StorageReview.com

၂၀၂၆ ခုနှစ်ရဲ့ အကောင်းဆုံး Mini PC များ- ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်ပြီး Leaderboard

၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ နိုဝင်ဘာလ ၃ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- Dell Pro 5 Micro သည် out-of-band စီမံခန့်ခွဲမှုပါရှိသော fleet-managed စနစ်များအတွက် အမျိုးအစားအသစ်တစ်ခုဖြစ်သည့် Best Commercial Mini PC အဖြစ် ပါဝင်လာခဲ့ပြီး ASUS ExpertCenter PN55 ၏ ရွေးချယ်မှုကို Best Value Mini PC ဟု အမည်ပြောင်းလဲခဲ့သည်။ Dell သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ sr-client 1.13 suite ကို NUC 16 Pro၊ PN55 နှင့် QN10 တို့၏ အသစ်ထွက်ဗားရှင်းများနှင့်အတူ run ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ရွေးချယ်မှုတွင် ထိုရလဒ်များကို ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။ ၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၈ ရက်နေ့တွင် ထုတ်ဝေခဲ့သည်။ အစောပိုင်း suite ဗားရှင်းများတွင် စမ်းသပ်ထားသော စနစ်များကို Also Tested တွင် မှတ်သားထားသည်။

ဤစာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော mini PC တိုင်းသည် StorageReview lab မှတစ်ဆင့် ရရှိခဲ့ခြင်းဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် PCMark 10၊ Geekbench 7၊ Cinebench 2026၊ 3DMark CPU Profile၊ 7-Zip၊ y-cruncher၊ Blender၊ LuxMark၊ V-Ray၊ Blackmagic RAW၊ Topaz Video AI၊ ရုပ်ပုံထုတ်လုပ်မှု၊ ကွန်ပျူတာအမြင်နှင့် ဒေသတွင်းစာသားထုတ်လုပ်မှုအတွက် UL Procyon AI စမ်းသပ်မှုများ၊ 3DMark ၏ ဂိမ်း suite၊ SPECviewperf 15၊ SPECworkstation 4 နှင့် သိုလှောင်မှုတို့အပေါ် အခြေခံ၍ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ အောက်တွင်ဖော်ပြထားသော အရာအားလုံးကို ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့သည့်အရာအပေါ် အခြေခံ၍ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး ရွေးချယ်မှုတစ်ခုစီသည် အသေးစိတ်ဒေတာများပါရှိသော သုံးသပ်ချက်နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။

ဒီစာမျက်နှာမှာ integrated-graphics class ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်- discrete GPU မပါဝင်ခြင်း၊ external power brick တစ်ခုနဲ့ monitor နောက်ကွယ်က VESA bracket ပေါ်မှာ တပ်ဆင်နိုင်တဲ့ 1.2 လီတာ ဒါမှမဟုတ် ထို့ထက်နည်းတဲ့ chassis တစ်ခု။ discrete GPU option တွေပါတဲ့ mini workstation တွေကတော့ တခြားအမျိုးအစားတစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Best Desktop Workstations စာမျက်နှာမှာ အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး local AI အတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ GB10 နဲ့ Strix Halo appliances တွေကို Best Desktops for Local AI မှာ ဖော်ပြထားပါတယ် ။

လက်ရှိနယ်ပယ်ဟာ နှစ်ပေါင်းများစွာအတွင်း အစိတ်ဝင်စားစရာအကောင်းဆုံးပါပဲ။ Intel ရဲ့ 16-core Core Ultra X7 358H ဟာ အလွန်ကွဲပြားတဲ့ ဘူးနှစ်ခုနဲ့ ရောက်ရှိလာခဲ့ပြီး AMD ရဲ့ Ryzen AI 7 450 ဟာ ExpertCenter 4×4 ကို ပြန်လည်ဆန်းသစ်ပေးခဲ့ပါတယ်။ Dell ရဲ့ Pro 5 Micro ဟာ Intel core 16 ခုရဲ့ vPro ဗားရှင်းကို commercial micro တစ်ခုမှာ ယူဆောင်လာခဲ့ပြီး Qualcomm ရဲ့ Snapdragon X2 Elite ကတော့ CPU မှာ x86 class ထက် သာလွန်တဲ့ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ ပထမဆုံး Arm mini PC ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ်။

တစ်တစ်ချက်မှာ

အမျိုးအစား စံနစ် CPU / GPU (စမ်းသပ်ပြီး) မှတ်ဉာဏ် (စမ်းသပ်ပြီး / အမြင့်ဆုံး) Volume ကို အပြည့်အဝပြန်လည်ဆန်းစစ်ခြင်း
အကောင်းဆုံး Mini PC ASUS NUC 16 Pro Core Ultra X7 358H (65W) / Arc B390 64GB LPDDR5X-8533၊ ဂဟေဆက်ထားသည် 0.71L NUC 16 Pro သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Mini PC ASUS ExpertCenter PN55 Ryzen AI 7 450 / Radeon 860M 64GB DDR5-5600 SO-DIMM / 64GB 0.57L PN55 သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး စီးပွားဖြစ် Mini PC Dell Pro 5 မိုက်ခရို Core Ultra 7 366H vPro / Intel ဂရပ်ဖစ် (4 Xe3) 64GB DDR5-5600 SO-DIMM / 64GB 1.17L Pro 5 Micro သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး CPU စွမ်းဆောင်ရည် ASUS Ascent QN10 Snapdragon X2 Elite၊ 18 cores / Adreno X2-90 32GB LPDDR5X၊ ဂဟေဆက်ထားသည် / 32GB 0.7L Ascent QN10 သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး စားသုံးသူ မီနီပီစီ Lenovo Yoga Mini Core Ultra X7 358H / Arc B390 32GB LPDDR5X-8533၊ ဂဟေဆက်ထားသည် 0.65L ယောဂ မီနီ သုံးသပ်ချက်

ရွေးချယ်မှုများ

အကောင်းဆုံး Mini PC : ASUS NUC 16 Pro

၂၀၂၆ ခုနှစ်၏ အကောင်းဆုံး mini PC ဖြစ်သည့် ASUS NUC 16 Pro ၏ ရှေ့မျက်နှာပြင်တွင် USB-A port နှစ်ခု၊ USB-C port တစ်ခုနှင့် ပါဝါခလုတ်တစ်ခု ပါဝင်သည်။

NUC 16 Pro ဟာ ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ဖူးသမျှ mini PC တွေထဲမှာ အပြည့်စုံဆုံးဖြစ်ပြီး Intel ရဲ့ Core Ultra X7 358H ကနေ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေပါတယ်။ ASUS ဟာ NUC Pro လိုင်းကို 4×4 ကနေ 5×4 အထိ ရွှေ့ပြောင်းခဲ့ပြီး ဒုတိယ M.2 slot တစ်ခု၊ ဒုတိယ 2.5GbE port တစ်ခု၊ exhaust ပန်ကာနှစ်ခု၊ DIMM ပန်ကာတစ်ခုနဲ့ အပူပိုက်သုံးခုပါဝင်တဲ့ အအေးပေးစနစ်အတွက် အပိုတစ်လက်မကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ဒါကြောင့် 358H ကို 65W cTDP မှာ လည်ပတ်နိုင်ပါတယ်။

အဲဒီဘတ်ဂျက်က multi-core နဲ့ sustained tests တွေမှာ Lenovo Yoga Mini မှာရှိတဲ့ တူညီတဲ့ chip ထက် ၅% ကနေ ၁၅% အထိ တသမတ်တည်း ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်- Geekbench 7 multi-core မှာ ၁၈,၃၈၈ မှတ်၊ Cinebench 2026 multi-thread မှာ ၄,၇၄၁ မှတ်၊ 9.34x scaling ratio နဲ့ 3DMark CPU Profile မှာ max thread တွေမှာ ၁၅% သာလွန်ပါတယ်။

Arc B390 ဟာ ဒီအတန်းအစားထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး integrated GPU ဖြစ်ပြီး နေရာတိုင်းမှာ တွေ့မြင်နိုင်ပါတယ်။ Geekbench OpenCL မှာ 55,273 မှတ်၊ LuxMark Hall မှာ 3,518 မှတ်၊ Blender Cycles မှာ PN5.5 မှာ Radeon 860M ထက် 55x မှ 6x အထိ မြန်ဆန်ပြီး local LLM တွေမှာ 0.3 မှ 0.6 စက္ကန့်အတွင်း ရောက်ရှိတဲ့ first token တစ်ခုဖြစ်ပြီး AMD box ကတော့ ခြောက်စက္ကန့်ကနေ ဆယ့်လေးစက္ကန့်အထိ စောင့်ရပါတယ်။ 1TB Samsung PM9E1 Gen5 drive က 9,505MB/s reads ရရှိပြီး ကျန်တဲ့ field တွေမှာ Gen4 drive တွေထက် နှစ်ဆနီးပါး မြန်ဆန်ပါတယ်။

၎င်း၏ကန့်သတ်ချက်များကို သိရှိပါ- LPDDR5X ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံကို ဂဟေဆက်ထားပြီး နားကြပ်ပေါက် မပါရှိဘဲ B&H တွင် 32GB နှင့် 1TB Gen4 ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံအတွက် စာရင်းပါဈေးနှုန်းမှာ $2,699 ဖြစ်ပြီး စာရင်းပါ PN55 ထက် နှစ်ဆခန့်ရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော 64GB တည်ဆောက်မှုတွင် သုံးသပ်ချက်အချိန်တွင် US စာရင်းမပါဝင်ပါ။ GPU ဖြင့် မော်ဒယ်များကို မောင်းနှင်နေသော ဖန်တီးသူ သို့မဟုတ် ဆော့ဖ်ဝဲရေးသားသူအတွက် ၎င်းသည် ပရီမီယံကို ရရှိသည်။ စီမံခန့်ခွဲထားသော ရုံးစားပွဲအတွက် နောက်ရွေးချယ်မှုကို ဖတ်ရှုပါ။

ASUS NUC 16 Pro သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Mini PC: ASUS ExpertCenter PN55

StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်း bench မှာ ၂၀၂၆ ခုနှစ်ရဲ့ အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး mini PC ဖြစ်တဲ့ ASUS ExpertCenter PN55 mini PC

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ဒက်စ်တော့အများစုလုပ်ဆောင်တဲ့အလုပ်မှာ PN55 ဟာ စာရင်းပါဈေးနှုန်းရဲ့ ထက်ဝက်နဲ့ 65W Intel box နဲ့ ယှဉ်နိုင်ပြီး field-upgradeable memory ပါဝင်တဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ ကိုယ်ထည်နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ပါတယ်။ Ryzen AI 7 450 ဟာ single-core Geekbench မှာ NUC 16 Pro ကို ဦးဆောင်နေပြီး 3DMark CPU Profile row တစ်ခုကနေ ရှစ်ခုအထိ thread တိုင်းမှာ၊ 7-Zip decompression မှာ နဲ့ y-cruncher Pi computation တိုင်းမှာ ဦးဆောင်နေပြီး NUC ထက် ၆% ပိုမြန်တဲ့ ၂၆.၀ စက္ကန့်အတွင်း ဂဏန်းတစ်ဘီလီယံကို တွက်ချက်ပေးပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ XDNA 2 NPU ဟာ အုပ်စုထဲမှာ အမြင့်ဆုံး Procyon computer vision score ကို ရရှိထားပါတယ်- integer precision မှာ ၂၀၃၁ ရရှိထားပါတယ်။

ဒီ box ကိုယ်တိုင်က managed desk အတွက် ပိုကောင်းတဲ့ ပစ္စည်းတွေ တပ်ဆင်ထားတဲ့ box ပါ- ကျွန်တော်တို့ရဲ့ unit မှာ 64GB ပါတဲ့ DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ PCIe 4.0 M.2 slot နှစ်ခု၊ dual 2.5GbE၊ dock က brick၊ fingerprint reader၊ headphone jack နဲ့ ASUS-rated MIL-STD-810H chassis မပါဘဲ system ကို run နိုင်တဲ့ 100W power input ကို လက်ခံတဲ့ USB4 port တစ်ခု၊ အားလုံးက 0.57 liters နဲ့ 0.62kg အလေးချိန်ရှိပါတယ်။ HP EliteDesk 8 Mini G1a မှာရှိတဲ့ ယခင်မျိုးဆက် Ryzen AI 7 PRO 350 နဲ့ ယှဉ်ရင် 450 နဲ့ သူ့ရဲ့ လက်ရှိ driver stack ဟာ y-cruncher မှာ ၁၁% မှ ၃၂% အထိ ပိုမြန်ပြီး SPECworkstation verticals မှာတော့ ၁၆% မှ ၅၆% အထိ သာလွန်ပါတယ်။

အရောင်းအဝယ်ကတော့ GPU နဲ့ ပိုလေးတဲ့ threaded workloads တွေပါ။ Radeon 860M က OpenCL၊ LuxMark၊ Blackmagic RAW decode နဲ့ 3DMark graphics တွေမှာ Arc B390 ရဲ့ 39% မှ 54% အထိ ရရှိပါတယ်။ Blender က ဒီ system ရဲ့ CPU မှာ GPU ထက် Monster scene ကို ပိုမြန်အောင် render လုပ်ပါတယ်။ local LLM ကတော့ DirectML path မှာ first token အတွက် ခြောက်စက္ကန့်ကနေ ဆယ့်လေးစက္ကန့်အထိ စောင့်ရပါတယ်။ ASUS eShop မှာ 32GB နဲ့ 1TB Windows 11 Pro configuration အတွက် ဒေါ်လာ ၁၃၄၉ နဲ့ ရောင်းချပေးတာကြောင့် office pick ပါ။ ASUS box နှစ်ခုရဲ့ ကွာခြားချက်က GPU work ပါ။

ASUS ExpertCenter PN55 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး စီးပွားဖြစ် Mini PC: Dell Pro 5 Micro

၂၀၂၆ ခုနှစ်၏ အကောင်းဆုံး စီးပွားဖြစ် mini PC ဖြစ်သော Dell Pro 5 Micro mini PC ကို StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်း bench တွင် တွေ့မြင်ရ

Pro 5 Micro ကို managed fleet အတွက် တည်ဆောက်ထားပြီး ဒီအမျိုးအစားက အဲဒီလိုင်းကို ဆွဲယူထားပါတယ်။ Core Ultra 7 366H မှာ Active Management Technology ပါတဲ့ vPro Enterprise ပါရှိတာကြောင့် administrator ဟာ operating system ကို ပိတ်ထားတဲ့အချိန်မှာ box ကို ရှာဖွေ၊ ရောဂါရှာဖွေပြီး ပြုပြင်နိုင်ပါတယ်။ Dell မှာ Command Update, SafeBIOS recovery, discrete TPM 2.0, self-encrypting drive နဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ configuration မှာ သုံးနှစ်ကြာ onsite service တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

ရုံးလုပ်ငန်းမှာတော့ ရောင်းချတဲ့ဈေးနဲ့ဆိုရင် X-series NUC 16 Pro နဲ့ တူညီတဲ့ 16 cores တွေ ရရှိထားပါတယ်။ Cinebench 2026 single-core မှာ 495.1 နဲ့ 512.2၊ Speedometer မှာ 42.2 နဲ့ 42.1၊ Quick Sync HEVC 4K60 encode မှာ 127 fps နဲ့ 129 fps ရရှိထားပါတယ်။ Gen5 self-encrypting SSD ဟာ Gen4 slot မှာ လည်ပတ်ပြီး sequential write speed 6,781MB/s၊ NUC မှာ 2,684MB/s နဲ့ PN55 မှာ 229MB/s ရရှိထားပါတယ်။ မိနစ် ၃၀ ကြာ Cinebench loop မှာ first-pass score ရဲ့ ၉၅ ရာခိုင်နှုန်းကို ရရှိထားပါတယ်။

နောက်ဘက် module bay က ဒီစာမျက်နှာမှာရှိတဲ့ တခြား mini PC အားလုံးနဲ့ ကွဲပြားစေပါတယ်။ slot တစ်ခုမှာတော့ DisplayPort 2.1, HDMI 2.1, VGA, serial, PS/2, 1GbE fiber ဒါမှမဟုတ် display ခြောက်ခုကို မောင်းနှင်ပေးတဲ့ dual DisplayPort module တစ်ခု၊ DDR5 SO-DIMM slot နှစ်ခု၊ M.2 slot နှစ်ခုနဲ့ Wi-Fi 7 တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ တံဆိပ်တုံးထုထားတဲ့ သံမဏိအဖုံးက ဖြုတ်လိုက်ရင် memory, storage နဲ့ cooling တွေကို တစ်ဆင့်တည်းနဲ့ ပြသပေးပါတယ်။

ကုန်သွယ်မှုက all-core နဲ့ GPU throughput ပါ။ package power limit က စဉ်ဆက်မပြတ် load အောက်မှာ 2,483MHz နီးပါးရှိတာကြောင့် Cinebench multi-core မှာ NUC ထက် ၂၈ ရာခိုင်နှုန်းနောက်ကျပြီး PN55 ထက် ၉ ရာခိုင်နှုန်းနောက်ကျပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ 4 Xe3 core GPU က NUC ရဲ့ Arc B390 ထက် သုံးပုံတစ်ပုံလောက်နှေးတဲ့ local AI ကို လုပ်ဆောင်ပါတယ်။ ၁.၁၇ လီတာမှာ PN55 ရဲ့ volume ထက် နှစ်ဆဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းသည် $1,617 မှစတင်ပြီး သုံးနှစ်ကြာ onsite service ဖြင့် စမ်းသပ်ထားလျှင် $4,500 ဖြင့် စာရင်းပြုစုထားသည်။ ၎င်း၏ desks များကို band ပြင်ပမှ စီမံခန့်ခွဲသော fleet အတွက် ၎င်းသည် ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။

Dell Pro 5 Micro သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး CPU Throughput: ASUS Ascent QN10

StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် ၂၀၂၆ ခုနှစ်၏ အကောင်းဆုံး CPU throughput mini PC ဖြစ်သည့် ASUS Ascent QN10 Snapdragon X2 Elite mini PC

QN10 ဟာ CPU မှာ x86 class ထက် သာလွန်တဲ့ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ ပထမဆုံး Arm mini PC ဖြစ်ပါတယ်။ Qualcomm ရဲ့ Snapdragon X2 Elite မှာ 0.7-liter box ထဲမှာ 4.7GHz အထိ Oryon cores ၁၈ ခုကို ထည့်သွင်းထားပြီး ကြာရှည်စွာ load လုပ်ခြင်းအထိ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်နေပါတယ်။

၎င်း၏ CPU ရလဒ်များသည် ဤစာမျက်နှာတွင် အကျယ်ဆုံး အနားသတ်များကို သယ်ဆောင်ထားသည်- Geekbench 7 multi-core တွင် ၂၄,၀၄၉ မှတ်၊ NUC 16 Pro ထက် ၃၁% သာလွန်ပြီး PN55 ထက် ၅၇% သာလွန်သည်။ Cinebench 2026 multi-thread ရမှတ် ၆,၄၇၆ မှတ်၊ 10.13x scaling ratio၊ 7-Zip တွင် ၁၀၈.၅ GIPS ရှိပြီး Blender CPU သည် NUC ထက် ၃၆% မှ ၄၃% သာလွန်ပြီး PN55 ထက် ၅၂% မှ ၇၁% သာလွန်သည်။

80 TOPS Hexagon NPU သည် တိုင်းတာထားသောရလဒ်များဖြင့် ၎င်း၏အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ထောက်ခံထားသည်- CPU အသုံးမပြုဘဲ NPU တွင် Stable Diffusion 1.5 INT8 တွင် 5,457 နှင့် Phi တွင် တစ်စက္ကန့်လျှင် 35.7 တိုကင်များသည် ဆိုင်းဘုတ်များ၊ kiosks များနှင့် edge appliances များမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိသည့် ဒေသတွင်းကောက်ချက်မျိုးဖြစ်သည်။

ကြိုတင်မှာယူမှုတွေက ဖွဲ့စည်းပုံအရ ရိုးရှင်းပါတယ်- 32GB LPDDR5X ကို ဂဟေဆက်ထားပြီး 32GB က အများဆုံးပါ။ 16GB configuration ကို $1,349.99 နဲ့ ရောင်းချနေပြီး 32GB build ကိုတော့ စာရင်းပြုစုထားပေမယ့် ပြန်လည်သုံးသပ်ချိန်မှာ ပစ္စည်းပြတ်သွားပါတယ်။ Arc B390 ဟာ Fire Strike ဂရပ်ဖစ်မှာ Adreno GPU ထက် 59% နဲ့ Time Spy ဂရပ်ဖစ်မှာ 89% ပိုများပြီး Windows on Arm လိုက်ဖက်ညီမှုက fleet ဝယ်ယူသူတိုင်း မှာယူမှုမပြုလုပ်ခင်မှာ အသုံးချမှုတစ်ခုချင်းစီအလိုက် မေးခွန်းတစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲပါ။ Arm မှာ အလုပ်လုပ်ပြီး CPU ဒါမှမဟုတ် NPU ကို အားကိုးတဲ့ အလုပ်တွေအတွက် ဒီအရွယ်အစားက နီးစပ်မှုမရှိပါဘူး။

ASUS Ascent QN10 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး စားသုံးသူ Mini PC: Lenovo Yoga Mini

Lenovo Yoga Mini၊ ၂၀၂၆ ခုနှစ်၏ အကောင်းဆုံး စားသုံးသူ မီနီ PC၊ Core Ultra X7 358H ပါ၀င်သည့် 0.65-လီတာ အလူမီနီယမ် ပက်ခ်

Yoga Mini ဟာ ပုံစံကို ဦးစားပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းတဲ့ စနစ်တစ်ခုပါ။ NUC 16 Pro လိုပဲ 16-core Core Ultra X7 358H နဲ့ Arc B390 ပါဝင်တဲ့ 130mm အလူမီနီယမ် ပက်ခ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး 0.65 လီတာ နဲ့ 600 ဂရမ်လောက် လေးပါတယ်။ x86 စနစ်သုံးခုထဲမှာ PCMark 10 ရဲ့ အမြင့်ဆုံးရမှတ်က 10,369 ဖြစ်ပြီး Productivity ရမှတ်က 20,073 ဖြစ်ပါတယ်။ NUC 16 Pro ထက် 36% ပိုများပါတယ်။ Cinebench 2026 multi-thread က 4,473 ဖြစ်ပြီး 8.79x scaling ratio ရှိပြီး စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ NUC ရဲ့ 5% အတွင်း ဂရပ်ဖစ်တွေ ရရှိပါတယ်။ Geekbench OpenCL မှာ 51,571 နဲ့ Stable Diffusion 1.5 INT8 မှာ 7,119 အပါအဝင်ပါ။

၎င်းသည် Copilot+ PC ပထမဆုံးဖြစ်ပြီး Procyon ကွန်ပျူတာအမြင်တွင် 1,205 မှတ်ရရှိခဲ့သော 50 TOPS NPU၊ ပါဝါခလုတ်ရှိ လက်ဗွေဖတ်စက်၊ Thunderbolt 4 port နှစ်ခု၊ 2.5GbE နှင့် ထိတွေ့မှုနှင့် အကြောင်းကြားချက်များကို တုံ့ပြန်သည့် အောက်ခြေရှိ adaptive lighting ring တို့ပါရှိသည်။

အားနည်းချက်တွေကတော့ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ 32GB LPDDR5X-8533၊ 5,277MB/s reads ရှိတဲ့ mid-pack Gen4 KIOXIA SSD နဲ့ Geekbench မှာ QN10 က ၄၃% သာလွန်တဲ့ multi-core CPU throughput တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit ကို Best Buy မှာ $1,869.99 နဲ့ ရောင်းချနေပြီး Lenovo ရဲ့ ညီမျှတဲ့ configuration နဲ့အတူ wireless keyboard နဲ့ mouse ပါရှိပြီး $1,711.99 နဲ့ ရောင်းချနေပါတယ်။ စက်ကို ပြသထားတဲ့ စားပွဲတစ်လုံးအတွက်ကတော့ multi-core မှာ NUC 16 Pro ရဲ့ 15% အတွင်းနဲ့ တူညီတဲ့ chip ကနေ graphics မှာ 5% အတွင်း ရရှိထားပါတယ်။

Lenovo Yoga Mini သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

စမ်းသပ်ပြီးပါပြီ

ဤစနစ်များသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ suite ၏ အစောပိုင်းဗားရှင်းများကို အသုံးပြုခဲ့သည် သို့မဟုတ် အထက်ဖော်ပြပါ picks များသည် ထိုအချိန်မှစ၍ အစားထိုးခဲ့သော silicon ကို သယ်ဆောင်ထားပြီး တစ်ခုချင်းစီကို ၎င်း၏ဆက်ခံသူနှင့် တိုင်းတာထားသောကွာဟချက်ဖြင့် စာရင်းပြုစုထားသည်။

HP EliteDesk 8 Mini G1a (ဒီဇင်ဘာ ၂၀၂၅): ယခင်မျိုးဆက် Redeon AI 7 PRO 350 တွင် Radeon 860M နှင့် DDR5-5600 32GB ပါဝင်သည်။ PN55 ၏ 450 နှင့် တစ်နှစ်ကြာ driver work သည် y-cruncher တွင် ၁၁% မှ ၃၂%၊ LuxMark တွင် ၂၃% မှ ၃၁% နှင့် Stable Diffusion 1.5 တွင် ၁၉% ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး first-token wait မှာ ၂၀% မှ ၃၆% ပိုမိုတိုတောင်းသည်။ Ryzen AI 7 box နှစ်ခုကြားတွင် 450 ကိုယူပါ။

Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC (နိုဝင်ဘာ ၂၀၂၅): အလွန်သေးငယ်သော ကိုယ်ထည်ရှိ ပထမမျိုးဆက် Snapdragon X။ မျိုးဆက်တစ်ခုအကြာတွင် QN10 ၏ X2 Elite သည် စမ်းသပ်မှုပေါ် မူတည်၍ ၂.၃ ဆ မှ ၄.၄ ဆ အထိ ပိုမိုမြန်ဆန်သည်။

ASUS NUC 14 Pro (ဩဂုတ်လ ၂၀၂၄): 16 Pro အစားထိုးလိုက်တဲ့ 4×4 Meteor Lake NUC။ QN10 က CPU suites တွေမှာ ၄၃% မှ ၇၆% အထိ ဦးဆောင်နေပြီး mainstream graphics မှာတော့ ၂ ဆခန့် ပိုများပါတယ်။ Yoga Mini ရဲ့ Stable Diffusion 1.5 INT8 ရလဒ်က သူရခဲ့တာထက် ခုနစ်ဆ ပိုများပါတယ်။

Mini Workstation တွေကော။

ဒုတိယတန်းစား desktop အသေးစားတစ်ခုသည် ဤစာမျက်နှာ၏ အထက်တွင် ရှိသည်- discrete GPU ရွေးချယ်မှု၊ မှတ်ဉာဏ်ပိုများခြင်းနှင့် ကိုယ်ထည်ပိုကြီးသော mini workstation များ။ Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 သည် ရည်ညွှန်းဥပမာဖြစ်ပြီး၊ discrete GPU မပါဘဲ Strix Halo တွင် GPT-OSS 120B ကို လည်ပတ်သော HP Z2 Mini G1a သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Local AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktop Workstation များတွင် အကောင်းဆုံး Mini Workstation နှင့် Discrete GPU မပါဘဲ အကောင်းဆုံးကို ရရှိထားသည် ။ workload သည် 64GB ထက်ပိုကြီးသော မော်ဒယ်တစ်ခုသည် မှတ်ဉာဏ်ကိုင်ဆောင်နိုင်သည် သို့မဟုတ် GPU-bound render ကို ကိုင်ဆောင်နိုင်ပါက၊ ထိုစာမျက်နှာနှင့် အကောင်းဆုံး Desktop Workstation များသည် နောက်တစ်ဆင့်ဖြစ်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ အဆင့်သတ်မှတ်ပုံ

StorageReview leaderboard တိုင်းကို စည်းမျဉ်းသုံးခုက အုပ်ချုပ်ပြီး ပထမအချက်ကတော့ စနစ်တစ်ခုဟာ cross-platform client suite မှာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ lab ကနေတစ်ဆင့် ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့တဲ့ ရလဒ်တွေအပေါ်မှာပဲ အဆင့်သတ်မှတ်ပြီးမှသာ ဒီမှာပေါ်လာမှာပါ။ Geekbench၊ Cinebench၊ 3DMark၊ 7-Zip၊ y-cruncher၊ Blender နဲ့ Procyon AI စမ်းသပ်မှုတွေအားလုံးကို Arm နဲ့ x86 မှာ natively run ထားပြီး Snapdragon စနစ်တစ်ခုကို Intel နဲ့ AMD လိုပဲ ဇယားတစ်ခုတည်းမှာ ထည့်သွင်းနိုင်စေပြီး platform ပေါ်မှာ စမ်းသပ်မှုမှာ path မရှိတဲ့အခြေအနေမှာ ပျောက်ဆုံးနေတယ်လို့ ကျွန်ုပ်တို့က သတင်းပို့ပါတယ်။

ဒုတိယအချက်အနေနဲ့ entry တိုင်းမှာ သူ့ရဲ့ memory configuration နဲ့ ceiling ပါရှိပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ဒီ class မှာ memory ကို soldering လုပ်လေ့ရှိပြီး ဘယ် local model တွေကို load လုပ်မလဲဆိုတာကို ဆုံးဖြတ်ပေးလို့ပါ။ တတိယအချက်အနေနဲ့ ဈေးနှုန်းတွေက မြန်မြန်ဆန်ဆန် ပြောင်းလဲနေတာကြောင့် ဒီစာမျက်နှာမှာရှိတဲ့ ဒေါ်လာကိန်းဂဏန်းတိုင်းဟာ review ထုတ်ဝေချိန်မှာ ဖော်ပြထားတဲ့ ဈေးနှုန်းပါပဲ။

integrated-graphics စည်းမျဉ်းသည် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိလုပ်ဆောင်ခြင်းဖြစ်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် chassis တစ်ခုသည် discrete GPU တစ်ခုထည့်သွင်းရန် ကြီးထွားလာသည်နှင့် ဝယ်ယူမှုဆုံးဖြတ်ချက်ပြောင်းလဲသွားပြီး ထိုစနစ်များကို Best Desktop Workstations တွင် အဆင့်သတ်မှတ်ခံရသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

မီနီပီစီ မကြာခဏမေးလေ့ရှိသောမေးခွန်းများ

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအတွက် အကောင်းဆုံး mini PC က ဘာလဲ။

စီမံခန့်ခွဲထားသော စားပွဲအများစုအတွက် ASUS ExpertCenter PN55- အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော SO-DIMM မှတ်ဉာဏ်၊ Gen4 M.2 slot နှစ်ခု၊ သီးခြားစီမံခန့်ခွဲမှုကွန်ရက်အတွက် dual 2.5GbE၊ dock မှ USB4 ပါဝါထည့်သွင်းမှု၊ လက်ဗွေဖတ်စက်နှင့် ASUS-rated MIL-STD-810H ကိုယ်ထည်တို့ကို စာရင်းတွင်ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း $1,349 ဖြင့် ရောင်းချပေးပါသည်။ ၎င်းသည် one-to-eight-thread 3DMark CPU Profile row များနှင့် y-cruncher တွင် ဤနေရာရှိ စနစ်တိုင်းကို ဦးဆောင်နေပါသည်။ fleet ကို Intel vPro ဖြင့် out of band ဖြင့် စီမံခန့်ခွဲပါက သို့မဟုတ် နောက်ဘက် module bay မှ serial၊ VGA၊ PS/2 သို့မဟုတ် fiber လိုအပ်ပါက Dell Pro 5 Micro သည် စီးပွားဖြစ်ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပြီး PN55 ထက် Cinebench multi-core တွင် ၉ ရာခိုင်နှုန်းသာ ကုန်ကျပါသည်။ အသုံးပြုသူများသည် GPU workloads၊ local models သို့မဟုတ် Blender ကို အသုံးပြုပါက ASUS NUC 16 Pro ၏ Arc B390 သည် ထိုလမ်းကြောင်းများတွင် ၂ ဆ မှ ၆ ဆ ခန့် ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး ပရီမီယံနှင့် ထိုက်တန်ပါသည်။

What replaced the Dell OptiPlex Micro?

Dell moved its OptiPlex desktops to the Dell Pro brand in 2025, and the Dell Pro 5 မိုက်ခရို is its current mainstream micro. The chassis carries the OptiPlex Micro design in everything but the name, down to the OptiPlex Micro stand in Dell’s configurator, and it holds Best Commercial Mini PC here with vPro Enterprise, two SO-DIMM slots, two M.2 slots, and a rear module bay for serial, VGA, PS/2, or fiber in 1.17 liters. Our OptiPlex Micro Plus 7020 နှင့် OptiPlex 7000 မိုက်ခရို reviews ran an older test suite, so they are not ranked against it.

Arm mini PC ဝယ်သင့်လား။

ဟုတ်ကဲ့၊ ပထမဆုံး compatibility check လုပ်ရပါမယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ASUS Ascent QN10 ရဲ့ Snapdragon X2 Elite ဟာ Geekbench multi-core၊ Cinebench multi-thread နဲ့ Blender CPU rendering တွေမှာ ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ x86 mini PC တိုင်းရဲ့ ဦးဆောင်မှုအောက်မှာ NUC 16 Pro ထက် ၃၁% ပိုများပြီး CPU ကို အားလပ်ချိန်မှာ image generation နဲ့ small language model တွေကို 80 TOPS NPU က run ပေးပါတယ်။ ကန့်သတ်ချက်တွေကတော့ 32GB soldered memory ceiling၊ Intel ရဲ့ Arc B390 ဟာ 3DMark graphics မှာ ၅၉% မှ ၈၉% အထိ သာလွန်တဲ့ integrated graphics နဲ့ fleet ဝယ်သူအနေနဲ့ မှာယူမှုမပြုလုပ်ခင် application တစ်ခုချင်းစီကို အတည်ပြုသင့်တဲ့ Windows on Arm application support တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။

mini PC တစ်လုံးက local AI model တွေကို run လို့ရလား။

မန်မိုရီ အမြင့်ဆုံးအဆင့်အတွင်းမှာတော့ ဟုတ်ပါတယ်၊ ပြီးတော့ ပလက်ဖောင်းက core အရေအတွက်ထက် ပိုအရေးကြီးပါတယ်။ NUC 16 Pro ရဲ့ Arc B390 က Procyon text generation မော်ဒယ်တွေမှာ ၀.၃ စက္ကန့်ကနေ ၀.၆ စက္ကန့်အတွင်း ပထမဆုံးတိုကင်ကို ပေးပို့ပြီး Phi မှာ တစ်စက္ကန့်ကို output token ၄၆ ခု ပေးပို့ပါတယ်။ QN10 ရဲ့ NPU က Phi မှာ တစ်စက္ကန့်ကို ၃၅.၇ တိုကင် ထုတ်လွှင့်ပါတယ်။ PN55 ရဲ့ Radeon 860M က ယှဉ်ပြိုင်နိုင်တဲ့နှုန်းနဲ့ ထုတ်လွှင့်ပေမယ့် DirectML လမ်းကြောင်းမှာ ပထမဆုံးတိုကင်အတွက် ခြောက်စက္ကန့်ကနေ ဆယ့်လေးစက္ကန့်အထိ စောင့်ရပါတယ်။ စနစ်မန်မိုရီ 32GB မှ 64GB အထိ သိမ်းဆည်းထားနိုင်တဲ့ မော်ဒယ်တွေအတွက် Best Desktops for Local AI မှာရှိတဲ့ GB10 နဲ့ Strix Halo appliances တွေက သင့်တော်တဲ့ အတန်းအစားပါ။

မီနီပီစီလား၊ မီနီဝ্যাပစတေရှင်းလား။

ဒီအတန်းအစားမှာရှိတဲ့ mini PC တစ်လုံးဟာ integrated graphics နဲ့ external brick ပေါ်မှာ လည်ပတ်ပြီး ရုံးခန်းစားပွဲတွေ၊ ဆိုင်းဘုတ်တွေ၊ kiosk တွေနဲ့ edge inference တွေအတွက် မှန်ကန်တဲ့အဖြေပါပဲ။ Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 လိုမျိုး mini workstation မှာ discrete GPU option၊ memory ပိုများပြီး chassis ပိုကြီးတာကြောင့် workstation တွေထဲမှာ အဆင့်သတ်မှတ်ခံရပါတယ်။ ခွဲခြားထားတဲ့ မျဉ်းက workload ပါ။ discrete GPU လိုအပ်ရင် ဒီစာမျက်နှာကို ကျော်လွန်သွားပါပြီ။