StorageReview.com

၂၀၂၆ ခုနှစ်၏ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် အလုပ်ရုံများ- ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော Leaderboard

၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၂၆ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- Lenovo ThinkPad P1 Gen 9 သည် P1 Gen 8 မှ အကောင်းဆုံး ပရီမီယံ ပါးလွှာပြီး ပေါ့ပါးသော ဆုကို ရရှိခဲ့ပြီး Also Tested သို့ ရောက်ရှိသွားသည်။ Gen 9 ဘက်ထရီရလဒ်များကို စောင့်ဆိုင်းနေဆဲဖြစ်သည်။ အောက်တိုဘာလ ၂၄ ရက်နေ့တွင် HP ZBook Ultra G3a 16 preview တွင် အမေရိကန်မှ မှာယူမှုများကို စတင်ဖွင့်လှစ်လိုက်ပြီဟု ဖော်ပြထားခဲ့သည်။

ဤစာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော မိုဘိုင်း workstation တိုင်းသည် StorageReview lab မှတစ်ဆင့် ထွက်ပေါ်လာခြင်းဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် full professional stack များကို benchmark လုပ်ပါသည်- SPECworkstation 4.0၊ SPECviewperf 15 viewsets၊ Blender rendering၊ UL Procyon AI၊ LuxMark နှင့် PCMark 10 Modern Office battery rundown တို့ဖြစ်သည်။ မည်သည့်စနစ်ကိုမျှ spec sheet မှ အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်းမရှိဘဲ ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် ဒေတာကိုသိမ်းဆည်းထားသော သုံးသပ်ချက်နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။

၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ အဓိက ကွဲပြားချက်ကတော့ မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုမှာ discrete GPU မလိုအပ်တော့ပါဘူး။ Dell ရဲ့ Pro Precision 5 series က integrated silicon ကနေ ISV-certified workstation graphics တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ဒီအတန်းအစားထဲမှာ ကျွန်တော်တို့ တိုင်းတာဖူးသမျှထဲမှာ အကောင်းဆုံး ဘက်ထရီပမာဏကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး RTX PRO 5000 desktop-replacements တွေက desktop နီးပါး rendering throughput ကို သုံးဆပိုပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒီစာမျက်နှာက တစ်ခုချင်းစီရဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်အလိုက် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ပေးပါတယ်။

တစ်တစ်ချက်မှာ

အမျိုးအစား စံနစ် CPU / GPU (စမ်းသပ်ပြီး) အလေးချိန် အပြည့်အဝပြန်လည်ဆန်းစစ်ခြင်း
အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် ဝ্যাပစ ... Dell Pro Max 16 Plus Core Ultra 9 285HX / RTX PRO 5000 24GB 5.63 ပေါင် Pro Max 16 Plus သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး Desktop အစားထိုး (၁၈ လက်မ) Dell Pro Max 18 Plus Core Ultra 9 285HX / RTX PRO 5000 24GB 7.17 ပေါင် Pro Max 18 Plus သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး Ultraportable Workstation Dell Pro Precision 5 14s Intel Core Ultra X9 388H / Arc Pro B390 ပေါင်းစပ်ထားသည် 3.12 ပေါင် Pro Precision 5 14s Intel သုံးသပ်ချက်
Discrete GPU ပါသည့် အကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မ Lenovo ThinkPad P14s မျိုးဆက် ၄ Core Ultra 7 366H / RTX PRO 1000 8GB 3.59 ပေါင် ThinkPad P14s Gen 7 သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး ပရီမီယံ ပါးလွှာပေါ့ပါးမှု Lenovo ThinkPad P1 မျိုးဆက် ၂ Core Ultra 9 386H / RTX PRO 2000 8GB 3.90 ပေါင် ThinkPad P1 Gen 9 သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံး Value ကို Dell Pro Max 16 (AMD) Ryzen AI 9 HX 370 / RTX PRO 1000 4.59 ပေါင် Pro Max 16 သုံးသပ်ချက်
အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်း Dell Pro Precision 5 16s Intel Core Ultra X9 388H / Arc Pro B390 ပေါင်းစပ်ထားသည် 4.20 ပေါင် Pro Precision 5 16s Intel သုံးသပ်ချက်

ရွေးချယ်မှုများ

အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် ဝ্যাပစ্যাပစ্যান ... Dell Pro Max 16 Plus

RTX PRO 5000 ဂရပ်ဖစ်ပါဝင်တဲ့ ၂၀၂၆ ခုနှစ်ရဲ့ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် workstation ဖြစ်တဲ့ Dell Pro Max 16 Plus

အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် workstation အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ ရွေးချယ်ထားတဲ့ Dell Pro Max 16 Plus

Pro Max 16 Plus သည် desktop အစားထိုးအလေးချိန်မရှိဘဲ desktop အစားထိုးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်း၏ 175W RTX PRO 5000 သည် Blender GPU rendering ကို တစ်မိနစ်လျှင် samples 3,875 အထိ မြှင့်တင်ပေးပြီး SPECworkstation AI နှင့် ML ရမှတ် 2.49 ရရှိခဲ့ပြီး ၎င်း၏ ၁၈ လက်မညီအစ်မနှင့် တူညီသော်လည်း အလေးချိန်မှာ တစ်ပေါင်ခွဲလျော့နည်းပြီး ဘက်ထရီဖြင့် သုံးနာရီနီးပါး ပိုမိုကြာရှည်ခံသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်သည် ၎င်းကို ၁၆ လက်မ မိုဘိုင်း workstation များအတွက် benchmark အသစ်တစ်ခုဟု ခေါ်ဆိုခဲ့ပြီး ကိန်းဂဏန်းများက ခံစားချက်ကို ထောက်ခံပါသည်။ စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း configure များသည် $2,779 မှ $8,900 ခန့်အထိ ရှိသည်။

Dell Pro Max 16 Plus သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး Desktop အစားထိုးပစ္စည်း- Dell Pro Max 18 Plus

Dell Pro Max 18 Plus၊ အကောင်းဆုံး ၁၈ လက်မ desktop အစားထိုး မိုဘိုင်း workstation

ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အမြန်ဆုံး mobile workstation ဖြစ်တဲ့ Dell Pro Max 18 Plus

အကယ်၍ raw throughput လိုအပ်ချက်ရှိပါက ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ထားသော အမြန်ဆုံးမိုဘိုင်း workstation ဖြစ်သည်။ HP ZBook Fury G1i 18 နှင့် တူညီသော silicon ယှဉ်ပြိုင်မှုတွင် Pro Max 18 Plus သည် ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ခဲ့သော benchmark အားလုံးနီးပါးကို အနိုင်ရခဲ့သည်- viewset ဆယ်ခုလုံးတွင် SPECviewperf (solidworks-08 တွင် 145.56၊ 31 ရာခိုင်နှုန်း ဦးဆောင်သည်)၊ Blender GPU တွင် တစ်မိနစ်လျှင် samples 3,928 ခုအပြင် LuxMark၊ V-Ray နှင့် Geekbench multi-core တို့ဖြစ်သည်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းမှာ ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာဖူးသမျှတွင် အတိုဆုံးဖြစ်ပြီး ၃ နာရီ ၃၉ မိနစ်ဖြစ်သည်။ သင်ဝယ်ယူနေသည့်အရာကို သိထားပါ- စားပွဲမှစားပွဲသို့ ၇.၁၇ ပေါင်ဖြင့် စမ်းသပ်ထားသည့်အတိုင်း ဒေါ်လာ ၃၄၈၈ မှ ၉,၂၄၅ အထိရှိသည်။

Dell Pro Max 18 Plus သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး Ultraportable Workstation: Dell Pro Precision 5 14s Intel

Dell Pro Precision 5 14s Intel၊ အသိအမှတ်ပြု ဂရပ်ဖစ်များနှင့် discrete GPU မပါဝင်သော အကောင်းဆုံး ultraportable workstation

ကျွန်ုပ်တို့ သုံးသပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အခိုင်မာဆုံး ၁၄ လက်မ စနစ်ဖြစ်တဲ့ Dell Pro Precision 5 14s Intel

ကျွန်ုပ်တို့သုံးသပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အားအကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မ ထုတ်လုပ်မှုစနစ်ဖြစ်ပြီး သီးခြား GPU မပါဘဲ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ 5 14s Intel ဟာ ၎င်းရဲ့အုပ်စုထဲမှာ SPECworkstation 4 မှာ အမှတ် ၁၀,၀၀၀ ကျော်ရရှိခဲ့တဲ့ ပထမဆုံးလက်တော့ပ်ဖြစ်ပြီး Digital Content Creation ရမှတ် ၁၄,၁၄၇ ရရှိခဲ့တာကြောင့် ThinkPad P14s Gen 7 ထက် ၂၃ ရာခိုင်နှုန်းသာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်း ၂၃ နာရီ ၅၀ မိနစ်အထိ အသုံးပြုနိုင်ခဲ့ပြီး ဘက်ထရီဇယားမှာ ပဉ္စမနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။ Intel ရဲ့ Arc Pro B390 ပေါင်းစပ်ဆီလီကွန်ကနေ ISV-certified ဂရပ်ဖစ်တွေကြောင့် ပေါင် ၃.၁၂ နဲ့ တကယ့် workstation တစ်ခုအဖြစ် အသုံးပြုနိုင်မှာဖြစ်ပြီး ဒေါ်လာ ၂၂၂၈ ကနေစတင်ပါတယ်။

Pro Precision 5 14s Intel သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

Discrete GPU ပါဝင်တဲ့ အကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မ မျက်နှာပြင်- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7

Lenovo ThinkPad P14s Gen 7၊ discrete RTX PRO 1000 GPU ပါဝင်တဲ့ အကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မ မိုဘိုင်း workstation

CUDA ကို ကောင်းစွာ သယ်ဆောင်ပေးသည့် အသေးဆုံးစနစ်ဖြစ်သည့် Lenovo ThinkPad P14s Gen 7

CUDA လိုအပ်ချက်များလာတဲ့အခါ ဒါက အသေးဆုံးစနစ်ဖြစ်ပြီး ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်နိုင်ပါတယ်။ RTX PRO 1000 ဟာ integrated-graphics ပြိုင်ဘက်တွေအားလုံးထက် SPECviewperf ဇယားမှာ အပြတ်အသတ်အနိုင်ရရှိခဲ့ပြီး Cinebench 2024 multicore ကတော့ အလားတူ Dell ထက် ၆၄ ရာခိုင်နှုန်းသာလွန်နေပြီး ဘက်ထရီနဲ့ ၁၅ နာရီ ၅၂ မိနစ် အသုံးပြုနိုင်ကာ အလေးချိန် ၃.၅၉ ပေါင်ရှိပြီး ယခင်ဗားရှင်းထက် လေးနာရီပိုရှည်ပါတယ်။

ThinkPad P14s Gen 7 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံး ပရီမီယံ ပါးလွှာပေါ့ပါးမှု- Lenovo ThinkPad P1 Gen 9

Lenovo ThinkPad P1 Gen 9၊ အကောင်းဆုံး ပရီမီယံ ပါးလွှာပေါ့ပါးသော မိုဘိုင်းလ် workstation

Lenovo ThinkPad P1 Gen 9၊ ပါးလွှာသော ThinkPad ၏ အဓိကထုတ်ကုန်ဖြစ်သော Panther Lake

P1 Gen 9 သည် ပါးလွှာသော flagship ၏ ကိုယ်ထည်ကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး Panther Lake သို့ ရွှေ့ပြောင်းထားသည်။ ၎င်း၏ Core Ultra 9 386H သည် Cinebench 2026 multi-core တွင် 5,083 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး တူညီသော GPU ပါရှိသော ယခင်မျိုးဆက် Core Ultra 9 285H ထက် ၁၈ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပြီး LLVM ကို ၂၂ ရာခိုင်နှုန်း လျော့နည်းစွာ တည်ဆောက်ခဲ့သည်။ ၎င်း၏ 50W RTX PRO 2000 သည် MLPerf Client token rates များတွင် Dell Pro Max 14 တွင် 47W ဖြင့် တူညီသောကတ်ထက် ၁၉ ရာခိုင်နှုန်းမှ ၂၇ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ လည်ပတ်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ဖူးသမျှတွင် အမြန်ဆုံး RTX PRO 2000 ဖြစ်လာစေသည်။

ကိုယ်ထည်က ဒီအတွက် ပေးရတဲ့ အကြောင်းရင်းပါ။ ပေါင် ၃.၉၀၊ 90Wh ဘက်ထရီ၊ Thunderbolt 5 port နှစ်ခု၊ Gen5 x4 bay ပါတဲ့ dual M.2 slot နဲ့ 800-nit 4K IPS panel ဒါမှမဟုတ် 120Hz Tandem OLED တစ်ခုခုကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ Lenovo က OLED panel ပါတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ configuration ကို ဒေါ်လာ ၇,၇၁၉ နဲ့ စာရင်းသွင်းထားပြီး အောက်တိုဘာ ၂၂ ရက်နေ့မှာ ဒေါ်လာ ၅,၃၉၉ နဲ့ ရောင်းချခဲ့ပါတယ်။ 8GB ကတ်က 8B parameters ရှိတဲ့ မော်ဒယ်တွေကို local AI နဲ့ ထိန်းထားပေးပြီး ဘက်ထရီရလဒ်တွေကို စောင့်ဆိုင်းနေဆဲပါ။

ThinkPad P1 Gen 9 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး- Dell Pro Max 16 (AMD)

Dell Pro Max 16 AMD၊ အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးရှိတဲ့ မိုဘိုင်းလ် workstation ကို ဒေါ်လာ ၁၃၄၉ ကနေ စတင်ဝယ်ယူနိုင်ပါပြီ။

Dell Pro Max 16 AMD ဟာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ဖူးသမျှ dGPU လက်တော့ပ်တွေထဲမှာ ဘက်ထရီအရှည်ဆုံးနဲ့ တန်ဖိုးအရှိဆုံး ရွေးချယ်မှုပါ။

ဒီအတန်းအစားရဲ့ တန်ဖိုးတွက်ချက်မှုဟာ $1,349 ကနေစတင်ပြီး စမ်းသပ်ထားတဲ့ config ဟာ flagship ဈေးနှုန်းရဲ့ ထက်ဝက်အောက်သာရှိပါတယ်။ RTX PRO 1000 ပါဝင်တဲ့ Ryzen AI 9 HX 370 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ Intel H-class premium မော်ဒယ်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ၎င်းရဲ့ ၁၆ နာရီ ၂ မိနစ် ဘက်ထရီရလဒ်ဟာ discrete GPU ပါဝင်တဲ့ မည်သည့်လက်တော့ပ်မှာမဆို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့တဲ့ အရှည်ကြာဆုံး ဘက်ထရီဖြစ်ပါတယ်။

Dell Pro Max 16 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

အကောင်းဆုံးဘက်ထရီသက်တမ်း- Dell Pro Precision 5 16s Intel

Dell Pro Precision 5 16s Intel ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာဖူးသမျှ workstation တွေထဲမှာ အရှည်ကြာဆုံး ဘက်ထရီသက်တမ်းဖြစ်ပြီး ၂၄ နာရီ ၄၃ မိနစ် ဖြစ်ပါတယ်။

Dell Pro Precision 5 16s Intel သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ workstation ဘက်ထရီစံချိန်ကို ပိုင်ဆိုင်ထားသည်။

၂၄ နာရီ ၄၃ မိနစ်ဖြစ်ပြီး workstation တစ်ခုမှာ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ အရှည်ကြာဆုံး runtime လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ 5 16s Intel ဟာ ဘယ် laptop ထက်မဆို အကောင်းဆုံး Cinebench 2026 single-thread score ကို 535 နဲ့ ရရှိခဲ့ပြီး SPECworkstation နှိုင်းယှဉ်မှုအုပ်စုမှာ ಒಟ್ಟಾರೆ 9,994 နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး ဈေးကြီးတဲ့ discrete-GPU stablemate ထက် ၁၂ ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပါတယ်။ ဒါဟာ workstation ဘက်ထရီစံချိန်ကို Laptop Battery Life Leaderboard မှာ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ် ။

Pro Precision 5 16s Intel သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။

မိုးကုပ်စက်ဝိုင်းပေါ်တွင်- HP ZBook Ultra G3a 16

HP ရဲ့ ZBook Ultra G3a 16 ဟာ Also Tested စာရင်းမှာပါဝင်တဲ့ ZBook Ultra G1a ရဲ့ ၁၆ လက်မဆက်ခံသူ ဖြစ်ပြီး G1a ကို နောက်ကျကျန်စေခဲ့တဲ့ ဂဏန်းနှစ်ခုကို ပြောင်းလဲပေးခဲ့ပါတယ်- HP က G1a ရဲ့ 55W နဲ့ယှဉ်ရင် 100W အထိ ခံနိုင်ရည်ရှိတဲ့ အပူချိန်ဒီဇိုင်းအသစ်ကို အဆင့်သတ်မှတ်ပေးထားပြီး မန်မိုရီက 192GB LPDDR5X-8533 အထိ မြင့်တက်လာပြီး Radeon 8065S GPU အတွက် သီးသန့် 160GB အထိ မြင့်တက်လာပါတယ်။ ၎င်းမှာ 16-core Strix Halo PRO အစိတ်အပိုင်းဖြစ်တဲ့ AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 နဲ့ single PCIe Gen5 M.2 slot တစ်ခုနဲ့ optional 3840×2400 DreamColor panel တစ်ခုကို 17.9mm၊ 4.2-pound ကိုယ်ထည်မှာ တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ လက်တွေ့စမ်းသပ်ချက်မှာ စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကို ခွင့်မပြုထားတဲ့ pre-production unit ရဲ့ hardware ကို လွှမ်းခြုံထားတာကြောင့် G3a 16 မှာ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် မရှိသေးပါဘူး။ HP က အောက်တိုဘာလမှာ US မှာယူမှုတွေကို စတင်ခဲ့ပြီး $3,149 ကနေစတင်တဲ့ configuration တွေနဲ့ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီစာမျက်နှာမှာရှိတဲ့ system တိုင်းနဲ့ တူညီတဲ့ workstation suite မှာ အပြည့်အစုံသုံးသပ်ချက်ကို သင်္ဘောတင်ပို့တဲ့ unit တစ်ခု ဓာတ်ခွဲခန်းကို ရောက်ရှိတဲ့အခါ ဖော်ပြပေးသွားမှာပါ။

စမ်းသပ်ပြီးပါပြီ

ဤစနစ်များသည် တူညီသော ဓာတ်ခွဲခန်းလုပ်ငန်းစဉ်ကို ဖြတ်သန်းခဲ့ပြီး အမျိုးအစားအလိုက် မပါဝင်သည့် ခိုင်မာသော ရွေးချယ်မှုများဖြစ်သည်- Lenovo ThinkPad P16 Gen 3 (RTX PRO 5000 သည် ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်တွင် ရှိပြီး အနိုင်ရသူများနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်တူ)၊ ThinkPad P16v Gen 3 (၄.၆ ပေါင် အလေးချိန်ရှိသော အလယ်အလတ်တန်းစား)၊ ThinkPad P16s Gen 4 (၎င်း၏ Ultra 7 သည် 7-Zip တွင် ဈေးကြီးသော ဆီလီကွန်ထက် သာလွန်သည်)၊ ThinkPad P1 Gen 8 (ယခင် ပရီမီယံရွေးချယ်မှု၊ ယခုအခါ တူညီသော ကိုယ်ထည်တွင် Gen 9 ဖြင့် အစားထိုးခဲ့ပြီး ဘက်ထရီ ၁၂ နာရီ ၅၉ မိနစ် ခံသည်) နှင့် ThinkPad P14s Gen 6 (ယခင်နှစ်က ၁၄ လက်မ ရွေးချယ်မှု၊ viewport စွမ်းဆောင်ရည် အားကောင်းနေဆဲဖြစ်သည်)။

Dell Pro Max 16 Premium နှင့် Pro Max 14 Premium (premium OLED တည်ဆောက်မှုများသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်) နှင့် Dell Pro Precision 5 14s AMD (အလေးချိန် ၃.၀၈ ပေါင်ရှိပြီး R23 multicore ဦးဆောင်သူ) တို့သည် စာရင်းကို ပြီးပြည့်စုံစေပါသည်။

စာရင်းကို ၎င်း၏ ၁၆ လက်မညီအစ်မ Dell Pro Precision 5 16s AMD (တူညီသော Ryzen AI 9 HX PRO 475 ပလက်ဖောင်းသည် QHD+ 120Hz 16 လက်မ panel အထိ 4.17 lb အလေးချိန်ရှိပြီး ၁၅ နာရီ ၅ မိနစ် ဘက်ထရီစမ်းသပ်ပြီး ၎င်း၏ Intel counterpart ထက် local LLM throughput ပိုမိုကောင်းမွန်သည်) ဖြင့် ဆက်လက်ဖော်ပြထားသည်။ HP ZBook Fury G1i 18 (benchmark ပြိုင်ပွဲတွင် Pro Max 18 Plus ကို ရှုံးနိမ့်ခဲ့သော်လည်း ဘက်ထရီ၊ ဝန်ဆောင်မှုကောင်းမွန်မှုနှင့် M.2 bay လေးခုတွင် အနိုင်ရသည်)။

စာရင်းကို အပြီးသတ်လိုက်ရအောင် HP ZBook Ultra G1a (Strix Halo မှ ထူးချွန်သော CPU တွက်ချက်မှု၊ သို့သော် ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်တွင် ၎င်း၏ AI စွမ်းဆောင်ရည်သည် စျေးကွက်ရှာဖွေရေးနှင့် မကိုက်ညီကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့သည်) နှင့် Dell Pro Precision 7 16 Intel (RTX PRO 3000 Blackwell သည် 4K Tandem OLED ပါရှိသော Thunderbolt 5; 5 16s ထက် GPU တိုးတက်မှုများစွာရှိသော်လည်း CPU အသုံးပြုမှုများပြားပြီး ဘက်ထရီအသုံးပြုမှုများခြင်းက ၎င်း၏စျေးသက်သာသောညီအစ်ကိုကို ဦးစားပေးသည်)။

ကျွန်ုပ်တို့ အဆင့်သတ်မှတ်ပုံ

StorageReview leaderboard တိုင်းကို စည်းမျဉ်းသုံးခုနဲ့ အုပ်ချုပ်ပြီး ပထမအချက်ကတော့ ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်ပြီးသား စနစ်တွေကိုသာ အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ benchmark မလုပ်ထားတဲ့ မည်သည့်အရာကိုမဆို ဖော်ပြနိုင်ပေမယ့် အမျိုးအစားတစ်ခုကို ထိန်းသိမ်းထားလို့မရပါဘူး။ ဒုတိယအချက်အနေနဲ့ စနစ်တွေကို တိုင်းတာမှုတစ်ခုစီအတွက် တစ်ကြိမ်အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်- ဘက်ထရီခံနိုင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Laptop Battery Life Leaderboard မှာ အဆင့်သတ်မှတ်ပြီး ဒီမှာ ရည်ညွှန်းထားပြီး ဒေသတွင်း AI စွမ်းရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Laptop စာမျက်နှာမှာ အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်။ တတိယအချက်အနေနဲ့ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စံသတ်မှတ်ထားတဲ့ suite (SPECworkstation 4.0, SPECviewperf 15, Blender, Procyon AI, PCMark 10) နဲ့ လမ်းပေါ်ဈေးနှုန်းတွေကနေ ရရှိပြီး အယ်ဒီတာ့အာဘော်ဆုံးဖြတ်ချက်က အမှတ်ပေး band တွေထဲမှာ တူညီမှုတွေကို ချိုးဖောက်ပါတယ်။ ရောင်းချသူတွေက ထုတ်ဝေမှုမပြုမီ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွေကို မမြင်တွေ့ရသလို နေရာချထားမှုကိုလည်း ငွေပေးချေခြင်း မရှိပါဘူး။

ThinkPad P1 Gen 9 သည် Gen 8 ၏ နောက်ဆက်တွဲအဖြစ် Best Premium Thin-and-Light ဆုကို ရရှိထားသည်။ ၎င်းတွင် SPECworkstation နှင့် SPECviewperf အစား ကျွန်ုပ်တို့၏ scripted client suite အသစ်ဖြစ်သော sr-client ကို အသုံးပြုထားပြီး စမ်းသပ်မှုပြီးဆုံးသောအခါ ၎င်း၏ ဘက်ထရီရလဒ်များကို ထည့်သွင်းပေးပါမည်။

မိုဘိုင်းလ် Workstation FAQ

၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ အကောင်းဆုံး မိုဘိုင်းလ် workstation က ဘာလဲ။

ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အများစုအတွက် Dell Pro Max 16 Plus: RTX PRO 5000 စွမ်းဆောင်ရည်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark များတွင် ၁၈ လက်မ desktop အစားထိုးများနှင့် ကိုက်ညီပြီး ၅.၆၃ ပေါင်သာ ရှိပြီး အသုံးပြုနိုင်သော ဘက်ထရီသက်တမ်းရှိသည်။ အမြင့်ဆုံး throughput သည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုထက် သာလွန်ပါက Pro Max 18 Plus သည် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ဖူးသမျှတွင် အမြန်ဆုံးစနစ်ဖြစ်ပြီး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုသည် အရာအားလုံးထက် သာလွန်ပါက Pro Precision 5 14s Intel သည် ကျွန်ုပ်တို့သုံးသပ်ဖူးသမျှတွင် အားအကောင်းဆုံး ၁၄ လက်မစနစ်ဖြစ်သည်။

workstation laptop မှာ discrete GPU လိုအပ်သေးလား။

Dell ရဲ့ Pro Precision 5 series မှာ integrated graphics တွေမှာ ISV-certified drivers တွေပါဝင်ပြီး AMD ရဲ့ အကောင်းဆုံး integrated silicon နဲ့ ယှဉ်ရင် SPECviewperf viewset ဆယ့်တစ်ခုထဲက ခုနစ်ခုကို အနိုင်ရရှိခဲ့တာကြောင့် အရင်ကထက် လျော့နည်းသွားပါတယ်။ ဒါ့အပြင် အလားတူ discrete system တွေရဲ့ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို နှစ်ဆတိုးစေပါတယ်။ ဒီလိုင်းက CUDA-dependent အလုပ်တွေနဲ့ heavy rendering တွေအတွက် အရေးပါနေဆဲပါ။ RTX PRO system က ဇယားကို လွှမ်းမိုးထားပါတယ်။ ကွာခြားချက်ကတော့ dGPU ကိုကျော်ပြီး workstation အမျိုးအစားကနေ ထွက်သွားရမယ်လို့ မဆိုလိုတော့ပါဘူး။

၁၈ လက်မ desktop အစားထိုး ကွန်ပျူတာတွေက ဘာကြောင့် ဘက်ထရီ အားနည်းနေရတာလဲ။

အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းတို့သည် အစည်းအဝေးများကြားတွင်မဟုတ်ဘဲ စားပွဲများကြားတွင် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့သော ၁၈ လက်မစနစ်နှစ်ခုဖြစ်သည့် Pro Max 18 Plus နှင့် ZBook Fury G1i တို့သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ဘက်ထရီဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် ၃ နာရီ ၃၉ မိနစ်နှင့် ၄ နာရီ ၄၈ မိနစ်ဖြင့် အတိုဆုံးလည်ပတ်ချိန်နှစ်ခုကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည့်အပြင် ဤအတန်းအစားတွင် အမြင့်ဆုံးတည်ငြိမ်သောစွမ်းဆောင်ရည်ရလဒ်နှစ်ခုကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် အရောင်းအဝယ်ဖြစ်ပြီး ၎င်းတို့၏ဝယ်ယူသူများအတွက် မှန်ကန်သောတစ်ခုဖြစ်သည်။

ကောင်းမွန်တဲ့ မိုဘိုင်းလ် workstation တစ်ခုရဲ့ ဈေးနှုန်းက ဘယ်လောက်လဲ။

ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ဈေးနှုန်းက entry Pro Max 16 AMD အတွက် $1,349 ဖြစ်ပြီး maxed ZBook Fury G1i 18 အတွက် $11,687 ဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ဒေတာမှာ ကျယ်ပြန့်တဲ့ပုံစံကတော့ စမ်းသပ်ထားတဲ့အတိုင်း integrated-graphics workstation တွေရဲ့ဈေးနှုန်းက $2,200 ဝန်းကျင်ကနေ စတင်ပြီး discrete RTX PRO 1000-class စနစ်တွေက $3,000 မှ $5,000 အတွင်း ရှိပြီး RTX PRO 5000 desktop-replacements တွေရဲ့ဈေးနှုန်းက review configuration တွေအရ $8,000 နဲ့အထက် ရှိပါတယ်။