StorageReview.com

Recension av Corsair EX100U Bärbar SSD

Slutanvändare  ◇  Bärbar lagring

Den nya Corsair EX100U bärbara SSD-serien kommer i kapaciteter på 1 TB, 2 TB och 4 TB med ett USB 3.2 Gen2 x2-gränssnitt för överföringar med hög bandbredd. Dess lilla storlek, 3.12 tum x 1.44 tum x 43 tum gör den extremt bärbar. Corsair citerar läs- och skrivhastigheter upp till 1,600 1,500 MB/s respektive XNUMX XNUMX MB/s.

Corsair EX100U

Den här enheten levereras med både USB Type-C till Type-C och Type-C till Type-A-kablar för bred kompatibilitet med en mängd enheter.

Corsair EX100U baksida

Anslutningsporten har ett skyddslock som kan hjälpa till att förhindra att något hamnar i den porten när du är på språng.

Corsair EX100U port

Corsair EX100U finns i kapaciteter på 1 TB, 2 TB och 4 TB med priser på 108, 190 och 484 dollar på Amazon.

Corsair EX100U bärbar SSD-modellspecifikationer

KAPACITET 1000GB 2000GB 4000GB
Part Number CSSD-EX100U1TB CSSD-EX100U2TB CSSD-EX100U4TB
Formfaktor Bärbar lagring Bärbar lagring Bärbar lagring
Gränssnitt USB 3.2 Gen 2 × 2 USB 3.2 Gen 2 × 2 USB 3.2 Gen 2 × 2
Regulator Phison PS2251-18 Phison PS2251-18 Phison PS2251-18
NAND- 3D NAND 3D NAND 3D NAND
DRAM Cache Ingen DRAM-cache Ingen DRAM-cache Ingen DRAM-cache
NAND Cache Statisk pSLC Statisk pSLC Statisk pSLC
kryptering Stöds inte Stöds inte Stöds inte
Trimstöd Stöds inte Stöds inte Stöds inte
SMART Support Som stöds Som stöds Som stöds
Skräp samling Som stöds Som stöds Som stöds
TBW-betyg 250TBW 500TBW 1000TBW
MTBF 1
tomgångskraft <12.5mW <12.5mW <12.5mW
Genomsnittlig aktiv läsning 3.5W 3.5W 3.5W
Genomsnittligt aktivt skriv 3.5W 3.5W 3.5W
drifttemperatur 0 ° C ~ 70 ° C 0 ° C ~ 70 ° C 0 ° C ~ 70 ° C
Förvaringstemperatur -40 ° C ~ 85 ° C -40 ° C ~ 85 ° C -40 ° C ~ 85 ° C
Luftfuktighet 90 % RH (40°C) 90 % RH (40°C) 90 % RH (40°C)
Förvaring Fuktighet 93 % RH (40°C) 93 % RH (40°C) 93 % RH (40°C)
Chock 500 G 500 G 500 G
20Hz~80Hz/1.52mm, 20Hz~80Hz/1.52mm
vibration 80Hz~2000Hz/20Gp-p 80Hz~2000Hz/2 80Hz~2000Hz/2
Mått 79.37 X 36.65 X 11 mm 79.37 X 36.65 X 11 mm 79.37 X 36.65 X 11 mm
Sekventiell läsning (CDM) (2) (4) Upp till 1600 MB / s Upp till 1600 MB / s Upp till 1600 MB / s
Sekventiell skrivning (CDM) (2) (4) Upp till 1500 MB / s Upp till 1500 MB / s Upp till 1500 MB / s

Corsair EX100U SSD-prestanda

För våra tester använde vi en Lenovo ThinkStation P520 Workstation , som tidigare recenserats här på StorageReview.com.

Först ut är Blackmagic-testet, där EX100U spelade in 1,241.3 1,331.4 MB/s läsning och 3.2 2 MB/s skrivning, inte den snabbaste bärbara SSD vi har testat i kategorin USB 2 GenXNUMX xXNUMX.

Nästa test är IOMeter. Här tittade vi på 2MB sekventiell läs/skriv, 2MB slumpmässig läs/skriv och 4K slumpmässig läs/skriv. I vårt första test gav EX100U lägre hastigheter än de citerade toppkraven från Corsair.

För 2 MB sekventiell hastighet spelade EX100U in 1,268 1,026 MB/s skriv och 2 1,257 MB/s läsning, medan 1,015 MB slumpmässigt visade 4 100 MB/s skrivning och 24,665 4,493 MB/s läsning. I våra XNUMXK-tester nådde EXXNUMXU XNUMX XNUMX IOPS-skrivning och XNUMX XNUMX IOPS-läsningar:

IOMeter (1 tråd)
Seq 2MB Skriv 1,268MB / s
Seq 2MB Läs 1,026MB / s
Slumpmässig 2MB skrivning 1,257MB / s
Slumpmässig 2MB läsning 1,015MB / s
Slumpmässig 4K-skrivning 24,665 IOPS
Slumpmässig 4K-läsning 4,493 IOPS

När EX4U höjdes till 100-trådar (vilket lägger en stor arbetsbelastning på enheten), visade EXXNUMXU starkare resultat som mer än uppfyllde Corsairs annonserade siffror.

För 2 MB sekventiell hastighet spelade EX100U in 1,635 1,713 MB/s skriv och 2 1,634 MB/s läsning, medan 1,701 MB slumpmässigt visade 4 100 MB/s skrivning och 72,431 7,180 MB/s läsning. I våra XNUMXK-tester nådde EXXNUMXU XNUMX XNUMX IOPS-skrivning och XNUMX XNUMX IOPS-läsningar:

IOMeter (4 trådar)
Seq 2MB Skriv 1,635MB / s
Seq 2MB Läs 1,713MB / s
Slumpmässig 2MB skrivning 1,634MB / s
Slumpmässig 2MB läsning 1,701MB / s
Slumpmässig 4K-skrivning 72,431 IOPS
Slumpmässig 4K-läsning 7,180 IOPS

Slutsats

Corsair EX100U riktar sig mot högkompatibilitet med USB-anslutna enheter, samtidigt som den bibehåller hastigheter över 1 GB/s tack vare sitt USB 3.2 Gen2 x2-gränssnitt. Traditionellt sett har tillverkarna behövt använda Thunderbolt-gränssnittet för att komma in i prestandaområdet 1 GB/s och uppåt, vilket begränsar kompatibiliteten till många mindre enheter. I skrivande stund prissätter Amazon 1 TB-versionen för 108 dollar (USD), 2 TB-versionen för 190 dollar (USD) och 4 TB-versionen för 484 dollar (USD), vilket gör dessa hårddiskar mycket kostnadseffektiva.

Ur en prestandavinkel uppfyllde Corsair EX100U sina prestandakrav på upp till 1,600 1,500 MB/s läsning och 1,241 1,331 MB/s skrivning. Vi mätte 1,026 1,268 MB/s läsning och 2 4 MB/s skriv i BlackMagic, även om IOMeter hade hastigheter mer i linje med de annonserade siffrorna. Här mätte vi 100 1,713 MB/s läsning och 1,635 2 MB/s med en enkeltrådad XNUMX MB sekventiell arbetsbelastning, även om när arbetsbelastningen skalades upp till XNUMX-trådar erbjöd EXXNUMXU mer vid toppmättnad. Här mätte vi XNUMX XNUMX MB/s läsning och XNUMX XNUMX MB/s skriv i vår XNUMX MB sekventiella arbetsbelastning, vilket överträffade dess specifikationsblad.

Sammantaget är Corsair EX100U kostnadseffektiv och fungerar bra, en trevlig kombination för det bärbara SSD-utrymmet. Ännu bättre, enheter som denna säljs rutinmässigt, så om du behöver en trevlig bärbar enhet och den är prissatt är EX100U ett mycket bra alternativ. Dessutom, för dem som behöver en bärbar dator med stor kapacitet, är detta också en av de få som når upp till 4TB.

EX100U på Amazon

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

StorageReview Enterprise Lab