HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus , který vyšel před něco málo přes rokem, se nám opravdu líbí . Cílem bylo vměstnat možnosti a výkon serveru do malého provedení, které lze použít na okraji sítě nebo jen v kancelářích, které nemají místo pro celou rackovou sestavu. Do hloubky jsme se zapojili v naší první recenzi a také ve videu na našem YouTube kanálu . O několik měsíců později jsme tento malý server vzali a nainstalovali TrueNAS CORE , abychom získali působivé možnosti NAS v malém prostoru, který to zvládne. I když víme, že TrueNAS CORE 12 běží na HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus, tato recenze se konkrétně zaměřuje na výkon, který malý server může nabídnout, a na dopad určitých funkcí, jako je deduplikace, na něj.
Abychom to shrnuli, HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus je malý server (4.68 x 9.65 x 9.65 cm), který lze stále vybavit poměrně špičkovým vybavením. Vpředu jsou čtyři pozice pro disky LFF (nejsou hot-swappable), které se hodí pro 3.5" pevné disky SATA nebo 2.5" SSD disky SATA.
MicroServer podporuje procesor Pentium G5420 nebo Xeon E-2224 a až 32 GB ECC RAM. Ve skutečnosti je vysoce přizpůsobitelný, což je jeden z důvodů, proč si s ním rádi experimentujeme a proč ho má tak ráda i komunita domácích laboratorních pracovníků. Kromě toho, co na něj lze nainstalovat pro zprovoznění Zoomu, je server také k dispozici za dostupnou cenu, která se s procesorem Xeon pohybuje v prodeji za přibližně 600 dolarů, což otevírá mnoho zajímavých dveří.
TrueNAS CORE 12 má co nabídnout a je pravděpodobně jednou z nejkomplexnějších softwarových platforem pro NAS. Samotný TrueNAS je k dispozici v několika variantách a je nabízen jak v bezplatné (CORE), tak i v komerční verzi. Myšlenka použití serveru HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus spočívá v tom, že dokáže využít téměř všeho, co TrueNAS CORE nabízí, a je postaven na hardwarové platformě podnikové úrovně od dodavatele serverů Tier1. I když nabídka komplexní serverové platformy ze strany HPE není překvapením, její nízké vstupní náklady ano.
Pro začátek nám náš přítel Blaise poskytl praktický návod, jak nainstalovat TrueNAS CORE.
Specifikace HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus
| Procesory | ||||||
| modely | Frekvence CPU | Jádra | L3 Cache | Výkon | DDR4 | SGX |
| Xeon E-2224 | 3.4 GHz | 4 | 8 MB | 71W | 2666 MT / s | Ne |
| Pentium G5420 | 3.8 GHz | 2 | 4 MB | 54W | 2400 MT / s | Ne |
| Memory | ||||||
| Typ | Standardní paměť HPE DDR4 bez vyrovnávací paměti (UDIMM) | |||||
| Dostupné sloty DIMM | 2 | |||||
| Maximální kapacita | 32 GB (2 x 16GB bez vyrovnávací paměti ECC UDIMM s rychlostí 2666 MT/s) | |||||
| Vstup / výstup | ||||||
| Video | 1 Zadní VGA port1 Zadní DisplayPort 1.0 |
|||||
| Porty USB 2.0 typu A | 1 celkem (1 interní) | |||||
| Porty USB 3.2 Gen1 typu A | Celkem 4 (4 vzadu) | |||||
| Porty USB 3.2 Gen2 typu A | Celkem 2 (2 přední) | |||||
| Slot pro paměťové karty | 1 x PCIe 3.0 x16 | |||||
| Síť RJ-45 (Ethernet) | 4 | |||||
| napájení | Jeden (1) 180wattový, neredundantní externí napájecí adaptér | |||||
| Napájecí kabely pro servery | Všechny předkonfigurované modely se standardně dodávají s jedním nebo více napájecími kabely C5 o délce 1.83 m (6 stop) specifickými pro danou zemi v závislosti na modelu. | |||||
| Systémové ventilátory | Jeden (1) neredundantní systémový ventilátor je dodáván standardně | |||||
| napájení | Jeden (1) 180wattový, neredundantní externí napájecí adaptér | |||||
| Rozměry (V x Š x H) (s nožičkami) | 4.68 x 9.65 x 9.65 cm (11.89 x 24.5 x 24.5 palců) | |||||
| Hmotnost (přibližná) | ||||||
| Maximum | 15.87 lb (7.2 kg) | |||||
| Minimální | 9.33 lb (4.23 kg) | |||||
Správa TrueNAS CORE 12
TrueNAS CORE má co nabídnout a nejlépe by mu posloužilo vlastní podrobné ponoření nebo video návod. Možná brzy vypustíme Blaise a necháme ho, aby se s ním zbláznil. Byli bychom však nedbalí, kdybychom nezdůraznili některé funkce pro správu.
Nejprve je třeba vědět, že TrueNAS CORE není nejjednodušší ani nejintuitivnější systém pro správu NAS. Existují i další, které může využít kdokoli, kdo umí ovládat chytrý telefon. K efektivnímu používání TrueNASu potřebujete trochu více dovedností a znalostí, a to je v pořádku, protože právě tento uživatel z něj může vytěžit maximum.
Pojďme se podívat na povrch. Hlavní obrazovkou grafického uživatelského rozhraní je dashboard (řídicí panel). Stejně jako u většiny dobrých grafických uživatelských rozhraní zde vidíme obecné informace o hardwaru systému. Nejprve se zobrazí platforma. Zde je uveden obecný seznam, ale s největší pravděpodobností by se zobrazilo, pokud by se jednalo o platformu iXsystems. Vidíme také verzi, název hostitele a dobu provozuschopnosti. Další tři hlavní bloky jsou věnovány procesoru, paměti a úložišti.
Protože úložiště tvoří velkou část toho, co testujeme, podívejme se tam. Kliknutím na hlavní kartu úložiště se zobrazí pět podzáložek: Fondy, Snímky, VMware-Snapshots, Disky a Importovat disk. Kliknutím na hlavní kartu se dostaneme k fondům. Zde uvedený příklad je z našeho nastavení pevných disků a vidíme název fondu, typ, použitou kapacitu, dostupnou kapacitu, kompresi a kompresní poměr, zda je pouze pro čtení či nikoliv, zda je zapnutá deduplikace a jakékoli komentáře, které chce administrátor přidat.
Řekněme, že se chceme podívat na skutečný hardware úložiště. Uživatelé mohou kliknout na disk a zobrazit všechny informace, jako je název, sériové číslo, velikost, fond, ve kterém se nachází, a také konkrétnější věci, jako je číslo modelu, režim přenosu, otáčky (RPM), pohotovostní režim, správa napájení a SMART.
Poslední věcí, které se dotkneme, je síťování. Částečně proto, že je to dobrý aspekt k prozkoumání při testování, a částečně proto, že se chceme pochlubit naším 100GbE. Karta Síť zobrazuje pět podkart: Souhrn sítě, Globální konfigurace, Rozhraní, Statické trasy a IPMI. Kliknutím na podkartu Rozhraní získáme informace, jako je název, typ, stav spojení (aktivní nebo neaktivní), DHCP, automatická konfigurace IPv6 a IP adresa. Jako vždy se můžeme dále zabývat typem aktivního média, podtypem média, značkou VLAN, nadřazeným rozhraním VLAN, členy mostu, porty LAGG, protokolem LAGG, MAC adresou a MTU.
Konfigurace TrueNAS CORE 12
Abychom efektivně zatížili server HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus, zaplnili jsme volný slot PCIe síťovou kartou Mellanox ConnectX-5 100GbE. I když 25GbE je zhruba hranice, na které procesory začínají být vytíženy z hlediska I/O zátěže, bylo zajímavé sledovat, jak vysoko v řetězci komponent dokáže tato malá platforma podporovat.
Pro konfiguraci disků jsme využili všechny 4 diskové pozice pro ukládání dat. Pro instalaci TrueNAS CORE jsme použili interní USB port s kvalitnějším USB flash diskem. I když se to ve srovnání s použitím SATA nebo SAS disku zcela nedoporučuje, použití značkového, vysoce kvalitního disku může pomoci zmírnit rizika.
Pro naše disky jsme použili sadu 14TB pevných disků WD Red pro naši skupinu rotujících médií a 960GB SSD disky Toshiba HK3R2 pro naši skupinu flash. Každá sada čtyř disků byla rozdělena do poolu RAID-Z2, což umožnilo selhání dvou disků. Domnívali jsme se, že se jedná o dobrý kompromis s ohledem na tradiční typy nasazení v produkčních prostředích.
Z těchto dvou skupin jsme následně rozdělili testování do dvou dalších konfigurací. První byla výchozí konfigurace se zapnutou kompresí LZ4 a vypnutou deduplikací. Druhá byla konfigurace šetřící místo se zapnutou kompresí ZSTD a deduplikací. Naším cílem bylo ukázat dopad výběru pevných disků nebo flash pamětí na výkon a také to, jak velký dopad je třeba zohlednit, pokud chcete dosáhnout vyšší úrovně redukce dat. Ne všechna nasazení TrueNAS vyžadují zapnutou deduplikaci, protože má s ní významný dopad na výkon. TrueNAS vás dokonce před jejím zapnutím varuje.
Některá nasazení však deduplikaci vyžadují v oblastech, kde se využívá buď flash, nebo rotující média. Například v konfiguraci flash mohou nasazení VDI snadno ušetřit místo díky deduplikaci vzhledem k více základním kopiím každého virtuálního počítače. Rotující média toho mohou dokonce využít, například v příkladu použití systému jako cíle zálohování. Mnoho tradičních systémů NAS bez komprese nebo deduplikace je z nasazení záloh vyloučeno, protože náklady na ukládání takového množství dat jsou příliš vysoké. V těchto oblastech sice dochází k poklesu výkonu, ale udržení dostatečné rychlosti to rozhodně vyplatí.
Slovo o LZ4 vs. ZSTD
LZ4
Přestože existuje mnoho kompresních nástrojů, LZ4 se ukázal jako rychlý a lehký kompresní formát s dynamickým API, které relativně zjednodušuje integraci. LZ4, který využívá několik úložných řešení, se stal možností pro úsporu času a prostoru u společností jako TrueNAS. I když se nejedná o nejvyšší kompresi, LZ4 se zaměřuje na rychlost a efektivitu.
ZSTD
ZSTD je novější a efektivnější bezztrátová komprese, která nabízí lepší kompresní poměry s vyšší rychlostí dekomprese než LZ4. Zaostává však v rychlosti komprese a zároveň nabízí deduplikaci a možnost dlouhého vyhledávání. ZSTD je integrován do linuxového jádra od verze V4.14 (listopad 2017). ZSTD se široce používá jako preferovaná komprese, a to z velké části díky svému vynikajícímu vícevláknovému výkonu.
Výkon TrueNAS CORE 12
Testovali jsme HPE MicroServer Gen10 Plus s TrueNAS CORE 12 a 100GbE síťovým rozhraním připojeným přes naši nativní 100GbE ethernetovou strukturu. Jako generátor zátěže jsme použili server Dell EMC PowerEdge R740xd bez nutnosti instalace a s Windows Serverem 2019, připojený ke stejné strukturované strukturě pomocí 25GbE síťové karty.
Přestože se rozhraní na obou stranách zcela neshodovala, Microserver byl bez ohledu na to vytížen CPU. Při přenosových rychlostech 2500-3000 MB/s se CPU uvnitř Gen10 Plus pohybovalo na 95-100% využití. Cílem bylo plně saturovat MicroServer a ukázat, jak moc klesnou rychlosti při zvyšování úrovní deduplikace a komprese.
Výkon serveru SQL
Testovací protokol Microsoft SQL Server OLTP od společnosti StorageReview využívá aktuální návrh benchmarku C (TPC-C) organizace Transaction Processing Performance Council, což je online benchmark pro zpracování transakcí, který simuluje aktivity v komplexních aplikačních prostředích. Benchmark TPC-C se více než syntetické benchmarky výkonu přibližuje měření silných stránek a úzkých míst úložné infrastruktury v databázových prostředích.
Každý virtuální počítač SQL Serveru je nakonfigurován se dvěma virtuálními disky: 100GB svazkem pro bootování a 500GB svazkem pro databázi a soubory protokolů. Z hlediska systémových prostředků jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 16 virtuálními procesory (vCPU), 64 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI. Zatímco naše testované úlohy v Sysbench dříve platformu nasytily jak v oblasti úložných I/O operací, tak i kapacity, test SQL se zaměřuje na výkon s ohledem na latenci.
Konfigurace testování SQL Serveru (na virtuální počítač)
- Windows Server 2012 R2
- Úložná stopa: 600 GB přiděleno, 500 GB využito
- SQL Server 2014
-
- Velikost databáze: škálování 1 500
- Zatížení virtuálních klientů: 15 000
- Vyrovnávací paměť RAM: 48 GB
- Délka testu: 3 hodiny
-
- 2.5 hodiny předběžné přípravy
- 30minutový vzorek
S all-flash konfigurací využívající čtyři 960GB SSD disky Toshiba HK3R2 v poli RAID-Z2 se zapnutou kompresí LZ4 a vypnutou deduplikací jsme na platformě spustili jednu instanci virtuálního počítače SQL Server z 1TB sdílené složky iSCSI v našem prostředí VMware ESXi s serverem Dell EMC PowerEdge R740xd.
Virtuální stroj pracoval s výkonem 3099.96 TPS, což bylo docela slušné vzhledem k tomu, že tato pracovní zátěž se obvykle provozuje pouze na mnohem větších úložných polích.
Průměrná latence v testu SQL Serveru s 1 běžícím virtuálním počítačem byla v průměru 99 ms.
Výkon MySQL v Sysbench
Náš první benchmark pro lokální úložiště se skládá z databáze Percona MySQL OLTP měřené pomocí SysBench. Tento test měří průměrný počet transakcí za sekundu (TPS), průměrnou latenci a také průměrnou latenci 99. percentilu.
Každý virtuální počítač Sysbench je nakonfigurován se třemi virtuálními disky: jedním pro bootování (~92 GB), jedním s předpřipravenou databází (~447 GB) a třetím pro testovanou databázi (270 GB). Z hlediska systémových zdrojů jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 16 virtuálními procesory (vCPU), 60 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI.
Konfigurace testování Sysbench (na virtuální počítač)
- CentOS 6.3 64bitový
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
-
- Databázové tabulky: 100
- Velikost databáze: 10 000 000
- Vlákna databáze: 32
- Vyrovnávací paměť RAM: 24 GB
- Délka testu: 3 hodiny
-
- 2 hodiny předběžné přípravy 32 vláken
- 1 hodina 32 vláken
Podobně jako v našem výše uvedeném testu SQL Serveru jsme pro náš test Sysbench použili konfiguraci využívající čtyři SSD disky Toshiba HK3R2 960GB v RAID-Z2 se zapnutou kompresí LZ4 a vypnutou deduplikací. Na platformě jsme spustili jednu instanci virtuálního počítače Sysbench z 1TB sdílené složky iSCSI běžící v našem prostředí VMware ESXi s serverem Dell EMC PowerEdge R740xd.
V průběhu testování v Sysbench jsme zaznamenali určité rozdíly ve výkonu. ZFS obecně představuje velkou zátěž pro úložné I/O operace, což jsme pozorovali, protože výkon se pohyboval od 750 TPS do 2800 TPS každých několik sekund. Na konci hodinového vzorku jsme naměřili průměrnou rychlost 1 1,738 TPS.
Průměrná latence z jednoho virtuálního počítače Sysbench byla po celou dobu trvání úlohy 18.40 ms.
Průměrná latence 99. percentilu byla 74.67 ms.
Analýza syntetické pracovní zátěže v podniku
Náš proces testování sdíleného úložiště a pevných disků v podniku předem uvede každý disk do ustáleného stavu se stejnou pracovní zátěží, se kterou bude zařízení testováno při vysoké zátěži 16 vláken s nevyřízenou frontou 16 vláken na vlákno. Poté bude testováno v nastavených intervalech v několika profilech hloubky vláken/front, aby se ukázal výkon při lehkém a náročném využití. Vzhledem k tomu, že řešení NAS dosahují své jmenovité úrovně výkonu velmi rychle, znázorňujeme grafy pouze hlavních částí každého testu.
Předběžné testy a primární testy v ustáleném stavu:
- Propustnost (agregace IOPS pro čtení a zápis)
- Průměrná latence (zprůměrovaná latence čtení a zápisu)
- Maximální latence (špičková latence čtení nebo zápisu)
- Směrodatná odchylka latence (smíšeně zprůměrovaná směrodatná odchylka čtení a zápisu)
Naše analýza syntetické pracovní zátěže pro podniky zahrnuje čtyři profily založené na reálných úlohách. Tyto profily byly vyvinuty pro snazší porovnání s našimi minulými benchmarky a také s široce publikovanými hodnotami, jako je maximální rychlost čtení a zápisu 4k a rychlost 8k 70/30, která se běžně používá pro podnikové disky.
- 4K
- 100% čtení nebo 100% zápis
- 100 % 4 tisíc
- 8K 70/30
- 70 % čtení, 30 % zápis
- 100 % 8 tisíc
- 8K (sekvenční)
- 100% čtení nebo 100% zápis
- 100 % 8 tisíc
- 128K (sekvenční)
- 100% čtení nebo 100% zápis
- 100 % 128 tisíc
Při výkonu 4K HDD s kompresí ZSTD dosáhl HPE Microserver Gen10+ TrueNAS výkonu 266 IOPS pro čtení a 421 IOPS pro zápis v režimu SMB, zatímco iSCSI zaznamenal 741 IOPS pro čtení a 639 IOPS pro zápis. S povolenou deduplikací vykázal HPE Microserver výkon 245 IOPS pro čtení, 274 IOPS pro zápis (SMB) a 640 IOPS pro čtení a 430 IOPS pro zápis (iSCSI).
Po přepnutí na výkon 4K SDD s kompresí ZSTD dokázal HPE Microserver Gen10+ TrueNAS dosáhnout 22 606 IOPS pro čtení a 6 648 IOPS pro zápis v režimu SMB, zatímco iSCSI vykázal 85 929 IOPS pro čtení a 8 017 IOPS pro zápis. S povolenou deduplikací vykázal HPE Microserver 18 549 IOPS pro čtení, 2 871 IOPS pro zápis (SMB) a také 48 694 IOPS pro čtení a 3 446 IOPS pro zápis (iSCSI).
S průměrnou latencí při použití konfigurace HDD s kompresí ZSTD dosáhl HPE Microserver čtení 958.2 ms a zápis 607.5 ms v režimu SMB a čtení 345.1 ms a zápis 400.4 ms v režimu iSCSI. Po aktivaci deduplikace to bylo čtení 1 041 ms a zápis 929.8 ms (SMB) a čtení 399.4 ms a zápis 594.6 ms (iSCSI).
Při pohledu na výkon SSD ve stejném testu dosáhl HPE Microserver doby čtení 11.323 ms a zápisu 38.5 ms v SMB a 2.978 ms pro čtení a 31.9 ms pro zápis v iSCSI. Povolená deduplikace měla dobu čtení 13.8 ms a zápisu 89.2 ms (SMB) a 74.3 ms pro čtení a 5.3 ms pro zápis (iSCSI).
Při maximální latenci dosáhla konfigurace HDD s kompresí ZSTD doby čtení 1 891,4 ms a doby zápisu 3 658 ms pro SMB, zatímco v iSCSI dosáhla doby čtení 1 529,9 ms a doby zápisu 2 244,7 ms. S deduplikací dosáhl server HPE doby čtení 2 189,8 ms a doby zápisu 16 876 ms (SMB), zatímco iSCSI dosáhlo doby čtení 1 675,8 ms a doby zápisu 2 532,6 ms.
Při přechodu na naši konfiguraci SDD s kompresí ZSTD dosáhl mikroserver HPE doby čtení 52.389 ms a zápisu 140 ms pro SMB, zatímco v iSCSI dosáhl doby čtení 71.5 ms a zápisu 239.6 ms s maximální latencí. S povolenou deduplikací dosáhl server HPE doby čtení 85.3 ms a 1 204 ms (SMB), zatímco iSCSI dosáhl doby čtení 139.6 ms a zápisu 2 542,6 ms (iSCSI).
V našem posledním testu 4K jsme se zaměřili na směrodatnou odchylku. V naší konfiguraci HDD s kompresí ZSTD jsme zaznamenali hodnoty 337.226 ms pro zápis a 296.95 ms pro čtení v protokolu SMB, zatímco iSCSI dosáhlo 250.6 ms pro zápis a 403.9 ms pro čtení v protokolu iSCSI. S povolenou deduplikací vykázal výkon 361.4 ms pro čtení a 1 582,1 ms pro zápis v protokolu SMB a 280 ms pro zápis a 471.1 ms pro čtení v protokolu iSCSI.
V naší konfiguraci SDD (komprese ZSTD) jsme zaznamenali hodnoty 3.9 ms pro zápis a 15.9 ms pro čtení v SMB, zatímco iSCSI dosáhlo 2.2 ms pro zápis a 26.8 ms pro čtení v iSCSI. S povolenou deduplikací vykázal výkon 4.701 ms pro čtení a 96.8 ms pro zápis v SMB a 3.7 ms pro zápis a 127.9 ms pro čtení v iSCSI.
Náš další benchmark měří 100% sekvenční propustnost 8K se zátěží 16T16Q při 100% čtení a 100% zápisu. S naší konfigurací pevných disků (s kompresí ZSTD) dokázal HPE Microserver Gen10+ TrueNAS dosáhnout 41 034 IOPS pro čtení a 41 097 IOPS pro zápis v SMB a 145 344 IOPS pro čtení a 142 554 IOPS pro čtení v iSCSI. Se zapnutou deduplikací zaznamenal mikroserver 39 933 IOPS pro zápis a 37 239 IOPS pro čtení v SMB, zatímco iSCSI zaznamenal 46 712 IOPS pro čtení a 14 531 IOPS pro zápis.
Při přepnutí na naši konfiguraci SSD (s kompresí ZSTD) dosáhl HPE Microserver Gen10+ TrueNAS 33 2374 IOPS pro čtení a 46 7858 IOPS pro zápis v režimu SMB a 329 239 IOPS pro čtení a 285 080 IOPS pro čtení v režimu iSCSI. Při zapnutí deduplikace zaznamenal mikroserver 44 795 IOPS pro zápis a 33 076 IOPS pro čtení v režimu SMB, zatímco iSCSI zaznamenal 249 252 IOPS pro čtení a 123 738 IOPS pro zápis.
Ve srovnání s fixní pracovní zátěží 16 vláken a 16 front, kterou jsme provedli v testu zápisu 100% 4K, naše profily smíšené pracovní zátěže škálují výkon v široké škále kombinací vláken/front. V těchto testech jsme pokrývali intenzitu pracovní zátěže od 2 vláken/2 fronty až po 16 vláken/16 front. S propustností HDD (komprese ZSTD) vykázal SMB rozsah 377 IOPS až 759 IOPS, zatímco iSCSI dosáhl rozsahu 269 IOPS až 777 IOPS. S povolenou deduplikací vykázal SMB rozsah 286 IOPS až 452 IOPS, zatímco iSCSI dosáhl rozsahu 275 IOPS až 793 IOPS.
Při pohledu na propustnost HDD (komprese ZSTD) vykázal SMB rozmezí 10 773 až 20 025 IOPS, zatímco iSCSI dosáhl rozmezí 9 933 až 22 503 IOPS. S povolenou deduplikací vykázal SMB rozmezí 4 401 až 11 187 IOPS, zatímco iSCSI dosáhl 4 269 až 11 251 IOPS.
Při pohledu na průměrné hodnoty latence v naší konfiguraci HDD (s kompresí ZSTD) vykazoval mikroserver HPE rozsah 10.6 ms až 336.8 ms v SMB, zatímco iSCSI zaznamenal rozsah 14.8 ms až 328.9 ms. Při povolení deduplikace vykazoval HPE Microserver Gen10+ TrueNAS rozsah 14 ms až 564.9 ms v SMB a 14.5 ms až 322.2 ms v iSCSI.
V naší konfiguraci SSD (s kompresí ZSTD) vykazoval mikroserver HPE rozsah 0.36 ms až 12.78 ms v SMB, zatímco iSCSI zaznamenal 0.4 ms až 11.37 ms. Se zapnutou deduplikací vykazoval server HPE rozsah 0.9 ms až 22.87 ms v SMB a 0.93 ms až 22.74 ms v iSCSI.
Pro maximální latenci konfigurace s pevným diskem (s kompresí ZSTD) jsme zaznamenali 395.5 ms až 2 790,5 ms v režimu SMB a 289 ms až 2 008 ms v režimu iSCSI. S povolenou deduplikací dosáhl mikroserver HPE 421.9 ms až 60 607,7 ms a 384.9 ms až 1 977,81 ms v režimu SMB a iSCSI.
Při pohledu na konfiguraci SSD (s kompresí ZSTD) jsme zaznamenali rozsah od 33.35 ms do 132.77 ms v SMB a od 44.19 ms do 137.75 ms v iSCSI. S povolenou deduplikací zaznamenal mikroserver HPE rozsah od 91.82 ms do 636.24 ms (SMB) a od 52.13 ms do 1 042,27 ms (iSCSI).
Při pohledu na směrodatnou odchylku zaznamenala naše konfigurace pevných disků (s kompresí ZSTD) od 19.08 ms do 185.4 ms v režimu SMB a od 15.46 ms do 443 ms v režimu iSCSI. Po povolení deduplikace zaznamenala naše konfigurace pevných disků od 23.2 ms do 2 435,2 ms (SMB) a od 20.5 ms do 348.7 ms (iSCSI).
Při pohledu na výsledky směrodatné odchylky pro naši konfiguraci SSD (s kompresí ZSTD) zaznamenal mikroserver v rozmezí 0.95 ms až 6.44 ms v SMB a 0.96 ms až 11.1 ms v iSCSI. Když jsme povolili deduplikaci, naše konfigurace SSD vykázala rozsah 1.68 ms až 30.22 ms a 1.78 ms až 43.8 ms pro konektivitu SMB a iSCSI.
Posledním benchmarkem Enterprise Synthetic Workload je náš 128K test, což je sekvenční test s velkými bloky, který ukazuje nejvyšší rychlost sekvenčního přenosu pro zařízení. V tomto scénáři pracovní zátěže konfigurace HDD (s kompresí ZSTD) vykázala rychlost čtení 1.39 GB/s a zápis 2.62 GB/s (SMB) a rychlost čtení 2.2 GB/s a zápis 2.76 GB/s (iSCSI). S povolenou deduplikací dosáhl mikroserver HPE rychlosti čtení 1.13 GB/s a zápis 681 MB/s v SMB a rychlosti čtení 2.4 GB/s a zápis 2.33 GB/s v iSCSI.
S naší konfigurací SSD (komprese ZSTD) zaznamenal mikroserver HPE rychlost čtení 2.36 GB/s a zápis 2.52 GB/s (SMB) a 2.87 GB/s a zápis 2.78 GB/s (iSCSI). S povolenou deduplikací dosáhl mikroserver HPE rychlosti čtení 2.29 GB/s a zápisu 1.92 MB/s v SMB a 2.88 GB/s a zápisu 2.5 GB/s v iSCSI.
Závěr
Celkově vzato, TrueNAS CORE 12 nainstalovaný na HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus může nabídnout velmi působivé úložné řešení. Server má v přední části čtyři pozice pro disky LFF bez možnosti výměny za provozu, které lze osadit buď 3.5" pevnými disky SATA, nebo 2.5" SSD disky SATA, což nám dává několik možností, jak sestavit NAS. Přestože je mikroserver velmi kompaktní, můžete jej vybavit některými poměrně špičkovými komponenty podnikové úrovně, včetně procesorů Pentium G5420 nebo Xeon E-2224 a až 32 GB ECC RAM, abyste mohli využít většinu funkcí, které TrueNAS CORE nabízí.
Pokud chcete plně využít potenciál TrueNAS CORE a ZFS, je nutné vybavit procesor Xeon a paměť ECC. Díky přizpůsobitelné konstrukci se s ním pracuje opravdu příjemně a dostupná cena s procesorem Xeon (aktuálně v prodeji za zhruba 600 dolarů) z něj činí velmi všestranné řešení. Skvěle se hodí jak pro malé firmy, tak pro domácí laboratoře, kde lze software TrueNAS CORE 12 kombinovat a dosáhnout tak široké škály cílů.
Nasazení TrueNAS lze použít k různým účelům, přičemž některé vyžadují deduplikaci a jiné ne. Rozhodli jsme se podívat na obě možnosti. Nejenže jsme „NAS“ vybavili pevnými disky (HDD) a SSD disky. Samozřejmě to nepokrývá vše, ale dává to uživatelům dobrou představu o tom, co mohou očekávat. Místo opakování výše uvedeného se podívejme na některé hlavní body pro jednotlivá média a ZSTD kompresi s deduplikací a bez ní. I když zdůrazňujeme nejdůležitější body, nezapomeňte si projít sekci o výkonu, abyste získali představu o tom, jak bude konfigurace, kterou potřebujete, fungovat.
S rotujícími disky nám komprese LZ4 poskytla 741 IOPS pro čtení a 639 IOPS pro zápis v iSCSI při 4K čtení. Deduplikace a komprese ZSTD vedly k poklesu čísel iSCSI na 640 IOPS pro čtení a 430 IOPS pro zápis. Průměrná latence 4K znamenala, že iSCSI dosáhl nejlepšího výkonu s 345.1 ms pro čtení a 400.4 ms pro zápis a deduplikace snížila čísla na 399.4 ms pro čtení a 594.6 ms pro zápis. Maximální latence 4K znamenala, že iSCSI dosáhla nejlepšího výkonu s 1 529,9 ms pro čtení a 2 244,7 ms pro zápis a s deduplikací dosáhla 1 675,8 ms pro čtení a 2 532,6 ms pro zápis.
V sekvenčním čtení s rychlostí 8K dosáhl iSCSI nejlepších výsledků bez deduplikace se 145 344 IOPS pro čtení a 142 554 IOPS pro čtení. SMB si však vedl lépe v zápisu (39 933 IOPS) a iSCSI si vedl lépe v čtení (46 712 IOPS) se zapnutou deduplikací. V našem 128K velkém bloku dosáhl iSCSI rychlosti čtení 2.2 GB/s a zápisu 2.76 GB/s s deduplikací, přičemž rychlost čtení byla 2.4 GB/s a zápis 2.33 GB/s.
Nyní se přesuňme k hlavním charakteristikám flash paměti. S propustností 4K si iSCSI vedl lépe s 85 929 IOPS pro čtení a 8 017 IOPS pro zápis, a s deduplikací klesla na 48 694 IOPS pro čtení a 3 446 IOPS pro zápis. V režimu 4K bez deduplikace měla průměrná latence iSCSI nižší latenci s 2.978 ms pro čtení a 31.9 ms pro zápis, s deduplikací si SMB vedl lépe s 13.8 ms pro čtení a iSCSI s 5.3 ms pro zápis. V maximální latenci 4K si SMB vedl lépe s 52.389 ms pro čtení a 140 ms pro zápis, i s deduplikací na SMB si vedl stále lépe s 85.3 ms pro čtení a 1 204 ms pro zápis.
V sekvenčním testu 8K se iSCSI propadl zpět na vrchol s 329 239 IOPS pro čtení a 285 080 IOPS pro čtení, oproti 249 252 IOPS pro čtení a 123 738 IOPS pro zápis se zapnutou deduplikací. V sekvenčním testu 128K jsme zaznamenali, že iSCSI dosáhl rychlosti čtení 2.87 GB/s a zápisu 2.78 GB/s, a se zapnutou deduplikací to bylo 2.88 GB/s pro čtení a 2.5 GB/s pro zápis.
S HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus jsme byli schopni postavit výkonný 4šachtový NAS s malými rozměry za rozumnou cenu. Abychom byli spravedliví, možnosti rozšíření jsou omezené a disky nejsou hot-swappable. A ačkoliv je na samotný hardware poskytována záruka od HPE, za podporu softwaru a systému jako NAS jste odkázáni sami. Pro ty, kteří chtějí standardní řešení s pořízením a zárukou, iXsystems a další nabízejí plně sestavené a podporované systémy. Ale i tak jsou tyto malé konfigurace vynikající pro mnoho případů použití, od edge computingu až po osobní domácí laboratoře.
Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit 4šachtový NAS. Synology a QNAP nabízejí fantastická balíčková řešení, která se sice snadno ovládají, ale jsou omezená, co se týče výkonu a laditelnosti. Pokud potřebujete v malém NAS serveru velký výkon a funkce, instalace TrueNAS CORE 12 na HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus je skvělý a zároveň kompromisní způsob, jak toho dosáhnout.





Amazon