StorageReview.com

Recenze podnikového SSD disku Intel P5510 NVMe

Enterprise  ◇  SSD

Disk Intel SSD D7-P5510 je označován za první 144vrstvý TLC disk na světě (první na trhu) a je nejnovějším přírůstkem do rodiny disků společnosti pro datová centra, které se zaměřují na široké cloudové úlohy za snížené náklady. P5510 je k dispozici ve formátu U.2 ve dvou modelech (3.84 TB a 7.68 TB) a využívá TLC NAND, což znamená, že se ideálně hodí z hlediska výkonu za peníze.

Technologie NAND také umožňuje mnohem vyšší kapacitu ve srovnání s jinými typy SSD disků, jako jsou disky Optane. Kromě toho je P5510 vybaven rozhraním PCIe 4.0, což znamená, že servery používající procesory Intel Xeon 3. generace budou moci využít jeho výkonnostní potenciál. Disk Intel pro datová centra je také dodáván s řadou podnikových funkcí a vylepšení, jako je dynamická správa jmenných prostorů, zabezpečení a integrita/ochrana dat, a je odolný na 1 zápis na disk denně.

Intel P5510

Co se týče výkonu, P5510 uvádí rychlost čtení až 7 GB/s a zápisu 4.19 GB/s s náhodným výkonem až 930 tisíc IOPS čtení a 190 tisíc IOPS zápisu. To je obrovské zlepšení oproti P5500 (uvedenému na trh začátkem 2. čtvrtletí 2020), což znamená dvojnásobný výkon při sekvenčním čtení, o 50 % nižší latenci a o 50 % lepší IOP při smíšené zátěži (70 % čtení, 30 % zápis).

Funkce Intel SSD D7-P5510 Enterprise

Jak jsme již zmínili výše, disk Intel SSD D7-P5510 přichází s řadou vylepšení firmwaru, která jsou navržena tak, aby zlepšila efektivitu pracovních postupů (zejména v oblasti IT) a zabezpečení dat. Například dynamická správa jmenných prostorů umožňuje více uživatelů a škálovatelné nasazení, zatímco bezpečnostní funkce, jako je TCG Opal 2.0 a vestavěný 256bitový šifrovací engine AES-XTS, pomáhají přidat větší ochranu citlivým datům serveru. Disk je také vybaven vylepšeným monitorováním SMART, které využívá mechanismus in-band a out-of-band přístupu, takže může hlásit stav disku, aniž by to omezovalo tok I/O dat.

Vývodový kód Intel SSD D7-P5510

Další důležitou funkcí P5510 je telemetrie 2.0. Tato technologie umožňuje přístup k široké škále uložených dat prostřednictvím inteligentního sledování a protokolování chyb, což pomáhá IT oddělení lépe lokalizovat a zmírňovat problémy s daty a zároveň podporuje zrychlené kvalifikační cykly. Optimalizovaná architektura TRIM navíc běží na pozadí, takže nenarušuje pracovní zátěž.

A konečně, funkce ochrany disku před bezprostřední výpadkem napájení (PLI) zahrnují vestavěné autotestování a pomáhají chránit integritu disku/dat při náhlém výpadku napájení. To spolu s komplexní ochranou datové cesty přináší organizacím velký klid, pokud jde o integritu jejich datových center.

Server Intel SSD D7-P5510

Disk Intel SSD řady D7-P5510 je s 5letou zárukou k dispozici v kapacitách 1.92 TB, 3.84 TB a 7.68 TB. My se budeme zabývat modelem s kapacitou 7.86 TB.

Specifikace Intel SSD D7-P5510

Model Řada SSD Intel D7-P5510
Kapacita a tvarový faktor U.2 15mm: 3.84TB, 7.68TB
Rozhraní PCIe 4.0 x4, NVMe 1.3c
Media Technologie Intel 3D NAND, 96 vrstev, TLC
Výkon
  • Sekvenční šířka pásma – 100% čtení (až) 7 000 MB/s
  • Sekvenční šířka pásma – 100% zápis (až) 4 194 MB/s
  • Náhodné čtení (100% rozsah) 930 000 IOPS
  • Náhodný zápis (100% rozsah) 190 000 IOPS
Vytrvalost 1 DWPD (až 14 PBW)
Spolehlivost
  • Vibrace – Provozní 2.17 GRMS (5–700 Hz) Max.
  • Vibrace – mimo provoz 3.13 GRMS (5–800 Hz) max.
  • Ráz (provozní a neprovozní) 1 000 G (max.) při 0.5 ms
  • Výdrž (zápisy po celou dobu životnosti) Až 14.0 PBW (zátěž JESD219)
  • Průměrná doba mezi poruchami (MTBF) 2 miliony hodin
  • Neopravitelný počet bitových chyb (UBER) < 1 sektor na 10^17 přečtených bitů
Výkon Max. průměrný aktivní zápis: 18 W

V klidovém stavu: 5 W

Záruka Omezená záruka na rok 5
teplota
  • Rozsah provozních teplot: 0°C až 70°C
  • Provozní teplota (maximální): 70 °C
  • Provozní teplota (minimální): 0 °C
Hmotnost 156 g

Výkon Intel SSD D7-P5510

Spodní část Intel SSD D7-P5510

Testovací pozadí a srovnatelné materiály

Testovací laboratoř StorageReview Enterprise Test Lab nabízí flexibilní architekturu pro provádění benchmarků podnikových úložných zařízení v prostředí srovnatelném s tím, s čím se administrátoři setkávají v reálných nasazeních. Testovací laboratoř Enterprise Test Lab zahrnuje řadu serverů, sítí, napájecích systémů a další síťové infrastruktury, která umožňuje našim zaměstnancům nastavit reálné podmínky pro přesné měření výkonu během našich kontrol.

Tyto podrobnosti o laboratorním prostředí a protokolech začleňujeme do recenzí, aby IT profesionálové a osoby zodpovědné za pořízení úložišť mohly pochopit podmínky, za kterých jsme dosáhli následujících výsledků. Žádná z našich recenzí není placena ani dohlížena výrobcem zařízení, které testujeme. Další podrobnosti o testovací laboratoři StorageReview Enterprise a přehled jejích síťových možností jsou k dispozici na příslušných stránkách.

Výkon serveru SQL

Každý virtuální počítač SQL Serveru je nakonfigurován se dvěma virtuálními disky: 100GB svazkem pro bootování a 500GB svazkem pro databázi a soubory protokolů. Z hlediska systémových prostředků jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 8 virtuálními procesory (vCPU), 64 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI. Zatímco naše testované úlohy v Sysbenchu ​​dříve přesytily platformu jak v oblasti úložných I/O operací, tak i kapacity, test SQL se zaměřuje na výkon s ohledem na latenci.

Tento test využívá SQL Server 2014 spuštěný na hostovaných virtuálních počítačích se systémem Windows Server 2012 R2 a je zatížen nástrojem Benchmark Factory for Databases od společnosti Quest. Testovací protokol Microsoft SQL Server OLTP od společnosti StorageReview využívá aktuální návrh benchmarku Transaction Processing Performance Council Benchmark C (TPC-C), online benchmarku pro zpracování transakcí, který simuluje aktivity vyskytující se ve složitých aplikačních prostředích. Benchmark TPC-C se více než syntetické benchmarky výkonu blíží měření silných stránek výkonu a úzkých míst úložné infrastruktury v databázových prostředích. Každá instance našeho virtuálního počítače SQL Server pro tuto recenzi používá databázi SQL Server o velikosti 333 GB (škálování 1 500) a měří transakční výkon a latenci při zátěži 15 000 virtuálních uživatelů.

Konfigurace testování SQL Serveru (na virtuální počítač)

  • Windows Server 2012 R2
  • Úložná stopa: 600 GB přiděleno, 500 GB využito
  • SQL Server 2014
    • Velikost databáze: škálování 1 500
    • Zatížení virtuálních klientů: 15 000
    • Vyrovnávací paměť RAM: 48 GB
  • Délka testu: 3 hodiny
    • 2.5 hodiny předběžné přípravy
    • 30minutový vzorek

V našem transakčním benchmarku SQL Serveru se Intel P5510 umístil s 12 645,61 TPS těsně za disky Memblaze 6920 a Samsung PM1735.

Intel SSD D7-P5510 sql

S průměrnou latencí SQL Serveru vykázal Intel P5510 solidní průměrnou latenci pouhých 4 ms, což ho umístilo na druhém místě.

Latence Intel SSD D7-P5510 sql

Výkon Sysbench

Další aplikační benchmark zahrnuje databázi Percona MySQL OLTP měřenou pomocí SysBench. Tento test měří průměrný TPS (transakce za sekundu), průměrnou latenci a také průměrnou latenci 99. percentilu.

Každý virtuální počítač Sysbench je nakonfigurován se třemi virtuálními disky: jedním pro bootování (~92 GB), jedním s předpřipravenou databází (~447 GB) a třetím pro testovanou databázi (270 GB). Z hlediska systémových zdrojů jsme každý virtuální počítač nakonfigurovali s 8 virtuálními procesory (vCPU), 60 GB paměti DRAM a využili jsme řadič LSI Logic SAS SCSI.

Konfigurace testování Sysbench (na virtuální počítač)

  • CentOS 6.3 64bitový
  • Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
    • Databázové tabulky: 100
    • Velikost databáze: 10 000 000
    • Vlákna databáze: 32
    • Vyrovnávací paměť RAM: 24 GB
  • Délka testu: 3 hodiny
    • 2 hodiny předběžné přípravy 32 vláken
    • 1 hodina 32 vláken

V našem transakčním benchmarku Sysbench dosáhl Intel P5510 hodnoty 8 561,02 TPS, což ho řadí na třetí místo mezi srovnatelnými procesory.

Intel SSD D7-P5510 sysbench průměrný výkon TPS

S průměrnou latencí v Sysbench dosáhl P5510 14.95 ms, což ho opět umístilo uprostřed žebříčku.

Průměrná latence Intel SSD D7-P5510 v Sysbench

V našem nejhorším případě (99. percentil) vykázal P5510 latenci 28.76 ms, což je třetí místo.

Průměrný výkon Intel SSD D7-P5510 v nejhorším možném scénáři v Sysbench

Analýza pracovní zátěže VDBench

Pokud jde o benchmarking úložných zařízení, nejlepší je testování aplikací a syntetické testování je na druhém místě. I když syntetické testy nepředstavují dokonalou reprezentaci skutečných úloh, pomáhají porovnat úložná zařízení s faktorem opakovatelnosti, což usnadňuje porovnávání konkurenčních řešení. Tyto úlohy nabízejí řadu různých testovacích profilů, od testů „čtyř rohů“, přes běžné testy velikosti přenosu databáze až po zachycení tras z různých prostředí VDI.

Všechny tyto testy využívají společný generátor úloh vdBench se skriptovacím enginem pro automatizaci a zaznamenávání výsledků na velkém clusteru výpočetních testů. To nám umožňuje opakovat stejné úlohy napříč širokou škálou úložných zařízení, včetně flash polí a jednotlivých úložných zařízení. Náš testovací proces pro tyto benchmarky zaplní celou plochu disku daty a poté rozdělí sekci disku o velikosti rovnající se 25 % kapacity disku, aby simuloval, jak by disk mohl reagovat na úlohy aplikací. To se liší od testů s plnou entropií, které využívají 100 % disku a uvádějí ho do ustáleného stavu. V důsledku toho budou tyto hodnoty odrážet vyšší trvalé rychlosti zápisu.

Profily:

  • Náhodné čtení 4K: 100% čtení, 128 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 4K Náhodný zápis: 100% zápis, 128 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
  • Náhodné čtení 4K (vysoké zatížení): 100% čtení, 512 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 4K Náhodný zápis (vysoké zatížení): 100% zápis, 512 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
  • 64K sekvenční čtení: 100% čtení, 32 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 64K sekvenční zápis: 100% zápis, 16 vláken, rychlost zápisu 0–120 %
  • Sekvenční čtení 64K (vysoké zatížení): 100% čtení, 64 vláken, rychlost čtení 0–120 %
  • 64K sekvenční zápis (vysoké zatížení): 100% zápis, 64 vláken, rychlost iorate 0–120 %
  • Syntetická databáze: SQL a Oracle
  • Trasování úplného klonu VDI a propojených klonů

Srovnatelné:

V naší první analýze pracovní zátěže VDBench, náhodném čtení 4K, dosáhl disk P5510 maximálního výkonu 940 tisíc IOPS (vysoké zatížení) s latencí 542 µs. Při normálním zatížení dosáhl disk Intel maximálního výkonu 774 422 IOPS s latencí 165.6 µs.

Náhodný zápis 4K nám přinesl vrchol, když se P5510 umístil na druhém místě s maximálním výkonem 459k IOPS a latencí 1 106 µs během vysoké zátěže. Při normální zátěži dosáhl disk Intel maximálního výkonu 461 024 IOPS s latencí 271.8 µs.

Při přepnutí na sekvenční zátěž 64k se P5510 měřil na špici s maximem 980k IOPS neboli 6.13 GB/s s latencí 650 µs. Při normálním zatížení si Intel vedl dobře a dosáhl maxima 77 109 IOPS (neboli 4.82 GB/s) s latencí 413.1 µs.

Při zápisu 64K zaznamenal P5510 opět silný výkon s 36 518 IOPS neboli přibližně 2.23 GB/s při latenci 1 742 µs během vysoké zátěže. Při normální zátěži dosáhl disk Intel vrcholu 36 378 IOPS (neboli 2.27 GB/s) s latencí 431.8 µs.

Naše další sada testů se týká SQL úloh: SQL, SQL 90-10 a SQL 80-20, které všechny ukázaly P5510 s vynikajícími výsledky. Počínaje SQL se nový disk Intel umístil na prvním místě s maximálním výkonem 256 571 IOPS s latencí 123.6 µs.

V SQL 90-10 se P5510 opět umístil jen těsně za Memblaze a umístil se na druhém místě s maximálním výkonem 257 298 IOPS při latenci 123 µs.

S testem SQL 80-20 se nový disk Intel opět umístil na druhém místě s maximálním výkonem 245 957 IOPS a latencí 128.3 µs, což bylo shodné s Kioxií a těsně za Memblaze.

Další v pořadí jsou naše úlohy Oracle: Oracle, Oracle 90-10 a Oracle 80-20. Stejně jako v benchmarkech SQL, i Intel P5510 vykázal solidní výkon napříč všemi úlohami. Počínaje Oracle se P5510 umístil na druhém místě s maximálním výkonem 259 799 IOPS při 134.2 µs.

V testu Oracle 90-10 dosáhl P5510 maximálního skóre 204 521 IOPS s latencí 106.3 µs, čímž těsně předběhl disky Memblaze a Samsung.

V porovnání s Oracle 80-20 se P5510 tentokrát umístil na druhém místě (i když jen těsně za rychlým Memblaze) s maximálním výkonem 201 493 IOPS při 107.5 µs.

Dále jsme přešli k našemu testu klonování VDI, Full and Linked. V testu VDI Full Clone (FC) Boot se Intel P5510 umístil na druhém místě za diskem Memblaze s maximálním výkonem 204 466 IOPS a latencí 168.1 µs.

Při prvním přihlášení k VDI FC klesl P5510 na třetí místo s maximálním výkonem 125 104 IOPS a latencí 235.5 µs, což na konci vykazuje mírný nárůst výkonu.

V testu VDI FC Monday Login se P5510 opět umístil na třetím místě s maximálním výkonem 92 234 IOPS a latencí 169.8 µs.

V případě spouštění VDI Linked Clone (LC) se P5510 zaostal za vedoucími s maximálním výkonem 79 028 IOPS při latenci 201.2 µs.

V testu VDI LC Initial Login se Intel umístil na druhém místě s 49 041 IOPS a latencí 159.4 µs.

Nakonec, s VDI LC Monday Login, P5510 vykázal maximální výkon 70 739 IOPS s latencí 222.3 µs.

Závěr

Intel D7-P5510 je solidním přírůstkem do řady podnikových SSD disků TLC. Tento U.2 SSD disk využívá 144vrstvou TLC NAND technologii (což mu umožňuje nabídnout dobrý poměr výkonu a ceny, což je ideální pro mnoho organizací) a je nabitý podnikovými funkcemi zaměřenými na zlepšení efektivity pracovních postupů v oblasti IT a zabezpečení dat.

Intel uvádí výkon až 7 GB/s při čtení a 4.2 GB/s při zápisu s náhodným výkonem až 1 milion IOPS při čtení a 1.3 milionu IOPS při zápisu. Disk je vybaven řadičem a firmwarem Intel PCIe 4.0, které pomáhají snižovat latenci a zvyšovat výkon. Je k dispozici v kapacitách až 7.86 TB (náš recenzovaný model) a je užitečný v řadě případů použití v podnikových datových centrech, ačkoli je ideální především v prostředích cloudových datových center.

Z hlediska výkonu jsme testovali SSD disk Intel D7-P5510 v porovnání s několika dalšími podnikovými SSD disky PCIe Gen4, a to jak na základě analýzy pracovní zátěže aplikací, tak i pomocí testu VDBench. V naší první sérii testů jsme viděli, jak si P5510 vedl dobře v transakčních testech SQL Serveru s celkovým skóre 12 645,61 TPS a průměrnou latencí 4 ms. Disk si udržel první místo v testu Sysbench s celkovým skóre 8 561,02 TPS, průměrnou latencí 14.95 ms a nejhorším scénářem 28.76 ms.

Po přepnutí na náš VDBench se P5510 několikrát umístil na prvním místě a ve většině ostatních testů se udržel mezi lídry. Mezi nejvýznamnější patří 940 tisíc IOPS při čtení 4K s vysokou zátěží, 774 tisíc IOPS při čtení 4K, 459 tisíc IOPS při zápisu 4K s vysokou zátěží a 461 tisíc IOPS při zápisu 4K. V sekvenčním provozu jsme zaznamenali 6.13 GB/s při čtení 64K s vysokou zátěží, 4.82 GB/s při čtení 64K, 2.23 GB/s při zápisu 64K s vysokou zátěží a 2.27 GB/s při zápisu 64K.

V našich SQL testech dosáhl P5510 maxima 257 tisíc IOPS, 257 tisíc IOPS (opět) v SQL 90-10 a 246 tisíc IOPS v SQL 80-20. S Oracle jsme zaznamenali 260 tisíc IOPS, 204 tisíc IOPS v Oracle 90-10 a 201 tisíc IOPS v Oracle 80-20. Další byly naše testy VDI klonů, plné a propojené. V plném klonu jsme zaznamenali 204 tisíc IOPS při bootování, 125 tisíc IOPS při počátečním přihlášení a 92 tisíc IOPS při pondělním přihlášení. V propojeném klonu jsme zaznamenali 79 tisíc IOPS při bootování, 49 tisíc IOPS při počátečním přihlášení a 71 tisíc IOPS při pondělním přihlášení.

Intel P5510 nabízí skvělý výkon za dostupnou cenu a zároveň navazuje na tradici spolehlivosti a kompatibility společnosti Intel. P5510 je vysoce doporučovaný SSD disk pro datová centra a je skvělou volbou pro řadu podnikových a cloudových prostředí, která potřebují takový disk pro primární úlohy nebo jako součást vrstvené datové struktury, která může potenciálně využívat SSD disky Optane a/nebo QLC.

Produktová stránka Intel P5510

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Lyle Smith

Lyle je autorem pro StorageReview a píše pro širokou škálu témat týkajících se IT pro koncové uživatele a podniky.

Předchozí příspěvek:

Další příspěvek: