StorageReview.com

Recenze NAS serveru QNAP TS-230

Koncový uživatel  ◇  NAS

QNAP TS-230 je základní NAS server určený spíše pro domácí použití než pro firmy. NAS je kompaktní, lehký, tichý a vizuálně přitažlivý, takže se skvěle hodí do domácí kanceláře nebo zábavního centra. Hlavním využitím tohoto malého zařízení v domácnosti je ukládání médií (hudby, fotografií a videí) a jejich sdílení s celou rodinou, a to i napříč platformami. A nejlepší na tom je, že můžete streamovat a sdílet, i když nejste doma.

Boční strana QNAP ts-230

Z hardwarového hlediska využívá QNAP TS-230 čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 s frekvencí 1.4 GHz a 2 GB paměti DDR4. To by mělo poskytnout více než dostatečnou rychlost pro streamování médií do více zařízení. NAS má 1GbE LAN připojení a podporuje SATA úložiště, a to jak HDD, tak SSD. Společnost uvádí, že je možné nainstalovat SSD disk a využít tak SSD cache pro lepší výkon. Co se týče výkonu, QNAP uvádí, že TS-230 dosahuje rychlosti až 113 Mb/s.

NAS využívá operační systém QTS od QNAPu a výhody, které s ním přicházejí. Mezi hlavní výhody patří již zmíněné centrální úložiště souborů pro streamování, v reálném čase, překódování 4K a myQNAPcloud pro přístup k souborům. Z bezpečnostních důvodů nabízí NAS ochranu snímků, HBS pro zálohování do cloudu, blokování IP adres, dvoufázové ověřování a šifrovaný přístup.

QNAP TS-230 je možné dnes pořídit za 160 dolarů v bezdiskové verzi.

Specifikace QNAP TS-230

Procesor (CPU) Čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 s frekvencí 1.4 GHz
Architektura CPU 64bitový ARM
Operační paměť 2 GB DDR4, nerozšířitelná
Maximální paměť 2 GB DDR4, nerozšířitelná
Flash paměti 4 GB (ochrana operačního systému s duálním bootováním)
Prostor pro mechaniku 2 x 3.5palcový SATA 6 Gb/s, 3 Gb/s
Kompatibilita disku 3.5palcové pevné disky SATA
2.5palcové pevné disky SATA
2.5palcové SATA SSD disky
Výměna za provozu Ano
Gigabitový ethernetový port (RJ45) 1
Wake on LAN (WOL) Ano
USB portu 2.0 1
Port USB 3.2 Gen 1 2
Form Factor Tower
LED indikátory Stav systému, LAN, USB, HDD1~2
Tlačítka Napájení, Reset, Kopírování na USB
Rozměry (vx š xh) 7.43 × 3.55 × 6.15 palce
Hmotnost (netto) 4.37 lbs
Hmotnost (brutto) 4.43 lbs
Provozní teplota 0–40 °C (32–104 °F)
Okolní teplota při uskladnění -20 – 70 °C (-4 °F – 158 °F)
Relativní vlhkost 5–95 % relativní vlhkosti bez kondenzace, teplota mokrého teploměru: 27 °C (80.6 °F)
Power Supply Unit Externí, 65 W, AC 100 až 240 V
Spotřeba energie: Režim spánku pevného disku 4.48 W
Spotřeba energie: Provozní režim, typický 12.277 W
Fanoušek 1 x 80 mm, 12 V DC
Hladina zvuku 15 ks (A)
Systémové varování Bzučák

Návrh a konstrukce QNAP TS-230

QNAP TS-230 je dvoupozicový věžový NAS, který je jen o málo větší než dva 3.5" disky. Je dostatečně malý, aby se vešel vedle počítače, aniž by působil příliš nepatřičně. NAS je převážně v světle modré barvě s tmavě modrými detaily. Na přední straně se nachází tlačítko napájení a kontrolky LED a také port USB 3.0.

Přední strana QNAP ts-230

V zadní části je horní polovinu ventilátor. Poblíž spodní části se nachází LAN port, dva USB porty (jeden 2.0 a jeden 3.0) a napájecí konektor.

Zpět na QNAP ts-230

Kryt lze odsunout z horní části, abyste získali přístup ke dvěma diskům uvnitř.

QNAP ts-230 otevřený

Výkon

Konfigurace kontroly

Pro naše testování jsme nakonfigurovali QNAP TS-230 v poli RAID1 s použitím dvou SSD disků WD Red SA500 v konfiguraci SMB i iSCSI. Pro síťové připojení jsme využili náš switch Netgear M7100 10G.

Analýza syntetické pracovní zátěže v podniku

Náš proces testování sdíleného úložiště a pevných disků v podniku předem uvede každý disk do ustáleného stavu se stejnou pracovní zátěží, se kterou bude zařízení testováno při vysoké zátěži 16 vláken s nevyřízenou frontou 16 vláken na vlákno. Poté bude testováno v nastavených intervalech v několika profilech hloubky vláken/front, aby se ukázal výkon při lehkém a náročném využití. Vzhledem k tomu, že řešení NAS dosahují své jmenovité úrovně výkonu velmi rychle, znázorňujeme grafy pouze hlavních částí každého testu.

Předběžné testy a primární testy v ustáleném stavu:

  • Propustnost (agregace IOPS pro čtení a zápis)
  • Průměrná latence (zprůměrovaná latence čtení a zápisu)
  • Maximální latence (špičková latence čtení nebo zápisu)
  • Směrodatná odchylka latence (smíšeně zprůměrovaná směrodatná odchylka čtení a zápisu)

Naše analýza syntetické pracovní zátěže pro podniky zahrnuje čtyři profily založené na reálných úlohách. Tyto profily byly vyvinuty pro snazší porovnání s našimi minulými benchmarky a také s široce publikovanými hodnotami, jako je maximální rychlost čtení a zápisu 4k a rychlost 8k 70/30, která se běžně používá pro podnikové disky.

  • 4K
    • 100% čtení nebo 100% zápis
    • 100 % 4 tisíc
  • 8K 70/30
    • 70 % čtení, 30 % zápis
    • 100 % 8 tisíc
  • 8K (sekvenční)
    • 100% čtení nebo 100% zápis
    • 100 % 8 tisíc
  • 128K (sekvenční)
    • 100% čtení nebo 100% zápis
    • 100 % 128 tisíc

Nejprve jsme se zaměřili na podnikové úlohy, kde jsme měřili dlouhý vzorek náhodného výkonu 4K se 100% aktivitou zápisu a 100% aktivitou čtení. Co se týče IOPS, NAS nám nabídl 21 166 IOPS pro čtení a 13 376 IOPS pro zápis pro iSCSI a 6 615 IOPS pro čtení a 6 798 IOPS pro zápis v SMB.

Průměrná latence při 4K přenosu u konfigurace iSCSI dosáhla 12.1 ms pro čtení a 19.1 ms pro zápis a u konfigurace SMB to bylo 38.7 ms pro čtení a 37.7 ms pro zápis.

Maximální latence 4K vedla k tomu, že SMB se čtením zabralo 78 ms, ale zápisem 116 ms. Srovnejte to s iSCSI, kde čtení trvalo 62 ms a zápis 361 ms.

Při standardní odchylce 4K jsme zaznamenali, že SMB dosáhl doby čtení 5.6 ms a zápisu 7.5 ms a iSCSI 6.6 ms pro čtení a 18.4 ms pro zápis.

Náš další benchmark měří 100% sekvenční propustnost 8K se zátěží 16T16Q při 100% čtení a 100% zápisu. Zde jsme zaznamenali hodnoty iSCSI 14 258 IOPS pro čtení a 14 104 IOPS pro zápis a SMB dosáhl 7 866 IOPS pro čtení a 6 614 IOPS pro zápis.

Ve srovnání s fixní maximální pracovní zátěží 16 vláken a 16 front, kterou jsme provedli v testu zápisu 100% 4K, naše profily smíšené pracovní zátěže škálují výkon v široké škále kombinací vláken/front. V těchto testech jsme porovnávali intenzitu pracovní zátěže od 2 vláken/2 front až po 16 vláken/16 front. Propustnost konfigurace SMB se pohybovala od nejnižší hodnoty 4 356 IOPS do nejvyšší 5 817 IOPS. iSCSI se pohybovalo od 5 936 IOPS do 14 138 IOPS.

V rozlišení 8K 70/30 se průměrná latence SMB pohybovala od 910 µs do 44.1 ms a iSCSI od 670 µs do 18.1 ms.

Maximální latence 8K 70/30 se u konfigurace SMB pohybovala od 47.6 ms do 338 ms a u iSCSI z 57.4 ms na 330 ms.

Při standardní odchylce 8K 70/30 se doba odezvy SMB zkrátila z 610 µs na 10 ms a iSCSI z 860 µs na 13.5 ms.

Posledním syntetickým benchmarkem je náš 128K test, což je sekvenční test s velkými bloky, který ukazuje nejvyšší rychlost sekvenčního přenosu pro zařízení. V tomto scénáři pracovní zátěže dosáhly konfigurace SMB i iSCSI celkové rychlosti 115 MB/s, ačkoli obě konfigurace čtení dosáhly rychlosti 115.7 MB/s.

Závěr

QNAP TS-230 je kompaktní dvoušachtový NAS server ideální pro domácí použití, například pro vytvoření multimediálního cloudu, který umožňuje celé rodině streamovat do různých zařízení. NAS je poháněn čtyřjádrovým procesorem Realtek RTD1296 s frekvencí 1.4 GHz, 2 GB paměti DDR4 RAM, 1GbE síťovým portem, pevným diskem nebo flash pamětí (nebo flash pamětí použitou jako mezipaměť). Malý a stylový NAS využívá QTS a všechny jeho výhody.

Pro výkon jsme použili dva SSD disky WD Red v poli RAID1. V naší konfiguraci SMB jsme zaznamenali propustnost 4K 6 615 IOPS pro čtení a 6 798 IOPS pro zápis, průměrnou latenci 4K dosáhli 38.7 ms pro čtení a 37.7 ms pro zápis, maximální latence 4K dosáhla 78 ms pro čtení a 116 ms pro zápis a směrodatná odchylka 4K byla 5.6 ms pro čtení a 7.5 ms pro zápis. Pro sekvenční konfiguraci SMB 8K to bylo 7 866 IOPS pro čtení a 6 614 IOPS pro zápis. A sekvenční rychlost velkých bloků 128K dosáhla 115.7 MB/s pro čtení a 115 MB/s pro zápis.

V naší konfiguraci iSCSI jsme zaznamenali, že NAS dosáhl 21 166 IOPS pro čtení a 13 376 IOPS pro zápis s propustností 4K, průměrné latence 12.1 ms pro čtení a 19.1 ms pro zápis s rozlišením 4K, maximální latence 62 ms pro čtení a 361 ms pro zápis s rozlišením 4K a standardní odchylky 6.6 ms pro čtení a 18.4 ms pro zápis s rozlišením 4K. V konfiguraci 8K 100% sekvenčního iSCSI nám NAS poskytl 14 258 IOPS pro čtení a 14 104 IOPS pro zápis. A v konfiguraci 128K sekvenčního iSCSI s velkými bloky dosáhl 115.7 MB/s pro čtení a 155 MB/s pro zápis, což se blíží uvedenému výkonu při čtení.

QNAP TS-230 nabízí spoustu výkonu a možností pro domácí uživatele, kteří chtějí vytvořit zabezpečenou mediální knihovnu, kterou lze sdílet na všech svých zařízeních.

QNAP TS-230 na Amazonu

Zapojte se do StorageReview

Zpravodaj | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS kanál

Adam armstrong

Adam je hlavním redaktorem zpravodajství pro StorageReview.com a řídí naše interní i externí týmy pro tvorbu obsahu.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek: