvencí až 5.4 GHz a 16 efektivních jader s frekvencí až 4.6 GHz, a to vše doplněných 36 MB mezipaměti L3. Přidání čipu Intel AI Boost NPU s výkonem 13 TOPS zavádí další vrstvu akcelerace pro software s podporou umělé inteligence, což umožňuje rozložení zátěže mezi zdroje CPU, GPU a NPU.
Systém je dodáván s 32 GB paměti DDR5-5600 v konfiguraci 2 x 16 GB ve čtyřech slotech SO-DIMM s podporou rozšíření až na 192 GB, což je více než dostatečné pro simulační úlohy, velké sestavy a virtualizovaná vývojová prostředí. Úložiště se skládá z 1 TB M.2 NVMe SSD disku instalovaného ve slotu PCIe 5.0 x4, s dalšími dvěma sloty PCIe 4.0 x4 M.2 2280.
Co se týče grafiky, P16 Gen 3 je poháněna mobilní verzí grafické karty NVIDIA RTX PRO 5000, založenou na architektuře Blackwell 2.0 (GB203), která je vyrobena 5nm 4N procesem od TSMC. Čip obsahuje 45.6 miliardy tranzistorů v 378 mm² čipu a má TDP 95 W. Je vybaven 24 GB paměti GDDR7 na 256bitovém rozhraní, což poskytuje šířku pásma 896 GB/s při efektivních 28 Gb/s. Základní takt je jmenovitý na 1095 MHz s možností zvýšení až na 1740 MHz a připojuje se přes PCIe 5.0 x16. Pro mobilní pracovní stanici je 24 GB VRAM poměrně dostatečná paměť, zejména při renderování, simulaci a pracovních postupech s podporou umělé inteligence, kde velikost projektu často definují limity paměti.
GPU obsahuje 10 496 shadingových jednotek napříč 82 streamovacími multiprocesory, spolu s 328 jádry Tensor a 82 jádry RT. Vyrovnávací paměť L1 je k dispozici s kapacitou 128 KB na modul SM, která je podpořena značnou 64 MB vyrovnávací pamětí L2. Teoretická výpočetní propustnost je stanovena na 36.53 TFLOPS pro FP32 a FP16 a 570.7 GFLOPS pro FP64. Podpora API zahrnuje DirectX 12 Ultimate, Shader Model 6.8, OpenGL 4.6, Vulkan 1.4, OpenCL 3.0 a CUDA 12.0, což ji sladí se současnými profesionálními renderovacími enginy, simulačními platformami a výpočetními nástroji řízenými CUDA.
Pokud jde o konektivitu a I/O, velkým lákadlem jsou dva porty Thunderbolt 5 (až 80 Gb/s) a jeden port Thunderbolt 4 (40 Gb/s). To usnadní připojení vysokorychlostních externích úložných polí, dokovacích systémů pro více displejů a budoucích periferií s vysokou šířkou pásma. HDMI 2.1 nabízí přímý výstup na displej a čtečka karet SD Express je skvělá pro mediální pracovní postupy. Co se týče síťových funkcí, je vybaven Wi-Fi 7 (2×2 MU-MIMO) a 2.5GbE portem RJ45.
Specifikace Lenovo ThinkPad P16 Gen 3
| Specifikace | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 |
|---|---|
| Výkon | |
| Procesor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Procesor (CPU) | 24jádrový: Výkon 2.7 až 5.4 GHz (8 jader) Účinnost 2.1 až 4.6 GHz (16 jader) |
| Vyhrazená jádra umělé inteligence | Ano: 13 TOPŮ |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU | NVIDIA RTX PRO 5000 s 24 GB GDDR7 VRAM |
| Instalovaná paměť RAM | 32 GB |
| Typ RAM | 5600 MT/s DDR5 |
| Konfigurace / Kapacita RAM | 2x 16GB modul vyměnitelný uživatelem / 4 sloty s podporou až 192 GB (SO-DIMM) |
| Podpora vPro | Ne |
| Display | |
| Typ panelu | OLED |
| Velikost | 16" |
| Poměr stran | 16:10 |
| Nativní rozlišení | 3200 x 2000 |
| Touchscreen | Ano |
| úprava | Anti-Glare |
| Maximální jas | 600 nitů/cd/m²2 |
| Barevný gamut | 100% DCI-P3 |
| Obnovovací frekvence | 120 Hz |
| Technologie variabilní obnovy | Proměnná obnovovací frekvence (VRR) |
| Úložiště a rozšíření | |
| Celkový instalovaný úložný prostor | 1 TB |
| Typ úložné jednotky | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Rozšíření úložiště | 1x M.2 slot 2280 (PCIe 5.0 x4) [obsazeno] 2x M.2 slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [K dispozici] |
| Vstupy / výstupy | |
| Vstupy / výstupy | 2x USB-C (Thunderbolt 5) / Podporuje napájení 1x USB-C (Thunderbolt 4) / Podporuje napájení 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 / Podporuje napájení 1x USB-A 3.1/3.2 Gen 2 |
| Zobrazení vstupů/výstupů | 1x HDMI 2.1 výstup |
| Zvukové vstupy/výstupy | 1x 1/8″ / 3.5 mm vstup/výstup pro sluchátka/mikrofon |
| Síťové I/O | 1x RJ45 (2.5 GbE) |
| Vestavěné reproduktory | Ano: 2x 2 W |
| Vestavěné mikrofony | Ano: 2 |
| Slot pro média/paměťovou kartu | Jeden slot: SD (nespecifikovaný typ) |
| Komunikace | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 (802.11be) s podporou MU-MIMO (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Buněčná podpora | Ne |
| GPS | Ne |
| Webkamera | Ano: Uživatelsky orientovaný 5 MP |
| Baterie | |
| Chemie baterií | Lithium-iontový polymer (LiPo) |
| Kapacita | 99.9 Wh |
| Klávesnice a myš | |
| klávesnice | Vestavěná klávesnice plné velikosti s podsvícením |
| Polohovací zařízení | TouchPad |
| obecně | |
| Bezpečnost | Vyhrazený hardwarový bezpečnostní čip TPM, rozpoznávání obličeje, čtečka otisků prstů, slot pro zámek Kensington, blokování webové kamery |
| napájení | 180 W s USB-C |
| Příkon | 100 až 240 V AC, 50/60 Hz |
| Certifikace | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold, RoHS, certifikace TCO Gen 10 |
| Rozměry | 14.25 × 9.92 × 1.17″ / 36.2 × 25.2 × 2.97 cm |
| Hmotnost | 5.6 lb / 2.5 kg |
Konstrukce a design Lenovo ThinkPad P16 Gen 3
ThinkPad P16 Gen 3 je plnohodnotná 16palcová mobilní pracovní stanice, která byla navržena tak, aby nahradila stolní počítač pro profesionální uživatele, kteří potřebují na cestách pořádný výpočetní výkon. S hmotností 2.5 kg (5.6 liber) se nejedná o lehký stroj, ale stále se s ním lépe manipuluje než s mnoha 17palcovými nebo 18palcovými pracovními stanicemi. Design vychází ze známého přístupu Lenovo ThinkPad a zaměřuje se spíše na odolnost, strukturu a snadnou údržbu než na ultratenkou konstrukci. Tento notebook je navržen pro každodenní použití v reálném pracovním prostředí.
Displej a přední strana
P16 Gen 3 je vybaven 16palcovým tandemovým OLED panelem s rozlišením 3200 × 2000 a poměrem stran 16:10. Rozlišení a vertikální pracovní plocha jsou velmi důležité v prostředích, jako je CAD, úprava časové osy a kódování, a výška 2000 pixelů poskytuje větší využitelnou plochu obrazovky než tradiční panely s poměrem stran 16:9. Displej podporuje vícedotykové ovládání a disponuje maximálním jasem 600 nitů, 100% pokrytím barev DCI-P3, certifikací DisplayHDR 600 a variabilní obnovovací frekvencí až 120 Hz. Tandemový OLED znamená, že panel používá dvě vrstvy vyzařující světlo místo jedné, což mu pomáhá dosáhnout vyšších úrovní jasu a snižuje zátěž každé vrstvy.
Nad displejem se nachází také 5MP webkamera orientovaná k uživateli, doplněná duálními mikrofony.
Klávesnice a vstup
P16 je vybaven podsvícenou klávesnicí plné velikosti (jak je u řady pracovních stanic ThinkPad obvyklé), včetně vyhrazené numerické klávesnice.
Rozvržení klávesnice odpovídá obvyklému uspořádání pracovních stanic Lenovo, které je postaveno na plném 6řádkovém designu s dedikovanou numerickou klávesnicí. Pro inženýrské aplikace, finanční modelování a CAD je fyzická numerická klávesnice velmi důležitá. Zdvih kláves je dimenzován na 1.5 mm, což dodává klávesnici hlubší pocit ve srovnání s tenčími systémy. Klávesnice je také odolná proti polití, což je rozhodně příjemná pojistka ve studiích a laboratořích, kde zaměstnanci pracují delší dobu.
Lenovo si také zachovalo TrackPoint se třemi samostatnými tlačítky nad touchpadem (včetně červeného tlačítka pro sledování), což umožňuje přesné ovládání kurzoru bez opuštění domovské řady. LED podsvícení je standardní a rozvržení nyní zahrnuje i klávesu Copilot.
Interní hardware a rozšiřitelnost
Jak jsme již zmínili, P16 Gen 3 integruje procesor Intel Core Ultra 9 275HX s 24 jádry rozdělenými do osmi výkonových jader pracujících až do 5.4 GHz a šestnácti efektivních jader pracujících až do 4.6 GHz, podporovaných 36 MB mezipaměti L3. Paměť je konfigurována s 32 GB paměti DDR5-5600 v uspořádání 2 x 16 GB ve čtyřech slotech SO-DIMM s podporou rozšíření až na 192 GB. Úložiště se skládá z 1TB M.2 NVMe SSD disku instalovaného ve slotu PCIe 5.0 ×4. Pro rozšíření jsou k dispozici dva další sloty PCIe 4.0 ×4 M.2 2280.
Levý, pravý a zadní boční I/O
P16 má dostatek portů, takže uživatelé nepotřebují externí rozbočovače pro nejběžnější úkoly:
- Dva porty Thunderbolt 5 s podporou až 80 Gb/s a napájení Power Delivery
- Jeden port Thunderbolt 4 s podporou až 40 Gb/s a napájení Power Delivery
- Dva porty USB-A 3.2 Gen 2
- Jeden HDMI 2.1 výstup
- Jeden 2.5 GbE RJ45 Ethernet port
- Jedna čtečka karet SD Express 8.0
- Jeden 3.5mm konektor pro sluchátka
Jak již bylo zmíněno, zvýšená šířka pásma Thunderboltu 5 oproti Thunderboltu 4 usnadňuje provoz více displejů s vysokým rozlišením, připojení k rychlému externímu úložišti NVMe a používání doku s jedním kabelem, aniž byste se museli příliš starat o omezení šířky pásma.
Bezdrátové připojení zahrnuje Wi-Fi 7 (802.11be) s podporou 2×2 MU-MIMO a Bluetooth 5.4.
Spodní část a výkon
Napájení zajišťuje lithium-iontová polymerová baterie s kapacitou 99.9 Wh, což je těsně pod limitem 100 Wh, který většina leteckých společností povoluje v příručním zavazadle. V systému postaveném na procesoru třídy HX a grafické kartě pro pracovní stanice je tato baterie určena pro cestování, schůzky a krátkodobé používání mimo stůl, zatímco trvalé velké pracovní zatížení bude i nadále záviset na připojeném napájecím adaptéru.
Integrované reproduktory mají výkon 2 x 2 W, což je dostatečné pro konference a běžné mediální využití. Pro profesionální zvukovou práci budou s největší pravděpodobností stačit profesionální náhlavní soupravy.
Výkon Lenovo ThinkPad P16 Gen 3
Pro vyhodnocení ThinkPadu P16 Gen 3 jsme provedli sérii benchmarků pro pracovní stanice, umělou inteligenci, vykreslování, úložiště a obecné výpočetní výkon, které byly navrženy tak, aby zatížily výkon CPU i GPU v rámci profesionálních úloh.
Naše recenzovaná konfigurace byla vybavena procesorem Intel Core Ultra 9 275HX s 24 jádry a frekvencí až 5.38 GHz, spárovaným s grafickou kartou NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell Laptop GPU s 24 GB paměti GDDR7. Systém byl také konfigurován se 128 GB systémové paměti a 4TB SSD diskem Samsung NVMe.
V těchto testech jsme porovnali ThinkPad P16 Gen 3 s následujícími systémy:
- Dell Pro Max 18 Plus s procesorem Intel Core Ultra 9 285HX a grafickou kartou NVIDIA RTX PRO 5000
- HP ZBook Fury G1i s procesorem Intel Core Ultra 9 285HX a grafickou kartou NVIDIA RTX PRO 5000
Zatímco základní parametry CPU a GPU zůstávají u systémů Dell a HP do značné míry shodné, Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 představuje mírně odlišný profil ladění, který odráží jeho vlastní designové priority. Dell konfiguruje svou RTX PRO 5000 s maximálním výkonem 175 W a grafickým taktem 1807 MHz, zatímco HP nastavuje stejnou GPU na maximální TDP 150 W s taktem 1740 MHz. Lenovo pro srovnání provozuje RTX PRO 5000 s znatelně nižším TDP GPU 105 W, přičemž upřednostňuje teplotu a dlouhodobý běh.
Co se týče CPU, konfigurace Dell i HP se spoléhají na Intel Core Ultra 9 285HX, zatímco systém Lenovo mírně ustupuje Intel Core Ultra 9 275HX. Konfigurace paměti také odráží odlišné přístupy k platformě. Dell využívá implementaci CAMM2 s rychlostí 7200 MT/s, ale v tomto systému pracuje na 6400 MT/s, zatímco HP se drží tradiční paměti SODIMM s rychlostí 5600 MT/s, ale pracuje na 4400 MT/s. Lenovo používá podobný přístup k SODIMM, který rovněž pracuje na 4400 MT/s.
Počítačové vidění s umělou inteligencí Procyon
Benchmark Procyon AI Computer Vision Benchmark měří výkon inferenčních systémů umělé inteligence napříč CPU, GPU a dedikovanými akcelerátory pomocí řady nejmodernějších neuronových sítí. Vyhodnocuje úlohy, jako je klasifikace obrazu, detekce objektů, segmentace a superrozlišení, s využitím modelů včetně MobileNet V3, Inception V4, YOLO V3, DeepLab V3, Real ESRGAN a ResNet 50. Testy probíhají na několika inferenčních enginech, včetně NVIDIA TensorRT, Intel OpenVINO, Qualcomm SNPE, Microsoft Windows ML a Apple Core ML, což poskytuje široký pohled na efektivitu hardwaru a softwaru. Výsledky jsou prezentovány pro modely optimalizované pro float a integer, což poskytuje konzistentní a praktické měřítko výkonu strojového vidění pro profesionální úlohy.
V benchmarku Procyon AI Computer Vision dosahuje ThinkPad P16 Gen 3 solidních, ale mírně zaostávajících výsledků v oblasti CPU za lídrem, s celkovým skóre 160 ve srovnání se 195 body u systému Dell a 185 body u HP. Tento rozdíl je z velké části způsoben novějším procesorem Core Ultra 9 285HX použitým v konkurenčních systémech. Je zajímavé, že P16 si vede dobře v některých modelech, jako je YOLO V3, kde dosahuje kratších inferenčních časů než oba srovnávací systémy. Na straně GPU jsou si výsledky celkově mnohem bližší, přičemž RTX PRO 5000 u P16 zůstává konkurenceschopná u většiny modelů, což naznačuje, že úlohy počítačového vidění řízené GPU budou na těchto špičkových platformách mobilních pracovních stanic fungovat podobně.
| Výsledky CPU (průměrný čas v ms) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí | 160 | 195 | 185 |
| MobileNet V3 | 1.06 ms | 1.00 ms | 0.94 ms |
| ResNet 50 | 8.82 ms | 6.98 ms | 7.46 ms |
| Počátek V4 | 23.17 ms | 19.53 ms | 20.47 ms |
| DeepLab V3 | 29.73 ms | 24.15 ms | 25.74 ms |
| YOLO V3 | 29.73 ms | 44.53 ms | 45.50 ms |
| REAL-ESRGAN | 2697.37 ms | 1,934.18 ms | 2,281.80 ms |
| Výsledky GPU (průměrný čas v ms) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre počítačového vidění s umělou inteligencí | 863 | 1,032 | 890 |
| MobileNet V3 | 0.56 ms | 0.55 ms | 0.57 ms |
| ResNet 50 | 1.49 ms | 1.20 ms | 1.54 ms |
| Počátek V4 | 4.19 ms | 3.00 ms | 4.11 ms |
| DeepLab V3 | 13.78 ms | 13.05 ms | 12.78 ms |
| YOLO V3 | 7.11 ms | 5.63 ms | 6.78 ms |
| REAL-ESRGAN | 110.63 ms | 88.56 ms | 100.18 ms |
| Výsledky TensorRT (průměrný čas v ms) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre | 1,010 | 1,609 | 1,014 |
| MobileNet V3 | 0.43 ms | 0.26 ms | 0.43 ms |
| ResNet 50 | 1.65 ms | 0.98 ms | 1.69 ms |
| Počátek V4 | 6.08 ms | 3.01 ms | 5.26 ms |
| DeepLab V3 | 5.03 ms | 3.97 ms | 5.89 ms |
| YOLO V3 | 5.83 ms | 3.22 ms | 5.76 ms |
| REAL-ESRGAN | 116.46 ms | 90.17 ms | 110.30 ms |
UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence
Benchmark generování textu s využitím umělé inteligence (AI Text Generation Benchmark) Procyon zefektivňuje testování výkonu LLM s využitím umělé inteligence (AI LLM) tím, že poskytuje stručnou a konzistentní metodu hodnocení. Umožňuje opakované testování napříč různými modely LLM a zároveň minimalizuje složitost velkých velikostí modelů a proměnných faktorů. Byl vyvinut ve spolupráci s předními dodavateli hardwaru pro umělou inteligenci a optimalizuje využití lokálních akcelerátorů umělé inteligence k zajištění spolehlivějšího a efektivnějšího hodnocení výkonu. Níže uvedené výsledky byly testovány pomocí TensorRT.
V benchmarku Procyon AI Text Generation dosahuje ThinkPad P16 Gen 3 silných výsledků, ale opět mírně zaostává za systémy s novějším procesorem 285HX. Napříč modely, jako jsou Phi, Mistral, Llama3 a Llama2, si P16 udržuje konzistentní výkon, ačkoli rychlost generování tokenů mírně zaostává za systémy Dell a HP. Doba do prvního tokenu zůstává konkurenceschopná, což zajišťuje pohotové spouštění inference. Celkově systém stále poskytuje schopný výkon lokálního LLM a s 24 GB VRAM grafické karty RTX PRO 5000.
| UL Procyon: Generování textu pomocí umělé inteligence | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Phi | |||
| Celkové skóre Phi | 3,482 | 4,475 | 3,904 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Phi | 0.298 s | 0.237 s | 0.265 s |
| Výstupní tokeny Phi za sekundu | 141.217 tokenů/s | 185.118 tokenů/s | 157.446 tokenů/s |
| Celková doba trvání fí | 21.262 s | 16.314 s | 19.025 s |
| Mistral | |||
| Celkové skóre Mistralu | 3,432 | 4,295 | 3,823 |
| Čas do prvního tokenu na výstupu Mistralu | 0.418 s | 0.347 s | 0.379 s |
| Výstupní žetony Mistralu za sekundu | 108.118 tokenů/s | 140.546 tokenů/s | 121.511 tokenů/s |
| Celková doba trvání Mistralu | 27.881 s | 21.665 s | 24.843 s |
| Lama3 | |||
| Celkové skóre Lamy3 | 3,115 | 3,763 | 3,418 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama3 | 0.387 s | 0.344 s | 0.357 s |
| Výstupní tokeny Llama3 za sekundu | 92.363 tokenů/s | 119.741 tokenů/s | 102.637 tokenů/s |
| Celková doba trvání Llama3 | 32.204 s | 25.165 s | 29.068 s |
| Lama2 | |||
| Celkové skóre Lamy2 | 3, 407 | 4,155 | 3,711 |
| Čas do prvního tokenu výstupu Llama2 | 0.627 s | 0.546 s | 0.566 s |
| Výstupní tokeny Llama2 za sekundu | 53.8924 tokenů/s | 69.709 tokenů/s | 57.620 tokenů/s |
| Celková doba trvání Llama2 | 54.436 s | 42.506 s | 50.608 s |
UL Procyon: Generování obrazu AI
Benchmark Procyon AI Image Generation poskytuje konzistentní a přesnou metodu pro měření výkonu inferenčních výpočtů umělé inteligence napříč celou řadou hardwaru, od nízkoenergetických NPU až po špičkové GPU. Zahrnuje tři testy: Stable Diffusion XL (FP16) pro špičkové GPU, Stable Diffusion 1.5 (FP16) pro středně výkonné GPU a Stable Diffusion 1.5 (INT8) pro zařízení s nízkou spotřebou. Benchmark používá optimální inferenční engine pro každý systém, což zajišťuje spravedlivé a srovnatelné výsledky.
Výsledky generování obrázků s umělou inteligencí v programu Procyon ukazují podobný vzorec, kdy si ThinkPad P16 Gen 3 opět vede dobře, ale stále zaostává za systémy používajícími novější procesor. U úloh Stable Diffusion 1.5 FP16 generuje P16 obrázky zhruba za 2.3 sekundy na obrázek, zatímco úlohy INT8 zlepšují propustnost na něco málo přes jednu sekundu na obrázek. Stable Diffusion XL zůstává výrazně náročnější, s dobou generování přesahující 16 sekund na obrázek, ale to je typické pro mobilní GPU i ve vyšší třídě. Celkově nabízí P16 silný generativní výkon umělé inteligence pro vývoj a experimentování s lokálními difúzními modely.
| UL Procyon: Generování obrazu pomocí umělé inteligence | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) | |||
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkové skóre | 2,702 | 3,687 | 3,120 |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – Celkový čas | 37.005 s | 27.119 s | 32.043 s |
| Stabilní difúze 1.5 (FP16) – rychlost generování obrazu | 2.313 s/obrázek | 1.695 s/obrázek | 2.003 s/obrázek |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) | |||
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkové skóre | 30,210 | 44,101 | 32,824 |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – Celkový čas | 8.275 s | 5.669 s | 7.616 s |
| Stabilní difúze 1.5 (INT8) – rychlost generování obrazu | 1.034 s/obrázek | 0.709 s/obrázek | 0.952 s/obrázek |
| Stabilní difúze XL (FP16) | |||
| Stabilní difúze XL (FP16) – Celkové skóre | 2,310 | 3,170 | 2,701 |
| Stabilní difúze XL (FP16) – celkový čas | 256.640 s | 189.260 s | 222.133 s |
| Stabilní difúze XL (FP16) – rychlost generování obrazu | 16.228 s/obrázek | 11.829 s/obrázek | 13.883 s/obrázek |
SPECworkstation 4
Benchmark SPECworkstation 4.0 je komplexní nástroj pro vyhodnocení všech klíčových aspektů výkonu pracovních stanic. Nabízí reálné měření výkonu CPU, grafiky, akcelerátoru a disku, což profesionálům zajišťuje data pro informovaná rozhodnutí o investicích do hardwaru. Benchmark zahrnuje specializovanou sadu testů zaměřených na pracovní zátěže AI a ML, včetně úloh datové vědy a inferenčních testů ONNX založených na běhovém prostředí, což odráží rostoucí význam AI/ML v prostředí pracovních stanic. Zahrnuje sedm vertikál a čtyři hardwarové subsystémy a poskytuje podrobné a relevantní měření výkonu dnešních pracovních stanic.
V tomto ohledu ThinkPad P16 Gen 3 poskytuje vyvážený výkon pracovní stanice v celé řadě profesionálních úloh (ačkoli obecně zaostává za ostatními dvěma systémy). Skóre jako 2.14 v AI & Machine Learning a 1.99 v Energy ho řadí mírně za systémy Dell a HP, což ukazuje na mírnou výhodu výkonu CPU, kterou tyto platformy v tomto benchmarku mají. Obzvláště dobře si vede v Life Sciences se skóre 2.31, čímž překonává konfiguraci Dell a blíží se systému HP. Celkově vzato výsledky udržují P16 Gen 3 ve stejné výkonnostní třídě u většiny pracovních úloh a nabízí solidní možnosti pro inženýrské, mediální a datově orientované aplikace (i když v této skupině nevede).
| SPECworkstation 4.0.0 (čím vyšší, tím lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Průmyslové vertikály | |||
| AI a strojové učení | 2.14 | 2.48 | 2.26 |
| Energie | 1.99 | 2.49 | 2.20 |
| Finanční služby | 1.41 | 1.66 | 1.63 |
| Life Sciences | 2.31 | 1.50 | 2.46 |
| Média a zábava | 2.37 | 2.66 | 2.51 |
| Produktový design | 2.02 | 2.35 | 2.16 |
| Produktivita a rozvoj | 1.10 | 1.35 | 1.19 |
SPECviewperf 15
SPECviewperf 15 je standardem v oboru pro hodnocení výkonu 3D grafiky napříč API OpenGL, DirectX a Vulkan. Zavádí nové úlohy, včetně blender-01 (Blender 3.6), unreal_engine-01 (Unreal Engine 5.4, DirectX 12) a enscape-01 (Enscape 4.0, Vulkan ray tracing), spolu s aktualizovanými trasami pro 3ds Max, CATIA, Creo, Maya a SolidWorks. Díky přepracovanému grafickému rozhraní, podpoře moderních aplikací a pokročilým úlohám renderování poskytuje SPECviewperf 15 konzistentní a reálný vhled do výkonu profesionální grafiky.
Výsledky testu SPECviewperf 15 ukazují, že ThinkPad P16 Gen 3 si vede konkurenceschopně v profesionálních grafických úlohách. Systém vyniká zejména v testu Blender, kde dosahuje nejvyššího skóre ze všech testovaných systémů. Výkon v CAD a designových úlohách, jako jsou CATIA, Creo a Solidworks, mírně zaostává za systémy Dell, ale zůstává ve stejné výkonnostní úrovni. Celkově P16 vykazuje silný výkon v viewportu GPU.
| SPECviewperf (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| 3dsmax-08 | 82.16 | 98.71 | 87.03 |
| mixér-01 | 95.53 | 83.23 | 78.03 |
| catia-07 | 92.60 | 113.18 | 100.55 |
| creo-04 | 192.46 | 247.79 | 238.38 |
| energy-04 | 125.66 | 170.27 | 153.43 |
| únik-01 | 68.15 | 86.70 | 77.57 |
| mája-07 | 200.26 | 232.48 | 217.67 |
| lékařské-04 | 173.61 | 210.51 | 183.39 |
| solidworks-08 | 114.57 | 145.56 | 110.66 |
| unreal_engine-01 | 69.74 | 93.46 | 79.85 |
LuxMark
LuxMark je benchmark GPU, který využívá LuxRender, open-source ray-tracing renderer, k vyhodnocení výkonu systému s vysoce detailními 3D scénami. Tento benchmark je relevantní pro posouzení grafických renderovacích schopností serverů a pracovních stanic, zejména pro vizuální efekty a architektonické vizualizační aplikace, kde je přesná simulace světla klíčová.
I zde se ThinkPad P16 Gen 3 opět ocitá mezi dvěma dalšími systémy. S skóre 25 640 v testu Hallbench a 10 754 ve scéně Jídlo poskytuje RTX PRO 5000 v P16 silnou propustnost ray tracingu. Přestože systém od Dellu dosahuje vyšších výsledků, P16 zůstává konkurenceschopný a v některých případech i před systémem od HP. To znamená, že P16 Gen 3 má solidní výpočetní kapacitu GPU pro úlohy renderování a simulace osvětlení.
| LuxMark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Hallbench | 25,640 | 29,605 | 26,594 |
| Jídlo | 10,754 | 13,042 | 11,500 |
7-zipová komprese
Benchmark komprese 7-Zip vyhodnocuje výkon CPU během kompresních a dekompresních úloh a měří počet instrukcí za sekundu (GIPS) a využití CPU. Vyšší GIPS a efektivní využití CPU naznačují vynikající výkon.
Výsledky komprese a dekomprese jej řadí mírně za systémy Dell, ačkoli si celkově udržuje konkurenceschopný výkon s celkovým hodnocením 127.8 GIPS. Úroveň využití CPU naznačuje, že procesor efektivně využívá dostupná jádra při vysokých pracovních zátěžích, což vede k silnému výkonu pro úkoly, jako je archivace souborů, kompilace softwaru a komprese dat.
| 7-Zip kompresní benchmark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Komprese | |||
| Aktuální využití CPU | 1,973% | 1,905% | 1,796% |
| Aktuální jmenovitý proud/spotřeba | 5.766 GIPS | 7.275 GIPS | 5.692 GIPS |
| Proud | 113.740 GIPS | 138.244 GIPS | 102.234 GIPS |
| Výsledné využití CPU | 1,965% | 1,891% | 1,780% |
| Výsledné hodnocení/použití | 5.776 GIPS | 7.270 GIPS | 5.731 GIPS |
| Výsledné hodnocení | 113.457 GIPS | 137.459 GIPS | 102.012 GIPS |
| Dekomprese | |||
| Aktuální využití CPU | 1,997% | 2,226% | 2,208% |
| Aktuální jmenovitý proud/spotřeba | 6.628 GIPS | 7.175 GIPS | 6.411 GIPS |
| Proud | 132.359 GIPS | 159.735 GIPS | 141.545 GIPS |
| Výsledné využití CPU | 2,040% | 2,242% | 2,213% |
| Výsledné hodnocení/použití | 6.933 GIPS | 7.276 GIPS | 6.608 GIPS |
| Výsledné hodnocení | 142.143 GIPS | 163.149 GIPS | 146.208 GIPS |
| Celkové hodnocení | |||
| Celkové využití CPU | 2,007% | 2,067% | 1,997% |
| Celkové hodnocení/využití | 6.355 GIPS | 7.273 GIPS | 6.170 GIPS |
| Celkové hodnocení | 127.800 GIPS | 150.304 GIPS | 124.110 GIPS |
Blackmagic RAW Speed Test
Blackmagic RAW Speed Test je výkonnostní benchmark, který měří schopnosti systému přehrávat a upravovat video pomocí kodeku Blackmagic RAW. Vyhodnocuje, jak dobře systém dokáže dekódovat a přehrávat video soubory ve vysokém rozlišení a uvádí snímkovou frekvenci pro zpracování na bázi CPU a GPU.
ThinkPad P16 Gen 3 si vede dobře v testu Blackmagic RAW Speed Test a prokazuje silné schopnosti pro editaci videa. V testu dekódování CPU dosahuje systém 104 FPS pro přehrávání 8K, což je konkurenceschopné pro mobilní pracovní stanici. Akcelerace GPU dále zlepšuje výkon a s OpenCL dosahuje 143 FPS. Přestože systémy Dell a HP vykazují vyšší hodnoty GPU, P16 stále poskytuje více než dostatečnou propustnost pro editaci videa ve vysokém rozlišení.
| Blackmagic RAW Speed Test | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| 8K procesor | 104 | 128 | 112 |
| 8K OPENCL | 143 | 168 | 182 |
Test rychlosti disku Blackmagic
Blackmagic Disk Speed Test vyhodnocuje výkon úložiště měřením rychlosti čtení a zápisu a poskytuje tak informace o schopnosti systému zvládat datově náročné úlohy, jako je střih videa a přenos velkých souborů.
Výkon je zde vynikající, s rychlostí sekvenčního čtení téměř 8 GB/s a rychlostí zápisu necelých 6 GB/s. Tyto výsledky mírně překonávají výkon čtení systému Dell a v tomto testu znatelně překonávají systém HP. Taková propustnost je typická pro špičkové disky PCIe Gen5 NVMe a zajišťuje, že P16 zvládne velké datové sady, mediální soubory s vysokým rozlišením a náročné projektové úlohy bez úzkých míst v úložišti.
| Test rychlosti disku (čím vyšší, tím lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| číst | 7,926.1 MB/s | 7,776.1 MB/s | 6,554.2 MB/s |
| Napsat | 5,932.1 MB/s | 6,022.0 MB/s | 5,728.0 MB/s |
Blender 4.5
Blender je open-source 3D modelovací aplikace. Tento benchmark byl spuštěn pomocí utility Blender Benchmark. Skóre se měří ve vzorcích za minutu, přičemž vyšší hodnoty znamenají lepší výkon.
Výkon CPU při vykreslování mírně zaostává za systémy Dell, ale obecně je srovnatelný nebo předčí systém HP (v závislosti na scéně). Vykreslování GPU ukazuje RTX PRO 5000 s vysokou propustností, ačkoli systém Dell si opět udržuje náskok. Pro tvůrce pracující s Blenderem má P16 dostatečný výkon jak pro práci v viewportu, tak pro vykreslování GPU.
| CPU Blenderu (vzorky za minutu, vyšší je lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Netvor | 210.22 | 237.1 | 203.91 |
| Veřejné haraburdí | 126.17 | 150.7 | 132.23 |
| Třída | 93.70 | 94.5 | 88.19 |
| Blender GPU (vzorky za minutu, vyšší je lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Netvor | 3,361.80 | 3,928.6 | 3,710.99 |
| Veřejné haraburdí | 1,866.04 | 2,150.1 | 2,056.19 |
| Třída | 1,694.35 | 2010.2 | 1,888.38 |
y-cruncher
y-cruncher je vícevláknový a škálovatelný program, který dokáže vypočítat pí a další matematické konstanty na biliony číslic. Od svého uvedení na trh v roce 2009 se stal populární aplikací pro benchmarking a zátěžové testování pro přetaktovače a hardwarové nadšence.
V tomto ohledu ThinkPad P16 Gen 3 konzistentně zaostává za systémy Dell, ale v několika testech zůstává velmi blízko konfiguraci HP. S rostoucí velikostí pracovní zátěže z jedné miliardy na deset miliard číslic si systém udržuje konzistentní škálování. To znamená stabilní a trvalý výkon CPU i při vysokém výpočetním zatížení.
| Y-Cruncher (Nižší čas je lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| 1 miliard | 23.067 s | 20.081 s | 22.042 s |
| 2.5 miliard | 67.517 s | 59.228 s | 64.911 s |
| 5 miliard | 156.655 s | 142.822 s | 161.295 s |
| 10 miliard | 356.414 s | 311.805 s | 359.489 s |
Geekbench 6
Geekbench 6 je multiplatformní benchmark, který měří celkový výkon systému.
Výsledky zde ukazují zajímavou rovnováhu pro ThinkPad P16 Gen 3. V jednojádrovém výkonu systém ve skutečnosti dosáhl nejvyššího skóre ze všech tří testovaných systémů, což naznačuje vynikající výkon a odezvu na jádro. Vícejádrový výkon poněkud zaostává za systémem Dell, což odráží generační rozdíly mezi procesory. Výsledky GPU OpenCL řadí P16 mezi dva konkurenční systémy a demonstrují silný výpočetní výkon RTX PRO 5000.
| Geekbench 6 (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Procesor (CPU) | |||
| Jednojádrový procesor | 3,024 | 2,977 | 3,010 |
| Vícejádrový procesor | 17,860 | 20,717 | 18,694 |
| GPU | |||
| GPU OpenCL | 220,751 | 240,530 | 194,740 |
V-Ray
V -Ray Benchmark měří výkon renderování pro CPU, GPU NVIDIA nebo obojí pomocí pokročilých enginů V-Ray 6. Využívá rychlé testy a jednoduchý systém hodnocení, který uživatelům umožňuje vyhodnotit a porovnat renderovací schopnosti jejich systémů. Je to nezbytný nástroj pro profesionály, kteří hledají efektivní přehled o výkonu.
ThinkPad P16 Gen 3 dosáhl skóre 7 182, což ho řadí těsně za systémy Dell a HP. I když je rozdíl znatelný, systém zůstává ve stejné výkonnostní třídě. To naznačuje, že P16 dokáže efektivně zvládat profesionální úlohy ray-tracingového renderování, zejména při využití akcelerace GPU.
| Vray (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 7,182 | 8,191 | 7,820 |
Topaz Video AI
Topaz Video AI je profesionální aplikace pro vylepšování a obnovu videa pomocí pokročilých modelů umělé inteligence. Podporuje úkoly, jako je převod záběrů na 4K nebo 8K, zostřování rozmazaného obsahu, redukce šumu, vylepšení detailů obličeje, kolorování černobílých záběrů a interpolace snímků pro plynulejší pohyb. Sada obsahuje integrovaný benchmark, který měří výkon systému napříč různými algoritmy pro vylepšení videa a poskytuje jasný přehled o tom, jak dobře hardwarové platformy zvládají náročné úlohy zpracování videa s umělou inteligencí.
Přestože systémy od Dellu obecně vedou v hrubé propustnosti, ThinkPad stále poskytuje silný výkon napříč modely, jako jsou Artemis, Iris a Proteus. Snímková frekvence se s rostoucími faktory škálování výrazně snižuje, což se u těchto výpočetně náročných modelů očekává. Celkově systém zvládá úlohy vylepšení videa a upscalingu řízené umělou inteligencí, i když vyšší pracovní zátěže budou těžit z rychlejší grafické nebo procesorové karty.
| Benchmark Topaz Video AI (počet snímků za sekundu, vyšší je lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Model | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X |
| Artemis | 18.29 | 10.12 | 3.33 | 31.10 | 16.94 | 4.22 | 25.22 | 10.87 | 3.42 |
| Duhovka | 22.26 | 11.63 | 3.13 | 27.77 | 16.07 | 4.16 | 23.31 | 12.85 | 3.43 |
| Proteus | 18.02 | 11.48 | 3.03 | 28.56 | 18.70 | 4.70 | 24.45 | 13.22 | 3.68 |
| Gaia | 5.67 | 4.48 | 2.70 | 38.53 | 5.88 | 4.27 | 27.18 | 5.06 | 3.21 |
| Nyx | 9.55 | - | - | 0.86 | - | - | 0.78 | - | - |
| Nyx Fast | 17.94 | - | - | 19.64 | - | - | 17.39 | - | - |
| Rhea | - | - | 2.76 | - | - | 3.20 | - | - | 2.81 |
| RXL | - | - | 3.00 | - | - | 3.06 | - | - | 2.74 |
| Hyperion HDR | 18.96 | - | - | 19.39 | - | - | 18.76 | - | - |
| Apollo | 20.65 | - | - | 33.49 | - | - | 28.35 | - | - |
| Aion | 25.12 | - | - | 25.06 | - | - | 22.73 | - | - |
| APFast | 30.71 | - | - | 43.90 | - | - | 38.21 | - | - |
| Chronos | 14.10 | - | - | 20.43 | - | - | 18.25 | - | - |
| CHFast | 21.45 | - | - | 30.88 | - | - | 26.17 | - | - |
PCMark 10
PCMark 10 je standardní benchmark určený k měření celkového výkonu systému v moderních kancelářských prostředích. Obsahuje aktualizované úlohy pro Windows 10 a vyhodnocuje každodenní úkoly, včetně produktivity, prohlížení webu, videokonferencí a tvorby obsahu. Benchmark se snadno spouští, nabízí víceúrovňové hodnocení (od celkového hodnocení až po detailní skóre úlohy) a zahrnuje specializované testy výdrže baterie a úložiště. Zatímco UL Solutions nyní doporučuje Procyon pro novější testování založené na aplikacích, PCMark 10 zůstává spolehlivým a široce používaným nástrojem pro hodnocení obecného výkonu počítače.
Výsledky testu PCMark 10 ukazují, že ThinkPad P16 Gen 3 dosahuje nejvyššího celkového skóre mezi testovanými systémy s 10 618 body. To naznačuje vynikající odezvu při každodenních úlohách, včetně aplikací pro zvýšení produktivity, tvorby obsahu a webových úloh.
| PCMark 10 (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 10,618 | 8,581 | 8,667 |
Procesor 3DMark
Profil CPU v 3DMark hodnotí výkon procesoru napříč šesti úrovněmi vláken: 1, 2, 4, 8, 16 a maximum vláken. Každý test spouští stejnou simulační zátěž založenou na boidu, aby se posoudila efektivita škálování CPU při různém počtu vláken s minimálním zapojením GPU. Benchmark pomáhá identifikovat efektivitu jednoho vlákna a také potenciál vícevláknového zpracování pro úkoly, jako je hraní her, tvorba obsahu a vykreslování. Skóre v osmi vláknech se často shoduje s moderním herním výkonem DirectX 12, zatímco výsledky s 1–4 vlákny odrážejí starší herní scénáře nebo scénáře esportů.
Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 si vede obzvláště dobře při středních úlohách s vlákny, jako jsou testy s 8 a 16 vlákny, kde buď srovnává, nebo překonává konkurenční systémy. Při maximálním počtu vláken systém Dell mírně vede, což opět odráží výhodu novějšího procesoru. Celkově P16 stále nabízí silnou škálovatelnost CPU napříč různými úlohami.
| 3DMark CPU (vyšší skóre znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Max vlákna | 14,868 | 16,497 | 16,297 |
| 16 Vlákna | 13,785 | 13,224 | 13,868 |
| 8 Vlákna | 8,433 | 7,658 | 7,275 |
| Vlákna 4 | 4,758 | 4,583 | 4,865 |
| Vlákna 2 | 2,458 | 2,435 | 2,476 |
| Vlákna 1 | 1,267 | 1,234 | 1,264 |
Úložiště 3DMark
Benchmark úložiště 3DMark testuje herní výkon vašeho SSD disku měřením úloh, jako je načítání her, ukládání postupu, instalace herních souborů a nahrávání hraní. Vyhodnocuje, jak dobře si vaše úložiště vede v reálných herních scénářích, a podporuje nejnovější technologie úložišť, aby poskytoval přesné informace o výkonu.
V tomto ohledu dosáhl ThinkPad P16 Gen 3 skóre 1 945, což je mírně méně než u systémů Dell a HP. Navzdory tomuto rozdílu skóre stále poskytuje vysoce výkonné úložiště NVMe, které snadno zvládne náročné úlohy, jako je instalace her, načítání velkých datových zdrojů a streamování dat. Vysoké sekvenční rychlosti, které jsme viděli dříve v testu Blackmagic, dále potvrzují, že výkon úložiště u P16 zůstává velmi rychlý.
| Úložiště 3DMark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Skóre | 1,945 | 2,368 | 2,304 |
Baterie PCMark
Pro měření výdrže baterie v mobilních systémech používáme PCMark 10. Obsahuje benchmark Modern Office, který poskytuje realistické posouzení výdrže baterie během typických pracovních úkolů. Simuluje každodenní kancelářské činnosti, jako je psaní dokumentů, prohlížení webu a účast na videokonferencích, s vestavěnými obdobími nečinnosti, které odrážejí, jak lidé používají své notebooky. Nejde jen o špičkový výkon; zaměřuje se na trvalé používání při mírném zatížení. Je užitečný pro pochopení, jak dlouho můžete očekávat, že notebook vydrží během dne kancelářské práce.
Test probíhá v 10minutových cyklech a vyvažuje aktivní úlohy s obdobími nečinnosti. Konkrétně úlohy psaní a prohlížení webu zahrnují zhruba 4.5 minuty aktivity následované 5.5 minutami nečinnosti, zatímco videokonference jsou lehčí, s 2 minutami zaneprázdněnosti a 8 minutami nečinnosti. Tento přístup si klade za cíl poskytnout přesnější reprezentaci reálného vybíjení baterie než nepřetržité spouštění náročných úloh, což vám dává lepší představu o životnosti pro každodenní produktivitu.
Testování baterie ukazuje silné výsledky pro ThinkPad P16 Gen 3, který v testu PCMark Modern Office vydrží zhruba 7 hodin. To výrazně překračuje systémy Dell i HP, které ve stejném testu vydrží méně než pět hodin. Pro mobilní pracovní stanici s vysoce výkonným CPU a GPU hardwarem je to velmi slušný výsledek, který naznačuje, že Lenovo systém dobře vyladilo pro efektivitu při lehčích produktivních úkolech.
| Baterie Pcmark (vyšší znamená lepší) | Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (Intel Ultra 9 275HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | Dell Pro Max 18 Plus (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) | HP ZBook Fury G1i (Intel Core Ultra 9 285HX) (NVIDIA RTX PRO 5000) |
|---|---|---|---|
| Uplynulý čas | 7 hod | 3 hodin 39 minut | 4 hodin 48 minut |
Závěr
Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 je výkonná mobilní pracovní stanice, která v relativně přenosném 16palcovém provedení vyvažuje silný výkon grafické karty, moderní funkce platformy a rozšiřitelnost na úrovni pracovní stanice. Systém, postavený na procesoru Intel Core 9 275HX a grafické kartě NVIDIA RTX PRO 5000 s 24 GB paměti GDDR7, je určen pro profesionály, kteří provozují úlohy akcelerované grafickou kartou, jako je 3D rendering, inference s využitím umělé inteligence, simulace a produkce médií ve vysokém rozlišení.
V rámci naší sady benchmarků si P16 Gen 3 konzistentně vedl ve stejné třídě jako systémy Dell Pro Max 18 Plus a HP ZBook Fury G1i vybavené novějším procesorem Core Ultra 9 285HX. V mnoha testech s vysokou zátěží CPU si novější procesor drží mírný náskok, což je patrné v úlohách, jako je inference AI, renderování a komprese. Rozdíly jsou však obecně spíše dílčí než příliš znatelné a P16 se často ocitá mezi těmito dvěma konkurenčními systémy. Úlohy řízené GPU zůstávají díky RTX PRO 5000 vysoce konkurenceschopné a systém v některých případech dokonce vede, jako je například trasování viewportu Blenderu ve SPECviewperf. Nový systém Lenovo také vykazuje silnou vyváženost platformy. Výkon úložiště z disku PCIe Gen5 NVMe se blíží 8 GB/s pro čtení, což zajišťuje rychlé zpracování velkých projektových datových sad a mediálních souborů. Rozšiřitelnost paměti až na 192 GB přes čtyři sloty SO-DIMM poskytuje systému dostatečnou flexibilitu pro náročné úlohy, jako jsou velké CAD sestavy, simulační datové sady a virtualizovaná vývojová prostředí.
V našem testu PCMark Modern Office dosáhl P16 zhruba sedmi hodin běhu, čímž znatelně překonal oba srovnávané systémy. Na notebook pracovní třídy s procesorem HX a špičkovou grafickou kartou je tato efektivita docela působivá. Díky tomu je systém praktičtější pro schůzky, cestování a práci na dálku mezi většími pracovními zátěžemi.
Celkově si ThinkPad P16 Gen 3 možná v mnoha našich benchmarkech neudržel nejvyšší umístění, ale trvale se řadil do stejné výkonnostní kategorie jako jeho konkurenti. V kombinaci s vynikajícím displejem, výkonnými grafickými procesory, dostatečnou pamětí a moderními vstupy/výstupy nabízí vysoce výkonnou pracovní stanici pro inženýry, tvůrce a vývojáře.
Mobilní pracovní stanice ThinkPad P16 Gen 3 s procesorem Intel (16″)
Žebříček: Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 je součástí testovaného pole v našich žebříčcích Nejlepší mobilní pracovní stanice a Nejlepší notebooky pro lokální umělou inteligenci .




Amazon