၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၁၃ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- အိမ်ပုံစံအတွက် မိတ္တူကူးခွင့်၊ ရွေးချယ်မှုများနှင့် အချက်အလက်များသည် မပြောင်းလဲပါ။ မူလက ၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ ဩဂုတ်လ ၁၄ ရက်နေ့တွင် ထုတ်ဝေခဲ့သည်။
ဤစာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော drive တိုင်းသည် StorageReview lab မှတစ်ဆင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ကြေငြာထားသော ထုတ်ကုန်များ သို့မဟုတ် ရောင်းချသူ spec sheet များကို အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်းမပြုပါ၊ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့ လွှမ်းခြုံထားသော အခြားနေရာများထက် enterprise storage တွင် ပိုမိုအရေးကြီးပါသည်- datasheet နံပါတ်များကို ရရှိနိုင်ပြီး စိတ်ဝင်စားဖွယ်မေးခွန်းမှာ sustained load တွင်၊ low queue depth တွင် နှင့် AI checkpointing အတွင်း ဘာဖြစ်သည်ဆိုသည့်အချက်ဖြစ်သည်။ ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် data ကိုင်ဆောင်ထားသော full review သို့ ချိတ်ဆက်ထားသည်။
ဒီ cycle မှာ enterprise field က ပြိုင်ပွဲနှစ်ခု ကွဲသွားပါတယ်။ TLC drive တွေဟာ database၊ analytics နဲ့ AI training အတွက် mixed-use throughput နဲ့ latency consistency တွေမှာ ယှဉ်ပြိုင်နေကြပါတယ်။ QLC drive တွေဟာ watt တစ်ခုချင်းစီရဲ့ capacity မှာ ယှဉ်ပြိုင်နေကြပြီး အခုဆိုရင် single bay တစ်ခုတည်းမှာ 245.76TB သိုလှောင်ထားပြီး watt တစ်ခုချင်းစီမှာ 8.2TB လောက် ရှိပါတယ်။ density အရှိဆုံး hard drive တွေကတော့ watt တစ်ခုချင်းစီမှာ 4.4TB လောက် ရှိပါတယ်။ အောက်က option တွေက ပြိုင်ပွဲနှစ်ခုလုံးကို လွှမ်းခြုံထားပြီး performance မတက်ခင်မှာ deployment ကို ဆုံးဖြတ်ပေးတဲ့ form-factor မေးခွန်းလည်း ပါဝင်ပါတယ်။
တစ်တစ်ချက်မှာ
| အမျိုးအစား | မောင်း | class | အဓိကဓာတ်ခွဲခန်းရလဒ် | အပြည့်အဝပြန်လည်ဆန်းစစ်ခြင်း |
|---|---|---|---|---|
| အကောင်းဆုံး အလုံးစုံ Enterprise SSD | မိုက်ခရွန် ၉၆၅၀ မက်စ် | Gen5 TLC၊ 3 DWPD၊ 25.6TB အထိ | 10,957.9 MB/s 128K sequential write ဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ နှိုင်းယှဉ်အုပ်စုတွင် အမြင့်ဆုံးဖြစ်သည်။ | 9550 MAX သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး စာဖတ်အား အထူးပြုသင်တန်း | ကီယိုရှား CD9P-R | Gen5 TLC၊ 1 DWPD၊ 61.44TB အထိ | QD1 မှာ ~30 us 4K ကျပန်းဖတ်ရှုချိန် နှောင့်နှေးမှု နဲ့ လယ်ကွင်းအတွက် 60 မှ 90 us | CD9P-R သုံးသပ်ချက် |
| Latency-Critical Workloads အတွက် အကောင်းဆုံး | ကီအိုရှား CM9-R | Gen5 TLC၊ DWPD ၁ ခု၊ 30.72TB E3.S / 61.44TB U.2 အထိ | QD1 မှာ 8.2 µs 4K ကျပန်းရေးသားချိန် (4K random write latency) ဖြစ်ပြီး၊ အုပ်စုထဲမှာ အမြန်ဆုံး small-block response ဖြစ်ပါတယ်။ | CM9-R သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် | မိုက်ခရွန် ၆၆၀၀ အိုင်းယွန်း ၂၄၅.၇၆ တီဘီ | Gen5 QLC၊ 245.76TB အထိ | တစ်ဝပ်လျှင် 8.2TB ခန့်ရှိသော bay တစ်ခုလျှင် လေးပုံတစ်ပုံ petabyte | ၆၆၀၀ ION သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး စွမ်းရည် ထိရောက်မှု | Solidigm D5-P5336 122.88TB | Gen4 QLC၊ 0.6 DWPD၊ 122.88TB | 24W တက်ကြွသောအဖုံးတွင် 134.3PBW ခံနိုင်ရည်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏အယ်ဒီတာရွေးချယ်မှု | D5-P5336 သုံးသပ်ချက် |
| EDSFF ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် အကောင်းဆုံး | မိုက်ခရွန် ၉၆၅၀ မက်စ် | Gen5 TLC၊ 3 DWPD၊ 12.8TB အထိ | 14W envelope အတွင်းမှာ 1.78M IOPS အမြင့်ဆုံး 4K random write လုပ်နိုင်မှု | 7600 MAX သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် အစားထိုး | DapuStor R6060 122TB | Gen5 QLC၊ 0.6 DWPD၊ 245TB အထိ | 13,274.8 MB/s 64K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုနှင့် dual-port ပံ့ပိုးမှု | R6060 သုံးသပ်ချက် |
ရွေးချယ်မှုများ
အကောင်းဆုံး Enterprise SSD: Micron 9550 MAX

Micron 9550 MAX သည် ရောနှောအသုံးပြုမှု workloads များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး အလုံးစုံ enterprise SSD ဖြစ်သည်။
9550 MAX ဟာ ရောနှောအသုံးပြုမှု ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် အရေးပါသော ကိန်းဂဏန်းများတွင် အနိုင်ရရှိခဲ့သော drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ FIO sweep တွင် ၎င်းသည် 10,957.9 MB/s ဖြင့် 128K sequential write ကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး အုပ်စုရှိ နောက် drive ထက် 2.5GB/s ခန့် ပိုများပြီး field တွင် အနိမ့်ဆုံး write latency မှာ 182.2 microseconds ဖြင့် ပြုလုပ်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 64K random write တွင် 10GB/s ကျော်တက်သွားပြီး ပျမ်းမျှ 7.34GB/s ဖြင့် 10.6GB/s peak ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့ run လုပ်သည့် sweep တိုင်းတွင် အတင်းကျပ်ဆုံး latency curves များကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။
3 DWPD အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိသော Micron 232-layer TLC ပေါ်တွင်တည်ဆောက်ထားပြီး U.2 နှင့် E3.S နှစ်မျိုးလုံးတွင် 3.2TB မှ 25.6TB အထိရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ 12.8TB နမူနာကို 70,080TBW ကျပန်းနှင့် 143,100TBW sequential အတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ LLAMA 3.1 405B နှင့် DLIO checkpointing တွင် ၎င်းသည် အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံးပျမ်းမျှပြီးစီးချိန်များကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ drive တစ်ခုသည် database များ၊ analytics များနှင့် AI လေ့ကျင့်ရေး pipeline များကို လွှမ်းခြုံရမည်ဆိုလျှင် ဒါပါပဲ။
ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်- Micron 9550 MAX ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်- AI၊ DB နှင့် Analytics အတွက် ဟန်ချက်ညီသောစွမ်းဆောင်ရည်
အကောင်းဆုံး စာဖတ်အားအထူးပြုစာအုပ်- Kioxia CD9P-R

ကျွန်ုပ်တို့၏ Gen5 နှိုင်းယှဉ်အဖွဲ့တွင် ဖတ်ရှုမှုနှောင့်နှေးမှုတွင် ဦးဆောင်နေသော Kioxia CD9P-R
ဖတ်ရှုမှုများပြားသော fleet များသည် peak throughput ထက် queue အနက်နည်းသောအခြေအနေတွင် latency ကို ပိုမိုဂရုစိုက်ကြပြီး CD9P-R သည် ၎င်းကိုယ်တိုင် ခွဲခြားထားသည့်နေရာဖြစ်သည်။ QD1 တွင် ၎င်းသည် 4K random read များကို 30 microseconds ခန့်အတွင်း ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး ကျန်အဖွဲ့မှာ 60 မှ 90 အကြားတွင် ရှိပြီး single job နှင့် single queue အနက်တွင် 32.3K IOPS ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် field ထက် သိသိသာသာ သာလွန်နေပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးအဖွဲ့ရဲ့ refresh မှာ ၎င်းရဲ့ CM9-R ညီအစ်မဟာ queue depth 1 မှာ အသာစီးရနေပေမယ့် CD9P-R ကတော့ deep-queue read throughput read-intensive fleets တွေကိုပဲ ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် 14,235.9 MB/s မှာ ထိပ်တန်း 128K sequential read နဲ့လည်း တူညီနေပြီး အဖွဲ့ရဲ့ အမြင့်ဆုံး 1M GPU Direct Storage read ကို 6.2 GiB/s ခန့်နဲ့ ရရှိခဲ့ပါတယ်။
မျိုးဆက်တစ်ခုရဲ့ ခုန်ပျံကျော်လွှားမှုက အမှန်တကယ်ပါပဲ- CD8P-R မှာ တူညီတဲ့စွမ်းရည်နဲ့ random write IOPS ဟာ 200K မှ 450K အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး ၂.၂၅ ဆ တိုးတက်မှုနဲ့ sequential read က ၂၃ ရာခိုင်နှုန်း မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းဟာ BiCS FLASH TLC ကို 1 DWPD မှာ လည်ပတ်ပြီး ၂.၅ လက်မမှာ 61.44TB အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 7.68TB E3.S နမူနာဟာ 23W active ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အပေးအယူကတော့ write အဆုံးမှာပါပဲ- 128K sequential write မှာ 6,912.4 MB/s မှာ အုပ်စုထဲမှာ နောက်ဆုံးနေရာရခဲ့တာကြောင့် read အတွက် ဝယ်ယူလိုက်ပါ။
သုံးသပ်ချက်- Kioxia CD9P-R သုံးသပ်ချက်- 61.44TB အထိ ဖတ်ရှုရန် အားကောင်းသည့် Gen5
Latency-Critical Workloads အတွက် အကောင်းဆုံး- KIOXIA CM9-R

KIOXIA CM9-R 15.36TB သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်ရှိ Gen5 enterprise အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး queue-depth-1 latency ဖြစ်သည်။
OLTP ဒေတာဘေ့စ်များ၊ ငွေပေးငွေယူမှတ်တမ်းများနှင့် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ဝန်ဆောင်မှုပေးခြင်းသည် အမြင့်ဆုံး throughput ကို မခံစားရမီတွင် single-request response time ကို ကြာမြင့်စွာ ခံစားရပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်ရှိ Gen5 enterprise group ရှိ drive များသည် CM9-R ထက် single request ကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ ဖြေကြားပေးခြင်းမရှိပါ။
KIOXIA ရဲ့ BiCS8 flash မှာပါဝင်တဲ့ ပထမဆုံး enterprise-class SSD ဟာ ကျွန်တော်တို့ run ခဲ့တဲ့ low-queue-depth chart တိုင်းမှာ ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်- 4K random writes မှာ 8.2 µs မှာ 115.8K IOPS၊ 4K random reads မှာ 29.3 µs မှာ 33.6K IOPS၊ single-worker 16K sequential writes မှာ 10.4 µs နဲ့ 45.6 µs မှာ 1,359.0 MB/s 64K reads တွေ အားလုံးပါဝင်ပြီး အားလုံးက 25W power envelope အတွင်းမှာ ရှိပါတယ်။ GPU Direct Storage က အဖွဲ့ရဲ့ အကောင်းဆုံး small-block read IOPS မှာ 136.4K နဲ့ bench မှာ အတည်ငြိမ်ဆုံး write line မှာ 5.51 GiB/s အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကုန်သွယ်မှုက ပြည့်ဝနေပါပြီ- CM9-R ရဲ့ deep-queue 4K read peak 1,973.4K IOPS ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စစ်တမ်းမှာ ရှစ်ခုမြောက်နေရာမှာ ရှိနေတာကြောင့် အမြင့်ဆုံး parallel read throughput ကို လိုက်စားတဲ့ fleet တွေကို အထက်ဖော်ပြပါ CD9P-R က ပိုကောင်းအောင် ဝန်ဆောင်မှုပေးပါတယ်။ response time က သင့်ရဲ့ workload ခံစားရတဲ့ ဂဏန်းဖြစ်တဲ့အခါ CM9-R ကို ရွေးချယ်ပါ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ KIOXIA CM9-R သုံးသပ်ချက်ကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် သိုလှောင်မှုပမာဏ - Micron 6600 ION 245.76TB

Micron 6600 ION သည် G9 QLC 245.76TB ကို single drive bay တွင် ထည့်သွင်းထားသည်။
bay တစ်ခုတည်းမှာ ပါဝင်တဲ့ လေးပုံတစ်ပုံ petabyte ဟာ သူ့အလိုလို အမျိုးအစားတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။ 6600 ION ဟာ 128K sequential read မှာ 12,729.8 MB/s နဲ့ 4K random read မှာ IOPS ၁.၇၅ သန်းခန့် ရရှိခဲ့ပြီး read-centric workloads တွေကို ဖြည့်ဆည်းပေးဖို့ လုံလောက်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တကယ့်ငြင်းခုံချက်ကတော့ watt တစ်ခုရဲ့ သိပ်သည်းဆပါပဲ။ 30W အမြင့်ဆုံးမှာ watt တစ်ခုရဲ့ 8.2TB လောက်ရှိပြီး အမြင့်ဆုံး capacity enterprise hard drive တွေအတွက် watt တစ်ခုရဲ့ 4.4TB လောက်သာ ရှိပါတယ်။ 720-bay E3.L rack မှာ 176.9PB ရှိပြီး 44TB HDD တွေနဲ့ ပြည့်နေတဲ့ 31.7PB ရှိပါတယ်။
ဖြန့်ကျက်မှုမပြုလုပ်မီ အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ဖတ်ရှုပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ခံနိုင်ရည်သည် 1.0 SDWPD sequential ဖြစ်သော်လည်း 4K random writes တွင် 0.075 RDWPD သို့ ကျဆင်းသွားသောကြောင့်ဖြစ်ပြီး၊ အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်သည် 16K indirection unit ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်း၏အုပ်စုတွင် အနှေးဆုံး DLIO pass များနှင့် အမြင့်ဆုံး 1M GDS write latency ကို 53.7 milliseconds ဖြင့် တင်ခဲ့သည်။ object stores၊ AI data lakes နှင့် content repositories များအတွက် ၎င်းတို့သည် လက်ခံနိုင်သော ကုန်သွယ်မှုများဖြစ်ပြီး write-mixed tiers များအတွက်မူ ၎င်းတို့သည် လက်ခံနိုင်သော ကုန်သွယ်မှုများဖြစ်သည်။
အဲဒီ density-per-watt သင်္ချာဟာ spec-sheet ဂဏန်းသင်္ချာမဟုတ်တော့ပါဘူး။ ၂၀၂၆ ခုနှစ် စက်တင်ဘာလမှာ 245TB ION ကို Dell R5715 ထဲက RAID5 မှာ Seagate Exos M 30TB drive ရှစ်ခုနဲ့ တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ full speed မှာ flash configuration ရေးသားခြင်းဟာ idle ဖြစ်နေတဲ့ HDD array ထက် system power ပိုနည်းပါတယ်- 170.2W နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 173.5W ပဲရှိပါတယ်။ တိုင်းတာထားတဲ့ state တိုင်းဟာ swap တစ်ကြိမ်ကို 50 မှ 64W လောက် free လုပ်ခဲ့ပြီး၊ sequential read ကတော့ array ရဲ့ 10.4 watt နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 72.7 MB/s per watt ရရှိခဲ့ပြီး exabyte scale မှာတော့ footprint ဟာ best-case HDD density ရဲ့ rack ၂၂ ခုကနေ ၆ ခုအထိ လျော့ကျသွားပြီး rack ၁၆ ခုကို compute plan ကို ပြန်ပို့လိုက်ပါတယ်။
ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်- Micron 6600 ION 245TB SSD ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်- Drive Bay လျှင် လေးပုံတစ်ပုံ Petabyte
ပါဝါခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း- Micron 6600 ION 245TB: Hard Drive များကို လဲလှယ်ပြီး NVL72 ကို အခမဲ့ ပါဝါပေးသည်
အကောင်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည် စွမ်းဆောင်ရည်- Solidigm D5-P5336 122.88TB

Solidigm D5-P5336 122.88TB သည် ဤနယ်ပယ်တွင် အယ်ဒီတာ၏ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုတည်းသာ ဖြစ်သည်။
Solidigm သည် enterprise QLC ကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 122.88TB D5-P5336 သည် စွမ်းဆောင်ရည်စံနှုန်းအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး ဤစာမျက်နှာတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ Editor's Choice ကို ရရှိသည့် တစ်ခုတည်းသော drive ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် 0.6 DWPD နှင့် 24W active envelope အတွင်းရှိ ငါးနှစ်အာမခံကာလအတွင်း 134.3PBW ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို တွဲဖက်ထားပြီး ၎င်း၏ 192-layer QLC သည် 32K indirection unit ပါရှိပြီး 128K sequential write တွင် 3,152.5 MB/s ပေးပို့ပြီး 61.44TB မော်ဒယ်ထက် 25.9 ရာခိုင်နှုန်း ပိုမိုမြန်ဆန်ပြီး latency 20 ရာခိုင်နှုန်း လျော့နည်းသည်။
၎င်းသည် Gen4 တွင်အလုပ်လုပ်ပြီး sequential reads ကို 7GB/s ဝန်းကျင်တွင်ကန့်သတ်ထားသော်လည်း ၎င်းသည် ဤစွမ်းရည်တွင် အဓိကအချက်မဟုတ်လေ့ရှိသည်။ ၎င်း၏ကန့်သတ်ချက်ကိုသိပါ- 16K random write သည် low နှင့် high queue depths အကြား scaling လုံးဝမပြသခဲ့ဘဲ 35,145 IOPS ခန့်တွင်ရှိနေပြီး 61.44TB ဗားရှင်းသည် 162,711 အထိ scaled ဖြစ်သွားခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အဓိက OEM platform များတွင်လည်း ယေဘုယျအားဖြင့် အရည်အချင်းပြည့်မီပြီးဖြစ်သောကြောင့် deployment timelines များကို သုံးလပတ်အလိုက်လုပ်ဆောင်သည့်အခါ အရေးကြီးပါသည်။
ဖြန့်ကျက်မှုအထောက်အထား- ကျွန်ုပ်တို့၏ DGX Spark shared storage build သည် RAID 5 တွင် 61.44TB D5-P5336 drives ရှစ်ခုကို RDMA မှတစ်ဆင့် NFS နောက်တွင်ထားရှိပြီး GB10 စနစ်ရှစ်ခုကို တစ်ပြိုင်နက်ဝန်ဆောင်မှုပေးသည့် စုစုပေါင်း sequential read 24.9GiB/s ကိုတိုင်းတာခဲ့ပြီး parity-protected namespace တစ်ခုတည်းနောက်တွင် 430TB ခန့်အသုံးပြုနိုင်သည်၊ ၎င်းသည် read-heavy၊ capacity-heavy profile အတွက် ဤ drive ကိုတည်ဆောက်ထားသည်။
EDSFF ဖြန့်ကျက်မှုအတွက် အကောင်းဆုံး- Micron 7600 MAX

Micron 7600 MAX ကို U.2၊ E1.S နှင့် E3.S တို့တွင် တင်ပို့ပြီး ဤနယ်ပယ်တွင် အကျယ်ပြန့်ဆုံးပုံစံ-အချက်အချာ ဖြန့်ကျက်မှုဖြစ်သည်။
7600 MAX ကတော့ ဆုံးဖြတ်ချက်ချတဲ့အခါ benchmark မဟုတ်ဘဲ chassis က ဘယ်အချိန်မှာ ဆုံးဖြတ်ရမလဲဆိုတာ သတ်မှတ်ပေးရမယ့် မောင်းနှင်အားပါ။ U.2၊ E1.S နဲ့ E3.S သုံးခုစလုံးမှာ ဒီမှာရှိတဲ့ တစ်ခုတည်းသော ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပြီး Micron G9 TLC မှာ 3 DWPD မှာ 14W sequential power envelope နဲ့ တည်ဆောက်ထားပြီး ဒီစာမျက်နှာမှာ အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ 4K random write မှာ အပြင်းထန်ဆုံး scaler ဖြစ်ပြီး IOPS ၁.၇၈ သန်းကျော်သာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၎င်းအုပ်စုမှာ ပျမ်းမျှ 0.13 milliseconds မှာ အကျဉ်းဆုံး 16K sequential read latency ကို ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
အမြင့်ဆုံး throughput က ဇာတ်လမ်းမဟုတ်ပါဘူး။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ 128K sequential chart နှစ်ခုလုံးမှာ အုပ်စုထဲမှာ နောက်ဆုံးနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး 6,960.6 MB/s write နဲ့ 11,240.5 MB/s read တွေနဲ့ ရပ်တည်နေတာကြောင့်ပါ။ 12GB/s အောက် drive တစ်ခုတည်းသာ ရှိပါတယ်။ အဲဒီအစား သင်ရရှိတာက သေးငယ်ပြီး power-disciplined package ထဲမှာ စဉ်ဆက်မပြတ် load အောက်မှာ တည်ငြိမ်မှုပါပဲ။ ဒါက dense EDSFF server တွေ လိုအပ်တဲ့အရာပါပဲ။ 6.4TB E3.S ကို ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ မိသားစုမှာ 1.6TB မှ 12.8TB အထိ လည်ပတ်ပါတယ်။
သုံးသပ်ချက်- Micron 7600 MAX သုံးသပ်ချက်- ခေတ်မီအက်ပ်များအတွက် တည်ဆောက်ထားသော ရောနှောအသုံးပြုမှု 3 DWPD SSD
အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် အစားထိုးကိရိယာ- DapuStor R6060 122TB

DapuStor R6060 122TB သည် dual-port Gen5 QLC ကို high-density tiers များဆီသို့ ယူဆောင်လာပါသည်။
6600 ION မရနိုင်တဲ့အခါ ဒါမှမဟုတ် dual-port လိုအပ်တဲ့အခါ R6060 က အဖြေပါပဲ။ သူ့ရဲ့ 122.88TB E3.L sample ဟာ 64K random read 13,274.8 MB/s မှာ နှိုင်းယှဉ်မှုအုပ်စုကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 1M GDS sequential read 5.9 GiB/s မှာ အမြင့်ဆုံးအုပ်စုနဲ့ ကိုက်ညီခဲ့ကာ အမြန်ဆုံး first DLIO pass ကို 465.33 စက္ကန့်နဲ့ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ PCIe 5.0 x4 ဒါမှမဟုတ် dual-port 2×2 ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး 0.6 DWPD ပါရှိပြီး 245TB SKU လည်း မိသားစုထဲမှာ ပါဝင်ပါတယ်။
Small-block writes တွေက မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ အားနည်းချက်ဖြစ်ပြီး၊ ဒီမှာ high-density QLC drive တိုင်းနဲ့ profile အတူတူပါပဲ၊ ပြီးတော့ E3.L 2T form factor ကို commit မလုပ်ခင် chassis check လုပ်ဖို့လိုပါတယ်။ dual-port က အရေးကြီးသလို read-heavy capacity tiers တွေအတွက်တော့ သူ့ရဲ့နေရာကို ရရှိပါတယ်။
သုံးသပ်ချက်- DapuStor R6060 122TB သုံးသပ်ချက်- အရွယ်အစားကြီးမားပြီး ဖတ်ရှုနိုင်သော Gen5 QLC
စမ်းသပ်ပြီးပါပြီ
ဤ enterprise drives များသည် တူညီသော lab လုပ်ငန်းစဉ်ကို ဖြတ်သန်းခဲ့ပြီး ယနေ့ခေတ်တွင် category slot မရှိသော်လည်း သင့်လျော်သော deployment အတွက် shortlist နေရာတစ်ခု ထိုက်တန်ပါသည်။
- Phison Pascari X200P: သည် 128K sequential read ဖြင့် 14,242.1 MB/s ဖြင့် အုပ်စုထိပ်ဆုံးတွင် ရှိနေသော်လည်း၊ လယ်ကွင်းတွင် အနှေးဆုံး DLIO checkpoint အချိန်များကို ရရှိခဲ့သည်။
- Solidigm D7-PS1010: 14,163.3 MB/s sequential read ဖြင့် အားကောင်းသော 1 DWPD Gen5 drive တစ်ခု၊ thread အရေအတွက်များသောအခါတွင် GPU Direct write collapse ကို 1.6 GiB/s အထိ မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
- Solidigm D7-PS1030: တူညီသောပလက်ဖောင်း၏ တတိယမြောက် DWPD arm သည် 1,595.8K IOPS တွင် 4K random write တွင် အုပ်စုတွင် ဒုတိယနေရာရထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ XE7740 inference work တွင် KV cache offload tier အဖြစ် ရက်သတ္တပတ်များစွာ သက်သေပြခဲ့သော်လည်း single-stream sequential writes သည် field ကို trail လုပ်ပါသည်။
- အနောက်တိုင်း ဒစ်ဂျစ်တယ် SN861: 2,555.6K IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးတစ်ပြိုင်နက်တည်းတွင် 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု ဦးဆောင်သူဖြစ်သော်လည်း 9550 MAX ထက် run-to-run ပြောင်းလဲမှု ပိုမိုများပြားပါသည်။
- ကင်းစတန် DC3000ME: စနစ်ပေါင်းစပ်သူများအတွက် ရည်ရွယ်သည့် 8,477.4 MB/s sequential write၊ 1 DWPD နှင့် 14,016TBW 7.68TB ရှိ mainstream Gen5 ရွေးချယ်မှု။
- DapuStor J5060: Gen4 QLC ၏ 61.44TB သည် 1.69M IOPS 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုဖြင့် ရှိနေပြီး၊ 31.9K IOPS ကျပန်းရေးသားမှုဖြင့် QLC ရေးသားမှုအမြင့်ဆုံးကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်းပြသထားသည်။
- မိုက်ခရွန် ၆၅၀၀ အိုင်းယွန်း6600 ION ရဲ့ ရှေ့ပြေးမော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး 13,979.7 MB/s ဖတ်ရှုမှုဖြင့် ၎င်း၏အုပ်စုတွင် အစဉ်လိုက်ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် စပွန်ဆာပေးထားသော အစောပိုင်းကြည့်ရှုမှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းများကို Micron မှထောက်ပံ့ပေးထားကြောင်း သတိပြုပါ။
- ကီယိုရှား CM7-R E3.S: 714,623 IOPS ဖြင့် 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှုတွင် ကောင်းမွန်သော Gen5 ရလဒ်များကို ရရှိထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ VDBench suite အဟောင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသောကြောင့် အထက်ဖော်ပြပါ drive များနှင့် တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်၍မရပါ။
- DapuStor Haishen5 H5100: 205GB/s read နှင့် 18.1M IOPS ဖြင့် 16-drive RAID5 array အဖြစ် benchmarked လုပ်ထားပြီး single-drive နှိုင်းယှဉ်မှုထက် array ရလဒ်တစ်ခုဖြစ်သည်။
အဆိုပါ Horizon တွင်
ဒီအပိုင်းမှာ ဘာကိုမှ အဆင့်မသတ်မှတ်ပါဘူး၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ အဲဒါတွေထဲက ဘယ်ဟာမှ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းကနေ ဖြတ်ယူထားတာ မဟုတ်လို့ပါ။ အောက်က ပုံတိုင်းက ရောင်းချသူရဲ့ ကိုယ်ပိုင်ပြောဆိုချက်ဖြစ်ပြီး၊ အခြေအနေတံဆိပ်က သတ်မှတ်ချက်တွေလိုပဲ အရေးကြီးပါတယ်- ပို့ဆောင်ခြင်း၊ နမူနာယူခြင်းနဲ့ ပြပွဲမှာ ပြသခြင်းတွေဟာ ပြန်လည်ဆန်းသစ်ဖို့ စီစဉ်နေတဲ့အခါ အလွန်ကွဲပြားတဲ့ အရာသုံးခုပါ။ ဒီ drives တွေကို တိုင်းတာနိုင်တဲ့အခါ အဆင့်သတ်မှတ်ပေးပါမယ်။
PCIe Gen6 ရောက်ရှိလာပါပြီ- Micron 9650၊ Samsung PM1763
Gen6 မျိုးဆက်ဟာ အမှန်တကယ် တင်ပို့ရောင်းချနေပြီးဖြစ်ပြီး ဒီစာမျက်နှာမှာ အကြီးမားဆုံးပြောင်းလဲမှုဖြစ်ပါတယ်။ Micron ရဲ့ 9650 ဟာ ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဖေဖော်ဝါရီလမှာ ပထမဆုံး PCIe Gen6 enterprise SSD အနေနဲ့ အစုလိုက်အပြုံလိုက်ထုတ်လုပ်မှုကို စတင်ခဲ့ပြီး Micron ဟာ E1.S နဲ့ E3.S မှာရှိတဲ့ G9 TLC ကနေ 28,000 MB/s sequential reads၊ 14,000 MB/s writes နဲ့ 5.5 million random read IOPS အထိ ရရှိထားပြီး တိုက်ရိုက်အရည်အအေးပေးစနစ်အတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ 9.5mm ဗားရှင်းလည်း ပါဝင်ပါတယ်။
၎င်းသည် 7.68TB မှ 30.72TB အထိ 1 DWPD PRO နှင့် 6.4TB မှ 25.6TB အထိ 3 DWPD MAX အဖြစ် 25W အိတ်ကပ်အတွင်း ပါရှိသည်။ Samsung သည် PM1763 ကို ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဇူလိုင်လတွင် ဖြန့်ချိခဲ့ပြီး 28,400 MB/s reads နှင့် 6.8 million random read IOPS ရရှိခဲ့ပြီး 4TB၊ 8TB နှင့် 15.36TB များဖြင့် ဦးစွာ တင်ပို့ခဲ့သည်။
လက်တွေ့မှာ ဘာကိုဆိုလိုသလဲဆိုတာနဲ့ ပတ်သက်ပြီး ဒီစာမျက်နှာမှာရှိတဲ့ အမြန်ဆုံး Gen5 drive ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ 14,235.9 MB/s sequential read ကို တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Gen6 က စာရွက်ပေါ်မှာတော့ အဲဒီထက် နှစ်ဆလောက် မြန်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ စဉ်ဆက်မပြတ် load အောက်မှာ၊ queue depth နည်းတဲ့နေရာမှာနဲ့ AI checkpointing တွေကနေတစ်ဆင့် ခံနိုင်ရည်ရှိမရှိက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ bench မှာ အဖြေရှိပါတယ်။
245TB ထက် ကျော်လွန်တဲ့ စွမ်းရည် အပြိုင်အဆိုင်
6600 ION ရဲ့ 245.76TB ဟာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ အမြင့်ဆုံးပမာဏဖြစ်ပြီး ရောင်းချသူတွေက စာရွက်ပေါ်မှာတောင် ကျော်လွန်နေပါပြီ။ DapuStor က FMS 2026 မှာ R6060 မိသားစုရဲ့ E3.L နဲ့ E2 မှာ 512TB QLC drive ကို ပြသခဲ့ပြီး drive နှစ်ခုမှာ flash ပမာဏ petabyte အဖြစ် ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ဒါဟာ သရုပ်ပြယူနစ်တစ်ခုပါပဲ- စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းတွေ၊ ဈေးနှုန်းတွေနဲ့ ရရှိနိုင်မယ့်ရက်စွဲတွေကို ထုတ်ပြန်ထားခြင်း မရှိပါဘူး။
245.76TB ရှိသော Kioxia LC9 သည် 2.5-inch နှင့် E3.L ရှိ PCIe 5.0 ပေါ်တွင် 2Tb QLC die များ၏ 32-die stack ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ ယေဘုယျရရှိနိုင်မည့်ရက်စွဲကို အတည်ပြုခြင်းမရှိဘဲ ၂၀၂၅ ခုနှစ်လယ်ပိုင်းမှစ၍ နမူနာယူနေခဲ့သည်။ SK hynix သည် ၎င်း၏ PS1101 QLC enterprise drive ကို cloud provider များထံ ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဩဂုတ်လတွင် နမူနာယူ ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ ယခင်မျိုးဆက်ထက် စွမ်းဆောင်ရည် ၅၅ ရာခိုင်နှုန်းခန့် ပိုမိုမြင့်မားကြောင်း ပြောကြားခဲ့သည်။
ကြည့်ရတာလည်းတန်တယ်။
Kioxia ရဲ့ CM10 ဟာ သူ့ရဲ့ ပထမဆုံး PCIe 6.0 enterprise SSD ဖြစ်ပြီး ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဇူလိုင်လအထိ နမူနာယူခဲ့ပြီး E3.S နဲ့ E1.S မော်ဒယ်တွေမှာ cold-plate liquid cooling support ပါတဲ့ 332-layer BiCS FLASH ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ Kioxia က CM9 ထက် sequential read ၉၂ ရာခိုင်နှုန်းလောက် ပိုများတယ်လို့ ဆိုပေမယ့် တိကျတဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကိုတော့ မထုတ်ပြန်သေးပါဘူး။ ဒါ့အပြင် GP Series ဟာ သမားရိုးကျ storage အဖြစ် အသုံးပြုမယ့်အစား GPU memory ကို တိုးချဲ့ဖို့အတွက် 512-byte access granularity ပါတဲ့ XL-FLASH ကို အသုံးပြုထားပြီး ၂၀၂၆ ခုနှစ်ကုန်မှာ evaluation sample တွေကို မျှော်လင့်ရပါတယ်။ Solidigm က ၂၀၂၆ ခုနှစ်ကုန်မတိုင်ခင် 245TB-class drives တွေကို တင်ပို့မယ်လို့ လူသိရှင်ကြား ပြောကြားခဲ့ပေမယ့် မော်ဒယ် ဒါမှမဟုတ် specs တွေကိုတော့ မထုတ်ပြန်သေးပါဘူး။
ကျွန်ုပ်တို့ အဆင့်သတ်မှတ်ပုံ
ဤနေရာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော drive တိုင်းကို ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်ရှိ enterprise bench တွင် StorageReview lab တွင် စမ်းသပ်ခဲ့သည်- Ubuntu 22.04.2 LTS ကို အသုံးပြုထားသော Serial Cables Gen5 JBOF ပါသည့် Dell PowerEdge R760။ ၎င်း suite သည် လေးထောင့်နှင့် ရောနှောထားသော block အရွယ်အစားများအတွက် FIO၊ GPU Direct Storage paths အတွက် GDSIO နှင့် 1,636GB checkpoints ပါသည့် LLAMA 3.1 405B နှင့် DLIO checkpointing ဖြစ်ပြီး AI infrastructure ဝယ်ယူသူများသည် storage ကို ခံစားရသည့်နေရာဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် drive တစ်ခုကို ထို bench ကို ဖြတ်သန်းပြီးမှသာ အဆင့်သတ်မှတ်ပါသည်။ ကြေငြာထားသော drive များနှင့် vendor-supplied နံပါတ်များသည် specs မည်မျှကောင်းမွန်ပုံပေါ်စေကာမူ slot အတွက် အရည်အချင်းမပြည့်မီပါ။
bench ကိုယ်တိုင်မှ အကျိုးဆက်တစ်ခု လိုက်ပါလာပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ test suite သည် ၂၀၂၅ ခုနှစ် ဧပြီလတွင် ပြောင်းလဲသွားခဲ့သည်။ ယင်းမတိုင်မီက သုံးသပ်ထားသော drive များသည် VDBench သို့မဟုတ် ယခင် four-corners methodology ကို run ခဲ့သောကြောင့် ၎င်းတို့၏ နံပါတ်များသည် လက်ရှိ field နှင့် apples-to-apples မဟုတ်ဘဲ၊ ၎င်းတို့သည် Also Tested with that noted တွင် ရှိနေပြီး၊ ၎င်းတို့ကို အသစ်ထွက်ရှိသော ရလဒ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်၍ အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်း မရှိပါ။
Enterprise SSD ဈေးနှုန်းကို လူသိရှင်ကြား ထုတ်ပြန်လေ့မရှိဘဲ စာချုပ်၊ ပမာဏနှင့် စွမ်းရည်တို့နှင့်အတူ ရွေ့လျားနေသောကြောင့် ဤစာမျက်နှာတွင် တန်ဖိုး slot နှင့် ဒေါ်လာကိန်းဂဏန်းများ မပါရှိပါ။ drive တစ်ခုသည် နေရာတစ်ခုရရှိသည့်အခါ တိုင်းတာထားသော စွမ်းဆောင်ရည်၊ ခံနိုင်ရည်၊ ထိရောက်မှုနှင့် ပုံစံ-အချက် ကိုက်ညီမှုတို့အပေါ် အခြေခံ၍ ရရှိသည်။
Enterprise SSD FAQ များ
၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ အကောင်းဆုံး Enterprise SSD က ဘာလဲ။
ရောနှောအသုံးပြုမှု workloads များအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ နှိုင်းယှဉ်အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး write latency ဖြင့် 10,957.9 MB/s ဖြင့် 128K sequential write ကို ဦးဆောင်ခဲ့သော Micron 9550 MAX သည် 64K random write တွင် 10GB/s ထက်ကျော်လွန်သော တစ်ခုတည်းသော drive ဖြစ်ပြီး DLIO checkpoint times အနိမ့်ဆုံးကို 3 DWPD ဖြင့် တင်ခဲ့သည်။ Read-intensive fleets များသည် ယင်းအစား Kioxia CD9P-R ကို ကြည့်ရှုသင့်ပြီး Micron 6600 ION ရှိ capacity-driven tiers များကို ကြည့်ရှုသင့်သည်။
ဒေတာစင်တာအတွက် TLC ဒါမှမဟုတ် QLC လား။
၎င်းသည် ရေးသားမှုပုံစံပေါ်တွင် မူတည်ပြီး ဒေတာစာရွက်များက အကြံပြုထားသည်ထက် ကွာဟချက် ပိုကျယ်ပါသည်။ ဤနေရာတွင် TLC drive များသည် DWPD ၁ ခုမှ ၃ ခုအထိ သယ်ဆောင်ပြီး small-block write များကို သန့်ရှင်းစွာ ချိန်ညှိပေးပါသည်။ QLC သည် watt တစ်ခုလျှင် ကြီးမားသောစွမ်းရည်ကို bay တစ်ခုတွင် 245.76TB အထိ ဝယ်ယူသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော QLC drive တိုင်းတွင် small-block write ceiling ကို ပြသခဲ့သည်- D5-P5336 သည် 16K random write များကို ချိန်ညှိခြင်းမရှိဘဲ 6600 ION သည် 4K random အတွက် 0.075 RDWPD သာ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ read-dominated tiers၊ object stores နှင့် AI data lakes များအတွက် QLC သည် မှန်ကန်သော စီးပွားရေးဖြစ်သည်။ databases နှင့် ရောနှောထားသော workloads များအတွက် TLC တွင်သာ ရှိနေပါ။
ငါ ဘယ်လောက်ခံနိုင်ရည်ရှိဖို့ လိုအပ်လဲ။
DWPD ကို workload နှင့် တွဲပေးပါ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးနံပါတ်သည် မှန်ကန်သောနံပါတ် ရှားပါးသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ Read-heavy serving tiers များသည် 0.6 မှ 1 DWPD တွင် အဆင်ပြေစွာလည်ပတ်ပြီး ၎င်းသည် မြင့်မားသောစွမ်းရည် QLC drives များနှင့် CD9P-R တည်ရှိရာနေရာဖြစ်သည်။ checkpoint တွင်ရှိသော databases၊ analytics နှင့် AI training pipelines များသည် 9550 MAX နှင့် 7600 MAX class ဖြစ်သည့် DWPD 3 ခုကို မကြာခဏလိုချင်ကြသည်။ endurance ကို မည်သို့သတ်မှတ်ထားသည်ဆိုသည့် အသေးစိတ်အချက်အလက်များကိုလည်း ဖတ်ရှုပါ- drives အများအပြားသည် sequential၊ 16K random နှင့် 4K random traffic အတွက် မတူညီသော DWPD ကိန်းဂဏန်းများကို ကိုးကားကြပြီး 4K နံပါတ်သည် မကြာခဏ သိသိသာသာ နိမ့်ကျလေ့ရှိသည်။
PCIe Gen5 က တန်သလား၊ Gen6 ကရော ဘယ်လိုလဲ။
Gen5 ဟာ အခုဆိုရင် mainstream enterprise ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပြီး Gen4 drives တွေမှာ 7GB/s လောက်နဲ့ယှဉ်ရင် sequential ceilings ကို 14GB/s အထိ နှစ်ဆတိုးမြင့်ထားပါတယ်။ Gen6 enterprise SSD တွေကို 28GB/s အထိ ရောင်းချသူတွေရဲ့ တောင်းဆိုချက်တွေနဲ့ ကြေညာထားပေမယ့် benchmark လုပ်ထားတာ မရှိတဲ့အတွက် ဒီစာမျက်နှာမှာ Gen6 ကို အဆင့်သတ်မှတ်တာမျိုး မရှိပါဘူး။ Gen6 drive တစ်ခုဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ lab ကိုရောက်တဲ့အခါ တခြား drive တွေလိုပဲ တိုင်းတာထားတဲ့ ရလဒ်တွေပေါ်မှာ အဆင့်သတ်မှတ်ပေးသွားမှာပါ။
U.2၊ E1.S သို့မဟုတ် E3.S လား။
လုပ်ငန်းနယ်ပယ်ဟာ EDSFF ကို ရွေ့လျားနေပြီး စွမ်းဆောင်ရည်မမီခင်မှာ form factor က ရွေးချယ်မယ့်သူတွေကို ပိုမိုဆုံးဖြတ်ပေးပါတယ်။ U.2 ဟာ လက်ရှိ 2.5-inch bays တွေအတွက် ဘေးကင်းတဲ့ရွေးချယ်မှုအဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး အကြီးမားဆုံး capacities တွေ ရောက်ရှိလာတဲ့နေရာလည်း ဖြစ်ပါတယ်။ E3.S ဟာ Gen5 server ဒီဇိုင်းအသစ်တွေ ဦးတည်နေပြီး E1.S ဟာ သိပ်သည်းပြီး power-constrained node တွေနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ Micron 7600 MAX ဟာ ဒီစာမျက်နှာမှာ သုံးခုစလုံးမှာ ပါဝင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော drive ဖြစ်တာကြောင့် EDSFF slot ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။ အထူးသဖြင့် အမြင့်ဆုံး capacities တွေမှာ အသုံးပြုတဲ့ ပိုမြင့်တဲ့ E3.L 2T drives တွေအတွက် commitment မလုပ်ခင် chassis compatibility ကို စစ်ဆေးပါ။
ရရှိနိုင်တဲ့ အကြီးဆုံး enterprise SSD က ဘာလဲ။
Micron 6600 ION ကို 245.76TB သိုလှောင်နိုင်ပြီး၊ အဲဒီစွမ်းရည်နဲ့ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။ U.2 နဲ့ E3.L နှစ်မျိုးလုံးမှာ ရရှိနိုင်ပြီး DapuStor က R6060 မိသားစုမှာ 245TB SKU ကိုလည်း စာရင်းပြုစုထားပါတယ်။ လက်တွေ့ကျတဲ့ ထည့်သွင်းစဉ်းစားရမယ့်အချက်ကတော့ စွမ်းရည်ရှိမရှိမဟုတ်ဘဲ သင့်ရဲ့ rack၊ သင့်ရဲ့ rebuild အချိန်နဲ့ သင့်ရဲ့ failure domain တွေဟာ single drive connector နောက်ကွယ်မှာ a quarter petabyte အတွက် အသင့်ဖြစ်မဖြစ်ပါပဲ။




အမေဇုံ