Intel heeft op CES 2023 zijn nieuwste 13e generatie "Raptor Lake" Core-processors onthuld , waaronder een 24-core laptopchip en een nieuwe N-serie chip voor instapmodellen laptops.
Prestatieverbeteringen Raptor Lake
Raptor Lake is de codenaam voor Intels 13e generatie Core-processoren. In vergelijking met de 12e generatie "Alder Lake"-chips claimt Intel prestatieverbeteringen tot 11% bij single-core en 34% bij multi-core workloads. (Zie onze Alder Lake-review .) De meeste prestatieverbeteringen zijn te danken aan het grotere aantal cores en hogere kloksnelheden, aangezien Raptor Lake qua architectuur erg lijkt op Alder Lake.
De Core-lijn van Intel is zoals gewoonlijk opgesplitst in de allerbeste Core i9-chips, gevolgd door de enthousiaste Core i7, vervolgens de reguliere Core i5 en vervolgens de Core i3 op instapniveau. Behalve de Core i3-lijn hebben ze allemaal een mix van Performance- en Efficient-cores; de Core i3 heeft alleen Performance-cores. (Onze eerder gelinkte Alder Lake-recensie legt uit hoe de hybride architectuur werkt.) De N-klasse is nieuw en maakt geen deel uit van de Core-opstelling; het heeft alleen efficiënte kernen.
Deze 13e generatie Core-processors ondersteunen de nieuwste draadloze technologieën, waaronder Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 en Bluetooth LE-audio. Ze ondersteunen tot vier Thunderbolt 4-poorten voor externe verbindingen tot 40 Gbps. Sommige chips beschikken ook over Intel's nieuwe Iris Xe-graphics. Bepaalde chips zijn tevens voorzien van Intel's nieuwe Modius-beeldverwerkingseenheid; Intel beschrijft deze als volgt: "Dankzij intensieve samenwerking met Microsoft aan het nieuwe Windows Studio Effects kunnen de AI-intensieve taken die nodig zijn voor professionele samenwerking en streaming worden overgeheveld naar de VPU, waardoor de CPU en GPU beschikbaar komen voor andere taken of multitasking."
Nieuwe desktopchips van 35 en 65 watt
Tot nu toe zijn de enige 13e generatie desktop Core-chips die zijn aangekondigd, K-klasse modellen voor enthousiastelingen. Zoals verwacht worden nu ook de gangbare 65-watt chips aan het assortiment toegevoegd.
Enkele richtlijnen:
- Modellen met een F-voorvoegsel hebben geen geïntegreerde grafische kaart, dus u moet ze koppelen aan een speciale grafische kaart. Modellen zonder een F-prefix hebben Intel UHD 770 geïntegreerde graphics (Core i5-13600 en hoger) of UHD 730 (Core i5-13400 en lager).
- Core i3- en i5-modellen ondersteunen tot DDR5-4800, terwijl Core i7 en i9 opschalen naar DDR5-5600. Ze ondersteunen allemaal DDR4-3200 en maximaal met 128 GB RAM (DDR4 of DDR5).
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Prijs |
| I9-13900/i9-13900F | 24 (8 + 16) | 32 | 2.0/5.6 | 1.5/4.2 | 65 | 219 | $ 549 / 524 |
| I7-13700/i7-13700F | 16 (8 + 8) | 24 | 2.1/5.2 | 1.5/4.1 | 65 | 219 | $ 384 / 359 |
| I5-13600 | 14 (6 + 8) | 20 | 2.7/5.0 | 2.0/3.7 | 65 | 154 | $255 |
| I5-13500 | 14 (6 + 8) | 20 | 2.5/4.8 | 1.8/3.5 | 65 | 154 | $232 |
| I5-13400/i5-13400F | 10 (6 + 4) | 16 | 2.5 / 4.6GHz | 1.8 / 3.3GHz | 65 | 148 | $ 221 / 196 |
| I3-13100/i3-13100F | 4 (4 + 0) | 8 | 2.5 / 4.5GHz | NB | 60/58 | 89 | $ 134 / 109 |
Er zijn merkbare verbeteringen in de kloksnelheid ten opzichte van de 12e generatie chips, met name in de Turbo-frequenties. Zo had de Core i5-12600 een P-core Turbo van 4.8 GHz, terwijl de Core i5-13600 dit verhoogt naar 5.0 GHz. De basisfrequentie van de P-core van de Core i5-13600 is zelfs lager, namelijk 2.7 GHz tegenover 3.3 GHz voor de Core i5-12600, voornamelijk omdat de Core i5-13600 ook E-cores heeft. De enige 12e generatie Core i5-processors met E-cores waren de K-klasse chips, maar alle 13e generatie Core i5-chips hebben ze.
Het maximale turbovermogen is ook toegenomen ten opzichte van de chips van de 12e generatie, dus verwacht dat de 13e generatie warmer zal worden. De Core i5-12600 verbruikte 117W, terwijl de Core i5-13600 dat verhoogt naar 154W.
Er zijn ook T-klasse Core-desktopprocessors, die meestal worden gebruikt in mini-pc's. Al deze chips hebben geïntegreerde graphics (Intel UHD 770 voor de Core i5-13500T en hoger, UHD 730 voor lager). Net als bij de 65 watt-chips wordt DDR4-3200 door alle chips ondersteund. De Core i3 tot en met i5 ondersteunen tot DDR5-4800, terwijl de Core i7- en i9-chips tot DDR5-5600 gaan.
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Prijs |
| I9-13900T | 24 (8 + 16) | 32 | 1.1/5.3 | 0.8/3.9 | 35 | 106 | $549 |
| I7-13700T | 16 (8 + 8) | 24 | 1.4/4.9 | 1.0/3.6 | 35 | 106 | $384 |
| I5-13600T | 14 (6 + 8) | 20 | 1.8/4.8 | 1.3/3.4 | 35 | 92 | $255 |
| I5-13500T | 14 (6 + 8) | 20 | 1.6/4.6 | 1.2/3.2 | 35 | 92 | $232 |
| I5-13400T | 10 (6 + 4) | 16 | 1.3/4.4 | 1.0/3.0 | 35 | 82 | $221 |
| I3-13100T | 4 (4 + 0) | 8 | 2.5/4.2 | NB | 35 | 69 | $134 |
Het lagere basisvermogen van de T-klasse chips (versus de 65 watt en hogere chips) beperkt hun P- en E-core basisklokken ernstig. De Core i9-13900 heeft bijvoorbeeld een P-core-basis van 2.0 GHz, terwijl de Core i9-13900T slechts 1.1 GHz is. Voor korte bursts zouden de Core i9-13900T en de Core i9-13900 echter vergelijkbaar moeten presteren. Naast basisklokken delen de T-klasse chips over het algemeen dezelfde specificaties als de 65 watt chips, tot aan de kern en het aantal threads.
Nieuwe Raptor Lake-laptopprocessors
De 13e generatie laptop-processors met Core-architectuur zal de vier belangrijkste processorklassen bevatten die we ook al zagen bij de 12e generatie Core-processors. Het belangrijkste verschil tussen de klassen is het vermogen. De krachtigere chips hebben doorgaans ook meer cores en threads. De klassen zijn:
- HX-klasse: Extreem (55W)
- H-serie: Liefhebber (45W)
- P-serie: Prestaties dun en licht (28W)
- U-serie: ultradun en licht (15W)
Er komt ook een N-serie chip die geen deel uitmaakt van de Core line-up.
Laten we eerst eens naar de Core HX kijken. Deze klasse was nieuw met de 12e generatie processoren. Intel beweert dat dit de snelste mobiele processoren zijn. Ze concurreren met de Ryzen HX-serie mobiele chips van AMD.
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Intel vPro geschikt |
| I9-13980HX | 24 (8 + 16) | 32 | 2.2/5.6 | 1.6/4.0 | 55 | 157 | |
| I9-13950HX | 24 (8 + 16) | 32 | 2.2/5.5 | 1.6/4.0 | 55 | 157 | Enterprise |
| I9-13900HX | 24 (8 + 16) | 32 | 2.2/5.4 | 1.6/3.9 | 55 | 157 | |
| I7-13850HX | 20 (8 + 12) | 28 | 2.1/5.3 | 1.5/3.8 | 55 | 157 | Enterprise |
| I7-13700HX | 16 (8 + 8) | 24 | 2.1/5.0 | 1.5/3.7 | 55 | 157 | |
| I7-13650HX | 14 (6 + 8) | 20 | 2.6/4.9 | 1.9/3.6 | 55 | 157 | |
| I5-13600HX | 14 (6 + 8) | 20 | 2.6/4.8 | 1.9/3.6 | 55 | 157 | Enterprise |
| I5-13500HX | 14 (6 + 8) | 20 | 2.5/4.7 | 1.8/3.5 | 55 | 157 | |
| I5-13450HX | 10 (6 + 4) | 16 | 2.4/4.6 | 1.8/3.4 | 55 | 157 |
Net als bij de desktop Raptor Lake-chips, zien we over de hele linie een toename van het aantal cores en threads en hogere klokken. In tegenstelling tot andere Intel mobiele chips is de HX-serie overklokbaar.
De volgende trede op de ladder zijn de enthousiaste chips uit de H-serie. Deze zijn meestal te vinden in gaming-notebooks en werkstations. Hun aantal cores is lager dan dat van de HX-serie, met een maximum van zes P-cores en acht E-cores.
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Intel vPro geschikt |
| I9-13900HK | 14 (6 + 8) | 20 | 2.6/5.4 | 1.9/4.1 | 45 | 115 | Basisbenodigdheden |
| I9-13905H | 14 (6 + 8) | 20 | 2.6/5.4 | 1.9/4.1 | 45 | 115 | |
| I9-13900H | 14 (6 + 8) | 20 | 2.6/5.4 | 1.9/4.1 | 45 | 115 | Enterprise |
| I7-13800H | 14 (6 + 8) | 20 | 2.5/5.2 | 1.8/4.0 | 45 | 115 | Enterprise |
| I7-13705H | 14 (6 + 8) | 20 | 2.4/5.0 | 1.8/3.7 | 45 | 115 | |
| I7-13700H | 14 (6 + 8) | 20 | 2.4/5.0 | 1.8/3.7 | 45 | 115 | Basisbenodigdheden |
| I7-13620H | 10 (6 + 4) | 16 | 2.4/4.9 | 1.8/3.6 | 45 | 115 | |
| I5-13600H | 12 (4 + 8) | 16 | 2.8/4.8 | 2.1/3.6 | 45 | 95 | Enterprise |
| I5-13505H | 12 (4 + 8) | 16 | 2.6/4.7 | 1.9/3.5 | 45 | 95 | |
| I5-13500H | 12 (4 + 8) | 16 | 2.6/4.7 | 1.9/3.5 | 45 | 95 | Basisbenodigdheden |
| I5-13420H | 8 (4 + 4) | 12 | 2.1/4.6 | 1.5/3.4 | 45 | 95 |
De chips die eindigen op "5H", zoals de Core i9-13905H, worden type 4 SKU's genoemd en ondersteunen alleen LPDDR5X-6400. De reden hiervoor is niet duidelijk, maar het kan te maken hebben met geïntegreerde grafische prestaties. Deze chips hebben allemaal grafische afbeeldingen aan boord.
De volgende zijn de chips uit de P-serie, meestal te vinden in dunne en lichte laptops met een neiging naar betere prestaties. Het zijn er maar vier.
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Intel vPro geschikt |
| I7-1370P | 14 (6 + 8) | 20 | 1.9/5.2 | 1.4/3.9 | 28 | 64 | Enterprise |
| I7-1360P | 12 (4 + 8) | 16 | 2.2/5.0 | 1.6/3.7 | 28 | 64 | Basisbenodigdheden |
| I5-1350P | 12 (4 + 8) | 16 | 1.9/4.7 | 1.4/3.5 | 28 | 64 | Enterprise |
| I5-1340P | 12 (4 + 8) | 16 | 1.9/4.6 | 1.4/3.4 | 28 | 64 | Basisbenodigdheden |
Nu kijken we naar de chips uit de U-serie die zijn ontworpen voor dunne en lichte notebooks, zoals converteerbare 2-in-1 hybrides die misschien niet zoveel koeling hebben. Deze chips hebben maximaal twee P-cores.
| Gegevensverwerker | Kernen (P+E) | Discussies | P-kern basis/turbo (GHz) | E-core basis/turbo (GHz) | Processor basisvermogen (W) | Maximaal turbovermogen | Intel vPro geschikt |
| I7-1365U | 10 (2 + 8) | 12 | 1.8/5.2 | 1.3/3.9 | 15 | 55 | Enterprise |
| I7-1355U | 10 (2 + 8) | 12 | 1.7/5.0 | 1.2/3.7 | 15 | 55 | Basisbenodigdheden |
| I5-1345U | 10 (2 + 8) | 12 | 1.6/4.7 | 1.2/3.5 | 15 | 55 | Enterprise |
| I5-1335U | 10 (2 + 8) | 12 | 1.3/4.6 | 0.9/3.4 | 15 | 55 | Basisbenodigdheden |
| I5-1334U | 10 (2 + 8) | 12 | 1.3/4.6 | 0.9/3.4 | 15 | 55 | Basisbenodigdheden |
| I3-1315U | 6 (2 + 4) | 8 | 1.2/4.5 | 0.9/3.3 | 15 | 55 | |
| I5-1305U | 5 (1 + 4) | 6 | 1.6/4.5 | 1.2/3.3 | 15 | 55 | |
| Intel-processor U300 | 5 (1 + 4) | 6 | 1.2/4.4 | 0.9/3.3 | 15 | 55 |
Er zijn hier wat vreemde ballen, vooral de U300, die helemaal geen deel uitmaakt van de Core-klasse, maar het is nog steeds een U-serie-chip. Het wordt simpelweg de Intel Processor U300 genoemd. Zowel het als de Core i3-1305U hebben slechts één Performance-kern. Verwacht ze te zien in goedkope laptops.
Als laatste zijn er de nieuwe chips uit de N-serie voor instaplaptops en desktops. Deze chips hebben alleen E-cores.
| Gegevensverwerker | Cores | Discussies | Maximale turbo (GHz) | Maximaal turbovermogen |
| I3-N305 | 8 | 8 | 3.8 | 15 |
| I3-N300 | 8 | 8 | 3.8 | 7 |
| Intel-processor N200 | 4 | 4 | 3.7 | 6 |
| Intel-processor N100 | 4 | 4 | 3.4 | 6 |
Dit is ook een merkwaardig stel, een klasse die we nog niet eerder hebben gezien, maar het lijkt in de trant van de budgetmerken Pentium en Celeron van wat eeuwen geleden lijkt.
Raptor Lake-chipsets en conclusie
Er zijn ook twee nieuwe mobiele chips met de 13e generatie Core-processors: de HM770 voor de meeste notebooks en de WM790 voor werkstations. Verwacht wordt dat de 13e generatie chips over de hele linie betere prestaties zal leveren dan de 12e generatie , ervan uitgaande dat laptopfabrikanten de toegenomen koelingseisen kunnen bijbenen. Als de desktopchips een indicatie zijn, zullen deze warmer worden.
De volledige lijst met mobiele Intel Core-processors van de 13e generatie is te vinden op Intel ARK.




Amazon