၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၁၃ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- အိမ်ပုံစံအတွက် မိတ္တူကူးပါ၊ ရွေးချယ်မှုများနှင့် အချက်အလက်များသည် မပြောင်းလဲပါ။
အသစ်- Leaderboard သည် ယခုအခါ စနစ်အပြည့်အစုံကိုလည်း လွှမ်းခြုံထားပါသည်။ StorageReview Best တွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်ထားသော အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များအားလုံးကို ကြည့်ရှုပါ ၊ ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktop များ မှစတင်၍ ကြည့် ရှုပါ ။
သိုလှောင်မှုဈေးကွက်ဟာ ပြီးခဲ့တဲ့ ၁၈ လအတွင်း အလျင်အမြန် ရွေ့လျားလာခဲ့တာကြောင့် လွန်ခဲ့တဲ့ တစ်နှစ်က “အကောင်းဆုံး drive” စာရင်းကို ပြတိုက်ဆိုင်းဘုတ်တစ်ခုလို ဖတ်ရသလိုပါပဲ။ PCIe Gen5 ဟာ အခုဆိုရင် စားသုံးသူစွမ်းဆောင်ရည်ရဲ့ အဓိကအစိတ်အပိုင်းဖြစ်လာပြီး ပထမဆုံး Gen6 data center SSD တွေကို တင်ပို့ရောင်းချနေပြီး QLC စွမ်းရည်ပြိုင်ပွဲဟာ quarter-petabyte နယ်မြေအထိ ရောက်ရှိနေပါပြီ။ ဒီအပ်ဒိတ်လုပ်ထားတဲ့ Leaderboard ဟာ StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်မှုကနေ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တိုင်းကို ပံ့ပိုးပေးထားပြီး ဒီနေ့ဈေးကွက်ရဲ့ အခြေအနေကို ထင်ဟပ်စေပါတယ်။ Capsule အကျဉ်းချုပ်တွေက drive တစ်ခုစီအတွက် နောက်ဆုံးရင်းမြစ်အဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေတဲ့ အပြည့်အစုံသုံးသပ်ချက်တွေနဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။
အကောင်းဆုံး စားသုံးသူ SSD များ
အောက်ဖော်ပြပါ drive များသည် internal SSD များဖြစ်ပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော မော်ဒယ်များတွင် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် leaderboard ရှိသည်- Best Portable SSD သည် USB4၊ rugged၊ high-capacity နှင့် pocketable use တို့တွင် ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive ဆယ်ခုကို အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး LaCie Rugged SSD4 သည် 40Gbps ချိတ်ဆက်မှုမှတစ်ဆင့် 3,183.1 MB/s read နှင့် 3,185.4 MB/s write ဖြင့် ဦးဆောင်နေသည်။
အကောင်းဆုံး စားသုံးသူ SSD: SanDisk WD_BLACK SN8100
SN8100 ဟာ စားသုံးသူနယ်ပယ်မှာ အနိုင်ယူနိုင်တဲ့ မောင်းနှင်အားတစ်ခုပါ။ SanDisk-tuned Silicon Motion SM2508 controller နဲ့ BiCS8 TLC NAND ပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားပြီး FIO burst testing မှာ 15GB/s reads နဲ့ 14.1GB/s writes တွေနဲ့ sequential throughput မှာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ဇယားထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 3DMark Storage benchmark မှာ အကွာအဝေးများစွာနဲ့ ဦးဆောင်နေခဲ့ပြီး စားသုံးသူ drive တစ်ခုမှာ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ အမြန်ဆုံး large-model LLM load time ကိုလည်း မှတ်တမ်းတင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
အရေးကြီးတာက ပထမမျိုးဆက် Gen5 drives တွေ မရောက်ရှိနိုင်တဲ့ ပါဝါထိရောက်မှုနဲ့ ဒါတွေအားလုံးကို လုပ်ဆောင်ပေးတာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းဖို့ ထူးခြားတဲ့ အအေးပေးစနစ် မလိုအပ်ပါဘူး။ 1TB မှ 4TB အထိ ရရှိနိုင်ပြီး 8TB မော်ဒယ်ကိုလည်း ဖြန့်ချိရောင်းချနေပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ ၂၀၂၅ ခုနှစ်ရဲ့ အကောင်းဆုံးဆုကို အလွယ်တကူ ရရှိထားပါတယ်။ SanDisk WD_BLACK SN8100 သုံးသပ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး စွမ်းရည်မြင့် စားသုံးသူ SSD: Samsung 9100 Pro (8TB)
Samsung ရဲ့ ပထမဆုံး consumer Gen5 drive ဟာ board တစ်ခုလုံးမှာ ခိုင်မာတဲ့ကြိုးပမ်းမှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး in-house 5nm Presto controller နဲ့ eighth-generation V-NAND ကနေ 14,800MB/s reads နဲ့ 13,400MB/s writes အထိ ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် သူ့ရဲ့ အဓိကအားသာချက်ကတော့ scale ပါ။ 8TB မော်ဒယ်ဟာ Samsung ရဲ့ အဲဒီစွမ်းရည်နဲ့ ပထမဆုံး single-M.2 drive ဖြစ်ပြီး 4TB မော်ဒယ်ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်တဲ့အပြင် headroom ကို နှစ်ဆတိုးစေပြီး 4,800TBW အထိ ခံနိုင်ရည်ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ 4TB ဗားရှင်းရဲ့ 2.73M IOPS 4K random performance ဟာ consumer drive တွေထဲမှာ အကောင်းဆုံးတွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် ရှိနေဆဲပါ။
Samsung Magician ဟာ ဒီလုပ်ငန်းမှာ အကောင်းဆုံး drive-management software အဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး လမ်းဘေးဈေးတွေက SN8100 အောက် ကျဆင်းသွားတဲ့အခါ 9100 Pro က အကောင်းဆုံးဝယ်ယူမှုပါပဲ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Samsung 9100 Pro 8TB သုံးသပ်ချက် နဲ့ မူရင်း 4TB သုံးသပ်ချက်ကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Gen5 SSD: Cruz T710
Micron ရဲ့ G9 TLC NAND ကို Silicon Motion SM2508 controller နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် T710 ဟာ Gen5 မှာ တန်ဖိုးအရှိဆုံး story ဖြစ်လာပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab မှာ 4K random read နဲ့ write နှစ်မျိုးလုံးမှာ 14,400MB/s sequential reads နဲ့ 13,500MB/s writes ရှိပြီး 2.3M IOPS လောက်ရှိပါတယ်။ T705 ထက် random-write သိသိသာသာ တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး Crucial ရဲ့ အစောပိုင်း Gen5 drives တွေထက် ပျမ်းမျှပါဝါ ၂၄ ရာခိုင်နှုန်း လျော့နည်းပါတယ်။ 2TB အတွက် $279.99 နဲ့ flagship အဆင့်ကို နိမ့်ကျစေပြီး စွမ်းအင်အနည်းငယ်သာ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး low-profile heatsink version ကလည်း PS5 အတွက် အသင့်ဖြစ်နေပါပြီ။ Crucial T710 review အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
ဝယ်ယူရန်အရေးကြီးသောအချက်တစ်ချက်- Micron သည် Crucial consumer SSD လုပ်ငန်းကို ရပ်ဆိုင်းလိုက်ပြီး ကုမ္ပဏီသည် ၎င်း၏အာရုံစိုက်မှုကို enterprise နှင့် AI storage သို့ပြောင်းလဲလိုက်သည်။ T710 drives များသည် စင်များပေါ်တွင်ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး ၎င်းတို့၏ ငါးနှစ်အာမခံအပြည့်အဝရှိသော်လည်း ရရှိနိုင်မှုအချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ လျော့နည်းလာမည်ဖြစ်သောကြောင့် ဤသည်မှာ သင့်ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပါက ၎င်းကိုစောင့်မနေပါနှင့်။
သတင်းကောင်းကတော့ T710 ရဲ့ အဓိကနည်းလမ်းဟာ နေရာအတော်များများမှာ ရှင်သန်နေပါတယ်။ Micron ရဲ့ OEM counterpart ဖြစ်တဲ့ Micron 4600 ဟာ system integrators တွေနဲ့ PC OEM တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားတဲ့ drive တစ်ခုတည်းဖြစ်ပြီး SM2508 controller ကို Micron G9 TLC NAND နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ Crucial brand ပျောက်ကွယ်သွားရင်တောင် prebuilt systems တွေနဲ့ channel inventory မှာ ပေါ်လာနိုင်ပါတယ်။
SM2508 controller platform တစ်ခုတည်းမှာရှိတဲ့ လက်လီအရောင်းဆိုင်ရွေးချယ်စရာတွေထဲမှာ SanDisk WD_BLACK SN8100 က ဆီလီကွန်ရဲ့ ပရီမီယံဖော်ပြချက်ဖြစ်ပြီး Kingston FURY Renegade G5 နဲ့ Lexar Professional NM1090 PRO တို့ က အလားတူဟန်ချက်ညီတဲ့ Gen5 စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး အထူးသဖြင့် Lexar က ဈေးနှုန်းမှာ တိုက်ရိုက်ယှဉ်ပြိုင်ပါတယ်။ သုံးခုစလုံးကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ full consumer test suite ကနေတစ်ဆင့် ဖြတ်သန်းခဲ့ပြီးဖြစ်ပါတယ်။
အကောင်းဆုံး Gen4 / အကောင်းဆုံး ဘတ်ဂျက် SSD: Samsung 990 Pro နှင့် WD_BLACK SN850X
ယခင် flagship အဆင့်သည် ယခုအခါ တန်ဖိုးအဆင့်ဖြစ်ပြီး ဈေးဝယ်ရန် အကောင်းဆုံးနေရာတစ်ခုဖြစ်သည်။ 990 Pro သည် 7,450MB/s reads၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် Magician software suite အပြည့်အစုံပါဝင်သောကြောင့် ရရှိနိုင်သော အချောသပ်ဆုံး Gen4 drive အဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး SN850X သည် အထူးသဖြင့် 8TB တွင် terabyte တစ်ခုလျှင် ဈေးနှုန်းအရ အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ Gen5 M.2 slot မပါဝင်သော builder များ သို့မဟုတ် Gen4 ကို ဘယ်တော့မှ မပြည့်စေသော workloads များအတွက် ဤအဆင့်သည် flagship ဈေးနှုန်း၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုတွင် မှန်ကန်သောအဖြေအဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Samsung 990 Pro 4TB သုံးသပ်ချက် နှင့် WD_BLACK SN850X သုံးသပ်ချက်ကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး Enterprise SSD များ
Enterprise storage မှာ အခုဆိုရင် သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် leaderboard ရှိနေပါပြီ။ Best Enterprise SSD တွေက mixed-use, read-intensive, high-capacity နဲ့ EDSFF deployments တွေမှာ lab-tested data center drive ခြောက်ခုကို အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး Micron 9550 MAX က 10,957.9 MB/s sequential write result နဲ့ နှိုင်းယှဉ်အုပ်စုမှာ write latency အနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ အဲဒီစာမျက်နှာက ကြေငြာထားပေမယ့် မတိုင်းတာရသေးတဲ့ Gen6 နဲ့ 245TB-plus drives တွေကိုလည်း ခြေရာခံပါတယ်။
အတိုကောက်ဗားရှင်း- ရောနှောအသုံးပြုရန်အတွက် Micron 9550 MAX ၊ ဖတ်ရှုမှုများပြားသော ယာဉ်စုများအတွက် Kioxia CD9P-R နှင့် ဝပ်တစ်ခုလျှင်စွမ်းရည်သည် စည်းနှောင်မှုကန့်သတ်ချက်ဖြစ်သောအခါ Micron 6600 ION 245.76TB ။
အကောင်းဆုံး Hard Drive များ
Flash သည် သတင်းခေါင်းစဉ်များတွင် ပါဝင်လာသော်လည်း hard drive များသည် ကမ္ဘာ့သိုလှောင်ထားသော bytes အများစုကို သယ်ဆောင်ထားဆဲဖြစ်ပြီး ပြီးခဲ့သည့် ၁၈ လသည် နှစ်ပေါင်းများစွာအတွင်း အကြီးမားဆုံးနည်းပညာပြောင်းလဲမှုကို ယူဆောင်လာခဲ့သည်- HAMR-based drive များကို NAS၊ enterprise နှင့် creative storage များတွင် ပမာဏများစွာ တင်ပို့လျက်ရှိသည်။ အောက်ဖော်ပြပါ ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် StorageReview lab မှတစ်ဆင့် ဖြတ်သန်းသွားခဲ့သည်။
အကောင်းဆုံး NAS HDD: Seagate IronWolf Pro 32TB
IronWolf Pro 32TB သည် Seagate ၏ ပထမဆုံး 32TB မျိုးဆက်၏ NAS-tuned အဖွဲ့ဝင်ဖြစ်ပြီး Exos နှင့် SkyHawk AI မျိုးကွဲများနှင့်အတူ မိတ်ဆက်ခဲ့ပြီး Mozaic3+ platform ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသည်။ ၎င်းသည် heat-assisted magnetic recording (HAMR) ကိုအသုံးပြု၍ platter တစ်ခုလျှင် 3TB ကျော်ဖြတ်နိုင်သော်လည်း ရိုးရာ CMR device အနေဖြင့် host သို့ တင်ပြနိုင်သောကြောင့် အထူးကိုင်တွယ်စရာမလိုဘဲ မည်သည့် multi-bay NAS တွင်မဆို ထည့်သွင်းနိုင်သည်။ helium-sealed enclosure တွင် platter ဆယ်ခုနှင့် head အလုံးနှစ်ဆယ်ပါဝင်ပြီး 7200RPM တွင် SATA မှတစ်ဆင့် 32TB ကို ပို့ဆောင်ပေးပါသည်။
Single-drive desktop benchmarks များသည် ဤ drive အမျိုးအစားထက် နိမ့်ကျပါသည်။ ၎င်း၏တန်ဖိုးသည် RAID ၏ တသမတ်တည်းဖြစ်မှု၊ တုန်ခါမှုခံနိုင်ရည်နှင့် drive အများအပြားတွင် ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်တို့တွင် ပေါ်လွင်ပြီး ၎င်းသည် ၎င်း၏ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်အတိုင်း duty cycle အတိအကျဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် LaCie 8big Pro5 ကို ဖြည့်သွင်းရာတွင် ကျွန်ုပ်တို့အသုံးပြုခဲ့သော drive လည်းဖြစ်သည်။ အောက်တွင် Seagate IronWolf Pro 32TB သုံးသပ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး Enterprise HDD: Seagate Exos M 30TB
Exos M သည် 3TB-per-platter ဒီဇိုင်း၊ 275MB/s စဉ်ဆက်မပြတ်လွှဲပြောင်းမှုများ၊ 2.5 million-hour MTBF နှင့် 550TB/year workload အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တို့ဖြင့် HAMR ကို datacenter mainstream သို့ ယူဆောင်လာခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarking တွင် ၎င်းသည် ထိပ်တန်း sequential စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဆက်မပြတ်ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ၎င်း၏အုပ်စုတွင် read and write စမ်းသပ်မှုအများစုကို ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး LLM model-load စမ်းသပ်မှုတွင် အံ့အားသင့်ဖွယ် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ရလဒ်များကို ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် bulk storage သည် AI pipelines များကို ကျွေးမွေးသည်နှင့်အမျှ အရေးပါလာသော workload ဖြစ်သည်။ တူညီသော platform ပေါ်ရှိ 32TB Exos မျိုးကွဲသည် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့သော drive ကို လိုက်လံလုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ Seagate Exos M 30TB သုံးသပ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
Enterprise ဒုတိယဆုရရှိသူ- Western Digital Ultrastar DC HC590
HAMR အစား သက်သေပြထားသော ePMR platform ပေါ်တွင် အများဆုံးစွမ်းရည်ကို လိုချင်သော ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက်၊ HC590 သည် စံ 3.5 လက်မ chassis တွင် platter ၁၁ ခု ထည့်သွင်းနိုင်သော ပထမဆုံး CMR hard drive ဖြစ်ပြီး၊ လက်ရှိ infrastructure ကို မပြောင်းလဲဘဲ 26TB အထိ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် ၎င်းသည် sequential work တွင် အခြားပြိုင်ဘက်များနှင့် ရင်ပေါင်တန်းနိုင်ခဲ့ပြီး ခိုင်မာသော random write စွမ်းရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး LLM load time များတွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်နေစဉ် ကျွန်ုပ်တို့၏ Blackmagic disk write testing ကို ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် drives များကို နှေးကွေးစွာ အရည်အချင်းပြည့်မီပြီး platform continuity ကို တန်ဖိုးထားသော fleets များအတွက် ရှေးရိုးစွဲရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။
CMR လိုင်းအထက်တွင် WD ၏ စွမ်းရည်လမ်းကြောင်းသည် အကာအရံပါသော နှင့် အပူပေးမှတ်တမ်းတင်ခြင်းမှတစ်ဆင့် ဖြတ်သန်းသွားသည်- 40TB UltraSMR ဒရိုက်များကို ယခုအခါ hyperscale ဖောက်သည်များထံ ပို့ဆောင်ပေးနေပြီး WD က 100TB ကျော်သို့ ရောက်ရှိမည် ဟု ဆိုထားသည့် လမ်းပြမြေပုံအရ ၂၀၂၇ ခုနှစ် ပထမနှစ်ဝက်အတွက် 44TB HAMR ကို စီစဉ်ထားသည် ။ Western Digital Ultrastar DC HC590 သုံးသပ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး Desktop External HDD: Seagate One Touch Desktop 24TB
ကုန်စည်ဈေးကွက်တွင် အမျိုးအစားအလိုက် ပထမဦးစားပေး- Seagate သည် One Touch Desktop ကို လုပ်ငန်းနယ်ပယ်တွင် တစ်ခုတည်းသော bus-powered USB-C desktop hard drive အဖြစ် ကြေငြာထားပြီး၊ စားပွဲပေါ်တွင် 24TB ရှိပြီး power brick လုံးဝမပါဝင်ပါ။ စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 3.5-inch 5400RPM storage ကဲ့သို့ ရှိနေပြီး sequential throughput မှာ 200s MB/s သာရှိသောကြောင့် latency-sensitive work ကို ဖယ်ထုတ်ထားသော်လည်း backup၊ archive၊ media libraries နှင့် bulk offload အတွက် သင့်တော်ပါသည်။ Toolkit backup software နှင့် နှစ်နှစ်တာ Rescue Data Recovery Services တို့က package ကို ပြီးပြည့်စုံစေပြီး flagship ထက်နိမ့်သော 8TB နှင့် 20TB မော်ဒယ်များဖြင့် ပြီးပြည့်စုံစေပါသည်။ Seagate One Touch Desktop HDD သုံးသပ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး HDD Creative Storage: LaCie 8big Pro5 (256TB)
Thunderbolt 5 port နောက်ကွယ်က IronWolf Pro 32TB drive ရှစ်ခုက 8big Pro5 ကို ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အကြီးဆုံး desktop DAS ဖြစ်စေပြီး တစ်ခုတည်းသော တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်တဲ့ enclosure ထဲမှာ quarter petabyte ပဲ ရှိပါတယ်။ RAID 5 မှာ array ဟာ multi-stream 4K နဲ့ 8K editing ကို အဆင်ပြေစွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး Thunderbolt 5 host port က ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ laptop ကို 140W power ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး LaCie RAID Manager က ဒီ box ရဲ့ ရည်ရွယ်ထားတဲ့ video၊ photo နဲ့ 3D workflow တွေအတွက် array management ကို အလွယ်တကူ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ မည်သည့် HDD array တွေလိုပဲ Small-block random performance က အသင့်အတင့်ပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် media ingest target ရဲ့ ရည်ရွယ်ချက်က အဲဒါမဟုတ်ပါဘူး။ LaCie 8big Pro5 review အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
အကောင်းဆုံး Hard Drive တန်ဖိုး- ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားသော Enterprise HDD များ
သိုလှောင်မှုတွင် အကောင်းဆုံး တစ်တီရာဘိုက်လျှင် ဒေါ်လာများသည် ထုတ်ကုန်အသစ် သတ်မှတ်ချက်စာရွက်တွင် မရှိပါ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် ServerPartDeals မှ ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားသော enterprise drive များသည် ပြဿနာတစ်စုံတစ်ရာ မတွေ့ရှိရဘဲ ယူနစ်အသစ်များကဲ့သို့ စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး drive များကို ပျက်စီးစေသည့် transit အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော packaging ဖြင့် ရောက်ရှိလာပြီး လက်လီဈေးနှုန်းထက် အနည်းငယ်သာ ကုန်ကျပါသည်။ homelab များ၊ bulk archive များနှင့် ဒေတာကို RAID သို့မဟုတ် backup ဖြင့် ကာကွယ်ထားသည့် ဒုတိယမိတ္တူများအတွက်၊ ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားသော စွမ်းရည်သည် ကျွန်ုပ်တို့ အများဆုံး အကြံပြုလေ့ရှိသော တန်ဖိုးရှိသော ကစားနည်းဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားသော hard drive အကဲဖြတ်ချက် အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ ။
ေမးေလ့ရွိသည့္ေမးခြန္းမ်ား
၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ အမြန်ဆုံး SSD က ဘာလဲ။
စားသုံးသူ drive တွေထဲမှာ SanDisk WD_BLACK SN8100 က ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်မှုမှာ 15GB/s sequential reads ရရှိပြီး ဇယားမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Samsung 9100 Pro က နောက်မှာကပ်ပြီး 8TB option ပါရှိပါတယ်။ data center မှာတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းကနေတစ်ဆင့် အမြန်ဆုံး drive က Micron 9550 MAX ပါ။ Micron က သူ့ရဲ့ PCIe Gen6 9650 အတွက် 28GB/s reads အထိ ရရှိတယ်လို့ ဆိုထားပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ မစမ်းသပ်ရသေးပါဘူး။ ဘာတွေကို တိုင်းတာထားလဲ၊ ဘာတွေကို ကြေငြာထားလဲဆိုတာအတွက် Best Enterprise SSD တွေကို ကြည့်ပါ ။
PCIe Gen5 က Gen4 ထက် တန်သလား။
8K ဗီဒီယိုအလုပ်၊ AI မော်ဒယ်တင်ခြင်းနှင့် များပြားသောအကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအတွက် ဟုတ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုအရ Gen5 drives များသည် Gen4 throughput ကို နှစ်ဆခန့်တိုးမြှင့်ပေးသည်ကို တွေ့ရှိရသည်။ ဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် အထွေထွေ desktop အသုံးပြုမှုအတွက် Samsung 990 Pro သို့မဟုတ် WD_BLACK SN850X ကဲ့သို့သော အရည်အသွေးမြင့် Gen4 drive သည် လက်တွေ့အတွေ့အကြုံအများစုကို ပိုမိုသက်သာသောစျေးနှုန်းဖြင့် ပေးဆောင်ပါသည်။
ရရှိနိုင်တဲ့ အကြီးဆုံး SSD က ဘာလဲ။
Micron 6600 ION သည် 245.76TB ရှိသော စီးပွားဖြစ်ရရှိနိုင်သော အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်ရှိသော SSD ဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် အပြည့်အဝ benchmark လုပ်ထားပါသည်။ KIOXIA ၏ LC9 သည် 245TB အမျိုးအစားသို့ ရောက်ရှိပြီး SK hynix သည် 245TB PS1101 ကို ကြေညာခဲ့ပြီး၊ 2027 အတွက် ရောင်းချသူလမ်းပြမြေပုံများတွင် ပိုမိုကြီးမားသော drive များပါရှိသည်။
Gen 5 SSD တွေမှာ heatsink လိုအပ်ပါသလား။
ရေရှည် workloads တွေအတွက်ဆိုရင်တော့ motherboard heatsink ဒါမှမဟုတ် drive ရဲ့ bundled option ကို စီစဉ်ပါ။ ဒါပေမယ့် SM2508 လို လက်ရှိမျိုးဆက် controller တွေက ပထမ Gen5 wave ထက် သိသိသာသာ ပိုအေးတဲ့အတွက် thermal management က လွန်ခဲ့တဲ့ နှစ်နှစ်ကထက် အများကြီး ပိုစိုးရိမ်စရာ မရှိပါဘူး။
ဓာတ်ခွဲခန်းဒေတာအသစ်များ ရောက်ရှိလာသည်နှင့်အမျှ Leaderboard ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ပါသည်။ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်အားလုံးသည် StorageReview ၏ လွတ်လပ်သော၊ ပြင်ပအဖွဲ့အစည်းစမ်းသပ်မှုကို ထင်ဟပ်စေပါသည်။ አዲስနည်းလမ်းနှင့် ရလဒ်များအတွက် လင့်ခ်ချိတ်ထားသော သုံးသပ်ချက်တစ်ခုစီကို ကြည့်ပါ။
ရရှိနိုင်တဲ့ အကြီးဆုံး hard drive က ဘာလဲ။
ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ အကြီးဆုံး hard drive တွေကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ IronWolf Pro 32TB သုံးသပ်ချက် မှာ ဖော်ပြထားတဲ့ 32TB Mozaic3+ မျိုးဆက်ပါ ။ ဒါ့အပြင် Western Digital ဟာ 40TB UltraSMR drive တွေကို hyperscale ဖောက်သည်တွေဆီ စတင်ပို့ဆောင်ပေးနေပြီး ၂၀၂၇ ခုနှစ် ပထမနှစ်ဝက်အတွက် 44TB HAMR drive တွေကို စီစဉ်ထားပြီး WD ရဲ့ အများပြည်သူဆိုင်ရာ roadmap မှာ drive တစ်ခုချင်းစီကို 100TB ကျော်အထိ ထုတ်လုပ်ဖို့ ညွှန် ပြထားပါတယ်။ UltraSMR ကို host-managed ဖြစ်ပြီး hyperscale ဖြန့်ကျက်မှုအတွက် ရည်ရွယ်ထားတာဖြစ်ပြီး NAS ဒါမှမဟုတ် desktop အသုံးပြုမှုအတွက် drop-in option မဟုတ်ဘူးဆိုတာ သတိပြုပါ။
NAS အတွက် CMR ဒါမှမဟုတ် SMR လား။
CMR သည် ခြွင်းချက်မရှိ၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် shingled (SMR) သည် သိပ်သည်းဆရရှိရန်အတွက် ထပ်နေသော လမ်းကြောင်းများကို မောင်းနှင်ပေးပြီး RAID rebuild မှ ထုတ်ပေးသော စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းရေးသားမှုများအောက်တွင် ဆိုးရွားစွာ ရပ်တန့်နိုင်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။ HAMR-based IronWolf Pro 32TB အပါအဝင် ကျွန်ုပ်တို့ အကြံပြုသော NAS drive တိုင်းသည် host သို့ CMR အဖြစ် တင်ပြသည်။ SMR သည် ၎င်းအတွက် အင်ဂျင်နီယာပြုလုပ်ထားသော host-managed hyperscale deployments နှင့် archive workloads များတွင် ပါဝင်သည်။
ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားသော hard drive များဝယ်ယူရန် ဘေးကင်းပါသလား။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ၊ ဟုတ်ကဲ့၊ မှန်ကန်တဲ့ ရင်းမြစ်နဲ့ပါ။ ServerPartDeals ကနေ ကျွန်ုပ်တို့ အကဲဖြတ်ခဲ့တဲ့ ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားတဲ့ enterprise drive တွေဟာ ယူနစ်အသစ်တွေလို စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး RAID ဒါမှမဟုတ် backup က data ကို ကာကွယ်ပေးပြီးသားဖြစ်တဲ့ အမျိုးအစားက အသင့်တော်ဆုံးပါပဲ။ drive တွေကို စမ်းသပ်ပေးတဲ့၊ အာမခံပေးတဲ့၊ စနစ်တကျ ပို့ဆောင်ပေးတဲ့ ရောင်းချသူဆီက ဝယ်ယူပါ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပြန်လည်အသိအမှတ်ပြုထားတဲ့ drive အကဲဖြတ်ချက် အပြည့်အစုံကို ကြည့်ပါ ။




အမေဇုံ