virtualization အကြောင်းပြောတဲ့အခါ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ လွှမ်းခြုံမှုအများစုကို enterprise application နဲ့ infrastructure ဘက်တွေမှာ အသုံးပြုပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ထုတ်လုပ်တဲ့ end-user content တွေကလည်း အရမ်းကောင်းပါတယ်။ thin client ကနေတစ်ဆင့် PC လို အတွေ့အကြုံကို ပေးစွမ်းနိုင်ဖို့ ရင့်ကျက်လာတဲ့ နည်းပညာတွေကို အသုံးချနိုင်အောင် user တွေ ခွင့်ပြုရာမှာ enterprise မှာ စိတ်ဝင်စားမှု တိုးပွားလာနေပါတယ်။ အကြောင်းရင်းတွေကတော့ အမျိုးမျိုးရှိပေမယ့် အဓိက လှုံ့ဆော်မှုကတော့ လုံခြုံပြီး မြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ workspace ရှိတဲ့ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ workforce ကို ဖန်တီးပေးဖို့ပါပဲ။ အမှန်တော့၊ မကြာသေးခင်က NVIDIA မှ Luke Wignall နဲ့ podcast တစ်ခုမှာ ဒီပြဿနာတွေကို ကျွန်တော်တို့ လေ့လာခဲ့ပါတယ် ။ virtual workstation တွေလို့ ကျွန်တော်တို့ ခေါ်ဆိုလေ့ရှိတဲ့ high-end VDI space ကို သင့်လျော်စွာ လွှမ်းခြုံနိုင်ဖို့အတွက် StorageReview ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab မှာ dedicated test environment တစ်ခု တည်ဆောက်ဖို့ partner တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ HPE, HP, NVIDIA, ESRI, VMware နဲ့ အခြားကုမ္ပဏီတွေအားလုံးက virtual workstation infrastructure တွေကို ခြုံငုံသုံးသပ်နိုင်စေဖို့အပြင် စွမ်းဆောင်ရည်အပေါ် သက်ရောက်မှုကို နားလည်နိုင်ဖို့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုချင်းစီကို စူးစမ်းလေ့လာနိုင်အောင် ပံ့ပိုးပေးခဲ့ပါတယ်။
လက်ရှိတွင် စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်ကို အထဲမှာ NVIDIA GPU အတွဲပါတဲ့ HPE server ပေါ်မှာ အခြေခံထားပါတယ်။ hard number တွေအပြင် စွမ်းဆောင်ရည်ရဲ့ အရည်အသွေးကို တိုင်းတာနိုင်စေဖို့အတွက်၊ infrastructure ကို ထိခိုက်စေဖို့အတွက် thin client station ဆယ့်ခြောက်ခုကို ကျွန်တော်တို့ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ ဒါက virtual workstation ဆယ့်ခြောက်ခုလုံးရဲ့ စုစုပေါင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စောင့်ကြည့်နေချိန်မှာပဲ ESRI လိုမျိုး software ကနေတစ်ဆင့် thin client အဆင့်မှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရယူနိုင်ပါတယ်။ ရည်ရွယ်ချက်ကတော့ တခြား end user application တွေဆီ တိုးချဲ့ပြီး virtual workstation environment အပေါ် hardware နဲ့ software ရဲ့ အကျိုးသက်ရောက်မှုကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေဖို့ပါ။
HP Thin Client များ
HP t730 ကို ကုမ္ပဏီ၏ အစွမ်းထက်ဆုံး desktop thin client အဖြစ် ချီးကျူးဂုဏ်ပြုခံရသည်။ ဤစီးပွားရေးအဆင့် solution ကို Turbo Core နည်းပညာပါရှိသော AMD ၏ quad-core APU ၏ နောက်ဆုံးမျိုးဆက်ကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် လိုအပ်ချက်များသော၊ အရင်းအမြစ်များစွာသုံးစွဲသော ပတ်ဝန်းကျင်များကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရန် တည်ဆောက်ထားသည်။ scalability ကို မြှင့်တင်ရန်အတွက် HP သည် t730 တွင် serial၊ parallel၊ PS/2 နှင့် USB port များနှင့် PCI Express x8 low profile expansion slot တို့ကို တပ်ဆင်ထားသည်။ t730 သည် တပ်ဆင်ရလွယ်ကူပြီး စီမံခန့်ခွဲရလွယ်ကူကာ ဘူးအတွင်းချက်ချင်းအသုံးပြုနိုင်သည်။
HP t730 မှာ Radeon HD 9000 ဂရပ်ဖစ်ကတ် (ပုံမှန်)၊ MLC flash memory 128GB အထိနဲ့ DDR3L-1600 SDRAM 16GB ပါဝင်ပါတယ်။ GPU မှာ ပါဝါပိုသုံးချင်သူတွေအတွက် t730 ကို AMD FirePro W2100 professional graphics card နဲ့ တွဲသုံးနိုင်ပါတယ်။ ဒီ workhorse GPU မှာ AMD GCN architecture ပါဝင်ပြီး GPU compute နဲ့ 3D workloads နှစ်မျိုးလုံးအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ t730 မှာ DisplayPort connection တွေလည်း ပါဝင်တာကြောင့် UHD/4K2 monitor လေးလုံး (FirePro W2100 ကိုအသုံးပြုရင် ခြောက်လုံး) အထိ အသုံးပြုနိုင်တဲ့အပြင် display real estate လည်း မြင့်မားပါတယ်။ အမြင့်ဆုံး native resolution ကလည်း 3840 x 2160 အထိ ရှိပါတယ်။
HP t730 Thin Client သတ်မှတ်ချက်များ
- ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်:
- Thin Client များအတွက် Windows 10 IoT Enterprise
- Windows Embedded Standard 7P
- HP ThinPro
- HP Smart Zero Core
- Core Processing Technology: Radeon HD 9000 ဂရပ်ဖစ်ပါဝင်သော AMD RX-427BB APU (2.7 GHz မှ 3.6 GHz အထိ၊ 4 MB cache၊ 4 cores)
- သိုလှောင်မှု:
- MLC ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် 128 GB အထိ
- UMLC ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် 32 GB အထိ
- ဂရပ်ဖစ်:
- AMD Radeon ဂရပ်ဖစ်၊ AMD FirePro W2100
- (AMD Radeon GPU ကို R-Series APU ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအဖြစ် ပေါင်းစပ်ထားသည်)
- စနစ်မှတ်ဉာဏ်: 16 GB DDR3L-1600 SDRAM (လွှဲပြောင်းမှုနှုန်း 1600 MT/s အထိ)
- မှတ်ဉာဏ် slot များ: 2 SODIMM
- ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု: Realtek GbE; Intel 802.11a/b/g/n/ac PCIe; Broadcom 802.11a/b/g/n PCIe; Allied Telesis AT-27M2/SC M.2 Fiber Fast Ethernet Network Interface;
- Allied Telesis AT-29M2/SC M.2 Gigabit Ethernet ကွန်ရက် အင်တာဖေ့စ်
- အသံ: အခြေခံအသံဖွင့်ရန်အတွက် အတွင်းပိုင်းချဲ့ထားသော စပီကာစနစ်
- မျက်နှာပြင်ပံ့ပိုးမှု- 3840 x 2160 resolution အထိ ပံ့ပိုးပေးသော DisplayPort 1.2 ဒစ်ဂျစ်တယ်ဗီဒီယို output လေးခု။ ရွေးချယ်နိုင်သော AMD FirePro W2100 discrete graphics solution သည် စနစ်တွင် ဗီဒီယို output ခြောက်ခုအတွက် နောက်ထပ်ဒစ်ဂျစ်တယ်ဗီဒီယို stream နှစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
- ထည့်သွင်းကိရိယာများ-
- HP ကီးဘုတ်
- HP မောက်စ်
- ပါဝါ: ၈၅ ဝပ်၊ ၁၀၀-၂၄၀ ဗို့အား
- စွမ်းအင်ထိရောက်မှုလိုက်နာမှု ENERGY STAR အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်နှင့် EPEAT Gold မှတ်ပုံတင်ထားသော ပုံစံများ ရရှိနိုင်ပါသည် ၅
- Input / Output
- ရှေ့ဘက်: USB 3.0 ၂ ခု၊ USB 2.0 ၂ ခု၊ နားကြပ် ၁ ခု၊ နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ၁ ခု
- နောက်ဘက်: USB 2.0 ၄ ခု၊ DisplayPort 1.2 ၄ ခု၊ PS/2 ၂ ခု၊ serial ၂ ခု၊ parallel ၁ ခု၊ audio line in ၁ ခု၊ audio line out ၁ ခု
- အတွင်းပိုင်းကိုယ်ထည်: USB 3.0 ၁ ခု
- အတိုင်းအတာ (အနံ x အနက် x အမြင့်): ၈.၇ x ၂.၆ x ၉.၄ လက်မ
- အလေးချိန်: ၂.၂၉ ပေါင် စတင်ချိန်
- ဆော့ဖ်ဝဲလ်- HP Device Manager; HP ThinUpdate; HP Easy Tools; HP Smart Zero Client Services; Microsoft SCCM/EDM Agent; HP Velocity; HP Easy Shell; HP True Graphics
- protocols များ:
- Microsoft RFX/RDP; Citrix ICA/HDX; VMware Horizon RDP/PCoIP
AMD FirePro W2100 သတ်မှတ်ချက်များ
- မှတ်ဉာဏ်:
- 2GB DDR3 မှတ်ဉာဏ်
- တွက်ချက်မှု စွမ်းဆောင်ရည်-
- ၃၂၀ stream processor များ (ကွန်ပျူတာယူနစ် ၅ ခု)
- မျက်နှာပြင် အထွက်များ-
- Standard DisplayPort 1.2a အထွက်နှစ်ခု
- အများဆုံး DisplayPort 1.2a ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး 4096×2160
- DisplayPort 1.1 အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး 2560×1600
- API နှင့် OS ပံ့ပိုးမှု-
- DirectX 11.2 / 12
- OpenGL ၄.၅
- OpenCL 1.2
- AMD မန်တယ်လ်
- Shader မော်ဒယ်- 5.0
- Microsoft Windows 10၊ Windows® 8.1 နှင့် Windows® 7 (32- သို့မဟုတ် 64-bit)
- Linux (32- သို့မဟုတ် 64-bit)
- အအေးပေးစနစ်/ပါဝါ/ပုံစံအချက်
- အများဆုံးပါဝါသုံးစွဲမှု <၂၆ ဝပ်
- သီးသန့်တက်ကြွသောအအေးပေးစနစ်
- အမြင့်တစ်ဝက်/အရှည်တစ်ဝက် တစ်ပေါက်ပုံစံအချက်
- PCIe 3.0 နှင့် ကိုက်ညီသော၊ x8
t730 workstation တစ်ခုစီတွင် နေ့စဉ်လုပ်ငန်းသုံးအတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားသော ၂၄ လက်မ မော်နီတာ HP ProDisplay P240va တစ်လုံး တပ်ဆင်ထားပါသည်။ မူရင်း 1920 x 1080 resolution နှင့် ၇၈ ဒီဂရီ viewing angle ပါရှိသော P240va တွင် VGA နှင့် HDM1 port တစ်ခုအပြင် HDCP နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော DisplayPort 1.2 တစ်ခုလည်း တပ်ဆင်ထားပါသည်။ မော်နီတာတွင် ချိန်ညှိနိုင်သော display stand၊ integrated power supply နှင့် ထိရောက်သော cable management တို့လည်း ပါရှိသောကြောင့် ၎င်း၏ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ footprint ကို လျှော့ချပေးပါသည်။
HPE ProLiant DL380 Gen9 ဆာဗာ
ကျွန်ုပ်တို့သည် HPE ProLiant DL380 Gen9 rack-mount server မှတစ်ဆင့် thin client ၁၆ ခုကို လည်ပတ်သွားပါမည်။ DL380 Gen9 server သည် မည်သည့် mainstream workload အတွက်မဆို ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး Intel ၏ နောက်ဆုံးပေါ် E5-2600 v4 processors များပါရှိသော စွယ်စုံသုံးဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
HPE ProLiant DL380 Gen 9 မှာ small for factor (SFF) bay ၂၄ ခု ဒါမှမဟုတ် large form factor bay ၁၂ ခုအထိ ရှိအောင် လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 2.5" drives တွေအတွက် SFF bays ၈ ခုနဲ့ ပြင်ဆင်ထားပါတယ်။ ဒီ option တွေနဲ့အတူ DL380 ဟာ အနာဂတ်မှာ ဆက်လက်တိုးချဲ့နိုင်တဲ့ ကုမ္ပဏီတွေအတွက် NVMe support နဲ့ နောက်ဘက်မှာ drive support တွေ ပိုမိုပါဝင်ပါတယ်။ DL380 ဟာ memory 3TB (HPE 2400MHZ DDR4 SmartMemory အထူးသဖြင့်) အထိ support လုပ်ပါတယ်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ build မှာ 128GB ပါဝင်ပါတယ်။ networking အတွက် DL380 ဟာ customer တွေကို သူတို့ရဲ့ လိုအပ်ချက်ပေါ်မူတည်ပြီး embedded 4x1GbE၊ optional HPE FlexibleLOM ဒါမှမဟုတ် PCIe standup 1GbE to 40GbE Adapters တွေကို ရွေးချယ်ခွင့်ပေးပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ use case အတွက် embedded 1Gb 4-port 331i Adapter နဲ့ 10Gb 2-port 533FLR-T Adapter တွေကို အသုံးပြုနေပါတယ်။
HPE ProLiant DL380 Gen9 သတ်မှတ်ချက်များ
- Intel Xeon E5-2650 v3 (2.3GHz, 10 cores) ၂ လုံး
- 16 x 8GB DDR4 မှတ်ဉာဏ်
- Smart Array P440ar ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- RAID6 မှာ 5 x 300GB 15K HDD
- NVIDIA Tesla M60 ဂရပ်ဖစ် ၂ ခု
- 16GB GDDR5
- HPE Ethernet 1Gb 4-port 331i အဒက်တာ
- HPE FlexFabric 10Gb 2-port 533FLR-T အဒက်တာ
NVIDIA Tesla M60
NVIDIA Tesla M60 သည် NVIDIA ၏ GRID software နှင့်အလုပ်လုပ်သော GPU accelerator တစ်ခုဖြစ်သည်။ M60 ကို virtualized workstation များအတွက် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းရန် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ M60 သည် အသုံးပြုသူသည် high-end workstation ရှေ့မှာထိုင်နေသကဲ့သို့ ထင်ရသည့် VDI မှတစ်ဆင့် end user experience ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ဖော်ပြထားသည်။ Tesla M60 သည် board တစ်ခုလျှင် အသုံးပြုသူ ၃၂ ဦးအထိ ပံ့ပိုးပေးနိုင်ပြီး NVIDIA CUDA cores ၄၀၉၆ ခု ပါဝင်သည်။
NVIDIA Tesla M60 သတ်မှတ်ချက်များ
- ပုံစံအချက်: PCIe 3.0 Dual Slot
- GPU အရေအတွက်: Dual High-End Maxwell
- NVIDIA CUDA Core စုစုပေါင်း: 2,048/GPU (စုစုပေါင်း 4,096)
- မှတ်ဉာဏ်: 8GB/GPU (စုစုပေါင်း 16GB GDDR5)
- အများဆုံး vGPU ဖြစ်ရပ်များ- ၃၂
- ပါဝါ: 240W/300W (225W ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- အအေးပေးစနစ်- တက်ကြွ/တက်ကြွ
- အတိုင်းအတာ: ၆၈ "x ၈၅"
အဆုံးစွန်အားဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤအံ့သြဖွယ်ကောင်းသော မိတ်ဖက်များပေါင်းစပ်မှုကို အသုံးချ၍ virtual workstation ပတ်ဝန်းကျင်များ၏ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် ဦးဆောင်စမ်းသပ်မှုများကို ပေးအပ်ရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ ဤနေရာတွင် မြင်တွေ့ရသည့်အတိုင်း VDI lab သည် virtual workstation ၁၆ ခုတွင် ESRI ကို ကနဦးအကောင်အထည်ဖော်ခြင်းဖြင့် ထိုရည်မှန်းချက်ကို ပြီးမြောက်အောင်မြင်ရန် ကောင်းစွာလုပ်ဆောင်နေပါသည်။ သို့သော် ဤအဆင့်မြင့် VDI configuration အပေါ် hardware နှင့် software ၏ သက်ရောက်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့ စူးစမ်းလေ့လာသည်နှင့်အမျှ ပိုမိုများပြားလာမည်မှာ သေချာပါသည်။




အမေဇုံ