StorageReview.com

Faceoff på One Terabyte: Seagates Barracuda ES.2 och WD:s Caviar GreenPower

Slutanvändare






Genom att utnyttja en unik design med fem plattor lyckades Hitachi Global Storage lansera den formidabla Deskstar 7K1000 långt före konkurrerande modeller. I flera månader nu har Hitachis monster kombinerat den bästa kapaciteten och prestandan man kan få på SATA-gränssnittet. Nu har dock konkurrenterna Seagate och Western Digital börjat leverera sina första terabyteenheter ... och varje tillverkares synsätt skiljer sig lite från Hitachis.









Seagate Barracuda ES.2










Modellnummer Kapacitet

ST3250610NS

250 GB

ST3500x20NS

500 GB

ST3750x30NS

750 GB

ST31000x40NS

1000 GB

Lägsta realtidspris (1000 32 GB, XNUMX MB buffert):

Barracuda ES.2 är företagsversionen av Seagates konsumentinriktade Barracuda 7200.11 och efterföljaren till företagets 750 gigabyte stora Barracuda ES 750 (retrospektivt "ES.1"). Med lyxen av en senare introduktion hanterar ES.2 sin terabytekapacitet med endast fyra 250 gigabyte stora plattor, jämfört med Deskstar 7K1000:s femdisksdesign. Seagate specificerar ES.2:ans söktid till 8.5 millisekunder.







Med ES.2 ansluter Seagate till Hitachi som en av de första tillverkarna att erbjuda en 32 megabyte buffert på sin enhet som ett tillval över hela familjens kapacitet. Deskstar 7K1000:s avundsvärda prestandavinster tyder på att tiden kan vara mogen för branschen som helhet att flytta till denna nya nivå. ES.2-enheter med en mer standard 16 megabyte cache finns också tillgängliga.

Toppen av enhetenBarracuda ES.2 är också den första SATA-designen i företagsklass från Seagate som också kommer att finnas tillgänglig utrustad med ett Serial Attached SCSI (SAS)-gränssnitt. Sakta men säkert tränger SAS undan det traditionella 68-/80-stifts LVD-gränssnitt med sin mycket förenklade arkitektur och sin bekväma interoperabilitet med massmarknadens SATA-anslutning.

Seagate utrustar ES.2 med ett vibrationskompensationssystem som vanligtvis förknippas med företagshårddiskar för att mildra prestandaproblem som uppstår när många hårddiskar packas i samma chassi och rack. Tillverkaren kan också skryta med en MTBF och felåterställningsfrekvens som mätar sig med de bästa i SCSI/SAS-världen (1.2 miljoner timmar respektive 1x10E-15). Seagate backar upp enheten med en 5-årsgaranti.

Även med ES.2 börjar Seagate med ett nyare fokus på miljöhänsyn. En minskning av strömförbrukningen ger en dubbelsidig besparing genom både minskad strömförbrukning i sig och minskning av avledd värme och tillhörande kylkostnader. Seagate hävdar att förbättringarna, gemensamt erbjuds under sin "PowerTrim"-etikett, ger en 20% minskning av dragningen jämfört med enhetens föregångare ... och 55% i watt per gigabyte när ES.2:s större kapacitet beaktas.












Western Digital Caviar GP









Modellnummer Kapacitet

WD5000AACS

500 GB

WD7500AACS

750 GB

WD10EACS

1000 GB

Lägsta realtidspris (1000 GB):





WD:s erbjudande i terabyte-svepen är WD10EACS, eller Caviar "GreenPower" (GP). Liksom Seagate utnyttjar WD extra utvecklingstid för att erbjuda en kapacitet på en terabyte med fyra 250-gigabyte- plattor istället för de fem 200-gigabyte-skivorna som finns i Hitachi Deskstar 7K1000. Företaget hävdar en söktid på 8.9 millisekunder och utrustar GP med en standardbuffert på 16 megabyte. En treårig garanti täcker hårddisken.




Fokus, som man kan gissa från enhetens namn, ligger helt och hållet på miljöhänsyn. WD, mer än Seagate, satsar på strömförbrukningsfrågor och blir mer och mer en betydande del av det övergripande ägandet och driften av drivenheter med tiden. Genom en aggressiv användning av en mängd funktioner, kan GP-linjen ståta med en effektförlust på upp till 40 % mindre än standardstandarderna, en siffra som WD hävdar kommer att spara upp till 10 USD per år per enhet när den betraktas under 24×7-drift.







Toppen av enhetenTillverkaren är försiktig med att inte citera direkt spindelhastighet, istället nominellt placerar Caviar GP som en "7200 RPM-klass"-enhet. Under sin "IntelliPower" moniker hävdar WD en "En finjusterad balans mellan snurrhastighet, överföringshastighet och cachestorlek utformad för att leverera både betydande energibesparingar och solid prestanda." Vissa människor har misstolkat vissa visserligen vaga specifikationer på WD:s hemsida. Under "Rotationshastighet" citerar tillverkaren "IntelliPower (5400 till 7200 RPM)." Detta betyder inte att frekvensomriktaren dynamiskt ändrar sin spindelhastighet under drift... faktiskt, en sådan funktion skulle medföra avsevärd maskinteknik och skulle på många sätt besegra poängen - snabb acceleration och inbromsning av spindelns hastighet skulle öka snarare än minska nettoeffektförbrukningen. IntelliPower-termen indikerar snarare att GP-familjen som helhet inte har en inställd spindelhastighet (eller en inställd buffertstorlek, för den delen). Olika kapacitetspunkter kan ha olika centrifugeringshastigheter och buffertstorlekar. För dem som måste veta, medger WD "drift under 6000 RPM" för 1-TB Caviar GP (mer om detta på nästa sida).

WD menar att, precis som processorhastigheter och de tillhörande klockhastighetsspecifikationerna som dominerade processormarknadsföringen i åratal, bör fokus på hårddiskar flyttas från enskilda lågnivåspecifikationer/påståenden och istället fokusera på slutresultat. För vår del håller vi med. För ett par år sedan flyttade vi StorageReview- tavlan från att lista hårddiskar efter "spindelhastighetsklass" till det nuvarande paradigmet för "avsedd användning".

Caviar innehåller också just-in-time (IntelliSeek)-paradigmet som ursprungligen introducerades i WD:s bärbara hårddiskar och "IntelliPark", ett system där hårddiskens läs-/skrivhuvuden stängs av och flyttas bort från plattans montering när de inte används för att minska aerodynamiskt motstånd.

Testerna

Seagates 1-TB Barracuda ES.2 (med 32-megabyte buffertalternativ) och WD:s 1-TB Caviar GP WD10EACS kommer att jämföras med följande enheter av följande skäl:







Hitachi Deskstar 7K1000 (1000 GB)

Industrins första Terabyte-enhet

Seagate Barracuda ES (750 GB)

Föregångaren till Barracuda ES.2

WD Caviar SE16 WD7500AAKS (750 GB)

Föregångaren till WD Caviar GP

WD Raptor WD1500ADFD (150 GB)













Åtkomsttid och Överföringshastighet

Endast för diagnostiska ändamål mäter StorageReview följande lågnivåparametrar:

Genomsnittlig läsåtkomsttid – I genomsnitt 25 000 slumpmässiga läsåtkomster av en enda sektor, var och en utförd via IPEAK SPT:s AnalyzeDisk-svit. Den höga stickprovsstorleken möjliggör en mycket mer exakt avläsning än vad de flesta typiska riktmärken ger och ger en utmärkt siffra med vilken man kan jämföra den angivna åtkomsttiden (angiven söktid + drivspindelhastighetens genomsnittliga rotationslatens) som tillhandahålls av tillverkare.

Genomsnittlig skrivåtkomsttid – I genomsnitt 25 000 slumpmässiga skrivåtkomster av en enda sektor, var och en utförd via IPEAK SPT:s AnalyzeDisk-svit. Den höga stickprovsstorleken möjliggör en mycket mer exakt avläsning än vad de flesta typiska riktmärken ger. På grund av skillnader i läs- och skrivhuvudsteknik tar sökningar som involverar skrivningar i allmänhet längre tid än läsåtkomster.

WB99 Disk-/ läsöverföringshastighet – Börja – Den sekventiella överföringshastigheten som uppnås av de yttersta zonerna på hårddisken. Siffran representerar vanligtvis den högsta ihållande överföringshastigheten som en enhet levererar.

WB99 Disk-/ läsöverföringshastighet – Slut – Den sekventiella överföringshastigheten som uppnås av de innersta zonerna på hårddisken. Siffran representerar vanligtvis den lägsta ihållande överföringshastigheten som en enhet levererar.

För mer information, vänligen klicka här.

Barracuda ES.2 väger in med en söktid på 12.7 millisekunder (ms) , ungefär en halv millisekund över föregångarens hårddisk. Med hänsyn till hårddiskens spindelhastighet på 7200 varv/min (4.2 ms latens ) ger den enheten en uppmätt åtkomsttid på 8.5 ms… bravo Seagate, helt rätt. ES.2 ansluter sig nu till ES 750 som det andra Seagate-erbjudandet i rad som uppfyller företagets påstådda specifikationer… en välkommen vändning från ett företag som brukade publicera alltför optimistiska påståenden som ofta missades av deras ATA/SATA-hårddiskar.

Vi måste ta ett annat tillvägagångssätt när vi bedömer Caviar GP:s söktid eftersom WD inte uttryckligen ger användarna frekvensomriktarens spindelhastighet. GP levererar en uppmätt åtkomsttid på 15.0 ms, en poäng som släpar efter 7200-RPM WD7500AAKS med en betydande marginal. WD7500AAKS:s uppmätta söktid när den står för 4.2 ms av 7200 RPM latens är 9.5 ms (missar företagets påstående med över en halv millisekund). Om vi ​​antar att GP också delar en sådan söktid, lämnar det oss med 15 ms [uppmätt åtkomsttid] minus 9.5 ms [förmodad söktid] vilket motsvarar 5.5 ms, nästan exakt den rotationslatens som är förknippad med en spindelhastighet på 5400 rpm.

Seagates senaste är den första SATA-disken som bryter igenom 100 MB/sek-platån genom att uppnå 104 MB/sek överföringshastigheter i sina yttersta zoner. Hastigheterna sjunker ner till mer låga 53.3 MB/sek.

Caviar GP:s ytterzonpoäng klockar in på 79.8 MB/sek och som ett resultat släpar den äldre, mindre täta WD7500AAKS med 21 %. Om man antar liknande sektor-per-spår zonkonfigurationer, skulle en 7200 RPM-enhet ståta med en 33% fördel jämfört med en 5400 RPM-enhet. Skillnaden mellan GP och WD7500AAKS är mindre än så, troligtvis på grund av en täthetsfördel från GP:s sida. Ändå föreslår denna andra lågnivådiagnostik återigen en spindelhastighet på 5400 rpm.


Första halvan av Barracuda ES.2:s överföringshastighetsdiagram

Andra halvan av Barracuda ES.2:s överföringshastighetsdiagram

Första halvan av Caviar GP:s överföringshastighetsdiagram

Andra halvan av Caviar GP:s överföringshastighetsdiagram





Något perspektiv

Det är viktigt att komma ihåg att sökningstid och överföringshastighetsmätningar mestadels är diagnostiska till sin natur och egentligen inte mätningar av "prestanda" i sig. Att bedöma dessa två specifikationer är ganska likt att köra ett "riktmärke" för processorn som bekräftar "ja, den här processorn går verkligen på 2.4 GHz och har verkligen en 400 MHz FSB." Många ytterligare faktorer kombineras för att ge sammanlagd hårddiskprestanda på hög nivå utöver dessa två lättmätbara men i stort sett irrelevanta mätvärden. I slutändan bör enheter, precis som alla andra PC-komponenter, utvärderas via prestanda på applikationsnivå. På de kommande sidorna är det precis vad vi kommer att göra. Läs vidare!













Enanvändarprestanda


StorageReview använder följande test för att bedöma icke-serveranvändning:

StorageReview.com Office DriveMark 2006 – En bild av VeriTests Business Winstone 2004-svit. Programvaran inkluderar Microsofts Office XP (Word, Excel, Access, Outlook och Project), Internet Explorer 6.0, Symantec Antivirus 2002 och Winzip 9.0, körda på ett lätt multitasking-sätt.

StorageReview.com High-End DriveMark 2006 – En bild av VeriTests Winstone 2004-svit för skapande av multimediainnehåll. Program inkluderar Adobe Photoshop v7.01, Adobe Premiere v6.5, Macromedia Director MX v9.0, Macromedia Dreamweaver MX v6.1, Microsoft Windows Media Encoder 9.0, Newtek Lightwave 3D 7.5b och Steinberg Wavelab 4.0f som körs på ett lätt multitasking-sätt.

För mer information, vänligen klicka här.

WD:s Caviar GP levererar ett StorageReview Office DriveMark på 794 I/Os per second (IOps), vilket släpar efter sin föregångare med cirka 10 %.

Seagate Barracuda ES.2:s visning av 588 IOps bygger mycket stegvis på poängen som uppnåtts av ES 750, en nästan försumbar ökning med 2 %.

I vår högre nivå, innehållsskapande High-End DriveMark snubblar båda nykomlingarna lite jämfört med tidigare modeller. WD10EACS släpar efter den äldre WD7500AAKS med nästan 13 %. Men kanske mer överraskande är att Barracuda ES.2 går tillbaka i kontrast till ES 750 och släpar efter sin föregångare med 15 %.












Gaming Performance

Tre avgjort olika underhållningstitlar täcker spelprestanda i StorageReviews testsvit.

FarCry, ett first-person shooter, är fortfarande ökänt för sina långa kartladdningar när man byter nivå.

The Sims 2, även om den ofta kallas för en "folksimulator", är i sitt hjärta ett strategispel och spenderar mycket tid på att komma åt disken när man laddar hus och tomter.

Slutligen representerar World of Warcraft testbäddens rollspelsinträde; det ger diskåtkomst när du byter kontinent/fängelsehålor samt när du laddar nya texturer till RAM-minnet i farten.

För mer information, vänligen klicka här.

Barracuda ES.2 bygger på ES 750 med en blygsam men mätbar vinst på 6 % i vår uppspelning av FarCrys skivåtkomst. Caviar GP, å andra sidan, följer WD7500AAKS med 11 %.

The Sims 2 placerar GP cirka 15 % bakom WD7500AAKS. Seagates senaste halkar också något och släpar efter sin föregångare med cirka 2%.

Det är World of Warcraft som placerar det största gapet mellan WD:s två enheter. GP släpar efter WD7500AAKS med 18 % här. Samtidigt återfår Barracuda ES.2 någon form och har en ledning på 13 % över ES 750.













Multianvändarprestanda

Till skillnad från enanvändarmaskiner (oavsett om de är stationära eller arbetsstationer) genomgår servrar mycket slumpmässig, icke-lokaliserad åtkomst. StorageReview simulerar dessa fleranvändarbelastningar med IOMeter. IOMeter-filservermönstret balanserar en majoritet av läsningar och minoriteter av skrivningar som spänner över förfrågningar av varierande storlek.

IOMeter underlättar också användarkonfigurerbara belastningsnivåer genom att upprätthålla könivåer (utstående I/O) av ett specificerat djup. Våra tester börjar med filservermönstret med ett djup på 1 och fördubblas kontinuerligt tills djupet når 128 utestående I/O.

Enheter med någon form av kommandoköförmåga kommer alltid att testas med sådana funktioner aktiverade. Till skillnad från enanvändarmönster gynnas alltid belastningar av flera användare när förfrågningar ordnas om för mer effektiv hämtning.

För mer information klicka här.

Barracuda ES.2 ger avsevärda förbättringar jämfört med ES 750 när det kommer till vårt fleranvändartest. Medan båda enheterna börjar med nästan identiska resultat under en linjär belastning, skalar ES.2 betydligt bättre under samtidighet för att toppa diagrammet när det kommer till 7200 RPM-enheter. ES.2:s förbättringar närmar sig lovvärda 40 % jämfört med den relativt blygsamma ES 750.

Caviar GP släpar föga förvånande efter sin prestationsorienterade föregångare med marginaler på cirka 10 %. Klyftan sluter sig när ködjupen når extremt höga nivåer.












Buller och effektmätningar

Tomgångsbrus – Ljudtrycket som avges från en hårddisk mätt på ett avstånd av 3 millimeter. Närfältsmätningen möjliggör ökad upplösning mellan hårddiskljudtrycken och eliminerar interaktioner från externt omgivningsbuller. Observera att även om mätningen är en A-vägd decibelpoäng som väger frekvenser i proportion till den mänskliga öronkänsligheten, förutsäger en låg poäng inte nödvändigtvis om en hårddisk kommer att uppvisa ett högfrekvent vinande ljud som vissa kan uppfatta som störande. Omvänt indikerar en hög poäng inte nödvändigtvis att hårddisken uppvisar en störande ljudprofil.

Effektförlust vid drift – Den effekt som en hårddisk förbrukar, mätt både i viloläge och vid helt slumpmässiga sökningar. I den relativt slutna miljön i ett datorchassi korrelerar effektförlusten starkt med hårddiskens temperatur. Ju större en hårddisks strömförbrukning är, desto större är dess effekt på chassits interna temperatur.

Starteffektförlust (topp) – Den maximala effekt som en drivenhet förbrukar vid initial uppstart. Denna siffra är relevant när ett system har ett stort antal drivenheter. Även om de flesta styrenheter har logik som kan förskjuta uppstarten av enskilda drivenheter, kan toppeffektförlust ändå vara ett problem i mycket stora matriser eller i fall där en förskjuten start inte är möjlig. Generellt sett når drivenheter toppeffektförbrukning vid olika tidpunkter på 5V- och 12V-skenorna. 12V-toppen inträffar vanligtvis mitt i den initiala uppstarten. 5V-skenan når dock vanligtvis maximal effekt vid initialisering av ställdonet.

För mer information, vänligen klicka här.

WDs senaste mätning av ljudtrycket vid tomgång är bara 35.9 dB/A, ett resultat som tangerar den med Samsung SpinPoint T166 (en mindre 500 gigabyte som inte ingår i den här recensionens tabeller ... fullständiga poäng, som alltid, finns tillgängliga från SR Performance Database ) som den tystaste hårddisken vi någonsin har mätt. Subjektivt sett är GP:s ljudgolv helt fantastiskt. Den är lätt den tystaste någonsin vid tomgång, kusligt tyst även utanför ett chassit. Ljudnivåerna är också viskande tysta, betydligt lägre än alla andra moderna 7200 RPM-hårddiskar.

Barracuda ES.2:s uppmätta tryck på 42.0 dB/A placerar den något över ES 750:s inspelade poäng. Subjektivt är dock ES.2:ans tomgångsljudsgolv lägre än vad vi uppfattar från ES 750, dock inte lika tyst som Caviar GP. Sökningarna förblir i nivå med ES 750, märkbara men diskreta när de slipas bort.

Med 3.8 watt levererar Caviar GP den i särklass lägsta uppmätta effektförlusten av någon enhet som har uppfyllt Testbed4, en minskning med 54 % jämfört med WD7500AAKS. Under full belastning kvarstår strömbesparingarna med en GP som väger långt under 8 watt... en siffra lägre än för någon annan 3.5-tumsenhet på tomgång.

Jämfört med sin föregångare, rakar Barracuda ES.2 av en watt när den är inaktiv och klarar 11.4 watt när den letar fullt ut. Det sistnämnda representerar en förbättring på 17%, bara blyg för att möta Seagates påstående om en skillnad på 20%.

ES.2 trimmar cirka 7 watt från ES 750:s toppström när det snurrar upp från en kallstart, en anständig förbättring som placerar Seagates nyaste i det övre skiktet när det kommer till kraftuppladdning. WD:s enhet klarar en mer blygsam förbättring på en watt jämfört med WD7500AAKS.














Pålitlighet

StorageReview.coms tillförlitlighetsundersökning syftar till att sammanföra individuella läsarupplevelser med olika hårddiskar till ett omfattande informationslager från vilket meningsfulla resultat kan extraheras. Ett filter med flera lager sållar igenom insamlad data och utelämnar i tysthet tvivelaktiga resultat eller resultat från tvivelaktiga deltagare. En egenutvecklad analysmotor bearbetar sedan den kvalificerade datamängden. StorageReview.com presenterar resultaten för läsarna genom ett percentilrankningssystem.

Observera att procentsatserna i fetstil ovan kan ändras allt eftersom mer information samlas in och analyseras. För mer information, för att dela med dig av dina erfarenheter av dessa och/eller andra enheter, och för att se omfattande resultat, besök SR Drive Reliability Survey.












Slutsats

När det kommer till ren prestanda för en användare kan de senaste erbjudandena från Seagate och Western Digital inte röra Hitachis mäktiga Deskstar 7K1000. De som söker den ultimata kapaciteten och hastigheten förblir med 7K1000 som sitt enda val.

Naturligtvis, som sagt, nykomlingarna som granskas här närmar sig sina respektive tillverkares ankomst till en terabyte-märket med mål som skiljer sig från Hitachi och från varandra.

Seagate Barracuda ES.2

Kanske mest överraskande när det kommer till ES.2 är den relativa bristen på prestandaförbättringar för en användare jämfört med Barracuda ES 750. Den nyare enheten har en 32 MB buffert, bara den andra enheten som gör det. Medan Seagate aldrig har handlat om avancerad prestanda på skrivbordet, antog många att en fördubbling av buffertstorleken skulle ge några betydande prestandavinster genom brute force. Detta är inte fallet när det kommer till ES.2 och icke-serverhastighet.

Under fleranvändarbelastningar förändras dock historien helt. Tidigare har Seagates ATA- och SATA-erbjudanden varit mellanpresterande med enheter från företag som Western Digital och gamla Maxtor som aggressivt tagit ledningen när det gällde laddningar med betydande mängder samtidighet. ES.2 har dock ett berömvärt ansikte och levererar de bästa poängen vi hittills har sett från en 7200 RPM-enhet.







Vad detta betyder för Barracuda 7200.11 (en praktiskt taget identisk enhet som marknadsförs till konsumenter snarare än företag) är oklart, men med ES.2 har Seagate lyckats med sitt mål att erbjuda en serverorienterad terabyte-enhet som erbjuder förstklassig prestanda medan trimkraften dras till lägre nivåer.

WD Caviar GP WD10EACS

Caviar GP står som en ikonoklast jämfört med resten av SATA-fältet. 5400 RPM-drev gick ur modet för flera år sedan men fördelarna med ett lägre spindelvarvtal har möjligen blivit viktigare än någonsin tidigare i denna tid av miljömedvetenhet. Som ett resultat är företagets önskan att dra sig för att publicera traditionella specifikationer förståelig. Att citera "IntelliPower" snarare än "lägre RPM" är vettigt ur marknadsföringssynpunkt med tanke på enhetens mål: strömförbrukning i en klass för sig utan att offra prestanda. Har det lyckats?

WD:s senaste spår den äldre 750 GB Caviar WD7500AAKS med marginaler på 11%-17% när det gäller StorageReviews prestandatester för en användare. Med tanke på att WD traditionellt sett har varit ett företag som skjutit på gränsen när det kommer till hastigheten som entusiaster längtar efter, är GP:s brist på en hastighetsorienterad design föga överraskande och kanske oundvikligt. Naturligtvis kan vad som anses vara "snabbt" och "långsamt" vara relativt. När allt kommer omkring avbryter Caviar GP 7200 RPM, 32 megabyte buffert Barracuda ES.2 i enanvändartester.

GP drar lätt minst ström av alla 3.5-tumsenheter vi någonsin testat ... mindre än hälften av någon annan enhet när den är i viloläge. Även vid full sökning har GP en fördel på över 30 % jämfört med den typiska 7200 RPM SATA-enheten. I vad som nästan verkar vara en sidoeffekt råkar GP också vara den tystaste enheten vi någonsin har mätt och hört här på SR. Dess minimala effektförlust innebär också ett betydligt mindre behov av kylning, vilket ger ännu större akustiska fördelar. Speciellt i samband med arrayer med många enheter som körs dygnet runt blir lägre driftskostnader också betydande.

Så de som söker den ultimata hastigheten och de som är benägna att enbart bedöma efter lågnivåspecifikationer kommer förmodligen inte att hitta Caviar GP på sin korta lista. Men de som alltid har funnit att att koncentrera sig på energi-, värme- och bullerproblem alltid innebar att offra på hög kapacitet och/eller konkurrenskraftig prestanda kanske bara hittar sin själsfrände i WD:s GreenPower-enhet.

 
Granska diskussion













Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

lagringsgranskning